ONS FOTONIEUWS Laatste berichten. Marktberichten. Het Koninklijk bezoek aan onze stad. Wethouder De Boer geridderd. GEMENGD NIEUWS Burgerlijke Stand De Normandie wint den blauwen wimpel Stoomvaartberichten De heeren Hans Davids en Kees Borsten (links) zijn gisteren te Rotterdam van den Dumonceau-bekerrit teruggekeerd, waarin zjj met hun Hudson 8-cylinder een eersten prijs veroverden. De bouw van de nieuwe centrale der P.E.G.E.M te Nijmegen, waarvan de uitvoering ongeveer 12 millioen gulden kost, nadert thans hare voltooiing. Exterieur van het enorme gebouw met de beide 110 M hooge schoorsteenen. Voor het gebouw bet 50 000 volt station. ,De Koekoek" onder Tienhoven aan de Lek is men thans druk De 300 Meter lange zegen wordt ingehaald. In de eenigste nog in Nederland zijnde zalmvisscherij bezig met het visschen van zalm. illplf Op het Station Delftsche Poort te Rotterdam woedde gisteren avond een zware brand. De vrijwel geheel verwoestte loco- motievenloods. Commandant Jhr. van Suchtelen speldde gisteren te den Haag korporaal J. W. H. van Gelder de bronzen dranjfe Nassau-orde met de zwaarden op, wegens het betoonen van I bijzonderen moed. Von Ribbentrop, de Duitsche afgevaardigde op de Londensche vlootbesprekingen, vertrekt met Admi raal Schusten (links) van Berlijn. De Leeuw aan stoot tegen Coté (zittend), tijdens de Internationale biljartwedstrijden te Scheveningen. u In den vroegen morgen, toen wij ons op weg begaven, zag het er niet al te best uit met het weer. Den geheelen morgen had de wind maar in het Noorden gezeten en toen wij in den auto stapten, die ons naar de Buitenhaven zou brengen, kroop-ie verraderlijk naar het Westen. „Dat geeft regen, dat blijft niet lang droog", zei een weerprofeet onheilspellend. Gelijk heeft hij niet gekregen, gelukkig! Op het oogenblik, dat wij ons verslag be ginnen te schrijven, is de zon verschenen in alle glorie. Een groote menigte heeft zich opgesteld rondom het Havenplein, rondom het monu ment „Voor hen, die vielen". Zij vielen bij de uitoefening van hun plicht; in een tijd, dat de Nederlandsche wateren dicht waren geworpen met mijnen en juist in dien tijd begrepen allen, wat de marine voor hen was. Toen waardeerde Holland zijn marine, nu is men veel vergeten, zijn kusten verrichten werden. In de haven ligt Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Duizenden staan op het Havenplein en de politie .geassiteerd door de Rijksveldwacht, onder leiding van den Inspecteur, regelt het verkeer. Het is 8 uur. Op het Wachtschip worden eenige veelkleurige vlaggen geheschen. De tamboer blaast: „Jongens, bij de vlag!" Even later schetterde het opnieuw, alles staat stram in de houding en dan gaan tegelijkertijd alle vlaggen van de verschillende schepen omhoog. Nu klinkt het signaal „door gaan en dan klinkt, ontroerend mooi, het „Wilhelmus" van het Wachtschip. Nu staat ook de Stafmuziek op de Buiten haven, zjj heeft zich opgesteld achter de met Nëerlands driekleur versierde tribune. Plot seling hoor ik van de plaats waar ik zit een donderend gejuich. Langs de heele Hoofd gracht klinkt een warm, hartelijk hoera geroep. Juichend gaan de handen omhoog en een groot enthousiasme maakt zich van de menigte meester. De auto van de Koningin nadert; vlak bij het monument wordt stilge houden en stapt Hare Majesteit uit, vergezeld van den Schout-brj-Nacht T. L. Kruys, overste J- C Bentz van den Berg, garnizoenscomman dant en den Burgemeester Driessen. Hare Majesteit was gekleed in een wit mantel- costuum met wit bont. De Stafmuziek valt nu in met den Vaandel- marsch en dan even later, nemen de mannen op het plein de hoeden van het hoofd. Alle militairen zetten zich in de houding en dan weerklinkt, machtig mooi, opnieuw over het breede plein het oude „Wilhelmus". Stil en stram staan de hoofdofficieren. De Koningin V^!r tar' V01 devotie voor het monument en die Vielen'^ Dan valt de Staf- I muziek opnieuw in en klinken de tonen van j den Defileermarsch Défilé- En onder een roffel van de tamboers kwa men zij daar aan: als eersten van het défilé een compagnie adelborsten met vaandel. Onmiddellijk hierop volgden respectievelijk een compagnie manschappen van de Marine kazerne, een compagnie van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", een gecombineerde van de Onder- zeedienstkazerne en vliegkamp „De Kooy" en eveneens een combinatie van Hr. Ms. Wacht schip en Hr. Ms. „Van Speyck". Het défilé in zijn geheel stond onder lei ding van den kapitein luitenant ter zee J. La- gaay. Het viel op, op welke buitengewoon correcte wijze de diverse afdeelingen in frontcolonne marcheerden. Herhaaldelijk zagen wij H. M. dan ook vriendelijk naar de defilanten neigen. Achter de laatste compagnie sloot zich on middellijk het corps tamboers en pijpers aan, welke weer gevolgd werden door de marine kapel. De adelborsten hadden zich inmiddels opge steld bij de Louisesteeg, terwijl door de overige manschappen een korte rondgang- door de gemeente gemaakt werd. De Koningin met gevolg begaf zich van het plankier naar het front van het monument. Het waren duizenden paren oogen, die deze ontroerende plechtigheid volgden. Aan de voorzijde gekomen, plaatste H M„ ge assisteerd door den commandant van het In stituut, tevens adjudant in Buitengewonen Dienst, baron de Vos van Steenwijk, de lauwerkrans aan den voet van de zuil. Even verwijlde Zij met het gevolg daar om zich vervolgens weder naar den auto te be geven. Er werd thans om het Monument gereden waarna de auto's afbogen en de Paleisstraat ingingen, teneinde een tochtje over de werf te maken. j Ook thans werd tal van malen spontaan ge juicht. De belangstelling werd hiern» ver plaatst van het Havenplein naar de Buiten haven, waar Hr. Ms. „Hertog Hendrik" reeds keurig gepavoiseerd klaar lag voor het Paleis om de hooge bezoekster te ontvangen. Thans waren er tal van handen noodig om het publiek, dat bij de vrijstelling van den weg opdrong, op een behoorlijken afstand te houden. Hierin slaagden de agenten uit nemend en een flinke afstand werd vrijge houden voor het vaartuig, waar men reeds de I looper uitlegde. Te kwart over negen arriveerde een com pagnie adelborsten welke zich onmiddellijk aan boord begaf. i Het weer houdt zich buitengewoon goed Over de buitenhaven waait een frissche och tendwind. Heel Den Helder schijnt uitge- I loopen te zijn. Het is één groote deinende menigte die nu over de geheele breedte van de haven staat. De politie doet kranig werk. Vandaag zijn de de officieren en manschap pen in klein-tenue. De rouw over den man, wiens naam het schip draagt, waarmede Hare Majesteit buitengaats zal gaan is nog niet ten einde Stil staan wij en kijken uit over de haven. Uit de verte zien wij, dat de Drente" zich heeft los gemaakt en in de richting van de „Hertog Hendrik" vaart. Veel kinderen zien wij langs gaan, vroolijk, zwaaiend met hun vlaggetjes. Overal vroolijkc stemming. Het publiek geeft zich en hier vooral in Jutterstad, weten zij zich te geven. Vrij en ongedwongen, wars van alle conven tie. Dan klinkt uit de verte plotseling weer opnieuw gejuich, dat aanzwelt, machtig en sterk. De officieren nemen de houding aan. Zrj maken het militair saluut. De auto, waar in Hare Majesteit de Koningin gezeten is, na dert. Opnieuw barst het gejuich los. Vriende lijk groetend, naar alle zijden neigend, betuigt hare Majesteit haar dank voor deze spon tane ontvangst. Het is niet te ontkennen, dat er een ernstige trek op haar gelaat ligt. Dan stapt Hare Ma jesteit uit en gevolgd door den Commandant der Marine schout-bij-nacht T. L. Kruys en verder gevolg begeeft zij zich op de loopplank van het schip. Tot onze groote verrassing blijkt de „Hertog Hendrik" een eigen muziek corps te bezitten. Plechtig weerklonk nu het „Wilhelmus". Dan barst het publiek los: een duizendvoudig hoera weerkaatst door de lucht Petten en hoeden gaan omhoog. Kinderen zwaaien met vlaggen. Hoera! hoera! leve de Koningin Als Hare Majesteit aan boord is, inspecteert Zij de bemanning van de „Hertog Hendrik", terwijl de muziek verschillende vaderlandsche liederen ten gehoore brengt! Dan begeef' Hare Majesteit zich met gevolg naar de commando brug ten einde vandaar het vertrek gade te slaan. Van boord klinkt een fluitje. Trossen worden losgewoipen, dan wordt een sleeptros van de „Drente" op de „Hertog Hendrik" vastgemaakt. De „Hertog Hendrik" is nu nog gemeerd op den voor- en achtersteven. Nu wordt de valreep binnengehaald en lang zaam verlaat het schip, gesleept door de „Drente", statig de haven. De gestalte van Hare Majesteit is voor iedereen op den wal duidelijk zichtbaar. Allen 1 zien, hoe Hare Majesteit vriendelijk naar de menschen op d. n wal wuiit en dan barst op nieuw het enthousiasme los. Het is een mooi gezicht, de „Hertog Hendrik" door het kalme water buitengaats te .zien varen. Op de voor plecht van de „Hertog Hendrik" staan de Jantjes kaarsrecht. De „Hertog Hendfik" met haar Koninklijke Gast is ons voorbijgevarèn. De pavoiseervlaggetjes zijn nu neergehaald. In plaats daarvan waait de Koninklijke Standaard. Toen de Koningin hedenmorgen de Binnen haven passeerde stond de bemanning van de reddingbooten, die daar liggen, aan boord van hun schepen en juichten Hare Majesteit har telijk toe. Het waren de reddingbooten van Vlissingen, Stellendam, Hoek van Holland, Scheveningen, IJmuiden. Den Helder, Ter schelling. Harlingen en verschillende andere. Bij Kon. besluit van heden is de heer W. de Boer. voorzitter van de „Remavi", benoemd tot Ridder in de Orde^ van Oranje-Nassau. SUCCES-NIEUWS. Zohdag j.1. gingen beide Succes-elftallen 1 en 2 op bezoek bij Nieuwe Niedorp, ter gele genheid van het openen van het hernieuwde terrein en tribune aldaar. Om 1 uur speelde Succes 2 tegen Nieuwe Niedorp 2. Duidelijk was merkbaar, dat Succes 2 een klas hooger speelt, over alle linies waren zrj sterker. Rust brak aan met een 40 voor sprong voor S. Na de pauze wist S. nog een maal; te doelpunten en kwam het einde met een !j0 overwinning. Hiérna had de officieele opening plaats. De; voorzitter Oden sprak enkele woorden en bood namens Succes een bloemenmand aan. Nal het officieele gedeelte kwamen de twee oude rivalen van vorig jaar. Succes had 1 invaller voor Rijkers, terwijl N. Peereboom weer' in haar gelederen had. Van berde zijden werd direct flink aangepakt. Het gelukt den S.-rechtsbuiten, welke naar binnen gezwenkt is, rrjSet een hard schot zijn club de leiding te bezorgen. 10 De rust breekt aan rnet dien stamj. Naj de thee heeft S. het windvoordeel. De partijen wegen vrijwel tegen elkaar op. Het is wéderom de rechtsbuiten, die den N.-kee- per voor de tweede maal het nakijken geeft. Heit einde bracht een 2—0 overwinning. Succes a en b hadden 's morgens bezoek van £KC a en b. Succes a moest het onder spit delven en verloor met 61 terwijl Suc ces ti met 32 wist te winnen. Maandag 2en Pinksterdag speelt Succes 2 een vriendschappelijken wedstrijd en krijgt op bezoek Stormvogels 2 uit IJmujden. kg 2.40—2.85, 50—56 kg 1.75—2.05. p. 100. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Juni. Aardappelen: Schotsche muizen 16.20 19, drielingen 13.9019 90 kriel 7.60 13.10 per 100 kg. Buitenland. van Den Helder van 3 Juni 1935. BEVALLEN: A. A. Kuit-Bot z. A. v. Zandwijk-v. d. Net, d.; C. v. d. Werken-de Punder, z. OVERLEDEN: J. Duinker, 76 j.; D. Vries 55 j. j TEXEL, 3 Juni. 5038 lammeren 4—7, middenprrjs 5.50, handel Vlug; 4 paarden 100—140; 2 vette koeie|i 130150; 7 melkkoeien 80100 5 graskalveren 15—25; 12 nuchtere kalve ren f 2—5; 10 schapen 10—11 fi biem-n f 10t-12. ee TEXEL, 3 Juni. Eierenveiling. Aangevoerd 84889 eieren: 58—62 kp 2.05-2.25, 62-64 Hg 2.15-2 35, 66-70 JONGETJE MET SPIRITUS OVEGOTEN. Om te plagen'-' Uit Soerabaja wordt aan de Java Bode ge meld, dat de raad van justitie is aangevan gen met de behandeling van de zaak-C. A. M. die ervan wordt beschuldigd een Javaansch jongetje opzettelijk spiritus over schouders en hals te hebben gegoten om hem daarna in brand te steken. Beklaagde ontkent met opzet te hebben ge handeld, doch erkent onvoorzichtigheid. Beklaagde, die een brandenden sigaretten aansteker in de hand had, wierp, om het kind j te plagen spiritus over hem heen, welke toen op onverklaarbare wijze vlam vatte. Hij heeft de brandwonden met inkt behan deld. Het record van de Bremen met bijna 3 uur verbeterd. Zooals algemeen verwacht werd heeft de Normandie reeds op haar eerste reis het record voor een overtocht tusschen South- ampton en het Ambrose lichtschip aan den in- I gang van de haven van New York geslagen. Over den afstand van 3192 mijl heeft zij 107 uur 31 minuten gedaan tegen de Bremen 110 uur 27 minuten, zoodat het record met bijna 3 uren verbeterd is. De Normandie heeft met een gemiddelde snelheid van 29.98 mijl per uur gevaren. Het Jtaliaansche stoomschip Rex heeft over den afstand GibraltarNew York, die iets gerin ger is dan van Southampton 109 uur 58 mi- j nuten gedaan. Be aankomst. Bij het binnenvaren van de haven werd de Normandie begroet met een oorverdoovend lawaai van de sirenes van alle schepen. Bo ven het enorme schip manoevreerden vlieg tuigen met fotografen. Langs de kaden en op de huizen nabij de haven was het zwart van de menschen. Mevrouw Lebrun, de echtgenoote van den president van de Republiek, was de eerste, die van boord ging. Onder groote geestdrift van de menigte reed zij naar haai hotel. DE FRINCESS ROYAL MOET GEOPEREERD WORDEN. De Princess Royal, de eenige dochter van den Koning en de Koningin, die gehuwd is met Lord Harewood, is gisteravond in een ziekenhuis opgenomen om geopereerd te worden. Prinses Mary is 25 April 1897 op Sanding- ham geboren en dus 38 jaar oud. Zij is op 28 Februari 1922 gehuwd met burggTaaf Lascelles, thans Lord Harewood, uit welk huwelijk twee zoons gesproten zijn. Het halletin der geneesheeren over de ziekte van de princes Royal de eenige dochter van het koninklijk echtpaar, luidde gisteravond dat de zieke sedert eenigen tijd lijdt aan struma (kropgezwel). Ofschoon haar gezondheidstoestand tenge volge van de geneeskundige behandeling wel verbeterd is, heeft deze geen volkomen ge nezing bewerkstelligd en daarom is besloten, de schildklier aan een operatie te onderwerpen. Stoomvaart Mg. Nederland. Enggano, 1 Juni v. Batavia. Johan v. Oldenbarnevelt, t., 31 Mei v. Port Said. Marnix van St. Aldegonde, u., pass. 31 Mei Perim. Patrocles, 1 Juni te Suez. Philoctetes, 2 Juni te R'dam. Poelau Bras, u.. pass. 1 Juni Vlissingen. Poelau Laut, u„ 1 Juni te Makalla. Salawati, u., 31 Mei v. Belawan. Tarakan, t„ 31 Mei v. Genua. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, 3 Juni te A'dam. Hohenstein, u., 1 Juni v. Bahia. Pernambuco, u., pass. 29 Mei Madeira. Salland, 2 Juni te A'dam. Kon. Pakctv. Maatschappij. Bontekoe, 31 Mei te Batavia. Houtman, 1 Juni te Port Natal. Le Maire, 29 Juni v. Los Angeles. Nieuw Holland, pass. 31 Mei Thursday Isles. Nieuw Zeeland, pass. 28 Mei Thursday Isles. Roggeveen, 30 Juni v. Port "atal. Swartenhondt, 31 Mei v. Hongkong. Rotterdamsche Lloyd. Baliji.ran, u., pass. 2 Juni Kaap del Armi, Dempo, t., pass. 3 Juni Perim. Djambi, u„ pass. 1 Juni Dakar. Kedoe, t„ 2 Juni te Havre. Kota Gede, u„ pass, 2 Juni Ouessant. Kota Nopan, u„ 1 Juni v. Bombay. Kota Radja, t., pass. 1 Juni Perim. Modjokerto, t., 2 Juni v. Belawan. HollandAustralië Lijn. Aagtekerk, t., 31 Mei v. Melbcurne. Damsterdijk, 30 Mei ce Vancouver. i Dinteldijk, 30 Mei te Portland (O Lochmonar, 31 Me' v. Glasgow. Mebraska, 1 Juni v. R'dam. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelkerk, u., 2 Juni te Bordeaux. Helder, 2 Juni te Hamburg. Hercules, t., 8 Juni te A'dam verwacht. Maaskerk, 2 Juni v. Lagos. JavaNew York Lijn. Adrastus 1 Juni v. Singapore. I'alembang, 2 Juni te Belewan. Tabian, 31 Mei v. New-York. Talisse, pass. 1 Juni Perim. JavaChinaJapar Lijn. Tjibadak, 31 Mei te Shanghai. Tjisaroea, 29 Mei te Batavia. Tjinegara, 31 Mei v. Manilla. Tjisalak, 30 Mei v. Hongkong;

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 8