V Ashüm Radio-programma Formulieren?* Langs de Nederiandsche Jeugdherbergen v» 7W5ÏÏÏÏÏ!* Z yfcjoeds- [Nj©ffl SPOT iOffi lOT T rrren ta voorai °°k de GEMENGD NIEUWS Schutter getroffen door schot uit eigen geweer. De onthullingen uit Oss. t: Drukkerij De Boer? Kano omgeslagen. Vechtpartij met doodelijken afloop. Noodlottige brand te Schayk. Beschermt den jeugd-schat van Uw mond LISTERINE TANDPASTA Ernstig motorongeluk. HF.I.PERSCHE COURANT VAN'DINSDAG--IT-JUNI 1935. 70 jeugdherbergen staan dit seizoen voor (Van een specialen verslaggever). de trekkende jeugd open. Op uitnoodiging van het bestuur der Neder iandsche Jeugdherberg Centrale heeft een aantal persvertegenwoordigers dezer dagen een tournee per autocar langs verscheidene Nederiandsche Jeugdherbergen gemaakt, •waarbij de bedoeling voorzat, den deelnemers een overzicht te verstrekken van den omvang van bet werk en hen, door de maaltijden in «Ie Jeugdherbergen te laten gebruiken en daar tevens te overnachten vertrouwd te maken met deze tehuizen en hun inrichting. Tijdens dezen tocht, welke vijf dagen duur- «le werden achtereenvolgens de jeugdherber gen te Bunnik, Vught, Beegden <L), Klim men <Z.-Limburg), Ubbergen, Arnhem Beek bij Didam, Lochem, Gorssel, Epe, Oldebroek, Berkum bij Zwolle Meppel, Sneek, Terschel ling, Harlingen.. Oosterland (Wieringen), Pet ten, Castricum en Heemskerk bezocht. De leiding berustte in handen van de heeien L. Meilink en J. W. Kesler van de N.J.H.C. en van dien kant heeft men zorg gedragen voor een rijk en gevarieerd programma. Utrecht, Brabant en Limburg werden bezocht Op den eersten dag. In de jeugdherberg „Rhijnauwen" te Bunnik nam deze tournee een aanvang en nadat deze jeugdherberg een oud en statig buiten aan een ouden Rijnarm bezichtigd was, vertrok men naai Vught,, waar de jeugdherberg „De Mijlpaal" een schakel vormt tusschen de jeugdherbergen noordelijk van de rivieren en zuidelijk daar van gelegen. Deze jeugdherberg is kort ge leden geopend en men verwacht in 't komend seizoen een druk bezoek. Van Vught ging het naar Limburg toe, waar de jeugdherberg ,,'t Sangershoes" te Beegden de volgende pleisterplaats was. Deze jeugdherberg ls in een oude boerderij gevestigd en is het voorbeeld van een huis, dat met een voudige middelen tot een gezellig „home" kan worden omgetooverd. De omgeving van Beegden biedt veel natuurschoon en, gelegen op den linkeroever van de Maas, kan men van Beegden uit fraaie tochten maken langs deze rivier, Zuid-Lim burg in. In het Limburgsche heuvelland liggen drie jeugdherbergen, n.1. te Klimmen, te Vaals en te Eysden. Het bezoek aan deze jeugdherber gen was het vorig seizoen bijzonder groot en alleen al het „Kasteel Rivieren" te Klimmen boekte toen bijna 5000 overnachtingen, cijfers, die duidelijke taal spreken. „Kasteel Rivieren" dateert uit de 12e eeuw en is in zijn oude vormen nog prachtig bewaard gebleven. On getwijfeld vindt de jeugd hier een romantisch ideaal. Dit slot met zijn fraaie torens, de grachten, de reusachtige binnenplaats, de brug, de ruime zalen, ligt midden in het fraaie Limburgsche heuvelland een beter punt had men zeker niet kunnen kiezen Trouwens, op onzen tocht is het ons opgevallen, hoe ge lukkig men geweest is bij het kiezen van huizen, geschikt voor jeugdherbergen. Want altijd staan de jeugdherbergen óf in een prachtig stuk natuur, óf in een merkwaardig historisch gedeelte van de streek. Altijd zijn er interessante gegevens van jeugdherberg en omgeving te vertellen en dat de jeugd op deze wijze bjj haar trektochten land en volk beter leert kennen, wie zou daar nog aan twijfelen In „Kasteel Rivieren" werd voor de eerste maal overnacht en hier konden de deelnemers aan deze excursie kennis maken met de regels van de jeugdherberg, het toezicht van de herbergouders, de organisatie van de Jeugd herberg Centrale voor de gasten. Op den tweeden dag ging de tocht naar „Overberg", de Nijmeegsche jeugdherberg, te Ubbergen, gelegen vlak bij het fraaie heuvel land van Berg en Dal. Evenals te Vught, is deze jeugdherberg gevestigd in een oud heerenhuis, een groote en voorname villa en mits goed naar smaak ingericht, kunnen ook dergelijke tehuizen uitstekend dienst doen als jeugdherberg. Het behoeven werkelijk niet overal nieuw gebouwde huizen te zijn, al bieden die van zelfsprekend meer in moderne comofort en hygiënische eischen dan de overigen. Dit konden wij duidelijk constateeren in de jeugd herberg „Alteveer" te Arnhem, een der groot ste en drukst bezochte jeugdherbergen van ons land, op een der hoogste punten van de stad gelegen, met fraai uitzicht over de om geving Deze nieuwe jeugdherberg voldoet werkelijk aan alle eischen, die men aan een moderne jeugdherberg stellen kan en toch is hier geen luxe te vinden. Integendeel, alles is eenvoudig van opzet, degelijk, huiselijk en vooral gezellig. De jeugdige trekkers moeten des avonds na hun tocht een huiselijke sfeer vinden in de jeugdherberg en onloochenbaar zal men die in de Arnhemsche kunnen vinden. De tweede dag werd beëindigd in de jeugd herberg „Wolkenland" te Beek bij Didam, midden in het Montferland gelegen. Het Montferland is een nog vrij onbekende streek van ons land, hetgeen voornamelijk door zijn uitzonderlijke ligging komt Het Amster- damsch Lyceum heeft daar een schoolbuiten- huie laten bouwen, dat tevens als jeugd herberg in de seizoenmaanden dienst doet. Boven op een der heuvels gelegen, temidden van een njke flora en fauna, waant men zich in deze fraaie jeugdherberg eerder in het buitenland dan in eigen land. En wederom drong het tot ons door, welk een prachtig middel de jeugdherbergen vormen om al het rijke aan natuur- en stedenschoon, dat ons land in zoo'n groote mate bezit, aan onze jeugd te geven. Des avonds werd in „Wolkenland" door den heer Meilink een uiteenzetting gegeven van de organisatie van het jeugdherbergwerk in ons land, terwijl tot slot een Nederiandsche en Engelsche films werden gedraaid. Uit een en ander kregen toehoorders en toe schouwers een duidelijk beeld, hoe het net in Nederland is opgebouwd, hoe de jeugdherberg in de practijk werkt, hoe de contróle op een goeden gang van zaken wordt uitgeoefend, hoe ernstig gewaakt wordt voor de belangen c' Jeugd, opdat men eikaars meening en overtuiging eerbiedigt. Want over politiek of geloof wordt in de jeugdherbergen niet ge- 'rn aIcoho' on nicotine zijn voorts ver boden waar in deze jeugdtehuizen. Zelf gebouwd. fïïLÜÜ?? dag van deze tournee was rijk aan de jeugdherberg te Lochem naar Gorssel, waar een Noorsch jachthuis. De Kleine Haar", sedert het vorig jaar als jeugdherberg is ingericht. De inrichting heeft zich geheel aan den Noorschen stijl aangepast Deze jeugdherberg ligt ook al in een omgeving, njk aan natuurschoon en het behoeft geen ver wondering te wekken, dat „Dê Kleine Haar druk door de trekkers bezocht wordt. Via de jeugdherberg „De Heemhoeve" te Epe ging het vervolgens naar Oldebroek, waar de Nederiandsche Bond van Abstinent Studeeren den op een groot stuk hei en bosch een Bonds- huis heeft ingericht, dat tevens als jeugd herberg dienst doet. Het merkwaardige van deze groote jeugd herberg is wel, dat voor een groot deel de leden van dezen Bond Middelbare Scholie ren het huis zelf gebouwd hebben. Maar niet alleen hebben zij het gebouwd, de gelden daarvoor noodig, werden zelf bijeengebracht zonder subsidie van overheidsorganen, zonder steun van ouderorganisaties e.d. Als zoodanig neeft deze jeugdherberg dus weer een volkomen eigen karakter om dit machtig bouwwerk, staande op een der prachtigste punten van de Noord-Veluwe, in het nog ongerepte natuurschoon van den Woldberg, is een symbool van offervaardig heid en doorzettingsvermogen eigenschap pen, welke men de tegenwoordige jeugd niet meer zou toedichten. Noordelijk van Oldebroek ligt vlak brj de Vecht, bj) Berkum, in de gemeente Zwoiier- karspei, de jeugdherberg „Dijkzicht", als „Rhijnauwen" een oud buiten, dat zich uit stekend leende voor de jeugdherberg. De tocht eindigde den derden dag in de nieuwe jeugdherberg te Meppel, „Parkhoeve" ge naamd, ook al weer een modeltehuis wat ex terieur en inrichting betreft. Dank zij den steun van het gemeentebestuur is hier een bijzonder fraaie jeugdherberg tot stand ge komen, waarop de Meppelaars terecht trots kunnen zijn. Hadden we in de afgeloopen dagen kennis gemaakt met het Utrechtsche heuvelland, de Brabantsche heidevelden en bosschen, het Limburgsche heuvelland, de fraaie vergezich tten in het Nijmeegsche heuvelland en op het Montferland, de mooie bosschen van de Noord-Veluwe, op den vierden dag dezer ex cursie ging het dwars door het Overjjsselsche en Friesche laagland naar Harlingen. Via Giethoorn, dat per punter bezocht werd en de Friesche meren, werd Sneek bereikt, waarde jeugdherberg „Oan 't Wetter", zooaTb de naam reeds aanduidt, aan het water ligt. Een prachtig uitgangspunt voor trektochten te water. Te Harlingen gingen we aan boord van de „Noord-Nederland", een der schepen van de firma Doeksen, die de verbinding met Ter schelling onderhoudt. Na een tocht over een vrij roerige Waddenzee werd des avonds Ter schelling bereikt en vlak onder den vuurtoren de „Brandaris" is de nieuwe jeugdherberg „Hanskedune" gelegen. Boven op een duin heeft men in de jeugdherberg een schitterend uitzicht op de Waddenzee en een groot ge deelte van het eiland met het dorp West- Terschelling op den achtergrond. Temidden van een trotsehe natuur en een wilde zee lag „Hanskedune" rustig onder het enorme licht van den machtigen vuurtoren. Niet alleen Terschelling bezit een jeugdherberg, maar ook Vlieland en Texel zijn een dergelijke instelling rijk en hoe belangwekkend moet het voor de jeugd zijn deze eilanden op een trektocht achter elkaar te kunnen bezoeken. En op den terugweg kan de reis via Har lingen naar den Afsluitdijk leiden en verder naar de jeugdherberg „Nieuwland" op Wie- ringen, een toepasselijken naam voor een frissche jeugdherberg. En van Wieringen kan men verder naar Petten gaan en langs de Noordzee via Schoorl en Castricum naar Heemskerk, een zeer aan te bevelen tocht langs de duinen. Te Assumburg verrijst het kasteel van dien naam, een bouwwerk van vele eeuwen her met een historischen achter grond, dat dank zij den arbeid van de Rijks monumentenzorg voor het nageslacht ge spaard is gebleven. Een deel van dit kasteel is tot jeugdherberg ingericht en doordat het slot thans bewoond wordt de jeugd is er heer en meester wordt het voor verval be hoed. Twintig jeugdherbergen hebben wij op deze tournee gezien in aanmerking genomen, dat er in totaal 70 in ons land zijn, mag dit een groot aantal genoemd worden. Of het nu een oud kasteel was of een nieuwe modeljeugd herberg, of het een villa of een statig buiten was, of de jeugdherberg in het Oosten, Wes ten, Noorden of Zuiden van ons land lag, overal heerschte reinheid, eenvoud, huiselijk heid, gezelligheid, karakatereigenschappen, die hun stempel drukken op het geheele Ne deriandsche volk. Hier vindt de jeugd op haar tochten een vertrouwd huis, hier kan de jeugd haar romantische idealen uitleven in het bezoeken van een oud kasteel, een ge vangenis, een modeljeugdherberg, een villa, De jeugdherbergen liggen op een derge- lijken afstand van elkaar, dat men zonder jachten, dus op rustige gemakkelijke wijze, langs de mooiste wegen en paden, van jeugd herberg tot jeugdherberg kan trekken Elke jeugdherberg heeft naar gelang van bouw en inrichting, naar gelang van de streek en haar bewoners, eigen karakter en eigen sfeer vaali zeggen de echt-Hollandsehe namen in deze bijzonder veel. Voor dit karakter en deze sfeer, ontspro ten aan de diepste waarden van ons volk, ^!,^eJ6UgdLgeleid door de Nederiandsche t>ö mo- Jeugdherberg Centrale en haar instanties het bezoek aan deze tehuizen, den meest mu gelijken eerbied hebben. Door het bezoeken van oude streken zal het begrip voor h^torie verlevendigen, door het zwei-ven in natuur- schoonrqke deeten van ons land zullen de v^enkomenU rming dU'd€lijkt' naa' Deze vijfdaagsche tocht heeft ons er van overtuigd, dat niets zal worden nagelaten om «e jeugd de schoonheden van eigen land en volk voor te leggen, om den zin voor de his torie wakker te maken, om het begrijpen van verleden er, heden te vergemakkelijken. Het zou ons te ver voeren alle bijzonderhe- den en cijfers van de jeugdherbergen, die wij bezochten, te memoreeren, dat zou bovendien ook de bedoeling niet zijn. Het moest ten-, slotte een greep zijn, een willekeurige greep misschien uit de 70 jeugdherbergen, maar het was een gelukkige. Het jeugdherbergwerk is naar bekend mag zijn in" de laatste jaren sterk gegroeid en tienduizenden jongeren nernen ër reeds aan deel. In Nederland vielen In 1934 170 000 over nachtingen te noteeren, in geheel Europa bijna 7 millioen, wel een bewijs, welk een levensvatbaarheid het werk heeft Wij zijn er van overtuigd, dat binnen luttele jaren in ons land de arbeid dergelijke afmetingen zal heb ben aangenomen, dat men mag spreken, en daar stuurt men het tenslotte op aan, van een volkszaak in den waren zin van het woord. Binnenland. Tijdens de wedstrijden in het vogelschieten op den gildedag te Ravenstein is gisteravond te circa zeven uur een droevig ongeluk ge beurd. Een zekere Peters, lid van het Heilige Bloedgilde uit Boxmeer volgde met aandacht de schietwedstrijden. Peters was aan de beurt om te schieten, doch stond nog een oogenblik naar een van de andere schutters te kijken. Hij had een geladen geweer naast zich aan den voet staan. Plotseling schijnt een der omstanders tegen hem te zijn aangeloopen met het noodlottige gevolg dat het wapen afging. Peters kreeg de vólle lading in de borst en zeeg doodelijk ge troffen ineen. Dr. Sluyters, die op het terrein aanwezig was, snelde te hulp, doch al spoedig bleek, dat medische hulp wel niet meer zou baten. Tijdens de overbrenging van het slacht offer naar het ziekenhuis te Nijmegen is de ongelukkige overleden. Dit droevig ongeluk veroorzaakte een groote consternatie op het feesterrein en onmiddellijk werden alle wedstrijden en feestelijkheden afge last. Peters was 28 jaar oud en nog slechts een half jaar gehuwd, De arrestatie van J. V., bijgenaamd Jan Bol of Jan de Ritssluiting. Met de aanhouding van J. V., bijgenaamd Jan Bol, uit Oss, bljjkt de gemeentepolitie een goeden slag te hebben geslagen. Deze man is zooals gemeld, Vrijdagavond gearresteerd als verdacht van het uitlokken van brand in een restauratiepaviljoen, dat gestaan heeft op het gemeentelijk sportpark te Oss. Op een avond in Juli 1933 brandde dit paviljoen tot den grond toe af; zelfs de vloer werd door het vuur verteerd en letterlijk niets bleef er over van het flinke gebouw. Van de assurantie- maatschappij ontving J. V. ruim j 4000 als verzekeringspenningen. De oorzaak van den brand kon niet worden opgehelderd. Reeds geruimen tijd liep te Oss het gerucht, dat aan dezen brand zooals de volksmond het noemde, een luchtje zat. Na een langdurig verhoor, dat den geheelen is een der belangrijkste vereisfen van een genees middel. Hel Aspirin-fablel wordl, in water uiteenge vallen, direct door de maag gespoeld en begint in de darm eerst te werken. Van daar, dat hef zo bijzonder goed te verdragen is zon der de maag te schaden en oorsuizingen tc veroor zaken. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuhjes van jO labl. 70 cis. en cranjezakjes van 2 labl. a 10 ets. Zaterdag in beslag nam, heeft tenslotte J. V. bekend, dat de brand in het paviljoen op zijn initiatief was gesticht. Hij had A. H. 25. betaald voor het bedrijven van deze daad De verdachte V. staat te Oss ongunstig bekend. VROUW VERBRAND. Zaterdagmorgen is in Ter Holen (gem. Hontenisse), de 63-jarige weduwe Peters, die metj haar kleinkind van één jaar alleen thuis was op noodlottige wijze om het leven ge- konjen. Toen zij zich verwarmde aan een stoof vuur vatten haar kleeren plotseling vlam. De vrouw vluchtte naar buiten, doch in de deuropening strijikelde zfj en viel voorover. De buren von den het slachtoffer in de deuropening liggen. Hulp kon echter niet meer baten, de vrouw was reeds aan haar brandwonden bezweken. Het kind vond men ongedeerd in de woning, j KINDJE OVERREDEN. Zaterdagochtend was de 2i/,-iarige J. T., wonende aan den Bovendjjk 24 te Overschie aan het spelen in den tuio, terwijl zijn vader bezjg was een vrachtauto met komkommers te laden. Toen T. gereed was met het laden van den wagen, reed hij weg. Na nog geen meter gereden te hebben, werd hij gewaar schuwd, dat hij zijn zoontje, dat vermoedelijk tusschen de heg is doorgekropen, met het achterwiel van zijn auto had overreden. Hij stopte onmiddellijk, doch het bleek, dat de kleine reeds overleden was. OP SMOKKELAAR GESCHOTEN. Het slachtoffer overleden. l^»e smokkelaar S. uit Amby (L.) die enkele dagen geleden, toen hij poogde te ontvluchten, door een commies werd aangeschoten, is Vrijdag aan de bekomen verwondingen over leden. WOENSDAG 12 JUNI Hilversum, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht H. Beek. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 RVU. Mevr. L. de Vrirs: Kniples kinder- kleeding. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 12.45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn 1151-45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.30 E. Walis en zijn orkest. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Dubbel X-ensemble o.l.v. Cor Steyn m.m.v. Pat Miller (zang). 6.00 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 6.30 RVU. Jhr. Drs. D. J. van Lennep: Lezing over psychotechniek. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.30 Zang door Claude Pierre. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Vaz Dias. 8.10 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis, m.m.v. Esther Philipse (zang). 9.00 Declamatie R. Numan en Gramofoonpl. 9.40 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 10.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 11.00 „Het tooverbrouwsel", spel van J. Schaap. Leiding: W. van Capellen. 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.1C-— 9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. N. Kruyswfjk. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble van der Horst 1.15 Orgelspel D. Lincy. 2.00 Middagvergadering v. d. 17den Bondsdag v d. Bond v. Meïsjesvereenigingen op Geref Grondslag. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6 10 Causerie door Kapt. W. J. Hatenboer» 6.30 Afgestaan. 7.00 Ner., Chr. Persbureau. 7,15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Carillonconcert J. de Zwaan. 8.45 Causerie Dr. A. van Deursen. 9.15 Mandoline-orkest „L'Estudiantlna" o.l.v. D. G. Kulk en gramofoonpl. (Om 9 50 Vaz Dias). 10.3012 00 Gramofoonpl, DONDERDAG 13 JITNT. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10 00 Morgenwijding, 10.18 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Lismonde, 1100 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeckman. 2.00 Voordracht, Adr. Canivez. 2.20—3.45 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m. v. Lina Falk (zang) en E Veen (piano). 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radiotooneel voor kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gram.pl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 J. van Steeden: Van wind en water. 8.00 Vaz Dias. 8.05 „De Zomer" uit Haydn's „Jahreszeiten" m.m.v. solisten, Toonkunstkoor Bussurn en het Omroeporkest o.l.v. E. W. Mulder. 8.45 „De vrede van het land", radiozomer spel van Mr. A. W. Kamp. 9.30 Kampeer- en trekkersliedjes door leer lingen der HBS aan de Nieuwe Duinweg te Scheveningn o.l.v. Dr. G. Brouwer. A. d. vl. Mevr. J. Brouwer-van Zanten. 9.45 Gramofoonpl. 10.20 AVRO-decibels o.l.v. E. Meenk. 11.00 Vaz Dias. H 1012 00 Uit ..Atlanta", R'dam: Ensemble Lydia Petrowna m.m.v. Sonja Bogdanowna. (viool). Huizen, 1875 M. 8.00—930 KRO. 10.00 N.C.R.V. 11.00 KRO 2.00 NCRV. 8.00 Gramofoonol. 8.309.30 Kindermis. 10 00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. A. Zwiep 10.45 Gramofoonpl. 31.30—12 00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Hadwerkcursus. 3.003.45 Orgelspeln R. Parker. 4.00 Bijbellezing Ds. G. Mulder, m.m.v. bari ton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Chr. Liederenuurtje door Mevr. C. Lab- bertéKits en Mej. C. de Jager m.m.v. viool en orgel. 6:30 Friesche causerie 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Utr, Chr. Mannenkoor o.l.v. P, Hespe. 9.00 Causerie P. M. Legène. 9.30 Gramofoonpl. 9.55 Vaz Dias. 10 00 Concert J. Hekster (viool), J. Aerts (cello) en J. Ligtelijn (piano). 11.0011.30 Gramofoonmuzlek. Een «ter inzittenden verdonken, Dc gebroeders K., wonende te Haarlem, waren Zaterdagavond aan het kanovaren in het Sp.iarnc nabij het stoomgemaal te Spaarndam. Tengevolge van den wind sloeg de kano met den jongsten broer plotseling om. De kanovaarder kwam onder de boot terecht en verdronk. De oudste heeft geprobeerd zijn jongeren broer te redden, maar toen hij zag, dat dit hem niet gehikte en gevaar voor eigen leven dreigde, is hij boven op dc boot geklommen en blijven rondzwalken tot een voorbijvarende boot hem oppikte. De politie heeft naar het lijk van den drenkeling gedregd doch tot nu toe zonder resultaat. Omstreeks elf uur Zondagavond ls tusschen eenige bewoners te Aarlanderveen een hevige twist ontstaan. Toen de woordenwisseling haar hoogtepunt had bereikt, nam de 22-jarige J.B. plotseling een mes, waarmee hjj den 41-jarigen T. v, S. te lijf ging. Het mes trof v. 8. in den hals Hevig Woedend zakte deze ineen en overleed enkele oogenblikken later. Het staat nog niet vast of B., die tijdens het gevecht een hoofdwonde heeft opgeloopen, het vooropgezet doel had v 8. te dooden. De dader is, aldus seint V. D., gearresteerd en wordt Dinsdag ter beschikking van de Justitie gesteld. NIEUWE LEEUWEN IN ART1S. Een geschenk van den keizer van Abesslnië aan de Koningin. Met Pinksteren verwacht men in Artis een paar Abessjjnsche leeuwen die de Koningin verleden jaar October ten geschenke werden aangeboden door den Keizer van Abessinië en die de Hooge Beschermvrouwe van het Genoot schap wel aan de zorgen van Artis heeft willen toevertrouwen. De Keizer van Abessinië houdt er een verzameling vaD deze koninklijke roof dieren op na, die gehuisvest zijn op een bin nenplaats van het paleis te Addis Abeba. VECHTENDE FAMILIELEDEN OP EEN OPENBARE VERKOOPING. In het café-restaurant Austen te Kerkrade hield Donderdag notaris Nfjst een publieke verkooping van onroerende goedérenhuizen en landerijen. Er waren uitsluitend familie leden aanwezig, ónder wi" 8 gebroeders Arets. Toen ze tegen elkaar begonnen op te bieden, smeed een der gebr. A. een bierglas naar zijn broer. Dit was het sein tot een algemeene onderlinge vechtpartij. Met bierglazen en stoe len gingen daarop de familieleden elkaar te lijf. Een toevallig aanwezige politie-agent, die geen dienst had, hanteerde duchtig den gum miknuppel, echter zonder succes. Eerst toen de telefonisch gewaarschuwde marechaussee verscheen, keerden orde en rust langzamer hand terug, waarna de notaris de onderbroken verkooping kon voortzetten. ZES WONINGEN IN DE ASCH TE NIEWAAL. De brandweer uit naburige plaat sen rnoest te hulp geroepen worden. Zaterdagmiddag omstreeks half twee is brand uitgebroken in een landarbeiderswoning aan de Steeg te Niewaal, gemeente Gameren. Weldra sloegen de vlammen naar buiten en door den sterken wind vatten al gauw de dichtbij gelegen woning en daarna achtereen volgens nog drie woningen vlam. Zes wonin gen, die niet eens zoo heel dicht bij elkaar stonden, zijn totaal verwoest. Dit gedeelte van het dorp biedt dan ook een troostelooze aan blik. De plaatselijke brandweer was nog laat bezig met de nablussching. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. Zes boerderijen, een maalderjj en en een winkel In de asch gelegd. Zaterdagmiddag is het Noordbrabantsche dorp Schayk geteisterd door een zwaren brand, die in eenige uren tijds zes boerderijen met twee bijbehoorende groote landbouwsehuren, benevens een maalderij en een winkelhuis ge heel in de asch heeft gelegd. In het midden van het dorp, in een dicht bebouwde wijk aan den provincialen weg van Schayk naar Heek, ontdekten eenige dorpsbewoners, dat het rie ten dak van de voorraadschuur van den land bouwer Van der Linden aan de Schayksche straat in brand stond Zij waarschuwden de bewoners, doch het vuur plantte zich met zulk een groote snel heid over het gebouw en de aangrenzende stal len voort, dat er nauwelijks tijd was om het vee te redden. Twaalf varkens en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. Dé felle Westenwind was oorzaak, dat een dichte vonkenregen zich verspreidde over de nabijgelegen boerderijen, die allen van rieten daken waren voorzien. Kort daarna sloegen de vlammen over naar de hofstede van den landbouwer Van Zuilen. In allerijl slaagde men er hier nog in eenig huisraad te redden. Op dit moment veranderde helaas de wind van richting en dit had tot gevolg, dat de brand catastrophale afmetingen ging aan nemen. De hofstede van Van Zuilen brandde al als een fakkel en aan blusscben viel niet te denken. Door de veranderde windrichting sloegen de vlammen over naar verschillende boerderijen, die aan de overzijde van den weg waren gelegen, hetgeen een ware paniekstem ming in deze buurtschap deed ontstaan. De toestand werd steeds critieker en de brand nam een zeer gevaarlijk karakter aan. Spoe dig stonden de boerderijen van de landbou wers Loskens, de weduwe Wijnakker, M. Wijn akker en van de familie Loeffen in liOite laaie De bewoners der aangetaste perceelen, die volkomen door het vuur waren verrast ren nen zenuwachtig heen en weer en sleepten allerlei huisraad naar buiten. De geheele weg was met meubelstukken bezaaid en het ver keer ter plaatse was dientengevolge volkomen gestremd Omstreek» negen uur bleek men den toestand meester te z(jn. De groote boerderij van Loeffen viel als laatste offer. De buurtschap bood op dit oogen blik een t« oosteloozen aanblik. De berooide bewoners zochten tusschen de rookende puin- hoopen naar voorwerpen, die men met tijdig meer had kunnen redden. In eenige boerde rijen was men bezig met afmaken van vee dat evensgevaarlijke brandwonden had opgeloo pen, Overal zijn de inboedels, de landbouw- I 1 Juni. Wij zaten gezellig in den trein, op weg naar deze goede stad, en er ontstond een algemeene conversatie over de tribulatiën van de Fiansche politiek. „Het is toch niet mooi", zei de lieve oude dame in den hóek, „dat ze het die Fiansche ministers zoo moeilijk maken. Ik zeg maar, hoe kan je in dezen ellendigen tijd nuttig voor je land werken aJ» je altijd maar het zwaard van Socrates boven je hoofd hebt zwengelen. Mijn man heeft een papierhandel. De papier- prijzen zijn in de laatste jaren als een lawine naar beneden gezakt, ja dat is heel mooi maar hij zit nog volgetjoht met oude voorraden, die, ik zal maar zeggen, hem meer hebben gekost, en daar zit je. Want dat is het al gauw; bij zus-en-zoo is het veel goedkooper! Want die heeft het net ingeslagen tegen, ik zal maar zeggen, een lageren prijs, en dan moet je wel meedoen, en dan versmelt je beetje winst als boter aan de galg. „Ja die politiek heeft wat op zijn geweten. Ik weet niet of u het, ik zal maar zeggen, ook in de krant gelezen hebt, maai je had in dat Fiansche parlement in Parijs kamerleden, die aan dien nieuwen minister Bison beloofd had den, belóófd, dat ze voor 'm zouden stemmen en toen het op puntje bij puntje aankwam, lieten ze hem, met permissie in z'n hemd gaar koken. Nou, dat is geen werk, nee! Ik ben maar een eenvoudige vrouw, ofschoon mijn ouders hebben het altijd goed gehad, en mijn man is papierhandelaar angroo, maar als je je woord hebt afgegeven dan moet je dat gestand houden, al ben je ook een politiekus en al ben je een generaal; Dót vind Ik zoo iets vreese- ijjks! Ik vind het érg „Ik heb verleden maand nog zoo kom ik d'r op nee, laat 's kijken ,'t was nog in April, Ik weet het zóo goed, omdat m'n doch ter uit Hellevoet nog bij me was en die is met 1 Mei weer naai' huis teruggegaan, d'r man is er leeraar in taal en die was óók volhanden met proefwerk dat-ie er langer niet missen kon, anders 'n mooie betrekking, ennaja t was dus April, enna j& 'k had een dienstbode aangenomen en 'k zeg nog tegen haar, Lina, kan ik er stand op maken dat j© me niet ikzalmaarzeggen in de steek laat en ze zegt nee mevrouw m'n ja is m'n ja en m'n nee is m'n nee Net zoo. Nou, veel vijven en zessen ze komt niet. Kijk dat is nou de tegenwoordige tijd. „Mijn moeder zei altijd: Wees voorzichtig met wat je belooft, maar wét je belooft, hou daar je voet hfl je stuk. En dat is een goed woord. Dat is de spijker op z'n kant. „Nee, ze mogen dan schimpscheuten af geven op den ouden tijd, wie vroeger eenmaal z'n woord gelost had, die pandde het ook in. Tegenwoordig laat men de teugels wel wat erg de losse hand. En je krijgt het er bij de jeugd niet meer in. Je kan praten tegen ze als Van Bruggen, ze zijn er volmaakt onver- schillend onder. Laatst nog had ik mijn jon gen gevraagd, of ik erop rekenen kon, dat hij 's avonds ikzalmaarzeggen thuis bleef, om dat er een tante kwam die erg op hem ge steld is. Ocb, het mensch heeft hem gekend van zóó. Ja moeder, zegt-ie. 's Avonds floep weg. Met 'n vrind naar de bioscoop. Tante natuurlijk in d'r wiek getroffen. En 't liet hem net zoo koud als twee keer twee vier is". Zoo causeerde de lieve oude dame in den hoek een uurtje voort over de zwakke plekken van het Fransche politieke leven, en wie zal ontkennen dat ze er lang geen kwaden kijk op had? De schatbewaarder Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 centc Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruiken over dc geheele wereld werktuigen, groote partijen hooi en stroo ver loren gegaan. De winterinventaris van Wijn- akker en de geheele installatie van de maalde rij, waaronder aanzienlijke voorraden graan zijn eveneens door het vuur vernield. Eenig vee en honderden kippen zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak wordt toegeschreven aan het vallen van vonken uit een dorschmachine. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagochtend ongeveer half elf is op «len (i"ndw«g bij Baarn een motor- rytter, L. L. O. uit Amsterdam, met zijn vrouw 1 en twee kin<Jeren in den zijspan, door onbekende oorzaak met volle vaart tegen een boom gereden. De heer O. is op genees- undig advies in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd Zijn al Y7 Y ontvellingen en bloedende wonden; «e kinderen bleven ongedeerd. De motor i9 totaal vernield.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2