Nederland en Indië worden burèn Wieringen. Texel. Verkeersongelukken op de feestdagen. I Ernstig motorongeluk. Droevig ongeluk te Groningen. Vijf menschen opgesloten in een voigeloopen kajuit. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 11 JUNI 1935. Zware hagelschade in den tuinbouw. Wantoestanden aan de Belgische grens. Een voordeelig bedrijf Buitenland, Buitenlandsch journalist te Dantzig gearresteerd. j De Normandie op de j thuisreis. 150 Fransche doctoren j vergiftigd. De aardbeving in Beloedsjistan. Groote brand te Wieringen Poging tot doodslag op den Gester weg. Wieringerwaard. Uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Duitschland. Nagekomen Marktberichten. Auto tegen de boomen te Heer Huhowaard. Een der inzittenden gedood. Te Heer-Hugowaard is Zondagavond een Bespersoonsauto, bestuurd door den heer N Schotman uit Purmerend, op den Zuidender- middenweg door een defect aan de stuurin richting plotseling naar rechts gezwenkt en tegen de boomen gereden De wagen werd geheel vernield Een der zes inzittenden, mevr. Koppenhol uit Hensbroek, is op slag gedood Een andere dame, de echtgenoote van den bestuurder, kreeg ernstige hoofdwonden en is direct naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. De overige inzittenden kregen min of meer ernstige verwondingen aan hoofd en banden. Auto over den |kop geslagen te Hoog-BIoliIan<ll. Ter hoogte van het z.g.n. Groote Wielinde gevaarlijke zigzagbocht aan den Rijksstraat weg nabij Hoog-Blokland had een aanrijding plaats tusschen twee personenauto's, een uit Apeldoorn, bestuurd door den heer P. P en de andere uit Nieuwer-Amstel, bestuurd door den heer J. M E. Eerstgenoemde auto bevond zich in een file van 8 ii 9 wagens, toen de auto uit Nieuwer-Amstel in de bocht zou passeeren Hij sloeg eenige malen over den kop en kwam daarna onder aan den grasberm te liggen. De inzittende dame, mevr. Den T. liep hier door vrij ernstige verwondingen op en een dubbele armbreuk, terwijl haar echtgenoot.de heer Den T er met een lichte verwondingen afkwam. Een inzittende dame uit den Nieuwer- Amstelschen auto liep eveneens verwondingen Op. Wielrenner dcodelgk gewond bij botsing. Zaterdagavond ongeveer halfelf reed een tweetal wielrenners, komende uit de richting Utrecht op den Utrechtsche weg naar Zeist. Twee wielrenners reden voor hen uit, terwijl ook van de tegenovergestelde richting wiel renners naderden. In plaats, dat de 16-jarige J. A. P. uit Zeist de wielrenners Het passeeren, baalde hij naar links uit en botste krachtig tegen een wielrijdster aan. Beiden sloegen tegen den grond, met het noodlottig gevolg, dat de 16-jarige zoo ernstig werd gewond, dat hij bewusteloos bleef liggen. Dr. H. K. Lette verleende geneeskundige hulp en advi seerde overbrenging naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zeist, alwaar de patiënt kort daarop is overleden. Het meisje waartegen het Slachtoffer was aangebotst werd licht gewond. Vader en zoon ernstig gewond. Op den Rijksstraatweg tnssehen Amersfoort bn Nijkerk is Zaterdagavond 8 uur bij het buurtschap Nijkerkerveen een ernstig motor ongeluk gebeurd. Door het springen van een band sloeg de motor van den heer O. uit Hoogeveen, waarop vader en zoon gezeten waren, over den kop. Beiden werden ernstig gewond en naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort vervoerd: De zoon was reeds stervende, de vader had een zware hersen schudding gekregen. Zij zouden op familie-,' bezoek in Amersfoort gaan. 1 - 11 Spelend meisje tusschen auto en muur bekneld geraakt en in zieken huis overleden. Zaterdag kwam een auto, toebehoorende aan den heer v. d. L. te Groningen, welke aan bet Kattendiep geparkeerd was, zonder dat iemand er aankwam, plotseling in beweging. De wagen reed eerst tegen een boom en ver volgens achttien meter verder de helling af tegen de achterzijde van een huis, waar twee meisjes aan het spelen waren. De jongste van de beide zusjes, de zes-jarige Bertha Leste- etuiver, geraakte bekneld tusschen den auto en den muur. Na voorloopig verbonden te zijn, werd het meisje overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat zij een zeer ernstig fractuur aan het linkerbeen en een bekkenbreuk bekomen had. In het ziekenhuis werd het beentje nog geampu teerd, doch Zondagochtend is het jeugdige Slachtoffer overleden. Er wordt een onderzoek tiaar de juiste toedracht ingesteld. VIER GEWONDEN TE APELDOORN. Zondagavond zijn op den Zntfenschen straatweg, ter hoogte van het „Woudhuis", te Apeldoorn, twee motorfietsen, waarvan één met zijspan, op elkaar gereden, doordat de motorfiets, die aan den kop reed, pech kreeg, onverwachts moest stoppen en de volgende motor niet tijdig tot stilstand koh worden gebracht. De bestuurder van het motorrijwiel met zijspan, die achter reed, liep een gebroken schouderbeen op en een enkel fractuur. Zijn vrouw, die in het zijspan zat, brak haar onderarm. Voorts zaten nog op den motor hun beide zoontjes, van wie er éen ernstige schaafwonden aan het hoofd kreeg; de andere kwam met den schrik vrij. De duorijdster van het andere motorrijwiel kreeg verwondingen aan een der beenen, terwijl dc bestuurder geen letsel opliep. De gewonden zijn in het R.-K. ziekenhuis te Apeldoorn verbonden en later per personenauto naar hun woningen te Amsterdam overgebracht. Rukwind doetdrie booten kap seizen. Een hevige rukwind, die gistermiddag ongeveer zes uur plotseling boven Hillegcrsberg woedde, was oorzaak, dat verschillende zeilbooten, die op den Bergsche plas voeren, het hard t* woorden hadden. Op een bepaald «ogenblik sloegen drie zeilbooten tegelijk om. De beman ning van twee booten wisten allen zwemmende den wal te bereiken, doch met de inzittenden van de derde boot verliep het minder gunstig. Toen het ongeluk gebeurde, stonden twee mannen op het dek, terwij) zich in de kajuit nog vijf personen bevonden, waaronder drie kinderen van resp. 10, 8 en ï1/, jaar oud. Dc beide man nen vielen te water, doch doordat de kiel van hel schip boven kwam tc liggen en dc kajuit vol water liep, werden de vijf inzittenden met den dood bedreigd. Van alle kanten kwam hulp opdagen. Door een gat in den boeg te maken is het gelukt, alle vijf dc personen, die reeds bewusteloos waren, hoven water tc brengen. Met een motorboot werden zij naar de jachthaven gebracht, waar reeds eenige artsen stonden te wachten om hulp te verleenen. liet gelukte bij vie. personen de levensgeesten weer op te wekken, j het '/j-jarige kin(1 echter slaagde men hierin niet. De toestand van twee drenkelingen was van dien aard, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Glas tuinders in Wesilaiu! en Oost- voorne zeer getroffen. De grilligheid van den Hollandschen zomer heeft zich deze Pinksterdagen duidelijk ge demonstreerd. Na een prachtigen Zondag is Maandag op tal van plaatsen een waar nood weer losgebarsten. Een felle hagelslag heeft vooral in het Zuidwesten van ons land groote schade toegebracht. Vergezeld van hevige onweersbuien kletterde de hagel minuten lang neer, afgewisseld door een stroomenden regen. Op tal van plaatsen zijn te velde staande gewassen vernield. De waarlijk woe dende elementen hebben vrijwel alom onheil gebracht. In verschillende tuinhouwdorpen van het Westland, vooral te 's-Gravenzande en Loos duinen, is een ontzaglijke schade aangericht, welke op geen duizenden guldens na te schatten is. Van verschillende kassen en wa renhuizen is het glas verbrijzeld. Ook jonge groenten en vruchtboomen zijn zwaai ge teisterd. Oostvoorne geteisterd. Zeer aanzienlijk was de hagelschade te Oost voorne in de onmiddellijke omgeving van dit tuinbouwcentrum. Bij een 30-tal groote tuin ders is een vijfde van 't glas, dat zij bezit ten, door de neergevallen stukken ijs, van welke verschillende een diameter hadden van 5 c.M., verbrijzeld! Bij sommige warenhuizen waren dat 400 a 500 ramen. De bui woedde zeer plaatselijk. Teiwijl bij enkele tuinders de schade zeer groot is, zijn andere tuinen, die in de^ onmiddellijke nabijheid lagen-, ér betrekkelijk goed afgekomen. Op de Gors, het N.-W. deel van dit district, is de schade over het algemeen zeer groot. Rechts van den Brielscheweg zijn b.v. een aantal groot» kassen vrijwel geheel vernield. Het ergste voor de getroffen tuinders is, dat hun vernielde eigendommen niet ver zekerd waren. Groot is natuurlijk de schade, die aan de gewassen in het open veld is aangericht Deze is op het ©ogenblik nog niet te over zien. De aardbeienvelden zullen het meest geleden hebben. En daarnaast vooral de pereboomen. Zware veldschade in Zeeuwsch- Vlaanderen. Een uit Westelijke richting komende on weersbui, welke gepaard ging met hevigen regen- en hagelval, onlastte zich Maandag avond omstreeks zes uur boven Zeeuwsch- Vlaanderen. Hagelsteenen, ter grootte van een duivenei, kletterden gedurende ruim vijf; minuten naar beneden. Naar De Courant verneemt is aan de te velde staande gewas sen groote schade toegebracht, terwijl in Terneuzen zelf de dakvensters van zeer vele; huizen zjjn verbrijzeld. De laag gelegen ge deelten der stad stonden onder water, Smokkelen met speciaal ingerichte auto's. Het goedkoop® Belgische bier. Negentien potfekes bier voor een gulden De smokkelarij aan de grenzen is een nog altijd welig tierend bedrijf. De beroeps-smokkelaars zijn goed geoutil leerd met uitstekend ingerichte auto's. Hoe het soms toe gaat, als er een botsing ontstaat tusschen ambtenaren of marechaussée moge blijken uit hetgeen een paar dagen geleden te Chaam en Tilburg is geschied. Op een avond omstreeks half tien kwam uit België een verdachte auto het grondgebied van het grensplaatsje Chaam, vlak ten zuiden van Gilze Rijen, binnen. Met zoo'n wilde vaart, dat de kommiezen, die bevel tot stoppen gaven, geen schijn van kans kregen den wagen aan te houden. Daarop werd de hulp van de mare chaussée uit Gilze Rijen ingeroepen en die ging er achter aan met motor en zijspan, in de richting van Tilburg. Want gewoonlijk kennen de wetsbeschermers hun menschen wel, en weten zij ook, waar zij gewoonlijk een wijk plaats zoeken. Even 10 uur snelde inderdaad de gezochte auto over denBredaschen weg, Tilburg binnen, met een vaart, die de wandelaars angstig deed opzien. Vlak er achter reed de marechaus sée. Zonder te letten op eenig verkeer-signaal ging het dwars de stad door. Eindelijk, aan den Pelgrimsweg, stuitten de smokkelaars op het Wilhelminakanaal en moesten ze wagen en buit in den steek laten. De marechaussée vonden den auto, stevig gepantserd tegen vuurgevechten, met in den wagen een groote hoeveelheid Belgische margarine. Van de smok kelaars is echter geen spoor meer ontdekt. Ook correcte burgermenschen worden her haaldelijk hij hun reizen per auto of autobus op heeterdaad betrapt. Degedeprecieerde valuta in België maakt de zaak nog erger. Maar ook tot iets anders heeft de devaluatie geleid, n.1. tot dronkenschap en uitspattingen. In het dorpje Poppel vlak over de grens, enkele km ten zuiden van Goirle, zijn de estaminetten, meest met vrouwelijke bedie ning, als paddestoelen uit den grond gerezen. Vooral 's Zaterdags en 's Zondags ziet men de jongelui uit Tilburg en elders, per rijwiel naar dit land van belofte peddelen. Negentien pottekes bier voor 'n gulden met damesbe diening Okshoofden worden er op zulke dagen omgezet, ongeacht nog de gruwelijk slechte jenever, die clandestien in elke kroeg zooveel te drinken valt als men wil. Maar van een gehalte, dat de drinkers niet suf- dronken, maar schier razend maakt van op gewondenheid. 's Avonds omstreeks acht of negen uur zwaaien dan slierten fietsers zig- zagsgewijze over den weg huistoe. Ook Turnhout, dat reeds van ouds een ge liefd oord was van vele Brabanders, profiteert nu meer dan ooit. Particulier telegraafkantoor ontdekt te Lodz. De politie te Lodz heeft een zeei merk waardige ontdekking gedaan. Eenige organi saties cn vereenigingen hadden in de stad een eigen zeer goed georganiseerden telegraaf dienst op touw gezet die uitstekende winsten afEênPpostbode, die een felicitatie-telegram kwam bezorgen in een fiuis waar ecn bnnlof werd gevierd, ontdekte op de tafel een aantal telegrammen, die niet van het rijkstelegraaf kantoor afkomstig waren. Hij bracht rapport uit en een nog tijdens de bruiloft ingesteld onder zoek bracht het bedrog aan het licht. Men heeft berekend, dat het telegraafkantoor door deze affaire belangrijke verliezen heeft geleden. GRATIS RIJDEN. Op de New-Yorksche Underground heeft het publiek toegang tot de statioDS door een „nickel" (een koperstukje) in een gleuf te werpen. Maar niet iedereen is eerlijk en vele lieden nemen het middel te baat, om door het gebruiken van waardelooze metalen schijfjes van de juiste afmeting toegang te krijgen. De omvang van deze fraude blijkt uit hetgeen men bjj het ledigen van de automaten in de bussen aantreft. Onlangs heeft de New-York- sche politie van de directie van den New- Yorkschen tunnelspoorweg 1.500.000 zulke waardelooze metalen schijfjes, gevonden in de bussen van de tourniquets, ontvangen. Het heele vrachtje wordt in zee gegooid. Penkala, de Berlijnsche correspondent van het Neut Wiener Tageblatt, tévens als teekenaar bekend, en te Dantzig gearresteerd, is niet van Oostenrijksche, rnaai van Zuid-Slavische natio naliteit. In Oostenrijksche kringen te Berlijn is men van meening, dat de arrestatie van Penkala slechts evenwijdig verband houdt met hetgeen hijzelf al dan niet heeft gepubliceerd, maar mqet worden opgevat als een maatregel van weerwraak tegen de uitwijzing van een Duitschen journalist» Hartmeyer genaamd, uit Oostenrijk. Woensdagmiddag om 13 uur 53 is de Nof- mandie naar Frankrijk vertrokken. Een menigte van duizenden mensehen sloeg het vertrek gade opnieuw loeiden de sirenes, terwijl eeh eskader vliegtuigen boven het zeekasteel cirkelde. Onder de passagiers bevindt zich ook thans mevrouw Lebrun, de echtgenoote van den pré sident van de Republiek. Er zal op deze reis niet getracht worden, het snelheidsrecord te verbeteren, gevaren zal worden met een gemiddelde snelheid van 28 knoopen. j 0 Na een diner, georganiseerd naar aan leiding van het congres der vereeniging van doctoren in Picardië, zijn 150 docto ren ziek geworden. Men vreest, dat hier kwaadwilligheid in'; het spel is, daar de kok absoluut ontkent,: dat er iets bij het bereiden van het eten isj gebeurd; hij beweert dan ook, dat iemand! het eten opzettelijk heeft vergiftigd ,om zijn reputatie te vernietigen en hij heeft de poli tie verzocht een ondenrzoek in te stellen. Ook de vereeniging heeft een gelijk verzoek tot de politie gericht. Honderd! dorpen totaal verwoest. c Volgens een officieel rapport, dat gisteren op het departement voor Biitsch-Indië te Lon den werd ontvangen, zijn ten minste 100 dol- pen in het district Quetta en den staat Kelab totaal verwoest Het aantal dooden bedraagt tusschen de 12 en 15.000, zoodat met inbegrip van Quetta het totaal de 40 000 wel zal over schrijden. Het getal dakloozen bedraagt 15.000. Dr. Earle Page, waarnemend eerste minis ter van Australië, heeft aangekondigd, dat het ministerie 10.000 heeft aangeboden aan de regeering van Britsch-Indië tot steun van de slachtoffers van Quetta. Restaurant geheel in puin. Zaterdagavond te ongeveer half twaalf brak er een kleine brand uit op de bovenverdieping van restaurant De Haan aan den Slingerweg alhier. Daar de eigenaar naar Den Helder was, haalden de overgebleven huisgenooten hulp bij de buren. Met behulp van dezen was de brand spoedig gebluscht. Op den zolder lagen n.1. vischnetten geborgen, welke door een of andere oorzaak in brand waren geraakt. Na blussching vatte in den loop van den nacht het netwerk wederom vlam en breidde de brand zich dusdanig uit, dat thans aan blusschen geen denken viel. De plaatselijke brandweer heeft haar best gedaan, te behouden wat mogelijk was, waardoor het belendende perceel van Garage Beukema geheel gespaard bleef, wat overigens een wond er genoemd mag worden Uitteraard bracht een en ander veel volk op de been en ook op den eersten Pinksterdag zag men vele nieuws gierigen de puinhoopen aanschouwen. Naar wij vernemen dekt verzekering voor een groot deel de schade. Restaurant de Haan was sinds kort gevestigd en nog een geheel nieuw gebouw. Het was gelegen aan den Slingerweg, d.i. de weg waar langs het hoofdverkeer van en naar Friesland tijdelijk werd geleid tot dat de betonweg gereed was. Onze corr. te Hippolytushoef meldt nog: Het pand was verzekerd bij de maatschappij „Phoenix" te Rotterdam voor f n.ooo.—de meubilaire goederen en café-inventaris voor f 5.000.— bij de Onderl. Brandwaarborg-Vereeni- ging alhier, terwijl het vischwant voor ongeveer f 2.000.— en de lijfgoederen van den kelner niet waren verzekerd. Den Oever. MET DE HARMONIEVEREENÏGING APOLIO" NAAR ZAANDAM. Prachtig succes. Onder het fraaist denkbare zomerweer ver trok de harmonievereeniging „Apollo". onder leiding van haar directeur, den heer Joh. v. Glabbeek te Den Helder, den eersten Pink sterdag, vergezeld van een vijftig supporters, naar Zaandam, teneinde deel te nemen aan het nationaal concours, uitgeschreven door het fanfarecorps „Albert Heijn". Om ongeveer één uur begon het eerste ge deelte van het concours, n.1. de marschwed- strijd. En hier mocht „Apollo" reeds haar eerste successen boeken. Met 180 punten be haalde „Apollo" een eersten prijs. Aan dit succes werd nog meer luister bijgezet, daar ook nog twee extra prijzen, die voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld waren, n.1. één persoonlijke prijs voor den besten Tambour- Maitre en één prijs voor het beste corps Tambours, door „Apollo" gewonnen werden. De kleine Weert Mulder werd geweldig in de hoogte gestoken voor zijn uitstekend trommel slaan en zijn goede houding. Om twee uur ving de eoncertwedstiijd aan en hier was het succes ook al weer groot. Met 354 punten werd een eerste prijs behaald. In den eere-wedstrijd werden des avonds nog 147 punten behaald. Of „Apollo" hierin nog een prijs behaald heeft, wordt pas bekend ge maakt na afloop van het geheele concours. „Apollo", van deze plaats onze warme hulde! 1935 is in het vereenigingsleven een jaar van beteekenis voor u geworden. Een woord van hulde aan den directeur, den heer Joh. v. Glabbeek te Den Helder. Toen in het nachtelijk uur het gelukkige gezelschap te Den Oever arriveerde, wachtte de vereeniging en vooral den directeur een bijzonder aardige verrassing. In de concert zaal van den heer J. Lont waarvoor uitge stapt werd was een groot gezelschap aan wezig. Het toonee) was fantastisch verlicht en versierd, waarop een prachtige bloemenmand prijkte. De heer J. Tijsen, wethouder dezer gemeente, nam hierna het woord en over handigde deze bloemenmand met een mooie speech aan den directeur namens de mando- linevereeniging „Oost Wieringen". In den nacht van den eersten op tweeden Pinksterdag heeft in het overigens zoo rustige dorpje Den Oever een vechtpartij plaats ge had,' waarbij het mes is te pas gekomen. De gevolgen dezer vechtpartij, welke haar oor sprong vond in een liefdeshistorie, waren echter minder ernstig dan zich aanvankelijk liet aanzien. Als herinnering aan den bouw van den afsluitdijk bevindt zich aan den Gesterweg nog steeds een groot aantal houten keeten en woonverblijven, waarvan de bewoners, arbei dersgezinnen van buiten Wieringen zich hier blijvend zijn gaan vestigen en in de werkver schaffing in den Wieringermeerpolder een be staan vinden. De 18-jarige dochter' van eën dezer bewo ners, mej. H., had tegen den wensch harer ouders omgang met den 27-jarigen L. K. T- Uit een zekere angst voor T. durfde hef meisje de verhouding niet te verbreken. Zon^ dagavond tijdens een bioscoopbezoek gaf Ti -als zijn meening te kennen dat hij de moeder van het meisje dien zelfden avond zou „af-j maken". Een geopend knipmes droeg hij daar-t toe bij zich. De moeder van het meisje was omstreeks middernacht gaan zien waar haarj dochter bleef doch bfj de ontmoeting met het', jonge paar ontstond reeds direct een hoog-;,' loopende twist, waarop de broer van het-' meisje, op het rumoer toegeloopen, zgn vader' ging waarschuwen. Deze kwam ijlings toege- Joopen om te trachten den vrede te herstellen doch voordat hij er op bedacht was trok T... het aanvankelijk voor zijn schoonmoeder be stemde mes en stak daarmede in de richting yan het hoofd van den vader. ,j'Deze weerde den steek af door zijn hand voor het hoofd te houden, waarbij het lemmèt dwars door de hand heendrong en aan de rugzijde te voorschijn kwam, zonder nochtans het hoofd te raken. Met dit resultaat stelde de veelbelovende schoonzoon zich blijkbaar tevreden, daar hij het tooneel van den strijd verliet. De Rijksveldwacht te den Oever en Ooster- land maakte van het gebeurde proces-verbaal op en nam het mes in beslag. De dader blijft tot nader order op vrije voeten. De vader van het meisje moest zich direct na het gebeurde onder geneeskundige behan deling stellen en zich vervolgens voor operatief ingrijpen naar het ziekenhuis te den Helder begeven. POLDER WIERINGERWAARD. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden, op Zaterdag 8 Juni 1935, des namiddags 4 uur, in het Polderhuis., Voorzitter de heer C. Haringhuizen! 'dijk graaf; secretairs de hee rDaan Kaan; opzich ter de heer Groot. Afwezig de heer Groneman, wegens onge steldheid. Na de opening door den voorzitter wordep de notulen voorgelezen en onveranderd vast- steld. Mededeelingen. 1. Het Dag. Bes. heeft per 1 April 1935 benoemd tot wegwerker den heer R. de Jong en tot sluiswachter den heer Jb. de Boer. 2. Aangezien inzake de los- en laadplaats bij Nieuwesluis geen overeenstemming werd bereikt, heeft *t Dag. Best. zelf een voorstel .gedaan en een erfpachtsacte opgesteld, welke naar Ged. Staten is gezonden. Hierop is nog .geen antwoord ingekomen. 3. Uit de op 19 April gehouden kasverifi- catie bleek, dat in kas was 13.544, waarvan 13.249.98 op de Boerenleenbank. 4 Van de af deeling Wieringerwaard der Holl. Mij. van Landbouw is 't verzoek inge komen het peil der bemaling 's winters te stellen op 82 N.A.P. Den vorigen winter heeft men 't peil reeds zoo laag gehouden en dit schijnt wel te bevallen, 't Dag. Best. zal zooveel mogelijk meewerken, maar in de toe komst zal moeten blijken, of 't plan voor uit voering vatbaar is. 5. Ingevolge 't nieuwe wegenreglement wordt de polder verplicht, over de wegen schouw te houden, enz. 't Dag. Best. wordt gemachtigd een en ander te regelen. 6. Opmaken aanbevelingslijst heemraad, wegens periodiek aftreden van den heer P. J Blaauboer. De heer Blaauboer stelt zich niet meer beschikbaar, aangezien 2 broers geen zitting mogen nemen in hetzelfde college. Blaauboer meent, als oudste der 2 te moeten plaats maken. B. J. Blaauboer verwondert zich er over, dat beiden nog zoolang zitting hebben mogen nemen. Spreker meent, dat hg als hoofdinge land plaat9 moet maken voor zijn broer, die heemraad is. P. J. Blaauboer blijft echter op zijn stuk staan en stelt zich niet meer be schikbaar. De aanbevelingslijst wordt nu als volgt op gemaakt: 1. C. Schenk, 2. C. J. Blaauboer, 3. Groneman. 7. Namens de commissie van onderzoek brengt de heer Wonder verslag uit van de rekening over 1934. De ontvangsten bedroe gen 70.766, uitgaven 46.758. Batig saldo Invoering van een halfwekeüjkschen dienst door de K.L.M. Amsterdam-Batavia per Fokker-Douglas in 5^ dag. Amsterdam. 8 Juni. Wij zijn op Schiphol dc gast geweest van den heer A. Plesman, directeur van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij ter be spreking van een gebeurtenis welke een neuwe, zeer belangrijke phase beteekent in de grootsche ontwikkelingsgeschiedenis van deze onderneming: de halfwekelijksche dienst naai Indie welke 12 Jum zal worden ingewijd met het vertrek van den Fokker-Douglas D C,2, de Nachtegaal", ondei commando van piloot Frijns. Drie dagen na het vertrek van de Nachte gaal" zal dan de „Oeverzwaluw", gezagvoer der Te Roller de reis naai „Jan Oèst" aan vangen, terwijl ©p 12 Juni de eerste van de Douglas-machines die naar Indië is gegaan, de „Koetilang", onder commando van piloot Scholte, de thuisreis zal aanvaarden Van den 12en Juni af zal de K.L.M. met een zevental Fokker-Douglas-machines een half- wekelrjkschen dienst tusschen Nederland en Nederlandsch-lndië, tusschen Europa en Azië onderhouden. De 14 000 km lange weg wordt zomer èn winter in 5% dag bereisd. Het aan tal vlieguren is ongeveer 10 per dag, de snel heid bedraagt gemiddeld 270 km per uur. Werd vroeger doorgaans gestart vooi het aanbreken van den dageraad thans vertrekt men op een meer normaal morgenuur. Op de uitreis komt slechts één ouderwetsch vroege start voor; op de terugreis, waarop men tekens een uur daglicht wint zijn de tijden van vertrek nog later dan op de heen reis Tweede ontbijt, lunch thee of andere veiveischingen worden tijdens ele tusschen- landingen gebruikt in de vliegveldrestaurants, men dineert, en ©vernacht in eerste klas hotels. Slechts éénmaal op de heenreis wordt de lunch aan boord gebruikt. Toovertapgl uit den Duizend en één Nacht. Zoo'n snelle vlucht naar Indië de Fok kers deden er negen dagen over: zal won derlijk zijn als een reis op het toovertapijt uit den Duizend en één Nacht! De reiziger ziet dé ochtendzon schijnen op den Amsterdam- sehen Westertoien en de avondzon op het Parthenon van Athene; vandaag ontbijt hij in een Amsterdamsch hötel, overmorgen luncht hij in het K.L.M.-hötel te Djask; aan de Per zische Golf terwijl hij zichdienzélfden avond als een maharadja voelt in de schaduwrijke tuinen met pauwen en fonteinen rond het State Hötel van „bis Highness of Jodhpür"... drie dagen van huis? Den- volgenden avond bewondert hij Burmeesche schoonen bij de fantastisch, verlichte Gouden Pagode van Rangoon; Singapore en Batavia zijn daarna nog maar 'n kattensprong...... Soepelheid der postverbinding. Maar een mensch leeft met bij romantiek' alleen Laten wij nagaan, wat deze snelle,, halfwekelijksche dienst in zakelijk opzicht, be teekent, in de eerste plaats voor Nederland en Indië. Hij beteekent vooreerst, dat door de soepel-1 heid der postverbinding de lastige, drukke wekelijksche maildag komt te vervallen. Wat met het eene vliegtuig niet mee kan, gaat drie dagen later met het volgende. Van beide eindpunten vertrekt een vliegtuig op Woens dag en Zaterdag en komt er op Maandag en Donderdag een aan Wie Maandag zijn lucht post te Amsterdam ontvangt die Dinsdag be handelt en Woensdag zijn brieven met het retourvliegtuig meegeeft, maakt, dat de af zender te Batavia binnen dertien dagen ant woord heeft. Nederland en Indië worden buren. Zelfs kan men op een brief uit Nederland naar Medan soms binnen tien dagen antwoord hebben; immers Woensdag om 13.30 plaat selijke tijd komt een vliegtuig op de uitreis te Medan aan, vanwaar het vliegtuig op de thuisreis Donderdag om 7.30 uur vertrekt. Voor tusschengelegen bestemmingen is de omlooptijd van een brief natuurlijk in ver houding eveneens korter 'geworden. Op een brief uot Amsterdam naar Calcutta kan men binnen négen dagen antwoord hebben op een brief uit Amsterdam naar Calcutta kan men tijd. Dank zij den nieuwen K.N.I.L.M.-dienst MakassarDen PasarSoerabaja zullen de voordeden der snelle verbinding met het moe derland zich niet alleen tot Java en Sumatra uitstrekken. Wie b.v. Dinsdagochtend uit Ma kassar oi Den Pasar een brief met het K.N.I L M.-vliegtuig meegeeft, weet, dat die 6% dag later in Nederland is resp 15 500 en 15.100 km verc,*>'\ Een kostenp raatje. Interessant wa.i-.ri de nrededeeïingen van den heer Plesman over het kostenvraagstuk. In 1929 dekte het passagiers- en goederen vervoer op Indië één proeent van de uitga ven; in 1931 vier procent, in 1932 tien pro cent, m 1933 achttien procent en in 1934 vier entwintig proeent Het percentage over 1935 staat uiteraard nog niet vast, wat 1936 'be treft, heeft men een percentage van twee en dertig proeent begroot; de overige onkosten moeten gedekt worden uit het postvervoer. Na 1936, als eenmaal ook des nachts het lange traject zal worden gevlogen de snelle Fokker-Douglas machines brengen het aantal vlieguren van Amsterdam naar Batavia van 83 op 53 terug! en de vliegreis tot ruim twee dagen beperkt zal kunnen blrjven, zal de dekking der kosten in hoofdzaak gevonden worden in de opbrengst van het passagiers- en goederenvervoer en zullen de inkomsten van het postvervoer belangrijk lager kunnen zijn De snelheid om en bij de 300 kilometer zal niet spoedig worden overschreden, omdat hiermede een economische grens is bereikt. Het stratosfeervliegtuig aldus de heer Plesman is verder van zijn verwezenlijking af dan menigeen wel denkt! Uiteraard is de sprong naar den halfweke- lijkschen dienst zoowel uit financieel als orga- nlsatrolsch oogpunt een zaak van beteekenis. De passage van Amsterdam naar Batavia is van 1750.- tot 1350— teruggebracht; retour 2430:—. 24.006. De commissie stelt voor de rekening goed te keuren Bij acclamatie aangenomen. Voorzitter dankt de commissie voor 't ver richte werk en feliciteert den penningmeester met dit resultaat. De af- en overschrijvingen dezer rekening worden hierna goedgekeurd. Rondvraag. De heer Kater merkt op, dat aan 't eind der Twee wegen zware takken laag over den weg hangen en stelt voor deze te verwijderen. Voorzitter zegt medewerking toe. De heer C. J. Blaauboer merkt op, dat het teeren van schoeiingen, enz., vorig" jaar zoo laat is gedaan. Spr. acht het wenschelijk het in dezen tijd van 't jaar te doen plaatssvinden. Opzichter: 't Wordt ook nu uitgevoerd. De grootste helft is al gedaan De heer K Schenk deelt mee, dat iemand bekeurd is voor 't bevuilen der wegen tijdens 't mestrijden Spr. vindt deze bekeuring niet op zijn plaats, temeer daar de betrokken persoon na afloop den weg zelf heeft schoon gemaakt. En bovendien, zoo erg was 't niet. De voorzitter: 't Dag. Best., dat er toe vallig langs kwam, heeft 't ook gezien. Allen waren 't er over eens, dat het buitengewoon erg was. De heele weg lag vol en bovendien is mest zeer nadeelig voor teerwegen. Veel erger dan b.v modder. Hierna volgt sluiting. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. St. Pancras. Bij de gemeenteraadsverkiezing is de raad in meerderheid rechts gewonden. De s.d.a.p. én de v.d. verloren leder een zetel, die ten deel viel aan a.r, en afgescheiden soc. groep. De raads bestaat thans uit 2 a.r. en 2 chr.-hist., 2 wilden en 1 afgescheiden soc.-dem. Oosterend. Op het concours van Christelijke Fanfare corpsen te Alkmaar gehouden op den 2en Pink sterdag, behaalde het fanfarecorps '„Excel sior" van Oosterend in de 3e afdeeling twee lste prijzen. In de marschafdeeling met 26 punten (verplicht 25 punten) en bij het ver plichte nummer met 58 punten (verplicht 55 punten). DE PINKSTERDAGEN. Zeer groot is ditmaal het aantal personen geweest, dat een Pinksteruitstapje naar ons eiland heeft gemaakt. Zaterdagavond reeds moest de dienst Texel—Den Helder met twee booten worden onderhouden. Het Badhotel en De Lindeboom hadden meer aanvragen, dan in beide hotels konden worden geplaatst, ook de andere hotels te Den Burg Oranjeboom, hotel Texel, De Zwaan, en De Graaf's Lunch room waren flink bezet. Te de Koog vond men reeds vele pensiongasten, terwijl ook de Kamp huizen flink bezet waren, (o.a. het kamphuis Bosch en Zee geheel). Door het mooie weer uitgelokt, arriveerden ook Zondag nog vele bezoekers in de gemeente. Onder de gasten trok vooral een groep van de Paardensport-afd. van de A.N.W.B. de aan dacht. De tweede Pinksterdag had, wat 't weer aanging, helaas een minder gunstig verloop. Reeds 's morgens moesten velen hun uitstapje onderbreken door een vrij plotseling opko mende donderbui. In den namiddag was 't weer aanvankelijk weer goeddoch ook nu werden honderden die een tochtje ondernomen hadden, overvallen door regen- en donderbuien. De Ned Herv. Zendingsdag, die plaats had in een duinvallei te De Koog. kon nog doorgaan, hoewel 't aantal bezoekers (pl.m. 200) lang niet zoo groot was als andere jaren De meeste bezoekers verlieten Texel op den 2en Pinksterdag met de laatste bootdeze uittocht geschiedde onder een hevige donderbui. Garantieregeling. Daartoe gemachtigd door den minister van oeconomische zaken zal het Crisis-Zuivelbureau vorderingen, waarvan de storting op het Veiy rechnungskonto of hg een bank ter storting op genoemde rekening heeft plaats gehad en ontstaan door den uitvoer van zuivel- öf melk producten naar Duitschland, kunnen overnemen en de tegenwaarde daarvan, onder aftrek van de kosten volgens het gebruikelijke tarief en van de eventueel daarin begrepen heffing, aan den betrokken exporteur kunnen uitbetalend Deze regeling zal van toepassing zijn op den uitvoer, welke zal plaats hebben met behulp van uitvoervergunningen, afgegeven voor boter, met ingang van 11, en voor kaas- en melk producten met ingang van 13 dezer, en eerst dan van kracht worden, indien door maatn: regelen uit hoofde van internationaal betalings verkeer de vereffening van de vorderingen niet of slechts ten deele in Nederlandsch geld zou kunnen plaats vinden. Haven van Nieuwediep 10 Juni 1935. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng s.s. „Leeuwarden". Zweedseh s.s. „Malva" teruggekeerd naar Den Helder wegens slecht weer. De „Malva" was op weg van Harlingen naar Antwer pen. 11 Juni 1935. Aangekomen van Terschelling en vertrok ken naar Grunsby (Engeland) het Ned. motorschip „Ida". Aangekomen van Yarmouth en vertrokken naar Wormerveer de Nederlandsche mo torschoener „Mascotte". PURMEREND, 11 Juni. 2223 kg boter per kg j 1.351.46; 314 koeien w c 175 vette koeien per kg j 0 52— 0.58, matig, 69 gelde koeien 80—335 matig; 65 melkkoeien 110—170, stug; 35 stieren per kg 039—0 42, stug; 35 paarden 60— 150, matig; 58 vette kalverefi per kg 0.30 0.50, stug, 359 nuchtere kalveren voor de slacht j 3—10, stug; voor de fok 914, stug; 143 vette varkens, voor de slacht per hg 034—0.38, matig, 31 magere varkens 12—21, stug; 168 biggen 7—14, stug; 281 schapen 718, matig; 58 bokken 212, matig; 391 lammeren 38, matig; piepkui kens per hg'J 0 500.57%. Eierenveiling. Kippeneieren per 100 2.102.60; eenden eieren per 100 f 1 70.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3