Stadsnieuws Pinkster kronyk. TWEEDE BLAD De laatste dagen van de REMAVI. Gemeenteraad Lichi op voor alle voertuigen. Diitad&g lt Juul Woensdag 12 21.49 uur c 21.50 uur - Op« Juni 1.1. slaagde aau het Amster damsen Conservatorium voor het eindexamen in de theoretische vakken niet mej. A F J van Manen, doch onze oud-stadgenoote mei' A F". J. van Maauen. thans te Amsterdam. HE HEEK TIES8EN EN GEMEENTE- BELANG.. Men deelt ons mede, dat de voorstelling vaii raken door den lieer J. Tiessen in de advertentie voorkomende in de Heldetsche Cburant van 8 Juni 1.1. gegeven, de heeren J. «iefeman- en E Locsberg aanleiding heeft gegeven een klacht wegens beleedigmg in te dienen bij de Justitie. „HELDERS MANNENKOOR". Op den wedstrijd te Den Haag. Mochten we verleden week vermelden, dat de heer Leewens met zijn jonge vereeniging „R.-K. Gem. Koor" in Alkmaar met de over winning ging strijken, thans kunnen wjj er aan toevoegen, dat hij de kroon op het vele werk van de laatste weken heeft gezet, door zyn Mannenkoor gelauwerd uit den strijd te halen op het concours vau „De Joodsche Stem" te 's-Gravenhage. Het koor, dat Zondagavond j.1. voor het eerst uitkwam in de le afd., behaalde al direct den eersten prijs met 307 punten. De Jury, bestaande uit de heeren Henri v. Nieu- wenhoven. Isr. J. Olman en Jos. Vranken Jr., kende resp. 100, 102 en 105 punten toe, terwijl de compionist van het verplichte werk: „Ont waak, schoone zee" (Olman), na het zingen van zijn compositie, door op te staan, zijn compliment bracht voor deze prestatie.. De 2en prys werd toegekend met 273 punten aan het tramkoor „Zang en Vriendschap", dir. Meijer Smeer, Den Haag. Voorwaar een schitterend succesLaten nu de vele, nog by geen zangver. aangesloten zangers in onze stad, zich eens by dit koor aanmelden. Dan zal het in hoogereregionen ongetwijfeld zich met groote koren in den lande kunnen meten en evenals de muziek- vereenigingen ter stede een waardige ver tegenwoordiger worden van de Heldersche zangerswereld. HARMONIE WINNUBST. Jubileum-concert. De muziekvereeniging Harmoniekapel „Win- nubst", opgericht 15 Juni 1900, directeur de lieer H. B. Schenkels, geeft ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan een Jubileum-con cert op Vrydag 14 Juni a.s., des avonds van 8.30 tot 10 uur, in het Julianapark. De trekking van de loterij ten bate van het „Instrumentenfonds", goedgekeurd by Besluit van B. en W. van Den Helder d.d. 22 Maart 1935, No. 2176, vindt plaats op Woensdag 12 Juni, des avonds te 8.30 uur, in de bovenzaal van „Centraal" Kanaalweg. Voorts verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit blad. Over den geheelèn Zaterdag genomen be droeg het aantal bezoekers 1900, hetgeen ons niet meeviel. Wie toch Zaterdagavond door het tentoonstellingsgebouw wandelde, en daarbij dikwijls moeite had om zich een door gang te banen, moet den indruk gehad heb ben, dat er zeer veel bezoekers waren. Maar neen, we hebben ons blijkbaar verkeken, de cijfers van dien dag maken het immers uit. Ons kijkje in het gebouw leverde geen copie op, daar de gewone gang van zaken gevolgd werd. Alleen werden in de dancing door den heer Van Diest de prijzen van de dien middag plaats gehad» hebbende watersport wedstrijden (zie elders in dit blad) uitgeieikt, terwijl we in het restaurant een aantal leden van het „Remavi"-comité met hunne dames aan de lange tafel zagen groepeeren, teneinde den Zaterdagavond met medewerking van Els en George du Bree c.s. genoeglijk door te brengen. Hetgeen, naar wij vernamen, uitste kend gelukt is! De duiktank bleek ook nu „het" nummer te zijn; de onderzeedienst heeft wel eer met haar demonstraties ingelegd. Het terras lag alleen en verlaten; de stijve wind maakte een verblijf hier dan ook aller minst aanlokkelijk. Neen, dezen Zaterdagavond hadden we ons even anders voorgesteld. EEN GESLAAGDE WIMPELTOCHT. Weinig deelnemers, doch sfeer en goede organisatie vergoeden veel. Zaterdag is het de dag van den Wimpel- tocht geweest, een toeristenreisje voor auto mobilisten, die uitgeschreven was door het „Remavi"-comité. Wij hebben in onze voor berichten reeds het een en ander van dezen wimpeltocht verteld, zoodat wij meenen te kunnen volstaan met het volgende ervan te zeggen. De deelnemers konden van drie plaatsen starten, n.1. van de Velserpont, Hem- brugpont en van het Mounment op den af sluitdijk. Men ontving by de start een eers e (blauwe) wimpel en tevens een aanwijzing voor de te volgen route, rydendö waarlangs men in het bezit van den tweeden wimpe kon komen. Het bleek, dat men 3 wimpels te verwerven had, behalve de blauwe nog oei witte en een roode. Mét deze corypheeen arri veerde men aan de finish, het liftte 1 van N V. Zeebad Huisduinen, waar de heer Grunwwald de contröle hield. Toeu wij daaf Zaterdagmorgen om by na twaalf kwamen,' waren de mecsten der ee hemers reeds gearriveerd; uit allerlei iïci tingen waren zij gekomen, doch ook ui o eigen stad hadden eenige dames en heeie automobilisten zich het genoegen van liet tochtje niet laten ontnemen. Om half ee Waren allen „binnen", waarna nog gcuaci werd op de binnenkomst der controleurs. Ruim 1 uur ging het gezelschap van ca. al) personen aan tafel voor het nuttigen van c e door het comité aangeboden Heldersche vischlunch. Als tafelpresident fungeerde di heer S. Jaring, aan wiens rechterzijde onz burgemeester, de heer W. E- G. L. D r e s sen, plaats genomen liad. Ter inleid g ®P ken beide heeren een kort wooid iVC™U koming en van dank voor de in Waarna de zeer smakelijke lunch een 6 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG n JUNI 1935. onthaal vond. Het was inderdaad goed gezien deze unieke gelegenheid te benutten om de aandacht der menschen uit het „binnenland" op deze afdoende wjjze te vestigen op het Heldersche zeebanket. Vooral nu de nood der visschers zoo nijpend geworden is. De heer Stevenson, voorzitter van den Bond van Nederlandsche visschers, kreeg bovendien nog gelegenheid om met een indrukwekkend woord dezen nood in al haar geledingen te schilderen en zoo een lans te breken ten be- behoeve van dat déél onzer volksgemeen schap, dat met visschen zijn brood verdienen moet. Dit was zeer ad rem. Er volgde thans de gezamenlijke rit naar het tentoonstellingsgebouw. In een lange file van ca. 25 wagens ging 't via Huisduinerweg derwaarts, doch de - weg leidde langs het WeStplein, waar de gasten met bewondering het Reddingmonument en het Borstbeeld van Z. K.. H. Prins Hendrik inoogenschouw namen. Middelerwijl bespeelde de. heer T j. D ito, stadsbeiaardier, het carillon; de popu laire wijsjes, evenals het daaraan voorafgaan de pleëhtig gespeelde Wilhelmus hadden veel aandacht. De toeristen waren uitstekend te spreken over dit Heldersche plekje! Om bij drieën werd de tocht voortgezet via Dijk, Hoofdgracht en Buitenhaven. In het tentoon stellingsgebouw verzamelden allen zich in de „voormalige" dancing en hier werden zij toe gesproken door den vice-voorzitter van het „Remavi"-comité, kolonel Ferweriia. Deze reikte met een toepasselijk woord de plaquet tes uit, waarbij hij burgemeester Driessen er allereerst een aanbood. De fraaie bronzen plaquettes, waarop een afbeelding van het Reddingmonument voorkomt, vielen zeer in den smaak. Nog bleef men gezellig wat napraten an deren bekeken de tentoonstelling eens, tér- wijl weer anderen, met weinig tijd ter be schikking, hun woonplaats gingen opzoeken. Alus verging 't de Wimpeltocht, die mede dank zij de uitstekende organisatie, waaraan „Veilig Verkeer" niet vreemd is, en het gun stige weer, tot een attractief punt van het „R^mavi"-programma geweest is. DE DJIGUITEN-RUITER-KOZAKKEN. Volmaakte dressuur. Sensatie als bij wild-west. Inderdaad, de met veel fanfare en lof aan gekondigde ruiterfeesten waren een sensatie op zichzelf en het zullen er niet veel van het talrijke publiek geweest zijn, die spijt hadden van hun entrée. Het is bekend, welke meesters de Kozakken op hun paarden zijn en meermalen kan men hiervan op de film staaltjes zien. Doch het aanschouwen van deze ruiterkunsten in het open veld, dat is en blijft wel iets zéér bij zonders. Het waren een achttal paarden, welke op het voetbalterrein bij het Ankerpark ver schenen. En wat voor paarden: hoog op de Slanke pooten, waarop men de dunne aderen kon zien liggen. Een keurig verzorgden indruk maakten deze glanzende dieren. Op het terrein zelf was het al spoedig een gezellige drukte, dank zij den luidspreker, welke een overdaad van lichte nummertjes uitzond en de obers van het buffet, die hun kostelijke dranken op waarlijk origineele wijze aankondigden als: kozakkènbier... tartaren- kogejtjes.Djiguitgn-limonade.r Maar ter zake: te omstreeks kwart v.oor 4 maakten, de ruiters, gestoken in de traditio- neele zwarte kleederdracht, hun entrée en eereronde. Daarna ving oogenblikkelijk het program aan, dat aan afwisslejng niets te wen'schen overliet. ■Het is onbegonnen werk, dit alles te Ver tellen. Daarvoor is het te uitgebreid! Maar ik verzeker u, dat men dien middag tai van sensaties te genieten kreeg en dat paarden kenners hun hart hebben kunnen ophalen. Meermalen kreeg men volmaakte wild-west dressuur te zien en staaltjes van acrobatiek, eenig in hun soort. Het begon met het om den zadel zwaaien, al gillend en schreeuwend. Het lijkt of deze kozakken aan hun dieren vastkleven. Op en om springen ze veerend van links naar rechts en men vraagt zich af, hoe dit in vollen ren mogelijk is. Daar was ook het nummer van de twee ballen, die in galop van twee palen werden geworpen. En slechts een enkele maal miste men. Het al staande in de stijgbeugels rennen,, volgde. Daarna het onder de paarden door kruipen. En dat alles onder het eigenaardige gegil van de berijders en onder het afschieten van pistolen. Een imitatie-veldslag stond eveneens op het programma.. En u had moe ten zien, hoe gehoorzaam deze paarden luis teren naar den geringsten kniedruk van hun ruiter of naar het zachtst gefluisterd bevel, Het einde voerde naar een climax. Het eene staaltje van gedurfde acrobatiek volgde op het andere en steeds sterker werd onze over tuiging van het meesterschap van deze ko zakken. Daar kwam nog het kunststuk van de vier ruiters twee hangende met de voeten in de beugels en één hoog opgetild boven twee an deren. En dat in volle vaart! Het slot bracht een ren door brandende bossen stroo en eerst hier bleek hoe volko men men de dieren beheerscht. Zoodat men ziet, dat het publiek in ruime mate waar voor z'n geld kreeg en menige sensatie te genieten had. En daar dat alles overstraald was door een koesterend Pinksterzonnetje, was de stem ming er zéér prettig en kwam het einde toch eigenlijk nog te vroeg. Ook des avonds werd nog eenzelfde voor stelling gegeven. Een gezellig slot. „Remavi" exit! Inderdaad zij'is voorbij, de tiéndaagsche tentoonstelling, die alom in den lande den naam van - onze stad als een (de) zetel Van Reddingwezen, Marine en Visschèrij verspreid heeft, die meerdere bekendheid ge geven heeft aan dat plekje onzer samenleving in den kop van Noord-Holland. Terugziende op de dagen die achter ons liggen, kunnen we niet anders dan vol lof gewagen van hen, die het initiatief namen om ter gelegenheid van de onthulling van het borstbeeld van Z. K. H. Prins Hendrik en van de inwijding van het Monument Nederlandsch Redding wezen een groote tentoonstelling te organi- seeren. Dagbladen zoowel als Provinciale en Stedelijke couranten hebben dezer dagen in hun kolommen herhaaldelijk den naam Den Helder genoemd. Velen zijn er door geïnspi reerd een bezoek aan onze „stelling" te bren gen nog meerderen zullen de herinnering over het vele geschrevene bewaren en in hun vacan- tie wellicht de mogelijkheid van een uitstapje naar Den Helder onder het oog zien. Dat is juist de groote beteekenls van de Remavi geweest: de naam onzer stad heeft op veler lippen gelegen; de mogelijkheden eyn grooter geworden en hoe gemakkelijk, althans g e- makkelijker, zal men er toe overgaan, de stad. waar zoovee! gebeurd is en waarover zooveel geschreven is, eens een bezoek te bren gen! Zonder eenige restrictie kunnen we zeg gen, dat deze 10 dagen een groot succes ge weest zijn. Op den laatsten avond der tentoonstelling, dat was dus gisteravond, hebben we de laatste uren „meegemaakt". De belangstelling was toen voornamelijk geconcentreerd in het res taurant. waar 'n gezellige drukte heerschte. Leden van het comité hadden hier een goed heenkomen gezocht, voorts was het getal be zoekers meer dan bevredigend te noemen. Op de Bühne pleegden Els en George du Breé eemge levensliederen, die als altijd hun weg' wel vonden, terwijl do buikspreker An- tonihi met zin pop August bepaald furore madkte en- - enkele grofheden daargelaten zijn séance tot aller groote tevredenheid uitvoerde. Middélerwijl produceerde Walther Adams-ensemble populaire muziek, terwijl de obers af en aan liepen om de graag gegeven bestellingen uit te voeren. Het waren genoeglijke laatste uurtjes, die in de gezelligheid aan toon en de intimiteit van sfeer snel voorbijvlogen, zoodat het slui tingsuur der „Remavi" plotseling daar was. RUIM 23.000 MENSCHEN BEZOCHTEN DE „REMAVI"! Het juiste aantal personen, dat de „Remavi', bezocht, is nog niet bekend, doch vast staat, dat de 25.000 gepasseerd werden. Dit was n.1' gistermiddag reeds het geval. Van een succes gesproken! WATERSPORT WEDSTRIJDEN. Ia en op de wateren van de Binnen haven werden Zaterdagmiddag de aangekon digde watersportwedstrijden gehouden onder de leiding der H.W.N.-heeren Langerak, Van Diest en Bot, die vijf S zes uren iang met toeter, blocnote, scheepsroeper of allerlei andere belangrijkheden de heerschappij voer den over de deelnemers-onderdaden te land en te water. Het publiek was in een groot getal niet opgekomen! Er waren weinig toeschouwers. Natuurlijk was dat voor het grootste ge deelte te wijten aan de onjuiste verhouding tus3Chen de weersfactoren. Er was te veel wind en te weinig warmte. Maar bij de deel nemers was de enthousiasme-thermometer blijkbaar op peil gebleven. De programma-deuren werden geopend met een nummer voor motorbooten, die moésten trachten her- en derwaarts gestrooi de boeien op te pikken. Wie in drie minuten de meeste binnen boord kreeg, werd win naar. Coen en Piet Bot, als no. 1, wisten in dien tijd op één na alle boeien binnen boord te krijgen, waarmede zij ook winnaars van dit nummer bleken te worden. Want no. 2 had al hevig pech, toen een boei in de schroef terecht kwam en daar hardnekkig bleef vertoeven. Weg was de mooie kans, want het ging goed. Ook geen der volgende deelnemers wist no. 1 te bereiken. Toch was prijswinnaar no. 2 slechts een uiterst klein deeltje van een minuut te laat. Er lagen nog twee boeien en bijna had hij daar een van beëeikt, toen des heeren Langeraks toeter het verstrijken van den tijd aankondigde. feen interessant nummer estafette werd als punt 2 op het programma aange voerd. Er waren vier groepen, elk bestaande uit een zwemmer(ster), motorboot, kano en een zeilboot. De zwemmers brachten het bij een estafette gebruikelijke stokje naar de aan den wegkant van de Binnenhaven lig gende motorbooten. Zoodra deze het ontvan gen hadden, konden zij den motor aanslaan, losmaken en vertrekken. Het doel was rui,-, de kano's, die bij een in de Binnenhaven lig gende heistelling plaats hadden genomen. Op hun beurt -achten de kano's het stokje naar de weer aan de overzijde liggen de zeilboolen, die zoo snel mogelijk naar de finish vertrokken. Een venijnig steekspel was het volgende programmapunt. Zwemmers, gewapend met een bamboestok, waaraan aan een der einden een soort van Bokshandschoen bevestigd was, hadden plaats genomen op geïmprovi seerde platformen, welke aan de achterzijde van twee vletten bevestigd waren. Als de vletten elkander genaderd waren probeerden de zwemmers elkaar van hun verblijfplaats te werken en zoodoende in de niet bijzonder; aanlokkende golfjes van het water te plen-,, sen. Vermakelijke tooneeltjes speelden zich natuurlijk af. Soms viel er een al in het water voordat hij aangeraakt was. Misschien uit angst voor den vijand. Meer voor de hand lag echter de oorzaak, dat de platfor men nu niet bijzonder veel aanspraak kon den maken op het bijvoegelijk naamwoord „onwankelbaar". Tenslotte een meer vroolrjk nummer: ge- costumeerd kanovaren. Er was een oude grootmoeder, een roodhuid, een baby, een deftig heer met hoogen hoed, een echtpaar, enz. Deze moesten worst happen, hetgeen een vry moeilijk geval bleek te zijn, want ze hadden de grootste moeite om een hap van de heerlijke, met havenwater bespren kelde worst, te bemachtigen. De aardige aanblik van dit nummer werd veel opgeluis terd door de aanwezigheid van Neef Teunis, die op een vlotje voorNeptunus speelde, Hieronder vindt u de uitslagen van deze wedstrijden, voor de organisatie en leiding waarvan de genoemde drie heeren zeker een dankwoord gebracht mag worden. Des avonds werden de prijzen door den heer Van Diest uitgereikt, nadat spr. eerst dank gebracht had aan de schenkers der prijzen, de heeren Middendorp, v. Willigen, Beemsterboer, P. C. de Boer, notaris Engel- niann, Ir. Bijvoet en W. Velthuijs), aan de „H.W.N." (met name aan den heer Lange- ryk) en aan mej. Vermeulen, die het be stond in het steekspel het sterkere geslacht tp bekampen. De uitslagen luiden: Bocieiipikken: le prijs C. Bot. zilveren plaquette. 2e prijs Jonker, bronzen id. Estafette: le viertal: Kranen, A. Vermeulen, P. Bot, Veenstra, 4 zilveren plaquettes. 2e viertal: v. Scheyen, C. Bakker, Kraan, F. Trap, 4 bronzen plaquettes. Steekspel: le prijs C. Bakker, verg. zilv. plaquette. 2e prijs Mijster, zilveren idem. 3e prijs J. Groot bronzen Idem. DE BOUW VAN KET RUSTHUIS. Wij hebben reeds enkele malen melding gemaakt van de plannen, die hier ter stede bestaan voor den bouw van een Rusthuis, in den; geest zooals men die in verschillende plaatsen vindt. Deze pjlannen hebben thans vasteren vorm aangenomen, en reeds konden de voorberei dende werkzaamheden voor den bouw een aanvang nemen. Op bijgaande afbeelding ziet men hoe dit Tehuis er zal uitzien; ieder zal met ons van meening zijn, dat het een sieraad wordt van Den Helder en speciaal van den Huisduinerweg, waarvan het komt te staan. Voor elck wat wils biedt dit Tehuis. Juist voor beter voorziene beurzen was het wel eens moeilijk, geschikte, zelfstandige bewo ning te vinden. Het nieuwe Tehuis komt hierin tegemoet en voorziet daardoor in een bestaand tekort. En ook voor de smalle beur zen brengt het uitkomst. Te zijner tijd zullen circulaires worden verzonden met bizonderheden, prijzen en verdere inlichtingen, enz. betreffende wonin gen in dit Tehuis, met den bouw waarvan men in het a.s. voorjaar gereed hoopt te ko men. Gecostumeerde cano's: Ife 'prijs Noot, schilderstuk. 2£ prijs verloot onder de 5 overigen. - Behendigheids wedstryd i lje prijs Jo Groot, zilveren aansteker. 2Se prijs Noot, bronzen plaquette. De vervolgagenda voor de vergadering van deri Raad der gemeente Den Helder op Woens dag 12 Juni vermeldt het volgende: Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de j 2 April 1935 vastgestelde nieuwe bouw verordening. Onderwys. yoorstel tot wijziging van het raadsbesluit Van 4 September 1934 tot den bouw van een school voor buitengewoon lager onderwijs. Geneeskundige Dienst. Voorstel tot verlenging van het dienstver band van den assistent van den Directeur van (jieiL Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst. Verbetering. Notulen voor „11 Februari" moet worden gelézen „11 tot en met 15 Februari". Personeel van den geneeskundigen en gezondheidsdienst. iIn de vergadering van 27 November j.1. be sloot de Raad, dat voor den tijd van zes maan- deA een assistent van den Directeur van den gejneentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst zou worden aangesteld en dat deze tiji zou worden benut om een onderzoek in te stifllen naar de mogelijkheid van verwezenlij king van het voorstel-Boogaard, omtrent aan sluiting by de ziekenfondsen. De Commissie, aan welke dit onderzoek is opgedragen, is daarmede nog niet gereed ge- Jcojmen en daar 1 Juli a.s. de bovenbedoelde tijfl van zes maanden zal verstrijken, stellen B.jen W. den Raad voor hen te machtigen het dienstverband van den assistent op de be staande voorwaarden met zes maanden te ver leggen. Extra hulp aan werkloozen 1935 (steunverleening B). He ét Nationaal Crisiscomité zal zich over 19(35 belasten met het verstrekken van extra hujlp aan werkloozen uit een daartoe besc.hik- baiar gestelde Rijksbijdrage. jVoor deze steunverleening komen alleen in aanmerking werkloozen, die hetzij uitkeering ontvangen ingevolge eenige steunregeling, het zij bij een Rijkswege gesubsidieerde werkver schaffing zijn geplaatst. Ook andere werkloo zen kunnen, indien en voor zoover zij daaraan behoefte hebben, eveneens voor de hierbe- doelde extra hulp in aanmerking komen. De steun is in de eerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot het aanschaffen van kleeding, dekking en schoeisel zoodanige achterstand is ontstaan, .datverstrekking van extra huip, uitsluitend in den vorm van genoemde goederen (levensmid- delen en brandstoffen mogen n.1. niet wórden verstrekt), noodzakelijk blijkt. Het Nationaal Crisiscomité zal 79 pet. van dit bedrag voor zijn rekening nemen, indien de Gemeenteraad 21 pet. van dit bedrag be schikbaar stelt. ;Het aantal werkloozen, dat voor deze bij drage in aanmerking komt, bedraagt voor deze gèmeente 924. ;De gemeente zal over 1935 dan moéten bij- déagen 1940.40. t j B. en W. stellen voor genoemd bedrag uit i de gemeentekas beschikbaar te stellen. Bouw school B. L. O- In de vergadering van 4 September 1934 wierd besloten tot den bouw van een nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs, waarvan de kosten, buiten die van een gym nastieklokaal, werden begroot op 100.000. (Teneinde evenwel te kunnen nagaan welke verschillen in prijs er zouden bestaan tusschen dén bouw mét en zonder gymnastieklokaal, hébben B. en W. voor beide plannen de noo- d|ge teekeningen en berekeningen laten op- niaken. Bij een bespreking met den Inspecteur van het buitengewoon l.o. en den Bouwkundig Inspecteur van het l.o. over deze plannen bleek, dat aan het plan mét gymnastieklokaal de voorkeur werd gegeven. De kosten van het l£an mét gymnastieklokaal konden op f 105.000— worden geraamd. Bij schryven van; 17 April j.1., deelen Ged. Staten B. en W. mede, te hebben besloten aan de Provinciale Staten een voorstel te doen tot het toekennen van een bijdrage van 20 pet. van 105.000. Nu het dus is te voorzien, dat ook in de kos ten (van den bouw van het gymnastieklokaal een provinciale bijdrage zal worden verkregen, stellen B. en W. voor, het besluit van 4 Sep tember 1934 aldus te wijzigen. Verruiming der verkoopgelegenheid. Mét afwijking in zooverre van de bepalingen der Winkelsluitingswet en van de voor deze gemeente vastgestelde Winkelsluitingsveror dening stellen B. en W. aan den Raad voor, dat een Winkel voor het publiek geopend mag zijn; A. van des voormiddags 5 uur tot des namid dags 10 uur op: den dag, voorafgaande aan Goeden Vrydag, Goeden Vrijdag, den dag. voorafgaande aan Hemelvaarts dag; den laatsten Donderdag vóór Pinksteren, 'den laatsten Vrijdag vóór Pinksteren, 14 Augustus, 31 October en 31 December, indien deze dagen niet op een Zondag val len; B. van des voormiddags 5 uur tot 12 uur middernacht op: 30 April en 31 Augustus, indien deze. dagen niet op een Zondag vallen; C. van middernacht tot 0.30 uur voormiddag en van des voormlddags 5 uur tot 12 uur middernacht op: de werkdagen vallende in de jaArlyksche feestweek; D. ,van middernacht tot 1.30 uur voormid dag op den Maandag, aansluitende aan de jaariyk- sche feestweek. Verder, dat het venten, het verkoopen ea het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en water wegen zal geoorloofd zijn: 1. voor zooveel visch- en zuurwaren betreft: a. van des voormiddags 5 uur tot 12 uur mid dernacht op den Maandag vallende in de jaarlijksche feestweek; b. van middernacht tot 0.30 uur voormiddag en van des voormiddags 5 uur tot 12 uur middernacht op de overige werkdagen val lende in de jaarlijksche feestweek; c. van middernacht tot 1.30 voormiddag op den Maandag, aansluitende aan de jaarlijk sche feestweek; 2. voor wat alle andere waren dan visch- en zuurwaren betreft: a. van des voormiddags 5 uur tot 12 uur middernacht op alle werkdagen der feest week; b. van middernacht tot 1 uur voormiddag op .den Maandag, aansluitende aan de jaar lijksche feestweek. Zonneschijri en lenteweelde kenmerkten den eersten Pinksterdag. Drukte op de buitenwegen. Pinkster-twee In de Zaterdagvondbladen vermeldde de de, Bildtschè ongeluksprofetie: „Stormwaar- schuwingsdienst geseind aan alle posten: weest op Uw hoede. In het Oosten kans op regenbuien; iets warmer overdag." Nu, bijster mooi was dat niet en het waren vele gezichten, die reeds betrokken. Maar zie: alleen het laatste gedeelte van de pessimisti sche mare bleek in vervulling te gaan. Zater dagavond nog kromp de aanvankelijke sterke Zuidwester behoorlijk en bij het vallen van den nacht waren het de tienduizenden vroo- lijk twinkelende sterretjes aan een egaal zwart-blauwen hemel, die ons voor het komend feest, ten opzichte van de weers gesteldheid, het beste deed hopen. En wij werden hiet beschaamd. Integen deel: het werd heerlijker dan wij hadden durven denken en het maakte veel goed van de voorgaande week, die zich nu juist niet van haar beste zijde, inzake het weer, had laten kennen. En nu was het dus Pinksterenfeest van lachende tenteweelde van vreugde van overdaad, van zonneschijn van opgewekt heid en niet in de laatste plaats misschien: feest van bezieling. En wij zagen hen: dien Zondagmorgen: de troepjes kinderen en ouders, die, hetzij per fiets, hetzij te voet. het steedsche stof af schudden en zich dien dag ins Grüne be gaven. En het waren nagenoeg alle lachende en stralende gezichten, die je zooal zag. Van de kinderen, en van de ouderen. z(j het van de laatsten misschien dan een nuance ernstiger. Velen zijn dien dag naar het strand ge togen, dat daar lag te blinkeren in het zonne licht, rul en goudgeel, met aan den einder dat wondere getril van de lucht. Er werd druk gezwommen, even druk „pootje-gebaa(i)d en: gesnoept. Maar ja. dat hoort er tenslotte zoo bij, nietwaar.En later op den dag, als men vermoeid was geworden van het sporten, dan vleide menigeen zich uit op het warme zand en knipoogde naar de meeuwen, die hoog in het blauwe zwierden, net zoo lang tot Morpheus zijn macht toonde en velen een uurtje in zijn armen hield. Maar het ivas niet alleen het strand dat de menschen trok.' Ook de donkere- en ge wone duinen bleken in trek te zijn en vele honderden waren hierheen getogen. Het is thans heerlijk daar. Overal bloeit het leven krachtig op en duizenden jonge fluiters zorgen voor een passend concert in dit natuur-dorado. Langs den duinenkant kon men ze zien zitten, de Jongens in polohemden en lichte pantalons, de meisjes in hun witte en kleurige kleedjes. Dat was een vroolijk gezicht. Er werd deze dagen dan ook veel gezongen in de duinen. En nog weer anderen zochten het verder op en gingen per fiets naar de omliggende dorpen, naar Callantsoog en naar Schoorl. Zoodat het tegen 't vallen van den avond een ware intocht naar de stad werd van jonge en oudere menschen, allemaal wat rood of ge bruind door het felle zonnetje, dat dien dag al haar energie in het werk gesteld had om de mcnschenkinderen maar tevreden te stellen. Natuurlijk was er ook in Den Helder wel het een en ander te doen en waren tal van reoenonwe^" menschen óf op de „Remaviaanwezig, df waren naar het ruiterfeest op het Ankerpark gaan kijken. En voor de sportliefhebbers was dit laatste zeer zeker een evenement. Later op den avond zijn wij er nog eens op uitgetrokken. Heerlijk was het daar op de buitenwegen, waar de jonge boterbloemen en madelieven zich reeds gesloten hadden en waar die wondere geur hing van de frissche aarde. Het was goed zoo wat rond te toeren, nu de grootste drukte over was. Kalm graasde het vee in het jonge gras en er heerschte een zeer vredige stemming. De roode horizon, daar, waar de dagvorstin gedaald was, voor spelde het beste voor den volgenden dag, Pinkster-twee. Kikkers kwaakten het hoogste lied in de slootjes en een enkele krekel fluis terde geheimzinnig aan de wegglooiing. En zingend kwamen de menschen in de bussen en auto's terug, druk pratend en zeker wat moe. Maar ja, dat gaat zoo op deze dagen. Je denkt je rust te nemen, maar meestal kom je moe terug. Maar dat geeft niet. Het is een heerlijke moeheid en je wordt er gezond van. En toen wij nog later de balans opmaakten van den eersten Pinksterdag, bleek, dat men het niet beter had kunnen wenschen, dat het schooner geweest was dan menig optimist zich gedroomd had. Zoodanig waren dus onze ver wachtingen En zie. en zie... welk een wreede ontgoo cheling stond ons daar te wachten... welk een bittere teleurstelling op den prillen morgen van den tweeden Pinksterdag. Somber hing een grauw wolkendek aan den hemel en geen zonnestraaltje, hoe gering ook. zag maar met eenige mogelijkheid kans er door te dringen. Wel is waar bleef het droog, maar in de radio klonken verdachte knettergeluiden, die iedere optimistische gedachte reeds in de kiem smoorden. En zoo was het te verklaren, dat het dit maal niet zoo heel veel luyden waren, die er op uit trokken, wat voor talloozen een niet geringe teleurstelling was. Nietwaar, je maakt plannen en je zit urén uit te vorschen waar heen je al niet zult gaan. !En dan... en dan... dan blykt het maar altijd weer, dat je als simpel mensclije welis waar alles van te vóór mag bedisselen en wikken, maar dat je toch niet ai te vast op je plannen kan bouwen. Later in den morgen werd het er al niet beter op. Integendeel: tegen elven ontlastte zich een dreigend wolkengevaarte eindelijk en eerst langzaam, naderhand vlugger drupten groote regendruppels neer. Maar zie: toen iedereen er al van overtuigd was, dat het noodlot van dien dag zich reeds compleet voltrokken had. toen brak ineens, volkomen onverwacht, het wispelturige zon- neke weer door, stralend en wat guitig mis schien en vervulde al die zwartgallige harten van de ontevredenen weer niet nieuwe hoop. Buiten was het intusschen weer lekker zóel geworden en in een minimum van tijd kon je ze er weer op uit zien trekken, groot en klein, zjj het ook niet meer voor grootere excursies.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5