"sr,r?ï?.. buitenland Wieringerwaard. Wieringen. Texel. Verboden doorgang voor alle rij verkeer. Anna Paulowna. Het land- en tuinbouw bedrijf in Noord-Holland. Maatregelen voor verbetering, De spanning in Hopei toegenomen. Nieuwe onredelijke Japansche eischen. BoliviëParaguay. Uit Moskou en Lenigrad verdreven. Toch Engelsche troepen naar Afrika? Duitschlands eischen op vlootgebied. hfj.dkk.SCHE COURANT VAN DONÖKRPAG n TUNf 193; Uiteen, die eenigazins andera ia dan de heer Einders hem voorstelt. Een nieuw raadsbe sluit ia noodig. het ia meer een formeele kwestie dan een practiache. Het er daarby niet om twee bouwsommen tegenover bedrag wel niet noodig zal zijn wegens de verlaging van de prijzen voor materiaal. De V oorzitter: Best mogelyk dan bluft er van de geraamde som over. Het 1 niet wel mogelijk thans verandering aan te breng^oorstei wordt met algemeene stem men aamgenomen. Assistent Geneeskundige Dienst. Voorstel tot verlenging van het dienstver band van den assistent van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst. De heer Bogaard spreekt zyn bevreem ding uit over dit voorstel. In December is een commissie uit den Raad benoemd, die binnen een half jaar zou komen met een concree plan omtrent de beste regeling. Tot dusver is deze commissie nog niet één enkel maal bij "STSSt niet dat de betrokken wethou der destijds spr. voorstel erg enthousiast ont- ving Hoewel toch ook de wethouder weet hoe moeilijk het is voor werkloozen bg Maat schappelijk Hulpbetoon tegenwoordig een doktersbriefje te krijgen. Er is spr. herhaal delijk gevraagd wanneer die regeling nu toch in gaat. De tegenwoordige regeling is abso luut onvoldoende. Het is jammer dat het dezen kant uitging; nu komen de verkiezin gen er weer tusschen en zal de zaak weer traineeren. De heer E ij 1 d e r s merkt op, dat uitdruk kelijk een commissie is benoemd en dat inder daad in dit halfjaar de commissie geen enkele maal brj elkander is geroepen. Iedereen dacht dat zij al aan het werk was. maar zij moet nog beginnen. Tegen wanneer zal die commis sie eens worden opgeroepen?, vraagt spr. Wethouder Smits: De heer Bogaard ver gist zich als hij meent dat het voorstel niet vriendelijk door spr. werd ontvangen. Het betreft hier een kwestie die zeer nauwkeurig moet worden bekeken. In verschillende plaat sen is dit op een groote teleurstelling uit- geloopen, die bovendien een groote financieele strop werd. De heer Biersteker: Wat bedoelt u eigenlijk De heer Smits: De vrqe geneeskundige behandeling die wij thans bespreken. Er zijn overigens tal van voorbereidende maatregelen genomen en regelingen van andere plaatsen opgevraagd enz. Bij spr. is niets bekend van een grooten aandrang om bespoediging en den Iaatsten tijd heeft spr. zeer veel briefjes geteekend voor vrije geneeskundige behandeling, meer dan ooit. Een afdoende maatregel zal overi gens moeten worden getroffen, maar de bedoeling is niet dit voorstel onder de tafel te werken. De heer Speur wijst op Alkmaar dat reeds een nieuwe regeling heeft. De heer Bogaard: De wethouder zal weten dat allen die uit de rijksregeling steun ontvangen, verwezen worden naar een fonds en dat men slechts 3 maanden lang wordt geholpen. Verschillende betrokkenen blijven daarom maar liever lid van het fonds in plaats van naar Maatschappelijk Hulpbetoon te gaan. Hierover ontstaat nog nadere discussie tus schen den wethouder en den heer Bogaard. De heer Biersteker wijst er op, dat wij niet anders kunnen doen dan dit voorstel aan nemen. Maar er zijn ook nog andere vraag stukken die eraan vastzitten, zooals de grens voor de inkomens, enz. Wij mogen er dus op aandringen dat een spoedige regeling tot stand zal komen. De heer Bogaard zet nog uitvoerig uit een, dat steunbedrag en gezinsinkomsten nooit hooger mogen zijn dan lj/j maal het steun bedrag en dat de door den wethouder genoem de bedragen nimmer in de praktijk worden bereikt. Het voorstel wordt tenslotte bij acclamatie aangenomen. Rondvraag. De heer D o 1 vraagt naar de standplaatsen voor de kermis. Komen ze weer op het West plein De Voorzitter: Ja, er zullen maatrege len worden genomen dat de monumenten niet worden beschadigd. De heer E ij t d e r s blijft van meening, dat desondanks het mooie plein zal worden ver nield. Spr. geeft in overweging de kermis bij de Soembastraat onder te brengen. De Voorzitter zegt. dat dit niet mogelijk Is, omdat de verpachting heeft plaatsgehad. Als de Raad er mee accoord gaat, kunnen B. en W. pogingen doen met de pachters tot een andere regeling te komen. Algemeen is de Raad van meening. dat B. en W. deze zaak nog eens bezien met de belanghebbenden De heer Bot wijst er op, dat het buiten gewoon te betreuren zou zijn als dit mooie plekje werd vernield. Afstanden rijn geen bezwaren meer tegenwoordig met de bussen en taxi's, -dat heeft ook het bezoek aan de Remavt wel bewezen. De heer Biersteker heeft indertijd vra gen ingediend waaromtrent spr. thans een schrijven ontving met mededeeling. dat het antwoord nog wordt uitgesteld. Spr. zal zich daartegen niet verzetten mits dit maar geen uitstel ad calendas worde. De heer Feenstra Kuiper stelde óók vra gen, waarop hij nog geen antwoord ontving, hoewel het Reglement van Orde zoo'n ant woord voorschrijft. Spr. vindt deze zaak van veel belang. Spr. voorstel zou een belangrijk stuk werkverschaffing voor werkloozen be- teekenen. 2e. Spr. heeft voorgesteld den Strooweg te herdoopen in „Verfailleweg". Nu is er wel een bijlage voor een naamsverandering, maar daar is de Verfailleweg niet bij. De Voorzitter: De naam „Strooweg" is ingeburgerd en het College achtte het niet wenscheiijk dien te veranderen. Een nieuw te maken weg zal den naam Verfailleweg krijgen. De heer Biersteker zal dan persoonlijk een voorstel indienen hiervoor. De weg is door den ouden heer Verfaille aangelegd, vandaar spr. voorstel. De heer Feenstra Kuiper wijst op de niet beantwoord de vragen; ook spr. vraag naar bestrating der Kuiperstraat is niet be antwoord. De heer E ij 1 d e r s vraagt hoe het staat met de vraag van het Bestuur der Openbare Leeszaal om een voorschot onder hypothecair verband. Is dit verzoek bij 'den Raad inge- ïstaan hee" n°g n0<>it °P de ageuda De Voorzitter antwoordt, dat het om advies ia by de Commissie voor de F4nan<;'èp"; De heer Terra wijst op den vervuilde toestand van sommige jlantsoenen Is hier voor werkverschaffing met^wat te doen* vraagt spr.. Ook aan verbetering der bestrating is nog veel werk te doen. het voorts met de benoeming van een boscii wachter? Acht het College het.gewekt het salaris tot f 2000— terug te brengen. De V o o r z i 11 e r De ziekte van den wet houder heeft de benoeming vertraagd. D schoonmaak zal in het College worden be SPDe"heer Van Loo wgst er op. dat in de Middenstraat twee groote palen van de raifao- centrale zgn geplaatst, hoewel daarvoor toe stemming van b. en w. noodig was. Ook is door een bewoner een vuilnisben; gemaakt. zeet dat hij al De heer Van der Vaan zegt. j een paar malen «net den directeur van Ge- meentwerken wilde gaan zien maar ei kwam telkens iets tusschen dat het verhinderde. Na gegaan moet worden hoe die palen er zgn ge komen. De heer Van Loo wijst er op. dat niets mag gebeuren zonder overleg met B. en W. De heer Van der Vaart: Zootang de concessionaris tegenover de gemeente zijn ver plichtingen nakomt, moeten wij tiem met tegenwerken. De heer V a n L o o: Het gaat er om dat hier het gezag wordt gepasseerd. De Voorzitter; Hoogerduyn is aange schreven het vuil te verwijderen, dat as dan blijkbaar niet geschied. De zaak berust onder Gemeentewerken en zal worden onderzocht. De heer Terra: Ook in Huisduinen is zoo n vuilnisbelt ontstaan achter een leegstaand huis. Ook dit zal worden onderzocht. Daarna sluiting. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het trottoir-gedeelte langs het plantsoentje vóór het borstbeeld van Prins Hendrik, voor alle rijverkeer verboden is en uitsluitend door voetgangers mag worden gebruikt. Aan gezien veel fietsers (ook bakfietsen) van dezen doorgang gebruikmaken, is het noodig. het publiek er op te wijzen, dat dit streng verboden is. 'T LIGT ER DIK BOVEN OP". Tot de gedupeerden van het noodweer van tweeden Pinksterdag hoorde ook de Wieringer Revue-vereeniging die in ..Veerburg" de derde opvoering ,,'t Ligt er dik boven op" gaf. On danks de vele leege stoelen werd er evenwel met veel ambitie gespeeld en de aanwezigen hebben het gebodene gunstig ontvangen. De giris .waren hijzonder goed en de heer Pennekamp komt lof toe voor zijn resultaat. Voorts werd er uitstekend gezongen. Er was zooveel goed materiaal aanwezig dat menige leider eener zangvereeniging verrukt zou zijn er een heus -uit -te mogen doen. Over de begeleidende muziek willen we echter een opmerking maken die men bg ver dere opvoeringen ter harte mag nemen. De slagwerker domineerde te zeer hetgeen op den duur hinderlijk werd. Doordat in den loop van den avond nog vele teleurgestelde Pinkstergangers binnen druppelden volgde er buiten verwachting een zeer geanimeerd bal. bouwvergunningen.. B, en W, verleenden vergunning aan Gebr. Zandbergen voor het bouwen van een woon huis aan den Kleiweg en aan C. Slikker, Mo lenvaart. voor een uitbreiding aan de too- neelzoal, huurverlaging. Onder goedkeuring van den Directeur-Ge neraal van de Volksgezondheid heeft de Wo ningbouwvereniging de huren van al haar woningen met 50 ct. per week verlaagd, verkooping. Woensdagmiddag had ten overstaan van notaris J, Koomen in „De Vlas- en Koren beurs" de verkooping plaats van een wooa- en winkelhuis, met schuur en grond, groot 2 a 25 ca, gelegen in de Spoprbuurt en eigen dom van den heer J. Crum. Door den heer G. Smit Sz. in bod gebracht op 2425, werd door denzelfde gemijnd op f 300, zoodat dit perceel dus voor f 2725 in handen van den nieuwen eigenaar kwam, succes van „soli deo gloria". Op het te Alkmaar gehouden concours van den Bond van Chr. Muziekvereenigingen be haalde Soli Deo Gloria in de eerste afdeeling met 50 punten een tweeden prijs in den con- certwedstrgd en met 27 punten een eersten prijs in den marschwedstrijd. Hippolytushoef het slechte weer op den tweeden pinksterdag. Het bezoek met de Pinksterdagen aan het schiereiland was miniem. Kon het vorige jaren het soms zeer druk zijn, dit jaar was het al bijster slecht De eerste dag bracht mooi zomerweer, doch geen bezoek, terwijl vele Wieringers naar elders gingen. De tweede dag: slecht weer. onweer en regen, dus was het nog minder dan den eer sten dag riet onweer van Maandag is boven het westelijke deel der plaats nog al hevig geweest. 5 s vragen van raadsleden. Door het 3 D A P -raadslid. D. Oden zijn onderstaande vragen bg het College van b en w. ingediend: I Is het Uw College bekend, dat op het terrein van den brand van de lunchroom, van den heer N. de Haan, aan den Slingerweg te Hippolytushoef. in den nacht van 8 op 9 Juni 31. eenige brandweerlieden zich In staat van dronkenschap bevonden, n. Indien dit Uw College bekend is, of Uw College eventueel bij onderzoek de juistheid hiervan mocht blaken, is dan Uw College voornemens ter zake maatregelen te nemen, en zoo ja, welke T Den Oever blikseminslag, Dinsdagmiddag sloeg tijdens een kort, doch betrekkelyk hevig onweder, de bliksem in de woning van den heer S. aan den Gasthuis- weg alhier. Via den schoorsteen kwam de bliksem op den zolder terecht, zonder echter brand te veroorzaken. In den schoorsteen werd een ijzeren rooster aan stukken gesla gen, welke eveneens op den zolder terecht kwamen. Hoewei persoonlijk letsel niet heeft plaats gevonden, zijn de gevolgen van den inslag toch minder aangenaam, aangezien de geheele roetvoorraad bij den inslag werd mee gezogen en over zolder en slaapkamers werd verspreid. UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZING. De uitslag van de alhier gehouden verkie zing voor den Gemeenteraad is als volgt. Er zijn uitgebracht op Lijst I in totaal 402 stem men. op Lijst 2 in totaat 197 stemmen. De uitslag was: C. BlaauboerVries (V.B.) 133, Daan Kaan (V.B.) 37, Chr. v. d. Kolk (PB.) 38, H. K. Koster (V.B.) 52, L. Nicolai (PB.) 13, A. Rot (V.O.) 22, C. Schenk (V.B.) 7. J. J. Sleutel (VB.) 7, H. Sijbrands (V.D.) 42, P. Visser Azn. (V.B.) 51. Lijst H S. O. A. P. J. Goosens 71 stemmen, P. Nieuweboer 8 st., K. Rol 84 st., P. Bakker, 30 st., P. Braaf 3 st., Bosscha 0 st., C. Wit 1 st. Door de afspraak, die was gemaakt vol gens het samenstellen van lijst I, waarbij was besloten, dat wie de meeste stemmen verkreeg, als verkozen zou worden be schouwd zal de vermoedelijke samenstelling van den raad er als volgt uitzien: C. BlaauboerVries (V.B.), v. d. Kolk (P.B.) H. K. Koster (V.D.), Sijbrands (V.D.), P. Visser Azn (V.B Goosens en Rol (S.D. A.P.). Hierdoor zou de V.B. een zetel ver liezen, welke hij af zal moeten staan aan de P.B. Als nieuwe leden in den raad verschijnen nu de heeren v. d. Kolk en K. Bol. Laatst genoemde komt in de plaats van den heer P. Nieuwboer, voor den heer A. Sleutel (D.B.), welke zich niet meer herkiesbaar wilde stel len, komt nu de heer Chr. v. d. Kolk (P.B.) KOE DOOR BLIKSEM GEDOOD. Tijdens het hevige onweer, hetwelk op 2en Pinksterdag boven deze gemeente woedde, werd een koe van den heer D. Kooy Czn, in de weide aan de Kleine Buurt doodelijk door den bliksem getroffen. KERMIS, De kermis, welke dit jaar wel heel laat is, staat al weer voor de deur. Ats gewoonlijk zgn de gewone vermakelijkheden zeer gering, doch de caféhouders zullen wel voor de noodige ont- spanning zórgen. Zoo zal in de zaal van den heer Schenk des Maandags de fiim „De Kermisclown" draaien, een uitermate opgewekte rolprent Bij den heer v. d. Woude zal dienzelfden avond door de „Kremers" uit Haarlem het wel bekende „Robbedoes" gegeven worden. Ge zien de artistieke prestaties van deze vereeni- ging, belooft dit iets zeer goeds te worden. Ook het voetbalprogramma van die dagen is waard even gememoreerd te worden. Des Zondags begint om 1 uur een wed strijd voor het tweede elftal tegen BKC 3 en 4 gecombineerd; daarna om haif drie de Gou den Kruis-wedstrijd tegen HRC 4. Voor het tweede elftal wordt een mooi kruis beschik baar gesteld. De wedstrijd voor het Gouden Kruis was vastgesteld op den 2en Pinkster dag, doch daar dit een algemeene uitgaans dag is kon W.Waard geen elftal in het veld brengen. Uitstel mocht hier niet worden ge geven, maar wel werd telefonisch goedge vonden, dat indien W.W. zich dan terugtrok, en HRG den wedstrijd had gewonnen, W.W. hiervoor geen boete zou oploopea. Zeer te recht is later ingezien, dat dit toch wei zeer onbilijk was, en ontving W.W. dezer dagen bericht, dat de wedstrijd Zondag a s. moet worden gespeeld. Voor Dinsdagavond krijgt; W.Waard 1 be zoek van BKC 1 van de Kleine Sluis; ook voor dezen wedstrijd is een mooie prijs be schikbaar gesteld. Dat dit een goede wed strijd zal worden, behoeft geen betoog. Al leen willet» we hier nog even den nadruk op leggen (zoowel voor de spelers als voor de supporters)weest sportief, bestrijdt elkander met gelijke wapenen. De leiding voor dezen wedstrijd berust bij den heer C. Metselaar van Wieringen en is dus in goede handen. Het geheel zal worden opgeluisterd door de gramofooninstallatie van den heer A. M, Oudendijk VERVOER T.E.SX). Door de booten van T.E.S.O. zijn van Zater dag voor Pinksteren tot en met den tweeden Pinksterdag vervoerd 3148 passagiers, 1128 rijwielen, 61 auto's en 72 motorrijwielen; vorig jaar zijn in het zelfde tijdvak vervoerd: 2788 passagiers, 1158 rijwielen, 44 auto's en 52 motorrijwielen. Het weer was vorig jaar zeer slecht. In 1933, toen het weer buitengewoon gunstig was, werden in 4 dagen (dus in 1 dag meer) 4309 passagiers, 1651 rijwielen, 85 auto's en 60 motorrijwielen vervoerd. Van den directeur van T.E.S.O. ontvingen we nog opgave, dat op den tweeden Pinkster dag met 3 booten de laatste reis was ge maakt, vervoerd werden met deze reis 775 personen. 337 rijwielen. 9 auto's en 24 motor fietsen. burgerlijke stand Van 8 tot en met 11 Juni GEBOREN: Martinus Jacob, z. v. Frans Witte en Emma Maria Veeger; Maria, d. v. Jan Smit en Petronella Jehanna Kuip; Marina. d. v. Jacob Boon en Jannetje Dob; Marinus, z v. Pteter Marius Mantje en Coc- nelia Jacoba Mantje. de vierde groote lammeren- markt. Wederom viel aan de markt van Dinsdag een prijsstijging in den lammerenhandel te constateeren. De markt had daardoor een bij zonder vlot verloop, terwijl geleidelijk de prij zen nog een weinig opliepen; er bleef niets onverkocht. Betaald werd een middenprijs van 5.50 tot 5.75 per stuk. De duurste brachten pl.m. f 7.op. Aangevoerd werden bijna 3000 De schapenhandel is nog van weinig l>e- teekenis, de prijzen zijn niet hoog, de aange voerde dieren brachten pl.m. 11.per stuk op. Rundvee was er weinig, slechts een twee tal koeien; een versch afgekalfde deed pl.m. f X30.Voor nuchtere kalveren betaalde mén ongeveer f 6 De varkens op de boer derij doen 17 tot 18 cent per pond. Biggen op de markt gemiddeld 12.— per stuk. De eierenaanvoer aan de veiling is nog zeer belangrijk, ruim 105 000 stuks. De prijzen zgn iets hooger dan vorige week. De middenprijs (eieren van 60 kg) bedroeg 2.15 tot 2.25 per 100 stuks DE GELUKSDAG VAN DE Fa. VLESSING. Door de Fa. Viessing was bekend gemaakt, dat in een tijdvak van eenige weken, één dag zou worden aangewezen, waarop alle koopers van confectie, hun geld aan waarde bons terug zouden ontvangen. Het blijkt nu. dat 10 Mei de geluksdag was. zoodat allen, die van bovengenoemde firma op dien dag kochten, dit gratis ontvingen. Den Burg. Onze voormalige plaatsgenoot, de eerw. heer C. Graaf Cz.. zal a s. Zaterdag van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, de wijding voor sub-diaken ontvangen. Oosterend. HULDIGING „EXCELSIOR". Dinsdag is alhier hulde gebracht aan het muziekgezelschap „Excelsior", voor de kra nige praestatie op het concours te Alkmaar. Nadat „Excelsior" eenige nummers had ten beste gegeven, waaronder de concoursnum mers, bracht de voorzitter, de heer Jan Daal der, namens de vereeniging dank aan den directeur, den heer C. Bremer en bood dezen, namens de leden, een fraaie bloemenmand aan. Behalve gelulcwenschen en telegrammen heeft de vereeniging van twee oud-Texelaars ieder een gift van f 2.50 ontvangen. Deze huldiging had plaats op het „Groen tje", brj den heer Winkelman. De belang stelling van de zijde van het publiek was zeer groot. VAN DE FIETS GEVALLEN. Zondag is door het breken van de voorvork van zgn race-fiets, een jongen (W. Koop man) zoodanig van de fiets gevallen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen, omdat zijn lip gescheurd was. Een dokter van Den Burg heeft de wond gehecht, Rapport van oen commissie, Bg besluit van de Staten der provincie Noord-Holland van 22 December 1931 werd een commissie ingesteld ten einde: 1. een onderzoek in te stellen naar de toe standen en omstandigheden, welke van in vloed zijn op of samenhangen met het land bouwbedrijf en het tuinbouwbedrijf in Noord- Holland; 2. aangaande de resultaten van dit onder zoek aan de Staten te rapporteeren; 3. daarbij aan te geven in hoeverre de be doelde toestanden en omstandigheden aan den bloei van het landbouwbedrijf en het tuin bouwbedrijf in Noord-Holland in den weg staan, en welke maatregelen eventueel met medewerking van het provinciaal bestuur, naar haar oordeel, genomen zouden kunnen worden om bezwaren uit den weg te ruimen en dien bloei te bevorderen.' De commissie is met haar werk thans ge reed gekomen en liet een lijvig boekdeet ver schijnen waarin zij mededeeling doet over de resultaten van hare bevindingen. Nader onderzoek leidde tot de conclusie dat het bij den huidigen stand der landarbeiders- loonen aan twijfel onderhevig is, of het wel voordeelig zou zijn in sterkere mate dan tot dusverre te mechaniseeren; Noord-Holland staat in dit opzicht reeds aan de spits. De behandeling van het grasland is in de laatste decennia belangrijk verbeterd en be hoeft bij die uit geen enkele andere streek van ons land onder te doen. Ten aanzien van de veehouderij kan het oordeel niet zoo algemeen gunstig zijn. Een betrekkelijk kleine kern van fokkers heeft harén veestapel op hoog peil gebracht maar over de geheele linie beschouwd, kan de pro ductiviteit van het rundvee ongetwijfeld nog verbeterd worden. Ook ten aanzien van de zuivelbereiding kan het oordeel niet onverdeeld gunstig zgn, Oók op het gebied van veevoeding kan, vooral door goede voorlichting nog heel wat worden verbeterd. De deelneming aan het tuinbouwonderwijs mag bevredigend genoemd worden doch die aan het landbouwonderwijs laat te wenschen over. Vermeerdering van het aantal onderwijzers, in het bezit van de acte L O. Landbouw en Tuinbouw is gewenscht Ten aanzien van de productie van land- en tuinbouwartikelen vermag de commissie geen wijzigingen aan te geven welke tot aanmer kelijk betere bedrijfsuitkomsten in de naaste toekomst beloven te leiden. Ten aanzien van de pachters kan worden opgemerkt, dat weliswaar de Crisis-pachtwet zegenrijke gevolgen heeft gehad, doch dat de behoefte aan een nieuwe Pachtwet niettemin ook thans nog door de commissie wordt ee- voeld. De kwaliteit van de groenten, die in de volksbuurten worden verhandeld, bleek geeus- rins achter te staan bg die» wf e in meer Deze toeneming was groo er daling kingsaanwas en ging gepaa van den gemiddelden omzet iQhandel Niettemin overschrgden in oen k e d» cro..h„M d» winstmarges verre het oeconomisch toelaatbaie. Uiteraard heeft de commissie overwogen, of wSmgeu in het distributie-systeem wen scheiijk moet worden geacht. Met betrekking tot de organtóat.evan den afzet in groenten, enz. ia een meerderheid van o prieel dat er sterke behoefte bestaat aan voortdurende en stelselmatigevraamem^ van de toestanden in binnen- en l»u.ten a d. Daarvoor is noodig een centrale instantie. De meerderheid der commissie meent dat de provincie deze zaak zoonood.g zelve ter hand kan en moet nemen. Voorts meent de meerderheid van de coni missie dat een afdoende verbetering van ver schillende ongewenschte toestanden groentetihandel slechts kan worden bereikt indien als groot- en kleinhandelaar slechts diegene mag optreden, die als zoodanig is toe gelaten. De geheele commissie is van oordeel, goed ingerichte kleinhandelsmarkten in de grootere plaatsen van veel nut zijn voor de huisvrouwen die de hooge distributiekosten van den kleinhandel wenschen te ontgaan Van onze tuinbouwproducten ging vóór de crisis het overgroote deel naar het buiten land. De export van tuinbouwartikelen vinca bijna uitsluitend door particuliere exporteurs plaats. Of het buitenland en meer in het bijzonder Duitschland en Engeland weer ooit in dezelfde mate als voorheen van ons zullen gaan af nemen, kan onmogelijk voorspeld worden. Een door de regeering in te stellen onder zoek naar de toekomstige afzetmogelijkheden acht de commissie van groote beteekenis. Voorloopig moet het wenscheiijk worden ge acht de teelt van tuinbouwproducten, alsmede die van verschillende iandbouwvoortbrengse- len, welke hoofdzakelgk in het buitenland worden geplaatst, in te krimpen. Conclusies. Concludeerende meent de commissie dat de Provinciale Staten zich dienen te wenden tot de regeering met een adres waarin het onder staande krachtig worde kenbaar gemaakt: 1. Wettelijke maatregelen tot verlichting van de lasten van met hypotheek bezwaarde land- en tuinbouwbedrijven zijn urgent. 2. Een goede regeling van het pachtwezen mag niet langer achterwege blijven. 3. Regeeringsmaatregelen, strekkende om te voorkomen, dat de loonen der land- en tuinbouwarbelders ongunstiger worden, zijn noodig. 4. De statistiek van den landbouw en vooral die van den tuinbouw eischt aanvulling en verbetering. 5. Mede in verband met den achterstand, welke Noord-Holland, in vergelijking met an dere provinciën, op dit gebied vertoont, dient het land- en tuinbouwonderwijs in dit gewest zooveel mogelijk te worden bevorderd en die nen de bestaande onderwijsinrichtingen zoo krachtig mogelijk te worden gesteund. Voorts dient bij de onderwijzers het behalen van de acte L.O. Landbouw en Tuinbouw te worden aangemoedigd. 6. Maatregelen tot verlaging van ijle bruto winstmarge door vereenvoudiging van de dis tributie, o.a, door beperking van het aantal handelaren in groenten, fruit en aardappelen, zijn noodzakelijk. 7. Om te geraken tot prijzen van tuin bouwproducten, welke de productiekosten dek ken, dient de regeering maatregelen te nemen, waardoor bij het veilen de voor het binnen land bestemde producten niet dalen beneden vooraf bepaalde prijzen. 8. Onder medewerking van de gemeente besturen en de organisaties van producenten en handelaren dient de regeering een centrale instantie in het leven te loepen welke regel matig de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland en bijgevolg ook de ontwikkelings mogelijkheden van de productie bestudeert. 9 Instelling van een verplichte controle op de kwaliteit van tuinbouwproducten is noodig. 10. Bij het afsluiten vaa handelsverdra gen en vooral bij de clearingsovereenkomsten dienen de belangen van de tand- en tuinbou wers. vooral in het oog gehouden te worden. Wat de provincie rechtstreeks kan doen. De commissie meent ten slotte, dat de Pro vincie rechtstreeks het volgende in het belang van den Noordhollandschen land- en tuinbouw dieiit te doen: 1 de bijdrage ten behoeve van de vee fokkerij te vérhoogen, opdat de melkcontröle meer algemeen kan worden; 2 de bestrijding van besmettelyke ziekten onder het rundvee door een verhoogd subsidie te bevorderen, 3. door toekenning van een speciale bij drage voor het Veevoederbureau „Noord-Hol land" mede te werken tot een meer ratio- neele voeding van het vee, vooral in de con- sumptiemelkgebieden 4. zoolang de regeering geen gevolg mocht geven aan hetgeen hierboven onder 8 ia aan gegeven, zelve deze zaak ter hand te nemen; o. het land- en tuinbouwonderwijs zooveel mogelijk te bevorderen en krachtig te steu nen UITVOER VAN AARDAPPELEN IN DE MAAND JUNI EN JULI. ...Voor de maanden Juni en Juli is de Ne- derlandsch Groenten- en Fruitcentrale aan gewezen als monopoliehoudster voor den uit voer van aardappelen. De machtigingen tot uitvoer worden af gegeven door de veilingen. Om den export naar andere landen dan Duitschland mogelijk te maken, zal de hef fing op uitgevoerde aardappelen worden te rugbetaald. indien worden overgelegd de ori- gineele veilingsverklaringen, terwijl de door de douane afgestempelde machtiging tot uit voer in het bezit van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale moet zijn. Voor als proviand aan zeeschepen gelever de aardappelen moeten eveneens de origi- neele veilingsverklaringen worden overge legd, terwijl als bewijs van uitvoer een du plicaat model „I" wordt geaccepteerd, dat door de douane moet zijn afgeteekend. VARKENSPKIJS. De Nederlar» ische Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijs, welke door haar betaald wordt voor varkens, bestemd voor levenden uitvoer, In het vervolg telkenmale bij de afname dezer varkens zal worden mecigedeeld. De in een vorige publicatie ge- noemde prijs is derhalve komen te vervallen. Het conflict tusschen China en Japan in de Chinecsche provincie Hopel (Tsili) is nog verre van bijgelegd, gelyk van sommige zjjden bericht wordt In welingelichte Chineesche kringen, aldus verluidt uit Sjanghai, is men ten zeerste verontrust over nieuwe Japansche eischen, die thans door het inderhaast bijeen geroepen centrale politieke comité worden be studeerd. Men gelooft, dat Ariosji, de Japan sche gezant, Vrijdag een schuldbrief zal presenteeren en zal aandringen op consolidatie van de leeningen, met name van de leening 1917, die de Chineezen nog altijd weigeren te erkennen. De consolidatie zou, naar het heet, een oeconomische en financieele samenwerking inluiden tusschen China en Japan. Ook uit Peking wordt bericht omtrent nieuwe buitensporige eischen, die de Japan ners zouden hebben gesteld, beoogende een ontslag op groote schaal van Chineesche ambtenaren en hun vervanging door Japan vriendschappelijk gezinde functionarissen. De nieuwe Japansche eischen zullen, naar men te Peking meent, ten gevolge hebben, indien ze worden aanvaard, dat het grootste gedeelte van Noord-China een Japansche provincie wordt, Een ultimatum. De spanning schijnt bovendien nog toege nomen te zgn, doordat de Chineesche minister van oorlog, Hojing Tsjin. geweigerd heeft een schriftelijk antwoord te geveii op de Japan sche eischen, gelijk dit door de Japanners ge vraagd was. De Iaatsten schijnen een ultima tum gesteld te hebben, dat in den afgeloopen nacht om twaalf uur zou afloopen, Men vreest nu, dat er onmiddellijk gevechten zullen be ginnen in Noord-China, indien de Japansche militaire autoriteiten aan dit punt blijven vasthouden. De wapenstilstand geteekend. Gisteren om half één is het wapenstd- standsverdrag tusschen Bolivië en Paraguay onderteekend, De vijandelijkheden zullen bin nen 48 uur, d.w.z. Vrijdagvoormiddag ge staakt worden, zoodat voldoende tijd beschik baar is om beide partijen op alle deelen van het front van de bereikte regeling in kennis te stelten. 50.900 burgers moeten elders nieuw verbtyf kiezen. In de laatste drie weken heeft het commis sariaat van binnenlandsche zaken aan ruim 50 000 personen te Moskou en Leningrad het verblijf ontzegd. Al deze personen zulten min stens 100 km buiten deze steden worden on dergebracht. Een beperkt verblijf in genoem de beide steden werd toegestaan aan 48.000 personen, opdat dezen gelegenheid hebben hun loopende zaken te ordenen. Onder de ver- tannenen bevinden zich o.a. ambtenaren, offi cieren e.d. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Groot Arabisch blad komt met nieuw bericht. Stefanl meldt aan de „Gioniala d'Italia", dat het groote Arabische blad „Ahram" be richt. dat de Britsche militaire autoriteien in Egypte, in strgd met de beweringen van Lon den, die loochenen dat de grenzen der Engel sche koloniën, die tegen Ethiopië aanliggen, bewapend worden, thans bezig zijn plaats te maken voor 100,000 soldaten, die In Egypte zouden aankomen, om zich gereed te houden voor gebeurtelijkheden aan de grens van den Soedan. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Engeland zou accoord gaan niet de 35 Naar verluidt zgn de Engelsch-Duitsche vlootonderhandelingen die Vrijdag na óe korte pauze worden hervat, zeer bevredigend verloopen. Volgens de „Moniing Post" heeft Enge land ln tegenstelling met zijn oorspronkelijke houding toch besloten in principe den Duit- schen eisch inzake 35 der Engelsche vloot- sterkte te aanvaarden. Reed3 opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. „DUITSCHLAND WËNSCHT RUSLAND NIET AAN TE VALLEN." Minister Göbbels heeft ir. een interview met Vernon Bartlett van de „News Chroni- cle" verklaard, dat Duitschland de waarbor gen, Rusland gegeven, zal gestand doen, „ook al zijn die gegeven onder een Duitsche regee ring welke wij omvergeworpen hebben Afgezien van het feit, vervolgde Göbbels. dat wij omdat wij met Rusland geen gemeen schappelijke grens hebben, dit land moeilijk kunnen aanvallen, is het van veel meer be lang, dat wij dat iand niet willen aanvallen Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gistere—

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10