ram ma eoy Het noodweer op den Tweeden Pinksterdag acsio- (10) WOCH SPOT ®§Ö€H ZOT O Y\ GEMENGD NIEUWS Binnenland. De onthullingen uit Oss. Ketel van een sleepboot uit elkaar gesprongen. Familiedrama te Rotterdam Zijn gewezen schoonzoon mishandeld. 35- Kind door een trein gegrepen. De zaak-de Bie. Haar man doodelijk verwond. Het ongeluk op den Bergschen Plas Een zwembad in de IJsel weggeslagen. Windhoos in de Over-Betuwe. Landbouwersknecht door den bliksem getroffen. De hagelschade in het Westland. GESAUSDE ZWARE PRUIM-TABAK \jU.y Kindje verdronken. Weer een arrestatie naar aan- leiding van den brand op 't Gem. Sportpark. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de gemeentepolitie te Oss overgegaan tot airestatie van den 40-jaiïgen J. Sch. uit Oss. die daar in een iogement verblijf hield. De man werd van zijn bed gelicht en naar het politie-bureau overgebracht, waar hij v. erd opgesloten. Tegen Sch. waren ernstige ver denkingen gerezen, dat hij medeplichtig zou zijn aan de brandstichting in het restaurant paviljoen op het Gemeentelijk Sportpark. Sch die reeds verschiller.de malen in 'vecht partijen was betrokken en desw-ge een alles behalve gunstig-3 reputatie geniet, werd aan een langdurig verhoor onderworpen. Ten slotte viel hij door de mand en bekende hij dat hij in opdracht van den wielerbaanoirec teur J. V... bijgenaamd Jan Bol, gezamenlijk met den beruchten misdadiger. De Dikke, Toon de Soep, het paviljoen in brand had gestoken. De uitgeloofde belooning had hij gezamenlijk met Toon de Soep gedeeld. Toon de Soep stichter van meer dan 100 branden. Uit het onderzoek blijkt meer en meer, dat Toon de Soep, de voornaamste Ossche brand stichter moet zijn geweest. Meer dan hon derd branden met onbekende oorzaak wor den hem aangerekend. Nu de betaalde brandstichters gaan pra ten, verwacht men, dat met dé directeur van de wielerbaan, nog meerdere Ossche burgers, die de hulp van deze lieden hebben ingeroe pen, in handen der politie zullen vallen. J. V., die zich door de brandstichting in het restauratie-paviljoen onrechtmatig een be drag van 4000 heeft toegeëigend zal thans dit bedrag aan de betrokken verzekerings maatschappij terug moeten betalen. Uit de nasporingen is voorts aan het licht gekomen, dat het geval van zelfverminking van den misdadiger Ceelen, geen uitzonder lijk feit is geweest. Een groot aantal leden van de bende en andere minder gunstig be kend staande lieden hadden zich tegen onge vallen verzekerd en nadien waren „ongeluk ken" aan de orde van den dag. Het is zelfs voorgekomen, dat men azijnzuur heeft ge bruikt ,om zich opzettelijk brandwonden toe te brengen. Ook kwam het herhaaldelijk voor, dat de verzekerden z.g. van de fiets Vielen en dan over inwendige pijnen bleven klagen. Op deze manier kwamen zij in het bezit van een langdurige uitkeering der on gevallenverzekering. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de verzekeringsmaatschap pijen door al deze manipulaties, tot wanhoop werden gebracht. De bona fide Ossche bevol king ondervond hiervan de nadeelige gevol gen, immers verschillende maatschappijen annuleerden de ter plaatse loopende verzeke ringen, verhoogden de premies of verlaagden de verzekerde bedragen. Een zaak uit 19156. De politie heeft thans dok wéér liet onder zoek geopend in één oude zaak. In 'Augustus van het jaar 1926 brak des nachts plotse ling brand uit in een dubbel woonhuis, be woond door de gezinnen van Zandvoort en Bevers te Oss. Het vuur greep met zulk een razende snelheid om zich heen, dat het gezin Bevers zich slechts ter nauwernood kon red den. De echtgenoote van van Zandvoort slaagde er evenwel niet meer in het branden de huis te verlaten en haar kinderen te red den. De 24-jarige vrouw en de drie kleinen, resp. 3, 2 en 2% jaar oud vonden een vree- selijken dood in de vlammen. Een kostgan ger van de familie v. Z. liep met brandende kleeren naar buiten .waar hij des nachts vier onbekende mannen aantrof, die hem „hiel pen" bij het dooven zijner brandende kleeren. Later bemerkte de man, dat de geheimzin nige helpers hem zijn portefeuille met inhoud hadden ontroofd. Deze verdachte brand, die zulke noodlottige gevolgen met zich sleepte, bleef tot dusverre onopgehelderd. Ook hier meent men met een geval van brandstich ting te doen te hebben. Weer drie mannen gearresteerd en wel voor een overval met roof te Dinther. De lange reeks van arrestaties is Maandag opnieuw met drie vermeerderd. De Koninklij ke marechaussée heeft aangehouden M. V. O., bijgenaamd de Koperen, en de gebroeders C. en M. d. Br. De mannen, die allen onge veer dertig jaar oud zijn, worden verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan overval met berooving op een gepensionneerden ma joor van de rijksveldwacht te Dinther. Het betreft hier een van de misdrijven van de gansche bende, welke nooit ruchtbaar zijn geworden. Ofschoon de politie destijds wel van het misdrijf in kennis werd gesteld, heeft de buitenwereld er nimmer iets van vernomen De bekentenissen van den wielrenner C. zijn oor zaak geweest, dat ook deze drie beruchte personen in handen van de politie zijn ge vallen. Verder is aan het licht gekomen, dat de tip voor dezen overval aan de bende is ge geven door den verzekeringsagent K uit Tilburg. De marechaussée heeft thans voldoende aanwijzingen in handen gekregen om boven genoemde mannen in bewaring te stellen. J. V., directeur van de Ossche wielerbaan die verdacht van brandstichting op het poli tie-bureau te Oss was opgesloten, is Maan- oag gevankelijk naar 's-Hertogenbosch over gebracht, waar hij ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. Ook zijn me deplichtige N. S.. is in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch ingesloten. Een der verdachten op vrije voeten gesteld. Te 's-Hertogenbosch is Woensdagmorgen op vrije voeten gesteid zekere H. Sch. uit Osst die was gearresteerd en voorgeleid als verdacht van medeplichtigheid aan de brand stichting in het paviljoen van het sportpark te Oss waarvoor de directeur van het sport park J v.. werd opgesloten. Uit het onder zoek is gebleken dat Sch. alleen eenige potjes bier had gedronken ter gelegenheid van de d'e de 1>endeledeii op touw hadden gezet van het honorarium, dat zij voor de brandstichting hadden ontvangen. o I)e kapitein en de machinist onher kenbaar verminkt. De sleepboot Risico, waarvan de onder nemer gedomicilieerd is te Rotterdam, kwam met een sleep van twee schepen uit Amster dam. Tusschen de Gouwersluisburg èn de Spoorbrug in de Gouwe is door tot dusver onopgehelderde oorzaak de ketel van de sleepboot, met een geweldigen knal gespron gen. De explosie was zoo hevig, dat de ketel over een boerderij werd geslingerd en onge- veer 300 m verder in een weiland terecht- kwam. Een der tegenwichten van den ketel ging door het dak van een hooiberg en sïoeg diep in den grond. De stukken ijzer en onder- deelen werden overal heengeslingerd. De kapitein van de sleepboot, J. Kooren. 37 jaar, zoon van den ondernemer uit Rot terdam, werd van boord geslingerd, evenals de 33-jarige machinist, zekere Boivin, even eens uit Rotterdam. Laatstgenoemde kwam onherkenbaar verminkt op een der gesleepte booten terecht. Het lichaam van den kapitein was aanvan kelijk nergens te vinden. Men vreesde, dat de man in het water was geraakt en de politie ging onmiddellijk dreggen. Eerst eeni- gen tijd later ontdekte men het eveneens totaal verminkte lijk in een sloot langs den weg. De beide lijken zijn naar de algemeene be graafplaats te Alphen a. d. Rijn overgebracht De sleepboot was een ruïne gelijk. De boot kapseisden onmiddellijk. De explosie, die tot ver in den omtrek hoorbaar was, trok zoo wel uit Alphen als uit Boskoop vele nieuws gierigen. Politie en een ingenieur van het stoomwezen hebben onmiddellijk' eer, onder zoek ingesteld, datop het oogenblik nog voortduurt. - De oorzaak nog niet vastgesteld. Gisterenmiddag heeft de hoofdinspecteur van het stoomwezen een voorloopig onder zoek ingesteld. Naar de N. R. Crt verneemt, is de oor zaak van de explosie daarbij nog niet aan het licht getreden. De ketel zag er nog be trekkelijk goed uit en vertoonde geen enkele oude plek. Men heeft echter opdracht gege ven eenige platen uit den ketel te snijden, welke voor nader onderzoek naar Den Haag zullen worden opgezonden. Een man, die zijn hulpbehoevende echtgenoote in een invalidenwagen tje In brand poogde te steken en zgn dochter wilde wurgen. Maandagavond om ongeveer zes uur heeft een gebeurtenis, die véél op een dubbele po ging tot moord gelijkt, groote opschudding Verwekt in de Batavierenstraat te Rotter dam. Een man heeft er in zijn pakhuis ge probeerd om zijn dophter te wurgen. Toen Hij hierin verhinderd werd, is hij een flesch benzine gaan halen, welke hij leeggoot naast den invalide-wagen, waarin zijn. hulpbehoe vende echtgenoote zat, waarna hij met een brandende krant kwam aanloopen, om de benzine in brand te steken. Ook hierin werd hij op het laatste moment verhinderd. De moeder en dochter begaven zich daarna met een aantal getuigen naar de politie. Deze heeft den man aangehouden en in arrest ge steld. Zooals gezegd, heeft deze gebeurtenis groote opschudding verwekt. Dat het hier niet alleen een eenvoudige poging tot mis handeling betreft, komt ook tot uiting in het zeer uitgebreide onderzoek, dat de politie direct na het gebeurde heeft ingesteld en dat den geheelen avond heeft voortgeduurd. Tot na het middernachtelijk uur waren inspec teurs bezig in het bureau aan de Witte' de Witstraat getuigen te hooren. In aansluiting op het bovenstaande kan nog gemeld worden, dat de aangehoudene de 57-jarige ijsfabrikant J. C. v. M. is. Zijn dochter, met wie hij in het pakhuis aan het worstelen was geraakt, waarbij hij haar bij de keel heeft gegrepen is 31 jaar oud, zijn vrouw 59 jaar. Het onderzoek in deze zaak werd vandaag voortgezet; eenige getuigen zijn geruimen tijd verhoord, onder wie de dochter. Voorloopig mag als vaststaand wor den aangenomen, dat de man in ieder geval zal worden vervolgd terzake van poging tot toebrenging van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vrouw. Maandagmiddag is de 45-jarige man J. M. A. v. E. in het bureau aan de Witte de Withstraat te Rotterdam in bewaring gesteld, wegens ernstige mishandeling van zijn vroegeren schoonzoon, v. E. woont in een pand in de Zw. Paardenstraat samen met zijn dochter en haar twee kinderen. De dochter is van haar echt genoot gescheiden. Deze echtgenoot is Maan dagmiddag op bezoek gekomen en wilde een van de kinderen meenemen. Hiertegen maak ten de moeder en de grootvader bezwaren. Er ontstond ruzie. v. E. die juist bezig was aard appels te schillen, heeft tijdens deze ruzie zijn gewezen schoonzoon mét het aardappelmes een diepe steekwonde aAn het gelaat toege bracht. De gewonde begaf zich naar het bu reau in de Witte de Withstraat, daarna is hij naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht en daar behandeld. BRANDEND OP STRAAT GESPRONGEN. Te Glanerburg is Maandagnacht ruim drie uur de winkel met woonhuis aan de Heido- straat. bewoond door de gezinnen Verstee- en de Graaf door onbekende oorzaaa af-e"- brand. Versteeg die boven woonde, ontdekte den brand en gir.g naar beneden om eenlg pa piergeld in veiligheid te brengen. De vlammen woedden zoo fel, dat dit onmogelijk was. Hij raakte zelf in brand. Hij wikkelde zich in een deken en sprong op straat. Ernstig verbrand is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis ver- voeui. an e Graaf, die niet was verzekerd, zijn alle meubelen verbrand. De brandweer wist de belendende percee'.en te behouden. HFT.DKRSCHH COURANT VAX DON'PK R O AC. 13 JlrM *9. slapende boven zijn biertje. Een gelegenheid die dankbaar aangegrepen werd. De 42-jarige W. G. v. d. G. uit Dordt, die Maandag verschillende café's in de binnen stad te Rotterdam heeft bezocht, is in een café aan den Schiedamschedijk in slaap ge vallen aan het tafeltje, waar hij zijn zoo-1 veelste glaasje bier zat te drinken. Toen hij wakker werd, bemerkte hij dat hem 20.— was ontstolen; Hij deed aangifte bij de poli tie, die een onderzoek instelt. Men meldt uit Veehdam: Toen Maandagmiddag te 3 u. 24 de trein uit de richting Zuidbroek een spoorwegover gang passeerde, bleek een 12-jarig meiSje. dat konijnenvoei had geplukt, met de hhk van den schoen tusschen de rails te zijn ge raakt. Een groentenventer liep den trëifi tegemoet om de opmerkzaamheid van deh machinist gaande te maken. Dit is hem niét gelukt. De trein heeft het kind, de 12-jarige R. Greven, een dochtertje van een petroleum- venter, het rechteronderbeen afgereden. Na in het stationsgebouw te zijn verbonden, is het meisje per auto naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. MAZELENEPIDEMIE TE GRAVE. Te Grave heerschen thans de mazelen alge meen. Mede door den tijd van het jaar en de betere slaapgelegenheden dan op de dorpen draagt de ziekte geen kwaadaardig karakter. De" eenige maatregel, welke van medische zijde is genomen, is, dat kinderen uit gezin nen waar mazelén heerschen, de scholen niét Éiogen bezoeken. AANRANDING. f fj r' I w Zaterdagavond is op den verkeersweg BeU leri— Hoogeveen, nabij Spier, een 21-jarig'e fröbel-onderwijzeres'uit Meppél, die pef rijwiel passeerde, door een motorrijder aangerand. Pinkstermaandag is als verdacht van déztè aanranding de 82-jarige J. W. vari der V„ onderwijzer te Geerdijk, bij Vi'oomshoop, aam gehouden. Hij heeft bekend. '1 Cassatie-beroep door den Hoogeh Raad verworpen. De Hooge Raad heeft gisteren, overeenkom stig de conclusie van den advocaat-generaal, verworpen het cassatieberoep van P. de B., die door het gerechtshof te 's-HertogenboSch is veroordeeld tot vijftien jaren gevangenis straf wegens doodslag op zijn neef Gerrit de Bie in Augustus 1933 bij Oss. Dinsdagavond omstreeks halfelf werd de hulp van de politie ingeroepen in een percéel aan de Lombokstraat te Enschede, bewoond door vrouw F. Deze leeft, aldus de Tel., al eenigen tijd gescheiden van haar man, die- haar echter nog herhaaldelijk komt bezoe ken. Deze bezoeken eindigden meestal nüêti. een, zoo hevige ruzie; dat de politie er x-eeds.' ëaak aan te pas is gekomen. dd Dinsdagavond schijnt de vrouw F., in sar. menwerking met haar broer S„ voor goed methaar man te hebben willen afrekenen," Toen de politie de woning van vrouw F. bim- rientrad; trof zij daar F. in zorgwekkendeh toestand aan. Hij was overdekt met bloe dende wonden en klaagde over pijn in de zijde. Hij werd naar het politiebureau overger- bracht, waar geneeskundige hulp werd inge.: i-oepen. Hier bleek dat F. er ernstig aan toe> was. Hij had eenige gaten in zijn "hoofd en enkele ribben waren gebroken, waarvan één de long was binnengedrongen. F. is, na verbonden te zijn, overgebracht naar het R.-K. ziekenhuis. Zijn toestand is lev ensge vaarlij k De politie stelt thans een onderzoek in naar hetgeen zich in de woning heeft afge speeld. Zoowel vrouw F. als haar broer S. zijn opgesloten. We hebben in ons vorig nummer al ver scheidene berichten gegeven over het nood j weer op den Tweeden Pinksterdag en de tal 'van ongelukken als gevolg daai'van. Hier ionder geven wij nog verschillende aanvul i lende berichten. In enkele deelen van ons land schijnt het weèr tot een ware cata strophe geleid té hebben. Allereerst geven we aanvullende bizonder Iheden op het bericht over het ongeluk met 'een zeilboot op'den Bergschen Plas, bij Hil- legersberg, waarbij vijf menschen werden op gesloten in een volg'eloopen kajuit en waarbij leen kindje van l1-> jaar om het leven kwam Onderhoud met de redders. Ten huize van den heer C. Vollemans, die aan de Binnenrotte te Rotterdam woont, heeft de N. R. Crt. Maandagavond een onderhoud gehad met hem en zijn broer, de heer A. Vollemans. die aan den Bergsingel woont. Beide heeren zijn het eerst uitgevaren met de motorboot van den heer C. Volle- jixans, en aan hun doortastend optreden is het te danken geweest, dat het omslaan der zeilbooten nog niet erger gevolgen heeft ge had. I Met i'eeds twee geredden aan boord, snelde Onze boot zoo vertelden de heeren Volle mans naar de boot met de twee mannen óp de kiel. Dat zij in gevaar verkeerden, was zoo te zien, toen wij échter bij hen kwamen en zij ons mét 'een paar gebaren en woorden jnededeelden, dat er twee vx-ouwen en drie kinderen in de kajuit zaten, schrokken we hevig. De kajuit immers moést geheel volge lopen zijn. De vrij groóte zeilboot had een <ange kajuit, die aan beidé zijden drie pa trijspoortjes had. Om zijn kant drijvende itorideh we van het schip'drie patrijspoortjes boven water zien uitsteken. Het was tra gisch voor een van deze raampjes een kin dergezichtje te zien. dat er als 't ware tegen Aan gedrongen was. Van de andere kinderen én de vrouwen in de kajuit viel niets te zien. i Uit wat ons daarna overde reddingspo gingen werd verhaald, bleek wel heel sterk iin welke angstige spanning de béide mannen pp de omgeslagen boot en de heeren Volle- ipans in hdn boot hebben verkeerd. En daar bij moest men snel optreden, wat door de deining en den wind lang niet eenvoudig was. Het gelukte ons, aldus de heeren Volle- mans, óm ónze boot met één manoeuvre rond krijgen en langszij het omgeslagen zeil- Ichip. Toen begonnen we met de beide heeren óp den kiel en ook geholpen door den ge redde van de eerste zeilboot, die een flinke knaap bleek, om te trachten de vijf uit de roef te halen. Er stond een luik van de roef ópen. Nauwelijks, toen we langszij waren, had een der heeren op den kiel een rok te pak- I en. Hij trok, maar hij hield den rok in zijn l anden. Opnieuw tastte hij in den volgeloo- fen róef en kréég toén een been te pakken. -ezamenlijk werd getrokken en zoo kregen we de vrouw van den heer van Zanten naar loven. Zij was bewusteloos 'en werd in onze' toot gelegd. De vróuw heeft zeer waarschijn- 1 jk haar anderhalf jarig dochtertje in haar armen gehad, maar is dit, toen zij uit de kajuit werd getrokken, kwijt geraakt. Toen cje vrouw boven was, kwam vlak daarop het kindje vari anderhalf jaar boven water drij ven. Dit bleek later overleden. Na deze twee kregen we de moeder van n héér van Zanten te pakken, ook zij werd neen beeri uit de roef getrokken. U be- glrijpt, hoe moeilijk dit alles was, daar onze bpot, zoowel als de omgeslagen boot, hevig dfeinden op den bewogen plas. Het 6-jarig zoontje van den heer van Z.anten was inmid dels ook boven gekomen. Hoe dit kind precies gjered is, weten wij niet. Alles was het werk vkn tenslotte weinige minuten. Het jongetje is vermoedelijk door een der heeren op den kiel gegrepen en daarna aan een boot, die et nog eenige anderen naderbij kwam, over gegeven VRIJDAG 14 JUNI. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramof'ooonpl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10,15 Voor Arb. in de Continubedr.: J. de Rode (lezing), mevr. L. Tilanus (lezing) en gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en gramofoonpl. 2.00 Modepraatje mevr. I. de Leeuw-van Rees 2.20 Het Riele Queling strijkkwartet. 3.10 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonpl. 6.00 Gaby EHrhart (zang) en J. Jong (orgel) 6.30 Dé Notenkrakers, o.l.v. D. Wins. 7.00 W. J. v. d. Woestijne; Vrede, veiligheid en récht. 7.20 E. Walis en zijn orke3t. 7.50 Vaz Dias. Herh. SOS-ber. 8.00 Ds. F. Dijkema: De Profeten. 8.30 Residentie-orkest o.l.v. Carl Scliuricht (Uit Kurhaus te Scheveningen). In de pauze lezing van den VPRO. ca. 10.15 Dr. H. Fa- ber: Uit eigen bongerd. 11.0012.00 Gramofoonpl. Hulzen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd dóór den KRO. 810915 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonpl, 3.004.00 Operaconcert. 4.15 Orkestconcert en lezingen. 7.15 en 7.35 Causerie. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 10.00 Populair concert. 10.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.50 Populair concert. 11.30—12.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 15 JUNI. i Hilversum, 301 M. jVARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 1Q.15 Voor Arb. in de Continubedr.; Vlaamsch -programma, van 8 Juni j.1. (gr.pl,). 12.00 Gramofoonpl. lij.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. l2.45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. "l.i.5 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. I.45 Zenderverzorging. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 Radio-distributie-interview. 2.40 Gramofoonpl. 3.20 Kinderuur. 4.20 Schalmei o.l.v. P. Renes. 4.éo O. Couperus (bariton) en F. Uyttenboo- gaard (piano). 5.00 Dubbel X-ensemble o.l.v. C. Steyn, 5.20 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 5.40 Literaire lezing A. M. de Jong. 6.Q0 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers en lezing, 6.30 Gramofoonpl. 8.00 SOS-berichten. •8.03 Vaz Dias. VARA-varia. 8.15 „Tosca", Puccini (gr.pl.), 11.00 „Hoe een schlager gemaakt wordt", hoorspel-parodie met muziek. 14,15 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. II.5512.00 Granxofoonmuziek. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Crampl. en orkestconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Reportage. 3.30—4.00 Sport. 4.15 Kinderuur. 5.15 Orkestconcert en lezingen. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Causerie. 7\35 Gram.pl. (om ca. 8.00 Vaz Dias). 9.00 Schlagermuziek, voordracht en radio- tuoneel (om 10.30 Vaz Dias). 41-1512.00 Gramofoonpl. De kajuit opengebroken. In de kajuit, zoo ging het reddingsverhaal verder, bevond zich nu alleen nog het 10- jarig meisje v. Zanten. Dit kind bevond zich voorin de kajuit en had zich tegen een trijspoortje weten op te werken, waar met het gezichtje als tegen aangeplakt zat Het kind moet lucht hebben kunnen krijgen, omdat in de ronding van de patrijspoort nog geen water was doorgedrongen. Iemand stelde voor het patrijspoortje in te slaan maar dan was er water binnengeloopen er zou het kind stelig verdronken zijn. Het kind was van angst verstijfd en had zich met of handjes aan een paar spanten vastgeklemd Direct ingrijpen was noodzakelijk. Met een ^beitel en een' hkmer hebben we toen de plan ken van de roef, die bóven water staken los gebroken, en daarna moesten een paar span ten gebroken worden. Zoo konden we het kind grijpen en naar boven halen. De handjes die aan de spanten geklemd zaten, moesten we als 't ware losbreken. Met de geredden en het lijkje van het jongste kindje aan boord voeren we daarop naar den wal, waar verschillende maati'egelen waren genomen. Als we echter, zoo zeiden de heeren Vollemans nog. niet zoo snel te hulp hadden kunnen trekken, zouden er zeker nog meer slachtoffers gevallen zijn. Wij vernamen nog. dat de omgeslagen zeil boot reeds geruimen tijd op den Bergsche Plas vaart en dat de eigenaar daarvan op den plas als een kundig zeiler bekend staat. Het plotseling opgestoken noodweer en de hevige windstoot hebben den stuurman, die op weg was naar den wal verrast. rr-h- Ten gevolge van het zware onweer, dat gis teravond boven ons land woedde, is het IJSsel- zwembad, gelegen aan de rivier de IJssel. te Spangeren, vrijwel geheel weggeslagen. Te Omstreeks half acht zag de badmeester van de inrichting, het onweer naderen. Hij ver moedde, dat het wel zeer zwaar weer zou kun nen worden en achtte het veiliger de inrich ting, welke om dezen tijd van het jaar ge woonlijk pas om 9 uur voor het publiek ge sloten wordt, dezen keer iets vroéger te slui ten. Weldra bleek, hoe juist het inzicht van den man was geweest. Het hevige onweer, ge paard gaande met een zeer krachtigen wind barstte weldra los. Te ongeveer 8 u. bereikte de wind zulk een kracht, dat hij het geheel van hout opgetrokken zwembad heeft wegge slagen. Alleen het kamertje van den badmees ter is blijven staan. Zoo krachtig was de wind dat de vrij zware platen zink, waarmede de kleedkamertjes zijn afgedekt, door den wind een aantal meters zijn meegenomen, alvorens deze op het omringende weiland terecht kwa men. De overblijfselen van de kleedkamers zijn gedeeltelijk in de IJssel en gedeeltelijk op een weiland terecht gekomen. De funda menten van het zwembad zijn intact geble ven. Gelukkig heoben, dank zij het feit, dat het zwembad was gesloten, geen persoonlijke ongevallen plaats gehad. De schade wordt door verzekering gedekt. Ook over de Over.Betuwes, -voornamelijk over Eist, is Maandagavond een windhoos getrok ken, die zeer veel schade aan de fruitboomen heeft toegebracht. De jonge vruchten liggen ajls gezaaid onder de boomen. De windkracht was zeer groot, zoodat veel boomen wèi'den ontworteld en zware kronén werden afgerukt. Een motorrijder werd door een afbrekende tak getroffen en zoodanig verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling móest stel len. Het net van de radio-centrale werd even eens zeer zwaar beschadigd. De windhoos werd later op den avond gevolgd door een vrij hevig onweer en sterken regenval. De bliksem ingeslagen te Zeist. Maandagavond is tijdens het hevige onweer de bliksem ingeslagen in een tuinderswoning nabij den Koppelweg te Zeist. Het rieten dak vatte onmiddellijk vlam en na eenige oogen blik stond het heele huis in lichte laaie. Voor de spoedig gearriveerde brandweer viel niet nieer aan blusschen te denken, zoodat de wo ning totaal uitbrandde. Verzekering dekt de schade. Toen Dinsdagmiddag boven Thesinge, ge meente ten Boer in de provincie Groningen, een onweersbui opkwam, waren de arbeiders P. Plas en J. Balkema, in dienst van den landbouwer K. Veenkamp, bezig op het land. Zij namen de vlucht, doch vlak bij de boerderij gekomen werden beiden door den bliksem ge troffen. Baikema kwam er vrij goed af, maar Plas werd gedood. De nog jonge man laat een vrouw met twee kinderen achter. Vooral de kuststrook heeft te Hjden j gehad. Er zijn Westlandsche bedrijven, waarvan het aantal stukgehagelde ruiten varieert van 400—700 ruiten, een schadepost, die in dezen tijd al zeer slecht gedragen kan worden. Over de hagelschade in het Westland meldt men nader: Nu we over wat ruimer gegevens beschik ken omtrent de hagelbuien op den tweeden Pinksterdag, blijkt, dat de hagelslag geluk kig nog niet tot een ramp is geworden voor de geheele streek. Zooals gewoonlijk woedde de bui plaatselijk en met verbazingwekkende grilligheid. Wel staat vast dat de streek langs de kust het meest heeft geleden. Zoo lag nT "aaSd''k d® scheidingsl(jn ongeveer bg de Oranje-sluis en liep vandaar over Naaldwijk-west, Honselersdijk en Poeldiik noordwaarts. Het vait nog niet uit te maken of de glasschade dan wel de teeltschade het f,™?, 1S' Maar 'samen maken zij toch een Slechte rekening voor vele tuinders, die toch al onder den zwaren druk van de crisistoe standen hebben te lijden. crisistoe- I>c hagelschade te Oostvoonie Gisterenmorgen hebben burgemeester en geleenf de/6" 10ndgang gemaakt door het gedeelte der gemeente, dat door den hagel slag van j.i. Maandag geteisterd is üc M3I" egberts tabaksfabriek- 13 J uni. De Bilt had ons op alles voor bereid. De vooruitzichten voor Pinksteren wa ren zoo, dat zij die op reis gingen hun heele hebben en houden mee moesten nemen, van hun bontmantel af tot hun strandpyjama toet aanvankelijk koel, misschien ook minder koel, later vrij warm, misschien zelfs heel warra (mogelijk echter Ijzig koud), veel zon, zwaar bewolkt, veel regen en waarschijnlijk zeer droog. Groot gelijk; er zgn op Pinksteren zoo veel goeie kleeren te bederven, dat De Bilt geen enkel risico op zich wil nemen. Het vie! allemaal bij elkaar erg mee. En zoo raakten wij. voorzien van de garderobe vau vier seizoenen, verzeild in Hillegersberg, voor een lang uitgesteld familiebezoek. En in deze Rotterdamsche suburb was het, dat lk de won derlijkste ontmoeting van dit jaar had. een ontmoeting waarvan ik u m o e t vertellen. Ik heb daar iemand teruggevonden (een eeuwigheid had ik hem al niet gezien) die sedert 'n kleine twintig jaar. n.1. zoolang hy een auto bezit, niet meer in de tram heeft ge zeten. Ik weet niet, of u zoo'n phenomeen ook wel eens hebt ontmoet. Het is Iets héél erg geks. Het is als een ontmoeting met iemand uit de maan, aan wien je de werking van een zandlooper of van een trekbel zou moeten uitleggen. Het phenomeen had mg uitgenoodigd, my uit Hilligersberg terug te brengen naar Rot- térdam. Na vgf minuten krijgt hij een panne, riij stelt voor, dan maar een taxi te nemen. Ik zeg: Waarom niet de tram? -De tram? zegt'hij, met iets Afwezigs in zjjn blik, alsof ik hein voorstel per zweeftoe stel over den Oceaan te trekken. Ja zeker, zeg ik, een beetje beleeüigd, dp tram! Zijn mond trekt langzaam in een grijns, zijn blik zegt duidelijk: Zijn er heusch men schen die per tram gaan? Ja. laten we dat eens doen, zegt hij dan hardop, zichtbaar geamuseerd door mijn origineelen inval. Hoeveel kost dat? En moet je daar geen lid van zijn? Stel je niet aan, zeg ik. 'Je krijgt biljet ten van den conducteur en het kost een dub beltje of zoo iets. Een dubbeltje? zegt hij, nog altijd met een blik uit de maan. Dat is... dat is niks! Maar... d'r is toch geen gevaar bij, met die drukke Pinksterdagen Ik sla verder geen acht op hem én wij stappen in. Maar wat er nu gebeurt is vree- selijk; Hij neemt zijn hoed af voor den con ducteur. geeft hem een hand en stelt zich voor. Het zelfde ik ben tè verbijsterd om hem te weerhouden gebeurt met alle pas sagiers. Damet zien hem voor dronken aan en keeren zich walgend af, de mannen klom men met verbeten gezichten hun kaken op elkaar. Hij informeert bij den conducteur hoe veel P.K. zoo'n wagen nu is, hoe de remmen werken en of het niet lastig is dat zoo'n tram niet kan uitwijken. Hij is het Pinkstervermaak van de tram geworden. Kinderlijke geamuseerd leest hy hardop alle opschriften uit de tram voor. Bij de bochten tuimelt hij voor- en achterover en grijpt, om niet Uit de tram te slaan, een Jong meisje bij haar handtaschje. Zijn goeiige ge zicht voorkomt een pijnlijk incident. Bij een volgende bocht slaat hij twee hoeden af en schopt een wandelstok omver. Dan grijpt hö, om stevig te staan, de twee stangen bij den uitgang beet ais de oppasser in den stoom- caroussel, maar kan niet nalaten bij een nieuwe tocht naar recht zijn arm uit te steken als waarschuwing voor den verkeers agent. Het achterbalcon gnuift en het nood- zweet breekt mij uit. Den hemel zij dank zgn we nu weldra aan onze halte. Schaterend stapt hg uit alsof htj zóó uit de montagne russe gerold is en drukt mij schuddend de hand: 't Is kolossaal geweest, kerel. Wat 'n goeie inval van je. Je hebt gelijk, 't Is alle machtig aardig in zoo'n tram, veel lolliger dan een taxi. En zit je daar nou vaak ln?..« schade is aanmerkelijk hooger dan oorspron kelijk was gedacht en wordt door deskundi gen getaxeerd op 50.000. De aardbeien en bessen zijn grootendeeis vernield. Gistermorgen is le Werkhoven het 4-jarig dochtertje van de familie Klokke bij het spe len in den z.g. Ouden Rgn, achter de ouder lijke woning geraakt. Niemand had het onge val bemerkt, totdat eenigen t(jd later de moeder eenig waschgoed ging uitspoelen. z\l bemerkte plotseling, dat de klompjes van het. kind op het water dreven. Gekleed bega' zij zich te water, waarna zg het kind op het droge bracht. Door eenige leden van de E H.B.O. werd kunstmatige ademhaling t°e" gepast, hetgeen evenwel niet meer mocht baten,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2