Wieringen. Texel. gemengd nieuws buitenland HRT.DKRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1,3 JUNI f935 6 Verboden doorgang voor alle rijverkeer. Wat voor weer vandaag? Ernstige botsingen te Alkmaar. Door den bliksem gedood. Boerderijen afgebrand. Autobus van een helling gereden. Rijst- en graanoogst vernield. Ontvoerders van Georg Weyerhauser gevat. terugreis van de Normandie. Spoorwegongeluk in Oost- Siberië. ten goedkoop Amerikaansch sportvliegtuig. Record parachutespringen. en De Postvluchten van naar Indië Tijdschriften en Weekbladen De spanning in Hopei toegenomen. BoliviëParaguay. Uit Moskou en Lenigrad verdreven. Toch Engelsche troepen naar Afrika? Duitschlands eischen op vlootgebied. uiteen, die eenigszins anders is dan de heer Kolders hem voorstelt. Een nieuw raadsbe sluit ia noodig. het is meer een formeele kwestie dan een practische. Het gaat er daarbij niet om twee bouwsommen tegenover elkaar te stellen. De heer Terra meent, dat dit meerdere bedrag wel niet noodig zal zyn wegens de verlaging van de prijzen voor materiaal. De Voorzitter: Best mogelijk, dan bluft er van de geraamde som over. Het is niet wel mogelijk thans verandering aan te brengen. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Assistent Geneeskundige Dienst. Voorstel tot verlenging van het dienstver band van den assistent van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst. De heer Bogaard spreekt zyn bevreem ding uit over dit voorstel. In December is een commissie uit den Raad benoemd, die binnen een half jaar zou komen met een concreet plan omtrent de beste regeling. Tot dusver is deze commissie nog niet één enkel maal bij eengeroepen! Spr. gelooft niet dat de betrokken wethou der destijds spr. voorstel erg enthousiast ont ving. Hoewel toch ook de wethouder weet hoe moeilijk het is voor werkloozen bij Maat schappelijk Hulpbetoon tegenwoordig een doktersbriefje te krijgen. Er is spr. herhaal- delijk gevraagd wanneer die regeling nu toch in gaat. De tegenwoordige regeling is abso luut onvoldoende. Het is jammer dat het dezen kant uitging: nu komen de verkiezin gen er weer tusschen en zal de zaak weer traineeren. De heer E ij 1 d e r s merkt op, dat uitdruk kelijk een commissie is benoemd en dat inder daad in dit halfjaar de commissie geen enkele maal bij elkander is geroepen. Iedereen dacht dat zij al aan het werk was, maar zij moet nog beginnen. Tegen wanneer zal die commis sie eens worden opgeroepen?, vraagt spr. Wethouder Smits: De heer Bogaard ver gist zich als hij meent dat het voorstel niet vriendelijk door spr. werd ontvangen. Het betreft hier een kwestie die zeer nauwkeurig moet worden bekeken. In verschillende plaat sen is dit op een groote teleurstelling uit- geloopen, die bovendien een groote financieele strop werd. De heer Biersteker: Wat bedoelt u eigenlijk De heer Smits: De vrije geneeskundige behandeling die wij thans bespreken. Er zijn overigens tal van voorbereidende maatregelen genomen en regelingen van andere plaatsen opgevraagd enz. Bij spr. is niets bekend van een grooten aandrang om bespoediging en den Iaatsten tijd heeft spr. zeer veel briefjes geteekend voor vrije geneeskundige behandeling, meer dan ooit. Een afdoende maatregel zal overi gens moeten worden getroffen, maar de bedoeling is niet dit voorstel onder de tafel te werken. De heer Speur wijst op Alkmaar dat reeds een nieuwe regeling heeft. De heer Bogaard: De wethouder zal weten dat allen die uit de rijksregeling steun ontvangen, verwezen worden naar een fonds en dat men slechts 3 maanden lang wordt geholpen. Verschillende betrokkenen blijven daarom maar liever lid van het fonds in plaats van naar Maatschappelijk Hulpbetoon te gaan. Hierover ontstaat nog nadere discussie tus schen den wethouder en den heer Bogaard. De heer Biersteker wijst er op, dat wij niet anders kunnen doen dan dit voorstel aan nemen. Maar er z(jn ook nog andere vraag stukken die eraan vastzitten, zooais de grens voor de inkomens, enz. Wij mogen er dus op aandringen dat een spoedige regeling tot stand zal komen. De heer Bogaard zet nog uitvoerig uit een, dat steunbedrag en gezinsinkomsten nooit hooger mogen zijn dan lj/£ maal het steun bedrag en dat de door den wethouder genoem de bedragen nimmer in de praktijk worden bereikt. Het voorstel wordt tenslotte b(j acclamatie aangenomen. Rondvraag. De heer Dol vraagt naar de standplaatsen voor de kermis. Komen ze weer op het West- plein De Voorzitter: Ja, er zullen maatrege len worden genomen dat de monumenten niet Worden beschadigd. De heer E ij 1 d e r s blijft van meening, dat desondanks het mooie plein zal worden ver nield. Spr. geeft in overweging de kermis bjj de Soembastraat onder te brengen. De Voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is, omdat de verpachting heeft plaatsgehad. Als de Raad er mee accoord gaat, kunnen B. en W. pogingen doen met de pachters tot een andere regeling te komen. Algemeen is de Raad van meening, dat B. en W. deze zaak nog eens bezien met de belanghebbenden De heer Bot wijst er op, dat het buiten gewoon te betreuren zou zijn als dit mooie plekje werd vernield. Afstanden zijn geen bezwaren meer tegenwoordig met de bussen en taxi's, dat heeft ook het bezoek aan de Remavi wel bewezen. De heer Biersteker heeft indertijd vra gen ingediend waaromtrent spr. thans een schrijven ontving met mededeeling. dat het antwoord nog wordt uitgesteld. Spr. zal zich daartegen niet verzetten mits dit maar geen uitstel ad calendas worde. De heer Feenstra Kuiper stelde óók vra gen, waarop hij nog geen antwoord ontving, hoewel het Reglement van Orde zoo'n ant woord voorschrijft. Spr. vindt deze zaak van veel belang. Spr. voorstel zou een belangrijk stuk werkverschaffing voor werkloozen be- teekenen. 2e. Spr. heeft voorgesteld den Strooweg te herdoopen in Verfailleweg". Nu is er wel een bijlage voor een naamsverandering, maar daar is de Verfailleweg niet bij. De Voorzitter: De naam „Strooweg" Is ingeburgerd en het College achtte het niet wenschelijk dien te veranderen. Een nieuw te maken weg zal den naam Verfailleweg krijgen. De heer Biersteker zal dan persoonlijk een voorstel indienen hiervoor. De weg is door den ouden heer Verfaille aangelegd, vandaar spr. voorstel. De heer Feenstra Kuiper wijst op de niet beantwoord de vragen; ook spr. vraag naar bestrating der Kuiperstraat is niet be antwoord. De heer E ij l d e r s vraagt hoe het staat met de vraag van het Bestuur der Openbare Leeszaal om een voorschot onder hypothecair verband. Is dit verzoek bij den Raad inge diend Het heeft nog nooit op de agenda gestaan. De Voorzitter antwoordt, dat het om advies is bij de Commissie voor de Financiën. De heer Terra wijst op den vervuilden toestand van sommige jlantsoenen. Is hier voor werkverschaffing niet wat te doen? vraagt spr.. Ook aan verbetering der bestrating is nog veel werk te doen. Hoe staa het voorts met de benoeming van een boscn- wachter? Acht het College het niet gewenscht het salaris tot f 2000.— terug te brengen De Voorzitter: De ziekte van den wet houder heeft de benoeming vertraagd. De schoonmaak zal in het College worden be- ^De^heer Van Loo wijst er op. dat in de Middenstraat twee groote palen van de radio centrale zijn geplaatst, hoewel daarvoor toe stemming van B. en W. noodig was. Ook is door een bewoner een vuilnisbelt SeDeaheer Van der Vaart zegt. dat hij al een paar malen met den directeur van Ge- meentwerken wilde gaan zien maar er kwam telkens iets tusschen dat het verhinderde. Na gegaan moet worden hoe die palen er zijn ge komen. De heer Van Loo wijst er op, dat mets mag gebeuren zonder overleg met B. en W. De heer Van der Vaart: Zoolang de concessionaris tegenover de gemeente zijn ver plichtingen nakomt, moeten wij hem niet tegenwerken. De heer V a n L o o: Het gaat er om dat hier het gezag wordt gepasseerd. De Voorzitter: Hoogerduyn is aange schreven het vuil te verwijderen, dat is dan blijkbaar niet geschied. De zaak berust onder Gemeentewerken en zal worden onderzocht. De heer Terra: Ook in Huisduinen is zoo'n vuilnisbelt ontstaan achter een leegstaand huis. Ook dit zal worden onderzocht. Daarna sluiting. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het trottoir-gedeelte langs het plantsoentje vóór het borstbeeld van Prins Hendrik, voor alle rjjverkeer verboden is en uitsluitend door voetgangers mag worden gebruikt. Aan gezien veel fietsers (ook bakfietsen) van dezen doorgang gebruikmaken, is het noodig, het publiek er op te wijzen, dat dit streng verboden is. Den Oever BLIKSEMINSLAG. Dinsdagmiddag sloeg tijdens een kort, doch betrekkelijk hevig onweder, de bliksem in de woning van den heer S. aan den Gasthuis- weg, alhier. Via den schoorsteen kwam de bliksem op den zolder terecht, zonder echter brand te veroorzaken. In den schoorsteen werd een ijzeren rooster aan stukken gesla gen, welke eveneens op den zolder terecht kwamen. Hoewel persoonlijk letsel niet heeft plaats gevonden, zijn de gevolgen van den inslag toch minder aangenaam, aangezien de geheele roetvoorraad bij den inslag werd mee gezogen en over zolder en slaapkamers werd verspreid. VERVOER T.E.S.O. Door de booten van T.E.S.O. zijn van Zater dag voor Pinksteren tot en met den tweeden Pinksterdag vervoerd 3148 passagiers, 1128 rijwielen, 61 auto's en 72 motorrijwielen; vorig jaar zijn in het zelfde tijdvak vervoerd: 2788 passagiers, 1158 rijwielen, 44 auto's en 52 motorrijwielen. Het weer was vorig jaar zeer slecht. In 1933, toen het weer buitengewoon gunstig was, werden in 4 dagen (dus in 1 dag meer) 4309 passagiers, 1651 rijwielen, 85 auto's en 60 motorrijwielen vervoerd. Van den directeur van T.E.S.O. ontvingen we nog opgave, dat op den tweeden Pinkster dag met 3 booten de laatste reis was ge maakt, vervoerd werden met deze reis 775 personen, 337 rijwielen, 9 auto's en 24 motor fietsen. DE VIERDE GROOTE LAMMEREN- MARKT. Wederom viel aan de markt van Dinsdag een prijsstijging in den lammerenhandel te constateeren. De markt had daardoor een bij zonder vlot verloop, terwijl geleidelijk de prij zen nog een weinig opliepen; er bleef niets onverkocht. Betaald werd een middenprijs van 5.50 tot 5.75 per stuk. De duurste brachten pl.m. ƒ7.op. Aangevoerd werden bijna 3000 stuks. De schapenhandel is nog van weinig be- teekenis, de prijzen zijn niet hoog, de aange voerde dieren brachten pl.m. 11.— per stuk op. Rundvee was er weinig, slechts een twee tal koeien; een versch afgekalfde deed pl.m. 130.—. Voor nuchtere kalveren betaalde men ongeveer 6.De varkens op de boer derij doen 17 tot 18 cent per pond. Biggen op de markt gemiddeld 12.— per stuk. De eierenaanvoer aan de veiling is nog zeer belangrijk, ruim 105.000 stuks. De prijzen zijn iets hooger dan vorige week. De middenprijs (eieren van 60 kg) bedroeg f 2.15 tot 2.25 per 100 stuks. Naar waarneming verricht in den morgen van 13 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 768.6 te Krakan Laagste barometerstand 748.3 te Torshaven Barometerstand te Den Helder 760.2 V erwachting Matige tijdelijke nog toenemende Zuide lijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Later kans op eenige regen en weinig verandering in temperatuur. Binnenland. Maandagmorgen om 9 uur had een zeer ernstig verkeersongeluk plaats midden in Alkmaar. Een agent van politie uit Hoorn was met zijn vrouw, die op de duo gezeten was, per motor op weg naar familie te Kat wijk. Op den hoek Laat-Koorstraat werd de motor plotseling gegrepen door een grooten auto. die met groote snelheid het kruispunt passeerde en waarvan de bestuurder zich niet bekommerde om het verkeer van rechts. De motor kwam onder den auto terecht en werd 20 m meegesleurd. De agent en zijn vrouw werden er afgeslingerd en kwamen over de motorkap weer op den weg terecht. De man bleek een been vrijwel verbrijzeld te hebben en bovendien een rib en het schouder blad gebroken te hebben. Zijn vrouw was er nog erger aan toe en had zware inwendige verwondingen. Beide personen werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar operatief in grijpen bij de vrouw noodzakelijk bleek. Maandagavond was de vrouw nog steeds buiten bewustzijn. De autobestuurder bleek niet in het bezit van een rijbewijs en had den wagen gehuurd in zijn woonplaats, Andijk. Maandagmiddag te 1 uur had op den Ken- nemerstraatweg te Alkmaar een botsing plaats tusschen twee auto's. Een er van moest plotseling stoppen voor een van rechts komende taxi en remde zoo krachtig, dat de wagen slipte en tegen een anderen auto, die uit tegengestelde richting kwam, botste. Beide wagens werden vrijwel geheel ver nield, terwijl van de drie inzittenden van den aangereden auto er twee, de gezusters de Jager uit Alkmaar, met ernstige hoofdwon den naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Terwijl Dinsdagmiddag vier arbeiders uit Denekamp, werkzaam bij de werkverschaf fing in de buurtschap Brikkelkamp aldaar, tijdens een onweer schuilden in een der daar geplaatste loodsen, sloeg de bliksem in die loods. De gehuwde arbeider Mulder werd doo- delijk getroffen. De andere drie arbeiders sloegen bewusteloos tegen den grond, doch kwamen later bij. Brand werd niet veroor zaakt. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN RIJKSWEG TE OVERSCHIE, Dinsdagmiddag half twee is weer een ern stig auto-ongeluk gebeurd bij de kruising van den Hofweg en den rijksweg te Overschie. Uit de richting Den Haag kwam een ledige vrachtwagen, de Uiver, van de fa. Schippers, expediteurs te Berkel, bestuurd door W. K. te Berkel. Zonder voldoende richting aan te wijzen, wilde deze den Hofweg links inslaan, waarop de op hem volgende bestuurder, de 46-jarige W. v. H. uit Den Haag niet bedaent was. Van H., die met zijn personenauto, waarin zijn vrouw en vier kinderen bij hem waren, direct volgde, botste in volle vaart tegen de linker achterzijde van den vrachtwagen. De voor ruit van den personenauto brak, de carosserie werd in elkaar gedrukt en v. H. kreeg een dusdanigen klap dat zijn onderkaak bijna ge heel van het gelaat werd gescheiden. Na voorloopige medische hulp is hij per Roode Kruisauto in zorgwekkenden toestand naar Eudokia vervoerd. De vrachtauto is door de politie In beslag genomen. Zondagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij, bewoond door den heer J. Kraakman en eigendom van de erven Schouten uit Bergen. De brand greep zeer snel om zich heen en waar de boerderij aan den Westdijk in de Schermerpolder lag en de krachtige wind daar vrije baan had, stond het geheele pand binnen enkele minuten in lichte laaie. De Alkmaar- sche brandweer, die met twee motorspuiten spoedig ter plaatse was, kon dan ook niets uitrichten. Het gebouw brandde totaal af en van den inboedel kon vrijwel niets gered wor den. Verzekering dekt voor slechts een klein deel de schade. Te Hoeven is Maandagochtend de boerderij van C. Braspenning door brand in de asch gelegd. De bewoners, die door een hond wer den gewekt, konden slechts de Zondagsche kleeren redden. De inventaris ging verloren. Een paard en een koe konden nog gered wor den. Huis, schuur en stalling zijn verbrand. De boerderij was eigendom van den heer v. d. Boom te Oudenbosch. DE INBRAAK TE ITRSEM. Twee verdachten te Alkmaar ge arresteerd. Dinsdag is te Alkmaar gearresteerd zekere H. Tammer, verdacht een der daders te zijn van de groote inbraak, welke Donderdag te Rustenburg gem. Ursem op klaarlichten dag is geschied en waarbij verscheidene gouden en zilveren sieraden werden gestolen. Hij is ter confrontatie naar Ursem overgebracht, en daar herkend door een der bewoners, die hem op het terrein van de inbraak hebben ge zien. Tevens is gisteren gearresteerd zekere J. Kos, eveneens te Alkmaar, verdacht de twee de dader te zijn. Beiden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Zij worden ver dacht van verschillende diefstallen en inbra ken in deze streek. IN EEN AUTO OVERLEDEN. Gisterenmorgen ca. 10 uur is de 48-jarige heer H Rosmolen uit Nieuw Helvoet, die met zijn familie op weg was naar Hilversum, waar men zich om gezondheidsredenen zou vestigen, bij Spijkenisse in den auto plotseling ove^ 4en. De heer R. leed aan een hartkwaal, Buitenland. Vijf dooden, 22 gewonden. Te Neuenburg bij Malvilliers is Zondag een autobus uit Burgdorf in het kanton Bern in een bocht van den weg geraakt en langs een helling omlaag gestort. Vijf inzittenden wer den gedood en 22 gewond, van wie acht ern stig. GROOTE BRAND IN PAKHUIS. 150.000 schade. Een pakhuis van het Stroohoedenveem te Tandjong-Perak (Soerabaja-haven) is vol komen afgebrand. In het pakhuis bevonden zich 11 vrachtauto's, 14 aanhangwagens, drie personen auto's, een voorraad tabak en een voorraad triplex. Slechts de rubbervoorraad kon behouden blijven. De schade wordt geraamd op 150 000 gul den. Benoorden Tokio. Benoorden Tokio heeft een hevige hagel storm den geheelen rijst- en graanoogst ver nield. De schade wordt op 10 millioen jen ge schat. Het getroffen gebied is reeds eenige jaren achtereen door onweders geteisterd. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Een medeplichtige wordt gezocht. De federale politie heeft heden Waley en zijn vrouw, die verdacht worden van de ont voering van den 9- jarigen George Weyer- hkuser, gearresteerd. Beiden hebben bekend. Zij hebben verder verklaard, dat een derde persoon, William Mahan, die uit de gevange nis ontsnapt is, ook bij de ontvoering betrok ken is. De politie tracht thans ook dezen man in handen te krijgen. Maandagmorgen wist hij aan de politie te ontsnappen, met achterlating van een auto, waarin een be drag van 15.000 werd gevonden, afkom stig van de als losgeld betaalde som. Uit Salt Lake City wordt gemeld, dat te gen de ontvoerders de doodstraf zal worden geëischt. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. 90.000 dollar van het losgeld gevonden. De federale politie maakt bekend, dat in de zaak van de ontvoering van den jongen Weyerhauser de gearresteerde Waley een be- i kentenis heeft afgelegd, zoodat ongeveer £(0.000 dollar van het losgeld op 5 mijt afstand jan Saltlake City kon worden gevonden. Het ';eld was begraven. i j Record reis verbeterd. j jDe „Normandie" heeft, naar Reuter bericht, op de terugreis van New-York over den af stand tusschen het lichtschip „Ambrose" en Bishop Rock vier dagen, drie uur en 28 minu ten gedaan, hetgeen een gemiddelde snelheid beteekent van 30.35 knoopen per uur. Hier mede is zoowel het record van de „Bremen", als het eigen record van de heenreis verbeterd. de jonkersdiamant. Tegen een porto van slechts 2 shilling 9 pfence is de beroemde Jonkers-diamant Zon- dhg als gewoon poststuk aan boord van de President Roosevelt te New York aange bracht op dezelfde wijze als de diamant ook van Zuid-Afrik/a naar Engeland was ver voerd. !De kooper had den steen op eigen rekening voor 200.000 pond sterling verzekerd. Aangezien de diamant niet gesneden of ge kloofd is, kon hij zonder rechten worden in gevoerd, i Vyf dooden, 28 gewonden. D.N.B. meldt uit Moskou: In het Amoergebied, dicht bij Blagowest- schenk, zijn een goederentrein en een passa- gierstrein op elkaar gereden. Beide locomo tieven en 3 wagens van beide treinen zijn vernield. In den eersten wagen van den passagierstrein zijn 5 reizigers gedood en 28 gejwond, van welke sommige ernstig. i 1 het in japansche wateren Vastgehouden tankschip juno. Thans vrijgelaten. Aneta meldt uit Batavia, dat de tankboot Jüno, welke door Japansche autoriteiten was vastgehouden, wegens het binnenvallen in verboden wateren, tijdens stormweer, thkns is vrijgelaten. De boete van den gezag voerder, welke aanvankelijk bepaald was op 1000 yen, is tot 500 yen verminderd. De heer Koch te Amsterdam heeft een iicht sportvliegtuig van de „Wiiey Post Aircraft Corp." te Oklahoma in ons land geïmporteerd. Hejt toestel is met behulp van de N.L.S. op Schiphol gemonteerd en er wordt verwacht dat binnenkort het Nederlandsche luchtvaar- digheidsbewijs er voor zal worden uitgereikt. Er is een 40 PK Ford A motor op gemon teerd, een gewone automobielmotor, die slechts ongeveer 15.1. auto-benzine per vlieguur ge bruikt, terwijl ook het olieverbruik zeer ge ring, ia. De maximum snelheid bedraagt 130 k m. en de landingssnelheid is met 40 km. zeer laag te noemen. Het vliegtuig is van dubbele besturingsorganen voorzien, terwyl het twee- dekkertje twee zitplaatsen naast elkaar heeft. Het zeer lichte sportvliegtuig staain he teeken der belangstelling en het initiatief van den heer Koch is toe te juichen, °"lda- de °l komst van de vliegsport bevorderd wordt door lager aanschaffingskosten van het matei laa en lager bedrijfsonkosten. 7445 M. De bekende Russische parachutist Konsul- ha is, naar Reuter uit Moskou meldt, zonder zuurstof-apparaat van een hoogte van 7445 meter behouden neergekomen en heeft dus het wereldrecord dat 7220 meter bedroeg, verbe terd. Heenreis. De Nachtegaai (heenreis) vertrok van Am sterdam 12 Juni en landde denzelfden dag te Athene. De „Lijster" is 12 Juni van Calcutta ver trokken en dien dag te Akyab aangekomen. Terugreis. De „Koetilang" is 12 Juni van Batavia ver trokken en dien dag te Medan aangekomen. De Havik (terugreis) vertrok 12 Juni van Athene en landde denzelfden dag te Parijs. „Beauty", maandblad voor de moderne vrouw. Juni 1935, bevat o.m. een brief uit Londen over een „meisje als Führer", n.1. van de „League of Health and beauty" Bond voor gezondheid en Schoonheid), gymnastiekclub in Londen. A. van Boisevain-van Lennep schrijft over het „ffi- vangelie van het Water", en E. L. Madsen- Scholte behandelt onze „Dagelijksche Bewegin gen". Inhoud van „Buitensport", Juni 1935: Met camera en kijker onder de vogels door Jan P. Strijbos. Naar de Oostzee door J. H. Coolhaas. Juni door F. Koster. Nederlands dorado voor rui tertoeristen: De Veluwe. De Engelsche meren door A. P. van der Graaf. Romantisch buitenleven door Ton Koot. Foto rubriek door A. Salverda. Ter informatie, A. N.K.V, mededeelingen. A.N.K.V.-karakter en koek. „Den Gulden Winckel." Het Mei-nummer van „Den Gulden Winckel" opent met een artikel van dr. G. Stuiveling over prof. dr. Albert Verwey ter gelegenheid van diens zeventigsten verjaardag. J. Gans geeft een uitvoerige critiek op Rosa Luxeni- bourg van Henriëtte Roland Holst, en tal van andere belangrijke werken worden be sproken. Aan de gewone rubrieken Boeken- film en Boekenschouw is behoorlijke aan dacht gegeven. Verschillende reproducties naar portretten van Albert Verwey verluch ten het nummer. „De Kroniek-Europeesch Export-Extract" In het Mei-nummer van „De Kroniek-Euro peesch Export Extract" treffen we een arti kel aan Vreemdelingenverkeer en Bedrijfs leven, naar aanleiding van de deze maand ge houden tentoonstelling „Mooi Nederland" Van de hand van C. F. van Hoissei is er een merkwaardige belangwekende bijdrage Ernstige grapjasserij, betrekking hebbend op het zoo belangrijke probleem van internatio nale warenruil. Een Londensche medewerker maakt in deze, wederom goedverzorgde, uitgave noti ties over de positie van de grondstoffen- markten. „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen de Mei-aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geolo gie, folklore, buitenleven en toerisme. Nol Binsbergen, de kranige vogelfotograaf, geeft ditmaal een verslag van de wijze, waar op het hem lukte de bonte kraaien op de gevoelige plaat vast te leggen, prof. dr. A. M. Brouwer geeft opnieuw een relaas van interessante vlindervangsten, die in weten schappelijke kringen ten zeerste de aandacht hebben getrokken en P. L. RusticUs geeft wenken omtrent de behandeling van planten in den Meituin. J A. L. Kremer. de kenner van Gelderland, schetst de bekoringen van Wenum en Wiessel. J. Vijverberg begint een boeiende schets van zijn eigen leven, nu hij een kwart eeuw vo gelfotograaf is geweest en dr. A. C. de Koek roert een belangwekkend probleem aan: dat van den ouderdom der aarde. Het Drentsche boerenleven vindt een be schrijver in A. J. de Boer, Practicus weidt uit over de verzorging van planten in de Bloei maand, dr. A. Schierbeek uit opnieuw zyn op- getogenheid over het botanisch schoon van ons Insulinde en H. H. J. Maas vraagt o.m. aan dacht aan de vlasteelt in Limburg en al wat daaraan vastzit. Uitgebreid is weer de rubriek „Van en voor de lezers" (natuur-historisch allerlei), waar in een groote verscheidenheid van onderwer pen wordt aangeroerd. De illustratieve ver zorging is weer op hoog peil: tal van foto's en teekeningen zijn kwistig tusschen den tekst gestrooid. Holland op Reis. Het Juni-nummer van „Holland op Reis" brengt een bijdrage over de Dolomieten, na tionaal centrum voor toerisme. De reis van het Genootschap Spanje-Spaansch Amerika naar Spanje wordt uitvoerig beschreven De rubriek reisprogramma's is weer zeer lijvig en bevat aantrekkelijke reizen naar alle wind streken. Morks Magazijn, Inhoud van het Mei-num- mer. Persoonlijkheden: H. Nijgh. door H. G. Can- negieter, met 9 afbeeldingen. Novellen- de S,d0#roNVW; Gogo1' uit het Russisch'ver taald door F. C. Driessen I. Land- en Volken kunde: Nederlandsche herinneringen in Dene marken. door v. S. met 5 illustraties. Indische schetsen: Jocko, door Inconnue. Ter gedachte- ?iS,„aan Dr' H J Kiew'et de Jonge (29 Sent 1847—13 April 1935), door v. S. met 5 afbeel dingen. Schetsen: de noodlottige droom door Arnold Courant. Andante, door Bram van Stie- men. Tooneel: Spooksels, spel van spanning in 3 bedrijven, (Slot), door Willy Corsari. Vanuit de Stalles, Haegsche Tooneelcauserletjes. nieu we reeks No. 7, door Roeland van Ruyven. Narcissen, door Bram van Striemen. Boeken tafel. door G. van Hulzen. Van Heinde en Ver in Woord en Beeld, door A. G-B. en D. L. Broeder met 4 illustraties. Voorplaat: H. Njjgh rwerteur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou- 'nTruschenplaat: Meidje, door Maggie Lauo. ser (uit Kuns n. Suid-Afrika) Byvoegsel zy", maandblad voor de vrouw, met 7 illustraties, Nieuwe onredelijke Japansche eischen. Het conflict tusschen China eii Japan in de Chineesche provincie Hopei (Tsili) is nog verre van bijgelegd, gelijk van sommige zijden bericht wordt. In welingelichte Chineesche kringen, aldus verluidt uit Sjanghai, is men ten zeerste verontrust over nieuwe Japansche eischen, die thans door het inderhaast bijeen geroepen centrale politieke comité worden be studeerd. Men gelooft, dat Ariosji, de Japan sche gezant, Vrijdag een schuldbrief zal presenteeren en zal aandringen op consolidatie van de leeningen, met name van de leening 1917, die de Chineezen nog altijd weigeren te erkennen. De consolidatie zou, naar het heet, een oeconomische en linancieele samenwerking inluiden tusschen China en Japan. Ook uit Peking wordt bericht omtrent nieuwe buitensporige eischen, die de Japan ners zouden hebben gesteld, beoogende een ontslag op groote schaal van Chineesche ambtenaren en hun vervanging door Japan vriendschappelijk gezinde functionarissen. De nieuwe Japansche eischen zullen, naar men te Peking meent, ten gevolge hebben, indien ze worden aanvaard, dat het grootste gedeelte van Noord-China een Japansche provincie wordt. Een ultimatum. De spanning schijnt bovendien nog toege nomen te zijn, doordat de Chineesche minister van oorlog, Hojing Tsjin, geweigerd heeft een schriftelijk antwoord te geven op de Japan sche eischen, gelijk dit door de Japanners ge vraagd was. De Iaatsten schijnen een uitima- tum gesteld te hebben, dat in den afgeloopen nacht om twaalf uur zou afloopen. Men vreest nu, dat er onmiddellijk gevechten zullen be ginnen in Noord-China, indien de Japansche militaire autoriteiten aan dit punt blijven vasthouden. De wapenstilstand geteekend. Gisteren om half één is het wapenstil standsverdrag tusschen Bolivië en Paraguay onderteekend. De vijandelijkheden zullen bin nen 48 uur, d.w.z. Vrijdagvoormiddag ge staakt worden, zoodat voldoende tijd beschik baar is om beide partyen op alle deelen van het front van de bereikte regeling in kennis te stellen. i ).i n 1 -- Mjvr* 50.000 burgers moeten elders nieuw verblijf kiezen. In de laatste drie weken heeft het commis sariaat van binnenlandsche zaken aan ruim 50.000 personen te Moskou en Leningrad het verblijf ontzegd. Al deze personen zullen min stens 100 km buiten deze steden worden on dergebracht. Een beperkt verblijf in genoem de beide steden werd toegestaan aan 48.000 personen, opdat dezen gelegenheid hebben hun loopend? zaken te ordenen. Onder de ver- tannenen bevinden zich o.a. ambtenaren, offi cieren e.d. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Groot Arabisch blad komt met nieuw bericht, Stefanl meldt aan de „Giornala d'Italia", dat het groote Arabische blad „Ahram" be richt, dat de Britsche militaire autoriteien in Egypte, in strijd met de beweringen van Lon den, die loochenen dat de grenzen der Engel sche koloniën, die tegen Ethiopië aanliggen, bewapend worden, thans bezig zijn plaats te maken voor 100,000 soldaten, die in Egypte zouden aankomen, om zich gereed te houden voor gebeurtelijkheden aan de grens van den Soedan. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Engeland zou accoord gaan met de 35 Naar verluidt zyn de Engelsch-Duitsche vlootonderhandelingen die Vrijdag na de korte pauze worden hervat, zeer bevredigend verloopen. Volgens de „Morning Post" heeft Enge land in tegenstelling met zijn oorspronkelijke houding toch besloten in principe den Duit- schen eisch inzake 35 der Engelsche vloot- sterkte te aanvaarden. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. „duitschland wenscht rusland NIET AAN TE VALLEN." Minister Göbbels heeft in een interview met Vernon Bartlett van de „News Chroni- cle" verklaard, dat Duitschland de waarbor gen, Rusland gegeven, zal gestand doen, „ook al zijn die gegeven onder een Duitsche regee ring welke wij omvergeworpen hebben." Afgezien van het feit, vervolgde Göbbels, dat w(j omdat wij met Rusland geen gemeen schappelijke grens hebben, dit land moeilijk kunnen aanvallen, is het van veel meer be lang, dat wij dat land niet willen aanvallen. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gistere

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6