5. v„ r« s Modepraatje Kinderkostjes. tor nooit hoekje La Lumanta Stelo PAG. 4 :ATERDAG 15 JUNI 1535 T JUTTERT.1P f.FX FRAAI VOORJAARSNTTMMER. Onze lezeressen kunnen Kosteloos een nummer aanvragen van het fraaie uitge breide voorjaarsnummer van „Het Practi- sche Modeblad", dat ditmaal wel bijzonder geslaagd is, en behalve tal van mooie af beeldingen en practische wenken, de eerste Ie-" van een completen cursus in naaien en knippen bevat. Het blad is aan te vragen bjj de Moderedactrice, Muzen straat 5 B, te 's-Gravennage (Giro 191919 t.n.v. Den Knippatro^endienst) en geeft abonné's recht op een gratis knippatroon. AAN ONZE LEZERESSEN. Wij willen nog eens de aandacht vesti gen op het nemen van ie iuis'e maat bj dê bestelling van patronen. Het is van groot belang dat dit zéér nauwkeurig ge schiedt, aangezien hiervan voor een groot deel het slagen der japonnen afhangt. De maten moeten *rak genomen wor den, strak gemeten onder de armen door over rug en borst, dus niet over het breedste ceel der buste en 'oor de heup wijdte wordt de omtrek gemeten, welke 20 c.M. onder de taillelijn ;s. Ten overvloede willen wij nog even de maten van rug en borstomtrek aangeven, welke overeen komen met onze maten. omtr. heupen Maat omtrek rug en borst 20 cm onder de taille 42 86 96 44 92 104 46 98 112 48 104 116 50 108 124 52 112 130 Desverkie„end kunnen ook speciale pa- troner besteld worden voor figuren met afwijkende maten, waarvoor wü dan 75 cent tot ƒ1.pl. porto in rekening bren gen, naar gelang van een mm of meer in- gewikkelr patroon ...Bij het bestellen van kinderjurken moet rekening gehouden worden met leeftijd en lengte welke als volgt zijn: Meisjesjurken voor 2 jaar, lengte 40 cm. 6 8 - 10 13 60 70 80 87 100 Tenslotte willen wij er nog even de aan dacht op vestigen dat aan alle patronen na.den aangeknipt moeten worden van 2 cm en tevens zoomen. Voor moeder en dochter. 1706 1707 Beiden dragen ze een practischen over- grooier. O zoo economisch is deze dracht, daar onder de overgooler telkens andere blouses kunrièn worden gedragen. Wel moet er voor gezorgd worden, dat de blouses tot aan de taille reiken, niet langer etr niet korter zijn. Er wordt aan den onderkant een bies langs gestikt waardoorheen we een band halen, zoodat van optrekken van de blouse geen sprake kan zijn. yioé 1707 De overgooiers op de afbeelding zijn ook niet te ver uitgesneden, 1706 is van voren puntig geknipt, terwijl 1707 een ronde halsuitsnijding vertoont, aan den achterkant zijn beide vrij hoog en rond geknipt. Het overgooiertje van het kleine meisje heeft een zakje en wordt zonder ceintuur gedragen, terwijl die van de moeder een smalle ceintuur heeft om de taille. Patronen van de grootste overgooier verkrijgbaar in de maten 42 en 48 a 0.58 en de andere 0.48 voor meisjes van 5 en 10 jaar. Een practisch huishoudschort. 1710. Dit wordt gemaakt van een aardige ka toenen ruit of van effen zephir. Niet b(j alle werkzaamheden hebben we een overall noodig. vaak is een schort, dat toch een groot gedeelte van den rok be dekt en voldoende het lijfje van de japon beschermt, net wat we noodig hebben en waaróm zouden we dan dit schort niet maken 7 1710 170? Is 't van effen stof, dan garneeren we zak en bovenstuk met bloemen, uit cre tonne geknipt, die we erop festonneeren. Patroon verkrijgbaar k 0.58. Een vlotte blouse. 1702. Het is een alleraardigste eenvoudige blouse, die we kunnen maken van 't mooie soepele materiaal, dat zoo modern is n.1. zjjden linnen. Deze blouse reikt tot aan de taille en bloust iets over. De kraag, die heel puntig wordt geknipt en de vlotte losse strik wor den van dezelfde stof als de blouse ver vaardigd, de mouwtjes zijn iets poffend. Patronen in de maten 42 en 48 ver krijgbaar h 0.40. OUDE REGENMANTELS KUNNEN NOG DIENST DOEN. Indien een regenmantel niet meer gedra gen kan worden, dan is er nog heel goed iets van te maken. Zijn ze van gabardine, dan kan er in vele gevallen nog een cape-je met capuchon voor de kleintjes van gemaakt worden, doch ook de gummi-mantels zijn altijd nog bruikbaar. Meestal blijft de rug zich het langst goed houden en hiervan kan, wellicht met een deel van het voorstuk, een practisch schort gemaakt worden. De omtrek kan geplakt worden en me. kleurige steken omgefes- tonneerd. Aan het aangeknipte bovendeel komt een stofreep, die over het hoofd gesla. gen wordt, waardoor het schort op wordt gehouden, verder twee banden, die om het middel gaan. Is er niet genoeg voor een schort, dan toch kan er een pelerine van gemaakt wor den. door verschillende deelen aaneen te plakken, die uiterst practisch is bij het waschen van het haar, verder kan men er schoenzakken van maken en allerlei andere nuttige dingen, die op reis goede diensten bewijzen. Zwarte Piet is een heerlijk zoet hapje. Pond gedroogde pruimen worden in lauw water goed gewaschen en een nacht in water geweekt. Den volgenden dag ko ken we ze gaar in het weekwater met wat suiker een pijpje kaneel en laten ze op een zeef uitlekken. De pitten worden verwij derd en hierna drukken we de pruimen fjjn met een vork. Bjj het puimensap voegen we zooveel water tot we een halven liter vloeistof hebben, brengen deze aan de kook en voegen pond geraspte chocolade toe öf 3 eetlepels cacao, die eerst met even veel suiker en wat water geroerd is. In de kokende vloeistof roeren we voor zichtig en langzaam 100 gr. tapioca en la ten dit. al roerende, op een laag pitje goed gaar koken. Dan de fijngewreven pruimen, het sap van één citroen en we maken het geheel af met suiker naar smaak. We doen alles vervolgens in een vorm die vooraf met koud water werd omgespoeld. Is de vorm van steen of porcelein, dan zetten we die voor het storten tien minuten in heet water Blikken vormen 1 minuut. Zwarte Piet wordt gegarneerd met aman delen en slagroom. VERGEETACHTIGHEID IS LASTIG. Scherpt Uw geheugen systematisch. De scherpte van het geheugen hangt af van de helderheid, intensiteit en comp- heid der waarnemingen. Het is mogeU)^ dat het U toch niet duidelflk voor den Lest staat doordat U het nooit bewust en met aandacht bekeken heeft. Men kan^n geheugen verscherpen doorga. zmtui. S™..m.mmsen. n.1. f4dmv,ri«r— men het beeld via het gezichte-vermogen heeft opgenomen. Wij laten nu cen oefe- ning volgen ter versterking van de hem- Ss aan dingen, die men gezien heeft. Oefening. Kijkt om U heen en kiest in 8edac^n voorwerpen uit. die in het gezichtzu Prent U daarna goed in. hoe elk va tien voorwerpen uit, die in t gezie Sluit vervolgens Uw oogen en tracht U zooveel mogelijk omtrent het ge te herinneren: afmeting, vorm, kleur, ho- zondere eigenschappen. Bekijkt de voorwerpen nu nog een maakt er dan een schriftelijke beschrij ving van, terwjjl U ze niet kunt zien. gelijkt daarna elk voorwerp met Uw be schrijving daarvan, en schrijft de punten op, die U ontgaan zijn. Deze oefening zal U leeren, om alles, wat U ziet, werkelijk waar te nemen. Waneer U de eerste oefening meester bent, kunt U dezelfde wjjze van oefenen verzwaren door haar toe te passen op een U welbekende kamer, een natuurtafereel, een gebouw, een schilderij of een portret. Vervolgens gaan wij over tot het oefe nen van het gehoor in verband met de herinnering. Iedereen vangt weieens brokstukken van gesprekken op, in een tram of bus, in een drukke straat of in een bioscoop of restaurant .Benut deze opgevangen vol zinnen of deelen van volzinnen voor aan dachtige studie van de menschelijke stem. Sluit Uw oogen, stelt U voor dat U de opgevangen woorden weer hoort, precies zooals ze toen werden uitgesproken. Let op de uitspraak, den toon, de klank van de stem en eventueele fouten. Hierdoor zal niet alleen Uw herinnering aan alles, wat U hoort automatisch ver scherpt worden, maar zult U ook aan menschenkennis winnen. Ook de geluiden, die wij veroorzaken als wij loopen, zijn voor ieder mensch zeer verschillend. De eene loopt vlug en licht, een ander langzaam en zwaar, een derde beweegt zich onregelmatig, enz., enz. U kunt den loop van Uw medemenschen even goed ge bruiken ter ontwikkeling van de herinne ring van het oor, als de menschelijke stem. stem. Sommige, van nature scherpwaarne- mende lieden onderkennen zelfs vier of vijf verschillende huisgenooten aan de wij ze, waarop deze den sleutel in het slot van de buitendeur steken en deze deur ope nen! Ook de tastzin en de daarvan afhan gende scherpte van herinnering aan iets wat men gevoeld heeft kan ontwikkeld worden. Neemt daarvoor tien kleine voorwerpen, verschillend in materiaal en samenstelling zooals b.v. zeep, glas. zijde, gepolijst hout, emaille, puimsteen, schuurpoeder, stukje steenkool, rasp. Blinddoekt U zelf en be tast al die voorwerpen zorgvuldig met de vingers en de handpalmen. U zult al di rect onderscheid voelen tusschen het ruwe schuurpapier en het gepolijste hout, maar naarmate Uw tastzin zich ontwikkelt, zult U een sprekender verschil gaan voelen tusschen b.v. de gladheid van glas en die van emaille. Dit zal U goede diensten be wijzen telkens wanneer U aan Uw herin nering de vraag stelt: hoe voelde het aan" en ook wanneer U, in het donker iets zoekt. Het ontwikkelen van den reuk en den smaak is moeilijker, daar de eene geboren is met een veel scherper reuk- en fijner smaakzin dan de andere. Men kan beproeven, ander onderscheid te maken in hetgeen men ruikt en proeft dan alleen: aangenaam en onaangenaam. Iets ruikt onaangenaam. Vraagt U af: „in welken zin onaangenaam Prikkelend (b.v. rook). Benauwd? (b.v. gas en kolen damp). Walgelijk? (bedorven spijzen)-, of iest ruikt aangenaam, in welken zin? Zoet? (bloemengeur, zoete gerechten) op wekkend? (reukzout, teer) eetlust opwek kend (vleesch braden, gebakken boter). Maakt Uw smaak dezelfde onderschei- ding. Niet lekker. Waarom niet? Te zout, te zoet? Het geven van IjjK, daar b.v. de en de andere dien U zult dus zelf vinden voor wat smaakt! voorbeelden is hiermoei- eene smult van zuurkool smaak niet kan uitstaan de motiveering moeten en U niet de U smaakt Enkele maanden geleden vertelde ik U reeds een en ander over het a.s. 27ste Es- peranto Wereldcongres te Rome. Voor zoover men tenminste kan spreken van een congres te Rome, wetende dat de congresweek van 1—9 Aug. a.s. zal be ginnen te Florence en eindigen te Napels met alleen als middenmoot Rome! Nu, voor dat congres in Italië dan, ga. ven zich al meer dan 1000 deelnemers op En aangezien de meesten doorgaans met aanmelding wachten tot ret laatste oogenblik, zal het moedige optimisme waarmee de congresleiders e<m onoveitref- baar grootsch programma ir, elkaar zet ten, hopelijk niet beschaamd worden. Maar behalve de congresgangers. zijn er ook altijd nog velen, wie het werkelijk niet aan belangstelling ontbreekt, doch die daarvan onmogelijk door hun aan wezigheid bljjk kunnen geven. Daarom doet het congrescomité een dringend be roep op, voor zoover mogelijk, een stoffe lijk bewijs van sympathie van die cate gorie thuisblijvers! Zooals ik reeds eer der meedeelde, kan dit o.a. door zich op te geven als z.g. hulpcongressist tegen een bedrag van 5.te zenden aan: Esperanto Centro Itala, Galleria Vittorio Emanuele 92. Milaan, postrek. 318715. Voor dit bedrag ontvangt men dan ©en congreskaart, het congresboek en alle congresdocumenten. En, wat vooral voor zakenmenschen van belang is. een gioote reclame, omdat hun naam in alle congres - bladen en -documenten afgedrukt wordt. Dat de financieele en moreele steur van een groot aantal dergelijke hulpcongres sisten van onschatbare waarde voor het congres en de onvermoeide leiders ervan is. zal iedereen wel duidelijk zijn! Dus...!? Na de eigenlijke congresweek ook d&t vermeldde ik al eerder zal men een 9-daagsche rondvaart over de Middel- landsche Zee houden .waarbij zelfs een be zoek aan Afrika op het programma staat. Het oorspronkelijk daarvoor gecharterde schip is thans vervangen door een ander, de „Sinaia", dat 2 X zoo groot is. Het logische gevolg van 2 maal zooveel ruim te is, dat er nu nog eenige plaatsen be schikbaar zijn. En het is weer de ..Herol- do" die als een waardige heraut zijn machtige orgaan ter beschikking van de Italiaansche Ridders van de Groene Ster stelde, om dit nieuws aan alle belangstel lenden (ook niet-Esperantisten zijn wel kom) te verkondigen! Menschen uit een 30-tal landen, die evenveel talen en nog meer dialecten spre- pen, zullen elkaar aan boord van dit schip door midel van één taal volkomen be grijpen! Ja. let op. gij wereld en verbaas U! Zie en luister en overtuig u ervan, dat Espe ranto geen zaak is van een groepje na- ieve fantasten, maar een reëel feit, de werkelijke levende taal van werkelijk levende menschen, een taal, even goed als welke ook van de 1000 talen, die op den grooten aardbol gesproken worden. De prijs is laag, (ja, inderdaad, wie zal een bedrag van 60.80.of des noods 100.hoog noemen voor 'n tocht van 9 dagen op de Middellandsche Zee, in clusief een bezoek aan alle belangrijke kustplaatsen!) men zal onvergelijkelijk genieten en voor altijd een dierbare herin nering behouden!" Tot zoover de „Heraldo"! Ik heb er al leen aan toe te voegen, dat ik hoop, dat ook veel niet-Esperantisten, liefst tegen standers, van deze goedkoope gelegenheid gebruik zullen maken! Want ik heb zelf de ervaring, dat er geen beter middel is- om alle argumenten tegen Esperanto te ontwapenen en de houding als een blad van een boom te doen veranderen. MOLLY KEISER 2e Schuytstraat 155 Den Haag.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 16