ONS FOTONIEUWS Op en om het Binnenhof. heldersche Courant n Iets over belastingen. Inkomstenbelasting. Op de Rqswijksehe Wielerbaan is gisterenavond de op den 2den Pinksterdag wegens hevige regen uitgestelde één-uurs-wedstrqd achter groote motoren ver- De populaire Amsterdammer Cor Blekemolen, tijdens het passeeren van den Hagenaar Leddy (onder in de baan). Gisterenmiddag werden de deelnemers aan het Internationale Concours Hippique, dat t/m Zondag in het Amsterdamsche Stadion wordt gehouden, officieel ten Stadhuizc •ntvangen. De cavalerie, fraai opgesteld bij de binnenkomst der buitenlandsche deelnemers. H.K.H. Prinses Juliana voor het venster van Haar tijdelijke woning te Leeuwarden, waar Zij gisteren arriveerde. Emir Ibn Saoed bracht gisteren een bezoek aan het Vredespaleis te den Haag. De Arabische Prins yoor de beroemde Russische vaas, Begeleid door vliegtuigen arriveert de Pransehe Oceaanboot „Normandië" te Le Havre, na alle records te hebben geslagen. De stad was voor deze gelegenheid feestelijk versierd. Een prachtige sprong van Ritmeester I. L. D. Baron Sirtema van Grovestins op „Jimmy", tijdens het Internationale Concours Hippique te Amsterdam. Weekkroniek Kamerleden betrokken bij een onverkwikkelijke affaire. Er zal geschieden wat recht is. Wat men verwacht van minister Gelissen Offers öan de publieke zaak ?- Het Zuiderzee^ fonds. Een accoord met Duitschland. ^t)e recente verkiezingen. Den Haag, 13 Juni '35. Een eigenaardige loop van zaken heeft gewild, dat enkelen van de meest-vooraan- staande figuren uit ons Parlement bemoeie' pis hebben gekregen met een zaak, welke eigenlijk volkomen valt buiten het kader van deparlementaire werkzaamheden. Wat toch is de kwestie: De 'landelijke attentie voor dé schoone hof stad heeft in deze dingen een minder aange naam bijsmaakje gekregen en wel door feitelijk ontijdige publicaties in eenige bla den der pers. Het is een compleet „schan daal" geworden, vóórdat precies kan worden vastgesteld, wat de waarheid is. De bloeitijd van eertijds beruchte Haag- sche schendblaadjes a la de „Argus" en der gelijke schijnt soms èen oogenblikje herleefd, zoozeer houdt men zich hier thans bezig met achter 't handje fluisteren van wild-fantas- tische verhalen aangaande personen en toe standen, die ook meereenigszins in verband piet <jè zaak kunnen worden gebracht Helaas moet worden toegegeven, dai men niet tot de bijzonder-wantrouwige lieden be hoeft te behooren om bekend geworden bij zonderheden omtrent hoogst-eigenaardige ma nipulaties van onzen oud-hoofdcommissaris (ten Ujde van zijn functie), „verdacht-onbe- grqpelijk" te vinden. Degeen in kwestie, de heer Van 't Sant, is enkele maanden gele den, na een poos ziekteverlof te hebben ge noten, eervol uit zijn functie ontslagen. Toen hadden zich reeds allerlei vreemde geruchten rondom dit ontslag voorgedaan. De heer Van 't S. zou namelijk zijn tusschenkomst heb ben verleend in een soort chantage-affaire. De naam werd genoemd van den destijds ©verleden Nederlandschen gezant te Brussel. De geheele kwestie komt ten slotte hierop neer, dat de hoofdcommissaris van de familie van overledene vele duizenden guldens zou hebben weten los te krijgen, zoogenaamd om het gevaar voor een familieschandaal te ver mijden, maar in werkelijkheid om het geld... ten eigen bate aan te wenden. De zaak kwam aan ,'t rollen, tenminste, altijd nog „binnen de muren". De hoofdcom missaris bleef de authenticiteit van het ge beurde volhouden en van teruggave van de tienduizenden wilde hij dus niet weten. Men kwam tot het vormen van een eere- raad. En die werd gevormd allereerst door dc Eerste Kamerleden, mr. Van Sasse van Ysselt (de bekende oud-president van het Bossche Hof, een strenge dienaar des rechts), prof. dc Savornin Lobman, de Tweede Kamer president mr. Ruys de Beerenbrouck en een tweetal bekende advocaten als vertegenwoor digers der twee partijen. Intusschen kwam een en ander den minister van Justitie ter oore, die,-hoe dan ook, het verder aanblijven van den hoofdcommissaris ongewenscht acht te en maakte, dat de heer Van 't S. zijn post verliét. Het wachten is nu op de uitspraak van het scheidsgerecht. Wie zijn oor leent aan de overal in 't land rondgaande verhaleri om trent deze in elk geval heel onverkwikke lijke geschiedenis moet zeker niet uit het oog verliezen, dat geen enkel buitenstaander precies op de hoogte is van de juiste toe dracht van zaken. Reeds lang zijn moreel hoogstaande mannen, die stellig geen duim breedte van den weg van het recht zullen afwijken, doende om licht te brengen in een zoo op 'het oog zeer stellig „verdacht" lq- kende affaire. Dat intusschen de zaak aan de openbaarheid werd prijsgegeven mag wor den betreurd, want geen enkel belang werd daardoor gediend. Het recht zal zijn loop hebben, onafhankelijk van de publicaties. Ieder hoopt van harte, dat men spoedig tot klaarheid kan komen, althans, dat bekend kan worden gemaakt, op welke gronden het uiten van de beschuldigingen juist is. Er doet zich toch reeds zooveel onrust in het land voor, welke schadelijk is voor het behar tigen van de hoogste landsbelangen, dat rel letjes door middel van sensationeele „ont hullingen" in de meeste gevallen wel gemist kunnen worden. Wij hebben onze aandacht hard noodig voor thans op het spel staande levensbelangen van den Staat. Wat dit betreft, de wrijving rondom het groote bezuinigingsontwerp heeft weinig aan kracht ingeboet en zal in de naaste toekomst nog heel wat in felheid toenemen. Dezer da gen verschijnt het V. V. der Tweede Kamer, een lijvig stuk werk, dat oneindig veel stof tot commentaar zal opleveren. Met spanning wordt daarna op het Regeeringsantwoord ge wacht, dat zal moeten aantoonen, dat dr. Colijn met het binnenhalen van prof. Gelis sen een soort „nieuwen koers" heeft ingesla gen. Velen verwachten heel wat van de ministerwisseling, anderen heel. weinig. Nog wel een Katholiek blad als de „Tijd" schijnt weer tot de laatstgenoemden te behooren, blijkens enkele püblicaties. Zoo schreef een medewerker over het opnemen van prof. Ge- lissen in het Kabinet om. het volgende: „Is het nu zoo wonder, dat de groote man der katholieken, die de pushing power der in dustrialisatie is, Ir. Gelissen, wordt geroe penomja waarom! Zal hij iets vermogen tegen Colijn en Oud, die een héél andere richting zijn toegedaan? (Men denke aan de speech van mr. Oud in Mei 1935 te Amsterdam). Zal hij het heel an ders ingestelde ambtenarenkorps mee op Zijn lijn krijgen? Zal men hem niet begraven onder securiteits-papieren, staten, rapporten, alsmaar om te bewijzen, dat dit niet kan en dat onuitvoerbaar en dit te gewaagd en dót niet „geheid" vruchtbaar is? Maai de historie maakt ons nu waakzaam! Wij weten allen, of het toegegeven worde of niet, dat wij sinds 1933 aan het lijntje zijn gehouden en welke de ware mentaliteit der „rasechte vrijhandelaars" is, die de lakens uitdeelen in het Ministerie-Colijn op econo misch gebied. 'Dr. Colijn moge bedenken, dat óók wij ons een en ander herinneren, met name de sabo tage der invoerende rechten, in naam van Ouchy (1933) en de heele treurige geschie denis der voorspiegelingen over' industrialisa tiewaar geen enkele werkelijkheid aan beantwoordde sinds 1933. Als ook, na maanden, Gelissen heen moet gaan, gelijk nu Steenberghe heen ging, daar hij alléén stond, dan zal men zich dón her inneren, dat nu, maanden te voren, is gewaar schuwd tegen de groote kans, dat deze emi nente kracht dreigt te worden lamgelegd en dat in geen geval dan bewezen zal zijn, dat, ons idee der industrialisatie, mèt forschen; regeeringssteun fout is. Tegen zulke mogelijke misvatting willen wij van te voren verzet aanteekenen." In verband met deze dingen is van belang, wat prof. Gelissen nog in het Mei-Juni- nummer van 't maandblad „Gemeentebestuur" over deelneming van de Overheid aan de op richting en bedrijfsvoering van industrie- banken, heeft geschreven. De vraag, of ons land gehaat is bij een doorgevoerde industria lisatie beantwoordt de schrijver met op te merken, dat zulks niet onder alle omstan digheden gewenscht mag worden genoemd. Want: „Industrialisatie is immers slechts middel; doel is de mensch zelve. Zoolang ech ter het buitenland onze werkloozen niet onderhoudt en er nog een invoersurplus van ruim 326 millioen is, is het, teneinde den geesel der werkloosheid eenigermate van ons te verdrijven, noodzakelijk door een syste matisch onderzoek na te gaan of het moge- Iqk is om een deel van dit invoersurplus in Nederland te fabriceeren, alsmede den uit voer te trachten te verhoogen en op deze wijze, zij het dan ook slechts aan een klein gedeelte der Nederlandsche werkloozen, werk te verschaffen." Wat de minister denkt te bereiken door alereerst „naast de mobilisatie van het Ne derlandsche intelect, en vooral van de toe gepaste natuurwetenschap, naast een Insti tuut voor conjunctuur- en marktanalyse, een goede consulaire voorlichting, alsmede alge- meene economische studiediensten, tevens een oriëntatie van het kapitaal naar eigen indus trie, en vooral naar klein- en middenindustrie, noodig te noemen. Het is toch wel wat erg somber om te ver onderstellen, dat de heer Gelissen nu plotse- I ling al zijn idealen over boord zal hebben te gooien en dan ook bereid is dat te doen. Wel i zal hij natuurlijk als minister nog tot een be ter inzicht komen ter zake van de vele inge wikkelde kwesties de departementale outil lage staat hem thans immers volkomen ten dienste! maar daardoor zal hij toch wel niet komen tot het verloochenen van al zijn oorspronkelijk gepropageerde denkbeelden. Er zalèn door dr. Colijn èn door den nieuwen minister wel 't een en aiider geofferd zijn op het altaar van het algemeen belang. Wat misschien tot de beste resultaten kan leiden. De kwesties aangaande de hoofdlijnen van het in de naaste toekomst te voeren lands- beleid hebben allerlei andere zaken ietwat op den achtergrond gedrongen, althans in de belangstelling van de massa. Daar is ver schenen de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende de begrooting van het Zuiderzeefonds. De inpoldering aan den N. O.-hoek zullen worden voortgezet; de plannen worden uitgewerkt. De minister acht het uittrekken van een tien ó- twaalf millioen per jaar voor de werkzaamheden wel verant woord, getuige de resultaten met de Wierin- germeer. En de Memorie vestigt de aandacht op het merkwaardige feit, dat er momenteel in het land...... veel vraag naar land bestaat, ondanks dus de moeilijkheden in den land bouw. Ten slotte wordt een wetteüjke reor ganisatie van den Zuiderzeedienst aangekon digd. Voorts mag melding worden gemaakt van de ten slotte toch nog gelukte transferonder- handelingen met Duitschland, nadat onze de legatie onverrichterzake uit de Duitsche hoofdstad was teruggekeerd in Den Haag. De Duitsche heeren zijn de vertrokken onder handelaars gauw nagereisd en een hernieuwde conferentie bracht al spoedig het gewenschte resultaat. De bijzonderheden aangaande de overeenkomst zullen zeer spoedig openbaar worden gemaakt. Misschien vallen ze mee! De volgende week gaan op het Binnenhof de poppetjes weer lustig dansen. A s. Dinsdag begint de Tweede Kamer weer én dé Senaat komt een weekje later gedurende een reeks dagen bijeen om af te doen wat er nog van de laatstelijk in de Tweede Kamer afgedane ontwerpen te.behandelen overbleef Intusschen zullen de verkiezingen in de groote gemeenten des lands plaats hebben. Reeds werden hier en daar in een aantal kleine gemeenten „electorale veldslagen" gehouden, doch het resultaat leverde weinig opzienbarends op. De verhoudingen wijzigden zich niet veel. Alleen is wel typisch, dat het plaatsje Finsterwolde een communistische meerderheid in den Raad gekregen heeft. Dat is stellig een unicum in den lande! Als de heeren 't nu maar niet weer op de spits gaan drijven, want dan daagt een Beerta'sche da capo Aan de hand der verkiezingsuitslagen van de volgende week zullen we misschien kun nen uitmaken, of er iets te leeren valt ten aanzien van het algemeene landsbestuur. Maar daarmee moet men voorzichtig zijn, want gemeenteraadsverkiezingen worden ge meenlijk door nog andere motieven geleid dan die bij Kamerverkiezingen opgeld doen, al haalt men ten huidigen dage de „groote politiek" wel eens al te veel bij gemeente belangen Parlementariër. Verkoop door een uitvinder van een hem verleend octrooi. Belanghebbende ontving een bedrag van 10.000 wegens overdracht van een octrooi op een door hem gedane uitvinding. De in specteur belastte deze bate; onze uitvinder voerde aan, dat de uitvinding uitsluitend aan inspiratie te danken was en dat het onjuist zou zijn om de inspiratie, die zieh in een on deelbaar oogenblik voordoet in een sfeer van bijzondere kennis, als arbeid te bestempelen. De Raad van beroep was het met den in specteur eens. Dit college achte de door ap pellant gedane vinding, hoezeer inspiratie dan ook een rol gespeeld mocht hebben, in hoofdzaak het resultaat van aangewenden arbeid. Ook de Hooge Raad achtte den aanslag juist. Hoe gewichtigd, aldus het arrest ook de rol moge zqn welke toeval of inspiratie bij het doen van een uitvinding spelen, dit neemt niet weg, dat elke uitvinding toch in hoofdzaak het resultaat is van door den uit vinder aangewenden geestesarbeid. Boven dien zijn met het verkrijgen van de rechten tot overdracht van het recht van octrooi tal rijke werkzaamheden gemoeid geweest, zoo dat terecht werd heslist, dat de 10.000 op brengst van arbeid was en krachtens artikel 18 belastbaar. Een volgend arrest van den Hoogen Raad betrof de vraag hoe de wet moet worden toegepast bij een betrekking, die wel verkregen is, doch zonder dat arbeid en sala ris zijn ingegaan. Belanghebbende vestigde zich op 30 Aug. hier te lande. Op 10 Augustus daaraan voor afgaande was hij benoemd tot adviseur van de directie eener N.V., welke benoeming hq op 13 Augustus aannam! Bepaald was voorts dat het adviseurschap op 1 September zou ingaan en het daaraan verbonden salaris dan zou beginnen te loopen. Het zal den lezer bekend zijn, dat bij ves tiging in den loop van het belastingjaar hier te lande, de datum van vestiging treedt in öe plaats van 1 Mei d.w.z. dat alsdan een aanslag wordt opgelegd voor de nog komen den maanden waarbij alleen rekening wordt gehouden met de op den datum van vesti ging bestaande bronnen van inkomen. Het geschil betrof nu de vraag of het adviseur schap al in aanmerking moest komen bij do vaststelling van hét inkomen naar den toe stand op 30 Augustus. De Inspecteur hield er wel rekening mee. Hij stelde zich op het standpunt dat er on 30 Augustus een rechtsverhouding bestond, die voor belanghebbende een bron van inko men vormde, omdat toen vaststond dat te zijner tijd uit die rechtsverhouding voor be langhebbende voordeelen zouden voort vloeien. De Hooge Raad was het blijkens het In Be slissing no. 5394 opgenomen arest niet met deze opvatting eens. Al stond, zoo luidde c!a de redeneering, op 30 Augustus reeds 'i overeenkomst, ingevolge welke appellant cn 1 September als adviseur zou optreden, v dienstbetrekking werd voor belanghebben eerst bron van inkomen op 1 September, en welken datum de arbeid en het daarvoor 1 i genieten salaris zouden ingaan. Hieru t volgt, dat deze brort nog niet bestond, to i appellant hier te lande belastingplich* y werd door zijn vestiging. RHEUMATISCHE PIJN IN DEN ROG. Nu weer gezond als de beste. De schrijver van onderstaanden brief 1 aan felle rheumatische pijn in den rug. probeerde van alles, maar vond geen ver! ting. Misschien had men hem naar een V - tenlandsche badplaats moeten sturen, m r dit was voor hem niet mogelijk; hij was tr - wens reeds 70 jaar. Maar hq probeerde - zelfde zouten als in de beroemde miner bronnen voorkomen, hij probeerde Kru'ca Salts. Hij schrijft: „Ik leed aan felle rheumatische pijn in m n rug. Na verschillende pillen en smeersels - probeerd te hebben, besloot ik een proef nv i Kruschen Salts te nemen; En nu, terwijl toch al 70 jaar ben, ben ik in plaats van ec kreupele, die op een stok moest steunen, r gezond als een visch. Driemaal hoera voor Kruschen; ik zegen den dag, toen ik het v het eerst probeerde." J. M. te I. Kruschen Salts bestaat uit zes verse' 1- lende. zouten, die ook voorkomen in de be roemde minerale bronnen. Deze zouten spo.^ i de afvoerórganen aan tot krachtiger werkin™, waardoor urinezuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak kunnen zijn "ven rheumatiek, jicht, ischias, langs de natuur lijke kanalen uit het lichaam worden verwij derd. De pijnen zullen afnemen, terwijl de ge heele gezondheidstoestand enorm zal verbe teren. Ge zult U f risscher en jeugdiger voelen energie en eetlust nemen toe en ge voelt U weer als in de beste dagen Uwer jeugd. Kmschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepe i. Stralende gezondheid voor één cent per dcg. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de nacrn Rowntree Handels Maatschappij Amsterd~"i voorkomt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3