Radio-programma GEMENGD NIEUWS HRLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 TUNI 1935- Gebrekkige voeding in de mobilisatiejaren. Nationaal rampenfonds. De arbeidsgeschillen in 1934. Spellingvrede. Tuberculose in Ned.-Indië. Militair Invalidenhuis te Leiden. Slag bij Waterloo herdacht. het stadion krijgt 60.000 plaatsen. De verkiezingen voor de Eerste Kamer. Tweede Kamer. Binnenland. Fraude met zuiderzeesteun. Gevaarlijke brand te Rotterdam. De zaak tegen gewezen Huizer architect. Verduisteringen op groote schaal te Wormerveer gepleegd. Na de kermis. Doodelijk ongeluk. mcdcihi spot Het spoorwegongeluk bij Welwyn. De ramp te Reinsdorf. zien, omdat het land de zaak voor ons toch vrij hopeloos acht. Het Engelsche blad ver geet echter, dat wij met een behoorlijke defen sieve macht als doorslag op de weegschaal der groote zeemogendheden toch nog we! de gelijk een rol van gewicht kunnen spelen, het geen stellig de positie van Indië beter waar borgt dan de zwakke verdedigingsmiddelen van liet oogenblik. En wanneer wij dan met een behoorlijke zee-luchtmacht een conflict zouden zien naderen, zal Engeland de mindere bescheidenheid van onze vlootsterkte eerder waarachtig bewonderenswaardig achten dan de bescheidenheid, waarover het Engelsche Blad thans spreekt. Overigens geeft de toon van het aritkel wel blijk dat men in Engeland toch betrekkelijk weinig met ons lot begaan is, hoewel de uiting anderzijds over het niet aanmoedigen van be geerten voor 's naasten os of ezel toch niet van totale onverschilligheid blijk geeft. Van de 565 ingeschrevenen voor de lichting 1936 te Apeldoorn zijn er 193 afgekeurd. Vol gens den dienstdoenden geneesheer waren de gevolgen van de gebrekkige voeding in de mo bilisatie-jaren voor de meesten de reden, dat zij ongeschikt voor het vervullen van den dienstplicht werden geacht. Het Nationaal Steuncomité Stormramp 1927 (secretariaat Dr. Kuypstraat 8, 's-Graven- hage) brengt ter algemeene kennis, dat het, nadat alle zaken afgehandeld zijn, nog over een kapitaal van ruim 300,000 beschikt. Het bestuur heeft gemeend, dat het geld bestemd moet blijven tot leniging van eventueele groote natuurampen. Het is voornemens, met instem ming der regeering, voor dat doel een stichting te vormen onder den naam Nationaal Ram penfonds tot finarjcieelen steun bij eventueele herhaling van hetgeen in 1925 en voor de tweede maal in 1927 is voorgekomen. Aan deze stichting zal dan het saldo der rekening van de steunverleening in 1927 als stamka pitaal worden toevertrouwd. De stichting zal beheerd worden door het Nederlandsche Roodr Kruis, het Oranje Kruis, het R.-K. Huisvestingcomité en de Watersnoodcommissie. De afgevaardigden van deze lichamen zullen dan een voorzitter kiezen. Het voornemen bestaat, de stichting in het begin van Juli in het leven te roepen. DE PLAATSING VAN ARBEIDERS IN HET VRIJE LAND- EN TUINBOUWBE DRIJF MET BIJSLAG OP HET LOON VAN DE OVERHEID. Modedeeling van ir. F. P. Mesu In een vergadering te Assen. Maandagmiddag is te Assen een bespre king gehouden tusschen den landbouwdes kundigen-adviseur voor werkverschaffing en steunverleening, tevens belast met de inspec tie Drenthe, ir. F. P. Mesu en de gemeente besturen, alsmede besturen van diverse land bouw- en landarbeidersorganisaties, zulks naar aanleiding van de ministerieele aan schrijving betreffende plaatsing in land- en tuinbouwbedrijven van arbeiders en de wijze waarop deze regeling dient te worden uitge voerd. Ir. Mesu heeft uiteengezet, dat de getrof fen regeling van buitengewone beteekenis is voor de bestrijding van de werkloosheid. Tot nu toe was het zoo dat slechts subsidie werd verleend voor ontginningswerkzaamheden, doch niet voor de exploitatie van het land bouwbedrijf. Hiertegen heeft de regeering zich altijd verzet, zoodat de nieuwe regelfhg als een principieele ommekeer kan worden beschouwd. De oorzaak hiervan is te zoeken in het feit, dat het aantal werkloozen nog steeds stijgende is en het steeds moeilijker wordt objecten voor werkverschaffing te vin den, waarbij nog kwam dé steeds slechter wordende toestand van de staatsfinanciën, zoodat getracht moest worden met hetzelfde geld meer werk tot stand te brengen Het moet dus niet zoo worden opgevat dat deze regeling bedoeld is als steun aan het bedrijf. Sinds 1908 is het aantal niet zoo gering geweest. Uit de dezer dagen verschenen statistiek van de werkstakingen en uitsluitingen ge durende 1934, blijkt, dat het bedrijfsleven in Nederland in dat jaar zeer weinig storing door arbeidersconflicten ondervond. In totaal werden 152 geschillen geteld, waarbij voor de werkgevers 90.000, voor dé werknemers 114.000 arbeidsdagen verloren gingen. Men moet tot 1908 teruggaan, om dergelijke lage cijfers te vinden. Het verzet tegen loonsverlaging heeft in 1934 in mindere mate aanleiding tot arbeids geschillen gegeven dan in de voorafgaande jaren van depressie. Daarentegen waren zoo wel de drang der werknemers naar hooger loon, als de weigering van werkgevers om collectieve arbeidsovereenkomsten te sluiten of toe te passen, geschilpunten van meer be teekenis geworden. De uitslag der conflicten was in 1934 voor de betrokken werknemers over het geheel gunstiger dan in het voorafgaande jaar. Voor 21 pet. van hen eindigden de geschillen met een volledig verlies, terwijl in 1933 het overeenkomstig percentage 33 bedroeg. Actie met steun van oud-minister MarchanL D? vereeniging Spellingsvrede zal zich kraqhtig blijven keeren tegen elk streven vande Nationale Vereeniging (voorzitter piof, mr B M. Taverne), om den strijd no pen^ hei spellingvraagstuk opnieuw te doen ontbranden. Na, afloop, van de zomervacan- r.',68 T é?6 ,V°9rz'ter van het hoofdbestuur, ni. r. E. W. Catz, wederom propaganda- vegj^dgpngen uitschrijven, waarvoor reeds «•"genoegzaam aantal sprekers beschikbaar 1 fMftirchant, oud-minister van on- °a «- Vragen van mevr. de Vries-Bruins aan den minister van koloniën. Mevrouw de Vries-Bruins heeft aan den minister van koloniën de volgende vragen ge steld Is het juist dat door den gouverneur-gene raal van Ned. Indië in zijn rede bij de ope ning van den Volksraad, is medegedeeld, dat uit "een gehouden onderzoek zou zijn geble ken. dat de tuberculose zich in Ned. Indië meer en meer tot volksziekte ontwikkelt Is de minister bereid, eenige nadere bij zonderheden over den gang van dit onder zoek en den omvang der ziekte, mee te dcolGïi Wil de minister venier aangeven, welke maatregelen in de toekomst tegen deze ern- tige volksziekte zullen worden genomen? KERSENVERKOOPINGEN IN DE BETUWE. Prezen veel lager dan vorigjaar. Deze dagen hebben in de Over-Betuwe de eerste kersenverkoopingen op het hout plaats gehad. De prijzen, die per boomgaard besteed werden, bleken veel lager te zijn dan vorig jaar. Voor kleine boomgaarden besteedde men o.a. een prijs van 32 (vorig jaar.f 40) en 80 (vorig jaar 105). Een groote boom gaard bracht 190 op, tegen vorig Jaar 240. Een enkele boomgaard, die zeer gun-, stig gelegen is en waarvan het gewas van prima qualiteit is, bracht ongeveer denzelf den prijs van vorig jaar op. Wat het beschot betreft, dit is van matig tot vrij goed, in ieder geval niet zoo over vloedig als verleden jaar, hetgeen de quali teit en den prijs ten goede zal komen. Wan neer de weersomstandigheden gunstig zijn, kan een prima product verwacht worden. x I l f WIJZIGING URISIS-MOSSEI.BEKLUIT j 1934. i I In aansluiting op de reeds gepubliceerde berichten nopens het instellen van een Cen- traai-Verkoopkantoor voor Mosselen, kunnen wij thans mededeelen, dat deze instelling zeer binnenkort is te verwachten. In verband hiermede heeft het Crisis-Mos- selbesluit 1934 I eenige wijzigingen onder gaan. De regeling is thans als volgt: Alle aan vragen tot levering van mosselen dóór de kweekers moeten thans worden gericht tot het Centraal Verkoopkantoor, hetwelk deze orders via plaatselijke agenten evenredig over de kweekers verdeelt. Het veivoeren en ex porteeren van mosselen zal slechts zijn toe gestaan aan hen, die daartoe een door of van wege het Verkoopkantoor afgegeven vergun ning bezitten. Deze vergunning zal niet wor den uitgereikt, dan nadat de koopsom is vol daan en de betrokken partij door den plaat selijken agent is gecontroleerd en in orde be vonden. Orders worden dus niet uitgevoerd voordat het betrokken bedrag is gestort en wel ten name van het Verkoopkantoor bij de N.V. Nederlandsche Middenstandsbank, Noordelnde 35 te 's-Gravenhage. Teneinde vertraging te vooromen zal het voor de betrokken handelaren en exporteürs aanbeveling verdienen bij voornoemde BanK een deposito te storten of een rekening-cou rant te openen. Hierdoor zal het mogelijk zijn bestellingen vlot uit te voeren en vertragingen welke een gevolg zouden kunnen zijn van niet tijdig betalen, te voorkomen. Hiertoe kun nen belanghebbenden zich rechtstreeks met voornoemde Bankinstelling in verbinding stel len. De prijzen, waarvoor de mosselen aan den handel zullen worden verkocht, zijn als vlogt te verwachten: Voor mosselen 1ste soort 2.25 per 100 K G. Voor mosselen 2de soort 1.75 per 100 K.G. Als leveringscondities gelden: levering ter plaatse aan den wal; In Zeeland op den wal of overboord. Bij het vaststellen van de volgorde van leve ren door de kweekers zullen de na Pinksteren door kweekers afgeleverde mosselen in min dering van het leveringskwantum worden ge bracht. Personen, die met -iet kantoor in relatie willen treden, kunnen dit doen op de voor waarden, welke binnen enkele dagen aan de belanghebbenden worden toegezonden. Bovendien zal binnen enkele dagen worden bekendgemaakt aan welk adres het kantoor zal worden gevestigd. UITVOER VAN TONG- In aansluiting op het reeds gepubliceerde bericht, betreffende de monopoliseering van tong, kunnen wij thans mededeelen, dat deze maatregel waarschijnlijk op 1 Juli a.s. zal worden ingevoerd. Als monopoliehoudster zal worden aange wezen de Nederlandsche Visscherij Centrale, door exporteurs van tong de noodige formu- Juliana van Stolbergplein 3/4, aan welk adres lieren voor erkenning als exporteur van deze vischsoort aangevraagd kunnen worden. Bovendien zullen deze aanvraagformulieren worden beschikbaar gesteld te IJmuiden bij het Uitvoercertificaten Bureau; te den Helder bij den heer P. Goedknegt, Directeur van den Vischafslag aldaar; te Rotterdam bij de Ka mer van Koophandel; en te Scheveningen bij den heer D. de M03 Azn., Schokkerweg 62. Exporteurs van tong worden aangeraden, deze formulieren zoo spoedig mogelijk aan 'e vragen en ingevuld aan de Nederlandsche Visscherij Centrale te zenden. Het hoofdbestuur stelt opheffing voor, daar het aantal verpleegden te gering is geworden. Het hoofdbestuur van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden heeft aan da/ o7 rin Vergadenn- welk* op Woens dag 10 Juli a.s. te Amsterdam zal worden ge houden, voorgesteld te besluiten, het Konink lijk Militair Invalidenhuis te Leiden op te heffen en het hoofdbestuur te machtigen alle daartoe noodige of gewenschte. en daaruit voortvloeiende maartregelen te nemen en na ontruiming van het gebouw en het comman dantshuis te verkoopen. c.q. te verhuren, als gevolg van de slechte bezetting van het In validenhuis. Nu voor de invaliden afdoende gezorgd zal worden, is het hoofdbestuur van oordeel, dat niets meer aan de opheffing van het invali denhuis in den weg staat. De te verkrijgen belangrijke besparing zal den deelgerechtig- den ten goede komen; voorstellen daartoe zullen de algemeene vergadering zoo spoedig mogelijk bereiken, zoodra de financieele ge volgen van de opheffing zijn te overzien. nedeklaxdsch vlootbezoek AAN DUITSCHLAND. „Hvdra" en „Douwe Aukes" naar t i Hamburg. Blijkens een D. N. B-bericht zullen de Ne derlandsche mijnleggers „Hydra" en „Douwe Aukes" van 21 Juni tot 24 Juni een bezoek brengen aan de haven van Hamburg, heeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Redevoering, nwrsoh en taptoe in de hoofdstad. Ter herdenking van het feit, dat 120 jaar geleden de slag bij Waterloo ook voor ons land gróote historische Beteekenis heeft ge had. heeft Dinsdagavond te Amsterdam wet houder Ter Haar op het IJsclub-terrein een rede gehouden over de beteekenis van Oranje voor Nederland. Vervolgens trok een stoet van nationale vereenigingen naar den Dam, waar de Stafmuziek der Kon. Marine een groote taptoe gegeven heeft. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. In de pinsdagniiddag gehouden vergadering van den: Raad vaSn Gommisairissen van de Mij. „Het NederlandSch Sportpark" te Amsterdam is goedkeuring jvérleencf om dei a'ccomodatie van het Stadion, overeenkomstige de plannen Ivan architect Jan Wils, tot 60.000 plaatsen uit te breiden. Dit alles behoudens goedkeuring der algemeene vergadering van aandeelhou ders. Deze vergadering zal op 17 Juli a.s. wor den gehouden. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. eventueele aansluiting van Nederland bij het verdrag. gesloten tusschen Rusland en Frankrijk betreffende wederzijdsche onder steuning in geval van een aanval door een Europeesche staat zal in de volgende verga dering een beslissing worden genomen. De1 Kamer is thans in de af deelingen. Candidaatstelllng op 9 Juli. I De candidaatstelling voor de verkiezing van 25 léden van de Eerste Kamer zal op 9 Julij plaats hebben. De verkiezingen in de betrok- i ken Provinciale Staten zullen, naar wij ver nemen, op Vrijdag 26 Juli wroden gehouden. In de Dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer kwam o.a. aan de orde de j stemming over het amendement-Brautigam (S. D.) op art, 6 van het wetsontwerp hou- dende bepalingen betrekking hebbende op de zeevaartdiploma's over art, 6, de beweeg reden en het wetsontwerp. De heer Drop (S. D.) brengt, namens den heer Brautigam, die afwezig is, eenige tech nische wijzigingen aan in het' amendement. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Interpellatleaaiivrage. Over een verzoek van den heer Schal- ker (C.P.) om te mogen interpelleeren over DE AANHOUDING VAN DE „JUNO" IN JAPANSCHE WATEREN. De gezagvoerder tot boete veroor deeld. Het schip vertrokken. .^llykeiis een van Hr. Ms. gezant te Tokio (ontvangen telegram, luidt het vonnis tegen den gezavoerder van de tankboot Juno, we- jgens het bevaren van verboden wateren, 500 yenboete. 1 Het schip is onder bevel van den gezagvoer der .gistèren vertrokken. Ontslagen inspecteur pleegde ver duistering. De recherche heeft te Haarlem aangehou den een 36-jarigen ontslagen inspecteur van de commissie tot uitvoering van de Zuiderzee- steunwet, die zich ten nadeele van een schip per in Edam heeft schuldig gemaakt aan ver duistering van een' bedrag van 1000, dat hij m November 1933 in Volendam in bewaring had genómen. De aangehoudene heèft bekend. f i i Dè man 'die te: Edam, VolendarU en omstre den zeer: goed békend was, trad óp als raads man van de schippers. Zij haddejn het groot ste vertrouwen in hem. Zijn adviezen betrof fen voornamelijk gereedschappen en vaartui gen'der schippers. Zoo bewoog hij velen hun oude houten schepen in te ruilen voor solide ijzeren vaartuigen, die in de toekomst door de regeering geleverd zouden worden. In November 1933 bewoog hij een schipper, zijn opgespaarde, geld van duizend gulden bij hem in bewaring te geven, daar dit dan voor deel zou opleveren. De schipper wilde het eerst nog eens in beraad houden, doch hij bracht tenslotte het geld bij verdachte. Het gevolg was, dat het geheele bedrag verboe meld werd. Toen de man door de politie werd aange houden verklaarde hij onwel te zijn.- Een ge neesheer onderzocht hem en verklaarde dat hij aan een ernstige hartkwaal leed. Hij heeft inmiddels alles bekend en is in bewaring ge steld. Gisterenmorgen in de vroegte heeft de Rot- terdamsche brandweer een gevaarlijken brand moeten blusschen in een groote houten loods, die achter een aantal panden aan de Dijk- straat en Lagen Oostzeedijk stond. Dank zij h^t snel en tactisch optreden met veel en groot materiaal o.a. met 4 motorspuiten li'atf men den brand vrij spoedig bedwongen èn een aantal woningen, dat door de vlammen zeer ernstig bedreigd was geweest, weten te behouden, De houten loods, waarin de electri- sche zakkenstopperij van de firma W. Smaal is gevestigd, is totaal platgebrand. Twee aan grenzende huizen kregen brandschade. VRIJDAG 21 JUNI, Hilversum, 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00—12.00 VARA, 8.00 Gramofoonpl, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht R. Numan 10.30 Orgelspel C. Steyn. 11.00 Voordracht R. Numan, 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl, 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gr.pl, 2.00 Zang door mevr. M. Stoeckart. Aan den vleugel: E. Veen. 2.20 Gramofoonpl. 2.50 Voordracht Nell Knoop. 3.10 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk, 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H, de Groot. 6.01 Gramofoonpl. 6.10 Voordracht J. Lemaire. 6.30 Vervolg orkestconcert. 7.00 Lezing over het Familierecht door Mr. Reine v. d. Heide. 7.20 Vervolg orkestconcert, 7.45 Vaz Dias. SOS-Ber. 8.00 Dr. K. F. Sparnaay: Uit het Johannes Evangelie. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentieorkest o.l.v. C. Schuricht. 9.00 A-F. J. Portielje: Natuur en leven), ca. 1015 Vaz Dias. Vrijz. Gods. Persbureau. Hierna Causerie Dr. H. Faber. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Da P. de Jong, 11.00 Gramofoonpl. 11.15—12.00 Viool-recital L. Laguna. Aan den vleugel: H. Laguna-Del Valle. 12.15 Gramofoonpl. 12.45 Orgelconcert F. Kloek. 130 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00—3.45 Vervolg ensemble v. d. Horst 4.00 Zang door H. Borkent (tenor). Aan den vleugel: L. Hinse-Bröcker. 5.00 Declamatie door G. R, Wielinga 5.45 Gramofoonpl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7 00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Vaz Dias. 8 05 NCRV-orkest o.l.v. P, d.Hurk en het Chr. Radto-koor o.l.v. Jan Couvée. 9.00 Causerie A. J. L. Looyen. 9.30 Vervolg concert m.m.v. M. Kwant (so praan) en A. in der Maur (tenor). (Om 10.00 Vaz Dias.). 10.3011.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 22 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 8.00' Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst, en gram. pi. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. in de Continubedr,: B. Blez (hobo), R. Schoute (piano), A. Bouwmees ter (voordracht). De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, F. v. d. Heide (klarinet), J. Jong (piano), Onze Radio-krant (maandrevue). 12.00 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 12.45 Gramofoonpl. (Spreker: Ary v. Nierop.) 2.00 Hoe de toonkunst groeide. 2.20 De Notenkrakers ol..v. D. Wins, 3.00 Filmpraatje M. Sluyser. 3.15 Giel Smit (alt-viool) en J. Jong (piano), 3.30 VAR A-kinderkoor „De Krekeltjes", o.l.v. L. Hulscher. m.m.v. J. Kickhefer (piano), en gramofoonpl. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 A. de Booy (zang), en C, Steyn (orgel). 7.15 Westfriesche uitzending. 8.00 SOS-bertchten. 8.03 Vaz Dias. VARA-Varia. 8.10 Wij vragen uw aandacht voor... 8.15 Gramofoonpl. 8.30 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 9.00 The Twinkling Three, m.m.v. Jack Miller (piano). 9.10 Vervolg der Bohemians. 9.30 Voordracht, J. v. Oogen. 9.50 Vervolg der Twinkling Three, 10.00 N. de Klijn (viool) en J. Jong (plano). 10.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 11.0012.00 Gramofoonpl. en pianosoll Isia Rossican. Hulzen, 1875 M. KP.O-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11-8 12.00 Godsdienstig halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en orkestconcert. 2.00 Lezingen. 3.004.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Orkestconcert. 5.20 Orgelspel en Gramofoonpl. 6.20 Lezingen en Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Reportage. 8.35 Causerie. 8.55 Schlagermuziek, voordracht en Gram n! 31.0012.00 Gramofoonpl, Onderzoek nog niet volledig. Dinsdag heeft het gerechthof te Amster dam een interlocutoir arrest gewezenin zaak van den gewezen gemeente-ai chitectt Huizen, die wegens valschheid in geschrifte ^^e'TechUank^had verdachte vrijgesproken nadat het Ó.M. 1% jaar gevangenisstraf had ^De^fficier is daarop in hooger beroep ge gaan. Het gerechthof hèeft de zaak daaiop uitvoerig behandeld, maar achtte heden he onderzoek nog niet volledig. He. vvenschte een speciaal onderzoek door den rechter-com missaris naar de grondslagen van het door den Bussumschen ambtenaar Boomsma op gemaakte rapport, in verband met de tegen strijdige verklaringen, die ter zitting zij afgelegd. Bankier er van door gegaan. Naar het Hbl. uit betrouwbare bron ver neemt, heeft een bekend bankier te Wormer veer ten nadeele van zijn cliënten, tot wie in de eerste plaats de Stroomverkoop-Maat- schappij „Zaanland" behoort, verduisteringen op groote schaal gepleegd. Op de bezittingen •van verscheidene safehouders, die, gistermor gen opgeschrikt door deze tijding, hun loket ten kwamen controleeren, heeft hij gelden ge leend en te eigen bate aangewend. Op het oogenblik is een volledig accountantsonderzoek gaande, zoodat de juiste bedragen die ont vreemd zijn, en dié in de tienduizenden ,k>o- pen, nog niet kuhnen woj-den opgegeven, j Men vermoedt,; dat de( bankier, die sedert eenige dagen spoorloos verdwenen is, zich op houdt te Den Haag of omgeving. Aan de Ne derlandsche grensplaatsen en aan de politie in het buitenland is zijn signalement opgege ven. Zijn arrestatie wordt ieder oogenblik verwacht. Naar men nog mededeelt heeft de fami lie van den bankier zich bereid verklaard alle tekorten aan te zuiveren. Gisteravond was het onderzoek nog in vol len gang. Men was bezig de kluizen van het betrokken kassierskantoor, dat gistermiddag zijn betalingen gestaakt heeft, met steekvlam men te openen. Een en ander heeft in de Zaanstreek groote consternatie verwekt. Een laffe overval. Onder de gemeente Beuningen by Nijme gen, zijn gisternacht de vier gebroeders Klaassen, die van de kermis te Weurt huis waarts keerden, onverwachts door een 8-tal personen, die langs den weg in hinderlaag lagen, aangevallen. Met stokken en messen gingen de aanranders de gebroeders K. te lijf. Frits K. werd door 9 messteken zwaar gewond aan linkeroog en maag. Twee der drie overige jongelui kregen lichtere verwon dingen. Een vierde kon tijdig de vlucht ne men. De daders sloegen na hun daad op de vlucht. Hevig bloedend kwamen de slachtoffers thuis. De ontboden geneesheer gelastte ovre- brenging van F. K. naar het ziekenhuis te Nijmegen, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. De toestand van den jongeman was vanmiddag levensgevaarlijk. 3Iet hoofd en borst bekneld geraakt. Te Oisterwijk is Dinsdag in den laten mid dag de 18-jarige metselaar G. van Avendonk bij het plaatsen van een zwaren betonnen putring tusschen dezen ring en een muur be kneld geraakt, waardoor hem hoofd en borst kas op zoodanige wijze werden ingedrukt, dat de jongeman vrijwel onmiddellijk werd ge dood. Het ongeluk geschiedde bij de woning van den heer K. aan het Kerkplein. Het stof felijk overschot van het slachtoffer is naar het r.k. gasthuis overgebracht. Buitenland. De deelneming van den Koning. Een gezonde slaper. De Koning heeft gisteren aan den directeur van de London North Eastern Railways zjjn deelneming betuigd met de slachtoffers van het spoorwegongeluk by Welwyn. Vanmiddag zal het onderzoek van den lijkschouwer be ginnen inzake den dood van de 14 slachtoffers. Zooals wy reeds gemeld hebben, hadden de reizigers in de eerste ry tuigen van de sneltrein ternauwernood den schok gevoeld en ontdek ten zij pas aan welk gevaar zij ontsnapt wa ren, toen zij uit de raampjes keken. Een rei ziger had er zelfs heelemaal niets van ge merkt. De man was vast in slaap en hoorde pas wat er gebeurd was den volgenden och tend om zes uur, mijlen ver van de plaats van het ongeluk. Wel had hy een schokje gevoeld maar hy had gedacht dat dit het gewone ran geeren was en was doorgeslapen. Toen hij 's morgens wakker werd, deed zijn tong pijn zoodat hij vermoedelijk toch door den schok op zyn tong gebeten heeft. De man is een kap- per, die Zaterdagochtend naar Londen was ge gaan en 's avonds weer terugkeerde Hij was dusver vermoeid, wat zijn diepen slaap ver- JONGK VROUW TER DOOD VEROORDEELD. De 19-jarige Charlotte Klein, uit Konimrs- Jergen is Dinsdag ter dood veroordeeld we gens moord, roof en brandstichting. Zij had Haar werkgeefster vermoord en beroofd. 20 Juni. De schrijver van deze regelen bezit een vriend een besten vriend zelfs, maar een wanhopig verstrooiden vriend. En deze deed vanochtend een verhaal, dat niet van humor ontbloot is. Toen hij gisterenavond... maar nee laat hy het lievei zelf vertellen. Toen ik gisteravond om 6 uur van mijn bureau 'huis kwam en juist van plan was mijn huisjasje aan t trekken en het mij behagelyk te maken na den als gewoonlyk nogal ver moeiden dag, verscheen Hein, myn benjamin. Vadertje", tjilpte hij met zijn hooge kinder stemmetje, „mag ik asjeblieft twee dubbeltjes van je hebben?" Ik nam myn portemonnaie uit myn zak en gaf hem twee dubbeltjes. Het zal half acht geweest zyn ik ging juist in een luienstoel zitten om m'n krantje te lezen toen Hetty, mijn veertienjarig doch tertje met d'r handjes op d'r rug voor me kwam slaan: Paps," zei ze met haar vleiendste stemme tje', en lachte 'n beetje verlegen, „als ik er heel lief om vraag, zou je me dan twee kwartjes geven?" Wat doet een vader met een lief verstandig dochtertje? Geven natuurlijk. Kinderen moeten ook wel eens wat koopen. En als een verstan dig kind zegt, dat ze iets koopen moet, is het ook zoo. Om ongeveer half negen kwam Hans m'n oudste, de kamer binnen. „Vader", zei hij, op even besliste als sobere wijze, „ik heb dringend vijf gulden noodig". Met een zucht tastte ik opnieuw naar mijn beurs en drukte hem twee rijksdaalders in de hand. Ik vroeg niet eens waar hy het geld voor noodig had, want mijn principe luidt dat je je kinderen vroeg moet leeren zelfstandig te worden. Het zal tien uur geweest zijn toen mijn vrouw, met wie ik alleen in de huiskamer was overgebleven, over mijn schouder kwam leu nen en zei: „Herman, wees eens lief en geef mjj twintig gulden." Dat werd my te veel. „Twintig gulden!", voer ik uit, jullie schijnen te denken dat ik Rockefeller ben. Of een bokskampioen! Of een valsche munter! Jullie geneeren je niet! Om 6 uur bgon het al. Eerst moest Hein twee dub beltjes hebben; toen Hetty twee kwartjes; daarna Hans twee rijksdaalders en nou kom j(j warempel om twee tientjes. Zuiver progessief; de inkomstenbelasting is er niets bij! Je moet me niet kwalijk nemen, maar... dit is toch..* ik... vind... kijk eens hier, ik wil graag..* maar..." Mijn vrouw leek eerst verwonderd en in de war. Maar toen deed ze, wat vrouwen zelden doen. Ze antwoordde kort, eenvoudig en zake lijk; Maar schat, je hebt zeker vergeten, dat je morgen jarig bent! MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Gera hééft gisterenoch tend den 20-jarigen Krehl, uit Gera-Zwoet- zen, ter dood veroordeeld, wegens moord op zijn onwettig kind. Te Wittenberg is een commissie van steun gevormd voor de zwaargewonden en de na gelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp te Reinsdorf. Uit de bijdrage van 100.000 mark door Hitier geschonken, is reeds een voorloopige uitkeering verstrekt. Maandag zijn nog vijf van de geborgen dooden herkend. De uitvaart van de slachtoffers. Dinsdag vlagden op verordening van dr. Ley alle fabrieken in Duitschland halfstok als betuiging van deelneming van de Duitsche arbeiders met de kameraden, die te Reinsdorf blij de ontploffing in de Anhaltinische fabriek zijn omgekomen. De stad Wittenberg is in een complete rouwstad veranderd. In alle straten hangen met zwart crêpe afgezette hakenkruisvlaggen. In de kapel van de Wasag liggen de stoffelijke omhulsels der 58 dooden te midden van een schat van bloemen op baren. Leden van het Duitsche arbeidsfront en kameraden uit de fabriek zelf hebben er sinds 24 uur doodenwacht gehouden en elkaar afgelost. Op enkele kisten liggen mutsen of andere uniformstukken ten teeken, dat de doode lid was van de N.S.D.A.P. In den vroegen ochtend, van 10 uur af. is de voorbijmarsch begonnen van alle eere-af- deelingen van het arbeidsfront, dat uit alle deelen des ryks deputaties heeft gezonden. Na den voorbijmarsch der kameraden begon de eigenlyke plechtigheid met den treurmarch uit Beethoven's Eroica waarna een predikant en een pastoor korte lijkreden hielden. Hierop legde minister-president Goering in opdracht van den Leider een groote krans roode rozen temidden der kisten. Op het lint stonden slechts de woorden „Adolf Hitier". Rede van Goering. Minister-president Goering zegt dan o.m. uit naam der ryksregeerlng: „Met alle volks- genooten treuren op dezen dag in de eerste plaats de Leider en de leiders van den Staat en de party over zulk een droef ongeluk. Het zou ons zwak kunnen maken als wij niet in een volk en een rijk leefden, dat weer opge staan is in eer en vryheid en waar ieder volksgenoot met blijdschap zyn leven offers voor de hoogste goederen van de natie. Deze kameraden zijn gevallen voor het nieuwe Ryk en de opstanding van het Duitsche volk. Uw familieleden zijn gestorven op dat Duitschland leven moge! Neemt althans de zen troost van uw Leider en de leden der rijksregeering mee naar huis. Alle aanwezigen zingen thans met opgehe ven rechterarm het lied „Ich hatt' einen Kameraden". Dan speelt de muziek de treur- marsch uit de Gotterdammerung, waarna de officieele plechtigheid sloot met het gemeen schappelijk zingen van de Deutschland- en Horst Wessel-liederen. Hitier gaat naar de naaste familieleden en drukt hun allen de hand, en brengt daarna een laatste Duitschen groet voor de kisten voor hij met Goering vertrekt. De familieleden worden nu bij de kisten toegelaten waar menigeen nog een laatste gebed spreekt. Dan worden de kisten uit de nabij gelegen dorpen naar hun laatste rust plaats geleid.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2