tot 1 Juli gratis Stadsnieuws WIE zich nu abonneert, ontvant de Helder- sche Courant Het pufvraagstuk weer aan de orde. SO-jarig jubileum „TORPEDODIENST Wieringen. Texel. Schagen. Een prachtig examen luchtvaart buitenland Anna Pauiowna. „Zonnestraal"-dag. Oud-torpedomakers en torpedisten, die op 12 Juli a.s. tegenwoordig willen zijn bij het 50-jarig jubileum van den Torpedo dienst, gelieven vÖór 5 JULI hiervan bericht te zenden aan Kapitein-Luitenant Zee L. F. KLAASSEN. Commandant Schorpioen" te Den Helder. Julianadorp. Groote sterns op Texel. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. De Postvluchten van en naar Indië. De ramp van de Uiver. Een profetie van Fokker. Staat en kerk in Duitschland. De Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst. De indruk in Engeland. Gidsen, enz. HFT DRRSCHE COURANT VAN-DONDERDAG 20 JUNI 1935- Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 20 Mei Vrödag 21 2153. uur. 21.54 uur. Onze vroegere stadgenoot, Ds. P. H. Borgers, thans Evang. Luth. predikant, e Rotterdam, heeft een op hem uitgebracht be roep naar Apeldoorn-Doesburg, aangenomen. Voor het propaedeutisch medisch examen slaagde te Amsterdam, onze vroegere stad genoot. de heer W. J. van Hoeke. KLKEN ZATERDAGAVOND CARILLON-BESPELING. Gedurende de zomermaanden, namelijk van 15 Juni tot 1 September, zal eiken Zaterdag avond van 8—9 uur Carillon-bespeling plaats hebben op het Westplein, door den Stads- beiaardier TJ. J. Dito. STAFMUZIEKKORPS KON. MARINE. Programma van het concert van heden avond, 810 uur, vóór de Marineclub Hoofd gracht. 1. The Menin Road March W. Guitarist 2. Ouverture Pyrame et Thisbé E. Tremisot 3. Lotosblumen. Walzer E. Ohlsen 4. Sylvia Ballet L. Delibes Pauze. 5. With Sword and Lance. March A. Winter 6. Casse Noisette. Valse des Fleurs Tschaikowsky 7. Poupée Mécanique. Morceau Caiacfeiistique D. E. Boehme 8. Der kleine Soldat. Intermezzo Z. Bayer 9. Princesse Czardae. Fantaisie-Selection E. Kalman 10. Finale. Wijzigingen voorbehouden. subsidie school voor buitenge woon l. o. te den helder. Ten behoeve van de stichting van een nieuw schoolgebouw voor buitengewoon lager onder wijs stellen Ged. Staten van Noord-Holland voor aan de gemeente Den Helder een bij drage te verleenen van 20 der stichtings- kosten met inbegrip van grond en meubilair, welke bijdrage ten hoogste 21.000 zal be dragen. („De Telegraaf"). gemeentebelang en de heer tiessen. Naar wij vernemen heeft de heer J. Breg- man, accountant, alhier, zijn klacht bij de Justitie tegen den heer J, Tiessen ingetrok ken. Daar de heer Tiessen tegenover de politie de woorden „eerewoord geschonden" heeft gewijzigd in „eerewoord ingetrokken". het vuurwerk der s.d.a.p. Ondanks dreigenden regen geslaagd. Dinsdagavond werd door de S.D.A.P. alhier een vuurwerk afgestoken op het terrein ach ter de Meeuwenstraat, hetgeen ten doel had, een laatste onderstreping van de verkie zingscampagne te zijn. Met de weersomstandigheden was het den geheelen dag al bijzonder treurig gesteld ge weest, zoodat velen een zwaar hoofd hadden in het welslagen van deze verkiezingsfinale. Evenwel, tegen den avond werd het droog, wat niet wegnam, dat het bleef dreigen. En Ieelijk! Reeds vroeg togen belangstellenden naar het terrein, om zich daar een gunstig plaatsje te veroveren. Even over tienen sis ten de eerste vuurpijlen omhoog en was het altijd f.ttractive schouwspel aangevangen, dat na de eerste stukken met een half uurtje werd onaerbrcken om den heer P. S. van der Vaart gelegenheid te geven zijn allerlaatste rede in deze actie via een versterkingsinstal latie uit te spreken. Daarna werd het vuurwerk voortgezet; het valt niet te ontkennen, dat het afdee- lingsbestuur met iets zeer goeds voor den ^g gekomen is. En hier doelen wij voor namelijk op enkele grootere stukken, die niet in het minst door vocht geleden schenen te hebben. Integendeel: alles vonkte, vlamde en knetterde, zooals men het zich voorge steld had en maar een enkele vuurpijl kwam halverwege terug. Hoewel het ook thans weer bekende stukken waren, als vuurfonteinen, draaiende zonnen, „vliegende telegraaf", en andere, het neemt niet weg, dat zoo iets steeds boeit en op de fantasie werkt Gelukkig bleef het droog, zij 't ook op het kantje af, zoodat men dit vuurwerk als volkomen geslaagd mag signaleeren. Eerst bij elven spoedde zich het zeer groot aantal belangstellenden huiswaarts. excursie leerlingen huishoud school naar de ringersfabriek in alkmaar. Donderdagmorgen met den trein van half acht vertrokken de leerlingen van de 1ste en 2de klas „Hulp in de Huishouding", onder leiding van de directrice, juffrouw Niemeyer en de leerares juffrouw Kraanwinkel, naar Alkmaar, om daar practische ervaringen als huishoudster op te doen. De Ringersfabrieken waren het doel van dezen tocht en de directie toonde aan de Hel- fersche leerlingen, welke bereiding de choco lade ondergaat, vanaf de cacaoboon tot de -eep en de bonbons, die de jonge dames zoo traag snoepen Behalve dat ieder een valschen zilveren gul- Zaterdag 22 Juni. Weer komen er dames en heeren bij U, Om 'n heel. heel klein offer te vragen. Weer komen zij straks bij U aan Om 'n beetje^ van 't lgden te dragen. Weer komen zij bg U. en gij zegt met neen Gij stuurt er geen mensch toch teleurgesteld Want gij zijt bekend met het „Zonnestraal^- Dat geeft ons een goed en veUig gevoel. Wat Zonnestraal" doet. ach, dat ia u bekend. Geeft hulp. dat weet U. aan ieder patiënt. Zoo noodig, ook kost'loos, wordt men daar verpleegd. Waarbij men ook nimmer de vraag overweegt. Of ere Rood zijt of Chrisflgk, Katholiek of Fascist. O, neen. dat ge ziek zijt, dat is 't wat beslist. Daarom, uit Uw zak dus Uw portemonnaie. Bestrijdt met u allen de T.B.C. JAN MENS. den (van buiten zilverpapier, van binnen chocolade) kreeg, werd ook nog iedere jeug dige bezoekster een doos heerlijke Ringers- bonbons aangeboden. Voorts vonden de jonge dames een lange, prachtig gedekte tafel, waarop leuke kopjes stonden, waarnaast een blokje chocolade. Dit blokje was, naar de Directie der Ringers- fabriek meedeelde, een nieuwe vinding om poeder uit te schakelen en toch een fijne kop cacao te krijgen. DE BLAUWE ZEERIDDERS MAKEN DONDERDAG 27 JUNI EEN TOCHT DOOR NOORD-HOLLAND. In Haarlem, Amsterdam en Alk maar zullen ze audiëntie verleenen De gewone jaarlijksche tocht der Blauwe Zeeridders, de menschenredders uit den kop van Noord-Holland zal volgende week plaats vinden. Nog leeft in aller geheugen de groote tocht door Friesland, die het vorig jaar ge maakt werd, een tocht op welke heel Friesland de mannen toejuichten, en waar hen aan 't eindpunt, in Leeuwarden, een vorstelijke ont vangst ten deel viel. Moed, Volharding. Zelfopoffering heeft ook nu niet stil gezeten. Ditmaal blijven de oude menschenredders in eigen provincie. Met een 50-tal auto's zal vanaf Den Helder gestart worden naar Castricum, vandaar wordt naar de Velzer pont gereden. Van hier naar den Nieuwen Duinweg over Santpoort, oude Zandvoortsche weg terug naar Haarlem, waarna de dragers van het record-aantal redding medailles bij hotel Brinkman zullen afstappen en waar ongetwijfeld de Haarlemsche bevol king hen enthousiast zal verwelkomen. Om zes uur zal de stoet, met aan den kop, als geleide, de motorbrigade van de Haarlem sche politie, via den Haarlemmer straatweg naar Amsterdam vertrekken. Daar aangeko men zal de Amsterdamsche politie van de motorbrigade de leiding overnemen en de oude redders veilig door de branding van de wereld stad voeren, waar ze in hotel Smaalders, Over toom 87, het anker zullen uitwerpen en waar de inwendige mensch versterkt wordt. Van 68 kan hier de Amsterdammer zijn opwach ting bij de Redders maken en kunnen ze kennis maken met de oude stoere garde, „die het eens deed" op onze kust, met de meest pri mitieve reddingmiddelen. Om 8 uur wordt het anker gelicht en vertrekt de file naar hotel-restaurant v. Doorn, Ken- nemerstraatweg Alkmaar, waar het afscheids feest der Redders plaats heeft. Ongetwijfeld zullen de Noord-Hollanders in 't algemeen, de Haarlemmers, Amsterdammers en Alkmaarders in 't bijzonder, deze levende monumenten van het Reddingswezen hartelijk begroeten. Als er iemand is, die hun dien dag extra wil laten genieten, de penningmeester van Moed, Volharding en Zelfopoffering, de heer Roetman, Jan in 't Veltstraat 38 Den Helder, welke Vereeniging deze tocht organiseert, ziet gaarne klinkende belangstelling tegemoet, om alles in de perfectie te doen slagen. -O Naar aanleiding van een door den Voor zitter der Vlsscherij-Centrale aan de Ver. van Vischmeelf abrikanten toegezonden voorstel, 1 betreffende maatregelen tot het sparen van de kleine visch, was Woensdag 19 Juni in „Krasnapolsky" te Amsterdam een vergade ring belegd, met belanghebbende groepen, om dit voorstel in beschouwing te nemen. Van deze belanghebbende groepen waren opgekomen vertegenwoordigers van de na volgende vereenigingen: Coöperatie „de Toekomst", Oostzaan; Coöperatie „de Eendracht", de lip; Gezamenlijke Eendenhouders, Oostzaan, Landsmeer; Coöp. Ver. van Visscherij-Bel. te Texel; Heldersche Visschersver. „Samenwerking"; Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders; Reeders-Ver. „Vuurbaak", Katwijk aan Zee; Visschersver. „Samenwerking", Schevenin- gen; Bond van Ned. Visschers-Vereenigingen; Ver. van Schippers-eigenaars, Katwijk aan Zee; Chemische Fabriek N.-Holland. Beverwijk; Sluis' Chem. fabriek N.V., IJmuiden; N V. Chem. Fabriek ,,De Toekomst", IJmui den. Het genoemde voorstel werd voorgelezen en miste geheel de instemming der vergadering, integendeel was men algemeen van oordeel, dat, bij eventueele invoering van het voorstel zoowel de kustvisscherij, het vischmeelbedrijf en het eendenhoudersbedrijf ten doode zou zijn opgeschreven. Bovendien was men van oordeel, dat een dergelijk voorstel, hetwelk practisch neer komt op een pufverbod, niet thuis behoort onder de crisismaatregelen, doch inderdaad gerangschikt moet worden onder een aanvul ling der Visscherijwet, zoodat andere instan ties over een dergelijken maatregel zouden hebben te beslissen. Want dit practisch neerkomen op een puf verbod zou niet zijn een crisisbestrijding. In tegendeel zou het beteekenen een ondergang van vele bednjven, waardoor duizenden broo deloos zouden worden gemaakt en die allen op de publieke kas zouden zijn aangewezen. Het voorstel c. .was b.v. dit: Wanneer voor de verschillende vischsoorten een maat ge steld en gehandhaafd wordt, beneden welke ter Hr. Ms zij niet mogen worden behouden en aange voerd "wordt voorkomen, dat de ondermaat- sche 'visch wordt aangebracht en afgeleverd Benige zekerheid, dat ook de jonge visch bij het visschen werkelijk gespaard wordt is daarmede echter niet verkregen. Zich eenige illusie te inaken omtrent het lot van het overgroot© deel van de jonge visch die na in den trawl te zgn gevangen en aan dek gebracht, nog weder te water geworpen wordt, is uitgesloten. Het grootste deel daarvan is als verloren te beschouwen. Men meende, dat waar reeds werd toege geven en algemeen trouwens bekend is, dat met de vischmethoden de kleine visch toch dood is, het geen zin kan hebben om deze visch niet voor puf aan te voeren. Werpt men deze visch in zee zooals dat met de visch van 1 tot 13 cm dan zou moeten geschieden, dan zou dat geen voordeel kunnen opleveren voor verbetering van den vischstand, doch slechts inkomstenverlies voor den visscher beteeke nen, daar nu voor een mand puf nog 30 ct. wordt gemaakt. En de visscher kan thans geen cent, maar dan ook geen cent missen. De vischmeelf abrieken betrekken daarvan hun grondstof en de eendenhouder heeft dit vischmeel noodig voor zijn bedrijf, omdat dit goedkoop voedsel door geen ander gelijk waardig goedkoop voedsel is te vervangen. Er wordt voorgesteld een grootere net- maaswijdte met de bepaling, dat met ingang van 1 Februari 1936 met geen andere maas wijdte van mindere maat mag worden ge- vischt. Men vroeg: waar haalt de visscher thans het geld vandaan voor vervanging van zijn tegenwoordige netten? De formuleering van de voorstellen waren de volgende: a. Met ingang van 1 Aug. 1935 wordt op schol, tong, tarbot, griet en schar een maat gesteld van 18 cm. b. Met ingang van 1 Aug. 1936 wordt de maat op schol, tarbot, griet en schar bepaald op 20 cm, met ingang van 1 Aug. 1937 op 22 cm en 1 Aug. 1938 op 23 cm. c. Met ingang van de genoemde data zal het verboden zijn de genoemde vischsoorten kleiner dan de daarop gestelde maat aan te voeren, met dien verstande, dat het toegelaten zal zijn die vischsoorten aan te voeren bene den de maat van 13 cm. d. Onder „maat" wordt verstaan de lengte van de visch gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van de staartvin. e. Met ingang van 1 Febr. 1936 zal het verboden zijn, in en buiten de territoriale wa teren met een trawl, een snurrevaad of eenig ander vischtuig, hetwelk door het water wordt voortgetrokken te visschen indien de maas wijdte daarvan kleiner is dan 7% cm. f. De bepaling omtrent de maaswijdte geldt niet voor een vischtuig, waarmede op haring, makreel, sprot of garnalen gevischt wordt. g. Onder maaswijdte wordt verstaan de lengte van de gestrekte maas tusschen haar eindknoopen nat gemeten. Men meende, dat met deze voorgestelde maatregelen noch het sparen van de kleine visch werd verkregen noch de visscherij er mee was gediend, maar dat vele bedrijven er door ten ondergang waren gedoemd. Op grond daarvan kon men met de voor gestelde maatregelen niet accoord gaan en zou men met alle gewettigde middelen pogen ze niet ingevoerd te krjjgen. Een telegram in dien géést werd gericht naar den Minister van Economische Zaken en naar den Voorzitter der Visscherij-Cen trale, terwijl een audiëntie bij deze autoritei ten zal worden aangevraagd, terwijl de ver schillende Kamerfracties zullen worden inge licht. i V' - -■D r.; DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. De verkiezing voor den gemeenteraad is alhier rustig en in volmaakte orde verloopen. Door de medewerking en welwillendheid van het Stembureau waren wij in de gelegenheid om reeds te 6 uur de totaalcijfers der ver schillende lijsten te kunnen vermelden. En hoewel deze cijfers officieus waren, verschil den deze toch over het geheel bijna niets met de officieele.. Bij de verkiezing voor de Prov. Staten werden 765 stemmen uitgebracht met daarin 53 van onwaarde, nu was dat 725 met 30, zoodat er 695 geldige stemmen waren. De S.D.A.P. verkreeg thans 17 stemmen minder, de Vrijz.-Dem boekten een winst van 15 st. Van deze 695 stemmen kregen de kerkelijke partijen 265 stemmen, zoodat het restant, groot 430 stemmen, zich naar links richtte. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Lijst I, wild (Smit, enz.), 163 st., geen zetel. Lijst II, Ant.-Rev., 224 st., gekozen J. Hooi- meyer. Lijst III, Kath. Dem. Partij, 113- st., geen zetel. Lijst IV, R.-Kath. Staatspartij, 594 st., ge kozen A. L. Kloosterman, C. J. v. d. Ploeg H. op 't Veld. Lijst V, Chr.-Hist., 204 st., gekozen D. Lub bert. Lijst VI., S.D.A.P. 703 stemmen., gekozen- K. Keuris, J. Dekker, Jb. Raven. Lijst VII, Vrijz. Partij en PI. Belang, 678 st gekozen G. Kuiken (PI. B.), G. Rezelman (Vrijz. P.) en M. Cornelissen (PI. B.). Vier jaar geleden behaalden: A.-R. 130- R.K.Stp. 508 (toen had de K.D.P. geen eigen hjet); Chr.-Hist. 177; S.D.A.P. 545 In PI lek 568 en Vrijz. 352, samen 920. Totaal uitgebrachte stemmen thans 2629 dus kiesdeeler 239 en van den kiesdeeler n dus C. Smit niet uit PI. Bel. was 8e' stemmen van zijn lijst bij lijst omen, was hij verkozen geweest en ha„ R.K.Stp. geen overschotzetel, dus een zetel minder behaald. De Kath. Staatsp. profiteerde dus hier van het afzonderlijk uit komen van de heeren Smit c.s. Maar daar staat tegenover, dat de Kath. Dem. Partij ditmaal ook met een eigen lijst kwam en wanneer dit niet was geschiedt en deze stem men ook ten goede van de R.K.Stp. waren gekomen, deze partij toch ook drie zetels had verworven. Tegen de algemeene verwachting in, keert de heer Smit niet in den raad terug. Even eens tegen wat algemeen gedacht werd in, hebben zoowel A.-R. als C.-H. Partij op een zetel beslag gelegd. (Vrij algemeen dacht men één, niet beide partijen in den nieuwen raad vertegenwoordigd te zien). Niet terug keeren de heeren: C. Smit, W. Komen, G. v. d. Berg (had zich niet beschik baar gesteld), H. Jonker en D. Koorn. Daar voor komen in de plaats: A. L. Kloosterman, C. J. van der Ploeg» H. op 't Veld. J. Hooi- meyer en M. Cornelissen. Herkozen zijn: D. Lubbert, K. Keuris, 3. Dekker, H. Raven, G. Kuiken en C. Rezelman. Bij de Vrijz. Kiesver. en PI. Bel. geldt de afspraak, dat diegenen zitting zullen nemen, die de meeste stemmen behaalden. De heer G, Kuiken had 191, C. Rezelman 152 en M Cornelissen 61 stemmen, terwijl de heer D Koorn (die niet herkozen is) er 59 kreeg. Deze lijst was alphabetisch opgemaakt; de heer Cornelissen stond daardoor bovenaan en het is dus mogelijk, dat, hoewel ongewild, dit op zijn benoeming van invloed is geweest. STEMMING VAN LEDEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Naar wij vernemen zal de stemming voor een nieuwen raad plaats vinden op Woensdag 26 Juni a.s. OPENSTELLING WEGVAK, De Minister van Waterstaat heeft goedge vonden: 1. van den weg HaarlemVelsenAlkmaar van EwijcksluisWieringenZurichHar- lingenLeeuwarden, het wegvak, gelegen tus schen den Lonjeweg en den Zuider-Oeverdijk te Wieringen open te stellen voor het openbaar verkeer; 2. het onder 1. genoemde wegvak in te dee- len in de eerste klasse Op de Schorren bg den Eendrachtspolder op Texel zitten ongeveer 200 paar groote sterns te broeden, wat als eep groote bijzonderheid kan worden aangemerkt, daar deze vogels, ook wel vischdiefjes genoemd, in ons land zeld zaam zijn. Twee jaar geleden werden hun nes ten overstroomd, terwijl het vorige jaar geen broedplaatsen werden opgeslagen, ofschoon ze er wel eenigen tijd vertoefden. b.s w UITSLAG GEMEENTERAADSVERKIEZING Dé uitslag van de op 19 Juni gehouden ver kiezing van leden voor den Gemeenteraad had tot uitslag: Uitgebrachte geldige stemmen Lijst r. Plaatselijk belang 2. Christelijke partij Vrije kiezers Roomsch Katholiek S.D.A.P. 3. 4. 5. 1980 731 94 198 487 470 Gekozen zijn: Van Lijst 1: Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, J. Schoorl Pz., Joh. de Veer, Jb. 'de Vries. Van Lijst 3: W. F. J. van Erp. Van Lijst 4: H. F. v. Nuland, P. A. Klaver, S. Stam Van Lijst 5: B. Orsel, J. Speur. F. Bakker. Plaatselijk Belang verliest een zetel aan de S.D.A.P. ,.jni - Meervoudige Strafkamer, Zitting van Dinsdag 18 Juni 1935, Uitspraken zitting 10 Juni Adoif T., visscher, Wieringen. Diefstal van botfuiken. Vrijspraak. Cornelis den H., Broek op Langendijk, thans ged. wegens verduistering van een auto. Kooper van landbouwproducten met het doel het gekochte niet te betalen. Eisch 1 jaar gev. Vonnis conform. Klaas H., St. Maartensvlotbrug. Veroor zaken van dood door schuld. Doodelijke aan rijding van den balmuzikant Tobras Koordes, op den Helderschen weg onder Zijpe. Eisch 150 boete of 60 dagen hechtenis. Vonnis 100.boete of 50 dagen. Een autorit, die sensatie gaf. Aan een op 10 Juli 1935 te Zijpe gehouden Harddraverij, nam ook deel 'n pikeur uit Amsterdam, Blaas B., welke heer verkikkerd \verd op een leeren damesjas, die door hem uit de keuken van een café werd ingepikt en in den auto, waarmede het gezelschap 's avonds naar Amsterdam zóu terugkeeren, werd meegenomen. Inmiddels was echter de vermissing ontdekt en werd gemelde auto des avonds door de politie te Alkmaar aange houden en de mantel in beslag genomen. De heer Klaas B., had echter met zijn gezel schap de thuisreis niet gemaakt, zonder hier en daar eens op te steken. Althans, zijn rij vaardigheid verdiende geen 10. Wat bleek uit het feit, dat hij op den Helderschen weg even voorbij Burgerbrug 'n motorrijder, zekeren Ansma, die aan den kant van den weg zijn door een andere aanrijding beschadigden mo tor stond te repareeren, 'n doffer gaf, waar door deze sportman bloedend werd verwond. Meneer B. had echter van den rit ook niet veel genoegen, aangezien hij eerst terecht stond wegens diefstal van gemelden dames mantel en later nog êens ter zake hierboven- gehielde aanrijding. Ook voor deze aanrijding stónd de pikeur terecht en werd bjj verstek, want de verdachte was niet verschenen ver oordeeld. Dé véroordeelde nam evenwel met dit von- doel Ge, als U zich op 't examen alles kunt herinneren, wat Ge eens geleerd hebt. Ge zijt helder en geconcentreerd, rustig en kalm als Ge zoo'n „AKKERTJE neemt. ni3 geen genoegen, kwam in verzet, welke verzetzaak nu op deze zitting nog eens op nieuw werd behandeld. Niet geheel ten nadeele van den opposant, die een tegemoetkomende houding aannam, en daardoor eenigermate de sympathie ver wierf van den Officier, zoodat deze ma gistraat zich bereid verklaard inplaats van principale hechtenis te vorderen 100 boete of 50 dagen, ongeacht de ontzegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van 1 Jaar. De ,L(jster" (terugreis) vertrok 19 Juni van Bandoeng en arriveerde denzelfden dag te Medan. De „Oeverzwaluw" heenreis vertrok 19 Juni van Akylab en arriveerde denzelfden dag te Medan. rapport rapport betoond neerge- Het oordeel van dr. Duker. Do kwestie van blikseminslag. Dr. P. G. J. Duker, de bekende deskundige op het gebied van blikseminslag, heeft Maan dagmiddag in een persconferentie te Amster dam zijn bevreemding te kennen gegeven over enkele dingen in het officieele betreffende de ramp van de Uiver. In de eerste plaats, dat in dat maar matige belangstelling wordt voor de conclusies, door dr. Duker legd in zijn pathologisch-anatomisch rapport dat hg op verzoek van de Uiver-commissie samenstelde enwaarin duidelijk vermeld staat, dat de verwondingen, op drie der op varenden gevonden, geen twijfel laten, of deze personen waren door den bliksem gedood. De bewering, dat de metalen Uiver gerea geerd moet hebben als een zgn. kooi van Far- raday, gaat z.i. daarom niet op, omdat een kooi van Farraday een vaste metaal-massa vormt, terwijl bij de Uiver de geïsoleerde radio-antenne-inleiding een ideale plaats voor den bliksem was om zich daardoorheen in het vliegtuig te verpreiden. Het officieele rapport laat deze en andere dingen geheel buiten beschouwing en ver zwijgt voorzoover gepubliceerd verder ook het rapport van dr. v. d. Maas van den Rijksstudie Dienst voor de Luchtvaart, welk rapport naar mén móet aannemen zeer be langrijke verklaringen heeft bevat. Maar vooral treft het z.i. in het rapport der com missie, dat het demogelijkheid openlaat, dat de bekwaamheid van de piloten in twijfel wordt getrokken, waar nu voor dr. Duker vast staat, dat de Uiver-raimp één van de grootste blikseminslagcatastrophen is ge weest, die ooit in de geschiedenis van de luchtvaart plaats vinden, vindt dr. Duker het noodzakelijk, dat meer aandacht wordt be steed aan hetgeen zijn onderzoekingen uit wijzen. Dr. Duker, dié als expert herhaaldelijk ge raadpleegd wordt waar het blikseminslag be treft o.a. door hét gemeentebestuur van Amsterdam deélde verder mede, dat hij rustig voortgaat met zijn onderzoekingen, o.a. op nieuw materiaal, dat pas uit Bagdad in Nederland is aangekomen. Vooral zet hij die onderzoekingen voort, omdat hij meent, dat het inderdaad mogelijk zal zijn vliegtui gen ook geheel metalen vliegtuigen volkomen tegen blikseminslag te beveiligen en het verwondert hem dat.de, officieele com missie met dit belangrijke punt voor oogen het vraagstuk van den blikseminslag min of meer als een zaak van minder belang heeft behandeld. 6— Groote verbetering in het luchtverkeer in de komende jaren. Vlieg' tuigen voor nog geen duizend gulden Anthony Fokker, de beroemde vliegtuigbou wer, die thans in Engeland vertoeft, waar hij aan 't onderhandelen is over licenties voor het bouwen van zijn nieuw ontworpen vier-moto- rige vliegtuigen, welke een snelheid kunnen bereiken van 320 km per uur, heeft aan een vertegenwoordiger van de Sunday Express nog eens verteld hoe hij de toekomstige vlie gerij ziet. Volgens den heer Fokker zal vUegen in een jaar of twintig het gewone vervoer voor ieder een zijn. Het zal dan zoo populair en veilig zijn als het autorjjden'thane is en veel góedkooper. •Waneer wij kleinë vliegtuigen kunnen bouwen in groote getallen, welke aantallen niet eens zoo groot hoeven te Zijn ars de aantallen auto's die wij thans bouwen, dan zal het mogelijk zijn zulke machines te leveren voor minder dan 1000 en een tochtje naar Parijs bijv. zal niet meer dan een daalder kosten. Zij zullen twee zitplaatsen hebben en een snelheid van 120 km. per uur. Ik geloof echter niet, dat er zooveel vliegtui gen zullen komen als thans auto's, want er is nog al wat behendigheid voor noodig om een vliegtuig te besturen in slecht weer, ofschoon het bij mooi weer al zeer gemakkelijk is. Wanneer dat goedkoope vliegtuig er een maal is, dan zal vliegen het goedkoopste trans portmiddel zijn vap de vyerpld» Elke.stad zal een aantal luchthavens hpbpen. en bpvendjen zullen vele particuliere landingsterreinen zijn, bijv. voor golfclubs e.d. Mep zal dap vap en naar het sportterrein vliegen. Heden ten dage gebeurt dat ook a' wel, maar het is nog vrij duur en men heeft zijn eigen vliegtuig en zijn eigen piloot noodig. Toch kost dit ook thans al niet meer, dan het houden van een beetje grooten wagen met chauffeur, zooals gegoede menschen thans hebben. Over twintig jaar, waarschijnlijk zelfs al in minder tgd, zullen we in een ruk naar New York vliegen. Men zal dus den eenen dag vap Londen vertrekken en den volgenden dag zijn zaken in New York behartig. Ik voorzie een tgd zeker binnen de twin tig jaar dat menschen met beperkte inko mens in staat zullen zijn luchttochtjes te ma ken naar Rusland, China en Indië en de meest afgelegen plaatsen van onzen aardbol. Dat niet te doen zal meer uitzondering zgn, dan het wel le doen. Met de verbetering van de aëro dynamische techniek zullen wij ook in staat zijn grootere snelheden te bereiken. Naar Reuter uit Berlijn verneemt, heeft de Synode van Augsburg der Belijdeniskerk eep beroep op de rgksregeering gedaan om de vijf oppositioneele geestelijken, die nog in een concentratiekamp bitten, vrjj te laten. De Synode zegt daarin o.m.: „Geen aardsche macht kan de kerk ontheffen van haar ge hoorzaamheid aan God". Men loopt over het algemeen licht over de Fransche bezwaren heen. De Londensche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: Het eerste, waar de Londensche bladen tevreden over zijn, is, dat Groot-Brittannië nu althans wat zgn vloot betreft, geen wed loop met Duitschland meer te vreezen heeft Om deze reden vertoont men natuurlijk net- gingen om de bezwaren van het feit dat Groot-Brittannië willekeurig een afzonderlijke regeling getroffen heeft, gering te schatten of daar overheen te loopen. Alleen de Morning Post vat dezen kant van de zaak vrij ernstig op. Nog op 8 Maart heeft de Britsche regeering sterk geprotes teerd tegen eenzijdige inbreuk van Duitsch land op zijn contractueele verplichtingen met betrekking tot zijn land- en luchtmacht. Drie maanden later, schrijft de Post, helpt Groot- Brittannië nu Duitschland openlgk bg een flagrante schending van de maritieme ont- wapeningsbepalingeh. Ten overvloede ge schiedt dit zonder raadpleging van de andere onderteekenaren van het verdrag. Volgens de Telegraph vormt de getroffen regeling een uitnemenden grondslag voor de uitvoeriger besprekingen, die althans onder nomen moeten worden en welke Eden's be zoek aan Parijs bevorderen zal. Duitsche persstemmen. De Völkische Beobachter schrijft onder het hoofd: „De overwinning van gezond overleg". Precies 4 weken na de groote rede van den Leider over de grondbeginselen van de Duit sche buitenlandsche politiek, .komt het tele gram over de te Londen gesloten overeen komst. Het achtste van Hitler's 13 punten is daar mee spoedig actueel geworden. De Lokal Anzeiger is van oordeel, dat de vlootovereenkomst een politieke beteekenis heeft, welker strekking men niet licht zal overschatten. Zij bewijst, dat op den grond slag der rechtsgelijkheid vraagstukken kun nen worden opgelost, die meer dan 10 jaar lang de politieke atmosfeer hebben vergiftigd. De opvatting in Frankrgk. De correspondent van het blad meldt o. m.: Zóó gauw werd het sluiten van het EngelschDuitsche vlootverdrag hier niet verwacht, want nauwelijks heeft de Fransche nota Londen bereikt. Voor de Franschen is hoofdzaak de aanmoediging, die de Duitschers in het snelle totstandkomen van het verdrag moeten vinden. Wat Londen ook zegt. de overeenkomst verschijnt hier als een teeken voor de vrien- i den van Stresa. Te Parijs is men geneigd daar redenen van Engelands binnenlandsche politiek achter te zoeken. Met het oog op de aanstaande verkiezingen versterken de con servatieven daarmede hun positie. Zij nemen er de arbeiderspartij wat wind mee uit de zeilen. De ontstemming loopt hier in sommige kringen'zóó hoog, dat men zich afvraagt of Londen met blindheid is geslagen, vooral daar in deze moeilijke omstandigheden maar de helft van de Engelsche vloot in de nabijheid van het moederland saamgetrokken is. Italiaansche persstemmen. De Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst wordt, naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Milaan meldt, in de Noord-Itaiiaansche bladen levendig besproken. De Gazeta del Popoio schrijft: „Sedert eenigen tijd stevent Engeland met vol gas op Duitschland af. Hoe is deze plotselinge verandering van houding, direct na de over eenkomsten van Londen en van de conferentie van Stresa, te verklaren Eenvoudig door dien Engeland tot zijn traditioneele politiek van handhaving van het evenwicht in Europa terugkeert, door zijn eigen gewicht naar hier en daar te verplaatsen, om meester van den toestand te blijven." De Popoio d'Italia betoogt, dat Italië vroe ger, evenals elk ander land heeft erkend, dat de verdragen niet eeuwig zijn. In dit geval gaat het echter om internationale verplich tingen, die Amerika, Engeland, Japan, Frank rijk en Italië aangaan. Met de „Jan Pietersz. Coen" naar Rusland. Daarvoor biedt de Stoomvaart-Maatsch. „Ne derland" met de „Coen!' gelegenheid van 30 Aug. tot 13 Sept. De bekende A.N.W B. (Aig. Ned. Wielrij- dersbond) verspreidt op groote schaal en ge heel kosteloos haar brochure „Vacantie", waarin, aan de hand van een groot aantal afbeeldingen, tochtjes door Nederland worden aangegeven, o.a. een rondrit langs het IJssel- meer, een toer door Overijssel, Drenthe en Friesland, een reis door het westelijk deel van Noord-Brabant, Zeeland en over de Zuid- Hollandsche eilanden, een tocht langs de groote rivieren, enzoovoorts.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6