BINNENLAND Burgerlijke Stand GEMENGD NIEUWS DE DIEFSTAL TE WORMERVEER. Visscherijberichten Marktberichten. De gemeenteraadsver kiezingen elders in ons land. Ontevredenheid onder de Zuiderzeevisschers. Opneming nieuwe arbeiders in den tuinbouw, enz. Toewijzing kalveren. Binnenland. De zuivering van Oss. De aanslag op den hoofdredacteur van Het Volk. Verduistering aan het spoorweg station te Haarlem. Diefstal te Ossendrecht. De noodlottige wegwedstrijd bij Bergen N.-H Zijn oom vermoord. De moord te Wildervank. Om oude schuld. Muiterij in Kansas. MENSCHENROOVERS OP CUBA. Proces tegen een moordenaar. Een spoorwegongeluk in Stiermarken. Het zonderlinge avontuur van de Chineesche kruisers. Vergiftiging op groote schaal Marineberichten. HEIDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 JUNÏ 1935. 0- Te 's-Gravenhage verliezen liberalen en vrijzinnig-democraten elk 2 zetels, <le anti-rev. 1 zetel. De s.d. winnen 1 zetel; Nat. Herstel verwerft er vier. Te Groningen een groote opschuiving I in radicale richting. Gisteren is in tal van gemeenten, vooral in grootere gemeenten, gestemd. De uitslagen van de grootste twee: *s-Gravenhage en Gro ningen, volgen hieronder. In zekeren zin is liet beeld van deze beide uitslagen tegen strijdig. Terwijl in Den Haag het rechts-radi- cale Nationaal Herstel 4 zetels verwerft, gaat het verlies van de vrijzinnigen te Groningen naar het hnksch-radicale Recht en Vrijheid, dat 5 inplaats van 1 vertegenwoordiger gaat tellen, Het grootste verlies is voor de vrij zinnig-democraten, die echter in 1931 door een bekenden candidaat, die zich voor een ge ruchtmakende kwestie warm maakte, boven hun politieken stand waren gekomen. Over het geheel is het beeld van de ver kiezingen trouwens zeer wisselend. Geenszins in alle plaatsen zijn de vrijzinnigen aan de verliezende hand. Ook de s.-d, volstrekt niet overal aan de winnende hand. Hier en daar blijkt echter het kiezerscorps beslist geradicaliseerd, bijv. te Zaandam. De chr.-dem., de rev. soc. en de comm. verwerven dan ook in verschillende gemeenten een zetel. Nationaal Herstel is vooral daar naar voren gekomen, waar zich bij de Statenverkiezing een aanhang van de N.S.B. had geopenbaard. Dit blijkt inzonderheid te 's-Gravenhage en Wassenaar. Elders, zooals te Winterswijk, hebben de „nationaal-socialisten onder het mom van „Gemeentebelang" aan de verkiezin gen deelgenomen. (Nw. R. Crt.) 's-GRAVENHAGE. Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den gemeenteraad van 's-Gravenhage geworden (niet-officieele uit slag) Winst en verlies. oude nieuwe winst of Partijen raad raad verlies Lib 5 —2 V.D 3 1 —2 S.D.A.P 14 15 1 A.R 5 5 —1 C.H 4 4 R.K 9 9 Herv. Ger. 1 Comm 2 Nat. Herstel 4 GRONINGEN. Bij de gisteren te Groningen gehouden ver kiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeenteraad geworden: 3 lib., 3 v.d., 12 s.d.a.p., 5 a.r., 3 c.h., 3 r.k., 2 comm., 1 nat. hertel, 5 recht en vrijh. 1 chr.- dem., 1 wilde. i i j Winst en verlies. oude nieuwe winst of Partijen raad raad verlies Lib4 3 1 V.D7 3—4 S.D.A.P11 12 +1 A.R5 5 C.H4 3 —1 R.K4 3—1 Dem. Partij 1 1 Recht en Vrijheid 1 5 -}-4 Nat. Herstel 1 +1 Chr.-dem1 +1 Comm2 2 NOG BENIGE UITSLAGEN. Zaandam. De samenstelling van den gemeenteraad ls geworden: 1 Lib. (thans 2), 3 V.D. (2), 9 S.D.A.P. (11), 4. A.R. en de C.H. (resp. 3 en 1), 2 R.K. (2), 2 comm. (1), 2 Rev. Soc. (0), 0 Onafh. R.K. (1). Vlissingen. De samenstelling van den gemeenteraad is geworden: 2 lib. (thans 2), 1 V.D. (1), 7 S, D. A. P. (5), 4 A.R. (4), 2 C.H. <3), 2 R.K. (3), 0 onafh. S.D. (1). Gekozen zijn: Paap, Anker (lib.); Harts (V.D.); d.e Mey, van Hal, Rorye, van Span ning, König, v. Oorschot, Post (S.D.); Laer- noes, Sorel, Woltering, Marys (A.R.); v. d. Beeke Callenfels, Polderman, Kappon (C.H.) Edelman, Andriessen (R.K.). Broek op Langendjjk. Bij de gisteren gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 1 V.D. (1), 1 S.D.A.P. (1), 3 A.R., 2 C.H. (2). Gekozen zijn: A. Glas, O. Koedijk, D. Kan sen (a.r.), C. Ooievaar, L. v. Zuidam (c.-h.), p. v d. Molen (s.d.a.p.), C. C. W. Bonnet, (v.-d.). DE PRINSES NAAR 'S-GRAVENHAGE. Om liaar stemrecht uit te oefenen. Hoewel prinses Juliana op Het Loo ver toeft, is zij speciaal naar 's-Gravenhage ge komen ten einde haar stemrecht te vervullen. Evenals bij de Statenverkiezingen bracht H K H. haar stem uit in het stemlokaal aan de Nieuwe Schoolstraat waar de wethou der van onderwijs prof. ir. C. L. van de Bilt voorzitter is. van Den Helder. Van 18 en 19 Juni. GETROUWD: B. Daalder en A. C. Rogge veen. ONDERTROUWD: Th. J. Snel en A. C. M, v. Hees; W. J. Balijon en A. F. Sackbrook; G. Oei jee en E. S. Boogaard; J. C. Th. Kwak en G. de Winter; E. Manuels en J. van Ha ren. BEVALLEN: B. v. Poelwijk—Leemburg, z.; I L v. Pelt—Winter, z.; L. Riekwel—v. d. Steen, d.; J. S. C. Rietvink—Oskam, d. OVERLEDEN: J. J. Bootsman, 72 j.; G. de Vries, 81 j.; A. Wilms. 71 j. CONGRES C.N.O.P. De Centrale van Nederlandsch Overheids personeel (C.N.O.P.) houdt Zaterdag 22 dezer nam. half drie een vertegenwoordigend con gres in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage ter behandeling van het wets ontwerp ter verlaging van de openbare uit gaven. Het congres staat onder leiding van den voorzitter, den heer M. M. Cohen, terwijl in leidingen zullen worden gehouden door den heer A. Kooiman, secretaris der C.N.O.P. en den heer H. M. Roos, lid van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken. In een Zaterdag 15 Juni j.1. in „Krasna- polsky" te Amsterdam gehouden vergadering van het Centraal Comité van Zuiderzeevis schers en de R.-K. Zeevisschersvereeniging „Sint Petrus", waarin ernstige ontevreden heid bleek te heerschen over de steunregeling voor gedupeerde Zuiderzeevisschers, welke beslist onvoldoende is en waarop bovendien nog zeer sterke kortingen worden toegepast, nog te drukkender, nu door het toelaten van Noordzeebotters met zware motoren tot de kuilvisscherij' op het IJselmeer een zeer groot gedeelte van de aalaanvoer (thans de hoofd bron van bestaan voor de IJselmeervisschers) aan anderen dan de bona-fide Zuiderzeevis schers ten goede komt en deze laatste slechts met zéér geringe vangsten genoegen moeten nemen, werd, nadat van verschülende zijden scherpe critiek tot uiting was gekomen, de volgende motie aangenomen: „Het Centraal Comité van Zuiderzeevis schers en de R.-K. Zeevisschersvereeniging „Sint-Petrus" in gemeenschappelijke ver gadering bijeen op Zaterdag 15 Juni 1935, in „Krasnapolsky" te Amsterdam; besprekenden den droevigen toestand der bona fide Zuiderzeevisschers en de steun regeling, zooals ze thans wordt toegepast, welke beslist onvoldoende is, overwegende, dat per 1 Juli a.s. weer een nieuwe regeling zal worden ingevoerd, waarvan thans echter nog niemand weet, hoe deze zal luiden, van oordeel, dat deze nieuwe regeling niet weer opnieuw aan de Zuiderzeevisschers mag worden opgedrongen, zonder dat daar over behoorlijk overleg is gepleegd, spreekt haar ernstige ontevredenheid uit over het feit, dat de Rijksdienst inzake de Zuiderzeesteunwet zoolang heeft getalmd met het bijeenroepen der Contactcommissie om bedoelde nieuwe regeling te bespreken en verwacht hiervan, dat de visschers ge vaar loopen, straks weer voor een voldon gen feit te worden geplaatst, roept de leden der Contact-commissie op, bij de te voeren besprekingen zooveel als mogelijk is één lijn te trekken en aan te dringen op door betaling van den vollen Steun voor alle gewezen Zuiderzee-visschers en op het Weren der iriotorkuilvisscherij met motoren boven 20 pk. besluit deze motie te doen toekomen aan den Minister van Waterstaat en aan den Rijksdienst inzake de Zuitlerzeesteunwet en te publiceeren in de pers, en gaat over tot de orde van den dag." Hét resultaat van de genomen proef is zoodanig, dat de minister van sociale zaken bereid is een aantal nieuwe ge meenten in staat te stellen de regeling toe te passen; de overheid zal 1/8 van het netto loon vergoeden. De minister van sociale zaken heeft een aanschnjvng inzake het opnemen van nieuwe arbeiders in den tuinbouw, de bloembollencul tuur, de groententeelt en de bloemencultuur, met bijslag van de overheid, aan verschillende na te noemen gemeenten, laten uitgaan: Zooals uw collge ongetwijfeld bekend ls, is gedurende een jaar in ons land een proef ge nomen, welke hierin bestond, dat het opnemen van arbeiders in land- en tuinbouwbedrijven werd bevorderd van overheidswege. De resultaten, met deze proef verkregen, zijn van een zoodanigen aard, dat ik bereid ben, thans ook uwe gemeente in de gelegenheid te stellen onderstaande regeling toe te passen en wel voorloopig gedurende de periode, die 31 December eindigt. De aangeschreven gemeenten. De aanschrijving is door den minister van sociale zaken aan 64 gemeenten gezonden, w.o. Andijk, Beemster, Berkhout, Blokker, Bo- venkaflspel, Egmond binnen, Enkhuizen, Groo tebroek, Heemskerk, Heer Hugowaard, Heiloo, Hensbroek, Hoogkarspel, Hoogwoud, Hoorn, Koedijk, Limmen, Medemblik, Midwoud, Nib- bixwoud, Obdam, Opmeer, Opperdoes, Oterleek Oudorp, De Rijp, Schellinkhout, Schermer, Schermerhorn, Spanbroek, Sijbekarspel, Twisk. Uithoorn, Ursem, Venhuizen, Wervershoef, Westwoud, Wognum, Wijdenes, Zwaag. Vragen van den heer Schalker. De heer Schalker heeft aan den minister van oecononomische zaken de volgende vra gen gesteld: 1. Is het de regeering bekend dat, in te genstelling met de uitdrukkelijke verzekering harerzijds aan de Tweede Kamer, ter gele genheid van de behandeling van de Land- bouwcrisisfondsbegrooting 1935, dat de groep waartoe de veehouders behooren, die in 1934 een kalf toegewezen kregen, in 1935 niet zou worden beperkt, in de gemeente Opsterland, district 26, aan tallooze van dergelijke vee houders geen kalverschets is toegewezen voor dit jaar? 2. Is het de regeering verder bekend, dat aan dezelfde groep veehouders, in vraag 1 be doeld, in de gemeente Epe wel een kalver schets wordt toegewezen, doch van een stier kalf, inplaats van een vaarskalf, wat voor deze veehouders praktisch neerkomt op een niet toewijzing van een kalverschets, daar voor hun bedrijf een stierkalf van geen enkel I nut is? 3. Is de regeering bereid maatregelen te nemen, dat haar toezegging in de Tweede Kamer, als bedoeld in vraag 1. door de land bouwcrisis-organisatie wordt uitgevoerd en aan alle veehouders, die in 1934 een katf kre gen toegewezen, ook dit jaar een schets voor een vaarskalf toegewezen wordt? Thans drie vrouwen gearresteerd. De rijks- en gemeentepolitie zet haar taak tot zuivering van Oss en omstreken' met on verminderde kracht voort. Nu reeds een groot deel van de mannelijke misdadigers on schadelijk is gemaakt, kom-t het zwakke ge slacht aan de beurt. Dinsdagmiddag heeft de gemeentepolitie te Oss voldoende termen aan wezig geacht om tot de arrestatie ovér te gaan van de 26-jarige weduwe B. te Oss, 'zoo dat thans drie vrouwen achter slot en grendel zitten. Naar verluidt, zou déze aanhouding in verband staan met den brand, welke op 11 Mei j.1. in een boerderij van haar vader, bij wien zij inwoonde, heeft plaats gehad. Door onbekende oorzaak brandde op genoemd tijd stip de boerderij van- den landbouwer van H. in de Boschstraat tot den grond toe af. Vol gens verklaring van de bewoners zou daarbij een bedrag van 50 gulden verloren zijn ge gaan. De vrouw is in den loop van den mor gen naar het huis van bewaring m Den Bosch gebracht. Vrouw van B.van H. bekent de boerderij van haar vader in brand te hebben gestoken; ook de Brommer! bekent- Naar dé Nw. Rött. Crt. verneemt, heeft de 26-jarige weduwe van B.-van H. uit Oss, die door de Ossche gemeentepolitie was gearres teerd, verdacht van brandstichting en Dins dagmorgen voor den officier van justitie te 'sJJertogenboach was geleid, hekend, dat zij den brand had gesticht. Het was opgevallen dat 't op 11 Mei de inboerderij van haar vader plotseling hevig brandde, toen zij die verlaten had en het was gebleken, dat zij vooraf eenige kostbare voorwerpen, onder andere een radio-toestel, te gelde had gemaakt en later verklaarde, dat die voorwerpen waren verbrand. Ook kleedingstukken, die als ver brand waren opgegeven, waren in veiligheid gebracht. De arrestatie heeft te Os opzien gewekt, daar zij uit een fatsoenlijk gezin komt. Zij zegt, dat haar vader niets van de eigenlijke toedracht heeft geweten. Deze wordt intus- schen zeer gedupeerd, daar de verzekering thans wel niets zal uitbetalen. i .V Verder heeft de 30-jarige F. v. d. W'. bij genaamd de Brommert, Dinsdag tenslotte be kend, dat hij te zamen met de neven G. en P. de B. den overval net berooving op de oude v. d. B. te Veghel heeft gepleegd. Hij was in de marechaussee-kazerne aldaar opgesloten en zal nu naar 's-Hertogenbosch worden overgebracht. Het heeft opzien gewekt, dat hij een bekentenis heeft afgelegd, aangezien hij als verstókt misdadiger bekend was, veie veroordeelingen achter den rug heeft, (i dpph nog nooit bekende. Nader verneemt het blad, dat P. de B. voor den substituut officier van justitie mr. Du- bois in Den Bosch heeft verklaard, waar de kleeren waren geborgen die hij tijdens den overval op zijn neef G. droeg en welke ori- vinubaar waren gebleven. De marechaussee te Oss heeft in de nabijheid van de ouderlijke woning van P. de B. geruimen tijd graafwerk verricht en een sloot uitgebaggerd, maar de kleeren zijn nog niet opgespoord. De dader tot 9 maanden gevange nisstraf veroordeeld. i De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 35- jarigen Pool M. H. R., tegen wien het O. M., wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven, 9 maanden gevangenisstraf geëischt had. Op 7 Maart had de man op den hoofd redacteur van Het Volk, den heer Ankersmit, op diens bureau, waar hij onder valsche voor wendsels doorgedrongen was, een revolver ge richt. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, zijhde poging tot doodslag, niet be wezen, omdat zij aanneemt, dat verdadhte, nadat hij de revolver op den heer A. had-ge richt, voor de daad teruggeschrokken is. Wat de motieven betreft, overweegt de rechtbank, dat zij de mededeeling dienaan gaande, door verdachte ter zitting met ge sloten deuren gedaan, onaannemelijk acht; veeleer neemt de rechtbank aan, dat ver dachte, die communist is, het plan heeft op gevat, den hoofderdacteur te dooden uit poli tieke beweegredenen. Zoo is ook de brief van verdachte aan den heer Wijnkoop te ver klaren. Wettig en overtuigend bewezen acht de rechtbank de subsidiair ten laste gelegde be dreiging tegen het leven van den heer Anker smit; deswege veroordeelt zij hem tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden en een week voorloopige hechtenis. Aan zjjn vrouw de daad bekend. De dader nog niet gevonden. De verdwenen kassier L. Schaap heeft Maandagmiddag uit Den Haag een brief aan zijn vrouw geschreven, waarin hij haar vertelt de stukken van zijn klanten weggenomen te hebben. Dien middag heeft men hem het laat ste gezien in een bekend café tegenover het station Hollandsche Spoor in Den Haag. Daar heeft hij zijn bekentenis geschreven. Sinds zoekt de politie van Nederland en om liggende landen naar den groenen Auburn auto G 46552, waarmee de Zaansche kassier de vlucht heeft genomen, na ongeveer drie ton, die in goed vertrouwen aan hem ter bewaring waren gegeven, zoek gemaakt te hebben. Voor een bedrag van ruim 100.090 gulden. Enkele dagen geleden is bij de controle van de boeken der afdeeling comptabiltieit aan het spoorwegstation te Haarlem ontdekt, dat een bedrag van ruim 100.000 gulden verduis terd was. De verdachte ambtenaar bij deze afdeeling heeft na een verhoor, hem door den chef van de afdeeling Vervoer te Amsterdam afgenomen, bekend een dergelijk bedrag in den loop van een jaar te hebben verduisterd. Reeds opgenomen in het Adv.-biad van gisteren. Een nader bericht meldt: De ambtenaar moet zeer geraffineerd te werk zijn gegaan, waardoor de fraude bij de controle van de boeken, twee maal per maand door den stationschef en nog eenige malen per jaar door de directie van de Spoorwegen niet opgemerkt werd. Een nieuw systeem in zijn vervalschingen leidde tot de ontdekking. Hij heeft volledig bekend en medegedeeld, dat hij groote ver liezen had geleden met speculeeren. Pas en kele dagen kreeg men argwaan, toen een be paalde boeking, welke aan den ambtenaar was opgedragen, niet geschied bleek. Bij het onderzoek, dat hiernaar werd ingesteld, nam de ambtenaar, die zich in het nauw gedreven zag, een vreemde houding aan. Hij is reeds vele jaren in dienst der Spoor wegen en genoot het volste vertrouwen. De zaak is jn handen van den chef der inspectie Amsterdam van de afdeeling vervoer der Ned. Spoorwegen. Bij de wed. M., wonende in de Dorpsstraat te Ossendrecht is Maandag een bedrag van f 2.000 gestolen. De weduwe had het geld in haar bed verborgen. Personen, die tijdelijk bij haar onderdak hadden verkregen hebben kans gezien het geld (e ontvreemden, toen de vrouw zich in een andere kamer bevond. De diefstal werd pas Dinsdagmiddag ontdekt, waarna onmiddellijk aangifte volgde. De politie slaagde er in een zekeren P. uit België te arresteeren, doch een zekere T„ die medeplichtig is aan dezen diefstal wordt nog gezocht. P. heeft reeds een bekentenis afge legd. Van het geld is slechts f 200 Si f 300 teruggevonden. Tweede slachtoffer overleden. Het ongeluk, dat Maandagavond te acht uur te Bergen (N.-H.) gebeurd is, heeft een tweede slachtoffer gecischt. Leon Ziek, die naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar werd vervoerd, is daar Dins dag aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden, zoodat dit ongeluk twee jonge levens gekost heeft. De botsing was zoo hevig, dat van het rechterportier het triplexglas in stukken vloog, zoodat mr. Ledeboer door glasscherven in het gelaat werd gewond. De auto is voor nader onderzoek in beslag genomen en de justitie heeft ter plaatse situatie-foto's laten maken. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. 0 Verdachte tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren den 20-jarigen R. B., arbeider te Drogeham, die zijn oom met 23 messteken had vermoord, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch was 2y, jaar met aftrek. Acht maanden voorwaardelijk voor een schaking naar Monaco. Wegens schaking met haar instemming van een 18-jarig meisje uit Delft, had een 28-jarige stadgenoot, zich voor de Haagsche reehtbank te verantwoorden gehad. Dit college sprak den jongeman vrij, doch de officier teekende tegen deze uitspraak hooger beroep aan. De advocaat-generaal vroeg vernietiging van dit vonnis en veroordeeling van den jongeman (die met zijn geliefde een snoepreisje via Ant werpen, Brussel en Toulon naar Monaco was gaan maken, waar het geld, dat het tweetal bij zich had, schoon op was, zoodat zij zich bg :den consul moesten melden) tot acht maanden igevangenisstraf, waarvan 4 mnd. voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd, en het hof legde een voorwaardelijke straf van 8 maanden, met '3 jaar proeftijd op. Drie mannen gearresteerd. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, is het onderzoek, ingesteld door de gemeente- en rijkspolitie te Wildervank zoo ver gevorderd, dat overgegaan kan worden tot de arrestatie van drie mannen, kooplieden van beroep, van wie men aanneemt, dat zij bij het misdrijf be trokken zijn. Twee van hen zijn Maandag te Groningen aangehouden, terwijl de derde Dinsdag te Pekela is gearresteerd. Zij zullen voor den officier van justitie te Groningen worden geleid. Nader wordt gemeld, dat de gearresteer den zijn zekere K. K. uit Oude Pekela, en twee te zamen wonende personen G. en L. uit Groningen. Maandag zijn ze naar Wildervank getransporteerd en de politie heeft zich den geheelen dag beijverd om uit het drietal iets los te krijgen. Het voorloopige resultaat van de ingestelde verhooren was, dat een van de drie weer op vrije voeten is gelaten. Het ver hoor is nog in vollen gang. De twee anderen worden voorloopig vastgehouden. Het staat thans vast dat meer lieden bij de gruweldaad betrokken moeten zijn, daar de oude 69-jarige heer Kroeze zeer sterk was en stellig niet door een enkelen aanvaller zou zijn over meesterd. De gearresteerden zijn allen jonger dan 30 jaar. De officier van justitie heeft 300 gulden uitgeloofd voor wie inlichtingen kan ver schaffen. welke leiden tot de ontdekking van den dader of de daders. De drie mannen, die waren aangehouden in verband met den moord op den heer Kroeze te Wildervank, zijn gistermiddag op vrije voeten gesteld. Een vechtpartij met zevert paarden- koopers. Dinsdagmiddag half zes verschenen een zevental paardenkoopers ten huize van G. W. aan den Bovendijk te Overschie. Zij hadden met W. nog een oude schuld te vereffenen, waarover zij eens wilden praten. Van praten kwam vechten en de politie werd gewaar schuwd dat er een ernstige vechtpartij het gevolg was van oude schuld. Met den politie auto begaf men zich naar den Bovendijk, waar het zevental voorloopig werd aangehou den en naar het bureau vervoerd. Verschil lenden van het gezelschap hadden vrij ern stige verwondingen bekomen. Na verhoord te zijn is het zevental huiswaarts gekeerd. Buitenland. Dwangarbeiders bezetten een mijn. Bijna 400 gedetineerden van het tuchthuis te Lansing in den staat Kansas, die te werk gesteld zijn in een kolenmijn, zijn Dinsdag morgen, kort voordat zij zouden afdalen in de schachten, aan het muiten geslagen. Vijf tien mijnbeambten, die zich in de mijn bevon den. gijzelden zij, waarna zij de telefoonver bindingen met de buitenwereld doorsneden. Nadat vier en een haf uur was onderhan deld tusschen de tuchthuisbeambten en de muiters, trachtten de gedetineerden plotse ling, de door bewakers bezette lift op een diepte van 250 meter te bestormen; zij wer den echter met behulp van traangas terug gedreven. De muiters hebben zich overgegeven. De 347 gevangenen in de mijn hebben zich overgegeven na een ondergrondschen aanval van de bewakers. De directeur van de ge vangenis had bevolen dat de machines voor de luchtverversching buiten werking zouden worden gesteld en dat smeulend houtvuur in de mijn moest worden gebracht. Bovendien vormde de rook een dekking waarachter de bewakers konden opereeren. Het MiddervWesten van de Ver. Staten opnieuw geteisterd door over> stroomingen en wervelstormen. Ernstige overstroomingen, veroorzaakt door aanhoudenden zwaren regenval, hebben op nieuw groote schade aangericht in de negen staten van het Midden-Westen, vooral in Mis- souri, Iowa, Illinois en Kansas. De oogst is grootendeels verwoest; duizenden hebben hun huizen moeten ontruimen. Zuid-Dakota is door hevige wervelstormen geteisterd. Talrijke personen werden gewond. Zware stormen worden ook gemeld uit Nieuw- Engeland, waar verscheiden menschen zijn ge dood. Uit Morrillton in Arkansas wordt gemeld, dat de dijk langs de Arkansas-rivier op twee plaatsen is doorgebroken. Een groot gebied is overstroomd, Na zich een tijdlang te hebben stilge houden heeft de geheimzinnige bende ont voerders de actie hervat. In nauwelijks twee dagen hebben drie schatrijke Cubanen bedrei gingen ontvangen en zijn hun geldsommen gevraagd van in totaal 100.000 dollar. Voor het Hof van Gezworenen te Brussel is Dinsdag het proces begonnen tegen Pierre Nathan, een zoon van goeden en rijken Brus- selsche huize en zijn minnares Marie Gérin. De man, die. na een mislukte jeugd, hoe lan ger hoe dieper in de misdadigheid ia wegge zakt heeft te Parijs een vrouw vermoord, met de bedoeling haar van haar juweelen te be- rooven. Marie Gérin is daarbij zijn medeplich tige geweest. De zaak trekt te Brussel belangstelling, in hoofdzaak om den maatschappelijken kring, tot welken de moordenaar behoort. 65 gewonden, Op het station Bruck an der Mur in Stier marken, waar het emplacement verlegd wordt naar aanleiding van het in gebruik ne men van een nieuwe brug over de Mur is Dinsdagmiddag een boemeltrein op een stil- staanden sneltrein gereden. Naar de directie van de Oostenrijksche bondsspoorwegen mee deelt. zijn bij dit ongeluk 65 passagiers uit beide treinen licht gewond. Het spoorwegver keer ondervond slechts geringe vertraging De beide uit Kanton ontsnapte Chineesche kruisers zijn gisteren te Hongkong aangeko men en zijn in Engelsche wateren voor anker gegaan. Wat er met de kruisers gebeuren zal is nog niet duidelijk, want de regeering van Kanton heeft Dinsdag in een telegram aan Tsjiang-Kai-sjek meegedeeld dat zij in deze dagen van nationale vernedering de regeering van Nanking geen verdere moeilijkheden in den weg zal leggen. Tachtig arbeiders ziek. Volgens de bericthen uit Tjoemen (Rus land) heeft zich in een volkgaar keuken een geval van vergiftiging op groote schaal voor gedaan. Tachtig arbeiders zijn ziek geworden waarvan 30 ernstig. CORRESPONDENTIE. J P., bloemist, Wieringen. Uw ingezonden kan niet geplaatst worden. Onderteekening is noodig. Red. Held. Crt, DE „K XVIII" NADERT AUSTRALIË. Heden te Fremantle?1 Hr. Ms. „K XVIH" bevond zich 19 Juni 12 uur: 31° 55' Zuid, 110° 32' Oost. Verder meldt de commandant: dat hg hoopt den 20sten Juni op den achtermiddag te Fremantle aan te komen. BEZOEK VAN DE MIJINENLEGGERS HVDRA EN DOUWE AUKES AAN HAMBURG. Dinsdag vertrokken. Hr. Ms. mijnenleggers Hydra en Douwe Aukes, onder bevel van den luitenant ter zee der eerste klasse J. H. van Rinkhuyzen, zijn op 18 dezer van Vlissingen vertrokken ter aanvaarding van de reis naar Hamburg. De Schout-bij-Nacht, Commandant der Ma rine te Willemsoord, brengt ter kennis, dat de Gymnastiek- en Sportschool gedurende de ver lofperiode van 10 tot en met 23 Augustus a.s. gesloten zal zijn. Bij beschikking van den minister van defen sie is luit. ter zee der '2e kl. jhr. C. J. P. von Muhlen den 19 Juni a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms. Van Ghent en de off. van gez. der 2e kl. F. J. Parkvliet met dien datum aan boord Hr. Ms. Nautilus. Ondervolgende schepelingen zjjn aangewe zen om den 7en Augustus 1933, per m.s. Mar- nix van Sint Aldegonde. van de Maatschap pij Nederland, naar O.-Indië te worden uit gezonden: Serg.-torpmkr. H. D. Witsiers, kwartiermr. A. Hoogendonk; korporaals.-kost. C. van Dijk, L. van Rooij, P. van Roosmalen; korpo- raal-torpmkr. P. C. van Esperen; korporaal- vlgtmr. (M) J. Goudswaardt; korp.-vlgtmr. (B) F. van den Berg; korp.-schrijver F. W. den Heldt; korp-stoker F. M. M. Rek; stoker le kl. S. H. Geerling; matrozen le kl. H. v. Munsteren. D.C. Berghuis; matrozen 2e kl. K. Mazereeuw, C. S. Vermeuelen, D. S. de Vries; korporaals der marns. G. Sluik, C. van Eeten; mariniers le kl. J. v. d. Berge, L. Vermeulen, H. Esveldt, J. J. de Rijcke, T. van der Mije, J. Mulder, A. H. Snoeijerbosch, G. 3. H. v. En gelen, W. M. A. Krijnssen, B. van de Weg. Overplaatsingen Maj.-torpmr. I. Mark. Aanwijzing voor keuring voor uitzending naar de tropen in Aug. 1935 ingetrokken. Maj.-torpmr. C. Schrauwen. Aangewezen voer keuring voor uitzending naar de tropen in Aug. 1935. Serg. der mars. A. J. Looijsen, 11 Juni van Wachtschip Vlissingen naar Wachtschip Wil lemsoord. Schipper W. A. G. Jacobs, 13 Juni van O.Z.D. naar Hydrograaf. Maj.-vltm. J. A. Giezen, 13 Juni van De Kooij naar De Mok. Serg.-vltm. P. N. v. d. Hoeve, 13 Juni van De Koog naar De Mok. Matroos 2e kl. J. v. d. Boom. Bevolen uit zending naar W.-Indië op 26 Juli 1935 inge trokken. Matroos 2e kl. C. Kortekaas. Aangewezen voor uitzending naar W.-Indië op 26 Juli 1935 Serg.-konst. E. J. Schukking, 14 Juni van De Mok naar Gelderland. Serg. der mars. R. Stam, 29 Juni van Afd. R'dam naar Wachtschip Vlissingen. Bootsman J. v. d. Ende. Bevolen uitzending naar W.-Indië op 12 Juli 1935 ingetrokken. Bootstman B. Stougje. Aangewezen voor uitzending naar W.-Indië op 12 Juli 1935 Serg.-schrijver J. A. Gitz, 7 Aug. van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. Willems oord. Serg.-konst. C. v. d. Geest, 18 Juni van H, Hendrik naar Wachtschip Willemsoord. Bootsman K. de Wit. Bevolen overplaat sing op 27 Juni 1935 naar Hr. Ms. Schor pioen ingetrokken. 18 Juni. Aangevoerd door korders: Groote en middel tongen p. kg f 0.750.65 Kleine tongen 0.600.48 Slips 0.200.14 Schol p. kist 5.103.00 Schar 2.201.70 Gekookte garnalen p. kg „0.160.15 19 Juni Aangevoerd door korders: Groote en middel tong p. kg 0.700.62 Kleine tong 0.580.45 Slips 0.18—0.12 Tarbot 0.68 Schol p. kist 7.104-40 Schar 2.251.50 Levende garnalen p. lit 1.25 Gekookte garnalen p. kg 0.160.15 AMSTERDAM, 19 Juni. Aardappelprijzen. Op de heden gehou„.n aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Friesche redstar 4.254.50, Zeeuwsche bon ten 22.25 per hl; Malta 1616% cent, Noordhollandsche muizen 8%9 cent en Westlandsche muizen 9%10 cent per kg. Aanvoer In totaal 134,900 kg. AMSTERDAM. 19 Juni. Veemarkt. Aangevoerd: 330 vette kalveren, le kw. 3844 cent, 2e kw. 3236 cent, 3e kw. 2430 cent per kg levend gewicht; 45 nuchtere kalveren 36.50; 244 varkens, wegende van 90110 kg, 41—42 cent, zware varkens 3940 cent en vette varkens 3738 cent per kg levend gewicht. Ter veemarkt waren heden 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Juni. 60,000 kg aardappelen: Schotsche muizen 78.50, drielingen 7.208.20 en kleine 4.105.50, per 100 kg; 2200 bos wortelen 2.703.90 en 54 st. bloemkool 1020. NOORDSCHARWOUDE, 19 Juni. Schotsche muizen 77.50, drielingen 7 7.20, kleine 4.304.70, alles per 100 kg. PURMEREND, 18 Juni. Op de heden gehouden Gemeentelijke Kaas- beurs zijn verhandeld 20 partijen, wegende 65.000 kg. Handel matig. Hoogste prijs 12. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 20 st. kleine boerenkaas f 13, commissie (oude) f 18, Goudsche 14, vo vette 15.50, handel stug; 2502 kg boter j 1.301.45 per kg. weiboter 1.201.40 per kg. SCHAGEN. 20 Juni. 8 paarden 120260; 14 geldekoeien (ma gere) 80130; 20 idem (vette) 150—200; 10 kalfkoeien 110160; 92 nuchtere kalve ren 410; 137 schapen (vette) 1216; 217 lammeren 48; 10 varkens (vette) per kg 0.340.36; 176 biggen 8—15.50; 6 ko nijnen 0.501.50; 10 kippen 0.300.60.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7