Buitenlandsch Overzicht. t wem "er oetbal ie fde NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND 63ste JAARGANG COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN e PUÜOL China en Japan. Italië en Abessinië. Tegen de overdreven hotel- prijzen in België. De drukte op de Brusselsche tentoonstelling. Handel met Italië. De inwijding van de priorij te Egmond. De Italiaansch-Abessijnsche besprekingen te Scheveningen. Nieuw schip voor de Kon. Paketv. Maatschap. Geen rijwiel-douanekaarten meer voor België. COURANT Per 3 «aanden bö voorultbet-: Heldersche Courant f 1.50; Koegras Nederl OoT°ï w7,1 WteriBgen Texe' f b™« *•- Zondagsblad resp. f050 'f0 70 f0 70 /l m'h Weekabonnementen ct. x 70 rü '°i f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 sti 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bjj vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Duitschland belooft nooit meer zijn toevlucht te nemen tot een onbeperkten duikbootoorlog. - De Fransche pent over de uit- latingen van von Ribben,rop. De veertigurige arbeidsweek. Duitschland tegen den onbeperkten duikboot' oorlog. Papierenverklaringen hebben in critieke mo menten nooit groote waarde getoond en zoo zal men ook aan de ver klaring van Duitschland ten opzichte van den duikbootoorlog, niet al te groote waarde mogen hechten. Er is natuurlek wel eenige reden tot optimisme als een land zoo ver komt, dat het voor de wereld getuigt waar het nooit meer toe beloofd over te gaan. De waarde van de verklaring zal eerst blijken bij een oorlog. In ieder geval, wij geven hieronder de Duitsche verklaring een toelichting wat zij te beteeke- nen heeft. „Duitschland heeft zich verbonden nooit weer zijn toevlucht te nemen tot een on beperkten duikbootoorlog." Aldus Sir Bol ton Eyres Monsell, de eerste lord der ad miraliteit Dinsdag in het Lagerhuis. Vice- admiraal Campbell had hem gevraagd, of de Duitsche delegatie bij de Londensche vlootbe- sprekingen de politiek van de Duitsche regee ring uiteengezet had ten aanzien van het ge bruik van duikbooten in den oorlog. Voortgaande zeide de minister: In den loop van de discussies over verschillende detail punten verklaarden de Duitsche vertegen woordigers inzake de bestaande vlootverdra- gen, dat Duitschland bereid is de regels voor den duikbootoorlog, gelijk die uiteengezet zjjn in het vierde hoofdstuk van het Londensche vlootverdrag, te aanvaarden onafhankelijk van het feit of zij aanvaard worden door alle an dere mogendheden. De spreker las vervolgens de betreffende regels voor en voegde er aan toe: Dit beteekent, dat Duitschland er in heeft toegestemd nooit weer zjjn toevlucht te nemen tot datgene, wat van 19141918 bekend was als de onbeperkte duikbootoorlog. De N.R.Crt. herinnert eraan, dat volgens het vierde hoofdstuk van het Londensche vlootverdrag als vaste regels van internatio naal recht zullen gelden: Ten opzichte van koopvaardijschepen zullen duikbooten zich houden aan de regels van internationaal recht, welke ook voor opper vlakte-schepen gelden. Behalve in gevallen van volgehouden weigering om te stoppen on danks behoorlijke aanmaning of van actief verzet tegen onderzoek aan boord, zal een oorlogsschip, of het een duikboot dan wel een oppervlakteschip zij, geen koopvaardijschip tot zinken brengen of ongeschikt maken tot navigatie, zonder dat eerst de passagiers, de bemanning en de scheepspapieren in veilig heid zjjn gebracht. Reddingbooten worden tot dit doel niet beschouwd als een veilige plaats, zonder dat de veiligheid passagiers en beman ning onder de bestaande zee- en weersomstan digheden, door de nabijheid van land of van de aanwezigheid van een ander schip, dat in de gelegenheid is hen aan boord te nemen, verzekerd is. De verdragsluitende partijen noodigen alle andere mogendheden uit haar instemming te geven aan deze regels. Zij zijn onderteekend door Groot Britannië, de Vereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië, doch alleen de eerste drie mogendheden zijn erdoor gebonden, omdat Frankrijk en Italië niet geratificeerd hebben. Stakman Bossestr. 05-Tel. 514 PERMANENT WAVE I 2.50 en f 3.50 Feuilleton, 14) en *7 Wat ik vanmorgen op de zitting ver klaard heb, was de waarheid. Ik ging naar de Lotus Club om een meisje een onschul dig rein meisje, uit de klauwen van een schoft te redden. Ik hoop, en heb mij voor genomen, met dat meisje te trouwen. En je hebt de laatste cheque afgewezen, die je ooit van mij krijgen zult!" riep Lord Overton met opgetrokken wenkbrauwen uit. Ik zal gaan werken en mijn brood ver diénen, sir," antwoordde zijn zoon vol vuur. „Op welke manier?" De woorden klonken als een beleediging. Als ik dat zelf wist, zou ik het u zeggen. Op de eene of andere manier. Méér weet ik er op het oogenblik zelf niet van." Ik heb uit de krantenverslagen opge maakt, dat je gezellin die jonge vrouw, die door jou aan de handen van de politie onttrokken werd op een wijze, die eeuwig durende schande op je familie geladen heeft een te slechter naam en faam bekenden naam droeg," merkte de oude man nu op. Je val schijnt dus volkomen!" en zijn dunne nDpen plooiden zich tot een hoonlachje. Dat was een leugen van de politie! bulder de" zijn zoon. „Maisie Willen is een meisje, volkomen boven iedere verdenking verheven. Ik duld niet, dat u haar beleedigt, sir! De eerste lord der admiraliteit zeide ten slotte nog, dat Duitschland zoowel als Enge land het liefst de duikbooten zagen afge schaft, doch ongelukkigerwijze gingen andere anden daarmede op het oogenblik niet ac- Fransche persstemmen over het vlootaccoord. Op pagina 7 van ons vorig nummer hebben we het oordeel van von Ribbentrop, Duitschlands buitengewone gezant te Londen gegeven, over 't vlootverdrag tusschen Engeland en Duitsch land. Von Ribbentrop zeide daarin o.m.: „Ik ben van oordeel, dat het Britsch-Duit- sche accoord het begin vormt van een praeti- sche vredespolitiek. Ondanks de lange jaren van conferenties, is dit accoord het eerste positieve resultaat en de eerste étappe naar een beperking der bewapingen. Van nu af zal er van een Britsch-Duitsche vlootrivaliteit geen sprake meer zijn." Deze uitlatingen worden door de Fransche pers niet zonder wantrouwen begroet. Frank rijk heeft nu eenmaal geen groot vertrouwen in Duitschland en dat laat het bij verschillen de gelegenheden duidelijk blijken. Zoo wijst de Matin op de zorg van Duitsch land, om direct met Frankrijk te onderhan delen en het front der andere mogendheden te vermijden en merkt dan op, dat Duitsch land tot 35 pet. der Engelsche vlootmacht is beperkt. Zoo de Engelschen onbeweeglijk bleven en zoo Frankrijk, al of niet in overeen stemming, zijn vloot ontwikkelde, dan zou de betrekkelijke macht van Duitschland vermin deren. Dezelfde redeneering geldt voor dé andere mogendheden, maar Duitschland is waarlijk slechts ongerust over die, welke al of niet van een stilzwijgende entente met Engeland zouden kunnen profiteeren en Frankrijk is in het eerste gelid dezer mogend heden. Dit is een der risico's voor Duitschland en zijn succes te Londen. Het Journal schrijft, dat het door von Rib bentrop voorgehouden lokaas een beetje grof is. Duitschland denkt, dat het succes van de operatie, waarvan het doel blijkbaar is de ver kregen wapening te bevestigen, alleen te Parijs kan worden verkregen. Het blad ver wondert zich er over, dat Ribbentrop Italië niet heeft genoemd. Het Petit Journal merkt op, dat Von Rib bentrop de vraagstukken van tonnenmaat en kaliber niet heeft willen regelen, noch de periode van aanbouw van de 'vloot. Laat Berlijn zich niet te spoedig verheugen. De overeenkomst is de hoeksteen van de Engelsch- Duitsche betrekkingen. Mocht Duitschland trachten te laveeren en met woorden te spelen, dan zal het spoedig genoeg ontdekken, dat de as van de Europeesche veiligheid steeds haar steunpunten heeft te Londen en te Parijs. De 40'tirige arbeidsweek. De internationale ar- beidsconferentie t e Ge- nève is geëindigd. Zoo als wij eerder meldden, heeft zij o.m. aangeno men de ontwerp-conventie voor de 40-urige arbeidsweek. Dit beteekent natuurlijk geens zins, dat we nu binnenkort de veertig-urige werkweek ingevoerd krijgen. Daar zullen mis schien nog wel jaren over heengaan, als het ooit zoover komt. Men is het echter wel in beginsel eens geworden over de wenschelijk- heid van de veertig-urige werkweek, in ver- Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden „Ik zal mezelf niet beleedigen door nog langer over het onderwerp te praten. Het is me te walgelijk!" Lord Overton stond op, en, zonder zijn zoon een verderen blik te gunnen, verliet hij de kamer en sloot de deur- achter zich. Jack Carstairs liet een gekreun hooren. Hij was bijna aan het einde van zijn krachten gekomen. Zijn bloedeigen vader Het onaangename onderhoud, dat zoo even geëindigd was, diende evenwel alleen om hem in zijn besluit te versterken. Hij zou het leven dat hij tot dusver geleid had, en waarvan hij plotseling begonnen was te walgen, vaarwel te zeggen. Nu zag hij eerst hoe hol en leeg dat bestaan geweest was. Hij was een flaneur, een zuiver onnut wezen geweest. Zijn gedrag daarentegen, was be trekkelijk onberispelijk geweest, bij anderen van zijn klasse vergleeken, en sedert hij Mai sie had leeren kennen en van haar was gaan houden, was er op zijn levenswandel niets aan te merken geweest. Vanaf den eersten dag van hun kennismaking, had hij zich vóórgenomen met haar te trouwen, wat zijn vader ook mocht zeggen of doen. Nu om dat de geheele geschiedenis vroeger of later zou uitlekken was de tijd voor hem aan gebroken om zijn geluk te beproeven. Als zij hem wilde hebben, zou hij Londen den rug toekeeren, en zich ergens ten platte- lande, misschien in het buitenland, vestigen. Op de eene of andere wijze zou hij voldoen de geld bijeen kunnen schrapen om er met haar behoorlijk van te kunnen leven. Onterfd! Verstooten! Omdat hij gedaan had wat ieder fatsoenlijk man zich tot plicht geacht zou hebben! De bittere ironie daar van, was oorzaak dat hij zijn lip verachte lijk krulde. Maar hij had tenminste dezen troost, dat Maisie ongedeerd thuis terug gekeerd was. Zooveel had hij door de tele band ook met de oplossing van het werkloos hei dsvraagstuk. De Arbeidsconferentie behandelde Dinsdag nog voor de eindstemmingen over de veertig- urige arbeidsweek conventies het rapport van de bijzondere commissie, die op grond van artikel 408 van het verdrag van Versailles ieder jaar de rapporten bestudeert, die de regeeringen bjj het Internationaal Arbeids bureau moeten inzenden over de toepassing van de door hen geratificeerde arbeidsconven- ties. Na de stemmingen nam De Michaelis, die deze aangelegenheid drie jaar geleden bij de Internationale arbeidsorganisatie aanhangig had gemaakt, het woord, om te verzekeren, dat de stemmingen hem geenszins hadden ontmoedigd. De commissie van zes en veertig, waarvan hij rapporteur was, gelooft, ondanks de niet- aanneming van vier van de vijf voorgestelde conventies, toch nuttig voorbereidend werk te hebben verricht, dat de Internationale Ar beidsconferentie van het volgende jaar in staat zal stellen deze conventies aan te nemen. Deze Arbeidsconferentie heeft, door het aan nemen van de beginsel-conventie en van de veertig-urige arbeidsconventie inzake de fles- schenfabrieken en ook door het uitstellen der beslissing over de vier andere voorgestelde veertig-urige conventies blijk gegeven van geestdrift en moed, alsook van wijs verlangen naar rustig overleg. De beslissing der confe rentie geeft de waarborgen, dat de kwestie van de veertig-urige arbeidsweek niet zal worden begraven. De Japansclie invloed in de pro vincie Tsjahar. Van Chineesche zijde is men ernstig on tevreden over de wijze waarop de Chineesche autoriteiten het conflict met Japan in de provincie Tsjahar hebben geregeld en waar door deze provincie practisch geheel in de greep van Japan is gekomen. Hoewel van officieele zijde geweigerd wordt, mededee- lingen over de regeling te doen, meent men te weten dat deze bestaat uit drie punten en wel le. de Chineezen troepen worden uit alle aan Jehol grenzende districten van Tsjahar teruggetrokken en vervangen door politie; 2e. de Japansche militaire autoriteiten krij gen de beschikking over een vliegveld bij Kalgan, dat naar men zegt reeds gereed zou zijn; 3e het leger van generaal Soeng Tsjen- Joean moet de provincie Tsjahar ontruimen. Door de vervulling van deze drie eisehen krijgen de Japanners feitelijk de geheele mili taire controle over de provincie Tsjahar. De Daily Herald meldt uit Rome: Er be staat reden om aan te nemen, dat de Engel sche regeering bereid is, Italië oeconomische voordeelen te bieden in verband met den aanleg van een dam aan het Tsanameer in het Noorden van Abessinië. De watervoorziening van den Soedan zal gewaarborgd blijven, maar Engeland zal practisch afzien van zijn vroeger standpunt, dat Noord-Abessinië een Britsch invloed- gebied is, dat beschermd moet blijven tegen de oeconomische indringing van Italië. UITZENDING VAN DINERS Dageljjks Billijk tarief KONIJN, Spoorstraat 98. Telef 339.. foon vernomen, en daarna had hij dadelijk een brief geschreven, waarin hij haar ver zocht om over de geheele zaak haar mondje te houden, en onder geen voorwaarde te voorschijn te komen om te zijnen bate ge tuigenis af te leggen, wanneer zijn zaak in het openbaar behandeld zou worden. „Ik voor mij, beschouw de geheele geschiedenis als een ongeoorloofde sehetts; maak je dus ner gens ongeust over", had hij geschreven. HOOFDSTUK X. Het Einde van Alles. Weer schreeuwde de naam van den Hon. John Carstairs den lezer in de kranten te gen. Bij een hernieuwde behandeling van de be schuldiging tegen den erfgenaam van Lord Overton die, werd gefluisterd, door zijn vader verstooten was verklaarde de poli tie, dat zij niet in staat geweest was om eenige bevestiging te verkrijgen van het ver haal, door verdachte drie dagen geleden voor den politierechter opgedischt. Opnieuw voorgeroepen, zei de inspecteur, die met den inval in de Lotus Club belast geweest was, dat Carstairs zelf den naam „Jenny Wil liams" opgegeven had, als zijnde die van de jonge vrouw, die bij hem was, en dank zij hem, uit de handen der politie ontkwam. „En „Jenny Williams", is de naam van een vrouw van verdachte zeden, als ik het wel heb?,, merkte de magistraat op. „Zoo is het, sir." Getuigde voegde er niet bij, dat hij zich sedert vergewist had, dat de echté* Jenny Williams in den nacht van den inval in Parijs vertoefd had. Evenals zooveel anderen van zijn beroep, bezat hij de neiging om aan den lust tot weerwraak toe te ge ven. Hij kon het Carstairs niet vergeven, dat Aanplakking verplicht gemaakt. Met ingang van 15 Juli wordt het Konink lijk besluit van kracht, waarbij in alle hotels, restaurants, pensions, enz. de prijzen per dag en per persoon alsmede het bedrag van de verblijfsbelasting, in het Nederlandsch, het Fransch, het Duitsch en het Engelsch, op een voor iedereen goed zichbare plaats moe ten worden aangeplakt. Voor de restaurants dienen zij bij den ingang te worden aange plakt. De politie en gendarmerie zijn belast met het waken over de toepassing van dit be sluit. Overtredingen zullen gestraft worden met 8 tot 15 dagen gevangenisstraf en geld boeten van 26 tot 500 francs. Reeds meer dan bezoekers. 5 </2 millioen Af en toe publiceert de directie van de Brusselsche wereldtentoonstelling een kleine statistiek betreffende het aantal bezoekers die telkens weer de allures aanneemt van een zegebulletin. Volgens de jongste opgaaf heb ben Zondag 23 dezer 215.000 personen deze expositie bezocht, Zaterdag telde men er 132.000. Sedert 27 April, tot en met 23 Juni te middernacht, zijn 5.561.000 bezoekers ge teld. Ook het aantal abonne's is, sedert de opening van de tentoonstelling, toen het nog maar 60.000 bedroeg, aanzienlijk gestegen en wel tot het cijfer 175.000. ROOSEVELT HEEFT HAAST. Aandrang tot snelle aanneming belastingwet. Na een conferentie met de leiders uit het Congres heeft president Roosevelt verklaard het wenschelijk te achten dat de verleden week door hem ingediende belastingvoorstel len nog in de huidige zitting van het Congres worden aangenomen. De speaker van het Huis van Afgevaardigden heeft in dit ver band medegedeeld „dat in het geheele Con gres slechts geringe oppositie teger het wetsontwerp is te verwachten." Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. R. L. DIJKHUIS, f pinsdag is in Den Haag, in den ouderdom van 65 jaar, overleden de heer R. L. Dijk huis, oud-luitenant ter zee 1ste klasse en oud-burgemeester van Leek. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag a.s. om 2 uur op de begraafplaats te Mid- wolde (gem. Leek). OPENING JULIANAKANAAL, Koningin en Prinses zullen tegen woordig zijn. Naar de Volkskrant verneemt, ligt het in het voornemen, het Julianakanaal in Septem ber op feestelijke wijze voor het verkeer of ficieel open te stellen, hetgeen reeds voor de nationale scheepvaart een feit was, en dan voor de internationale verbindingen wprdt mogelijk gemaakt. Het ligt, volgens het blad in het voor nemen van de Koningin en de Prinses deze officieele ingebruikstelling met Hare tegen woordigheid te vereeren. DE VERBINDING HOLLAND-FRIESLAND. Openstelling van een Rjjksweg. De A.N.W.B. meldt: Met goedvinden van den minister v. water staat is van den Rijksweg van Haarlem over Velsen, Alkmaar, Van Ewijcksluis, Wierin gen, Zurig, Harlingen naar Leeuwarden (Rijkswegenplan 1932 no. 9), het wegvak ge legen tusschen van Lonjeweg en den Zuider- Oeverdijk opengesteld voor het openbaar verkeer. Tevens is bepaald, dat dit wegvak is inge deeld in de eerste klasse. MARECHAUSSEE UIT OSS NAAR DE KONINGIN. Naar het Hbl. van bevoegde zijde ver neemt, zal de brigade der Kon. Marechaussee te Oss, die onder leiding van den opper wachtmeester Mintjes zich zoo bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt bij de onthulling van de talrijke misdrijven in Oostelijk Noord- Brabant, Vrijdag a.s. des middags 12 uur door den districts-commandant kapt. jhr. G. A. Bowier ten paleize Het Loo aan H. M. de Koningin worden voorgesteld. H. M. heeft den wensch te kennen gegeven de kranige mannen toe te spreken. Na afloop daarvan zal de brigade, waarbij ook wordt in gedeeld de opperwachtmeester Van der Beek, brigade-commandant te Uden, voor de Konin gin defileeren. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Waarschijnlijk geen overeenkomst. De Regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen over een regeling in zake de handelsbetrekkingen tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en Italië, welke sinds vijf weken te Rome door de Nederland- sche delegatie worden gevoerd, hebben een ongunstige wending genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de dele gatie terugkeeren, zonder dat een overeen komst zal zijn tot stand gebracht. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. INNEMING VERSCH SPEK. De Nederlandsch Veehouderij-centrale maakt bekend, dat gedurende de week van 24 tot 29 Juli a.s., de inneming van versch spek zal geschieden tegen dezelfde voor waarden en prijzen als die, welke gegolden hebben in de week van 17 tot 22 Juli j.1. Gisteren geschied door mgr. Aengenent. Gisteren heeft mgr. J. D. J. Aengenent, bischop van Haarlem, het eerste werk van den herbouw van de abdij van Egmond, de priorij, ingewijd. Aan deze inwijding ging een kerkdienst in de open lucht op den Sint Adelbertus-aker vooraf. Mgr. Aengenent wero in dezer dienst bijge staan door mgr. dr P. J. M. van Gils, uit Roer mond en deken E. P. Rengs uit Alkmaar. Pastoor W, Nolet heeft oen toespraak ge houden over de geschiedenis van den Adelber- tus-akker en de abdij van Egmond. Na afloop van de godsdienstigt plechtighe den heeft mgr. Aengenent, taande op het bor des van de priorij, een toespraak gehouden. Hij noemde het een dag van historische be- teekenis, zoowel in de geschiedenis van ons vaderland als van de katholieke kerk van Ne derland. Mgr. Aengenent prees zich gelukkig, dat hij Gods zegen over deze plaats mocht afsmeken en mocht bidden dat de abdij weer 'n centrum van cultuur zou worden. Er komt gaandeweg meer belangstelling voor de Scheveningsche conferentie. Verscheidene buitenlandsche journalisten hebben hun intrek in Scheveningsche hotels genomen. Ook de staf van ambtenaren en deskundigen, welke aan de arbiters zijn toe» gevoegd, breidt zich steeds uit. Naar ver luidt, zijn er thans reeds 11 Italiaansche ambtenaren aanwezig. De arbiters zullen thans beginnen met do uitwerking van het reeds in Milaan vastge stelde werkplan. De besprekingen zullen nu eens in het Palace-Hotel, dan weer in het Grand-Hotel plaats hebben. De n.v. Koninklijk Paketvaartmaatschappj) te Amsterdam heeft opdracht gegeven tot den bouw van een motorschip, dat den naam „Maetsuycker" zal ontvangen en op stapel wordt gezet bjj de Nederlandsche Dok Maat schappij N.V. te Amsterdam. Het schip wordt voorzien van een passa giersinrichting met 2 klassen. De motor van 3600 a.p.k. zal geleverd worden door Werkspoor n.v. te Amsterdam, te installeeren door de Nederlandsche Dok- Maatschappij. De A.N.W.B. schrijft: Nadat wij kort geleden hadden bericht, dat de rijwiel-douanekaarten voor het meenemen van een gebruikt rijwiel naar België door buiten België woonachtige personen voorloo- pig tot 15 November waren afgeschaft, zijn er door enkele der vereenigingen, welke deze doaune-kaarten plegen te verkoopen, berich ten gepubliceerd, welke ons aanleiding heb ben gegeven, zoowel aan de grens als bij de Belgische regeering een onderzoek in te stellen. In deze berichten werd n.1. beweerd, dat men zonder douanekaart de grens alleen kon overschrijden ten koste van tijdroovende for maliteiten en alleen op bepaalde uren, zoo dat men verstandig zou doen, toch zulk een kaart te koopen. Wij kunnen deze voorstelling van zaken, welke wij zeer betreuren, thans op grond van bovengenoemd hernieuwd onderzoek ten stelligste tegenspreken. Wie nu nog een rijwiel-douane-kaart voor België koopt, schaft zich een volkomen overbodig en dus waardeloos document aan. Zonder douanekaart kan men, voorloopig althans tot 15 November, op precies dezelf de uren de grens passeeren als mèt een douanekaart en zonder die kaart behoeft men geen enkele andere formaliteit te ver vullen dan mèt douanekaart. Het heeft dus geen zin, zich zulk een over bodig document te laten verkoopen. TARIEFVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal met in gang van 1 Juli a.s. aan één kind van 4 tot 10 jaar een vacantiekaart tegen den halven prijs worden afgegeven (tot dusver konden 2 kinderen tezamen op 1 vacantiekaart rei zen), 2e. de prijs der rijwiel-abonnementen wordt verlaagd tot 15, voor een kalender maand, 40 voor drie kalendermaanden, 70 voor 6 kalendermaanden en 120 voor 12 kalendermaanden. deze slimmer geweest was dan hij. Door welke middelen hij zijn wraak kon koelen, deed er niet toe, mits hij maar bevredigd werd. Kort daarna kwam het einde veel te gauw voor het op sensatie beluste, over- talrijke publiek. „Ik veroordeeld u tot een geldboete van tien pond plus de kosten", zei de magistraat, den zondaar verachtelijk aanziende. „U mag van geluk spreken, dat ik u, op zulk een be schuldiging, niet naar de gevangenis zend. Het is een droevig bewijs van het heden- daagsche zedelijk peil, dat een man van uw opvoeding en stand, zich hier te verantwoor den heeft over een ernstige en onteerende beschuldiging als deze. U heeft de tegen u ingebrachte aanklacht verzwaard, door een verhaal op te sommen, dat nergens bevestigd is kunnen worden, hetzij door u zelf, door het bijbrengen van getuigen, hetzij door de poli tie, die de ijverigste nasporingen verricht heeft. Volgens uw eigen verklaring was u dien nacht in die zedelooze club, die, het verheugt mij het te kunnen zeggen, nu op hoog bevel gesloten zal worden, en nog wel in het gezelschap van een van de slechtst befaamde vrouwen in de stad „Dat is een leugen, sir!" „Zwijg daar!" Het protest van den veroor deelde ging in de bulderende stem van den deurwaarder verloren. „Dat is alles wat ik wilde zeggen," be sloot de magistraat met een gebaar van weerzin. „U kunt opstaan en uit de bank ko men." Het gekwetter en het gezoem van de sensatie-wellustelingen, toen de zaal ont ruimd werd, zou door Jack zijn levenlang niet vergeten worden. „Thomas," zei Jack Carstairs een uur later tegen zijn knecht, „vanmiddag zullen de opkoopers dit hier komen weghalen," en hij wees met een hand veelbeteekenend naar het meubilair van de heerenkamer, waarvan alle vrijgezellen in Londen den mond vol hadden. Thomas, een nietig mannetje, met de trouwe oogen van een hond, knipperde met de oogleden. „Gaat u eenige veranderingen aanbrengen, sir?", merkte hij vragend op. „Een totale verandering. Thomas! Ik heb alles verkocht!" De glimlach, waarmee deze woorden gepaard gingen, mocht bizonder onaangenaam sarcastisch heeten voor zulk een jeugdig gezicht. „Wat u zegt, sir Wat spijt het mjj ont zettend!" De man slikte een brok in zijn keel weg. „Ga zitten, Thomas, en steek een sigaar op er liggen er nog een paar in het kistje, zie ik," en nadat de knecht den hem aange boden stoel ingenomen had, ging zjjn heer voort: „Dit is waarschijnlijk het laatste praatje, dat wij samen zullen houden. Je bent een brave, beste dienaar geweest de puik- ste van allen en het doet mij verdriet van je te moeten scheiden. „Je weet wat mij overkomen is; ik heb een orkaan laten losbarsten. Ik ga Londen uit; misschien wel buitenslands. In die lade" hTj wees naar het kostbare schrijfbureau in een hoek „ligt een jaar loon voor je. Daarvan zul je kunnen leven tot je een nieuwe betrekking gevonden hebt, wat gauw genoeg zal zijn natuurlijk." „Laat die geldkwestie maar rusten, sir waai» m zou u weggaan Var he: tweetal was dit onderhoud blijkbaar voor den knecht het pijnlijkst. „Omdat de noodzakelijkheid het gebiedt, Thomas Dit schandaal heeft mij doen walgen ik wcnsch voorgoed een einde aan het oude leven te maken; ik wil ergens heengaan waar niemand mij kent. De geheele stad wauwelt er over, dat ik door mijn vader verstooten ben. En dan, bleef ik hier, dan zou de naam van iemand anders erin gemengd worden en dat zou het toppunt zijn van alles." De sigaar, die Thomas vasthield, ontviel aan diens bevende vingers. ,Het is hard om u zoo te hooren spreken, sir... Wat gaat u nu beginnen?" „Alles verkoopen, in de eerste plaats; be talen wat ik schuldig ben, en dan och, dat weet ik zelf nog niet. Wist ik het, Thomas, dan zou ik het jou waarschijnlijk zeggen, om dat ik me verbeeld, dat jij de eenige per soon in Londen bent, wien dat iets kan sche len. Maar, ik weet het niet. Neem die envelop pe uit het bureau, terwijl ik er over nadenk, en tel na of het bedrag juist is." De man deed wat hem bevolen werd, maar telde het geld niet na. „Ik heb er zoo'n verdriet van, sir... Mag ik u het beste toewenschen?" En met kramp achtig trekkend gezicht, verliet hij de kamer. Jack dronk het glas leeg, dat Thomas voor hem klaargezet had. Thomas had den dienst van Lord Overton verlaten om kamerdienaar te worden bjj Jack, toen deze na zijn studies in Oxford voltooid te hebben, zelf een flat ging bewonen. Hij was trouw geweest, tot bo ven het begrip van andere „gentlemen's gen tlemen" toe. Hij had een diepe genegenheid voor den jongen man aan den dag gelegd, en deze had bjj Jack tot zekere hoogte het ge brek aan toewijding goedgemaakt, waaraan hij, van den kant van zijn vader, altijd te lij den gehad had. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1