GEMENGD NIEUWS Radio-pfogramma iK!©a fl !©I LUCHTVAART Hrr.nF.RSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 JUNi f93 Vrouw uit raam gevallen. Zwaar onweer boven Noord- Brabant. Diefstal van serviezen. Internationale zwendelaar te Arhsterdam gepakt. Ernstig fabrieksongeluk te Rotterdam. Zware mishandeling met doodelijken afloop. De doodslag te Hoofddorp. Noodweer over de Betuwe. De arrestaties te Oss. Groot aantal schapen ge dood te Overschie. Echtpaar omgekomen. De moord op den commissairfc van politie te Schiedam. s 'i Door een auto doodgereden Dë wachtcommandant van Kremlin gearresteerd. het Politie en misdadigers. Spoorwegongeluk bij Orenburg. Het huwelijk in een vliegmachine. Communiste veroordeeld. Het nieuwe college van gedelegeerden. l^jOCIr fl SPOI Vliegtuigen botsen. £)e Lijster te Boedapest opgehouden door motorstoring.' 'l t 'ül S J O' Ut/vV' Binnenland. dook den bliksem gedood. Dinsdagavond ia de bliksem geslagen in de boerdern van Ebbers op Hietmaat te Zelhem. Het 7-jarlg dochtertje werd getroffen en ge dood De boerderij is totaal afgebrand. 'Aan de gevolgen overleden. Dinsdagmiddag half vier is in een perceel aan de Sarphatiestfaat te Amsterdam een vrouw uit de derde verdieping op straat ge vallen Zij kwam nog eerst op een zonne scherm terecht, dat door den val werd ver nield. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar het Ned. Israël, ziekenhuis overge bracht. waar zii korten later is overleden. Dinsdagavond ontlastte zich boven een ge deelte van Oostelijk Noord-Brabant een he vig onweer. In den Dungen hield het nood weer met lang aan. De bliksem sloeg even wel in de boerdij van den landbouwer R. van der Steen op de Keer. In een minumum van tijd brandde de stalling als een fakkel. Het talrijke gezin kon zich ternauwernood red den. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed met eenige stralen de vuurzee. Het achterhuis met stalling zijn geheel ifl >de asch gelegd. Het woongedeelte liep groote waterschade op Een gantal kippep is in dp vlammen omgekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Berlicum (N -Br.) ging het onwéer ge paard met zwaren hagel, waardoor groote schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. De bliksem sloeg in het woonhuis van den groentenkweeker v. d. Heyden op den Dijk, zonder evenwel brand te veroorzaken. Het dak van het woonhuis werd gedeeltelijk vernield. Voorts werd eenig vee in de weide gedood. - -■ Uit een magazijn in de Warmoesstraat te Amsterdam werden sedert eenigen tijd tel kens serviezen vermist De politie heeft na aanleiding daarvan twee employé's van de zaak aangehouden, n.1. eeni 29-jarige magazijnbediende en een 29-jarige emballeur. Zij hebben verklaard een tiental ontbijt- en theeserviezen te hebben ontvreemd en verkocht. De kopper is daar na ook gearresteerd. Vermoedelijk is een tweede heler, een koopman in jvieppel, in deze zaak betrokken. n'.rS n'; I Onder valschen naam in eeh ziekenhuis opgenomen. De vreemdelingendienst te Amsterdam hëeft Dinsdag in een ziekenhuis aldaar een vreemdeling gearresteerd, die reeds sinds maanden door- de Duitsche justitie en ook door de politie uit andere landen werd ge zocht als verdacht van verschillende misdrij ven, waaraan hij zich gedurende de laatste jaren zou hebben schuldig gemaakt. Het merkwaardige van deze zaak is, aldus de „Tel." dat de man reeds eerder in handen der Amsterdamsche politie was gevallen, doch toen op advies van een medi cus in het Amsterdamsche ziekenhuis werd opgenomen. Hij verbleef er onder een valschen naam, totdat de politie tien dagen later te weten kwam, dat men te doen had met een vreemdeling, die reeds lang werd gezocht. In de fabriek van Piet Smit te Rotterdam, De 37-jarige l. Ouwerkerk, wonende Voor- schóterlaan; assistent bedrijfleidér in de fa briek van Piet Smit aan den Kreèkweg te Rotterdam, heeft in de fabriek een paar zware, omlaag stortende stukken ijzer op het lichaam gekregen. Met een gebroken dij been, gebroken onderbeen en zware verwon dingen aan borst en hoofd is hij in het Dia- conessénhuis opgenomen. Het gebeurde te Rumpt, Voor de Utrechtsche rechtbank heeft gis teren terecht gestaan de 60-jarige land arbeider H B te Rumpt (gem. Deil), die de 74-jarigë weduwe van Wijk, eveneens te Deil wonende, in Maart 1.1. zoo ernstig met een bijl heeft mishandeld, dat zij eenige mi nuten later aan de gevolgen overleed. Verdachte bekende, dat hij de vrouw met een bijl op het hoofd had geslagen om haar eens flink af te straffen. Volgens verdachte was deze vrouw erg plagerig en aangezien ze altijd aan het ruziestoken was, had hij eènigè jaren geleden eens gezegd: „Ik zal nog wel eens met haar afrekenen." Verdachte verklaarde, dat de vrouw, die niet ver van hem af woonde, hem op den bewdsten ochtend passeerde', toen hij met zijn bijl bezig was het ijs van den bevroren drinkbak voor zijn kippen stuk te hakken. De vrouw had toen klaarblijkelijk iets gezegd en hém met een grijnslach aangekeken. Hij maakte zich toen na al het voorgevallene Zóó kwaad, dat hij de vrouw achterna liep en haar met zijn bijl een klap op het hoofd f?f:un00tlat ,zij viel en bloedend op den weg l'SSen. Verdachte kon zich van ver dere bijlslagen niets meer herinneren; echter verklaarde hy uitdrukkelijk, dat hij dit ook niet tegensprak. Dr van der Hoeven,'had over verdachte een uitvoerig rapport uitgebracht. Deze achtte verdachte veel minder toerekenings vatbaar dan een normaal mensch, doch vond geen termen aanwezig hem ter beschikking van de regeering te doen stellen. Een veldwachter uit Deil verklaarde, dat de verslagene een lastige vrouw was. De officier van justitie noemde dit feit, al zijn er eenige verzachtende omstandigheden, zeer ernstig. Spr. achtte bewezen, dat ver dachte deze vrouw opzettelijk van het leven beroofd heeft en eischte. aangezien verdachte niet geheel toerekenbaar kan worden geacht, een gevangenistraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak 2 Juli. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gis teren arrest gewezen in de strafzaak van den 24-jarigen electrotechnicus te Hoofddorp, die ervan verdacht wordt, zijn pleegvadér Van Brussel om het leven te hebben gebracht. Het misdrijf moet gepleegd zijn in den nacht van 5 op 6 September 1.1.; de verdachte is I toen met zijn pleegvader alleen in huis ge- weest en is 's morgens in de vroegte vertrok- ken. Bij de behandeling van zijn zaak voor de rechtbank te Haarlem had de officier van justitie tien jaren gevangenisstraf we gens doodslag geëischt; de rechtbank, niet overtuigd van verdachte's schuld, had hem vrijgesproken. Het Hof heeft than3, met bevestiging van het vonnis der Haarlemsche Rechtbank, den verdachte eveneens vrijgesproken. Het over woog daarbij dat de bijgebrachte bewijsmid delen niet uitsluiten dat een ander het mis drijf heeft gepleegd, zoodat het Hof niet de overtuiging heeft bekomen dat verdachte de schuldige is. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren' Groote schade aan fruit en ge wassen. Gisteren omstreeks zeven uur heeft boven dé Betuwe een zwaar noodweer gewoed. Na dat reéds den geheelen middag onweer had gedreigd, brak tegen zeven uur de bui in volle hevigheid los. Merkwaardig was, dat het onweer een plaatselijk karakter droeg, zoodat b.v. Dodewaard ervan bevrijd bleef, maar de aangrenzende dorpen Zetten en Hemmen, de volle laag kregen. Hier kwamen kort na elkaar twee buien tot uitbarsting. Het onweer ging hier gepaard met eeh he vige wolkbreuk en een zware hagelbui, waar door aan het te velde staande gewas hier en daar aanzienlijke schade werd aangericht. Boven Andelst woedde een buitengewoon zwaar onweer met hevigen bliksem, waardoor de electrische geleiding getroffen werd en bij tientallen menschen de lampen werden stuk geslagen. In dit dorp viel zoo goed als geèn regen. Het onweer dreef in Noordelijke en Oostelijke richting af. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Een moeder van zeven kinderen m. i X' -.'-/Lvv ■■y aangehouden wegens, brandstichting. Opnieuw is de oorzaak van eeh der veie verdachte branden, welke de laatste jaren të Oss voorkwam, opgehelderd. De gemeente politie is Dinsdag tot arrestatie overgegaan van de 37-jarige huisvrouw van R. v. d. E., moeder van zeven kinderen, wiër boerderij in de Waterstraat te Oss op 26 Maart 1934 op geheimzinnige wijze is afgebrand. Eenig vee kwam daarbij in de vlammen om. Ondanks het feit, dat de gemeente-politie reeds dade lijk na den brand van meening was, dat er brandstichting in het spel was, kon men geen voldoende bewijsgronden aanvoeren en de verzekeringssom moest worden uitbetaald. De vrouw legde tenslotte een volledige be kentenis af. Zij verklaarde dat zij haar boer derij in brand heeft gestoken om zich de ver zekeringspenningen 'toe te eigenen. Zij zal voor den officier van justitie te 's-Hertogen- bosch worden geleid. T. V., bijgenaamd Thomas de Frik, bekent medeplichtigheid aan den overval te Maren. Woensdagochtend heeft de 55-jarige T. V., bijgenaamd Thomas de Frik, wonende te Aalst bij Eindhoven, die Maandag jl. is gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid, aan den over val met berooving op den kassier van de boerenleenbank te Maren, in September 1930, voor de gemeentepolitie te Ós3 een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft verklaard, dat hij destijds aan de Ossche bende de aanwij zingen heeft verstrekt, welke den overval mogelijk hebben gemaakt. Daar hij ten tijde van het misdrijf naast den kassier woonde, was hij met de situatie ter plaatse goed op de hoogte. Voor zijn bemoeiingen heeft hij, volgens zijn zeggen, van de bende een ver goeding van twintig gulden ontvangen. V. is reeds meermalen met de politie in aanraking geweest, o.a. wegens zedenmisdrij ven. Voorts heeft hij een gevangenisstraf ondergaan wegens brandstichting in zijn wo ning te Oyen. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie te 's-Öértogènbosch wor den gesteld. Honden richten een slachting aan in een kudde van 148 stuks; slechts 20 dieren ongedeerd. Toen Dinsdagmorgen tegen een uur of ze ven de opzichter en eenige arbeiders, die het egaliseenngswerk uitvoeren op hei. terrein van den Bond voor Lichamelijke Oefening aan den Abraham van Stolkweg ter plaatse arriveerden, kwamen zij tot de ontdekking dat in den loop van den nacht honden een ware slachting hadden aangericht onder de daar grazende schapen, toebehoorend aan den heer W. Esbeukman te Overschie. Zooals ook op Waalhaven geschiedt, had de bond toegestaan, dat 148 schapen daar mochten grazen om het terrein gelijk te houden. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn vijf honden, waarvan er drie toebehooreu aan den lieer J. h. Brieër, wonend op het aan grenzend sportterrein van R.F.C. en één aan den heer Blazer, bij de schapen gekomen, h<bben deze over het terrein nagejaagd, waarbij de dieren door heggen en prikkM- •jraad een góed heenkomen hebben gezoéiU. Nadat verscheidene dieren duchtig door betën toegetakeld waren, zijn zij terechtgekomen m een inham op het terrein, waar een aantal in de verdrukking kwam, waar Dinsdagmorgen niet minder dan 41 schapen levenloos gevon den werden, terwijl de overigen gëbroken pooteu of dergelijke kwetsuren bekomen had den Slechts 20 schapen zijn er onbeschadigd' I af gëkomen en naar men verzekerde zijn ook' dezo geheel Waardeloos geworden, omdat':zi; door de achtervolging blijvend in hun groei zullen worden belemmerd. Dit beteekent voor den heer Esbeukman, die op Overschie een kleine boerderij drijft, 'welhaast een vólkomen ruïne, daar hij het geld 1 voor hét aanschaffen van deze schapen onder de gunstige omstandigheid, dat het land g"ra-, tis ter beschikking werd gesteld, geleend had. Naar hij vertelde, bedraagt de schade onge veer 900 en de kans op verhaal op de eige- naars van do honden is zeer gering. Tijdens een brand in een boerderij te Ernst. Gisterennacht is. tijdens een hevig on weer, te Ernst onder Epe (Gld. 1, een. boerderij afgebrand. De bewoners, het echtpaar Kroeseman, kwamen in de vlam men om. De brandweer te Epe werd niet gewaarschuwd. -jitfitt De vele menschen, die tijdens het, onweer niet te bed waren, zagen, den brand en snelr den te hulp. De omwonenden trachtten het echtpaar K.,-gesp. 59 en55 jaar oud, te red den. Een buurman, Van Norel, liep het ge- heele reeds „brandende'gebouw,, door, dpch vond niemand.- Hij, moest zich, ten .slotte uit een der ramen uit hetreeds, fel brandende gebouw redden. "v Men begon reeds te dreggen in het Apelr doornsche kanaal, dat langs het huis stroomt, toen een der brandweerlieden een gestalte in een der kamers meende te zien liggen. Hier op werd toen.de waterstraal gericht en spoedig kon men binnendringen en werden in twoe kamers de beide verkoolde lijken gevonden. Men vermoedt, dat de man en de vrouw reeds tijdens het onweer op zijn geweest, zooals hier gebruikelijk is, en dat zij misschien door den bliksem zijn getroffen, dan wel door den schrik bewusteloos zijn geworden. V Huis en'inboedel gingen geheel in de vlam men op, terwijl ook 6 varkens omkwamen. De verslagenheid in het dorpje Ernst, waar vorig jaar bij- een brand ook drie kinderen zijn omgekomen, is groot. Een bijzonderheid is, dat 8 jaar geleden op dezelfde plaats een boerderij afbrandde, waarbij ook een vrouw het slachtoffer werd, - - De dader,politieagent v. «LaK*, itot 15 jaar gevangenisstraf v'er- "'oordeeld. 'ówjkl "Het Haa^séhe' Geréchtshof heeft gïster|n uitspraak gedaan in'dé zaak tegen dén gewe zen tit.-hoofdagènt' C. C. v. d. K. uit Schie dam, hans ged., die door de Röterdamscfie rechtbank wegens doodslag, gepleegd op den commissaris van politie te Schiedam, den heer F. Ellenberger, op i December 1934, is ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal had in hooger beroep een gevangenisstraf van twintig jaar geëischt. Het Hof heeft v. d. K. veroordeeld tot vjjf- itien jaar gevangenisstraf. dook de hitte onwel geworden en overleden. I Maandag is de 17-jarige boomkweekers- knecht W. C. Z., te Boskoop, die in een kas I aan den arbeid was, tengevoge van de groote hitte onwel geworden en enkele oogenblikken i laiter overleden. Vader van 12 kinderen gedood Dinsdagmiddag ongeveer 5 uur is op "den Jaagweg onder de gemeente- Avenhorn een érnstig'ongeluk gebeurd. Een-auto, waarmede couranten worden bezorgd en welke bestuurd werd door C. K. uit Hoorn, kwam met groote snelheid den Jaagweg afgereden in de riem ting Hoorn. Bij het passeereh van het woon wagenkamp kwam een bewoner van een der woonwagens, waarschijnlijk om naar zijn spelende kinderen uit te zien, juist den weg op: De man werd oor den auto gegrepen en Werdmet zoo'n kracht tegen de voorruit ge slingerd, dat deze geheel versplinterde. De man, die vader was van 12 kinderen, werd 100 fneter meegesleurd; hij was op slag dood. Een der woonwagenbewoners ontstak over dit ge val zóó in woede, dat hij een motorrijder, dien hij voor den schuldige aanzag, te lijf ging en met een steen tegen het hoofd sloeg. Hij werd echter dadelijk vastgegrepen en de motor rijder kwam er betrekkelijk goed af. De be stuurder van den auto, tegen wien proces verbaal is opgemaakt, had lichte verwon dingen: Buitenland. GEVOLGEN VAN DE WARMTE I IN ZWEDEN. Dertig menschen verdronken. i Bij het zwemmen en baden zijn de laatste (lagen 30 menschen verdronken. Een bizon der tragisch geval deed zich voor bij Kal- mar, waar een roeiboot met 4 meisjes om sloeg. Alle vier verdronken. GEDOOD DOOR BIJENSTEKEN. j. Te Leveice (Bohemen) kwam een man te midden van een zwerm bijeen terecht, In zijn doodsangst zwaaide hij wild met zijn armen, óm te trachten, zich de bijen van het lijf te Ijouden, doch dit maakte de diertjes kwaad, ioodat het slachtoffer door tal van bijen werd gestoken en binnen korten tijd over leed. Honderden angels werden in zijn lichaam aangetroffen. VLUGGER' PER TREIN. Een trein van Èpsom naar Londonbridge stopte te Belmont, niet ver genoeg voor het rierron.' De cónductéür gaf' Öaatof) defi be stuurder hét seth; 'öm een efndje oji' té" trék ken, apéit 'de' bëStilüédei-'lfea'g 'Hit lséiri a4n 'Vóor: liët vertrèkólgnaii en' reed wég, 'deh fconducteur achter iaïen'dé. "Öéze'hóiüé liét 'station üit en vond ddar'toevallig eèn politie; küto' d.w.z. een auto, niet gebon'dën aan dé biaximuiiisnelheid van 50 K.M. per Uur, "welke hem Wel even naar Sutton zou bren gen, maar toen hij te Sutton aankwam, reed ook daar zijn trein weer net wég. De conduc teur, die intusschen door een collega lager in v? VR JDAG 28 JUNI. in Hilversum, 301 M. 8.00 VARA, :.2.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.0? VPRO en AVRO, 11.0012,00 VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwi ding VPRO. 10.15 Declamatie ,F. Nienhuys. 10.35 Gramofoonpl., 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 en ,12.0Q ,Gramofcx>rjpi, 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gram pi, 2.00 Voordracht A.,y.. li.,Moer, 2.30 .Gramofoonpl, 2.50 Zang door Nettie Nije en Marie Wolf (beiden sopraan). A. d. vleugel: E. Veen. 3.10 De AVRO-DecibelS o.l.v. E. Meenk, 4.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 5.00 Kinderuur. 5.30 Orvitropia O.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 Declamatie C. Rijken. 6.15 Orvitrophia o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 Juridische causerie Mr. R. v. d. Heide. 7.20 E. Walis (viool), I. Rossican (piano) en C. Steyn (orgel). 7.50 Vaz Dias en Herh. SOS-berichten. 8.00 Dr. K. F. Sparr.aay: Enkele grepen uit het Johannes-Evangelie. 8.30 Residentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht (Uit het Kurhaus te Scheveningen), Om ca, 9,15 Gesprek tusschen D, Hans en Ds. E, D. Spelberg. 10 15 Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.30 Prof. Dr. A. H. v, Bakei: Wat deed en doet „Het Ned. Bijbelgenootschap." 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl 11.3012.00 Cramofoonmuziek. v Huizen, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd' door den KRO... f y 8.00 9.15 en Ï00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gram.pl. en orkestconcert. 2.10 Schlagermuziek. 3.00 Grattibfoopi.' 1 3.40 Zang'eb piano. 4.15 Gramofoonpl. ,.ii 4.40 Zang en piano. 5 00 Lezing. 5.30 Orkestconcert en gram.pl. 7 15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. i 8.05 Schlagermuziek en gram.pl. 9.43 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. Gram.pt 10.45—11.30 Orkestconcert. 11.30 12.00 Cramofoonmuziek. ZATERDAG 30 JUNI. Hilversum, 301 M. V AR A-uitzending. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Avb, in de Continubedr,: „De Flie- refluiters" o.l.v. E. Walis, Hetty Beek (de clamatie) en gram.pl. 12.00 „De Zonnekloppers", o.l.v. C. Steyn. 12.45 Gramofoonpl. I.00—1.45, „Orvitropia", o.l,v. v. d. Hprs.t. 2.00 Gramofoonpl. 2,20 „De Notenkrakers" p.l.vf D,VVins. ?,00 E. Walis en, %i orkest, m.m.v, Erna Eisner (zang). 3.30 Gramofoonpl. jt.00, Peclamatie.'R, Nwnan. t 4;,20 Gramofoonpl. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.40 Literaire lezing E. Boekman. 6.00 De „Wielewaal", o.l.v. P. Tiggers en toe spraak. 6.30 Vervolg orkestconcert. 7.15 G. v. Veen: Aansluiting van het Lager bij het Middelbaar Onderwijs. 7:40 Harpconcert M. C^rty. 8.00 Herh. SOS-Ber., Vaz Dias en VARA- Varia. 8.13 Wij vragen uw aandacht voor,., 8.15 „Galante roovers", operette van Millar. M.m.v. solisten, orkest o.l.v. Beeckman en het Dickson-ballet. In de pauze: gram.pl, II.3012.00 Gramofoonpl, Huizen, 1875 M. KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Gdsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert, 00 Gramofoonpl. i'.2Ó Schlagermuziek 1.5Ó Gramofoonpl. 2.00 Lezingen 3.00 Kinderuur! jè. 4jQQ Zenderverz, 4-15 Gramoioonpl. 4,400rkestconcert. 5,80 Lezing. .5.45 Orkestcancert 6,20 Leziiig. 6j.45Gearmpl. 7,15 Lezing 7,-35: Gramofoonpl, 8-00 Vaz pia3. 8.05. Orkestconcert. OiOO Pj kestconccrt. 8,3,5 Report. «v. 9,20, Voordracht. 9-40 Schlagermuziek. fp,30 Vaz Dias. 10.35 Cramofoopl. 10.45 12 00 Schlagermuziek en gram.pl. rang, was vervangen, gaf toen zijn poging, om den trein in te halen, maar op. Hij moet verzucht hebben, dat het toch altijd nog vlugger per trein gaat dan per auto. BOSC'hbkand in n. ('arolina. Bij een boschbrand in een moerasgebied bij Beaufort (N. Carolina), dat door veeren jagers voor reigers was gereserveerd, om uitsterving dezer dieren te voorkomen, zijn bijna 10.000 reigers verbrand. Toen de brand uitbrak bevonden zich on- 1 geveer 7500 vogels, die nog niet konden vlie gen, in dit gebied, terwijl vele honderden oude vogels bij het zoeken naar hun jongen eveneens in de vlammen omkwamen. Nog 20. nuviiseliappen gevangen genomen. In verband met de arrestatie van den commandant der wacht van het Kremlih zijn nog 20 manschappen van de wacht in de gevangenis opgesloten. De Oude wacht is af gelost door manschappen van de G Poe. De gearresteerde commandant wordt be schuldigd van contra-revolutionaire gezind heid; hij moet in verbinding hebben gestaan met anti-sowjet-kringen. In totaal is tegen 28 leden van de wacht een vervolging inge steld. In samenwerking. Te St. Paul, de hoofdstad van den staat Minesota, een stad van ca. 250.000 inwoners, schijnt aan het licht te zijn gekomen, dat de politie van die plaats samenwerkte met de iTfisdadj^erslilasse. Men is daar indien wij een buitenlandsch blad mogen gelooven achter gelto.men, door het plaatsen van ge- béijme djctatografeij' in vertrekken in het hoofdbureau van politie. De heer Worn, com missaris voor de publieke veiligheid, heeft den hoofdcommissaris van politie en vier andere politieambtenaren op staanden voet ontslagen. Volgens Worn is de medeplichtigheid van de politie vooral van beteekenis geweest bij de begunstiging van verboden weddenschappen, maar toch ook in allerlei andere soorten van misdrijf. Negen dooden, vele gewonden. Naar uit Ovenburg wordt gemeld, is op het traject Orenburg—Orsk een, personen trein ontspoord, waardoor negen personen werden gedood en talrijke gewond. Het onge luk zou veroorzaakt zijn door onverantwoor delijk gedrag van het treinpersoneel. Het v.erkeer op het traject is 22 uur stil gelegd. Wij hebben onlangs een bericht- geplaatst, volgens, hetwelk op een der vliegveld buiten jPavijs een vliegtuig was opgestegen met -een bruidspaar, eenige2vrienden .en éen priester •ea;. in «m dat! vervolgens in de lucht het hu welijk van..het jonge .paar door den geeste lijke was. voltrokken. Volgens de Libre Bel- gique is de toedracht eenigszirtsanders gê- weest. Het blad schrijft o:m. Alles wijst er op, dat deze Amerikaansche methode van huwelijksontheiliging geeh an der doel heeft gehad dan eenige beroeringte weeg te brengen in de wereld der cineasten en persfotografen. De geestelijke, die zich hiertoe leende, was een priester, die door zijn kerkelijke overheid uit zijn bediening was ontzet en die geen enkele bevoegdheid meer bezat om eenige godsdienstige cerehtonie uit te oefenen. Tot 15 jaar tuchthuisstraf. Het volksgerechtshof te Berlijn heeft Dins dag de communistische jeugdleidster Berta Kars uit München wegens voorbereiding tot hoogverraad veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis straf. Zij was werkzaam in de rijksleiding van de illegale communistische partij. 7 Europeanen, 7 Inlanders, 1 Chinees. Batavia. Heden is de Volksraad in verga dering bijeengekomen ter verkiezing van de leden voor het college van gedelegeerden. Het vorige college telde 9 Europeanen, 9 Inlanders en 2 Chineezen. Nu het aantal le den van 20 tot 15 is verminderd zijn gekozen 7 Europeanen, 7 Inlanders en 1 Chinees. In dit opzicht is het dus een juiste afspiegeling ge bleven van den Volksraad. Opmerkelijk is de verkiezing van het Euro- peesche lid van den P.E.B. Roep. Deze partij heeft geen Europeesch lid verkozen kunnen krijgen. Hij is toen benoemd tot lid van den Volksraad. Bovendien heeft de regeering bij de benoemingen een lid van den bond van Inland- sche bestuursambtenaren vervangen door een regent, lid van den P.E.B. Zoo heeft deze een ling van zijn partij onder de Europeanen (een der alleroudste leden yan den Volksraad) we der een plaats gekregen in het college'van ge- delgeerden. LEGERCOMMANDANT IN NED INDIE, Lt.-generaal J. C. Koster gaat heen en wordt opgevolgd door lt.- generaal M. Boerstra. Aneta- meldt uit Buitenzorg: Bij Kon. Besluit van 19 Juni is met ingang van 30 Juli luitenant-generaal J. C. Koster op verzoek eervol ontslagen als commandant van het leger in Ned.-Indië, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten &a.n den lande bewezen. Bij hetzelfde besluit is generaal- majoor M. Boerstra met- ingang van 30 Juli bevor derd tot luitenant-generaal en benoemd tot commandant van het Koninklijk Neder- landsch Indische leger. 2 7 Juni. Nu binnenkort in ons land de schaakmatch Euwe—Aljechin zal worden gehouden, die in het oog der breede massa een zwakke vergoeding zal zijn voor den helaas verkeken heroïschen kamp tusschen den bokser Schmeling en, den humorist Baer, lijkt het gewenscht over het schaakspel eenige opmerkingen te plaatsen, die nog i nooit eerder zijn gema&kt. Kort geleden kon men in de courant een verhaal- lezen over een correspondentiew.ed- strjjd,.. die op het oogenblik gehouden wordt tusschen twee vrienden, van wie de een pre sident is van de Schaakclub te Joliannesburg (Zuid-Afrika), terwijl dè atlder ergens in ëen stadje in Noord-Amerika woont. Iedere zet wordt per brief overgemaakt en 'het spreekt vanzelf, dat ze van spanning nauwelijks de mail kunnen afwachten. De post heeft een volle maand noodig om een brief van den een naar den ander over te brengen. Na twee maanden weet dus de man in Amerika pas, wat de ander in Zuid-Afrika voor zet heeft gedaan. De Amerikaan staat er op het oogen blik het sterkst voor, maar zjjn tegenspeler moet vol vertrouwen hebben verzekerd, dat hij vóór 1940 beslist niet is te verslaan Dat zijn toch werkelijk geen toestanden. En al zal de wedstrijd EuweAljechin uiter aard onder andere omstandigheden worden gehouden, toch is bovengenoemde correspon dentiematch, die zich ongeveer over een de cennium uitstrekt, typeerend voor het jam merlijke gemis aan recordjacht en snelheids- bewustzijn, dat de meeste schakers bezielt. Wanneer men ziet, thoezger detijd waarin wij leven is ingesteld op tempo, tempo, tempo, kan men zich sleéhts eróver verbazen, dat deze intellectueelSte Van allé spbrtèn 2icK 'nog altijd niet bjj de eischen deë tijds 'heeft aan gepast. Het moet maai' eensgezegd wotden, dat het schakspel, wil het de concurrentie met andere sporten het hoofd blijven bieden, grondig dient te worden gereorganiseerd. Om een voorbeeld te noemen, een zet bjj een schaakwedstrijd duurt toch altijd duizend maal zoo lang dan een voorzet bij een voet balmatch wie heeft daar tegenwoordig nog geduld voor? Bovendien, wat is er bjj zoo'n schaakmatch te zien? Kan men zich gen dooier, saaier, suffer vertooning voorr stellen dan twee heeren, die na iedere twintig sigaretten een stukje speelgoed van het eene vakje nagr het andere zetten om, vervolgens weer voor 'n uurtje in te slapen? Het zal noodig zijn, er wat Amerikaansche „pep" in te voeren. Om te beginnen zal het gewenscht zijn, dat de wedstrijd tusschen Johnny Euwe en Charlie Aljechin (de kampioenen zullen ver standig doen, zich zoo te noemen) in het Stadion wordt gehouden, met 'n paar orkes ten, acrobaten, clowns en fraai vuurwerk, om den kijkers wat amusement te verschaf fen. Een zet moet ten hoogste tien seconden mogen duren en vergezeld moeten gaan van een vuurpeil in de kleur' van den speler: Men zou een blauw lint uitloven voor dengeen, die den minsten tijd heeft noodig gehad. Tempo) tempo!. „1 1..,,i, Meni kan en.ook.eep rugby.-match van; ma- fyjn, door toe te. staan, .dat de spelens het reept hebben, met geweld stukken van het pord. te, verwijderen en er dan om te laten vechten. Duurt een spel langer dan vijf mi nuten, dan kan men het proces verhaasten door de kampioenen twee qf drie zetten tege lijk te laten doen. Bij remise wordt de wed strijd door een worsteling beslecht. Vóór alles moet het publiek zich niet vervelen. Dit is de manier 'óm het schaken populair te maken. Wedden dat men het te' rcvolution- nair zal vinden en dat er dus niets van komt? Voerden dooden. Een driemotorig vliegtuig van de „SACO"- luchtlijn is bij het vertrek an de luchthaven Medellin in Columbia tengevolge van den krachtigen wind tegen een ander driemotorig toestel aangeslingerd. Beide toestellen vielen en vlogen in brand. Veertien personen werden gedood, onder wie de Argentijnsche tenorzanger en filmster Carlos Gardel, die pp weg was van Bogota, naar Panama met zijn gezelschap, om op te treden in de theaters van Midden-Amerika, na zijn tuornée door Zuid-Amerika. Duizenden menschen waren naar het ver; ttek van Carlos Gardel komen kijken, die in Parijs, Argentinië en New York zoo'n ver maardheid bezit, en waren daardoor getuigen van de ramp. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Het aantal slachtoffers tot 19 gestegen. De vliegramp in Columbië heeft tot dusver 19 slachtoffers geëischt. Vier jeugdige guitaarspelers, die deel uit maakten van het tooneelgezelschap van Carlos Gardel, zijn in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest dat zij, zoó ZÜ er Het leven mochten afbrëngen, toch de rest van hun leven blind zullen zijn. Iri het vliegtuig van Carlos Gardel bevönden zich 15 personen. Het Duitsche vliegtuig vervoerde 13 passagiers. Hiervan werden er 4 gedood en bovendien de eerste en tweede piloot endë steward. Do Kwak Itaalt de passagiers en tle post op en is gisteravond op Schipholaangekomen. Men meldt uit Amsterdam: Gistermorgen is het K.G.M.-vliegtuig de Lijster, bestuurd door Sillevis, op zyn thuis- rei3, na normaal te Boedapest opgestegen te zijn, daarheen wegens een motorstoring moe- ~en terugkeeren. Na de landing bleek het euvel niet onmiddellijk te herstellen. Daarop is van Schiphol De Kwak naar Boedapest gedirigeerd, om de passagiers en'dé post te halen. Bestuurder van de Kwak was Scnolte. die gisteravond tegen half elf met de post en de passagiers van de Lijster terugkeerde.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2