Sport Breezand. Wieringen. 'Voetbal AtMdkk Mataïifmt Kantongerecht Den Helder. s .„rj25-20 "'W" Uitslag gemeenteraadsverkiezing. Het bezoek van Hr. Ms. K XVIII aan Zuid Afrika. GEMENGD NIEUWS Ernstig auto-ongeluk onder Alpen aan den Rijn. Het onweer van Maandag in Noordelijk Friesland. Meisje door den bliksem getroffen. Bij het baden verdronken. BUITENLAND Eden van Rome naar Parijs. Het geschil tusschen Italië en Abessinie. Nieuwe Uitgaven. Visscherijberichten Zitting van Dinsdag 25 Juni. t^e\ZT?rZiUing- hetseen in dit -eval be tekent dat weinig zaken op de rol'stonden Ook weinig belangrijke. Allereerst kregen we van T h epV0Jti8:e ?lttinS aangehouden zaak van j. h. G. K., die ergens in een nortïek ad gestaan, en zich deswegen tot 5.— boete hoorde veroordeelen. J.N.R. is met zijn auto niet naar rechts uit geweken, althans te laat. en heeft daardoor le" ^ecr W V.. die op de fiets reed. genood zaakt zijn heil op het trottoir te zoeken Hij geeft een uitvoerig verhaal van de toedracht der zaak; het was een samenloop van omstan digheden en de kantonrechter, blijkbaar re kening houdend hiermee, brengt de vrii zware rag ot nieer normale proporties van 10.— subs. 3 d. Ook de Kanaalwegbewoner M. werd hierbij nog gehoord. Een chauffeur van een expeditiefirma hier ter stede staat terecht, omdat hij, door een plotselingen zwaai van zijn auto. zonder zicht bare kennisgeving, het zoontje van een off. mach. bijna overreed. Dit geschiedde op de Bui tenhaven voor dt, marinekazerne, en, niemand kon vermoeden, dat deze vrachtauto juist den ongewonen weg naar de kazerne zou inslaan. Van een stopsein, door den vader van den klei nen jongen gegeven, trok de chauffeur zich niets aan. Vonnis 15. oi 3 dagen. Ergerlijk noemde de ambtenaar het feit. dat de slagersknecht A.S. ti Julianadorp pleegde. Zijn baas was niet thuis en hij had dientenge volge niet de beschikking over het schiet- masker. Hij heeft toen een varken zoo maar aan de voeten opgehangen en met een snede m den hals gedood. Een jongen van 14 jaar, die het feit gezien heeft, durfde er eerst niet naar te kijken, naar hij zegt. Hij krijgt 50- subs. 10 dagen. Ook voor P. j. s. was het geen goedkoope middag. Hij had n.1. in een auto gereden met den zestienjarigen D., en wat erger was; hij had D. laten chauffeeren, midden in de Spoor straat, tengevolge waarvan een matroos werd aangereden. Er waren hiervoor niet minder dan drie getuigen gedagvaard, waarvan een k decharge door den verdachte zelf opgeroe pen, eigenlijk meer k charge lan k decharge fungeerde. Vonnis; voor het in gevaar bren gen van de veiligheid van het verkeer 10. voor het laten rijden door een onbevoegde 20, -e vervangen in beide gevallen eventueel door 3 dagen. J.J.. bloemist te Anna Paulowna, heeft met steenen geworpen op de auto waarin C. D. B. zat. Dit geschiedde op den Zwarteweg, zoo maar, uit louter baldadigheid. De kanton rechter meent evenwel, dat er een meisje tus- schen zit. 't Betrerc hier twee adonissen, bei den lieve jongen en hoewel C.D.B. de steenen gekregen heeft tegen zijn auto, s hij niet be paald wat men noemt onschuldig. Ook valt niet uit te maken of het nu juist J. J. was. die speciaal op deze auto heeft gegooid en daarom komt hij er genadig af met een mini- ale boete van 1.subs. 1 dag. „En jou krij gen we ook nog wel eens", zegt de kanton rechter tegen B. 'n Merkwaardig geval is dat van den Am- sterdamschen c - feur H. L. H„ die verba- liseerd is, omdat hr zijn auto zonder vergun ning heeft gepar'-eerd op het Havenplein. Hij heeft zijn compagnon meegebracht. Uit Texel werd hij opgebeld om passagiers van de boot te halen, waarop _iij naar den Helder reed en daar nog iets te vroeg voor de boot aankwam. Hij heeft daar toer gewacht en dit werd hem noodlottig, wan daarvoor was vergunning noodig. Direct na zijn verbaal heeft hij zich met de Heldei. che politie in verbinding ge steld. Teneinde den verbaliseerenden agent te hooren, is de zaak verdaagd toe 23 Juli. De timmerma v. S. hoorde 8.— subs. 3 d. tegen zich eischen wegens een hinderwet overtreding (het houden van een inrichting tot het bewerken an houtproducten, zonder ver gunning daarvoor te hebben). Een andere timmerman, M. d. W., heeft bij de Postbrug de bocht verkeerd genomen. Hij deed dit teneinde te voorkomen, dat hij een hond overreed. Hij krijgt 5.of 3 d. G.K., bakker, heeft des morgens versch brood vervoerd. De dagvaarding is evenwel on juist, aangezien hij daarin wordt voorgesteld als bedrijfsleider, en de zaak wordt dientenge volge verdaagd. A.J.W. heeft in de afgesloten Trompstraat gereden met zijn fiets, 3.of 2 d. W. H. reed zonder bel 3.of ƒ2 d. Alweer zoo'n merkwaardig geval. Deze man had zijn fiets tegen een pakhuis gezet; zij was omgevallen, en daarbij was het bovendeel van de bel weg geraakt. Toen hij uit het pakhuis kwam, en het feit bemerkte, begaf hij zich aanstonds op weg naar Lafeber voor een nieuwe bel, doch werd tijdens dien rit gesnapt. K. L. B., kapper, heeft op oen Zaterdag voor Pinksteren zijn zaak na 8 uur open ge had. „Onjuist", beweert B., „Ik heb den winkel gesloten, maar er waren zoo verschrikkelijk veel klanten, dat ik om 10 uur nog bezig was" Hij krijgt dientengevolge 1.subs. 1 dag. W. d. V. 3.of 2 dagen, omdat hij zondef lantaarn reed, de'melkslijter J. H., die op een 3-wielige motorfiets reed zonder spiegel en handrem resp. 7.3 voor den spiegel, 5 2 d. voor de rem. De reparateur J. A. K, reed zonder rijbewijs op een driewieler. Hij heeft voor de aanschaffing daarvan geen geld. zoo zegt hij. Hef kost hem thans 3.of 2 d. Niet erg best kwam een Texelsche inwoon ster, M. D., eraf. Zij had in de auto gereden van haar broer, die niet voorzien was van een goed- werkend stuurtoestel en evenmin van goede remmen. Zij krijgt tweemaal 15.boete, subs. twee maal 3 dagen, hetgeen meer is dan des ambtenaars eisch. Tweemaal 8.subs. 2 maal 10 dagen was de uitspraak tegen J. H. M. te Texel, die een kalf had geslacht zonder vergunning en bo vendien zonder het dier tevoren te bedwelmen. Hier was de eisch van den ambtenaar een heel stuk hooger. Dan krijgen we nog het geval van den zee man M. S., die in verboden richting reed op zijn fiets ƒ2.— of 1 d.), dat van M. B., die 's morgens om 3 uur nog te Anna Paulowna in een café nog op zijn vrachtje zat te wach ten, dat maar niet mee wilde, 5.of 2 d. en dat van B. S., die zijn fiets onbewaakt op straat had geplaatst 3.of 2 d.), en dan hebben we voor het laatst bewaard het geval van J. V. J. V. is werkman, en als zoovelen wilde hij gratis profiteeren van het schouwspel der Dji- guitkozakken, die tijdens de Remavi in het An- kerpark hun toeren errichtten. En hij heeft daar staan praten en dringen, was daai blijk baar sterk in de oppositie, en toen heeft ie mand hem toegevoegd de woorden: „Houd je smoel, ellendeling!' „Nou", aldus liet J. V. zich jegens den kan tonrechter uit, „en da' neem ik niet, rechter. Ik heb vossebloed in de aderen en laat me niet uitschelden!" (De man heet Vos). En uit boosheid heeft hij toen met zijn schou derblad tegen een deur staan duwen, waar door gezegde deur is bezweken, hetgeen on tegenzeggelijk pleit voor de soliditeit van het schouderblad van den delinquent. En voor dit feit, door de v/et omschreven als „straat schenderij" staat J.V. nu terecht. „En hoe zit dat met dien valschen naam, dien je eerst opgaf?" informeert nog de kan tonrechter. „Dat was een lolletje", zegt V., de agent heb er zelf om gelachen!" De man in kwestie komt er af met 3.— of 2 dagen, en gaat heen, beleefd groetend: „dag, rechter". JONGEMAN VERDRONKEN. Opnieuw werd het gezin S., dat een paar jaar geleden een nog schoolgaanden knaap door een doodelijke aanrijding moest verliezen, zwaar getroffen. Dinsdagavond toch verdronk een oudere broer in het Noord-Hollandsch kanaal. De ruim twintigjarige K. S., die daar met een paar anderen aan het zwemmen was, zonk plotseling weg en kwam niet weer boven. De heer W. zag het en dook terstond eenige malen naar het slachtoffer, echter zonder resultaat. Eerst na eenigen tijd dreg gen werd S. gevonden, maar toen mocht de toegepaste kunstmatige ademhaling niet meer baten. Het plotseling, zonder kreet of gebaar, wegzakken in de diepte, doet trouwens ver moeden, dat de dood reeds dadelijk was inge treden. Ant.i-Rev. Party: 1. D. v. d. Zwaag 139 2. L. Ploeger 4 3. S. Wiersma Bz. 4. W. Jansen.2 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 145 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 141 geen zetel. Vrijz. Dem.: 1. O. J. Bosker599 2. J. Doves Sz. 65 3. J. Lont Cz. 65 4. M, Bakker Sz. 60 5. M. de Haan 15 6. C. Koorn Vz, 25 7. D. Minnes ■•■i.g.i 23 8. L. Noorden 9. P. C. Kaan 64 10. J. C. Kooiji 3 11. Jb. C. Dekker 12. S. Koorn Jzn6 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 934 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 882 5 zetels. Communistische Party: 1. G. Overberg 115 2. R, Gangelhof 16 3. G. v. Wijk22 4. W. Kies 6 5. K. Hoekstra 5 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 164 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 geen zetel. S.D.A.P.: 1. D. Oden 520 2. D. WitSlikker 40 3. L. Wigbout 11 4. F. Boutkes 7 5. R. Hulsebos11 6. H. Stobbe Ez. 10 7. J. Poel Wz. 7 8. S. P. de Vries 53 9. T. Bakker Vz 10. Abr. v. d, Welle Cz. 8 11. J. v. Wijk 1 12. Jb .Smit Jz.2 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 670 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 607 3 zetels. R. K. Staatsparty: 1. Th. H. Boersen163 2. J. Engel Jacz. 5 3. Joh. Huijbers 6 4. Joh. Geerts 5 5. A. Pz. Engel24 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 203 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 158 1 zetel. Christ. Hist. Unie: 1. Chr. Guldemeester115 2. P. Jaarsma4 3. J. A. A. Nol 1 4. M. J Boekesteijn 5. O. Deen4 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 124 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 geen zetel. Visschersvereeniging D.E.T.V. 1. J. J. Tijsen283 2. M. Kooy Pz. 53 3. Jb. D. Lont 59 4. G. Dirks22 5. J. Lont J.Gz. f 6. Jb. Smit S.Kz3 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1935 425 Totaal aantal uitgebrachte stemmen 1931 434 2 zetels. Totaal uitgebrachte stemmen 2900 Van onwaarde235 Geldige2665 Kiesdeeler 242 De oude raad bestond uit 11 leden n.1.: 5 V.D.; 1 R.K.; 3 S.D.A.P.; 2 Visschersver. D.E.T.V. Voor de V.D. hadden zitting: J. Bosker Szn.; J. S. Doves; J. C. Lont; N. Szn. Bakker; P. Czn. Kaan. S.D.A.P.: D. Oden; D. Wit—Slikker; L. Wig bout. R.K.: Th. H. Boersen. D.E.T.V.: J. J. Tijsen en Jb. D. Lont. De nieuwe raad is als volgt samengesteld: O. J. Bosker Jzn., J. Doves Szn., J. Lont Czn., M. Bakker Szn. en M. de Haan; D. Oden, D. Wit geb. Slikker en L. Wigbout (s.d.a.p.); Th. H. Boersen (R.K.); J. J. Tij sen en M. Kooij Pzn. (Visscherijvereen.). Niet keeren terug: J. Bosker Szn., die wegens hoogen leeftijd zich niet meer beschikbaar gesteld had. P. Kaan Czn., die tevens wethouder was, doch te laag op de lijst stond om met voorkeur stemmen gekozen te worden. O Een lezing van commandant Hetterschey in het Afrikaans. Wij lezen in het Juni-nummer van „Zuid- Afrika", maandblad voor de cultureele en economische betrekkingen tusschen Neder land en Zuid-Afrika het volgende aardige artikel over het bezoek van de K XVni aan Kaapstad. Gastvryheid van die K, XVin. Die offisiere en bemanning van die Hol landse duikboot K. XVIII raak nie uitgepraat oor die gasvryheid wat hulle hier in Kaap stad en omstreke ondervind nie. Hulle ver klaar eerlik dat hulle groot verwagtings ge had het van die spreekwoordelike Suid- Afrikaanse gasvryheid, maar hul verwagtings is verre oortref. Dit is verstaanbaar dat hulle op hul beurt vriendelikhede terug wil bewys. So was daar die laatste dae 'n ontvangst by die K. XVHI waarbij die offisiere en man- skappe as gashere opgetree het. Op die kaai langs die duikboot was tafeljies en stoele en beskutting teen die son (Woensdag) of teen die reën (Donderdag;) opgestel. Die tafel- tjies was smaakvol gedek en daar was 'n oorvloed van tee en koffie en gebak, en vir die here iets sterkers en kragtigers as dit. Elke slag is daar ses van die gaste deur een van die offisiere deur die duikboot rondgelei en alles verklaar. Vir meer tegelyk was daar in die smal „sigaar" geen plek nie. Die opvarendes van die K. XVni is uit stekende, vriendelijke en volmaakte gashere. In seevarende lande ag die regeering dit af en toe nodig om oorlogskepe uit te stuur na vreemde hawens vir vlagvertoon soos dit heet. Wel, hierdie Nederlandse vlagvertoon het 'n uitstekende indruk gelaat, nie net om die skitterende prestatie van die K. XVIII nog deur geen enkele duikboot onderneem nie maar ook om die bemanning wat hulle in alle opsigte onderskei het. (V. A. K. in „Die Burger"). 'n Hollandse seeman in Afrikaans, Ek het Dinsdagaand met belangstelling in- geluister na die interessante vertelling van kom. D. C. M. Hetterschy van die Neder landse duikboot wat hier op besoek is, skryf my 'n leser. Wat my die hele vertelling oor die draadloos belangwekkender gemaak het, was die feit dat die Kommandant dit in Afri kaans gedoen het. Toe hy moes begin en die aankondiger sê dat hy eers in Afrikaans sou praat, het èk geglimlach en gedink dat die aankondiger wel Nederlands bedoel, of dat ek die aand heel vreemde Afrikaans sou hoor. Maar ek had dit mis. Die Kommandant moet seker byna heeltemal tuis wees in Afrikaans, waar hij dit ook al geleer het. Sulke manne leer seker ook gouer. Hulle is moedige manne. My gedagte het onwillekeu rig teruggegaan na die landing van Van Riebeeck wat die taal hier geplant het. Hon- derde jare na hom kom 'n ander grootsee- vaarder en stamgenoot en spreek ons in ons eie taal toe! Merkwaardig, beteekenisvol, nie waar Oom V. A. K. Ek het die Kom mandant mooi dop gehou. Vreemd was wel die melodie van die Afrikaans soos hy dit ge praat het en toe hy telkenmale „g" soos in „gesien" as die sagtere Duitse „g" uitspreek, dog hom onmiddellik self corrigeer, sê ek vir my vrou: „Nee, daardie man is nie 'n Hol lander nie. Hy toon nie die minste neiging om woorde te verbuig nie". Inteendeel, hij rond dit net so af soos ons. Maar waar kom hy aan die Duitse g-klank wat hy soms laat hoor? Dit maar terloops. Die Kommandant sal langs hierdie weg, ek is seker hy het al baie in hierdie kolomme van V. A. K. gelees daarom sy goeie Afri kaans, ander oortuig van hoe maklik 'n mens 'n verwante taal kan aanleer as jy net 'n bietjie van die moed van die duikbootkom- mandant het. (Uit een brief aan V. A. K. in „Die Burger"). Binnenland. Vier personen ernstig gewond. Gisterenavond heeft in Wijkhoorn onder Alphen aan den Rijn, een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen zwaar zijn gewond. Omstreeks zes uur naderde een bestelauto, waarin een gezelschap van vijf personen zat, dat van een vischpartij uit Wilnis naar Dén Haag terugkeerde, met groote snelheid uit de richting Alphen aan den Rijn. Ter hoogte van de dakpannenfabriek van de firma H. van Leeuwen, moest de bestuurder een links van den weg geparkeerden vrachtauto en vervolgens een rechts staanden personen auto passeeren. Hij raakte daarbij echter zijn stuur kwijt en reed in volle vaart achter op den personenauto. De schok was zoo he vig, dat deze wagen, die op de handrem stond, ten minste twintig meter vooruit werd geschoven. De bestelauto drong daarna door den muur van de droogschuur van ge noemde dakpannenfabriek en kwam eerst daarin tot stilstand. Vier van de vijf inzittenden, allen uit Den Haag afkomstig, bleken zeer ernstige ver wondingen te hebben opgeloopen. De be stuurder, de heer B. Tetro, was ernstig aan het hoofd gewond. Zijn neus bleek o.m. in drieën te zijn gespleten. De naast den chauf feur zittende mej. A. van Nieuwkerk, was er echter het ergste aan toe. Ook zij was, evenals de bestuurder, met het hoofd door de vooruit gegaan, met het gevolg, dat zij zeer diepe snijwonden in den hals, nabij den slagader had opgeloopen. Haar toestand was zeer zorgwekkend. Achter in den wagen zaten drie heeren, van wie er een met lichte ontvellingen af kwam. De eigenaar van den wagen, de heer T. Kreets, had eenige hoofdwonden en bles sures aan het oog. Bij den vijfden, den heer J. P. Snijder, die bewusteloos was, werd een hersenschudding geconstateerd. Groote schade. Het bhjkt dat het korte onweer, dat Maan dag vooral in noordelijk Friesland losbrak, heel wat schade heeft aangericht. In Noordwolde werd het huis van de we duwe Postma getroffen, dat met den gehee- len inboedel afbrandde. Tal van koeien werden in de weiden ge dood. Te Suawoude sloeg de bliksem in een wagen met hooi. De hooier Bergsma werd door den bliksem getroffen en bewusteloos opgenomen. Weer bijgebracht bleek hij gedeelteüjk ver lamd te zijn. Een der paarden werd doodge slagen, wagen en hooi verbrandden. Hier en daar ging het onweer gepaard met hagel- en regenbuien van ongekende hevig heid, die heel wat schade aan ruiten en veld vruchten aanrichtten. Tijdens een hevig onweer is Dinsdagavond te Ursem mej. B. Wildeboer, terwijl zij in het land de koeien melkte, door den bliksem ge troffen. Het meisje, dat geheel blauw zag, werd bewusteloos weggedragen. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse, doch gis terenmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Dinsdagmiddag is bij het baden voor de haven van Harderwijk in de vaargeul ver dronken de 12-jarige zoon van den heer Van W. Twee jaar geleden is een oudere broer van den jongen eveneens bij het baden om het leven gekomen. Dinsdagmiddag is te Goirle verdronken de 37-jarige M. Dietstraten, wonende te Goirle. De man was gehuwd en had twee kinderen. Dinsdagavond was de 27-jarige gehuwde fabrieksarbeider P. van G. uit Eindhoven in het Nieuwe Kanaal aldaar aan het zwem men. Hij heeft vermoedelijk kramp gekregen en is in de diepte verdwenen en verdronken. Te Raamsdonksdorp is Maandagavond de 15-jarige M. Lytens bij het zwemmen in het Zuider-afwateringskanaal verdronken. Het lijk is een half uur later opgehaald. Het slachtoffer was in het kanaal gaan baden met enkele 'jongens o.w. ook zijn broer. L., die zich te ver in het kanaal waag de, verdween plotseling in de diepte. De an dere jongens, die niet konden zwemmen, hebben nog getracht hem te redden, hetgeen echter niet mocht gelukken Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. De 27-jarige chauffeur P. van Gennip uit Eindhoven is bij het zwemmen in het nieuwe kanaal te Strijp verdronken. De man was ge huwd en vader van twee kinderen. OUDE MAN IN EEN SLOOT VERDRONKEN, Maandagmiddag had de 82-jarige S., wo nende aan de Leidsche Vaart, nabij de Zand- voortsche Laan te Heemstede op een ter rein in de buurt van zijn woning, eenige werkzaamheden verricht. Op den terugkeer naar huis is hij in een zijsloot van de Leid sche Vaart geraakt. Toen men hem vond, was hij reeds verdronken. -O De besprekingen met Mussolini over Abessinië vastgeloopen. Eden is gistermorgenuit Rome vertrokken ponder met Suvich, den onder-staatssecretaris Van buitenlandsche zaken, nog het onderhoud gehad te hebben, dat in het voornemen lag. In verband daarmede wordt dan ook op het pogenblik bevestigd, dat de Brisch-Italiaan- sche besprekingen over Abessinië tot een im- passie hebben eleid. Engeland wilde langs den weg van oeconomische concessies voor komen, dat de oplossing van het geschil de krachten van den Volkenbond te boven zou gaan, maar Italië ziet hierin een prestige kwestie en wenscht rechtstreeks met Abessi nië tot een resulaat te komen. Mussoloni heeft volgens een Reuter-bericht Uit Rome, aan Eden de Italiaansche eischen ten aanzien van Abessinië als volgt gefor- (nuleerd: 1. het recht van vreedzaam bezit van de Italiaansche koloniën in Oost-Afrika; 2. het recht om wegen, spoorwegen en brug gen in Abessinië te bouwen en er scholen te dpenen; 3. het recht om door een goeden Italiaan- Schen invloed Abessinië te civiliseeren. De Engelsche gezant krügt geen verlof. Sir Sidney Barton, de Britsche gezant in Abessinië. die gisteren met verlof had willen gaan, heeft, naar de Daily Express meldt, telegrapisch van het departement van buiten- lpndsche zaken instructie ontvangen, op zijn post te blijven. Abessinië tot concessies op oecono- misch gebied bereid. De speciale verslaggever van de News Óhronicle te Addis Abeba meldt, dat Abes sinië bereid is. oeconomische concessies te doen, doch slechts onder voorwaarde, dat zij inderdaad van oeconomischen en niet van politieken aard zjjn, Verschenen bij N.V. Uitgevers Mij. Gebr. Kluitman te Alkmaar de volgende jongensboe ken, die stuk voor stuk ook voor meisjes, die niet al te meisjesachtig uitgevallen zijn heel lezenswaardig z(jn. 1. Percy F. Westerman: De schat van den Zeekapitein", uit het Engelsch vertaald door Jhr. R. H. G. Nahuys. Een interessant boek over bergingswerk, het lichten en slepen van wrakken, en de vele moeilijkheden, die daarbij ondervonden, de vele gevaren, die doorstaan worden. De vertaler moet hier cn daar niet te letter lijk blijver. en bijv. geen barometerstand aan geven als 30.25 duim, dat zegt Hollandsche jongens niets. Ook regent het in Holland geen honden en katten", maar „oude wijven!" De illustraties van den Engelschman E. S. Hucly- son zijn zeer goed. Prijs ingen. 2.50. Geb. 3.50. 2. J. E. Hoving, „Jonker Hans van de Spar- renborgh". Een goed gegeven, de verwende jonker, die wegloopt, omdat hij niet naar een kostschool wil, al gauw tot armoe vervalt, allerlei werkjes aanpakt, een beetje geld verdient, vriend wordt van een kermisjongen, enz., enz., en eindelijk als duvelstoejager terecht komt op dezelfde kostschool, waar hij niet als leerling heen wilde. Als hij hier flink aanpakt, komt alles natuurlijk terecht. Een prettig boek, boeiend van begin tot eind. Titus Leeser zorg de voor goede vlotte illustraties en bandtee- kening. Ing. 1.50. Geb. 2.50. 3. Joh. C. Mulder, „De club der vliegende Hollanders", neen geen kinderspeelgoed, maar echte vliegers, d.w.z. in hun HBS-tijd vliegers tn den dop, enthousiast genoeg om eiken Za terdagmiddag theorielessen te nemen van een gebrevetteerd vlieger, om dadelijk na hun eindexamen gekeurd te kunnen worden en met de praktijk „vlieguren" te kunnen beginnen. Een heel belangwekkend boek voor elke jon gen en meisje, die zich interesseeren voor het sportvliegen, temeer waar schrijver zelf ook gebreveteerd vlieger is. Het boek is zeer goed geïllustreerd met 8 photografische opnamen, meest luchtfoto's en 25 teekeningen van Titus Leeser. Ing. 1.60. Geb. 2.50. 4. Jac. v. d. Klei, Onder de Gulden Ster" een zeer avontuurlijk verhaal over een al te sportief jongeling, die met een klein zeiljacht (sterklase) maar even den Atlantischen Oceaan oversteekt en van den afstand af legt zonder noemenswaardige avonturen, dan een hevigen storm meemaakt, waarbij hij al zijn zeil bergt, den mast strijkt en toch zijn scheepje met den kop in den wind houdt (sic). Nee, schrijver, is blijkbaar wel een liefhebber van zeilen, maar heeft er niet veel verstand van. Beter kan hij een avonturenroman op een onbewoond eiland (dat toch niet onbewoond blijkt) in elkaar zetten. Haaien, grotten, slan gen, schatten, geheimzinnige menschen, zee schuimers, -lies is aanwezig om het boek spannend te maken. We zouden haast zeggen te veel van het goede, maar de jongens houden wel van zoo iets filmisch. Paul Dom zorgde voor eenige illustraties en bandteekening. Prijs ing. 1.Geb. 1.75. 5. Walter Tomson, „Op goed geluk naar Me xico" een verhaal van een verstekeling en een matroos, die er samen in Mexico vandoor gin gen, allerlei avonturen beleven, allerlei baan tjes waarnemen, een beetje farmen Ieeren en later met de ouders van den verstekeling een farm opzetten. Een aardig boek met veel we tenswaardigs over Mexico en Mexicaansche toestanden gewoonten en geschiedenis. Illustraties en bandteekening van Pol Dom Prijs ing. 1.Geb. 1.75. 6. Wouter Walder, „Drie jongens en een auto". Een in vele opzichten niet aanbevelenswaai- dig boek. Het begint al dadelijk met leugens tegenover de tante van een der jongens, en het dienstmeisje van een der andere, het verzwij gen der waarheid tegenover ouders, rijden zonder bewijs, belastingbewijs, enz., en stie- kum de grens passeeren zonder passen of trip tiek. Later, durft '-et heldhaftige jongmensch zelfs nog praatjes te houden tegenover zijn va der, zich zich uitgesloofd heeft bij autoriteiten om de stommiteiten van zijn zoon weer goed te maken. Het is te hopen, dat veel „rijke tantes dit boek lezen als waarschuwing om hun neefs die „nog niet droog achter de ooren zijn", geen honderd gulden te geven zonder er de ouders van het jongmensch van in kennis te stellen. Het verslag van den tocht is wel aardig. Illustraties van Jac. van Looy zijn wat hou terig. Ing. 1.— Geb. 1.75. Verschenen bij Van Loghum Staterus' Uitg. Mij. te Arnhem: „De vijand van den oorlog" door W. L. van Warmelo, oud-kapitein der artillerie. In dit boek wordt het oorlogsvraagstuk op zeer ori- gineele wijze beschouwd. Na een voorwoord geeft schrijver een zeer helder historisch overzicht over het „Ontstaan en de ontwikkeling van het üuropeesche mili tairisme, over het vroegere Christendom en het Romeinsche rijk, over moed der marte laren als een christendeugd, over de kruis tochten, waarbij Christendom en zwaard en ridderschap onvermijdelijk verbonden werden, over \e latere ridderdeugden, die ook be scherming van vrouwen en kinderen eischten, over de daardoor ontstane vrouwencultus en het vrouwelijk ridderideaal, over de zoo ont stane mystieke band: Kerk, Militairisme en Vrouw, en eindelijk over de vrees van miti- tairistische landen voor den invloed der ont waakte vrouw! Dan vinden we een groot hoofdstuk over den „Strijd tusschen Militairisme en Tech niek", het vasthouden van het ridderlijk ele ment in het militairisme aan ridderlijke strijd- methoden, de strijd tegen nieuwere minder „edelmoedige" wapenen van den vroegsten riddertijd tot heden, maar het steeds noodge dwongen toch overgaan tot nieuwere „betere" strijdmiddelen, omdat de vijand ze ook ter hand nam. We lezen over het onzinnige van bepalingen in vredestijd geschapen, waarbij die en die soort wapens verboden werden, bepalingen, die bij eiken nieuwen oorlog toch weer geschonden worden. Dan lezen we over den wereldoorlog, over het aarzelen voor het aangrijpen van steeds onmenschelijker gas- methoden, enz., over den waanzin van den loopgravenoorlog, enz. In de laatste hoofdstukken toont schrijver aan, hoe volkomen overbodig groote legers zijn, hoe verwoestend een vliegtuig kan wer ken met een geringe hoeveelheid hewisciet, enz., hoe totaal onmogelijk het is een ver dediging daartegenover te stellen. Verder hoelang al gebleken is de economische afhan kelijkheid van alle landen der wereld onder ling, het onzininge daartegenover van een nationalisme, het prachtige werk dat de Vol kenbond kan verrichten, als werkelijk alle regeeringen van goeden wil blijken. Weer een goed boek op dit gebied, glas helder, onweerlegbaar. Dat iedereen het leze! Prijs ing. 2.20. Geb. 2.90. 25 Juni. Aangevoerd door korders: Groote middel tongen p. kg 0.550.45 Kleine tongen 0.450.35 Slips 0.15—0.07 Schol p. kist 4.50—2.00 Schar 1.25—0.75 Door haring- en geepvisschers: 12 tal geep p. tal 4.50—3.20 35 kisten makreel p. kist 1.200 70 26 Juni. Aangevoerd door korders: Groote middel tongen p. kg. f 0 Kleine tongen 0.40 0.30 Slips 0.10-0.05 Schol P- kist 3.701.25 Schar 1 00070 Door haring- en geepvisschers: 9 tal geep P- tal 4.403 60 20 kisten makreel p. kist 0.850.55 Haven van Nieuwediep 26 Juni 1935. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Roek". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Rotterdam het Duitsche s.s. „Laurens Rus". NEDERLAAGWEDSTRMDEN ZEEMACHT», ZeemachtH.R.C. 4» In een vlot gespeelden wedstrijd heeft HRC 4 van Zeemacl met 5—2 gewonnen- Als scheidsrechter C. v. d. Hoff om 7.15 uur laat aanvangen, zijn de elftallen als volgt opgesteld: Zeemacht. v. d, Ende Bravenboer v. Seist Willemse Parrin Schoordijk Cardol Daniëls Peeters Kersten Cobusse van Dam van Es de Vries de Graaf Heijblok v. d. Berg Stins Schoemaker Kuilman Bromlewe Kossen H.R.C. 4. Er werd aangevangen met den 3tand 1L Nadat Zeemacht het spel inzette met den eersten aanval op het HRC-doel, bleek al gauw, dat het voor veeir -ht, die voor het eerst compleet was, niet mee zou vallen, om van HRC te winnen. Nadat er eerst op het Zeemacht-doel een vrije schop is genomen, en vijf minuten later de eerste hoekschop, welke beide niets op leverden werd kort hierna het sj-el ver plaatst naar de HRC-helft 'en maakte Zee macht na ruim 20 minuten spelen het eerste doelpunt, zoodoende den stand op 21 bren gende. Maar dat doelpunt had tot gevolg, dat HRC een waar offer sief inzette, om dien voorsprong te niet te doen, zoodat Zeemacht de handen vol had, om ze van zich af te hou den. Het liet "ach dan ook wel aanzien, dat de gelijkmaker niet lang uit zou ilijven en 10 minuten nadat Zeemacht de leiding had ge nomen, maakte HRC gelijk. Tot de rust werd er door geen der beide partijen meer gedoel punt, zoodat de rust inging met gelijken stand (22). Als er na de rust gewisseld is blijkt het al gauw, dat HRC er alles op zet om te winnen. En als het spel dan ook in de 2e helft 10 min. aan den gang is, maakte HRC haar 2e doel punt, zoodoende den stand in haar voordeel op 32 brengende, om er nog geen 5 min, later 42 van te maken. Het spel van Zee macht zakte in die periode dan ook af. Maar nog gaf Zeemacht den moed niet op, maar hoe zij ook probeerde, het wilde maar niet vlotten. Zelfs zag HRC nog kans om er 52 van te maken. A.s. Vrijdag om 7 uur tegen Atlas. Komt allen kijken, de wedstrijden zijn het waard en het is voor het goede doel. NEDERLAND—HONGARIJE. Ook eenige nationale nummers. De wedstrijd NederlandHongarije zal op Dinsdag 9 Juli a.s., des avonds om 8 uur in het Stadion het laatste deel bij kunstlicht plaats hebben. Het programma voor deze ontmoeting is than- vastgesteld en luidt als volgt: 100, 200, 400, 800 en 3000 meter; 4 X 100 meter estafette, l10 meter horden, hoog- en pols stokhoogspringen, hink-, stap- en spring- kamp, discuswerpen en kogelstooten. Op elk individueel nummer worden de lan den door twee athleten "ertegenwoordigd met de puntentelling 4, 3, 2 en 1. W.S.V. ,.DE ZILVERMEEUW" Bovengenoemde Vereeniging nam Zondag deel aan den „Aardbeienmarsch" te Beverwijk. Ondanks de warmte werd het zeer fraaie parcours in een vlot tempo geloopen en be haalde de W.S.V. „De Zilvermeeuw" buiten den groepsprijs, een mooien lauwertak. En nu! Allen naar Haarlem op 7 Juli! TRAININGS AVONDEN. Donderdagavond 8 uur zal op de wieler baan worden getraind, waaraan tevens en kele kleine wedstrijden zullen worden ver bonden. Aan deze training-avonden kan tevens door de Zustervereenigingen uit Den Helder, Schagen enz. worden deelgenomen. NEDERL .ND DENEMARKEN, Zondag 8 September te Bergen op Zoom. Naar het Hbld, verneemt is tusschen de Ne- derlandsche Wielren Unie en den Deenschen Wielerbond overeensteming bereikt voor wat betreft het houden van een returnwedstrijd HollandDenemarken in ons land. Als datum is thans d.finitief vastgesteld Zondag 8 September a.s. terwijl deze interland ontmoeting zal plaats vinden op de Wielerbaan „de Raayberg" te Bergen op Zoom. Daar zullen dus deze twee wielerbonden met de officieele bonds équipe aan start verschij nen. DE T.T.-RACES TE ASSEN. De inschrijving voor de jaarlijksche T. T.- races, die Zaterdag 6 Juli a.s. op het Circuit van Drente worden verreden, is thans ge sloten. Niet minder dan 96 inschrijvingen van rijders van 10 verschillende nationaliteiten werden ontvangen. Hierbij is niet de 175 C. C.- klasse, die door gebrek aan belangstelling ge sloten is. Evenals in de Engelsche T. T. zul len dit jaar dus de 250, 350 en 500 C. C.-klasse starten. Het is niet meer toegestaan, dat één rijder zoowel voor de morgen- als voor de middag- races inschrijft. De 96 inschrijvingen zijn dus tevens 96 verschillende rijders, verdeeld over drie klassen. Dit is gedaan met het oog op grootere veiligheid; dus in het belang van den rijder zelf.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7