Stadsnieuws REIST U VEILIG EN GEMAKKELIJK W milt H lM.m-1 De plaquette voor de K.XV1II. REISBUREAU VELTHUIJS GEMEENTERAAD. TWEEDE BLAD Licht op voor alle voertuigen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 JUNI 1935 goedkoops Reismarken en Duitsche Spoorbiljetten (60% reductie) fe Sneeuwbal-zwendel. Visscherij. Donderdag 27 Mei Vrijdag 28 21.54 uur. 21.54 uur. Nog een tweetal weken, ,ian zal de re.s van de K XV111 zijn volbracht en zal de duikboot m zijn zwerftocht over de wereldzeeën, de haven van Soerabaia binnenioopen. Wij heb ben, mede door middel van reisbrieven van één der officieren, in onze- krant het verloop •van den tocht weergegeven en men heeft daaiin met sobere woorden gevonden het relaas van een rem, die in de scheepvaart wereld en ver daarbuiten, opzien gebaard heeft ïndeidaad, de tocht van de K XVni vindt sujn weerga niet In de annalen der scheep vaart. Het was een vredesprestatie van onze marine by Uitnemendheid, terwijl dc tocht tevens van groot wetenschappelijk nut was, Ho reis van de H XVHI is een historische JCi» en de plaquette, die de Hclderschc bur gerij zal aanbieden, zal een blijvende herinne ring 2iijn aan de groote reis, die bewondering heeft afgedwongen van tienduizenden. Hebt V reeds uw bijdrage gestort voor dc plaquette? Nog staat de gelegenheid open, om een gave te schenken voor 'deze plaquette, ♦11e voor het nageslacht nog tot een teeken zal zijn van een roemruchte reis van een van Neêrlands onderzeebooten. Wie' nog niet zijn gift schonk, kan deze nog op ons kantoor deponeeren of op ons giro nummer, 16086, overschrijven. Laat ieder Heldersche zijn gave, klein of groot, voor dit doel storten, zoodat inderdaad «fe idee, „een aandenken van de Heldersche bevolking", bewaarheid wordt. NEUTRALE BIJZONDERE KWEEKSCHOOL DÉN HELDER. 25 Juni, Geslaagd de heeren N. H. Bierste ker, A, Bremer, H Riemers en B, J, Riteco, allen te Den Helder, 26 Juni. Geslaagd de heeren H. Bakker te 1'exei en B, Kerckhoven en J, Schenk, beiden te Den Helder. De examens zijn hier afgeioopen. Bij het onlangs gehouden examen voor adjunct commies der directe belastingen In voerrechten en Accijnzen slaegde onze stad genoot de Heer H. Hoogenberg, Rijksklerk dier middelen der Inspectie Invoerrechten en Accijnzen, Buitenhaven, alhier, AFSCHEID VAN DEN HEER A VEN AJUUS. In de mededeeling omtrent het afscheid van den heer Avenarius is verzuimd mede te dee- len, dat na afloop van het officieele afscheid, te half twaalf gelegenheid bestaat voor ouders en andere belangstellenden, tot afscheidnemen, DIPLOMA ALGEMEENE ZIEKENVERPLEGING. Zaterdag 22 Juni werd het examen ter ver krijging van het diploma A. (Algemeene z'e- kenverpleging) met gunstigen uitslag afgelegd door de dames A. R. Trap, A. M. v. Drimme- len, S. Buurman en W. Bruntink, en de hee ren Sergt, Ziekenverplegers N. E. J. Steelink, J. Haasbroek, S, Verwey, S. P. A. Groot. UITSLAG AANBESTEDINGEN. Namens de heer B Koomen te Alkmaar is door de architecten Peters en Baanders al hier op Dinsdag 25 Juni in hotel Bellevue aan besteed het sloopen van een winkelhuis en het bouwen van een slagerij met bovenwoning aan de Keizerstraat no. 93 hoek Weezenstraat ie Den Helder. Hiervoor waren de volgende biljetten inge komen: Gebr. Boekei, Oude Niedorp 8190. H.Hagen, den Helder 10843,A, Bolt, den Helder 10925,P. Tuin; 't Zand 11000.—, W. A. Ran, den Helder 11150—, Gebr. van IPeït, den Helder 11200 Modder Coupe rus, den Helder 11550, C. Th. Kwak, Huis duinen 12025, A. J. Donkersloot, den Helder, 13493.G, Groot, den Heider 13950.Al le zonder schilderwerk. 1 Voorts waren nog ingeschreven voor uitvoe ringen voigens een andere, in iet bestek om schreven, fundeering, alsmede voor hét gebruik van ander soort steen. Voor de firma's Bolt, Tuin, Kwak, Groot, Donkersloot en Hagen worden de opgegeven bedragen dientengevolge wiet een paar henderd gulden verlaagd. Dinsdagmiddag is ten raadhuize aanbesteed het maken van een Reinwaterkelder van ge wapend beton op het terrein der gemeente- waterleiding te Huisduinen. Ingeschreven hiervoor was als volgt: D. dé Graaf Jzn., Koegras 16,835 P. Tuin, 't Zand 19.500.— A- Bolt, Den Helder 19.600. A. v. d. Wouw, Den Helder 22,735. Modder Cuperus, Den Helder 23.100 N V. Beton-Bouw v.h Fa. Kool Wildeboer, Groningen 24.500, Fa, H. Broersma, Harlingen 24.800. - N.V. Gewapend Betonbouw „De Kondor", Amsterdam 24 970 N.V. Enkhuizer Beton-IJzer-bouw v.b. A. Last Zn. 25.250 Dieter Fröhlich, Harlingen 25.337. N V. Jonker's Betonbouw Haarlem 25.400 Holi. Beton Mij, N.V., Amsterdam 23.480. J. L. Barends en B. v. Worcum, Amsterdam-Hilversum 25.787. Minneboo Walboom, Den Helder 25.840. Ir. W. L. Eerkes, Amsterdam 25.900. O, Hamstra, De Rijp 28.925. N. V. Zwolsche Beton-IJzerbouw, Zwolle 26.480. R K. Koppen Zn Alkmaar 26.485. J de Vries, Heemstede 27.380. Nat. Beton- en Bouw-Mrj. Den Haag )i 28.135. N V. Amèrsfoortsche Beton-Mij. Amersfoort 28.200. Fa. Gebr. Boot, Den Heider 28.275. C'. Groen, Den Helder 29.900. j. P. van Os, Den Helder 30.300.— HET van t.O. Postbrug Alle Reisbureau- en Assurantie-zaken. VERBOUWING HOOFDBUREAU VAN POLITIE. Ingang in de P. H. Laan. Tydens de verbouwing van het Hoofd bureau van Politieis de ingang verplaatst van perceel 12 (naast de bottelarij) naar per ceel 13 (Pr. Hendriklaan). TWEEDE ZOMERCONCERT VAN HET' „STEDELIJK MUZIEKCORPS". Begunstigd door schitterend zomerweder, gal' bovengenoemd muziekcorps gisterenavond in de tent in het Plantsoen haar tweede ge meenteconcert. De belangstelling was niet zoo groot als verwacht mocht worden, maar dc ware muziekliefhebbers enkele praatlusti- gen dan uitgezonderd waren natuurlijk pre sent, benieuwd als zij waren naai' de uitvoe ring van dr( programma, want men wist, dat het „Stedelijk" Zondag a.s. te Wormerveer het zelfde nog eens zou spelen, maar dan op een concours, waarin elk nummer, stuk voor stuk, dooi een jury van drie leden zal worden be oordeeld. (Men zie hierover nader een ander artikel in het blad van Zaterdag). Men zou het derhalve een soort generale repetitie kunnen noemen. Een finale in de open lucht 1 Of het heele concert, van no 1 tot 6, van een leien dakje is gegaan? Och, natuurlijk valt er hier en daar wat op te zeggen. Een ongelijke inzet, een verkeerde noot, ook had den we in sommige gedeelten nog wat meer élan verwacht. Bovendien werkten de acoustieke hoedanigheden van de plaats, waarop men musiceerde, in deze niet mede. Een ff in deze tent heeft een uitwerking als mfb.v. de fluit-solo in 't 3e deel van de „Arlé- sienne-suite" was haast niet te hooren, boven dien zat de solist niet erg oordeelkundig, want in de „Pastorale" van dezelfde suite, waarin hij ook een mooi trekje heeft, domineerde de hobo te veel. Het verplichte stuk, de mooie, maar ingewikkelde ouverture van Mendels- sohn's „Melusine", met zijn lastige figuraties, zal nog wel even doorgenomen moeten worden. De tenor-hoornblazer speelde zijn moeilijke partij zeer goed, minder de clarinetten (2e en 3e partijen), dat moet vloeiender en gelijker in die gefigureerde gedeelten. Beter was de prachtige „Freischütz"-ouverture; het hoorn kwartet werd op gelukkige wrjze vertolkt en de clarinettist speelde zijn solo zeer gepas sioneerd. Zoo heeft Weber het ook gewild. Noemen we nog de 2e Suite uit de muziek bij „EArlésienne" (Het Meisje van Arles), en de mooie en lang niet gemakkelijke Fantasie uit de opera „Lakmé" (Delibes) van de hand van onzen begaafden landgenoot Godfried Mann, reeds meer dan 30 jaar geleden ge storven. De heeren solisten hadden hier alle gelegenheid hun kunnen te demonstreeren. Zij, we willen geen namen noemen, hebben dit inderdaad op lofwaardige wijze gedaan. De vertolking was èf en speciaal over dit werk zal de dirigent wel tevreden zjjn ge weest. Tempi en opvatting, van de verschillende composities gaan wij stilzwijgend voorbij. De huidige dirigent zal in deze wel de geijkte traditie gehuldigd hebben. Dit geldt vooral de beide Ouvertures. Men ziet uit bovenstaande, dat de heer Pala een inderdaad zware opgave aan zijn executanten voorgelegd heeft Maar men móét dat ook wel, als men ziet met wat voor muziek de andere corpsen, die in dezelfde Ai- deeling uitkomen, voor den dag komen. Het corps opende en sloot met een marsch, de laatste is gekozen voor den Marsehwed- strijd. AI met al toch een uitvoering, die ondanks enkele ongelukjes, toch ver boven de midden maat uitgaat. Sommige leden dienen zich echter nog meer te concentreeren op hun partijniet denkken aan wat anders, nooit laten afleiden of steunen op elkaar. Men moet zelfstandig zijn. Aan de resultaten van hun spel zal dat ten goede komen. DE TOEGANG VAN HET STRAND TOT DE DUINEN, De V.V.V. Helders Belang heeft mededee ling ontvangen, dat er bij Waterstaat geen be zwaar is om doorgang te verleenen van het strand via de duinen naar de door de ge meente in de duinen aangelegde tegelpaden. Voor deze doorgang zijn twee plaatsen aan gewezen bij strandpaal 2 hoofd no, 40 en 41. Benige aanwijzing voor dezen doorgang ziet men doordat daar ter plaatse is aangebracht een wegopening met aan weerszijden prikkel draad. Weliswaar is deze toegang geen model wandelweg, doch wij zijn reeds zeer ingeno men met deze beslissing, die thans is verkre gen, óindat nu een toegang naar dit deel van de tegelpaden mogelijk is, terwijl dit voor heen verboden was. Het publiek zal echter medewerking moe ten geven om \ernieling van de duinen tegen te gaan, de zee heeft ook daar aan het strand veel zand weggenomen, de afbrokkeling van de duinen is er goed zichtbaar. Wanneer aan alle zijden de 'uinen beklommen worden (en hoe vaak gebeurt dit) wordt do toestand on houdbaar en kunnen we vooraf wel zeggen, dat in de naaste toekomst alles wordt afge sloten. Men houde zich dus aan de toegangen, die hierboven staan aangegeven. HOE WARM HET WAS. HOE warm het was, vooral Dinsdag in de namiddag-uren, laat zich wellicht nog het best illustreeren door het navolgende feit: een hond, aanvankelijk kalm zijn weegs gaande in de Vlamingstraat, kreeg plotseling door de een of andere duistere oorzaak een kronkel in z'n hondenhersens en werd wild. Hij sprong in het rond en beet naar Jan en alleman. Een juist passeerend meisje werd echter het slachtoffer van deze warmte- escapades. Het dier beet in haar been en dat wel zoo, dat zij zich in een apotheek moest laten verbinden. EEN HUWELIJKSVOLTREKKING RIJM) OP Wat wel zeer zelden zal zijn voorgekomen; beeft Woensdag hier ter stede plaats gehad, n.l. een huwelijksvoltrekking op rijm. Natuur lijk zijn in elke familie wel ooms of tantes, neven of nichten, met rijmachtigen aanleg.' die aan het bruiloftsmaal hun meer of minder geslaagde geesteskinderen voordragen, waai -j bij daverend, succes dan bij voorbaat verzekerd is, maar dat reeds de ambtenaar van den Burgerlijken Stand de plechtigheden met efd berijmde toespraak opent,, dat.is, gelooven.wij.1 vrijwel een unicum. Maar in geen enkel opj zicht verzet zich de wet er tegen, en ontegen zeggelijk zal het er toe brjdragen, de toch a) op zulke dagen rooskleurige gemoedsstem ming der betrokkenen en hunner wederzijdsehé families, bij voorbaant te consolideeren. En toen dan ook Woensdagmorgen de populaire directeur van ons Casinogebouw, dé heer M. M. Polak, van plan was zich to(. schoonvader te promoveeren, of, nuchtev-r der en zakelijker uitgedrukt, toen zijn oudste dochter Hetty den huwelijksband met baa» candidaat-notaris ging vastleggen, toen be hoefde het eigenlijk niet eens zoo heel erg té verwonderen, dat de ambtenaar van den Buil gerlykcn Stand, sinds jaar en dag in hef Casino-gebouw en op het Casino-tooneei eeik bekende, namelijk de heer Wijker, daartoe deif berijmden vorm gekozen had. Dat ging bijvl op deze maniermaar laat ons eerst eens vertellen, wie uit den eersten auto kwameni Twee kleine meisjes in rose, zijnde de bruids meisjes met de strooibloemen, nichtjes van de bruid (dochtertjes van den heer Kuhn), cif twee groote meisjes in rose, zijnde de bruids meisjes die den sluier moesten vasthouder^ vriendinnen van de bruid. En het bruidje zelfj, in blinkend wit, met een geweldigen, meters langen sleep, volgde, aan den arm van den bruigom. Het bruidspaar bij het verlaten van het stadhuis. Dan kom je boven, in de trouwzaal D trouwzaal is een heel aardige zaal, volstrekt niet zoo nuchter als men van een ambtelijke zaal verwachten zou. Vandaag schijnt er glorieus de zon en wacht louter vroolrjk kijkende familieleden op, Officieele recepties hebben in deze zelfde zaal plaat», en na afloop van de raadadiscussies gaan de leden er een graantje pikken in den vorm van een kop chocoade of thee, die des bodes echtge- noote zoo overheerlijk bereidt. Maar vandaag is er alleen de zon. En de heer Wijker en zijn assistent. En de familieleden. Luister nu, hoe de heer Wijker uit zijn slof schiet, als hij het bruidspaar moet begroeten: Op dezen wonderschoonen dag, In dezen stond van traan en lach, Moog ik u allen welkom heeten Het is mijn ambtelijke plicht, Om met een ambtelijk gezicht, Jullie het huw'lijk in te jagen. Maar vóór mij daaraan te bezondigen, j Dien ik je, naar de wet, te verkondigen, j Datgene wat zij van je eischt/..,., 'I Waarna dit volgt, in dezen geest: De man is het hoofd der échtelijkheid, j De vrouw gehoorzaamt hem in nederigheid, Wat jij allicht niet doet. Toch zal je dat moeten beloven, En buiten dit en daarenboven, Dat je hem volgt op al zijn wegen..,y En als dan alle vragen, door de wet veij- eischt, naar behooren zijn beantwoord, volgjt de voorlezing der huwelijksacte. Aldus: In naam der wet en uit kracht van mrjfi [ambt, Verklaar ik jullie dóór den huwelijksband Vereend tot man en vrouw. Dit afscheid van 't vrijgezellenleven, Is in een huwelijksakte beschreven, Waarvoor ik uw aandacht vraag. Dan volgt de slotperoratie, waarvan w< alleen vermelden: Jullie leven was zon, je leven was licht, Beschouw het als je kinderplicht Daar dankbaar voor te wezen. Ik eindig nu met een variant Op het lied van 't beloofde land, Wat ik van harte meen: Gij reist thans met elkander, Ga reizen, hand in hand, D' een zij tot steun den ander, Op reis door 't huw'lijksland. Wat blieft u, is dat een origineele huwe lijksvoltrekking of niet? Den directeur van een plaatselijke schouwburgzaal waardig In de Westerkerk. Uit den aard der zaak droeg de hierna vol gende kerkelijke plechtigheid een heel ander karakter. In het vriendelijke Westerkerkje waren witte lelies en palmen voor den preek stoel geplaatst, en toe het bruidspaar bin nentrad, was daar de organist, de heer Stolt, die hen met Mendelssohns Hocbzeitmarsch begroette. Ds. v. d. Poel leidde den dienst en sprak hartelijke en welgemeende woorden tot het jonge paar over de Liefde, die de levende kracht moet worden van ons zijn, over de onmisbaarheid Gods op onzen weg, (alles wat wij in het leven zonder God ondernemen, 1» bij voorbaat gedoemd tot mislukking) en eindigde met Vondels ontroerend woord, dat zoo schoon de Liefde karakteriseert i Waar zoo de liefde viel Smolt liefde tot ziel, En hart tot hart tegader. Die liefde is sterker clan de Dood .Geen liefde komt Gods liefde nader, Noch Is zoo groot. •En de talrijke aanwezigen zongen tenslotte toer» het jonge paar den zegen van den predi kant had ontvangen, hun ver» 1 en 2 uit ui- zang 224 toe: „U zeeg'ne God!" i En daarna trok men de blijheid en vroölijk heid van dezen wondermooien zomerschen dag in. Aldus het huwelijk van Hetty Polak en J. H Korff, op Woensdag 26 Juni. Vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 2 Juli 3935, de» na middags twee uur, ten. Raadhuize. Notulen. Ingekomen stukken. Koninklijk Besluit tot goedkeuring van het bestuit van 2 April j.1., waarbij de verorde ning op de heffing van tolgelden voor de pon tonbrug wordt ingetrokken Verzoék van mej G J. Arentsen om ont slag als onderwijzeres aan de school voor B.L.O. (Voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen met ingang van den door Burger meester en Wethouders te bepalen datum). Belasting ©p vermakelijkheden. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de afd. Den Helder der Ver- eeniging van Spiritisten „Harmonia", cm wij ziging van de verordening op de heffing van belasting op vermakelijkheden, Verlaging ■precariorechten. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van den Bond van Expediteurs e» Transport-ondernemers „Beto" om verlaging van de precariorechten voor het stationeeren met vrachtauto's op het Nieuwe Kerkplein. Straafnaamveraiidering. Voorstellen om den Duinweg ovei het ge deelte nabij den Strooweg den naam Nollen- weg te geven, alsmede in zake het veranderen van de straatnamen Westplein en Strooweg. Wijziging gaslevering. Voorstel tot wijziging van de Verordening, bevattende de voorwaarden voor de levering van gas. Verlaging van presentiegelden en wethouders salarissen. Voorstel van de heeren W. Biersteker en Dr. P. Feenstra Kuiper om aan Gedeputeerde Staten te adviseeren tot: Verlaging van de salarissen der wethouders ingaande 3 September 3965 van 2500,tot 2000per jaar en te bepalen dat voortaan 10 van dat salaris moet worden gestort voor pensioen van weduwen en weezen, zoo wel als voor eigen pensioen. Verlaging van het presentiegeld voor het bijwonen der raadsvergaderingen van 6.-4- tot 2.50 per vergadering, onder bepaling, dat aan hen, die dooi verzuim loon derven, daarvoor bovendien een vergoeding van maximaal 5.per dag kan worden gege ven, De meerderheid (drie leden) der Commis sie van bijstand voor de financiën is van meening, dat het wethouderssalaris ad. 2500per jaar zeker niet te hoog kan wor den geacht, daar dit ambt aan den betrok ken persoon een volle dagtaak geeft. Met de storting voor pensioen kan de Com missie zich niet vereenigen, daar de bijdrage kan geacht worden in het salaris te zijn ver disconteerd. De Commissie staat afwijzend tegenover de voorgestelde verlaging van presentiegelden, mede in verband met het feit dat door de raadsleden steeds de vergaderingen van ver schillende commissiën moeten worden bijge woond, terwij! zij bovendien als raadslid nog vele andere uitgaven hebben te doen. De Commissie staat sympathiek tégenover het voorstel in zooverre betreft het geven van een vergoeding voor loonderving, indien de wet zulks toelaat. Burgemeester en Wethouders deelen mede. dat zij naar de wettelijke toelaatbaarheid van het géven van een vergoeding wegens loop derving een onderzoek instellen bij Gedepu teerde Staten: Zoodra het antwoord zal zijn ontvangen, zal dit voor de raadsleden ter inzage worden ge- legd. Vergunning leggen kabel». Voorstellen tot het aanvaarden der vergun ning tot het leggen enz. van kabels in water staatswerken. Inkoop diensttijd. Voorstel tot het wijzigen der verordening tot verhaal van bijdragen wegens inkoop van diensttijd. Onderwijs i Voorstellen tot hettoekennen van vergoe dingen ex art. 13 en 300 der L O.-wet 1920 i Voorstel om te procedeeren tegen de N.V. vh. J. van Nunen Co. N.V. te Amsterdam. Hoofd U.L.O.-school. Voorstel tot overplaatsing van het hoofd van het centraal 7e leerjaar, den heer D. Blom als hoofd naar de U.L.O.-school. BegrootingswyzigJngen. Voorstel tot vaststelling van diverse wijzl- gingsbegrootingen en af- en overschrijvingen, enz. Rekening-Courant Woningstichting. Voorstel tot het aangaan van een rekening- courant-overeenkomst met de Woningstich ting. Vertoooging subsidie T.B.C.-best rijding. Voorstel tot verhooging der subsidie aan de Plaatselijke Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. Klasse-indeeling van gronden. Voorstel tot vaststelling van een klasse- indeeling van gronden gelegen aan den Brak- keveldweg en de Boerhaavestraat. Subsidie \ecverloskundige hulp. Veoistcl tot het verhoogen van het subsidie vooi vee verloskundige hulp te Koêgras. Verlaging vergunningsrecht. Voorstel tot het verminderen dei aanslagen jp v.. t vei gunningsrecht ten name van J. M_ vuil den Bcig, S. Koning én C. J. van der Lee's Slijterij N V. Handhaving Wegenbelasting. Reclame wegenbelasting van Wed. K Wóud—Mlddelie met voorstel van Burge meester en Wethouders orn den aanslag te handhaven. i Voortuinen Prin» Hendriklaan. Voorste] in zake het doen van afstand door den Staat der Nederlanden van een erfr dienstbaarheid rustende op de tuinen vóór de perceeien langs de Prins Hendriklaan. Grondruil. Voorstel tot ruil van grond aan de' Smid straat. Antwoorden op vragen van raadsleden. Ter inzage zijn gelegd: 3.' De brieven, welke Burgemeester en Wethouders verzonden hebben naai aanlei ding van een opmerking gemaakt door dén heei G. J. Erjlders in de raadsvergadering van 15 April j.1. over beschadigingen in het Ti- morpaik. 2. het antwoord van Burgémèester en Wethouders op de vragen gesteld door den heer Dr. P. Feenstra Kuiper betreffende he.t aan den oud-gemeentesecretaris, den heer J. Kamman, ter gelegenheid van zijn aftreden gegeven cadeau. 3. het antwoord van Burgemeester eji Wethouders op de Vragen gesteld door dep heer W. Biersteker in zake het hier tef stede doen sloopen van oude schepen. 4 het antwoord van Burgemeester eiji Wethouders op de vragen van den heer Dr. P. Feenstra' Kuiper in zake het verleenen van tusschenkomst door Burgemeester en Wet houders voor het beschikbaar stellen van een der sportterreinen voor. de 1 Mei-viering der S.DA.P. DE AANSTAANDE KERMIS. De eerste voorbereidingen voor de„feest- week" zijn reeds aangevangen; tot groot ver maak en als welkome afleiding voor de jeugd zijn reeds enkele groote wagens gearriveerd, die zich de eerstkomende dagen zullen postee- ren op de hun aangewezen plaatsen, en voor ons mooie, nieuwe plantsoen op het Westplein worden ook reeds beschermende maatregelen getroffen die het tegen vandalisme zullen moeten beschermen. Men kan het betreuren, dat onder de huidige omstandigheden hier nochtans tot verhuur van staanplaatsen is overgegaan, men zal zich bij dit feit hebben neer te leggen. De voorstellingen in „Casino". lederen dag van 11 tot 1 en van 3 tot 5 kan men in Casino zijn plaatsen bespreken. De beide tooneelstukken, die gemaakt zijn naar' romans van mevr. Szekely—Lulofs nl. „Rub ber" en ,JDe andere wereld", zijn voor het Hel dersche publiek, zooals wij reeds schreven, in het bizonder aantrekkelijk. Velen van ons hebben korter of langer tijd in ïndk doorge bracht, kennen de toestanden en het leven daar en zijn dus vertrouwd met de dingen, die hier ten tooneele worden gebracht. Over „Ru- ber", dat hier verleden jaar een stampvolle zaal kreeg, hebben wij reeds eenige persoor- deelen gegeven; ook het andere, dat Maan dag en Dinsdag wordt gegeven, werd alge meen gunstig orttvangen. In Amsterdam bij voorbeeld is het meer dan 25 maal opgevoerd, Saaiborn kreeg daar opén doekjes voor zijn goed ingespeeld en in vlot tempo weergegeven vertolking. Ook Haarlem toonde groote be langstelling voor dit stuk. Dan hebben we Woensdag nog „Pomarius". Daarover en over Meyer Hamei's revue een volgend maal. De bladen 'bevatten dezer dagen berichten van briefzehdingen, ingelicht als sneeuwbal systeem. De Tel. waarschuwde er tegen; aan de N, R. Crt. schrijft men het volgende: We werden dezer dagen verblijd rnet een sneeuwbal, die klaarblijkelijk alleen uit winstbejag is bedacht. Het motto luidt: „Met een dubbeltje 1562.50 verdienen".' Ze heet ontstaan te zijn in Amerika, waai- nieuw postpersoneél moest worden aangenomen we gens de drukte, erdoor'veroorzaakt! De opzet is deze: Iemand, dien we A zul len noèmeh, heeft 5 brieven geschreven aan 5 mensch'en, die we rubriek B zullen heeten; doordat allen hetzelfde moeten doen, telt ru briek C 25 niehschen, D 125, enz. én rubriek G reeds 15625 menschen. De personen Uit ru briek G vinden boven aan hun brief 6'namen van vorige afzenders, dus A, 1 mensch uit B, 1 uit C enz Deze 15625 menschen zénden ieder een'dubbeltje aan A, die dus 1562.50 ontvangt maar nu van de lijst dei namen afvalt. Menschen uit rubriek H. vinden, bovenaan de namenlijst iemand uit rubriek B die dus alle dubbeltjes uit rubriek H ont vangt dus ook weer het genoemde bedrag. Iederéen krijgt dus zijn beurt, zegt de brief; als ledereen binnen 2 dagen zijn 5 brieven verzendt, kan hij over 10 dagen den stroom van dubbeltjes ontvangen. Dat dit spoedig vastloopt en menschen uit verdere rubrieken wel 10 ets. betalen, maar niets terug ontvangen en dat zullen er mii- lioenen zijn is duidelijk, maar wordt door velen niet bedacht, anders zouden ze niét mede willen doen aan dezen sneeuwbal, die meer heeft van oplichterij dan van „barm hartigheid". Er zijn ook andere, genieus-bedachte' varian ten op dit systeem. Zoo beschreef „Het Volk" een systeem om voor 1.naar de wereld tentoonstelling te Brussel te reizen, maar wie dien gulden aan den afzender van den brief zendt, ontvangtgeen plaatsbiljet, maar tien girobiljetten, en eerst als hij deze tien gulden aan familie en kennissen heeft geplaatst en de 30.ervoor opgezonden, krijgt hij zijn bewijs. Of wel hij verkóópt een deel ervan en legt er zelf de rest bij tot hij dc tien gulden kan opzenden. Het is geniaal bedacht, de ondernemers is altijd zekei van een ontvangst van 11. por persoon. Aangezien hier ter stede reeds een brief Pag. t 1 feuilleton Buitenlandsch Overzicht De gemeenteraadsverkiezing gisteren te Rotterdam en Amstexlarr ecu roodc mèerderheui gebracht No,/ meer beperking van de haring- visscktri) De schepen zouden met inplaats van 80 netten uitvaren Echtpaar omgekomen tijdens t» a«d in een boerdente Ernst Bij Hoorn u Dinsdagmiddag een vadevan Jf hinderen door een auto overreden en gedood Opgave mailverzending Hr Ms. Hei- tog m.Hendrik 1 v Zwaar onweer heeft Dinsdagavond boven Noord-Brabant gewoed O-roote schade aan te velde staande gewassen Groote slachting door honden onder een kudde schapen te Oveischte V an 0 J48 dieren slechts S0 ongedeerd Ernstige vliegramp te Medelen (Co- lumlna).39 slachtoffers Weer een spoorwegongeluk in Rus landbij Orenbu'rg. Negen dooden cn tal van gewonden De doodslag te Hoofddorp. "Verdachte in hooger beroep vrijgesproken Geen njwiel-douanekaarten meer voor België Een nieuw 'schep voor dc K.PM. Wordt gebouwd bij dc N.V. Ned. Dokmaafschappij De dader van den moord op den Schiedamschen Commissaris van Po- litle.is gisteren tot 15 jaar gevange- nis&teaf veroordeeld Geen succes met de Nedcrlandsch— Italiuünsche onderhandelingen 1 8 8 8 S Omtrek-nieuws t Marktberichten - Marineberichien Sportnieuws van het eerste systeem' dat van de vijf af schriften werd ontvangen, al is dit weer wat anders dan dat van Rotterdam, en wel licht meerdere in omloop zijn, verzoekt de Commissaris van Politie ons hiertegen te willen waarschuwen. Wij willen gaarne aan dit verzoek voldoen en geven ónzen lezers dus in overweging, zonder vorm van proces dergelijke brieven te vernietigen. De wolha'ndkiab begint zich ca in de Frie- sche meren op eenigszins verontrustende wijze te vèrtoonèn, In onze Zoetwatervisscherjj wordt er over geklaagd, dat in het Bergumer- meer per fuik al 8 7 stuks worden buitge maakt. Men doodt ze en werpt ze weg. Toch schenkt men er steeds meer aandacht aan of er niet eenig profijt van deze indringers is to trekken, doch niemand weet daar nog raad op. Misschien zouden ze, in locale omgeving, als mest kunnen dienen. Voor verder afgelegen gebieden zouden daarvoor te hooge transport kosten komen Doch misschien dus plaatselijk. Het zou gewenscht zijn, dat het Instituut van de Wageningsche Hoogeschool zich daar over uitsprak en meedeelde voor welke grond soorten een dergelijke bemesting aanbeveling zou kunnen verdienen. De Telegraaf heeft een Reutertelegram uit Londen, waarin gewag wordt gemaakt, dat in het Lagerhuis den Minister van Landbouw en Visscherij, EHliot, gevraagd werd, of hrj wist, dat in één jaar tijds Nederlandsche kotters, die in dienst stonden van visschmeeifabrieken in Nederland, omstreeks 350 millioen stuks één- en tweejarige onclermaatsche schol heb ben gevangen. Voorts of de minister niet van oordeel was, dat In verband met de schaarsch- te aan visch in de Noordzee, stappen gedaan diende te worden, ten einde te trachten een internationaal acccord te verkrijgen, aange zien deze vernietiging van onvolgroeide visch buitengewoon nadeelig is voor de belangen der visscherjjlanden langs de Noordzee. Een en ander Is mij bekend, aldus het ant woord van minister Elliot. Ik erken volkomen het belang van internationale aecoorden, Stappen te dien aanzien zijn gedaan door den Internationalen raad voor zeeonderzoek, die in zijn jaarljjksche bijeenkomst van 3934 de aan vaarding heeft aanbevolen van een regeling, die niet minder drastisch zou zijn dan dio welke reeds voor Engeland geldt. Een der betrokken landen heeft, deze aanbe velingen reeds lp wettelijke bepalingen neer gelegd en naar ik verneem, maakt bij andere landen, waaronder Nederland en Duitschland, de kwestie een punt van ernstige overweging uit." Zoo is dus de kwestie van het sparen van jonge visch weer, in tweeërlei opzicht op het tapijt gebracht. Ten eerste het voorstel van de Visscherjj- Centrale, waarover wij het een en ander mee deelden, voornamelijk over de vergadering in Kiasnapolsky waarin dit voorstel in beschou wing werd genomen en ten tweededoor de vraagstelling in het Engelsche Parlement. Engelandheeft vóór het visschen buiten territoriaal gebied de Maaswijdte gesteld op 7% ,c M. Het voorste) van de V.C. is om deze Maas wijdte met ingang van 1 Februari 3936, ver plichtend te stellen, Een ander punt in dit voorstel is om ondermaatsche visch niet aan te voeren. Voorkomt men daardoor het vernietigen van jonge visch? Het voorstel van de V.C. zegt zelf, dat dit een illusie is. De menschen uit de praktijk zelf vinden het verschrikkelijk, dat zooveel jonge visch ge dood wordt. Maar dat zit 'm, zooals ook zij beweren in de vischmethóde, die het net te diep en te krachtig door den zeebodem haalt, waardoor al vee) jonge visch dood is, vóór het net boven water komt. Daarom bevelen zij aan indien de visch methóde zelf niet gewijzigd kan worden bepaalde gebieden voor bevissching,, geduren de bepaalde tijden, uit te sluiten. Daarvoor gaven ze nauwkeurig bepaalde plekken in zee aan Het voorstel aan de Visscherij-C'entiale zegt: dat kóst te vóel aan bewaking. Daarom zijn we zeer nieuwsgierig te ver'-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9