Buitenlandsch Overzicht. YEIO i efde oetbal Zenuwpijnen overal? AKKERTJES Uit de Pers. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND 63ste JAARGANG Bewapeningsjacht in Frankrijk. De voormalige Duitsche koloniën Stijgende werkloosheid in de Ver. Staten. De Japansche keizerlijke familie. Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier. WASCUMACHINES WRINGMACWINES AKKER.CACHETS Vooroorlocjsche prijzen.Vraagten U zult versteld staan< De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen 6 COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegraa, Anna Paulowna. Breezand, Wieringen en Texel t 1.65; binnenland f 2-, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 cL Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. f 0.50. f0.70. f0.70.fl.-. Modeblad resp. f 1.20. f 1.50. £1.50. VerschyntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. medsd. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prij8. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 cL per regel, minimum 40 ct.; by niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 cL (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 cL per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De recalcitrante houding van Italië ten opzichte van Abessinië - Mussolini niet tot rede te brengen.. Eden's nieuwe ontmoeting met Laval. - Het Engelsche Hoogerhuis over het vlootverdrag met Duitschland. Stuurt Mussolini het nu toch inderdaad aan op een oorlog met Abes sinië? Het lijkt er veel op, dat de Duce in Abessinië een bijzondere positie voor Italië zal eischen, die den keizer hem nimmer toe zal staan, omdat hij daarmee de zelfstandigheid van zijn land zou prijs geven. Met onverzettelijkheid stuurt Mussolini het op zijn doel aan, waarvan hijzelf gezegd heeft, dat óf Abessinië zal moeten voldoen aan de Italiaansche eischen, óf dat het tot een oorlog zal komen. Italië zal eerst dan tevreden zijn, wanneer het een protectoraat over Abessinië heeft ontvangen. Ziezoo, dat weten we. Met groote bezorgdheid volgen de mogend heden de gebeurtenissen in Noord-Afrika. Zooals men weet, heeft Engeland al getracht, Mussolini van zijn standpunt terug te bren gen, door het economische concessies te doen. Maar Mussolini weigert halsstarrig op eenig voorstel in te gaan en zal zijn eigen boontjes doppen. Opnieuw staat Europa, staat de Vol kenbond dan voor een beslissing. Welke houding zullen de mogendheden aannemen, als het straks inderdaad tot wapengeweld zal komen? Zal het Italië boycotten of zal het lydelijk toezien, zooals het dat heeft gedaan bij het geschil in Zuid-Amerika en bij het optreden van Japan in Mantsjoekwo en Noord- China? Bij een werkehjk ernstig geschil heeft ook de Volkenbond zijn kracht nog niet kun nen toonen en eigenlijk had het ook nu at aan Italië het lidmaatschap op moeten zeggen, omdat Italië in strijd is met den geest van Genève. Maar men durft niet, men blijft toe zienO, gezegende samenwerking van Europeesche mogendheden, Een bespotting wordt Genève, als het mach teloos toe blijft zien en niet door economischen boycot, of wat dan ook, zijn afschuw uit spreekt over de daad van Italië. In een beschouwing over de eischen van Italië, schrijft de Nw. Rott. Crt. o.m. Italië vraagt het recht, om wegen, spoor wegen en bruggen in Abessinië te bouwen, en er scholen te stichten. Wat een dergelijk program beteekent, weet men. Het staat ge lijk met overheersching. Ware het alleen de bedoeling, Abessinië van dienst te zijn, dan zou Rome een internationale actie, in samen werking met Abessiniërs, op dit gebied heb ben voorgesteld. Als Italië openbare werken wil aanleggen in Abessinië, waarvan Abessinië blijkbaar de noodzakelijkheid zelf niet gevoelt, dan beteekent dit, dat Italië bepalen moet, waar dit werk zal worden verricht. Het schoolwezen, waar Italië de Abessiniërs ge lukkig mee wil maken, zal zonder eenigen twijfel een Italiaansch schoolwezen moeten zijn. Dat een souvereine staat, die ver achter op is, maar in ieder geval zijn best doet vooruit te komen, dergelijke dingen liever in eigen hand houdt, lijkt ons begrijpelijk. Aan doenlijk, maar minder begrijpelijk, vinden wij het daarentegen, dat Italië het bloed van zijn zonen en ook vooral van de Abessiniërs, die het toch zoo dringend gelukkig wil maken er voor over heeft, om Abessinië tot het aanvaarden van deze zegeningen te over reden. Het laatste punt van het programma is, dat Italië het recht opeischt, om door zijn goeden invloed Abessinië beschaving te bren- UITZENDING VAN DINERS Dagelijks Billijk tarief KONIJN, Spoorstraat 98. Tolef 339 gen. Als Addis Abeba dit recht weigert? Dan zal, als wij Rome nu mogen gelooven, Italië die beschaving toch brengen, te vuur en te zwaard. Als Italië geslaagd Is, zal het zelf zware verliezen geleden hebben, en is de be volking van Abessinië waarschijnlijk gedeci meerd en geruïneerd. Want dit weten wij reeds, niet met de wonderolie, waarmede Italië het juiste politieke inzicht in eigen land ver spreid heeft, maar met tanks, bommen uit vliegtuigen, machinegeweren enz., zal die „goede invloed" de Abessiniërs worden opge drongen. De drang om licht te brengen in het donkere Afrika moet wel heel onstuimig zijn, om er voor over te hebben, wat Italië reeds nu aan dit beschavingswerk ten koste heeft gelegd. Als het niet bij dreigen blijft, zal het nog heel anders duur te staan komen, aan beide partijen." Wat Italië wil, moet het in de positie bren gen van. een vijand van de menschheid, zegt het blad. Dit is de bittere waarheid. Het streeft naar en veroveringsoorlog. Men mocht meenen dat de tyd daarvoor voorby was. Toen Japan die ondernam, heeft zich buiten de gemeenschap der volken geplaatst. Als Italië daarmede begint, ondanks alle oecono- mische voordeelen, die Engeland aanbiedt het te verschaffen, doet het precies hetzelfde. Eden opnieuw bij Laval. Donderdag heeft Eden opnieuw een bezoek aan den Franschen minister van buitenlandsche za ken, Laval gebracht, om hem het resultaat te vertellen van het onderhoud met Mussolini, dat vrijwel nihil is geweest, zooals men uit bovenstaande beschouwing reeds heeft kunnen concludeeren. De verklaring van Laval tegen over de pers, na het onderhoud, was dan ook vrij onbeteekenend. Wy laten hier volgen. „Eden heeft my verslag uitgebracht van BENITO MUSSOLINI zijn beide besprekingen met Mussolini. Blij vende binnen het kader van het Londensche communiqué van 3 Februari hebben wij ons bezig gehouden met het vinden van de beste onderhandelingsmethode, die moet leiden tot een spoedige oplossing van de vraagstukken in genoemd communiqué te berde gebracht. „Wij zullen voortgaan met langs diploma- tieken weg die kwesties te onderzoeken, welke ons korte onderhoud niet toegestaan heeft uit voerig te bespreken. Ons beider wil ia erop ge richt de handelingen van onze regeeringen parellel te laten gaan in wat betreft de uit voering van het programma van den derden Februari. „Eden heeft mij in het byzonder in kennis gesteld van den inhoud van zijn besprekingen met Mussolini over het Italiaansche-Abessyn- sche geschil". PIERRE LAVAL, de Fransche minister van buitenlandsche zaken. Het verluidt nu in welingelichte kringen te Parijs, dat de instructies, die Eden naar aan leiding van zyn eerste onderhoud met Laval uit Londen heeft ontvangen, niet van dien aard waren, als men zich te Parijs had voor gesteld. Laval's voorstellen zouden op de vol gende drie punten betrekking hebben gehad: 1. de hernieuwde bevestiging van de on derlinge afhankelijkheid van de Fransch-En- gelsche verklaring van 3 Februari en de uit eindelijke verbinding van luchtpact, Donau- pact. Oostelijkpact en regeling van de wape ningen te land; 2. de onderlinge afhankelijkheid van de strijdmachten te land, te water en in de lucht ondanks het bilaterale Engelsch-Duitsche ver drag; 3. de noodzakelijkheid om het algemeene karakter van het tusschen de mogendheden van Locarno te sluiten luchtpact te bewaren, ten einde hierdoor bilaterale overeenkomsten te versterken, die krachtig den wederzijdschen bijstand, den grondslag van het algemeene verdrag, versterken. Tenslotte volgt hier nog een bloemlezing uit een debat in het Engel sche Hoogerhuis over het Duitsch-Engelsche vlootverdrag. Lord Lloyd verklaarde dat de voorwaarden van het vlootverdrag verheugend gunstig wa ren voor Engeland, doch zij zijn tot stand ge komen zonder effectieve ruggespraak met Frankrijk of Italië. De politiek om samen te werken met Duitschland en het overige Europa aan zijn lot over te laten, kan mis schien juist blijken, hij prefereert het echter zich te houden aan de beproefde vrienden van Engeland. Men kan Duitschland geen eenzij dige revisie toestaan. Lord Strabolgi van de arbeiderspartij (vroe ger kapitein-luitenant ter zee Kenworthy) ver klaarde, dat een der feilen van de overeen komst was, dat men het eens was geworden over begrenzing van de bewapening in plaats van te streven naar een algemeene verlaging. De vlootovereenkomst doet afbreuk aan de grondslagen van de collectieve veiligheids politiek en aan de samenwerking der naties voor de instandhouding van den vrede. Enge land zou op zijn minst een beroep hebben kun nen doen op Duitschland om terug te keeren naar den Volkenbond, nadat het de overeen komst had onderteekend. Voorts beval spreker de byeenroeping aan van een internationale vlootconferentie, waaraan Duitschland en Rusland zouden deelnemen en waar een col lectief veiligheidsverdrag voor steun ter zee tegen een aanvaller zou worden afgesloten. De leider der labouroppositie, Lord Ponson- by. verklaarde, dat zyn party de overeenkomst als zoodanig niet veroordeeld, maar alleen de methodes, waarmede zij tot stand gebracht werd. Men zou overleg hebben moeten plegen met Frankrijk. Maximum tonnenmaat voor vliegtuigmoederschepen. De financieele commissie uit de Kamer heeft gisteren het regeeringsontwerp goedgekeurd betreffende het beschikbaar stellen van kre dieten voor de versterking van leger, vloot en luchtmacht in verband met de Duitsche wapening. Een bedrag van 1.106.000.000 frank wordt aangewezen voor de vervaardiging van nieuwe uitrustingen en grensversterkingen en voor de verbetering van de opleiding. Daarnaast werd een bedrag vastgesteld van 297.613.860 frank voor de marine welk bedrag zal worden bestemd voor het bouwen van 60.000 ton vliegtuig-moederschepen, tot den maximum tonnenmaat, dien Frankrijk, volgens het bestaande vlootverdrag, in deze categorie er op na mag houden. In een brief aan de „Times" bepleit admiraal Spencer de Horsey, naar het Duitsche Nieuws bureau uit Londen meldt, de teruggave van Duitsch-Oost-Afrika aan Duitschland, alleen met het voorbehoud, dat Dares Salaam tot een vrije haven wordt gemaakt. Hij betoogt, dat Duitschland op de een of andere manier moge lijkheid tot uitbreiding moet krijgen enthans heeft Engeland de gelegenheid niet voor een ruilhandel, doch voor een aanbod. Bijna 10 millioen. Volgens een niet-officieele statistiek is de werkloosheid in de Vereenigde Staten in de maand Mei met 90.000 gestegen en bedroeg het aantal werkloozen aan het einde van Mei 9.771.000 of 510.000 meer dan in Mei 1934. Van April tot Mei steeg het aantal werkloo zen in den handel met 64.000, in de industrie met 42.000 onder het huispersoneel en in de categorie persoonlijke diensten met 7000 en in verschillende andere bedrijven met 2000. Daarentegen daalde de werkloosheid in het transportbedrijf met 47.000 en in de mijnin dustrie met 4000. Gezinsuitbreiding. In Januari of Februari verwacht men in de keizerlijke familie te Tokio een blijde ge beurtenis. Het keizerlyk echtpaar heeft thans reeds vier kinderen, drie meisjes, geboren resp. in 1925, 1926 en 1929, en een zoon ge boren in 1933. Keizer Hirohito is 34 jaar oud. DE NORMANDIE. Naar uit Parijs wordt gemeld, zou de Nor- mandië gedurende de vier aanstaande winter maanden opgelegd worden, daar het, wanneer het verkeer niet beter wordt, niet de kosten loont het schip in de vaart te houden. BEGROOT INZUIDERZEEFONDS 1935. De Eerste Kamer heeft Donderdagmiddag zonder hoofdelyke stemming aangenomen de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1935. EXTRA TRAINEN NAAR ZWITSERLAND. Ook Zwitserland heeft zyn crisis. En de hotelindustrie lijdt daaronder in niet geringe mate. Evenals Nederland heeft het den gouden standaard en het ziet vele vreemdelingen naar de valuta-zwakke landen gaan. Men slaat daar echter op krachtige wijze de handen in elkaar om te trachten de moei lijke toestanden te boven te komen en als gevolg van deze samenwerking is ontstaan het Zwitsersche „hotelplan". De bedoeling is het vreemdelingenverkeer in Zwitserland door goedkoope biljetten, abonnementen en billijk hotelverblijf zoo aantrekkelijk te maken, dat niet meer de prijs, doch de schoonheid van het land zelf de doorslag gaat geven by het kiezen van een vacantie-verblyf. Naar aanleiding van dit plan heeft de Nederlandsche Reisvereeniging te 's-Graven- hage besloten van de in dit Hotelplan opge nomen extra treinen gebruik te maken zoowel voor haar alleen reizende leden als voor haar gezelschapsreizen. Dit besluit heeft geleid tot het organiseeren van reizen, welke zoowel wat prjjs als wat reisdoel betreft een toeris tisch evenement beduiden. De schoonheid van het Vierwoudstedenmeer en het meer van Lugano wordt thans ontsloten tegen zoodanige reissommen. dat menigeen dit jaar zijn vacantie in Zwitserland zal gaan doorbrengen. De eerste trein vertrekt op 6 Juli en de tweede precies een week later op 13 Juli; Overneuiiiig van wegen. Concen tratie In het beheer van wegen In Noord-Holland. Woensdagmorgen is in het Gemeenlands- huis te Alkmaar een algemeene vergadering gehouden uitsluitiend belegd om ten laste van het Hoogheemraadschap te brengen het onderhoud van verschillende wegen. Nu door de totstandkoming van den afsluitdijk het lichaam als waterschap van minder beteeke- nis is geworden, werken Ged. Staten, die op het behoud van het waterschap bijzonder prijs stellen, de concentratie van het wegbeheer in Noord-Holland in de hand. Tal van wegen, voorheen in onderhoud by gemeenten of pol ders, zijn reeds aan het waterschap overge dragen, met de verplichting van een uitbe taling van een jaarlyksch bedrag, dat tot nog toe voor het onderhoud wordt besteed. Het Hoogheemraadschap verbetert de wegen en ontvangt de meerdere kosten uit het wegen fonds, zoodat voor het waterschap, dat thans meer wegschap is geworden, aan een en an der geen kosten zijn verbonden, aangezien voor den technischen dienst kosten in reke ning worden gebracht. Het voordeel is, dat het beheer van de wegen meer in één hand komt en dat de Provincie een lichaam be houdt om de bevolking van Noord-Holland voor de watersnoodlasten van 1916 te laten blijven betalen. In de Donderdag gehouden vergadering is besloten onderhoud en den eigendom van den Bovenweg vanaf de Halvemaansbrug tot de grens der gemeenten Oudorp en Koedijk in de gem. Oudorp over te nemen, welke weg op het Prov. wegenplan voorkomt. Ten laste van de gemeente blijft over het jaar 1936 een be- Van dia verschietende pijnen, dan hier, dan daar Ze blijven weg met één of rilree van die Volgens recept van Apotheker Dumont drag van 482.50, over de jaren 1937 tot eu met 1946 per jaar 1062.50; Besloten is ook om over te nemen den Be- nedenweg, Steenenweg, Zandboschlaan, Vij zellaan, Kerkelaan, Noordeinde en Kleine weg in de gemeente St. Pancras. Ten laste van de gemeente blijft een jaarlijksche uit- keering van 2130. Tot aankoop van een perceel grond te Ji3p voor verbetering van den Dorpsweg is be sloten. Voor de verbreeding van den weg op den Walingsdijk te ürsem werden eenige per- ceelen grond aangekocht waarmede uitgaven van 5600 en 450 gemoeid gingen. Overgenomen werden voorts een weg van de grens der gemeente Nieuwe-Niedorp tot de grens der gemeente Barsingerhorn; een gedeelte van den Winkelerweg; de Heeren- weg van Castricum tot Bergen; de Bovenweg van Koedijk tot het begin van den Twuiver- weg; de niet bestrate weggedeelten op den Kalverdijk en den Oosterdijk in de gemeente Haringcarspel; de weg loopende van de grens der gemeente Hensbroek en Obdam door de kom van Obdam tot de grens der gemeenten Obdam en Spanbroek; een gedeelte van den weg WormerJispPurmerend; een weg loopende van de brug over de ringvaart van de Heerhugowaard af tot de grens van de ge meenten Hensbroek en Obdam; een wegge deelte op den Ouden Wal, een weggedeelte op den Oostwal en een weggedeelte Tram- brug SchoorldamWestfriesche dijk in de gemeente Warmenhuizen; het onderhoud van den Bovenweg in de gemeente Koedijk, - Voorts werd besloten tot het aankoopen van verschillende perceelen grond. De rekening voor 1934 werd met een batig saldo voor den gewonen dienst van 159.733.64 en van dén buitengewonen dienst met een batig slot van 48.748.45. goedge keurd. Nadat de voorzitter eenige gevraagde in lichtingen had gegeven, waarbij hij meedeel de, dat op last van Ged. Staten het Hoog heemraadschap de aanslagen voor polders a 10 ct. per artikel int, werd de vergadering gesloten. Het „Alg. Handelsblad" (lib.) schrijft over den uitslag van de raadsverkiezing in Am sterdam: Een kiezerscorps met inzicht zou rtlet op deze manier met het hoofd tegen den muur hebben trachten te loopen: want dat dit zal gebeuren, dat deze roode meerderheid geen effect zal sorteeren, zooals zy zelf het zou wil len, dat staat voor ons vast, en wij schrijven ons zelf geen profetische gaven toe wanneer wy dat hier voorspellen: Amsterdam zal in de komende periode niet ongestoord in rooden geest worden bestuurd! Over den uitslag te Rotterdam schrijft de Rotterdamsche correspondent van hetzelfde blad: De gegevens van den voorloopigen uitslag Feuilleton. 15) En nu was .de dag gekomen, waarop hun wegen zich scheidden. Een onbekend leven lag voor hem; hoe graag Thomas zijn onze kere toekomst met hem gedeeld zou hebben, hij kon den man niet bij zich houden. Zich moed insprekende, ging Jack naar de telefoon. Hij moest voor zoo spoedig mo gelijk een afspraak met Maisie Willen maken. Sedert dien nacht van den raid had hij zich niet in De Drie Geveltoppen vertoond. Hij kreeg verbinding, en noemde zijn naam. Hy moest even wachten. Toen: „Hallo! Hier is Bob Willen," riep een stem, waarin eenige woede te onderkennen viel. „U belde mijn dochter op, niet waar, Mr. Car- stairs? Welnu, luister dan naar wat ik u te zeggen heb: Maisie verlangt u nooit meer te zien. noch uw stem te hooren. Zij heeft totaal met u gebroken! versta mij goed, totaal met u gebroken! En als u zich na het ge beurde hier durft laten zien, zal ik, zoo oud als ik ben, u half vermoorden! heeft u dat goed begrepen?" „Ik hoor u spreken als een kranzinnige, Mr. Willen!" gaf de hevig verbaasde Car- Stairs ten antwoord. „Ik spreek niet anders dan zooals iedere fatsoenlijke vader van een moederloos meisje zou spreken onverlaat, die je bent!" zei Willen nu. „Als je het verkiest, loop dan in je eentje naar de hel ik schiet je neer voordat je in de gelegenheid bent om mijn dochter te naderen!" Jack hoorde een drifti- gen tik. Bob Willen had afgebeld. Versuft, bleef Carstairs verscheidene secon den met den hoorn in zijn handen staan. Eerst toen hij de juffrouw van de telefoon centrale hoorde vragen: „Is u klaar?" kwam hij tot zichzelf. Toen hing hij den hoorn met een zwaar gemoed op. In bittere stemming, bleef hij ongeveer tien minuten in zijn stoel zitten. Daarna schelde hy. „Is er een zweep in huis, Thomas?" vroeg hij, toen de knecht verscheen. „Een zweep, sir?" met een blik van ver wondering. „Ik geloof dat ergens een honden zweep moet zyn, sir." „Wil je die dan voor mij halen!" en nadat de man vertrokken was, na een verbijsteren- den blik achter zich geworpen te hebben, zat Jack Carstairs binnensmonds te mompelen. Toen de zweep hem gebracht was, stak hij die in een diepen zak van zijn overjas. „Blijft u lang uit, sir?" vroeg Thomas, hem met groote oogen aanziende. „Dat weet ik niet het hangt er heele- maal van af hoeveel tijd ik noodig hem om Mr. Hector Wayne te vinden!" luidde het snijdende antwoord. HOOFDSTUK XI. Een hond krygt niet de zweep. In de Junior Corinthian Club kreeg Jack Carstairs zijn vos te pakken. Twee vorige bezoeken hadden hem niets dan teleurstellin gen en een steeds klimmende woede opgele verd. Iemands wereld kan in één dag veranderen. De portier keek den bezoeker met eigen aardige oogen aan, toen deze de stoeptreden van de club in St. James Street besteeg, zijn koude blik hield byna een vraag in. „Is Mr. Wayne in de club. Johnson?" Bij dien toon werd de man opmerkzaam. De koude uitdrukking op zyn gezicht ver dween, en maakte plaats voor een trek. waarmee hij Carstairs een week geleden ook begroet zou hebben. „Mr. Wayne is tien minuten geleden bin- inengekomen, sir," zei hy. Carstairs had zoo'n haast om weg te ko men, dat de portier zachtjes begon te flui ten. „Daar zal iets van komen!" mompelde hy tot zichzelven. „Had ik misschien beter ge daan met hem den toegang te weigeren?" Intuschen had Carstairs zich regelrecht naar de rookkamer begeven. Op dat uur zes uur was het in de club tamelijk vol, Hij zag Wayne in gezelschap van een paar ande re mannen in een hoek iets zitten drinken. Zich om de nieuwsgierige blikken, die hem toegeworpen werden, niet bekommerende, liep Carstairs naar het einde van het vertrek. Hij droeg de hondenzweep voor iedereen zicht baar in zijn hand. Van alle kanten werd een stemmengemom- pel hoorbaar. Iemand, die een club bezoekt met een hondenzweep openlijk in de hand... dat was als in de onvergetelijke dagen van den Regent, toen een man eerst bedaard een snuifje nam, en daarna zijn vijand doodde. De man, die links van Wayne zat „een sportsman" op zwart zaad, met een slechte reputatie zag den nieuwaangekomene het eerst, en stiet zyn buurman aan. Het deed Carstairs goed, een trek van angst op het ge zicht van Wayne te zien verschynen. „Ik ben gekomen om je met de zweep af te ranselen, Wayne!" viel Carstairs met de deur in huis. „Wil je uit je hoekje komen, of moet ik je er uit sleepen?" De ijskoude bedreiging, die in de woorden opgesloten lag, was oorzaak dat iedereen in de zaal uit zyn stoel opsprong. Met alge meen goedvinden, trad de Graaf van Laid- bury op den spreker toe. „Neem mij niet kwalijk dat ik het je vraag, Carstairs, maar je bent toch niet voornemens om in de club een schandaal te maken?" „Ik ben gekomen om een ploert af te ran selen en het is mij hetzelfde of dat op straat gebeurt of in de club!" De toon van Carstairs was gelijk geweest aan zijn onder vrager. Hij had nooit veel op gehad met de laatdunkende manieren van Laidbury, die een wonderhjke uiterüjke gehechtheid aan de goede vormen, aan een zeer berispelijk par ticulier leven paarde. „Ik herhaal, dat wy in de club geen schan daal kunnen dulden," antwoordde de Graaf van Laidbury. „Als het noodig is „Dan?" viel de ander hem scherp in de rede. „Als het noodig is, Laidbury, en als je er in volhardt Je neus in mijn zaken te ste ken, dan sla ik je neer! Kom er uit, Wayne!" Hij keerde zich van den schuimbekkenden graaf naar zijn aanstaand slachtoffer. Voordat Carstairs Wayne evenwel had kunnen naderen, hadden de mannen, by wie deze laatste zat. een kring om dezen ge vormd. Met een blik op die mannen, wier aanwezigheid in een zoogenaamde fatsoen lijke club op zichzelve al een schandaal was, merkte Carstairs op: „Het zal me een ont zettend genoegen zijn jullie heele troepje af te rossen, tenzy je dien man aan mij over laat." Hy was op het punt zijn dreigement ten uitvoer te brengen, toen hij zich by een arm voelde grijpen. „Stel je niet aan als een zot. Wat is de kwestie?" Tony Dale had nu en dan voor Barbarians aan zijn zyde gespeeld, en hem als een bes ten kerel kennende, gaf Carstairs hem ant woord. „Iets dat mijn hier komen met een zweep rechtvaardigt, Dale," zei hy. „Als de schoft het waard was, zou ik mijn handen gebrui ken maar ik wil ze aan hem niet vuil maken." „Laat ons je verhaal hooren, man!" noo- digde Dale uit. „Laat de geheele club je ge rief vernemen, dan kunnen de leden beslis sen. wy beloven je, dat er recht geschieden zal!" „Misschien," merkte Carstairs op, en keek in de richting van den nog steeds ziedenden Laidbury. „Maar toch," want een oogenblik nadenkens had hem van het wyze van den raad van den ander overtuigd, „zal ik alles zeggen." Hij keek den breeden kring van aange zichten in het rond, en las daar weinig vriendschappelijkheid op af. Hy had hier afgedaan; zonder eenige middelen van zich zelven, nu zyn vader de handen van hem af getrokken had, was hy niet in staat om de levenswijze, die in deze verzamelplaats van vermogende Bohémiens gevoerd werd, vol te houden. Hij zou voor de betaling van zyn ver teringen een beroep moeten doen op de beurs van anderen. Dit was hetgeen Jack Carstairs las op de gezichten van de mannen, die het een paar dagen geleden nog als een groote eer beschouwd hadden om met hem aan het zelfde tafeltje te zitten. Tony Dale was de eenige, die hem met een vriendelijk lachje aanmoedigde. De zooeven gedane ontdek king gaf aan zijn stemmen een bitteren klank. „Wayne bezocht mij een paar dagen ge leden in myn flat en leende 200 pond van my. Hy beloonde my, door een telefonisch gesprek af te luisteren, dat ik met een jonge dame van mijn kennis hield. Ik sprak met deze af, dat ik met haar een dansparty ten huize van Lady Hartopp zou gaan by- wonen. Daar zou zij mij ontmoeten. Voor gevende, dat hy door mij gezonden was, ging Wayne die dame afhalen; maar, in plaats haar naar het huis van Lady Hartopp te geleiden, nam hy haar met zich mee naar de Lotus Club, na haar wys gemaakt te heb ben, dat het bal daar gegeven werd. In de stellige meening, dat hy door mij gezonden was, en het ware karakter van dén man niet kennende, ging zij die nachtkroeg binnen." Carstairs hield even op, om zijn zelf- beheersching te verzamelen, ten einde de rest te kunnen vertellen. „De dame werd door de politie gevat, toen ze dien inval in de club ondernam. Zy was totaal onwetend, wat voor soort gelegenheid de Lotus Club was, tot zy er van beschul digd werd een geregeld bezoekster van dat hol te zijn. Gelukkig slaagde ik er in. haar uit de handen van de politie te bevrijden nadat zij totaal aan haar eigen lot overge laten was door den man, die op haar on schuld gespeculeerd en haar daar gebracht had. Ge zult u herinneren, dat de naam van Hector Wayne niet voorkwam onder die van de menschen, die voor den politierechter moesten verschijnen, omdat zij dien nacht in de Lotus-Club aanwezig waren. Ziedaar de geschiedenis, heeren." (V/o-k. v v en

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1