Buitenlandsch Overzicht. oetbal iefd AUTOBUSDIENST NOORD-HOLLAND f 1.35 c X Den Helder-Alkmaar v.v. Bij Zonnebrand, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS eerste blad zaterdag 6 juli 1935 De vlootkwestie. Het dreigende conflict tusschen Italië en Abessinië. Het herstel der Habsburgers Verduistering te 's Gravenhage. De moord aan boord van de Statendam. Auto-ongeluk te Wouw. i 63ste JAARGANG COURANT Per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras. Meden Oost-Wna' Wielingen en Texel t 1.65; binnenland f 2.—, landen' f 3.20. ILsTnJT'i ^t - HF* Wem c'~' 'r- P- P' 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f0.50. f0.70. f0.70.fl.-. Modeblad resp. f 1.20. f 1.50. fl.50. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkery v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Een Wanen* contact tusschen Polen en Duitschland. Londen polst Parijs inzake hel geschil tusschen Italië en Abcssinië Is er herstel van het keizerrijk in Oostenrijk te verwachten? Polen j Duitscnland. Polen zoekt contact met Duitschland, Beek brengt een bezoek aan Goering en Hitier, een bezoek dat van betee- kenis kan zijn voor Oost-Europa in de eerste plaats en ook voor overig Europa. Beek is naar Berlijn gegaan op uitnoodiging van Goe ring. De bedoeling is dè wat losse be trekkingen tusschen beide landen wat stevi ger te maken. De N. R. Crt. schreef o.m. naar aanleiding Van dit bezoek: Er zat altijd veel kwaad tusschen War schau en Berlijn, zóóveel zelfs dat Berlijn, reeds bij voorbaat de Polen niet beminnend, Warschau zeker links zou hebben laten lig gen, wanneer de weg uit een wanhopige dhlVK, de Poolsche Minister van Buitent. Zaken. isolatie niet zoo onvermijdelijk over Polen had geleid. Allerlei tegenstellingen bleven echter voortbestaan. De Duitsche minderheid in Polen beweerde, na het herstel van de vriendschap, nog slechter behandeld te wor den dan tevoren. Onaangename feiten gaven die klacht een soliden grondslag. Tegelijker tijd klaagden de Polen in Duitschland over slechte behandeling ofschoon de Duitschers in dit opzicht zich stellig meer zelfbeheer- sching hebben opgelegd dan hun nieuwe vrienden. Dan schiep de toestand te Dantzig nieuwe moeilijkheden. Ook bij de jongste algemeene verkiezingen te Dantzig, die voor het nationaal-socialisme zoo onbevredigend uitvielen, waren er dingen gebeurd, die in Polen veel kwaad bloed had den gezet. Dit alles was van invloed op de Duitsch-Poolsche betrekkingen. Men zal zich herinneren, dat Beek met klem zijn stem te Genève heeft uitgebracht voor de resolutie der mogendheden van Stresa, die de Duitsche verloochening van het verdrag van Versailles scherp veroordeel de. Dat is voor Duitschland een felle teleur stelling geweest. Er was dus behoefte genoeg, om de betrekkingen der beide landen op de helling van een persoonlijke ontmoeting eens grondig na te zien. Beek zal zeker met zijn gastheeren te Ber lijn goed kunnen opschieten. Hij zal in ieder geval niet aan de redenen tot verbazing blootgesteld zijn, die voor Sir John Simon zijn bezoek tot een zoo overstelpende ervaring maakten. Beek is niet minder emotioneel en grillig, en door zijn verleden niet minder avontuurlijk, dan de mannen, die hg in de eerste plaats bezoekt. Over de besprekingen tusschen beide heeren is weinig uitgelekt. Alleen verluidt met stel ligheid dat nu nog eens vast is afgesproken dat Polen en Duitschland in aLie kwesties be treffende het Oostelijk pact. één lijn zullen trekken. Engeland heeft veel belang bij de houding van Frankrijk inzake het Italiaansche-Abes- synisch conflict, omdat een gemeenschappelijke houding te Genève van groote beteekenis is. Voor Franrijk is er de moeilijkheid welke partij het zal kiezen. Het verspeelt niet graag de vrienschap van Italië en het komt evenmin graag in dis harmonie met Engeland. Naar de A.N.P. uit Londen verneemt, zijn in de zitting van het Britsche kabinet be sprekingen gevoerd over het zenden van een nota naar Parijs, teneinde de houding van Frankrijk te leeren kennen ten aanzien van de rol, die de Volkenbond in het conflict tus schen Italië en Abessinië zal moeten spelen. Men heeft den indruk, dat de Engel- sche regeering den steun van Frankrijk zoekt, om Italië in zijn optreden in het conflict zekere beperkingen op te leg gen. In breede kringen wordt de politiek van Frankrijk in deze kwestie als gun stig voor Italië beschouwd. Men verklaart, dat het Britsche kabinet heeft besloten, toe te geven aan den Fran- schen wensch tot herstel der samenwerking in de groote Europeesche problemen, met het doel, wijziging te brengen in de houding van Parijs ten aanzien van het Afrikaansche con flict. In zekere kringen is men van meening dat Engeland het Fransche voorstel tot het onderhandelen over een verdrag tot een be perking der luchtwapening heeft aanvaard. De Noord-Italiaansche bladen houden zich verder bezig met de houding van Engeland. De Corriera della Sera schrijft, dat indien het geheele Engelsche volk in deze achter de regeering stond, men zou kunnen twijfelen aan de goede betrekkingen tusschen beide landen in de toekomst, doch gelukkig is de oppositie van een groot deel van de Britsche pers tegen de politiek van Eden zoo sterk, dat het Italië mogelijk is, onderscheid te ma ken tusschen volk en regeering. Zelfs in de Britsche regeering schijnt geen overeenstemming te heerschen; er bestaat een tegenstelling tusschen de politiek van Eden en van Samuel Hoare. Het beteekent een hindernis stellen op den weg van de beschaving, indien men zich plaatst tusschen Italië en de oplossing van de Abessijnsche kwestie. Met moet zich te Londen niet verbeelden, dat bedreigingen als een sluiten van het Suez- kanaal en de vorming van een oeconomisch blok tegen Italië, Italië zullen beletten te handelen, zooals het verplicht is aan de eer van zijn vlag. De Giornale d'Italia spuwt ook nog eens Feuilleton. 18) en „Geeft u er wat om dat is de kwestie ^Er om geven?" De woorden werden vaag door Carstairs herhaald. „Er om geven? Waarom zou ik mij er om bekommeren? U overrijdt een zwerver door het zuiverste toe val, en in plaats van hem naar het Armen- ziekenhuis te zenden, zooals u zeer gevoege lijk hadt kunnen doen, verpleegt u mij in uw eigen huis, en behandelt mij als een vorst... jtnrjn waarde heer. het zou de grootste onge rijmdheid zijn als ik zei, dat ik het mij aan trok. En." met grimmige zekerheid, „zoover ik weet, heeft mijn oude gezicht mij niet veel geluk aangebracht." .Het komt hier op neer, als ge het weten Wilt" merkte Sir Arthur monter op. „U ziet er nog weergaasch knap uit, zelfs nadat uw gezicht na de behandeling door Dr. Drew zoodanig veranderd is, dat niemand u zou herkennen. Uit het oogpunt van gezichtsmas sage en-chirurgie, is bij u een wonder ge schied, maar, uit den aard der zaa pa het u in een eenigszins eigenaardigen - Stand Uw vrienden..." „Ik heb u al gezegd, dat ik geen vnelV heb, Sir Arthur. Ik weet. dat ik mg al die tijd schandelijk achterhoudend getoond e maar ik verzeker u, dat daarvoor g°cc redenen bestonden. Onder mijn eigen naam zou u mij misschien niet zoo hartelijk ver welkomd hebben" ging hij met dezelfde bit terheid van vroeger voort, „laat dus die, wel ke ik u gaf Charles Huish u voldoende zijn. Het is een familienaam, zoodat hij mij in zekeren zin rechtens toekomt. En wat dit betreft," hij nam den spiegel weer in de hand en bekeek den knappen vreemdeling, die in het glas tegen hem lachte, „het is mij liever zoo dan anders. In mijn omstandig heden was ik al van plan om mij te „verdon keremanen", en dank zij Dr. Drew, is dat op de volkomenste manier gelukt... Ik ben u ten hoogste erkentelijk, sir, ondanks mijn schijnbare loslippigheid," besloot hij. „Uw zaken zijn, natuurlijk, volkomen uw eigendom, en ik wil er niet onbescheiden in doordringen," zei de dokter, „maar wel wil ik u mijn hulp aanbieden, wanneer ge die aanvaarden wilt. U heeft geen vrienden, zegt u. Ik mag mij hier en daar op eenigen invloed verheugen. Wenscht ge" en hij keek den man, die zich nu Charles Huish noemde, daarbij scherp aan „den een of anderen werkkring?" „Zeer zeker! Maar ik zeg u vooruit, sir, dat mijn handen vrijwel overal verkeerd voor staan. Ik heb beproefd om in Southampton een betrekking als stoker aan boord van een schip te krijgen, maar kreeg overal de bons." Heeft u eenig verstand van auto s „Ik kan de meeste merken besturen, sir. éüan kunt ge met mijn Panhard rijden! Ge moet met uzelven uitmaken of de betrek king een geschikte voor u is, maar ik heb een betrouwbaren chauffeur noodig de man, die zijn best deed om u dood te rijden, heb ik moeten ontslaan. Hij maakte misbruik van sterken drank, geloof ik de dwaas. Deel mij morgen uw besluit mee Dien dag werd de man, die niet langer haar gal over de Engelsche houdingen schrijft o.m.: Waarom bijv. wijst Engeland thans met zooveel kjem op de bepalingen van het Vol kenbondshandvest, terwijl het zich er nooit zorgen over gemaakt heeft deze artikelen van hetzelfde handvest in herinnering te roepen, toen op grond daarvan Abessinië zou hebben moeten worden weggejaagd uit den Volkenbond wegens niet nakoming der bepa lingen van het statuut en wegens onwaardig heid? Waarom heeft Engeland niet getracht een boycot te ontketenen tegen Japan, we gens de Japansche actie op Chineesch ge bied Waarom is het niet tusschen beide ge komen in het conflict in den Gran Chaco en waarom heeft het niet geweigerd een vloot- overeenkomst te sluiten met Duitschland, waardoor de militaire politiek van Duitsch land officieel erkend werd, die Engeland zelf te Genève had veroordeeld en waarvoor het meegeholpen heeft een commissie in het le ven te roepen, bestemd voor het bestudeeren van toe te passen sancties? Gayda gaat dan voort met de uiteenzetting van de redenen van nationaal belang, die En geland er toe drijven deze volkenbondspoli- tiek te voeren en die kunnen worden samen gevat in de bedoeling het Abessijnsche ge bied te reserveeren voor Britsche overmee stering. Dit belang vooronderstelt het uit sluiten van iedere andere penetratie en in vloed op Abessijnsche gebieden. Herstel van het Oostenrijks Keizerrijk. Zal in Oostenrijk het Keizerrijk worden her steld? zoo vroegen wij. Die kans is voorloopig niet groot en er zal in dit opzicht vermoedelijk wei geen nieuwe onrust aan de reeds bestaan de, in Europa toegevoegd worden. De N. R. Crt. schreef, naar aanleiding van de opheffing van de wet tot verbanning der Habsburgers, in een overzicht van Donderdag avond o.m.: Er is vanmorgen een bericht, dat sensatio neel zou kunnen zijn, maar dat dit zeker op dit oogenblik niet is. De Oostenrijksche regee ring heft de verbanning van de Habsburgers uit Oostenrijk op, en geeft hun eenige zeer kostbare familiebezittingen terug. Maatrege len der republikeinsché regéering uit den ja re 1919 worden daarmede ongedaan gemaakt. De financieele gevolgen van dit besluit zullen voor de financiën van den staat niet prettig te dragen zijn. Maar men beschouwt nu te Weenen dit herstel in bezitsrechten en de daarmede verbonden schadeloosstelling, zoo zeer als een eisch der billijkheid, dat andere overwegingen daarvoor moeten wijken. De Habsburgers zullen nu dan volkomen wettig naar Oostenrijk kunnen terugkeeren, mits zij zich niet met politieke bewegingen inlaten. Zou aan deze beperking werkelijk de hand worden gehouden, dan zou hun positie in Oostenrijk voorloopig onvrijer zijn, dan zij nu in het buitenland is. Want van zijn woon plaats in België uit, staat Otto, de troonpre tendent, voortdurend in levendig contact met de Oostenrijksche en Hon'gaarsche legitimis ten. Zoolang er geen duidelijk vooruitzicht is op een restauratie, zou zijn verblijf in Oosten rijk zoowel voor hem als voor de Oostenrijk- sche regeering in veel opzichten nadeelig kunnen blijken. En vooruitzicht op een restauratie ia ér nog niet. Ja. als het aan Schuschnigg en Starhemberg persoonlijk lag, dan zou deze niet lang op zich laten wachten. Maar tegelijkertijd is men het erover eens, dat de restauratie in dit tijdsgewricht hoogst ongelegen zou komen. Men is bereid, genoe gen te nemen met het ideaal, evenals men genoegen neemt met het ideaal van het ver- eenigde rijk, zonder de dringende behoefte te gevoelen, zich bg het nastreven daarvan te overhaasten. Fransche vlootdeskundigen naar Londen Het A. N. P. meldt uit Londen: De besprekingen over technische probie- men die zich voordoen met betrekking tot de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst wor den thans met de Duitsche regeering voort gezet. Ook vinden gedachtenwisselingen plaats tusschen Londen en Parijs met het oog op een bezoek van Fransche vlootdeskundi gen aan Londen. Fransche persbeschouwingen. Volgens den Paris Soir en een bericht van Havas uit Londen verwacht men in Fransche kringen in de Engelsche hoofdstad, dat spoe dig een mededeeling gedaan zal worden over het vlootvraagstuk. De Fransche vlootdes kundigen willen het Duitsche vlootbouwpro- gram ter kennisneming ontvangen, teneinde de draagwijdte te kunnen beoordeelen, van de DuitschrEngelsche vlootovereenkomst, De En gelsche regeering schijnt echter als tegen prestatie mededeeling van het Fransche vlootbouwprogram te verlangen. Op het oogenblik wordt over ai deze kwesties van gedachten gewisseld tusschen Parijs en Lon den. Avenol naar Londen. De Fransche correspondent van de Daily Telegraph bericht, dat de secretaris van den Volkenbond Avenol, volgende week Londen zal bezoeken, om de Abessinische kwestie te bespreken. Een verklaring van Mosley. Sir Oswald Mosley, leider der Engelsche fascisten, verklaarde in een rede, dat de Volkenbond Italië er dankbaar voor moet zijn, dat het het werk op zich neemt de ellen dige toestanden in Abessinië uit den weg te ruimen. De Italiaansche troepenver scheping. Reuter meldt uit Napels: Het mailschip Pollenza is met troepen en materieel aan boord naar Cagliari vertrok ken. Daar zullen nog 550 man met muildieren worden ingescheept voor Massoea. Het vliegtuigmoederschip Miraglia is, bela den met bombardementsvliegtuigen, eveneens naar Massoea vertrokken. Een uitlating van prins Otto. In antwoord op een vraag van Reuter, heeft Otto van Habsburg, naar Reuter uit Brussel meldt, erkend, dat er onderhandelin- doorzitten bij wielrijden en stukgeloopen huid, of wanneer U last hebt van pijnlijke, branderige, of stukgeloopen voeten, zijn Purol en Purol- poeder de meest afdoende middelen daarvoor. Purol in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Verkrijgb. bij Apothekers en Drogisten. gen gaande zijn betreffende het herstel der Habsburgers in Oostenrijk: prins Otto heeft er nog aan toegevoegd, dat hg niet in Oos tenrijk zou terugkeeren dan met de volle in stemming van alle belanghebbende partijen. Het A. N. P. meldt uit Rome: In verband met het besluit der Oostenrijk sche regeering tot opheffing van de onteige ningswetten op het vermogen en de bezittin gen van het Huis Habsburg, duiken in ver schillende Italiaansche kringen geruchten op omtrent een voorgenomen verloving van aartshertog Otto van Habsburg met Prinses Maria, jongste dochter van Koning Victor Emanuei. Binnenland, O De financieele perikelen van een zgn. belasting-ophaaldienst. Donderdagmiddag heeft de politie in Den Haag termen aanwezig gevonden in te grg- pen in de zaken van den „Nationalen Ophaal dienst", een vennootschap, welke sedert en kele dagen gevestigd was aan de Vaillant- laan aldaar en daarvoor in de Kaapstraat en welke zich ten doel stelde door het regel matig ophalen van gelden er voor te zorgen, dat de belastingen en andere periodieke be talingen voor een groot aantal personen op tijd en regelmatig geschiedden, zoodat nie mand, die zich bij dén ophaaldienst had aan gesloten, zich ongerust behoefde te maken over het oploopen van belastingschuld en dergelijke kwesties. Door middel van betaling in termijnen, regelde het bureau alles voor zijn leden. Aanvankelijk ging liet goed, doch al spoe dig kwamen de moeilijkheden. Personen, die steeds op tijd aan het bureau hun gelden hadden afgedragen, in de overtuiging, dat zij nu geen angst behoefden te hebben voor deurwaarders met dwangbevelen enz., moes ten tot hun pijnlijke verbazing constateeren, dat hun geld niet doorgezonden was, zoodat de onwelkome gasten der belasting-adminis tratie toch voor de deur stonden. Toen kwamen de klachten bij de politie. Thans zijn er reeds meer dan 200 mensctaeiii die aangifte hebben gedaan. Dit aantal zal stellig in de eerstvolgende dagen nog grooter worden. Het bedrag, dat, naar een voorloopig onderzoek heeft uitge wezen, verduisterd is, bedraagt ongeveer f 3000. De politie heeft de administratie en alle bescheiden in beslag genomen. De beheerder der zaak, een zekere de L., kon niet gearres teerd worden, aangezien hij ernstig ziek te KONIJN'S AUTOMATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, m&szEi dag en nacht. bed lag. Op advies van den dokter mocht hij niet vervoerd worden. Nadere bijzonderheden, Donderdagmorgen vroeg is de Statendam van de H. A. L. te Rotterdam uit New York aangekomen en zoodoende zgn thans nadere bijzonderheden bekend geworden over het ge beurde aan boord van het schip vlak voor het vertrek uit New York, waarbij een der opvarenden met een mes is neergestoken. Zooals reeds eerder gemeld, is de verslagene de 41-jarige olieman P. Goudswaard, gewoond hebbende aan den Breede Hilledijk te Rotter dam; de dader is de stoker S. K., eveneens wonende te Rotterdam. Op Dinsdag 25 Juni j.L., korten tgd voor de afvaart van de Statendam uit New York hebben G. en K. in een der schepelingen- logiezen van 't schip ruzie met elkaar gekre gen. G. viel daarbij K. aan en er ontstond een vechtpartg. Hierbij heeft K. plotseling een mes getrokken en naar G. gestoken; hij raakte hem in de milt. Direct werd de kapi tein van de Staten, die het juist zeer druk had, met het treffen van de voorbereidingen voor het vertrek, gewaarschuwd. Deze liet de politie waarschuwen. Inmiddels onderzocht de dokter van het schip den zwaar gewonde G. In zorgwekkenden toestand werd deze naar het St. Mary hospitaal te New York ver voerd, waar hij kort na aankomst is over leden. De New Yorksche politie arresteerde K. en haalde bovendien 4 andere schepelin gen, die getuigen van het gebeurde waren geweest, van boord. Zoowel G. en K. ston'den bij de maatschap pij goed aangeschreven. Wat precies de oor zaak van de ruzie, die zoo'n noodlottig slot had, is' geweest, weet men nog niet, mede, omdat de getuigen te New York worden vastgehouden. Dronkenschap bij dader of slachtoffer wordt uitgesloten geacht. Een klein persoonlijk meeningsverschil schijnt de oorzaak van de ruzie te zijn geweest en in een plotselinge vlaag van woede is G. den ander aangevallen, waarop deze, eveneens in hevige woede ontstoken, zijn mes trok eh wild om zich heen stak, met gevolg, dat hij zijn tegenstanders doodelijk verwondde. Drie nonnen gewond. Woensdagavond omstreeks half negen is op den Wouwsehen weg, in de gemeente Wouw, ter hoogte van het café De Roskam, de heer Overduin, uit Steenbergen, met zijn auto, waarin ook zijn echtgenoote en vijf zusters van het ziekenhuis Charitas, te Steenbergen, zaten, in de sloot gereden. Het is niet met zekerheid te zeggen, hoe het ongeluk heeft zich toegedragen, doch oog getuigen vermoeden, dat de voet van den be stuurder van de rem is afgegleden en op het gaspedaal ;s gekomen, zoodat de heer Over duin in deze vrij scherpe bocht den auto niet op den weg kon houden en aan de linkerzijde van den berm is gekomen. Onmiddellijk snelde hulp toe en men slaagde er, na veel moeite in, de inzittenden van den auto te bevrijden. Spoedig was ook dr. Voer- mans, uit Wouw, ter plaatse, die constateerde, dat drie nonnen gewond waren. Een van hen nad een dubbele schouderfractuur opgeloopen, van een tweede v/as een arm ontwricht en de derde klaagde over inwendige pijnen. Na verbanden te zijn, werden zij per auto naar Steenbergen vervoerd. De auto, die niet ernstig werd beschadigd, is later opgetakeld. Het gezelschap had een reisje naar Venray gedaan en was op den terugweg naar Steen bergen. zichzelf was, door Zuster Halliday omtrent een massa over Sir Arthur Paget ingelicht. De beroemde chirurg, die zich overwerkt had, had zijn talrijke patiënten in Londen in den steek moeten laten, om ten plattelande eeni gen tijd volkomen uit te rusten. Hij was daar aangekomen, een week voordat het auto-on geval plaats had. „En gaat hij alweer gauw naar Londen te rug?" vroeg Huish. „Vergeef me als ik te nieuwsgierig ben, zuster, maar Sir Arthur heeft mij een betrekking aangeboden." „Zoover ik begrepen heb, gaat Sir Arthur weer spoedig terug. Hij heeft een groote kli niek in Chester Square, en zijn andere pa tiënten hunkeren naar hem. - ^nkt u er over" en de kalme grijze ^'Jgen dreigden vochtig te worden „om dü betrekking aan te nemen?" r „Het is de eenige, die nfj'fot zoo ver aan geboden is en een auto is zoowat het eenige waarvan ik verstand heb dat doet dus de deur dicht," Vervolgde hij met jon gensachtige openhartigheid, terwijl de zuster het gezicht bestivtyvfti, dat door de bekwa me vingers v-1(' .ftjamin Drew gevormd was. „Een lr .wij| val, het mgne, zuster. Ik kwam hie' ;u man, en ga weg als een a wel zeggen, dat ik of andere. IK liever, de Sld, wat vrijwel op hetzelfde neerkomt waar? niet veel raad wist met den e Jten persoon; en alleen de He mel weet hoe t Jweede heerschap," hij wees naar zijn gezi'^/ Verwelkomd zal worden." „Heeft u ecW -<eilijken tijd doorgemaakt vroeg de zuster. „O, het wagentje reed gedurende eenigen tgd buiten het spoor, dat is alles!" Hij ver anderde van toon, als schaamde hij zich over de zwakheid, die hij een oogenblik getoond had. „Maar ongetwijfeld heeft het mij in zeker opzicht goed gedaan. Dan had Je dat auto ongeval ook; dat deed mij ook goed. maar op een andere manier, denk ik. Ziet u, zus ter, het was mijn verlangen, dat de menschen den oorspronkelijken persoon zouden verge ten den man, die een paar weken geleden hier gebracht werd, tot pulp vermalen enzegt u eens, niemand zou mij meer herkennen, niet waar?" „Neen, ik geloof niet dat u door iemand herkend zou worden. En gaat u nu nu weer terug?" Hij keek haar onderzoekend- aan „U wist dus, dat ik van iets weggeloopen was, niet waar? Ja, zuster, ik geloof wel, dat ik terug zal gaan. Langs de wegen zwer ven is goed en wel, maar de winter is in aan tocht en er zijn te veel kruiswegen en chauffeurs, welke laatsten misbruik van sterken drank maken. En dan, kan ik alle dingen met een nieuw gezicht bekijken. O, ik weet zeer goed, wat ik zeg wees niet on gerust!" ging hij voort, toen hij een verdrie- tigen blik in haar oogen zag verschijnen. „Ik meen het werkelijk! De toekomst baart mij lang zooveel zorgen niet als het ver leden." „Laat mij nu en dan eens hooren hoe het u gaat." „Als het mij goed gaat, zal ik dat zeker doen, zuster!" Toen zij heni alleen liet, nam hij de krant weer op. Het Kensington middenvoor-vraagstuk nog niet opgelost. las hij. De man, die zichzelf niet meer was, mom pelde iets tot zichzelven: „Ja ik ga terug!" had hij gezegd HOOFDSTUK XIII Teruggekomen. De Kensington F.C. spelers begonnen in de nieuwe week hun werk met het bespreken van het laatste nummer van The Athletic World, die voor den beroepsvoetballer het zelfde is als het vakblad voor den handels man. „Zie je wat die vent schrijft?" piepte de kleine Jimmy White, de linksbuitenman. Hij las uit de krant, die hij vasthield, voor: „Wat de Kensington F.C. noodig heeft om haar misschien tot de sterkste voetbalclub van den huidigen dag te maken, is een puike middenvoor. Op het peil, waarop de club nu staat, zou zulk een kracht letterlijk zijn ge wicht in goud waard zijn. Het is een publiek geheim, dat de Leiders dit seizoen naar het kampioenschap van de League streven, maar als de voorhoedspelers de goede gaven, die de goden hen in den schoot laten vallen, niet beter weten aan te wenden dan verleden Za terdag, zal al hun streven en moeite waar schijnlijk op niets dan een chimère uitdraaien. Wat is dat voor een ding, een „chimère", Dave?" Dit laatste tegen David Christle, aanvoerder en spil. „Dat moet je mij niet vragen, jochie! Maar, met al zijn mooie woorden, heeft die vent ge lijk. We hebben natuurlijk nog geen schijntje gelegenheid gehad om Shee te zien spelen, want hij sukkelt nog steeds op twee kruk ken voort maar als je mij vraagt wat de club had behooren te doen, dan zeg ik: ze had dien amateur bij de kladden moeten houden. Niet dat ik zelf bar op die prutsers gesteld ben maar, Heilige Mozes, die vent kon voetbal spelen! Hij maakte het winnende punt tegen Wovington, gaf gedurende de heele tweede helft schitterend spel te zien, en dan doet hij net als Johnny Walker, en verdwijnt met de noorderzon. Ik zal je eens wat zeggen; als die kerel een prof. geweest was, in plaats van een heeren-amateur, wien het niet kan bommen of hij speelt of niet, dan zou hij dit jaar zijn cap gewonnen heb ben. Ik heb dien G. O. Smith, over wie da sportverslaggevers altijd zoo den mond vol hebben, nooit zien spelen maar die Cart- wheels, of hoe de aristocratische naam van zijn pipa is, was een puikbeste!" „Cartwheels, stommeling!" krijschte een verachtelijke stem. „De Hon. John Carstairs, asjebUeft! Hij heeft 'm gesmeerd, er den brui van gegeven, ik las het onlangs in de krant. Ruimde na dat schandaal in de Lotus Cluf» zijn heele hebben en houden op, gaf 200wat vijftien stel kleeren weg, en atjuus! Maar daar zie ik Dickie Bourne aankomen; noem asjeblieft het woord „middenvoor" niét als hij er bij is, Dave, of er komt moord en dood slag van. Dickie houdt zich voor de beroemd ste ster, die ooit op een voetbalveld versche nen is." „Te oordeelen naar wat hg Zaterdag liet zien, is hij zoowat de beroerdste hij maakte me misselijk!" zei de sarcastische Christie. Het binnenkomen van Paterson, den oefe. meester van de club, maakte een einde aan het gesprek in de kleedkamer. Een jonge man trad de kamer binnen van Mr Whitthaker, die in zijn kantoor ook The Athletic World zat te lezen. „Is u de manager van Kensington?" vroeg de bezoeker. De ander keek van zgn krant op, in de meening, dat zijn bezoeker een van die ontelbare sportverslaggevers was, die aanhoudend een persgesprek over het een of ander onderwerp met hem kwamen voeren. ..Die ben ik." zei hij. „Waarmee kan i' 1 van dienst zgn?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1