Radio-programma NOCH SPOT NOCH ZOT PEPERMUNT HELDERSCHE COURANT FVAW ZATERDAG 6 JULI *935- De moord in den IJ polder. Verdachte vrijgesproken. Botsing tusschen auto en motorfiets. Fietser te water geraakt en verdronken. Auto te water. Een Duitsche communist gearresteerd. De moord op een molenaar te Hoofddorp. De zuivering van Oss. Poging tot doodslag te Barger Compascum. Verdronken. buitenland. De moord op den advocaat Dickinson. Bekentenissen. Aardschok in Italiè. Boot omgeslagen in den Nijl, LUCHTVAART Ernstig vliegongeluk. Acht dooden, VERLOVINGS KAARTEN? Drukkerij De Boer* NIVEA, !NiVhA-OLIE, NIVEANUTSÜE ^fDERLANDS FABRIKAAT Recdi vanaf 20 w De rechtbank te Amsterdam heeft Donder dag een vrijsprekend vonnis gewezen in de geruchtmakende strafzaak tegen C. S die zich te verantwoorden heeft gehad, verdacht van doodslag op den boerenarbeider G. Ver hoeven. Verhoeven werd in den nacht van 27 op 28 September 1933, toen hij op bezoek was bij zijn meisje, die woonachtig was in den groo- ten IJpolder, door een onbekende doodge schoten. Eenigë dagen later is S. gearresteerd doch spoedig moest hij weer op vrije voeten worden gesteld. In 1934 doken echter nieuwe geruchten op tegen S. Bekenden van hem verklaarden, dat zij een --wolver en patronen voor hem had den verborgen. Op hun aanwijzing vischte de politie een doosje patronen- uit de Prinsen gracht. Opnieuw werd 'n instructie tegen den man geopend, en op 2 Mei stónd hij voor de vijfde kamer terecht. Verdachte" ontkende hardnekkig, de bezwareiide verklaringen schreef hij toe aan wraakgevoelens van zijn vrienden. 1 De officier van justitie achtte den dood slag bewezen en reqiïireerde het maximum, n.1. vijftien jaar gevangenisstraf. Op 15 Mei wees de rechtbank een interco- toir vonnis en gelastte een nader onderzoek naar de gevonden kogels en naar een kogel, in het lichaam van den verslagene,. gevonden. Het onderzoek leverde geen nieuwe gezichts punten op en de officier persisteerde bij zijn eisch. Donderdag deed de rechtbank uitspraak en sprak verdachte vrij, aangezien zij het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd achtte. Verdediger was mr H. G. Slobbe. Drie gewonden. Woensdagavond laat is op den Apeldoom- schen straatweg te Arnhem een motorrijwiel tegen een stoppenden auto opgebotst. De mo torrijder, de heer W. V, uit Arnhem werd met een ernstige hoofdwonde haar het Ge meente-ziekenhuis te Arnhem overgebracht. -Hij zal vermoedelijk een oog moeten missen. Een dame, die in den auto zat, mej. v. d. P. uit Arnhem, moest eveneens in het zieken huis worden opgenomen. Zij had een rib ge broken. De duo-passagier van de motorfiets liep schaafwonden op. VERDRONKEN IN EEN ZWEM INRICHTING. Woensdagavond is de 18-jarigé A. S. uit de Walstraat te Groningen, in de bad- en zweminrichting te Engelbert verdronken. In een der hokken vond men zijn kleeren en zijn rijwiel. Men is terstond begonnen met dreg gen, maar zijn lijk is nog niet gevonden. De inlichting is voorloopig gesloten. Woensdagavond omstreeks 7 uur deed de 25-jarige G. P. uit Geulle (Limb.) met zijn zuster een fietstocht over het jaagpad, te vens rijwielpad langs het Julianakanaal te Geulle. Aldaar wordt de weg verbeterd door den rijkswaterstaat, waardoor het verkeer ter plaatse in verband met de aanwezige teer- en kruiwagens eenigszins bemoeilijkt wordt. Tengevolge van een kleine onhandigheid is P. komen te vallen en over de glooiing in het kanaal terecht gekomen. P., die niet zwem men kon, verdween in de diepte. Nadat spoedig hulp was komen opdagen, is gedurende twee uur gedregd, waarbij eerst de fiets en omstreeks 10 uur 's avonds het lijk werd opgehaald. Vrouw overleden. Woensdagmiddag is de auto, waarin het echtpaar Wansink, uit Alfen ad. Rijn, dat op weg was naar de bruiloft van den jong- sten zoon te Hillegom, zat onder Leimuiden door een tractor met aanhangwagen aange reden, met het gevolg, dat de auto in een sloot terecht kwam. Onmiddellijk toegescho ten omstanders en personeel van den vracht auto slaagden er in, het echtpaar spoedig op het droge te brengen, dat met een anderen auto huiswaarts keerde. Oogenschijnlijk had zoowel de man als de vrouw geen letsel óp- geloopen, doch toen zij thuis kwamen, voel den zij zich onwel en werd medische hulp in geroepen. Dokter Both constateerde, dat zij een groote hoeveelheid slootwater en modder naar binnen hadden gekregen. De vrouw bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en is enkele uren later overleden. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Om in ons land wapenen te koopen. De Rrjksveldwacht te Geleen en Puth, heeft gisternacht een Duitscher aangehouden, die zich als landbouwersknecht had uitgegeven, doch in werkelijkheid een communist was en geen andere bedoelingen had, dan hier wa penen op te koopen voor zijn kameraden in Duitschland. Sedert drie maanden was hij weikzaam op een boerenhofstede, zonder zich bij den burgemeester gemeld te hébben. De man schijnt o m. de bedoeling te hebben gehad een mitrailleur te stelen, welke ge borgen stond in een gebouw aan den Rijks weg te Geleen. De werktuigen had hij hier voor reeds in gereedheid Deze zijn in beslag genomen. Verdachte tot 10 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De Haarlemsche rechtbank heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 19-jarigen landbouwerszoon C. R., die in den avond van Goeden Vrijdag vlak voor de boer derij van zijn ouders bij Abbenes den 52- jarigen molenaar K. D. van het leven heeft beroofd, door hem met een zakmes verschil lende steken toe te brengen. Daarna heeft hij de portefeuille van zijn slachtoffer, welke ongeveer 1000 bevatte, weggenomen en is hij met diens auto weggereden. Later is hij te Lochem gearresteerd. Veertien dagen geleden eischte het O.M. wegens doodstraf, gevolgd door diefstal, 12 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde R Donderdag tot 10 jaar gevangenistraf, eenerzijds de ernst van het misdrijf en anderzijds de jeugd van verdachte overwegende. -o- Eën arrestatie te Bleiswyk. In verband met het onderzoek in de moord zaak Hartógs, welke zooals bekend in 1935 is gepleegd, is de rijkspolitie te Bleiswijk (Z-H) op verzoek van de Ossche gemeente politie Donderdag overgegaan tot arrestatie van zekeren W. Bafkomstig uit Oss, thans verblijf houdend te Bleiswijk. De aangehoudene is Donderdagavond ge vankelijk naar Oss gebracht en aldaar in het politiebureau opgesloten, waar hij aan een streng verhoor werd onderworpen. Hij wordt ernstig verdacht van medeplich tigheid aan dit misdrijf. Thans bevinden zich in verhand met deze moordzaak nog twee personen in arrest, n.1. P. W. en de thans gearresteerde W. B. De anderen, die Woensdag werden aangehouden, zijn na verhoor weer op vrije voeten g°steld. Het onderzoek in deze zaak, duurt nog steeds voort. P. W. bekent den moord op Hartogs in December 1925. Het werk van de Ossche gemeentepolitie inzake de opheldering van de oude moord- zaak-Hartogs is met succes bekroond. Inder daad is het inspecteur van Kempen gelukt, dit duistere drama, dat óp St. Nicólaasavond van 1925 te Oss is geschied, geheel tot klaar heid te brengen. De arrestatie van P. W bijgenaamd de Spekkoek, had te Oss groote verwondering gewekt, omdat W. als een oppassend fa brieksarbeider bekend stond en men hem niet tot een misddaad in staat achtte. Thans is gebleken, dat de politie met de aanhouding van W,s tegen wien destijds ernstige verden kingen waren gerezen, op het juiste spoor is geweest. W. werd op het politiebureau aan een ver hoor onderworpen, doch aanvankelijk bleef hij het hem ten laste gelegde ontkennen. Gis terenmorgen heeft inspecteur Van Kempen hem opnieuw gehoord en uit zijn tactisch op treden is het te danken, dat W., na tien jaar vrij uit te zijn gegaan, thans een volledige bekentenis heeft afgelegd. Zooals bekend is, had de 23-jarige fa brieksarbeider J. Hartogs, bijgenaamd Jantje van Mas, den avond van den vijfden Decem ber 1925 in gezelschap van vier vrienden op vroolijke wijze doorgebracht, waarbij ver scheidene herbergen waren bezocht. Om elf uur hadden de jongelui café Koeken op den Heuvel verlaten om gezamenlijk door de Ka zernestraat naar huis te gaan. Volgens de verklaring van W. heeft hij in deze straat de jongelui ontmoet. Er ontstond oneenigheid en W. maakte zich zoo kwaad, dat hjj zijn zakmes greep en Hartogs daarmede eenige steken in borst, rug en dijbeen toebracht. Er werd een slagader geraakt met het ge volg, dat het slachtoffer aan verbloeding is bezweken. W. nam de vlucht, en ook den no- helen kameraden van Hartogs werd de grond te warm onder de voeten. Zij lieten den he vig bloedenden jongeman in de sneeuw lig gen. Toen eenige voorbijgangers omstreeks half twaalf het slachtoffers stervend vonden lig gen, was er niemand in de buurt te zien. Begrijpelijkerwijs viel de verdenking van de politie onmiddellijk op de vier mannen, die den avond van den moord in gezelschap van het slachtoffer waren geweest en niemand dacht aan W. De Ossche stilzwijgendheid heeft den dader dan ook een tijdlang zijn straf doen ontgaan. Het feit, dat na zooveel jaren een misdrijf nog wordt opgehelderd zal niet nalaten schrik te veroorzaken onder een zeker deel van de Ossche bevolking, die een menschenleven maar al te weinig telt. W. wordt ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch gesteld. De Donderdagavond gearresteerde W. B. moet ook op eenigerlei wijze bij dit drama betrokken zijn geweest. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang! Voor de rechtbank te Assen heeft gisteren terecht gestaan B. H. G. te Barger Compas cum, thans gedetineerd, verdacht op 1 Juni een poging tot doodslag te hebben gepleegd op den commies Kliphuis tc Barger Compas cum, dien hij bedreigd had met een open mes, met de woorden: Jij moet dood of ik. Het O.M. eischte twee jaar en 6 maanden gevangenisstraf. haald. Door toepassing van kunstmatige ademhaling meende men den jongen te heb ben gered, doch in de rijksklinieken, waar heen het ventje gebracht werd, overleed het spoedig. De politie te Detroit heeft nu door een meedoogenlooze ondervraging van William C. Schweitzer en zijn drie vriendinnetjes re vuemeisjes de volledige bekentenis van Schweitzer en van die meisjes inzake den moord, gepleegd op den 52-jarigen advocaat Dickinson uit New-Vork, er uit gekregen. Dickinson is het slachtoffer geworden van de practijken, die in de onderwereld der groote Amerikaansche steden maar al te veelvuldig worden toegepast. Schweitzer en de dametjes hadden Dickinson, voor zaken te Detroit, die zich in een onvoorzichtig oogenblik bij hen had aangesloten, dronken willen maken met het doel hem te berooven. Maar dat plan ging niet op, daar de advocaat bij zijn posi tieven bleef. "Toen werd hij uitgenoodigd met het gezelschap wat te gaan rijden met een auto. Het schurkachtige gezelschap meende, dat hij wel veel geld in zijn zak zou hebben en probeerde hem te berooven. Maar Dickin son stelde zich teweer. Twee van de meisjes waren even te voren uit den auto gegaan, maar het meisje Loretta Jackson was aan het stuur blijven zitten. Toen Dickinson op de aanmanning: Hou je handen op, begon té vechten, schoot Schweitzer hem dood. De meisjes, die inmiddels waren teruggekeerd, doorzochten Dickinson's zakken. Het lijk was van te voren uit den auto gegooid, na van jas en vest te zijn ontdaan. Er bleek onger. ■veer 150 aanwezig te zijn. De bekentenis werd het nobele viertal bij Stukjes en beetjes uit de keel gedwongen. Men liet den man en de drie meisjes maar praten, tot ze ergens met elkaar op een on dergeschikt punt in tegenspraak kwamen. Dan werd op dat punt doorgepraat, totdat zij op het eind door de mand vielen. Een van de meisjes, Jean Miller, vertelde nog, dat Dickinson niet dadelijk dood was, toen hij uit den auto werd gegooid. Hij had nog ge fluisterd: Jullie maakt daar een leelijke ver gissing. Toen schoot Schweitzer. hem een ko gel door het hoofd. Florence Jackson, die plotseling tot het besef ontwaakte, dat het spel verloren was en zij wel eens levenslang kon krijgen, gilde: O God, een moord en 9 is alles wat ik gehad heb. Geen schade. Woensdagmiddag werd de bevolking van Assisi en omgeving vesechrikt door een korte krachtige aardbeving. Voor 'zoover be kend is, werd geen schade aangericht. Duizend Poolsche arbeiders werkloos geworden. Tengevolge van fabrieksbrand. D.NB. meldt uit Kattowitz: De lampenfabriek Helios is gisterenmorgen door brand volkomen vernield. 250 arbeiders worden hierdoor langen tijd werkloos. De schade bedraagt ongeveer 350.000 zloty. De oorzaak was ontploffing van een flesch me thylalcohol. De andere brand in een mijn bij Sosnowice is nog niet tot stand gebracht. Ook hier zijn 750 arbeidres voorloopig werkloos geworden. 22 menschen verdronken Eén bark met ruim 50 personen aan boord die bij Luxor den Nrjl wilde oversteken sloeg midden in den stroom om. Van de opvaren den konden 22 personen niet gered worden Ter hoogte van de Makassarstraat te Utrecht is gisteravond een 9-jarig jongetje in het Merwedekanaal geraakt. Eerst een kwar tier later kon hij uit het water worden ge ZONDAG 7 JULI 1936. Hilversum, 1875 M. 8.50 VARA 10.00 VPRO 12.00 AVRO 5 00 VARA. 8.00 AVRO. 8.50 „De Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers., 9.00 Postduivennieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S Lantinga. 9.30 Orgelspel J, Jong. 9.45 A. B Kleerekoper: Nu of nooit. 10.00 Kerkdienst uit de N. H. Kerk te Enk- huizen. Spr Ds J. J. Meyer Hierna: .Orgel-' spel. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. h. Stadhuis te Maastricht. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. A, v. Raalte. 1.00 Het schilderij van de maand. I.20 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Pianorecital Endre Petri. 3.00 Residentie-orkest o.l.v, I Neumark m. m.v. L. Smitshuysen (bas-bariton), 4.30 Gramofoonpl. (om 4.45 Sportnieuws), 5.00 Uit het Leidsche-Plein-Theater, A'dam: „De Lachhoek" o lv. H. Wallig. 5.40 Sportnieuws. 6.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Gramofoonpl. 7.15 „60 voor de VARA", revue van A. Pleysier en S. de Vries Mm.v. solisten en het VARA-tooneel. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonpl. 8.20 Uit Kurhaus, Scheveningen; Residentie orkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v, H. Cals (sopraan). 9.05 Radiojournaal. 9.20 Orgelspel P. Palla. 9.40 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.55 Voordracht L. Gimberg. 10.10 Disco-nieuws. 10.30 Kovacs Lajos en zfln orkest. II.00 Berichten. 1110—12.00 A VRO-Decibels o.l v. E. Meenk: Huizen, 301 M. 8.30 NCRV, 9 30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding door Joh. de Heer, m.m v. W. Verver (viool). 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonpl. 12.15 Örkestconcert en lezing. 2.00 Schlagermuziek. Gram.pl. 3.00 Pontificaal lof. 3.30 Reportage. 4.00 Gramofoonpl. en sportreportage. 5.00 Orgelspel A. G. Both. 5 30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Gorin- chem o.l.v. Ds. H. Th. v. Munster, m.m.v. A. G. Both (orgel). Hierna: Gewijde mu ziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Gevar. programma. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.4011 00 Epiloog. MAANDAG 8 JULI. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 N. de Klijn (viool) en C. Steyn (piano), 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. v. Oogen. 10.30 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 12.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 1.001.45 „Orvitropia",, o.l.v. J. v. d. Horst. 1.55 Gramofoonpl. 3.30 Voor de vrouwen, 4.00 Zenderwisseling. 4 15 Orgelspel C. Steyn. 4 30 Kinderuurtje. 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.45 Declamatie C. Rijken. 6.00 Vervolg orkestconcert. 6 30 Muzikale lezing P. Tiggers. 7 10 Dr. H. Engel spreekt over Linnaeus. 7 30 Zang door Jo Hekkert-van Eysden. 8.00 Herh. SOS-ber., nieuwsberichten. 8.10 E. Walis en zijn orkest. 9.00 J. Huy (saxofoon) en J. Jong (piano). 9.10 „Humor in de literatuur", ni, verz. door Jos. Cohen, m.imv. Janny van Oogen (de clamatie) en de Notenkrakers l.v. D. Wins. 9.50 Gramofoonpl. 10.15 VARA-orkest o.l.v. H de Groot. 11.00 Gramofoonplaten en I. Rossican (piano) ïen J. Jong (orgel). Huizen, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. '8.159.30 Gramofoonpl. '16.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A: D. Meeter. 11.00 Chr lectuur. 11.3012.00 Mahlerconeert. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Zang en pianorecital door Truus ter Steege (sopraan), en Corry v. d. Veen (piano). 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153.45 Vervolg zang en piano. 4.00 Bijbellezing. Ds. W. J. Mooy, m m.v. so praan en orgel. 5.00 Amsterd. Salonorkest o.l.v. Kiekens en g^ram.pl. 7.0Ö Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 P. Deenekamp, Wandelsport. 7.40 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Cor Kee: Het orgel in den loop der eeuwen. 9.30 Concert door het Nederl. Sextet (Oin 10.10 Berichten). 10.3011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 9 JULI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg Jetty Cantor. 11.00 Kookpraatje mevr. R. Lotgering-Hille- brand. 11.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar m.m.v. A. Steiner (zang). 12.30 Het Cantabilé-orkest o.l.v. E. Beeekman en Gramofoonpl. 2.30 Voordracht door R. Geraerds. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. hrdlu shrdrr 2.504.00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gram.pi. 7.10 H. Felderhof: Abessinië (n). 7.30 Radio-volkszang o.l.v. P. C. Poortman. 8.00 Berichten. 8.05 „LeS cloches de Corneville", van Plan- quette. Verkorte uitvoering m.m.v. solisten, koor o.l.v. H. v. Wielink en orkest. Leiding: Max Tak. 9.05 Voordracht Mr. Ph. C. la Chapelïe en Ans Koppen. 9.25 Het Ael;_ v.fl-orkest. 10.00 Voordrai;! Mr. Ph. C. la Chapelïe. 10.15 De AV^f O-Decibels o.l.v. E. Meenk m.m.v. Topy 3is;rum (zang) en de „Jungle Serenaders". V 11.00 Berichten. 11 1012.00 G ram of oopmu ziek. Hulzen, 301 M. KRO-uitzending. - 2 8.009.15 en 10.00 Gramofc 11.3012.00 Godsd. halfuur.*- 12.15 Gram.pl. en Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Gramofoonpl. 4.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 6.40 Lezingen. 7 35 Gramofoonpl. 7.50 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Schlagermuziek en gramofoonpl. 9.25 Sportnieuws. 0.40 Gramofoonpl. 10.00 Populair concert (Om 10 30 berichten). 13.3032 00 Gramofoonpl. BESCHERMINGSMAATREGELEN TEGEN LUCHTAANVALLEN TE VERWACHTEN. Reuter meldt uit Londen: Naar de bladen melden, is de publicatie te verwachten van een door het ministerie van binnenlandsche zaken uitgewerkt plan, dat maatregelén bevat tot bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. De volgende maatregelen worden genoemd: 1. verzending van een circulaire, waarin de verplichtingen der regeering, der plaatselijke autoriteiten, der werkgevers en der burgers afzonderlijk, ingeval een luchtaanval plaats ttèeft, worden opgenoemd 2. beleggingvan conferenties, in de afzon derlijke districten van Londen- en van de groote provinciesteden, ter bespreking van beschermings-maatregelen tegen luchtaan vallen; 3. onderricht over verschillende wapen- i soorten, alsmede over voorzorgsmaatregelen tegen gas- en brandbommen en maatregelen om vergiftiging tegen te gaan. Gistêrenochtend omstreeks half twaalf is in een voorstad van Berlijn een ernstig vliegongeluk gebeurd. Het vliegtuig d'Onass, dat geregeld voor de firma Siemens tech nische proefvluchten onderneemt, is door on bekende oorzaak neergestort en op een huis 'in de Jahnstrasse neergekomen. De bestuur der en 5„ inzittendeh- kwamen om het leven. Bovendien zijn 2 van dè bewoners van het huis, waarop het toestel terecht kwam ge dood, terwijl velen ernstig werden gekwetst. Onmiddellijk zijn drie doktoren met 8 zie kenauto's naar de plaats des onheils gesneld. Talrijke personen moesten met behulp van de mechanische ladders geborgen worden. Het. uit 3 verdiepingen bestaande huis staat in brand. f PIJN IN DE RUG EN STIJFHEID. ■Verdwenen en voorgoed. Drie jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan meer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kru schen Salts gebruikt te hebben, kan deze dankbare patiënt mét het volste recht ver klaren, dat hij ze voor goed kwijt is. Hij schrijft ons: „Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in het laagste deel van mijn rug. Ik probeerde alle mogeiijke middelen zonder eenig succes. Wanneer mijn beenen te lang in dezelfde houding bleven (bijv. wanneer ik sliep) wa ren zij zoo stijf, dat het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pijnen wat minder, maar dat was de eenige ver betering, die ik kon bespeuren. Tenslotte raadde een vriend mij aan het eens met Kruschen Salts te probeeren. Tot mijn groote verrassing verdwenen de pijnen. Twee jaren lang heb ik nu regelmatig Kruschen Salts genomen; ik hen nu volkomen vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen morgen de „kleine dagelijksche dosis" in mijn eerste kop thee of koffie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig bezwaar mijn werd. Ik ben U inderdaad zeer dankbaar voor dit uiterst werkzame en eenvoudige middel. Steeds zal ik aan mijn vrienden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft". a. W. te L. Rheumatische pijnen en pijnlijke stijfheid, welke laatste maar al te dikwijls een voor bode van rheumatiek is, vinden bijna altijd hun oorzaak in opgehoopte afvalstoffen en een daardoor voorkomen van overtollig urine zuur in het bloed. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillende zouten, die lever, nie ren en ingewanden aansporen tot krachtiger werking, waardoor de giftige afvalstoffen volkomen worden verwijderd. De pijnen ne men af, terwijl tegelijkertijd de algemeene gezondsheids-toestand enorm verbetert. Zoo zult ge door regelmatig gebruik van Kru schen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheumatiek, maar ge zult ,U ook frisscher, krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts stralende gezondheid voor óén cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0 90 en 3 60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (A(,V KING-pepermunt ontleent haar opwekkende en ver kwikkende eigenschappen aan 't echte natuurproduct De heerlijke smaak en geur van KING-pepermunt en haar ongerepte zuiver heid zullen ook U in verrukking brengen. De natuur is niet te ver beteren. TONNEMA C'E SNEE» 6 Juli. Het zou moeilijk zijn, te zeg gen, wat tegenwoordig luidruchtiger is: het lawaai of de actie tegen het lawaai. Ik zat eens een krant te lezen, waarin' op merkelijk zware koppen de eerste pagina vulden. Over mijn schouder boog zich een nieuwsgierig hoofd, dat toebehoorde aan iemand, die ongerust was geworden. „Wat is er in vredesnaam weer aan de hand, dat de krant zoo zwart ziet?" vroeg het hoofd. „Antilawaaicampagne. Stilteweek", luidde mijn antwoord. Het lawaai van de straat neemt met den dag toe, daar is geen twijfel aan. M?,ar het lawaai tegen het lawaai houdt er gelijke tred mee. De kranten hebben de menschheid opge voed in haat tegen onnoodig rumoer. Dat de luidruchtige kranten hierin zijn voorge gaan, hééft niets onlogisch. Zij zijn op dit gebied deskundig. Z(j weten wat lawaai is. En trouwens, als iedereen lawaai maakt, wat heeft het dan nog voor nut, dat zij het niet doen? Zij houden liever het monopolie... Als er een orgel komt, sluiten wij grom mend de ramen. Als de radio van de buren hoorbaar is, kookt ons bloed. Als de fluit ketel zijn penetrante geluid laat hooren, houdt de heele familie uit louter afschuw een wedren naar de keuken. En als een motorrijder met een open knal- pot voorbijknettert, wenschen wij hem dingen toe, die 'ichtelijk moorddadig zijn. Wij hebben geleerd, dat lawaai onbeschaafd is. Wij hebben ook geleerd, dat lawaai on hygiënisch is. „De moderne menschheid", heeft onlangs een weekblad geschreven, „ia niet zoozeer verdwaasd, als wel: uitgeslapen. Vandaar haar overgevoeligheid, vandaar haat nervositeit. Oorzaak: het geknal, getoeter, geronk, gedaver". We warén het daar dan vrijwel over eens, Maar het leven is vol verrassingen. En voor die verrassingen zorgt, als het niet Bernard Shaw is, zijn collega H. G. Wells, Wells is dól op lawaai. Hij kan er niet bui ten. En op een vergadering van den Engel- schen Anti-Lawaaibond heeft hij er danook (met het noodige lawaai) onbeschaamd een lans voor gebroken. Het lawaai, zei hij, is een der menschelijkste van alle mensehelijke eigenschappen. Zoodra een kind geboren is, schreeuwt het, als het gezond is, en als, een school uitgaat, maken de kinderen dadelijk lawaai, omdat ze het leuk vinden en leven maken den menschen in het bloed zit. Hij kon heel goed werken bij 'n beetje lawaai, en iedereen kon er met 'n beetje goeden wil gauw aan wennen. Slechts eenmaal was het lawaai hem in zijn leven te machtig, n.1. toen men hem naar een bosch in Sussex had ge sleept om de nachtegalen te hooren. Dat was niet te harden geweest... Het verslag vermeldt niet, of iemand den beroemden schrijver, die zoo veel van lawaai houdt, een klinkende oorvijg heeft gegeven. Maar wij hopen, dat de straatmuzikanten zich zijn woorden in het oor hebben geknoopt en hem gedurende 'n dag of tachtig een extra genoegen zullen bereiden!

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2