FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANTI Op en om het Binnenhof. De Henley-regatta op de Theems. OOOÖOOOOOC Stationneeren verboden! was Wüiekkronielc De met spanning verwachte Memorie van Antwoord ge' publiceerd. - Niet onwaarschijnlijk een basis voor verdere samenwerking gelegd Verschillende persstemmen. Maat' regelen voor den middenstand. November'debatten in Juli De met spanning verwachte Memorie van Antwoord betreffende het grootë bezuim- gingsontwerp werd gepubliceerd en heeft alom sterke belangstelling getrokken. Het is de tweede groot» phase in het contact tus- schen Regeering en Volksvertegenwoordiging inzake de vraag of de leidslieden des lands een politiek voorsta' welke door de meer derheid van het Nederlandsche volk wordt goedgekeurd. De laatste en beslissende phase zal zijn de mondelinge behandeling van Je allesbeslissende vraagstukken in de Staten- Generaal. De in deze geldende hoofdvraag mag thans luiden: Is het resultaat der voorbereidende schriftelijke gedachtenwisseling dusdanig, da' gesproken kan worden van een basis gelegd voor een uiteindelijke overeenstemming tus- schen Regeering en Kamers? Er is ongetwijfeld aanleiding, deze vraag niet al te pessimistisch te beanwoorden. Gaarne zij toegegeven, dat deze beantwojr- ding op z'n zachtst gesproken „voorzichtig' is, doch wie durft eigenlijk een scherp gefor muleerde conclusie aan? Het feit, dat de Re geering blijft vasthouden aan het vragen van vergaande volmachten, maant ongetwijfeld tot behoedzaamheid aangaande voorspellin gen. Maar er is natuurlijk nog meer. De drang naar krachtige industrialisatie schijnt nog lang niet voldoende bevredigd. Wel kan men vaststellen, dat de premier toch heel wat meer voor de door hem eertijds min of meer als „fantasieën" gekenschetste denkbeelden is gaan voelen... Hij wil thans doen verken nen, berekenen, nagaan. Concreet daarbij is reeds de aangekondigde Vestigingswet voor de industrie, de instelling van een instituut voor markt- en conjunctuur-analyse. En niet te vergeten: de economisch-technologische exploratie in het belang van verder doorge voerde industrialisatie. Dat de pensioer en buiten schot blijven be- teekent het vermijden van veel vooral juri disch verzet. En de tegemoetkomingen inzake de Armenraden en het kweekelingeninstituut zijn zeker in staat, veel bezwaren te onder vangen. Een gevaarlijke „steen des aanstoots" blijft de kwestie van de z.g. vaste lasten. Deze zaak èn de industrialisatie èn de „volmach ten' zu'ien ten slotte bjj ''e komende mon delinge behandeling de hoogtepunten van het debat vormen. Waarbij dan ten slotte misschien wel de scherpste critiek zal worden geoefend om hetgeen in de voorstellen der Regeering. niet te vinden is.' Natuurlijk komt het vraagstuk der deva luatie op de proppen. De premier zal nog eens duidelijk en onomvonden en op zoo overtui gend mogelijke wijze moeten aantoonen, waarom het middel der waardevermindering van de munt voor ons land zoo ongewenscht mag heeten. Het proces der „aanpassing" langs de devaluatie-lijnen duurt heel lang en kost ontzettend veel moeite en inspanning. Naar ook dr. Colijn in de Eerste Kamer heeft gezegd, zal het kostenpeil in Nederland, ver geleken bij 1930, ongeveer met 40 pet. rpoelen dalen. Thans is men amper tot de helft toe; het zwaarste moet dus nog komen, want de laatste loodjes... Want we moeten nu eenmaal dalen tot het niveau der ons omringende landen, willen vij in het internationale economische concert ons liedje blijven meezingen of beter gezegd: weer gaan meespelen. Zooals te verwachten was bevat de Mefno- rie tal van opmerkingen, welke op duidelijke wijze, in het kort, de zienswijze der Regee ring aangaande de vraagstukken van heden vertolken. Zij is in er.kele volzinnen voor een ieder te verduidelijken en bevat meeningen, die men zou I-unnen rekenen tot de „oud- Hollandsche wijsheden". Zoo zal de man, die het leven kent en die zin voor de harde reali teit heeft zonder dralen deze zinsnede in de Memorie onderschrijven: .Gezond werkelijk heidsbesef vordert, dat wij het feit der min dere welvaart aanvaarden en ons daarnaar richten, terwijl wij tegelijkertijd onze krach ten inspannen om weder tot Vermeerdering van welvaart te geraken. Dit is de twee-een heid in de aanpassingspolitiek, die onmisbaar is, wil die politiek constructief zjjn. Een „con structieve" politiek, die het eerste element verwaarloost, zal ijpoedfg blijken te leiden tot destructieve ge^a_gen." Dit is duid ke taal, voor een ieder „ver staanbaar",^^ Ook kari .iemand in gemoede ontkennen, dat de Regeering ongelijk heeft, als zij het in het oneindige schuld op schuld stapelen onomwonden „bankroetierspolitiek" noemt. Het Kabinet wenscht daar natuurlijk niet aan mee te doeb en wil niet alleen denken aan hetgeen voor bet heden het gemakkelijkst en het aangenaamst zou zijn een paar jaar zou men dit misschien wel kunnen volhouden maar er moet ook gerekend worden met de gevolgen voor de toekomst. Aldus de oer gezonde taal in de Memorie. Dit lezend komt men als vanzelf tot de verzuchting: Hoe jammer, dat een Regee ring, welke blijk geeft van zooveel verant woordelijkheidsbesef, zoo fel door een belang rijk deel des volks bestreden wordt. Ik bedosi daarmee niets „partijdigs", en laat de billijk heid der oppositie geheel buiten beschouwing. Constateer slechts, dat de groote bezorgdheid voor de belangen des volks er is. Alleen de wijze, waarop zij zich uit, vindt scherpe be strijding en het moest zijn, dat dit kon wor den vermeden... Nu nog even over de wijze, waarop de partijpers op de Memorie heeft gereageerd. Het valt niet te verwonderen, dat de meenin gen ->eer verdeeld zijn. De S.D. pers weet cr niet veel goeds van te vertellen, signaleert in den geheelen opzet een soort „vischmarkt- politiek" van overvragen en ten slotte zoo genaamd toegeven. Men ziet in de concessies der Regeering blijkbaar geen vrucht van par lementair overleg, geen zin ;ot het rekening houden met ernstige begeerten m bezwaren des volks. Mer blijft overigens de deflatie- politiek van Colijn verderfelijk achten. Het roer moet finaal om. Verder komt zeer diepgaande critiek van Katholieke zijde. Het hoofdblad „De Maas bode" maakt min of meer een uitzondering, waar het momenteel de basis voor verdere vruchtbare samenwerking aanwezig acht Ook de „Residentiebode" is eenigszins van die meening, als maar de maatregelen tot verlaging der vaste lasten wat meer tege moet komen aan wat momenteel onder het volk leeft. Maar het Amsterdamsche orgaan ,,De Tijd" en nog wel in meerdere mate enkele Katho lieke bladen uit het Zuiden des lands laten buitengewoon ongemakkelijke klanken hooren. Eerstgenoemd blad spreekt van een „onbe vredigend antwoord, dat de aanneming van het bezuinigingsontwerp hachelijk maakt" Het „Huisgezin" is van meening, dat de partijen geen stap nader tot elkaar zijn ge komen. En de „Limburger Koerier" pakt nog heftiger uit. Men begeert veel krachtiger in dustrialisatie-pogingen en ook vindt men hier veel vrienden voor devaluatie. De Liberale en Protestantsch-Christelijke pers is over 't algemeen vrij goed over het lijvige Staatsstuk te spreken. „De Nederlan der" echter acht het voorbarig, nu reeds uit de Memorie bepaalde conclusies te trekken, wijl het overleg tusschen Regeering en Twee de Kamer met die Memorie niet afgesloten is. „Het verdere overleg kan nog gezichts punten openen, die naar den eenen of anderen ant beslissend kunnen zijn inderdaad! ue schriftelijke voorbereiding mag slechts een verkenningstocht worden ge noemd, een elkaar aai. den tand voelen, waarna men pas kan komen tot den eigen- ijken strijd. Naar bekend werd zal het groote tournooi in de tweede helft van deze maand een aan vang nemen. A.s. Dinsdag komt de Tweede Kamer bijeen om enkele belangrijke ontwer pen af te doen en bij den aanvang der zitting zal de president een voorste! doen ten aan zien van de behandeling van het bezuini gingsontwerp De debatten zuilen ongetwijfeld tot in de Augustusmaand worden voortgezet, als er zich tenminste voor dien tijd... geen „onge lukkeu' nebben voorgedaan' Gaan Regeering en Kamer ten slotte hand in hand, dan volgen voor het bereiken van het reces toch nog enkele andere ontwerpen, in elk geval een wetje, dat voor den .nmden- s'antl van belang is Te Apeldoorn is dezer dagen het Nationaal Midden standscongres gehouden en daai heeft ook gesproken dr. Groeneveld Meyer als ver tegenwoordiger /an den minister van Econo mische Zaken. Hij zette uiteen, dat de over heid tot taak heeft inzake middens.andspro blemen beletselen en misstanden weg te ne men, wat o.a. blijkt uit verschillende maat regelen en ingediende of in voorbereiding zijnde ontwerpen (inning van kleine vorde ringen, automatenwet, uitverkoopwezen). Blijkbaar zeer ngenomen waren de aanwezi gen met de mededeeling van den minister, dat het in de bedoeling van den minister ligt om hét wetsontwerp in verband met de uitver- koopen nog vóór het reces in de Tweede Ka mer te doen behandelen. Ook kreeg men te hooren, dat de Memorie van Antwoord op het V.V. inzake de Automatenwet spoedig zal verschijnen en dat over het ontwerp betref fende de Inning van kleine vorderingen over De onderteekening van het contract tusschen Bolivia en Paraguay, dat den vrede in den Chaco beteekende. Elio, de Boliviaansche minister van Buitenlandsche Zaken plaatst zijn handteekening Mr. J. S. L Aghina herdenkt Zaterdag 6 Juli den dag waarop hij vóór 25 jaar benoemd werd tot auditeur-militair bij den Krijgsraad te den Bosch De Tour de France, het grootste jaarlijksche wielerevenement in Europa, is begonnen. De renners na den start voor de eerste etappe Parijs Lille leg gaande is met den minister van- Justitie. Wat dat lutomatenwetje betreft mag wel gevraagd worden, of na aanneming door de Tweede Kamer ook de Senaat de materie ijlings ter hand neemt? Want laat men do zaak tot het najaar liggen jan helpt de vlug ge behandeling in he Lagerhuis immers niet zoo heei veel! Ook in verband met het bezuinigingsont werp vragen velen zich af, wanneei even tueel de tehande ing daarvan in' de Eerste Kamer zal plaats hebben? Het kan eigenlijk niet anders, of zij dient ook nog in deze zit tingsperiode te geschieden, in verband met de begr'otiag voor 1936. Misschien doet men de zaken begin September af, gelijk een paar jaar geleden ook wel geschied is. Behandeling ©ogenblikkelijk na den „slag" in de Tweede Kamer lijkt wat erg overladen, doch 't zou natuur ijk best kunnen wezen, dat ditmaal de vlugste methode gekozen moet worden. Hoe het ook zij, de komende November» debatten... in „uli zullen maken, dat de be- grootingsbespiegelingen in het najaar heel wat aan belangrijkheid inboeten. Men is dan voorloopig met elkaar op „glad ijs" gekomen en wil men in veel een „da capo" vermijden, dan blijven de groote lijnen van h(34 regee- ringsbeleid vrijwel buiten bespreking. Als de heete Juli-zon de gemoederen maar niet tot- gevaarlijke kookhitte brengt... In November is er meestal het gure briesje, dat kalmeerend pleegt te werken... Parlementariër. De Henley-regatta op de Theemi, een belangrijk evenement in de Engelsche roeispor) werd door een groote menigte bijgewoond. Een overzicht De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken te Berlijn. Beek be geeft zich in gezelschap van minister von Neurath (rechts) naar de Rijkskanselarij (Niet langer stil staan dan noo- dig voor on- middellijk in- en uitstappen) -n De voorbereidingen voor de T.T.-races te Assen. De Nederlandsche renner Van Dalsum vult de tank van zijn motor op een kinderdriewieler De ontvangst van den Koning en de Koningin van België bij de herdenking van het 100-jarig bestaan der Konink lijke Musea voor Kunst en Geschiedenis te Brussel Het nieuwe museum Boymans te Rotterdam is gereed. Een overzicht van den parkaanleg met op den achtergrond het museumgebóUw Het s.s. .Prinses Juiiana van de Mij. Zeeland, dat in Engeland tijdens een aanvaring ernstig werd beschadigd, is Donderdag te Rotterdam aangekomen en in het gemeentedok opgenomen J 5CV V

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3