Het Italiaansch- Abessijnsche geschil. Oost-Indië. Legerberichten. Sport AtkleUek Slokten John D. Sr. 96 iaar. Ex-koningin Elisabeth van Griekenland gescheiden. De nasleep van den wereldoorlog. BINNENLAND De candidaatstelling voor de Eerste Kamer. De zaak van 't Sant. Het bezuinigingsontwerp. Minister Oud over de politiek der regeering. Productiebeperking van magere kaas. BUITENLAND Nieuwe verzoeningspogingen van Londen? De arbitrage-commissie in moeilijkheden. Het Duitsche vlootbouw- programma. De Habsburgsche kwestie. De muitende Chineesche kruisers De C.V. Zeitung voor 3 maanden verboden. Ernstig vliegongeluk te Soerabaja. Verhoogde werking van de Krakatau. Voetbal ernstige gevolgen had kunnen hebben, 850 leden van de „Vereeniging van Wapenbroe ders" uit Aarhuis en omstreken had met een spoorwegveerboot een uitstapje naar de Noordzee gemaakt. Bij het binnenkomen van de haven van Thyborö geraakte de veerboot in de krach tige strooming, die daar heerscht. De loods verloor de macht over het schip, dat in volle vaart op de kade liep. De passagiers werden wild dooreen gesmeten, 17 hunner, waar onder 4 zwaar gewonden, moesten zich onder doktersbehandeling stellen, terwijl vele ande ren minder ernstige verwondingen hadden opgeloopen. De kade werd zwaar beschadigd, doch de veerboot had bijna geen schade opge loopen. De petroleummagnaat John D. Rockefeller Sr. is gisteren 96 jaar geworden. In zijn groo- ten tijd was de schepper van de Standard Oil C. de rjjkste man ter wereld. Sindsdien zijn het grootste deel van het fortuin alsook het geheele beheer ervan overgegaan in han den van zjjn zoon. Bovendien zjjn er andere reusachtige fortuinen opgekomen naast dat van de Rockefellers. John D. Sr. is dus niet langer de rijkste man van de wereld of van de Ver. Staten. Hij leeft thans uitsluitend voor zijn gezondheid en zijn liefhebberijen, w.o. het golfspel. Zijn gezondheid, die korten tijd geleden eenige bezorgdheid aan zijn om geving baarde, schijnt thans weer zoo goed te zijn als bjj een 96-jarige kan en mag worden gewenscht. Het gerechtsnof te Boekarest heeft Zater dag de echtscheiding op verzoek der eische- res uitgesproken tusschen ex-koning George van Griekenland en zijn gemalin ex-koningin Elisabeth, een zuster van den koning van Roemenië. Als gior.r nam de rechtbank kwaadwillige verlating aan. Nóch de ex-koning, noch de eischeres waren aanwezig. De ex-koning heeft vijf dagen tjjd om in beroep te komen. Wat kosten de oorlogsinvaliden aan België. De corr. van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Het departement van landsverdediging heeft dezer dagen een opgaaf verstrekt van het aantal oorlogsinvaliden en het bedrag van de pensioenen, die jaarlijks aan deze oud-strijders moet worden uitbetaald. Einde 1933 telde men in België 94.010 oorlogs invaliden. Daarvan zijn er 966 in 1934 ge storven, terwijl, van een anderen kant, 660 oud-strijders als invaliden werden erkend. Einde 1934 bedroeg het aantal invaliden dus 93.693. In 1933 werd aan invaliditeitspensioe nen, in totaal, 424.803.939 frank uitgegeven; in 1934 was dit eenigszins verminderd, maar bereikte het toch nog een bedrag van 398.727.730 frank. Alles bij elkaar kon, in 1934, op de totale som der oorlogsspensioenen voor invaliden, weduwen, weezen, frontstre pen, enz., ruim 55 millioen frank bezuinigd. De A.-R. candidaten in de groep Noord-HollandFriesland. Voor de candidaatstelling van leden der Eerste Kamer is de A.-R. lijst in de groep NollandFriesland, naar de Stand, meldt, als volgt samengesleld: 1. Dr. W. de Vlugt, Amsterdam; 2. T. Nauta, Dantumawoude; 3. prof. P. S. Ger- brandy, Amsterdam; 4. H. W. v. Marle, Am- Sterdam; 5. S. Sytsma, Dokkum; 6. prof. dr. H. Woltjer, Amsterdam; 7. P. Eringa, Buitenpost en 8. mr. A. Bruch, Haarlem. In de groep Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht is de A.-R. lijst: 1. jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, Doorn; 2. mr. P. Diele- man,Middelburg; 3. mr. J. A. de Wilde, 's-Gravenhage; 4. mr. G. A. Diepenhorst, Zeist; 5. mr. J. W. Goedbloed, Goes en 6. A. E>. v. d. Schans, te Andel (N.-Br.). Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser. Het strafrechter lijk onderzoek wordt ook na de arbi trale uitspraak voortgezet. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser betreffende de vanwege de justitie genomen maatregelen in verband met tegen den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage gerezen vermoedens van on rechtmatige handelingen, heeft de minister van justitie o.m. geantwoord: Het strafrechterlijk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortgezet. Tegenover den gewezen hoofdcommissaris zal, indien op grond van het onderzoek, door den rechter-commissaris in te stellen, een gegronde verdenking van schuld aan eentg strafbaar feu moet worden aangenomen, evenzeer worden opgetreden als tegen andere verdachten. Voor toepassing van prevenüeve hechtenis gaven de beschikbare gegevens stellig geen aanleiding. De regeering betreurt, dat eenzijdige publi caties over deze aangelegenheid hebben plaats gehad. Het strafrechterlijk onderzoek laat intusschen niet toe, om, hetgeen in de publicaties onuist of eenzijc.\j is, in het open baar te weerleggen of, meer in het algemeen, nadere mededeelingen te doen. Het onderwijs en de wijziging Warenwet uit het ontwerp gelicht. Na van de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer te hebben kennis genomen heeft de commissie van voorbereiding om trent een aantal punten van het gewijzigde bezuinigingsontwerp met de regeering schrif telijk en mondeling overleg gepleegd. Van de resultaten van dat overleg wordt thans aan de Kamer mededeeling gedaan. De commissie vestigde er de aandacht op, dat afdeeling onderwijs, k. en w. bij de eerste nota van wijzigingen zulke ingrijpende veran deringen heeft ondergaan, dat bijkans van een nieuwe regeling zou kunnen worden ge sproken. In verband daarmede gaf zij den wensch te kennen, dat deze afdeeling uit het ontwerp zou worden gelicht en in den vorm van een afzonderlijk wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal aanhangig zou worden gemaakt. De regeering verklaarde het door de com missie ingenomen standpunt te kunnen billij ken. Zjj toonde zich bereid de genoemde af deeling uit het ontwerp terug te nemen. Het capitulantenstelsel. De commissie vroeg: Kan de regeering niet een globaal overzicht geven van de burgerlijke betrekkingen, welke voor capitulanten be schikbaar zullen zijn? De voor hen beschikbaar gestelde functiën kunnen worden gerubriceerd in 4 groepen. Voor elke rubriek moge hier een enkel voor beeld volgen: a. kommies der belastingen; b. schrijver of bureel-ambtenaar; c. conducteur der spoorwegen, assistent der posterijen; d. brievenbesteller, bode, sluiswachter, ge meentewerkman zonder bepaalde vakkennis, enz. De wijziging van de Warenwet. Het was der commissie uit de Memorie van antwoord nog in het geheel niet duidelijk ge worden, op welke wijze de regeering van de gevraagde machtiging ten aanzien van de Warenwet gebruik wil maken. Zij wenschte daarover gaarne volledig nader te worden ingelicht. In het gewijzigde artikel van paragraaf 56 worden thans de artikelen van de Warenwet genoemd, die voor de onvermijdelijke bezuini ging buiten werking zullen worden gesteld. In het gewijzigde artikel wordt aan de Kroon de bevoegdheid voorbehouden, in en kele van de overige artikelen de noodige wij zigingen aan te brengen. Voor zooveel gemeentelijke keuringsdien-t sten blijven bestaan, zullen deze krachtens art. 18 van die wet bij de contröle betrokken zijn. De commissie verklaarde tegen de voorge stelde machtiging overwegende bezwaren te hebben, welke door de veranderingen in den tekst aangebracht naar aanleiding van het schriftelijk overleg, eer waren versterkt dan verminderd. De commissie drong er dan ook bij de regeering op aan, het in deze paragraaf neergelegd voorstel uit dit wetsontwerp te lichten, en, zoo het niet geheel zou kunnen worden teruggenomen, het in een afzonderlijk volledig uitgewerkt wetsontwerp te belicha men. De regeering erkende den ernst van de aangevoerde bezwaren. Zjj verklaarde zich daarom bereid deze paragraaf terug te ne men. Daaraan voegde zij echter toe, dat zjj het daarin vervatte voorstel zelf niet kon prijsgeven en dat zjj dit dan ook in den vorm van een afzonderlijk wetsontwerp tot wijzi ging van de Warenwet zou handhaven. Bij een maaltijd van het Departement Mid delburg van de Nederjandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel, heeft mr. P. J. Oud, minister van Financiën, een rede gehouden, waaraan het volgende ontleend is: „Een redevoering als deze verschaft mij on gezochte gelegenheid om de politiek der regee ring nog eens nader toe te lichten. Geheel de politiek der regeering is er op ge richt de koopkracht, die ons volk als geheel bezit, te behouden en te vermeerderen. Ech ter is deze koopkracht tegenwoordig veel klei ner geworden. Daarom moeten de uitgaven der overheid verminderd worden. Het gaat alleen over de vraag, op welke wijze die verminde ring moet worden verdeeld. Als de overheid door deze noodzakelijkheid gedwongen salaris sen gaat verminderen, dan vermindert zij on getwijfeld de koopkracht der betrokken amb tenaren, doch ontkomt aan een belastingver- hooging en laat aldus de koopkracht van an deren onaangetast. Sprekende over de voorstellen van hen, die aan de vereischte bezuiniging willen ontkomen door buitengewone maatregelen te nemen, als een heffing ineens, of vervanging van ons zil vergeld door nikkelen munt, zeide minister Oud, dat dergelijke middelen alleen mogen worden toegepast, wanneer men wist, dat de crisis over enkele jaren tot het verleden zou behooren. Voor vermindering der vaste lasten is, zoo als men weet, reeds een wetsontwerp inge diend. Wat betreft de industrialisatie, het was ook voor de regeering een teleurstelling, dat zoo weinig bruikbare plannen zjjn voorgelegd om met behulp van het Werkfonds te worden uit gevoerd. De nieuwe minister van Economische Zaken zal er naar trachten de verscheidene instellingen, die op dit terrein in Nederland werkzaam zjjn, te coördineeren. De vrije maatschappij heeft zich op allerlei terrein de corporatieve samenwerking ver overd. Ik zie de ontwikkeling verder voort schrijden. Dit is geheel iets anders dan dat de overheid een door haar pasklaar gemaakte organisatie aan het bedrijfsleven zou opleg gen. Daarvan verwacht ik niets, maar de overheid zal zeker stimuleerend en controlee rend gaan optreden tegenover overtredingen in de maatschappij, aldus de minister. Jk: O De regeering zan 25 millioen kg magere melkpoeder koopen. Onlangs heeft de regeering besloten, om een invoerrecht te leggen op dier- en vischmeel ten bedrage van f 1 per 100 kg. De opbrengst hiervan wordt besteed, om 5 millioen kg magere melkpoeder voor gemiddeld 7 cents per kg uit de markt te nemen en na dena- turatie met beenderen- of lijmmeel te ver- koopen als veevoeder voor een prjjs van 5.70 5.85 cent per kg. Het Hbl. vernam thans, dat de regeering van plan is, om deze hoeveelheid op te voeren tot 25 millioen kg per jaar, teneinde op deze wjjze de productie van magere kaas (bereid uit ondermelk) te beperken. Naar verluidt, zal de Engelsche regeering in den loop van deze week nogmaals beproe ven, het conflict tusschen Italië en Abessinife tot een vreedzame oplossing te brengen. Welke stappen door Londen zullen worden genomen, is nog niet bekend. De rede van Mussolini, Niet iji de Italiaansche bCaden gepubliceerd. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft geen enkele Italiaansche courant toestemming gep kregen de rede, die Mussolini Zaterdag tg Eboli heeft gehouden, te publiceeren en is ei- geen officieele tekst beschikbaar gesteld. De Duce zeide o.m. tegen de vertrekkende manschappen „Wjj hebben besloten te strjjden eh zullen hier niet van terugkomen. Ons besluit is onherroepelijk." Hali Selassi antwoordt Mussolini. Keizer Haii Selassi heeft als antwoord op de redevoering, die Mussolini te Eboli heeft gehouden, een nieuwen oproep gericht tot het Abbesjjnsche volk om de wapens op te nemen ten einde op alle gebeurtenissen voort bereid te zjjn. Het resultaat is een nieuwe toevloed van strijdbare mannen uit de bin-f nenlanden, die het militaire vak kennen doch die thans onder leiding der Belgische en Zweedsche officieren, die als instructeurs van het Abessijnsche leger optreden, de be ginselen van de moderne oorlogvoering zul len leeren. Bij groepen van vijftig tot vijfhonderd man trekken thans de hoofden van verschillende onafhankelijke stammen met hun mannen naar Addis-Abeba om tot het leger toe te treden. Onder de vreemdelingen heerscht nog kalmte; ondanks de aanzegging van den Amerikaansche zaakgelastigde William P. George aan de Amerikaansche burgers in Abessinië om het land te verlaten, hebben meer dan honderd Amerikaansche missiona rissen reeds verklaard, dat zij hieraan geen gevolg zullen geven. Engeland en ook andere fanden zul len waarschijnlijk een dergelijk be vel uitvaardigen. Ten staatsdepartemente wordt verklaard, dat de Amerikaansche zaakgelastigde te Addis-Abeba opdracht heeft ontvangen de in Abessinië gevestigde Amerikaansche staats burgers den raad te geven het land te ver-( laten of de noodige voorzorgsmaatregelen te; nemen voor hun veiligheid. De Amerikaan sche staatsburgers in Abessinië zijn meeren-' deels zendelingen. Ambtenaren van het staatsdepartement hebben er den nadruk op gelegd, dat deze instructie aan den zaakgelastigde te Addis- Abeba reeds was verstrekt vóór Abessinië een beroep op het Kellog-pact had gedaan. Naar in vooraanstaande diplomatieke krin gen verluidt, is de Brit.sche regeering gereed om het voorbeeld van de Vereenigde Staten te volgen en haar onderdanen in Abessinië1 bevel te geven, dit land te verlaten. De Sunday Express verneemt uit Addis- Abeba, dat de vreemdelingen van vrijwel alle andere nationaliteiten het advies hebben ge kregen, uit Abessinië te vertrekken. ITALIAANSCHE MAATREGELEN. De Princlpassa Maria en de Cello naar Massoea. Reuter meldt uit Napels: De mailstoomer Principassa Maria is Zondagavond naar Massoea vertrokken met 62 officieren en 1100 manschappen en mate riaal. 600 manschappen van het bataillon Tripoll- tano zijn uit Sengazi te Napels aangekomen, vanwaar zij naar Salerno zullen vertrekken om te worden ingedeeld. Het vrachtschip Celio is vertrokken naar Massoea met 22 officieren en 600 manschap pen aan boord, alsmede zwaar artillerie- materiaal. Generaal Garibaldi naar Abessinië? Reuter meldt uit Rome: Generaal Guiseppe Garibaldi is voornemens een bataljon roodhemden te vormen om hier mede aan de Abessijnsche expeditie deel te nemen. Generaal Garibaldi zal zijn plan een dezer dagen aan Mussolini voorleggen, teneinde diens toestemming te verkrijgen. Wordt de conferentie afgebroken? Men meldt uit Den Haag: Zondagochtend hebben de vier leden van de arbitrage-commissie in het Italiaansch-Abes- sijnsche geschil wederom een informeele be spreking gehouden. De partijen waren hier niet bij tegenwoordig. Het bleek, dat de be staande moeilijkheden nog niet waren opge lost. want prof. Jeze, die zich ter beschikking van de arbitrage-commissie hield, ontving geen mededeeling. dat hjj zijn pleidooi kon voortzetten. Men verneemt dat er zelfs ernstig met de mogelijkheid rekening zal moeten worden gehouden, dat de commissie haar werkzaam heden zal staken. Hedenochtend zouden de vier arbiters wederom bijeen komen om den toestand onder de oogen te zien. BUITENLANDSCHE PERSSTEMMEN. In Engeland. Uit de Londensche bladen is duidelijk op te maken, dat ook wat Groot-Brittannië betreft Abessinië geen hoop op steun meer te koes teren heeft. Volgens de Daily Herald heeft La val voor de derde maal een beroep van Groot-Brittan nië afgewezen. De Britsche regeering had kort te voren alles gedaan, wat de Franschen van zich kon vervreemden, maar toch is het de vraag of Frankrijk tot maatregelen tegen Italië bereid geweest zou zijn, ook wanneer de Britsche regeering haar niet op deze wijze geprikkeld had. De News Chronicle schijnt bang te zijn dat Frankrijks weigering aan niet voldoende krachtige optreden door de Britsche regee ring te wijten is. De Britsche regeering had volgens haar moeten vragen of Frankrijk, nadat Groot-Brittannië erop aangedrongen had dat de Volkenbondsleden zich tot oeco- nomische sancties tegen Italië vereenigden, deze actie steunen zou. Het blad vreest thans, dat aan Laval een veel minder ver strek kend vraag gesteld is, en wil dat in het Lagerhuis geëischt zal worden dat de Britsche regeering den tekst van de aan Laval ge stelde vraag zal mededeelen. De News Chronicle is het eenige blad, waarin men een dergelijke houding vinden kan. De conservatieve bladen zijn de een na den ander sterk tegen verdere Britsche actie. In Frankrijk, Naar Reuter uit Parijs meldt, wordt het antwoord der Vereenigde Staten door de meeste couranten gunstig beoordeeld. Zoo schrijft de Journaal: Het is een wijze les, die aan Londen wordt gegeven. Washington denkt evenals Parijs, dat de tactiek van oeconomische sancties even gevaarlijk als onverstandig is. De Figaro zegt: Het is duizendmaal meer waard vertrouwen te stellen in de wijsheid en den werkelijkheidszin van Mussolini en hem de zorg te laten zelf zijn peultjes te doppen, dan te trachten hem een oplossing op te dwingen, die den schijn heeft zijn vrije beschikkingsrecht te beperken, In Amerika. Het is onbegrijpelijk te zien, aldus de New- York-Times, dat de regeering der Vereenigde Staten een nota zendt aan Abessinië, waar in de overtuiging wordt uitgesproken, dat Italië niet zal trachten dit land te veroveren, terwjjl op denzelfden dag aan de Amerikaan sche burgers wordt bevolen Abessinië te verlaten. De toestand, waarin Abessinië zich bevindt, is verschrikkelijk en doet de beschaving van het blanke ras geen eer aan. De schepen, die reeds op stapel zijn gezet of in den loop van 1935 op stapel zullen gezet worden. Het D.N.B. meldt: Tot opbouw van de Duitsche strijdmacht ter zee op grond van de in het vlootverdrag met Engeland neergelegde verhouding van 35 pet. tot de Engelsche vloot, zijn de vol gende nieuwe schepen op stapel gezet of zul len in den loop van het jaar 1935 op stapel gezet worden: 1. 2 pantserschepen van 26.000 ton met 28 cm-geschut; 2. 2 kruisers van 10.000 ton met 20 cm- geschut; 3. 16 torpedojagers van 1625 ton met 12.7 cm-geschut; 4a. 20 duikbooten elk van 250 ton, de eerste daarvan is den 29 Juni in dienst ge steld, twee andere zijn te water gelaten; b. 6 duikbooten van 500 ton; c. 2 duikbooten van 750 ton. De bouw van het eerste vliegtuigmoeder schip, evenals de plannen van de in 1936 en volgende jaren op grondslag van de kwalita tieve gelijkgerechtigheid op stapel te zetten overige oorlogsschepen worden voorbereid. Het standpunt van de Kleine Entente aan Parijs medegedeeld. Het Journal des débats, het blad, dat de zware industrie vertegenwoordigt, deelt over de Habsburgsche kwestie mede, dat 't besluit van de Kleine Entente om iedere poging tot restauratie van de Habsburgers te beschou wen als een casus belli, officieel ter kennis van de Fransche regeering is gebracht. De besprekingèn, die Zondag tusschen La val en den Zuid-Slavischen gezant zijn ge voerd, hebben, aldus het blad, ongetwijfeld hierop betrekking gehad. Titulescu zal niet nagelaten hebben, zich te Londen in den zelfden geest uit te spreken. De staats lieden zullen met deze houding van de Kleine Entente rekening moeten houden. Duitsche persstemmen. In Duitschland volgt men de intrekking der Habsburg-wet en de actie der legitimis ten in Oostenrijk uiteraard met groote be langstelling en ook met een onmiskenbare zenuwachtigheid, welke ooit in de nat. soc. bladen merkbaar is. „Habsburg's terugkeer zou oorlog betee- kenen", schrijft de Angriff en de Völkische Beobachter stelt met veel typografische op hef de vraag: „Gaat Otto van Habsburg naar Weenen; Het blad vreest van ja en ziet het bezoek tegen 17 en 18 Augustus, de verjaar dagen van Keizer Karei en keizer Frans Jozef, tegemoet. Dat bezoek zou het voorspel kunnen zjjn van den definitieven terugkeer van Otto en Zita. De Frankfurter Zeitung schrijft dat, in dien herstel van de monarchie in Oostenrijk den weg naar den „Anschluss" met Duitsch- Jand mocht versperren er van dit herstel niets zal komen. KONING LEOPOLD EN KONINGIN ASTRID OP STEENOC'KKRZEEL. Zondag hebben koning Leopold en koningin Astrid voor het eerst zoolang zjj in België vertoeven, een bezoek gebracht bjj de keizer lijke bannelingen van het huis Habsburg. ex- keizerin Zita en haar kinderen op het kasteel Steenockerzeel. Men brengt dit bezoek in verband met de veranderde houding van de Habsburgers in Oostenrijk. Zjj hebben zich overgegeven. Admiraal Tsjantsjak heeft als vertegen woordiger der regeering te Nanking het com mando op zich genomen over de kruisers „Hai-sji" en „Hai-sjen", welker bemanning eenigen tijd geleden aan het muiten was ge slagen. Het is nog niet bekend welke de voor waarden zijn, waaronder de bemanning zich heeft overgegeven. HEROPENING VAN DE BRITSCHE VLOOTBASES AAN DE NOORDZEEKUST. De Britsche regeering treft maatregelen voor de heropening van eenige vlootbases aan de Noordzeekust, die na den wereldoorlog zijn gesloten of gesloopt. Waarschijnlijk zullen Rosyth en Scapa Flow de eerste bases zijn, die weder in dienst worden genomen. Voor de werken te Rosyth is een bedrag van 100 000 beschikbaar ge steld. Wegens het weergeven van anti semitische uitlatingen van leidende personen, zonder commentaar. De correspondent van de N. R. Crt. te Ber lijn meldt: De C. V. Zeitung, dat is de Zeitung des Zentralvereins deutscher Staatsburger jüdi- schen Glaubens is nu voor een tijdperk van drie maanden verboden. Dit feit op zich zelf zal niemand verwon deren, maar mogelijk zal nog wel iemand zich verwonderen over de motiveering. Het blad is verboden, omdat het in het laatste nummer, verschillende anti-semitische pit- latingen van leidende personen in het Derde Rijk zonder commentaar had weergegeven. Naar men weet beijveren zich in Duitsch land alle bladen om de uitlatingen van de leidende personen, welke uit den aard der zaak anti-semitisch zijn, weer te geven en dat wel gewoonlijk zonder commentaar. Als twee hetzelfde deen is dat echter nog niet hetzelfde en de overheid heeft waarschijnljjk gedacht, dat in het eene geval het weglaten van commentaar instemming, bjj het jood- sche blad echter het tegendeel beduidt. Zjj heeft er ten minste in de motiveering aan toegevoegd, dat de krant daardoor heeft op gehitst tegen de bestaande staatsorde. Hier vindt men ook den sleutel tot slechts naar den schijn opmerkelijke feiten geljjk deze, dat buitenlandsche bladen in beslag worden genomen, omdat zij uitlatingen van een Duitschen minister weergeven. Zij zien er dan heel anderst uit en de Duitsche le zers zouden ze misschien door een anderen bril kunnen gaan zien. Marine-vliegtuig neergestort. Een doode, een gewonde, Aneta meldt uit Soerabaja: Zaterdagmorgen is het toestel V-9 neer gestort in het Oostervaarwater bjj de tweede gasboei. Onmiddellijk landde een ander marinevliegtuig in de nabijheid op het water. Het kon den bestuurder van de V-9, den lui tenant ter zee J. van de Wateren, over nemen. Luitenant van de Wateren bleek gewond en werd naar het Marinevliegkamp Moro- kremgangen overgebracht. Hr. Ms. flottielje-vaartuig Soemba is on middellijk uitgevaren tot berging van het wrak van het vliegtuig'. De waarnemer van de V-9, de officier der marine-reserve L. Pet, is omgekomen. Het stoffelijk overschot kon nog niet uit het toestel, dat geheel onder water ligt, worden opgehaald. De oorzaak van de ramp is onbekend. Neder meldt Aneta: De Soemba heeft het wrak van de V-9, waarin het overleden slachtoffer L. Pet, bekneld zat, geborgen. Om half 12 arriveerde de Soemba met zjjn droeven last in het Marinebassin. Het wrak van het to taal vernielde toestel werd naar Morokrem- bangan vervoerd. De bestuurder van de V-9, de luitenant ter zee Van de Wateren, kon nog niet omtrent de oorzaak van het ongeval worden gehoord. Hjj is niet levensgevaarljjk gewond. De verongelukte waarnemer Pet was werkzaam als stuurman bij de Koninkljjke Paketvaart-mij en diende bij de marine reserve. Batavia. De gezagvoerder van Oembilin heeft een verhoogde werking van den Kra katau gerapporteerd. Er zouden zich om de twee minuten erupties voordoen, waarbij de uitgeworpen massa tot een geweldige hoogte wordt omhoog geslingerd. In de buurt van den Krakatau is het zicht slecht tengevolge van asch, stoom en zandregens. Volgens het rapport van den inlandschen waarnemer te Pasaroean is deze werking 6 Juli half acht in den avond begonnen. Op dien dag om acht uur zijn de resident en de regent van Pan- deglang aangekomen. Zjjn zjjn om 1 uur ln den nacht wederom vertrokken, toen de berg rustig was. Zondag, half drie in den nacht, werd wederom vuur waargenomen. Om half zes werden rookkolommen zichtbaar, even als Zondagmiddag. Zondagnacht was de lucht zoo donker dat niets kon worden waargeno men. Nu en dan zag men slechts bliksem flitsen. Gisterenmorgen waren van half acht tot negen uur rookkolommen zichtbaar. Telok Betong. Zondag zjjn gedurende den geheelen dag ta Telok Betong en Tandjong Karang asch- regens gevallen, vermoedelijk afkomstig van den Krakatau. De bevolking is rustig. (Aneta.) De 2e luit. C. Kool, van het reg. kustart., is met ingang van 15 Juli a.s. voor onbepaal- den tijd overgeplaatst naar het schietkamp Oldebroek. WATERVOGELS I ALKM. BOYS II 42. Het talrijke publiek dat opgekomen was, om dezen wedstrijd te zien heeft kunnen genieten van een mooien wedstrijd, zoowel door Wa tervogels als door Alkm. Boys werd er goed samengespeeld. Als de scheidsrechter om 2 uur laat begin nen speelt W. eerst tegen een vrjj sterken wind in, wat hun echter weinig deert. Direct na den aftrap krijgt W. een mooien kans om te scoren, maar de makkeljjke kans wordt door 'de voorhoede gemist. De Watervogels komen goed samenspelend terug, maar door goed verdedigen van de Alkm. achterhoede wordt er niet gedoelpunt. Uit een van de vele aanvallen schiet de l.buiten van W. hard in den hoek, maar de keeper redt schitterend ten koste van een corner. Deze wordt goed geno men, maar door dc backs het veld ingewerkt. Meteen gaat Alkm. goed samenspelend op het W.doel af;, -e spil schiet hard naar den r.bui- ten, echter iets te hard, zoadat de W. keeper door tjjdig uitloopen erger weet te voorkomen Met Alkm. in den aanval kondigt de scheids rechter de rust aan (00). Na de rust heeft W. wind mee, wat goed te zien is, want direct na den aftrap maakt de r.buiten de eerste goal. Deze speler heeft de smaak te pakken, want 10 min. na het 1ste doelpunt kogelt hjj vanaf de r.buitenplaats no. 2 in het doel. Alkm. komt nu meer op zetten, maar door onbesuisd schieten weten zij niet te doelpunten. Bjj W. gaat het beter. Uit een voorzet van rechts schiet de midvoor op magnifieke wjjze nummer 3 in het net. Dat wordt Alkm. te bar, goed samenspelend gaat ze op het W.-doel af en ziet haar moeite be loond met een mooi doelpunt 31. Met een uitstekend schot maakt de W.midvoor er 4-1 van. Er zjjn nog ongeveer 10 min. te spelen, Alkm. komt meer en meer opzetten, tenslotte weet zij uit een corner, door een schitterenden kopbal van den midvoor er 42 van te ma ken, met welken stand het einde komt. HELDERSCHE BOYS I—H.R.C. Hl. Aanvang 7 uur. Tererin Bolweg. Morgenavond vervolgen de Boys hun ne- derlaagwedstrjjden met een match tegen de kampioenen van den N.H.V.B., HRC 3. De aanvang van dezen wedsrjjd is 7 uur n.m. Z.V.S.—EXCELSIOR. De voetbalwedstrijd ZeevaartschoolEx celsior 1 werd door laatstgenoemde gewon nen met 31. Ruststand was 10. SUCCES-NIEUWS. zondag j.1 speelt1 Succes I een vriendschap- pelijken weds'trije en kreeg op bezoek CAB I uit Bolsward. Om half 'e blaast scheidsrechter Augu- stein de elftallen in het veld. Beide hebben en kele invallers. De C.-aanvoerder biedt den S.- aanvoerder bloer en aan. Hierna brengt de C- midvoor den bal aan het rollen, en gaat direct op het S-doel af; welke - -vnval door S-verde- diging wordt afgc-'-'-rm. Ook S. zet enkele goede aanvallen op, waarna het den S.-rechts- binnen gelukt l0 te maken. Lang heeft S. hier echter geen plezier an, want al spoedig maakt de C-midvoor geljjk. C. is enkele malen een tixje sterker, maar de S.-aanvallen zjjn meer gevaarlijk. De C.- keeper weet enkele malen op het kantje af te redden. Een keinard schot van den S-midvoor gaat rakelings -ver, met gelijken stand 11 gaat de rust in. Na de rust eeft S. het windvoordeel en heeft dan ook wel het beste van het spel. Het combineeren is soms heel goed; voor het doel wil het niet erg vlotte Ie S-rechtsbinnen gaat er in zjjn eentje van door en maakt 2-1. Bij een aanval op het S.-doel pingelt een der S.-backs wat lang, wat hem noodlottig wordt, een aanval op het S-doel pingelt een der S- backs wat lang, wat hem noodlottig wortel. De C-rechstbinnen maakt dan met een keurig schot gelijk: 22. De S-linksbinnen maakt even later 32. Dan ontstaat er een hevige scrimmage voor het S.-doel; steeds wordt de bal ingetrapt, doch tenslotte weet de S-back weg te werken. Het laatste gedeelte is wel voor S, daar C. een beetje uitgespeeld ge raakt. Zonder verdere verandering blaast de scheidsrechter spoedig het einde. Succes 3 speelde 's morgens tegen BKC 2 thuis; beide kwamen met 9 roan opdagen. BKC won met 71'. NEDERLAND—HONGARIJE. Van deze ntmoeting, die hedenavond in het Stadion plaats heeft en waarvan wjj Zaterdag een voorbeschouwing gaven, zij nog vermeld, dat de Horgaar Bodosi niet zal uitkomen, zoodaf het hoogspringen voor Nederland winstpunten kan opleveren. DE BRUIN WINT TE KOPENHAGEN. Op discuswerpen. Bij de Zaterdagavond onder groote belang stelling er waren ongeveer 5000 toeschou wers gehouden athletiekwedstrjjden werd door onzen landgenoot De Bruin van Olympia uit Den Haag het nummer discuswerpen ge wonnen met een worp van 43.50 M. SC MELING SLAAT PAOLINO OP PUNTEN De Duitscher behaalt een weinig overtuigende zege. Groote 'ervosltelt van den Spanjaard. Schmeling heeft Zaterdagmiddag te Berljjn na twaalf ronden op punten van den Spaan- schen zwaargewicht Paolino gewonnen. Het is geen fraaie zege geworden en in geen gevat heeft de Duitscher in deze match b timen, het recht te bezitten om te gelden als li) I m- daat voor het wereldkampioenschap.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7