Buitenlandsch Overzicht. eigen scheld Het geschil tusschen Italië en Abessinië. llw oetbal NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA dan in de Zon De Italiaansche maatregelen dan meel U maar •vsv.v«v.v.t No. 7619 EERSTE BLAD DONDERDAG 11 JULI 1935 63ste JAARGANG COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN Mussolini zou nog tot „onder handelen" op bepaalde voor waarden bereid zijn. *IÏÏat wilt 11 lezen? als er zoo iu»en dan ««ms gaatje» in feo«r.« gebruiken,... B Abonnement per 3 maanden bjj vooruitbet.: HeJdersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel t 1.65; binnenland f 2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige tonden f 3.20. Losse nos. 4 et; fr. p. p. 6 et. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 10.50, 10.70, 10.70,11.-. Modeblad resp. 11.20, 11.50, 11.50, 11.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DB BOER Uitgave N.V. Drukkerjj vjh. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Teleloon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Mussolini weigert verzoeningspogingen; de mogendheden gaan zich nog meer afzijdig houden. - Verontwaardiging bij Frankrijk en Engeland over den Duitschen vlootbouw. Nogmaals over het herstel van het Huis Habsburg; de tijd er zeer ongunstig voor. Naarmate het optre den van Italië onbe schaamder wordt, wor den de mogendheden voorzichtiger in hun be middelingspogingen. Als we tenminste berichten uit Fransche bron mogen gelooven, begint Engeland ook in haar schulp te kruipen. Luister maar: Naar Havas uit Londen meldt, wordt de mogelijkheid om art. 16 van het Volkenbonds pact tegen Mussolini toe te passen, voor het geval hij zijn woorden in daden om zou zet ten, in Engelsche diplomatieke kringen niet meer onder oogen gezien. Men is van opvating, dat het ïtaliaansch- Abessijnsch conflict slechts door een toe nadering tusschen Rome en Addis Abeba kan worden opgelost. Men wenscht dat de Fran sche regeering hierbij als bemiddelaar zal optreden. De medewerking van Engeland zal haar hierbij van groot belang zijn. Men hoopt door het voortzetten der diplomatieke be sprekingen tusschen Parijs en Londen een al- doend middel te vinden om een opening der vijandelijkheden met Abessinië te voorkomen. Als het zoo doorgaat en wij twijfelen daar eigenlijk niet aan, omdat men het te riskant vindt Italië's vijandschap op den hals te maken, zal Abessinië straks alleen den strijd aan moeten binden tegen Italië. Want dat het tot een oorlog zal komen, daaraan twij felt zoo goed als niemand meer. Mussolini is daarvoor te openhartig in zijn uitlatingen ge weest en de maatregelen sbe Itahë neemt wij zen daarop ondubbelzinnig. Naar Reuter uit Rome meldt, zou Italië een eind willen maken aan de ver zoeningspogingen met Abessinië. Het is van meening dat deze mrtteloo» zijn en dat de bedoeling om door militaire ope raties voldoening te verkrijgen, duide lijk is. Een staking van de werkzaamheden der arbitrage-commissie zou hiervoor een gun stige gelegenheid bieden. In sommige kringen in Italië zou men 25 Augustus met de militaire operaties willen beginnen. De Volkenbond zou derhalve ten aan zien van het Italiaansch-Abessijnsch con flict voor een „fait-aeeompli" worden geplaatst. Naar Reuter meldt heeft de abritage- eommissie inzake het Italiaansch-Abessijnsch geschil haar zittingen voor onbepaaldën lij ei geschorst. De leden van de eommissie zijn dadelijk vertrokken om de betrokken regeerrngen van hun standpunt op de hoogte te stellen. Natuurlijk geeft Italië in zijn onbeschaamd heid Abessinië nog de schuld van de misluk king van de conferentie te Scheveningen, op grond van het feit dat Abessinië over de vast stelling van de grenzen gesproken zou heb ben. Hoe durft het ook te spieken over de vaststelling van zijn grenzen! Hier tenslotte nog een staaltje van Itali- aansche brutaliteit: In een hoofdartikel raadt de Giornale dltalia het Engelsche volk vier punten van overdenking aan op den vooravond van de belank rijke besprekingen in den ministerraad en in het Lagerhuis. Deze punten zijn: 1. Het prestige van den Volkenbond wordt niet ge compromitteerd door de Italiaansche actie, maar door de voortdurende schendingen door Abessinië van het Volkenbondspact. 2. Groot- Brittannië, dat heerscht over de helft van de wereld, moet niet de rechtvaardige aspiraties van Italië dwarsboomen. 3. Het moreele en materieele voordeel van Engeland ligt in het hebben als nabuur in zijn koloniën van Italië eerder dan een barbaarschen staat. In dit ver band wijst het blad op de altijd correcte en vriendschappelijke houding en de samenwer king, die door Italië in Afrika gegeven is. 4. De gevaren voor de Europeesche solidariteit. ADVEBTBNTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prjjs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bjj vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 et.; bjj niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 et. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De Duitsche vlootbouw Stakman Bosseotr. 05 - Tol. 514 Het Duitsche vlöot- bouwprogramma, dat wij in ons vorig nummer hebben gepubliceerd en dat op het eerste oog nogal een achrikbavenden indruk maakte, heeft begrijpelijkerwijs nogal wat critiek op geleverd en in het bizonder de Fransche bla den zijn er weinig over gesticht en roepen om uitbreiding van eigen vloot. De Engelsche Daily Tel. constateert, dat het Duitsche bouwprogram, omvat van de tonnemaat in het geheel 430.000 ton die Duitschland bij het verdrag met Enge land is toegestaan. De vlootmedewerker van hetzelfde blad zegt, dat de vele groote torpe dojagers en het aanzienlijk aantal duikboo- ten, die Duitschland op stapel heeft of op stapel gaat zetten, voor Londen een verras sing zijn geweest. De groote jagers van 1625 ton zijn bijna 300 ton grooter dan de groot ste Engelsche jagers en hun geschut is zwaar der. Zij zijn vermoedelijk het antwoord van Duitschland op de Fransche „kruisers in zak formaat", waarvan er 32 öf zijn gebouwd,, öf nog op stapel staan. Het heele Duitsche pro gram is trouwens blijkbaar ontworpen in ver band met de recente uitbreiding van de Fran sche vloot. Zoo bijvoorbeeld ook de twee slag kruisers van 26.000 ton, die dertig knoop kun nen loopen en bewapend zijn met kanonnen van 28 cm., die bedoeld zijn als een rechts- streeksch antwoord op de Fransche schepen Dunkerque en Strasbourg, die 26.500 ton me ten en 8 kanonnen van 33 cm. hebben. De eenige Britsche schepen, die groote snelheid paren aan geschut van groot kaliber zijn de Hood, de Renown en de Repulse en het staat vast, dat de twee laatstgenoemde veel lang zamer varen dan de nieuwe Duitsche schepen zullen doen. U ziet, bezorgdheid overal. Oostenrijk, nieuwe onrust zou toevoegen aan de reeds bestaande in Europa. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: Vooruitzicht op een werkelijke restauratie is er nog niet. Dat viel heel gemakkelijk te voorspellen. Immers, voor de restauratie zijn de omstandigheden al bijzonder ongunstig. De Kleine Entente wil de restauratie niet. Zij heeft altijd gezegd, haar als een casus belli te zullen beschouwen. Dit kon heel goed puur dreigement zijn, en is het ook wel meestal geweest. Men zou zich terdege heb ben bedacht, voor men om die kwestie ging vechten, vooral onder bepaalde constellaties in Europa. De gevaren van een dergelijk avontuur waren niet te overzien. Aan den anderen kant echter moest het dreigement op zich zelf reeds voldoende afschrikken. De kansen om last te krijgen bij een restau- tie zijn op het oogenblik bijzonder groot. Men lette op de houding van Zuid-Slavië. Dit zegt: „Liever nog aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, dan een herstel der Habsbur- gers". Dat hebben de Zuid-Slaviërs altijd ge vonden, maar hun meening heeft nooit zóó groote beteekenis gehad als op dit oogenblik. Het ia een levenskwestie voor de Kleine En tente, hen nu te vriend te houden. Een herstel der Habsburgers, het is vele malen gezegd, zou den „Anschluss" buitenge woon bemoeilijken, zoolang de vrede bewaard blijft. De Frankfurter Ztg. heeft reeds gecon stateerd, dat als het herstel der Habsburgers de vereeniging van Oostenrijk met het Duit sche Rijk zou verhinderen, er van dit herstel In doozen van 20 cl af ook niets komen kan. De Angriff gaat op zijn wijze te werk, door vast te stellen, dat de terugkeer van het huis Habsburg oorlog zou beteekenen. Ook de Völkische Beobachter ziet dezen terugkeer met groote bezorgdheid tege moet. Zuid-Slavië weet dus, waar het sym pathie kan vinden voor zijn standpunt. Het zal de belde andere landen der Kleine En tente, mitsgaders Frankrijk, des te gemakke lijker vallen zich niet door Duitschland te Belgrado te laten overbieden, daar met een straffe houding op dit oogenblik juist bijzon der weinig risico verbonden is. Immers, de eenige mogendheid, die werke lijk belangstelling koestert voor het herstel der Habsburgers, niet uit Kefde voor de Habs burgers, maar als beveiliging tegen Duitsch land, is Italië. Al» Oostenrijk de restauratie wenseht door te zetten, kan het dit slechts bereiken met de hulp van Mussolini. Deze echter is op het oogenblik ergens anders erg in beslag genomen. Hij zal blij zgn, dat in den laatsten tijd de betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië zooveel beter geworden zijn. Hij heeft nu vooral geen reden, om Zuid- Slavië dwars te zitten. PERMANENT-WAVE f 2.50 en f 3.50 De restauratie van het Huis Habsburg zal voorloopig niet plaats hebben, zoo schreven we in ons vorig overzicht. De Nw. Rott. Crt. somt in een hoofdartikel nog verschillende redenen op, waarom we niet bang behoeven te zijn dat een restauratie van den keizerstroon in Het herstel van het Huis Habsburg Volgens de Daily Telëgraph is men in Rome niet van meenijig dat Mussolini niet zal wil len onderhandelen alvorens tot wapengeweld over te gaan. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat hij den Volkenbond niet in even- tueele onderhandelingen betrokken wenseht te zien. Zeker is het, dat Mussolini in geen geval een regeling zal aanvaarden, die niet een afdoende oplossing zal zijn van het pro bleem. De voorwaarden voor een afdoende oplos sing werden gisteravond als volgt samen gesteld. a. Veiligheidsgaranties voor Italië's kolo niale grenzen, in Oost-Afrika, zoowel in Eritrea als in Italiaanse!» Somaliland. Dit zou alleen kunnen worden verwezenlijkt, door het beheer over Abessinië in de handen van Italië te leggen en door de controle van Italië over de half-onafhankelijke stamhoofden, die naar te Rome wordt beweerd, reeds geheel of ge deeltelijk in opstand zijn tegen het centrale gezag te Addis Abeba. b. De volledige naleving der beloften, welke de keizer van Abessinië heeft gegeven, n.1. het recht tot kolonisatie en vredelievende penetratie door Italië in zijn rijk, welke belof ten zijn vervat in de verdragen, die tusschen beide landen zijn gesloten. e. Afschaffing der slavernij en invoering van onderwijs in Abessinië. d. Vrijheid voor Italië om de natuurlijke hulpbronnen van het land in exploitatie te brengen. Minstens 400.600 man voer den strijd noodig. Reuter meldt uit Londen: Volgens den correspondent van dë Daily Tèlegraph hebben de Italiaansche bevelheb bers in Afrika aan Mussolini medegedeeld', dat zij met minder dan 400.000 man geen aanval kunnen uitvoeren, die eenige kans op succes heeft. De huidige strijdkrachten in Erithrea en Somaliland bedragen niet meer dan de helft van het benoodigde aantal. Hiermede vervallen düs dë berichten over een spoedig begin der militaire operaties. Specialisten en technici van Hchtin- gen 1909 en 1910 onder dë wapenen: Reuter meldt uit Rome: Het ©ficieele staatsblad van Dinsdag bevat een Kon. besluit waarbij alle specialisten en technici van de lichtingen 1909 en 1910 onder de wapenen geroepen; worden. Vrijwilligers naar Abessinië. Uit Eboli wordt gemeld, dat in het bataillon der Zwarthemden van Forli, dë geboorte plaat» van den Duce, hetwelk Mussolini kort geleden geïnspecteerd heeft, voordat het naar Afrika vertrok, dienst is genomen door vier kantoorbedienden en 19 andere personen, die allen een uitstekende positie hadden. Zij heb ben den rang van officier gekregen. Onder hen zijn zeven personen gehuwd en vader van kinderen. Een hunner heeft vier kinderen en vier anderen hebben er drie. Van de miliciens zijn 60 pet. gehuwd. Onder hen bevindt zich een burgemeester en zeven z.g. politieke secretarissen, 54 kantoorbedienden en 200 handwerklieden, benevens 120 loonarbeiders. Slechte toestanden in de Italiaan- scfie koloniën. Volgens den Romeinschen correspondent van de Daily Telegraph schijnen de toestan den in de Italiaansche koloniën nog verre van gunstig te zijn. Drinkwater is er nog schaarsch, niettegenstaande de energieke po gingen om bronnen aan te boren. De verbindingswegen worden onder ontzag lijke moeilijkheden met behulp van blanke en zwarte arbeidersploegen aangelegd, doch het zal nog verscheidene maanden duren voordat op groote schaal manschappen en materieel naar de Abessinische grens getransporteerd kunnen worden. De organisatie van den ge zondheidsdienst bevindt zich nog in een begin stadium. De havens zullen nog sterk moeten worden uitgebreid, alvorens men troepen en materieel aan land zal kunnen brengen in een tempo, dat maandenlang zal moeten voort duren, wanneer de vijandelijkheden mochten zijn uitgebroken. DE AMERIKAANSCHK NOTA AAN DEN NEGUS OVERHANDIGD. De Amerikaansche zaakgelastigde heeft gisteren den negus van Abessinië de ant woordnota der Ver. Staten op de nota der Abessijnsche regeering, waarin deze een be roep doet op bet Kellogpact, overhandigd. In de antwoordnota geeft de Amerikaan sche regeering haar bevrediging te kennen over het feit, dat de Volkenbond in het Itali- aansch-Abessijnsche conflict gemengd werd en spreekt zij de hoop uit, dat de Volkenbond een uitspraak zal doen, welke beide partijen zal bevredigen. In verband met het beroep van Abessinië op het Kellogpact verklaart de Amerikaan sche regeering op duidelijke wijze, dat zij niet gelooft, dat een mede-onderteekenaar van het Kellogpact, dat Italië en Abessinië tezamen met 01 andere landen hebben aanvaard, zijn toevlucht zal nemen tot andere dan vredelie vende middelen om een conflict te regelen, en geen toestand zal laten ontgaan, die niet ver- eendgbaar zou zijn met dë verplichtingen op grondi van het pact. ITALIAANSCHE MAATREGELEN. De mailbooten Prinses Maria en Merano zijn gisteren naar Oost-Afrika vertrokken, met aan boord' detachementen zwarthemden en materiaal'. De manschappen werden door dë bevolking luide toegejuicht. Het mailschip C&mpi d'Oglio is naar Mas- soua vertrokken met 2 bataillons zwarthem den en materiaal. De telefoon- en telegraafdienst in Erythrea wordt versterkt. Het A.N.P. meldt. Belangrijke werkzaam heden ten behoeve van verbetering van het telefoon- en telegraafnet in Erythrea worden thans uitgevoerd. De capaciteit van genoemd net zal worden verdubbeld wat betreft het telegraafverkeer, terwijl dë capaciteit van het telefoonverkeer vei tiendubbeld zal worden, 22 nieuwe telefooncentrales en 10 nieuwe tele- graafcentrales zullen zonder verwijl gereed komen. Engeland treft voorzorgsmaat regelen. In dë Roodë Zee worden momenteel Brit sche oorlogsbodem» samengetrokken. Men spreekt te Cairo van een aantal van dertig schepen. Tevens wordt opgemerkt, dat de Engelschen hun luchtstrijdkrachten roniJom de Roode Zee versterken. Het gerucht gaat, dat aan dë Abessijnsch- Sóendaneesehe grens ernstige botsingen heb ben plaas gehad tusschen Abessmiërs en Anglo-Sdendaneesche stammen. Avenol te Londen. Wanneer zal de Volkenbond bijeenkomen. Na afloop van bet bezoek van Avenol, den secretaris-generaal van den Volkenbond aan de minister» Hoare en Eden i« een officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de kwestie van de bijeenroeping van den Volkenbondsraad wegens het Abes- sijnsch-Italiaansche geschil besproken is. Don derdag zal Avenol een bezoek brengen aan feuilletonPag. X Buitenlandsch OverzichtX Onze landbouwcrisiswetgeving wordt in Amerika als voorbeeld aangehaald 7 Ben kuis te Rotterdam ingestort, met een milhoen kilo erwten. Geen persoonlijke ongelukken7 Tengevolge van ernstige regens en overstroomingen in den staat Mfon- tana (Ver. St.) zijn 80 menschen ge dood en 400 gewond7 Fraude bij de aardappelcentrale te Beverwijk Drie kinderen bij een boerderijbrand te Hoogemd (V. Br.) verbrand 2 Het Stafmuziekcorps speelt heden middag van 8.10 tot 9.45 u. voor de A.V.R.O. De fraude met tarwe te Bist en te Arnhem is niet zoo groot als aanvan kelijk werd gemeldS De overstroommgen in den staat Wew-York. De schade reeds meer dan 10 millioen dollarm 7 Vragen van het Kamerlid Weitkamp over verkoop van vee aan Rusland 8 Hr. Ms. JÏ XVIII" heeft hedenmor gen het einddoel van haar reis be reikt. Hiermee is de grootste tocht, ooit door een duikboot ondernomen, volbracht S Besloten is tot opheffing van het Kon. Militair Invalidenhuis te Leiden Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 0 A O: O fll t 7 9 7 T bkeU wee! witter, en bijt nooit gaatjes in Uw qceJ voer VIJF wasscben 16 cl Ofindeliond- E min Appeldoorn Baldwin. Abessinië wil den Volhenbondsraad zoo spoedig mogelijk doen bijeenkomen Italië houdt zieh aan den datum van 25 Angustuwf. De Engelsehe ministers hebben Avenol meegedeeld, dat huns inziens de beslissing nopens de bijeenroeping uitsluitend bij LR- winof, den thans in funetie zijndën voorzitter van den Raad, ligt. In Italië. Giomaia tfltana schrijft ever den binnen- landscben toestand van Abessinië: In Abes sinië worden geruchten in omloop gebracht, volgens welke Engeland Italië zou verhinde ren gebruik van de wapens te maken; Abes sinië zou vragen onder Engelsch mandaat te kunnen komen en zoo een geheime overeen komst hebben geteekend betreffende een spoorwegconeessie. Feuilleton. LI en 20) In zichzelven mompelend, begaven de ver bijsterde spelers zich naar het veld. Zonder uitzondering brandden hen een millioen vra gen op de lippen en het waren alle vra gen, die geen uitstel duldden! Zesduizend pond! Hoe heette die snuiter? In ieder geval, had hij in dc sportbladen nooit een pluim op zijn hóed gekregen. Welnu, Christie zou hem eens eventjes toonen wat bij kon... Paterson, 4ie zijn sponzen en handdoeken klaargelegd had, grinnikte zoo hartig als zijn Schotsche hard maar toeliet. Toen de spelers bezit van het veld namen, hep Huish in zijn eentje. Hij voelde zich als ten vreemde eend in de bijt. Maar dat was nij kis Jack Carstairs op ditzelfde terrein ook geweest. Nu was hij totaal ongetraind; hij had sedert vele, vele droeve weken geen bal aangeraakt maar hij zou zeer zeker zijn "iterste best doen, want er hing zoo ontzet tend veel af van den vorm, waarin hij zich de eerstvolgende veertig minuten zou toonen Hij zou stellig met een zekere mate van vooringenomenheid te kampen krijgen Whit- taker, de manager, zou in zijn vuistje lachen maar zon zeer zeker weinig genade toonen ivanneer hij bewees een „prul" te zijn. Whif- ker mochi misschien een goed sportsman zijn, maar het lag nu eenmaal in de roen- sehéïrjke natuur dat hij zich inwendig zou verkneukelen, wanneer deze amateur in ge breke bleef om zijn bluffende woorden waar tc maken. Managers van voetbal-teams giste Huish, lieten zich niet dan zeer ongaar ne op die manier pressen. En ook de spelers zouden tegen hem inge nomen zijn; zij zonden het hem vermoedelijk kwalijk nemen, dat zij gedwongen werden een spannenden oefenwedstrijd te spelen, zonder van te voren gewaarschuwd te zijn. En wat méér was, zij zouden ongetwijfeld hnn best doen om dezen vreemdeling uit het elftal te weren. Wanneer het hem slechts vergund ge weest was om zijn ware identiteit te open baren, zou zijn onvangst geheel anders ge weest zijn. Waarom was hjj eigenlijk teruggekomen om te probeeren zich een vaste plaats in het Kensington elftal to veroveren? Nu hij een behoorlijke betrekking had als chauffeur van Sir Athur Paget, bestond er inderdaad geen noodzakelijkheid voor hem om voetbal te spe len om zich daarmee een middel van be staan te scheppen. Waarom had hij dus verkozen zich te plaat sen in een toestand, die hem in eigenaardige verlegenheid moest brengen? Terwijl hij naar het midden van het voet balveld liep, sprak hij zichezlven in, dat hij zulks gedaan had, aan een onweerstaanbaren aandrang, gehoorzamende. Dadelijk nadat hg in de sportrubriek van de Daily Courier ge lezen had, dat Kensington nog steeds naar een middenvoor uitzag, wist hij dat hij ge drongen zou worden een poging te doen om die positie te bemachtigen. Het lot had het aldus gewild, en hij zou machteloos zijn om dien roep te weerstaan. Het beroep, dat Maisie in het begin van bet seizoen op hem had gedaan, wa* slechts half door hem beantwoord. Hij had haar beloofd te zullen uitkomen voor Kensington, haar ge liefde club, en middenvoor te zullen spelen, tot een zoodanig tijdstip, waarop de groote Alexander Shee, de 3000 pond-dure ster van de Glasgow Celtic Club, zijn plaats als leider van den aanval weer kon innemen. Den grooten Schotschen onweerstaanbaren schutter was een ernstig beeongeval overko men, voordat hij in staat geweest was om in een ernstige match een bal voor zijn nieuwe club te trappen. Aangezien Shee nog steeds niet in conditie was, zou hij de belofte, die hij Maisie Willen gedaan had, geheel inlossen. Het ongeluk met de auto had hem overigens niet het minste nadeel gedaan; hij had zijn gezondheid en zijn lenigheid; het was, zoo beschouwde hij het, zijn plicht, om zijn woord te houden. Voordat de krach gekomen was, was dit ook zijn voornemen geweest, en hij wilde zijn woord niet breken, nu de gelegenheid zich voor hem aanbood. Dit was de eenige drijfveer de voor naamste maar de opwinding van het schoonste spel op de wereld, liet niet na haar groote bekoring op hem uit te oefenen. Zelfs in de oogenblikken van zijn diepste neerslach tigheid, had de gedachte aan dat moment, waarop hij het winnende punt tegen de Wo- vington Wanderers gemaakt, had, als het eenige lichtpuntje toegeschenen, dat een zwarte duisternis doorboorde. Van jongsaf had een hartstochtelijke lief de voor de voetbalsport hem in het bloed ge zeten. De gemakkelijke gratie en de droo- merige loomheid van het cricket waren voor hem niets geweest; waaraan zijn Natuur be hoefte had, was de nagebootste oorlogstoe stand van competitie-voetbal de voor hoede in gelijke lijn met den bal oploopende, de snelle uitval van den vleugelman, het overschrijden van de doellijn, een handige kopbal langs den waakzamen dcelverdediger Of wel, het vlugge afstormen op de backs van de tegenpartij, en daarna de snelle, wis selvallige worsteling met de Fortuin, wan neer de bal den trappenden voet verlaat. Die dingen hadden hem meegesleept; hij had het innerlijke drama van de sport altijd gevoeld. En de opwinding, die zich vroeger steeds van hem meester gemaakt had, was verdin- zendvoudigd, den eenigen keer dat hij in een professional team meegespeeld had. Het geestdriftig gejubel, dat losgebarsten was uit de kelen van de tienduizendkoppige menigte, en op het terrein van Kensington al het an dere overstemde, het levende bewijs van Lon- den's v.zotheid op het voetbal, was onver getelijk. Nu hij eenmaal een voorproefje van deze vreemdsoortige gewaarwordingen gehad had, kon hij er niet langer buiten; aan het beroepsvoetbal waren misschien een paar eigenaardigheden verbonden, die hem nieuw, wellicht zelfs verkeerd leken, maar hij wacht te het nieuwe leven, dat voor hem lag, met onstuimig ongeduld af. En dan was er een sterk ironisch karakter verbonden aan de omstandigheid, dat hij opnieuw bewijzen moest geschikt te zijn voor het werk, waarin hij reeds uitgeblonken had en nog wel in de gedaante van een volkomen onbekende, zoowel voor de club als tegenover het voet bal. „Schiet een beetje op, jongens!" Het goedgehumeurde bevel van Bob Willen was blijkbaar gericht tot de Kensington- spelers als een geheel, maar in werkelijkheid ging het niemand anders aan dan den jon gen vreemdeling, die geheel in gedachten verloren scheen te zijn. De vroegere internationale spil had dien morgen een van de grootste verrassingen van zijn leven doorleefd. Toen hij het kantoor van Whittaker binnengekomen was, en den rag gezien had van den vreemde, die met den manager van Kensington stond te praten, had hij er een eed op kunnen doen dat de beroepsvoetballer in den dop, niemand an ders had kunnen zijn dan Jack Carstairs, de man, in wien hij zich zoo bitter teleurgesteld gezien had. En toen deze gesproken had, had hij de stem van Carstairs gehoord alleen het gezicht was dat van iemand, die hem totaal onbekend was. Geen wonder, dat deze geheimzinnige Onbekende, die weigerde na dere inlichtingen omtrent zich te verstrek ken, zijn nieuwsgierigheid in hooge mate prikkelde. In zijn binnenste droeg Bob Willen rouw over de verdwijning van Jack Carstairs, maar hij wist zijn aandoeningen steeds te onder drukken door zich voor te praten, dat hij volgens bestwil gehandeld had, toen hij Mai sie allen verderen omgang met Carstairs verbood. „Huish!" hij sprak den naam aar zelend uit, alsof hij weigerde te gelooven, dat dit de ware naam van den sollicitant wa» „Iaat zien wat je kunt! Trap af!" Willen wierp stralende blikken over het elftal. Hoewel hij een zeer voorspoedig hotel „dreef", en dientengevolge in goeden doen verkeerde, was de voormalige spil met zijn hart altijd op het groene grasveld, waarop hij uit de bovenvensters van zijn hotel het gezicht had. Hij bracht dagelijks méér uren op het voetbalveld van Kensington door dan binnenshuis. En daarom was hij ook dezen morgen aanwezig; en alleen omdat hij den adspirant van dichtbij in actie verlangde te zien, had hij aangeboden om bij den oefen wedstrijd, die zoo spannend beloofde te wor den, het fluitje te hanteeren. Nu werd er gefloten; Huish passeerde den bal naar zijn rechtsbinnen het spel be gon. De rechtsbinnen centerde achterwaarts naar den reserve-spil, die een eindje voortdribbelde, uitstekend naar links doorgaf. Hier wist Jimmy White, een vleugel-toovenaar van vijf voet drie duim lang, den half van de tegen partij, bedaard, bijna tergend kalm, te ver schalken, en toen een keihard schot te los sen. Huish en de lange Christie renden geza menlijk achter den bal aan. Beiden spanden hun krachten tot het uiterste in. Maar de sol licitant kreeg het leer het eerst te pakken; hij had een luchtsprong gemaakt van min stens drie voet hoog, met een losse bevallig heid, die zijn puike physieke conditie bewees kwam bij den bal, en kopte dien voor de voeten van den linksbinnen Deze laatste toonde dit op prijs te stellen door er met den bal vandoor te gaan als een hond met een been. Hij nam evenwel te veel hooi op zijn vork en werd omsingeld. „Hierheen!" riep een stem. De ander gehoorzaamde werktuigelijk door den bal goed naar voren te brengen. Een scharlaken hemd schoot uit, en gelijk een zwaluw in haar vlucht, had de middenvoor van het Eerste Elftal zich tusschen de twee backs geplaatst. De doelverdediger, zelf be lust om» den bal uit zijn doel te weren, liep uit het doel, maar terwijl iedere toeschou wer den indruk kreeg, dat het zonder de minste inspanning geschiedde, passeerde do onbeproefde sollicitant hem, en plaatste den bal bijna op zijn gemak in het doel! (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1