/W - kf m Alle soorten Koffers, VAN WILLIGEN. VAN WILLIGEN Verkeersongelukken. De overstroomingen in China. Blauw Delfts-aardewerk Wandbord S.TS Beperkte aanmaak De zuivering van Oss gaat voort. Vader doodt zijn zoon. Door de warmte bevangen. Groote fabrieksbrand te Uithoorn. De treinontsporing bij Haarlem. Verdronken. Relletjes te Gorinchem. Auto-botsing. Trambotsing in Z.-Limburg. Autobus in kanaal gereden bi] Antwerpen, Mijnramp in Japan. 100.000 dooden. Hankou bedreigd. Nieuwe hittegolf in New York Een dorp verwoest. De overstroomingen bij Chicago Wordt madame Lupescu uit Roemenië verbannen? Mijngasontploffing bij Luik. Nieuwe golf van antisemitisme in Duitschland. Een mijnramp te Dortmund. Steeds meer goud uit de Egypt. LUCHTVAART De opening van het stationsgebouw op het vliegveld Eelde. Vliegrampen in Japan. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JULI 1935. vVl\ «hMAK Sffl /M/ Wv>, 14 Ne*. 1954 is suu Sïy:(^/ Een misdadige verzekorlngs-inspecteur. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Oss meldt: Met groote energie zet de Kon. marechaus see haar taak om de zuivering van Oss tot een voldongen feit te maken voort, en de op sporingswerkzaamheden leveren telkens nieuwe verrassingen op. Het vermoeden, dat de bekentenissen van den beruchten misdadi ger A. H., bijgnaamd Dikke Toon de Soep voor verschillende andere personen funeste gevolgen zouden hebben, is inderdaad be waarheid. Naar aanleiding van diens verkla ringen heeft de marechaussee opnieuw een opzienbarende arrestatie verricht. Zij heeft n.1. de Nijmeegsche marechaussee opdracht kun nen geven tot aanhouding van den ongeveer 40-jarigen F. M. S., inspecteur van de verze keringsmij. Mercurius, woonachtig te Nijme gen. De ontmaskering van dezen verzekerings zwendelaar heeft thans een helder licht doen schijnen op vele duistere zaken. De heer S. specialiseerde zich voornamelijk tegen dief stal en inbraak, en hij profiteerde handig van de groote onveiligheid te Oss en omgeving om zijn verzekeringen af te sluiten. Naarmate de inbraken in Oostelijk Noord- Brabant veelvuldiger voorkwamen, floreerden de zaken van den verzekeringsinspecteur steeds beter en de lieden, die bij hem hun in braakverzekeringen afsloten, konden weinig vermoeden, dat hij zelf de inbraken op touw zette. De verzekerinsinspecteur stond name lijk in nauw verband met de meest beruchte Ossers en zijn trouwste trawanten waren Toon- de Soep, L. V. bijgenaamd Bas de Sijp en v. d. H. bijgenaamd de Brus. S. sloot persoonlijk ten huize van zijn cliën ten de verzekeringen af en hij beweerde dan, dat hij speciaal opdracht van zijn verzeke ringsmaatschappij had gekregen en in verband met de toenemende onveiligheid in deze streek de plaats, waar de menschen hun geld be waarden, goed op te nemen. Hij bezichtigde dan de brandkasten, liet zich de werking der sloten uitleggen en was terdege van de si tuatie op de hoogte, als hij de woning verliet. Deze waardevolle inlichtingen verschafte hij op zijn beurt aan de genoemde Ossche inbre kers, die daar hun voordeel mee deden. Hieruit is het te verklaren, dat de buit, welke Dikke Toon de Soep bij zijn talrijke in braken bemachtigde, steeds zoo aanzienlijk was. S. heeft niet alleen de noodige inlichtin gen verstrekt, doch hij heeft ook metterdaad aan de vele succesrijke inbraken meegehol pen, door de inbrekers met zijn eigen auto naar de plaats van het misdrijf te vervoeren. S. was niet alleen vertrouwensman van de beter gesitueerden doch ook van kleine boer tjes en landarbeiders, die hun kippen bij hem verzekerden. Hij had met een kippenverzeke- ring druk werk want kippendiefstallen kwamen dikwijls voor. Deze moeten voor een groot deel op zijn rekening worden gesteld. „Taakverüeeling en specialisatie". Voorts is gebleken dat S. heeft samenge werkt met een assuradeur C. uit Tilburg, die wegens onwaardige praktijken reeds is gear resteerd. C. nam de brandverzekeringen voor zijn rekening en S. specialiseerde zich op in braakverzekeringen. Uit alles blijkt, dat de marechaussee met de arrestatie van S. een goede vangst heeft gedaan. Ongetwijfeld zal het verdere onder zoek nog meer onthullingen opleveren. S. is naar de marechausséekazerne te Oss overgebracht en daar opgesloten. Naar ver luidt, zou de verdachte Zaterdagmiddag voor de marechaussée te Oss een volledige beken tenis hebben afgelegd. Hij zou verklaard heb ben, dat hij in de macht was geraakt van de Ossche bende. Onder bedreiging met den dood zou hij gedwongen zijn, de noodige inlichtin gen te verstrekken. Het onderzoek duurt voort. Weer een arrestatie. De Koninlijke marechaussee te Oss is gis terenmorgen overgegaan tot arrestatie van den ongeveer 20-jarigen A. v. d. W., bijge naamd de slappe Toon van Mieneke de Soep, die ervan verdacht wordt, medeplichtig te zijn aan verscheidene misdrijven. Hij is een neef van den beruchten A. H., bijgenaamd de dikke Toon de Soep. V. d. W. is in de marechausseekazerne te Oss opgesloten. Een arrestatie In verband met een brand, die vier slachtoffers heeft go" eischt. Reeds eenigen tijd geleden heeft de gemeen tepolitie te Oss het onderzoek heropend in een oude zaak en thans is zij hiermee zoover ge vorderd, dat voldoende termen aanwezig wa ren om tot arrestatie, over te gaan van den 43- jarigen N. v. G., wonende te Oss, verdacht van medeplichtigheid aan opzettelijke brandstich ting. Het betreft hier een brand, welke in Augus tus van het jaar 1926 te Oss heeft gewoed en die vier slachtoffers heeft geëischt. Van G. is naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch overgebracht, ten einde voor den officier van justitie te worden geleid. Een verschrikkelijk drama heeft zich Za terdagmorgen afgespeeld ten huize van de familie R. op den Molebelt te Deventer. De heer R., die een zenuwpatiënt is, greep in een vlaag van razernij een hrjl en sloeg daarmee zijn 1-jarige zoontje op het achterhoofd. Met een groote wond en hevig bloedend is het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar het is overleden. De vader is vervoerd naar de psychiatrische inrichting Brinkgreve. R. had reeds enkele malen te kennen ge geven, dat hij er financieel slecht voorstond en dat er maar een einde aan moest komen. De waanzinnige moet reeds dagen te voren met moordplannen hebben rondgeloopen. Hij heeft zich na zijn daad bij de politie aange meld. Men heeft hem onverwijld doen opnemen in een krankzinnigengesticht. Chauffeur verongelukt. Vrijdagmiddag reed de chauffeur van de n.v. Expeditiebedrijf Gebr. Lot uit Amers foort op den Haastrechtschen Dijk bij Gouda. Plotseling werd hij door de warmte bevan gen en was het stuur van den auto niet meer meester. De auto stortte van den ter plaatse zeer steilen dijk, draaide een slag om en bleef hangen tegen een boompje, waar achter twee kinderen in het gras lagen. De zen ontsnapten aan een groot gevaar. De chauffeur werd in overspannen toestand naar het Van Iterson ziekenhuis te Gouda vervoerd. Achter op den auto zaten twee muzikanten, die uit den wagen werden ge slingerd. Zij waren er ernstiger aan toe. Een van hen kreeg een beenbreuk en enkele klei ne verwondingen; de andere liep verschillen de blessures van niet ernstigen aard op. •Nadat beiden door dr. Hakkenberg uit Haastrecht waren verbonden, zijn zij per ziekenauto eveneens naar het ziekenhuis te Gouda gebracht. Zondagavond omstreeks tien uur is brand uitgebroken in de textielfabriek van de firma v/h. Gebr Hymans en Co. te Uithoorn, aan de Wilhelminakade aldaar. Het geheel fabrieksgebouw is een prooi der vlammen geworden, vele kostbare machines zijn geheel vernield. Het fabrieksgebouw had een diepte van ongeveer 40 meter en was 15 k 20 meter breed. Omtrent de oorsaak tast men nog in het duister. Om zes uur des avonds hadden de laatste leden van het personeel de fabriek verlaten en was niets verdachts bespeurd. Het uit on geveer 50 man bestaande personeel zal door den brand gedeeltelijk op straat komen te staan. Gebouw en inventaris waren op beurs- polis verzekerd, terwijl de firma ook tegen bedrijfsschade verzekerd was. Een timmerman trok den wissel om. Naar de Haarlemsche correspondent van de N. R. Crt. verneemt, heeft het onderzoek naar de oorzaak van de treinontsporing bij Haarlem uitgewezen, dat de wissel, dien de Dieseltrein tijdens het rangeeren passeerde, inderdaad te vroeg is overgehaald. De sein huiswachter, die dit bij het eerste verhoor betwistte, heeft thans medegedeeld, dat een timmerman, zekere B., die in het seinhuis was, den wissel heeft omgetrokken. Tevens heeft de seinwachter verklaard dat hij te voren de bedieningshandle van den wissel heeft ontgrendeld hetgeen in strijd was met zijn voorschriften. Op den bewusten middag waren twee timmerlieden -in het seinhuis be zig met het repareeren van de ramen. Eeni gen tijd voordat de Dieseltrein op het sta tion verwacht werd, heeft de seinhuiswach ter het sein op onveilig gezet, en toen den wissel ontgrendeld. Even later begaf hij zich naar het seinhuis en verzocht den timmer lieden wat ruimte te maken opdat hij de wisselhandle kon omzetten. De timmerman, die den seinwachter dit meermalen had zien verrichten, trok daarop de handle om, ter wijl de Diesel nog niet op het goede spoor was. Het gevolg was. dat het eerste deel van den trein op het rechtsche, het tweede op het linksche spoor reed. Op grond van deze gegevens heeft de po litie zoowel tegen den seinhuiswachter als tegen den timmerman proces-verbaal opge maakt. In het zwembad te Scheemda is Zaterdag middag de 15-jarige jongen J. K. uit Win schoten bij het duiken van de springplank verdronken. Zondagmiddag 6 uur is de 16-jarige jonge man W. van Rijn uit de Willem de Zwijgerstr. te Overschie bij het baden in de Schie verdron ken. Zondagmorgen gingen eenige vrienden zwem men in het nieuwe Eindhovensche kanaal. De 18-jarige F. T., die niet kon zwemmen, zou het toch eens wagen en sprong van den kant af in het water. De jongen verdween onmid dellijk in de diepte. Eenige vrienden doken hem na, echter tevergeefs. Toen de jongen eenigen tijd later werd opgehaald, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Bij het baden in een leemkuil tusschen Ol- denzaal en Losser is Zondag de 30-jarige on gehuwde Ter Luun uit Hengelo (O.) verdron ken. Omstreeks zes uur Zondagmiddag is in het zwembad te Vaassen de 18-jarige Dorus Bos verdronken. Zondagmiddag omstreeks half vijf is bij het baden in het Zijlkerdiep te Beerta de 23-jarige gehuwde Huizinga uit Winschoten verdron ken. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Zondagmiddag ls in de Maas bij Kerkdriel de 15-jarige B. Koers bij het baden verdron ken. Zaterdagavond ls te Drumpt In de Waal tusscben de derde en vierde krib verdronken de 23-jarige J. van Uden uit Tiel, toen hg met eenige vrienden aldaar aan het baden was. Deze plek is een bekende gevaarlijke plaats in de rivier, waar al menig slachtoffer ge vallen is. De rivier is daar zeer diep, terwijl er ook draaikolken zijn. Nabij de uitspanning De Harenberg onder Warnsveld is Zondagmiddag de 45-jarige on gehuwde Notten uit Zutfen, die niet kon zwemmen, in de IJssel verdronken. Gistermiddag omstreeks vier uur is ter hoogte van de Maasbrug te Gennep verdron ken de 11-jarige knaap, P. Teunissen uit Rij kevoort. De jongen, die onvoldoende kon zwemmen, is, ondanks herlïaalde waarschu wingen toch te water gegaan. Na twee uur dreggen heeft men het lgk opgehaald. Gisteravond om halfzeven is de 20-jarige ongehuwde K. Schrijver uit Veenendaal in den Rijn bij Eist bij het baden verdronken. Te Baak onder de gemeente Steenderen, is bij het baden in de Baaksche Beek de 17-jarige J., wonende aldaar, verdronken. Gisteravond gingen enkele jongens baden in het knaaal Twente Rijn bg Waarbeek te Hengelo. De 14-jarige Clemens uit Enschede die niet kon zwemmen, kwam daarbij in een diep gedeelte en verdronk voor de oogen der toeschouwers. Zekere v. d. Z. heeft het lijk later opgehaald. Pogingen om de levensgeesten op te wekken faalden. Schipper doodgebleven. Zaterdagmiddag om 1 uur ontstond op de Schippersbeurs te Gorinchem een relletje naar aanleiding van een geschil omtrent een be vrachting. Een aantal schippers drong naar de aanbesteders en den aangewezen schip per op. Eén der opdringers, de 26-jarige G. Ver- hey is daarbij komen te vallen. Toen men hem te hulp kwam bleek hij dood te zijn. De politie heeft het lijk in beslag genomen en stelt een onderzoek in. Negen personen gewond. Zaterdagmorgen te half elf reed op den rijksstraatweg te Hedel in de richting Utrecht een auto, bestuurd door den heer P. van Hoesel uit Eindhoven. In den auto bevonden zich verder nog vier heeren. Achter dezen wagen reed een open auto, bestuurd door C., chef van de City-garage te Eindhoven en waarin verder nog 2 dames, 2 kinderen en 2 heeren zaten, allen eveneens uit Eindhoven afkomstig. Toen laatstgenoemde auto den eerste wilde passeeren, werd de andere auto in de flank aangereden met het gevolg, dat deze in een sloot terecht kwam, terwijl de aanrijdende auto tegen een langs den weg staanden boom botste. Beide auto's werden totaal vernield. Acht van de twaalf personen werden door glasscherven gewond, een meisje kreeg ern stige verwondingen. Man door motortram gegrepen en overreden. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is een naar schatting 35-jarige man op de Toren laan te Blaricum gegrepen door een passee- rende motortram. Een zijner beenen werd af gereden terwijl hij ook overigens nog ernstige wonden opliep. Per ziekenauto is hij na ter plaatse geneeskundig te zijn behandeld naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. Den bestuurder van de motortram treft geen schuld. Wielrijder aangereden. Eén doode en één gewonde. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur is te Woudenberg op den Rijksstraatweg nabij den Griftdijk een ernstig ongeluk geschied. De ongeveer 35-jarige J. Schreuder uit Ede, die zijn vier-jarig dochtertje achterop zijn rij wiel had, fietste op den Renksweg, toen hij plotseling aangereden werd door een vracht auto, beladen met leege kersenmanden. De heer S. werd zoo ernstig gewond, dat hij on middellijk dood was; zijn vierjarig dochtertje liep een ernstige beenbreuk op. Het kind is zoo lang bij dr. Zweers te Woudenberg onderge bracht. De bestuurder van de vrachtauto reed na het gebeurde in volle vaart door. Het num mer van de auto is niet bekend. Man door auto aangereden. Op den rijksstraatweg bij Beverwijk stak de 48-jarige wielrijder H. Winterdijk uit Alk maar plotseling den rijweg over, met het gevolg dat hij werd gegrepen door den auto van den heer B. K. uit Heer-Hugowaard. De man kreeg zeert zware verwondingen; hij is in zorgwekkenden toestand naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd. Auto tegen boom; een doode. Zondagmorgen is op den Rijksstraatweg van Roermond naar Maastricht nabij eerst genoemde gemeente een auto verongelukt. De wagen werd bestuurd door den heer B. Engels uit Amsterdam. Door het springen van een band reed de auto in snelle vaart tegen een boom. Het voertuig werd totaal vernield. De heer Engels, die van Duitsche nationaliteit was, kwam om het leven. In den auto zaten voorts de heer P. Minnen en zyn echtgenoote, mej. E. Birke, de ver loofde van den heer Engels, allen uit Amster dam. Alle drie werden ernstig gewond naar het r.k. ziekenhuis Laurentius te Roermond overgebracht. De auto had een vaart van omstreeks 100 km, toen plotseling de linkerachterband sprong, met het gevolg, dat ongeveer 100 m verder de wagen tegen een boom aan de lin kerzijde van den weg sloeg. Alle vier inzit tenden werden uit den auto geslingerd. De toestand van den heer Minne en van mej. Birke was Zondagavond zorgwekkend. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJWIEL EN AUTO. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft op den Nieuwendammerdyk te Amsterdam een botsing plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel. De motorrijder en de 20- jarige duopassagiere, mej. E. werden daarbij gewond. Het meisje is met een hersenschud ding opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis, de motorrijder zelf kwam er beter af. Hij kon na in genoemd ziekenhuis te zgn verbonden, naar zgn woning terugkeeren. Zes gewonden, drie ernstig. Zondagochtend tegen acht uur heeft bij het dorp Nyswiller in Zuid-Limburg (gemeente Wittem) een ernstige trambotsing plaats ge had. De tram, die te 6.48 uur uit Maastricht was vertrokken, kwam in botsing met een tram van de Limburgsche Tramwegmaat schappij, die te 7.18 uur Vaals had verlaten. Hoewel de beide trams geen al te groote snel heid hadden, was de botsing zeer hevig. Beide locomotieven werden grooten deels vernield; van den trein uit Vaals werd het personenrijtuig ernstig beschadigd, terwijl het personenrijtuig van den trein uit Maastricht alleen een ingedrukt voorbalcon kreeg. In totaal werden zes personen gewond, van wie drie vrij ernstig. ONGELUK MET rETROLEUMTOESTEL. Vrouw ernstig gewond en aan de gevolgen overleden. Door onvoorzichtigheid bij het bijvullen van een petroleum-gasbrander is vanmorgen, om streeks half acht de kleeding van de 22-jarige mevr. Datema, echtgenoote van den garage houder Tj. Datema, wonende aan den Klei weg 176 te Schiebroek, in brand geraakt. Gil lende liep de vrouw heen en weer, waarop haar man en eenige gasten van spuit zes het huis insnelden en de vrouw de brandende kleeding van het lichaam trokken en met een deken de vlammen verder doofden. De ernstig gewonde vrouw is naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJDER EN VOETGANGER. Gisterenmorgen is de heer P. Mooyen, wonende in de Vrouw Jannestraat te Rotter dam, op de Schiekade met zijn motorfiets gebotst tegen den 54-jarigen J. Legrand, wo nende in de Zomerhofstraat, die daar wandel de. Voetganger en motorrijder sloegen tegen de straat. M. i§ met een hersenschudding en hoofdwonde en L. met een hoofdwonde en een gebroken linkerbeen in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Goed afgeloopen. De familie Pothof uit Hilversum was giste renmorgen op weg naar Wildervank om daar de vacantie door te brengen. Even voor het binnenioopen van den trein te Zwolle, die om streeks 9 uur binnenkomt, sloeg door onbe kende oorzaak het portier open en viel het 8-jarige zoontje, dat er tegen aanleunde, naar buiten. Men liet onmiddellijk den trein stop pen en vond het kind hevig bloedend aan het hoofd langs de rails liggen. Wegwerkers brachten het naar een langs de lijn staand woonhuis, waar dr. ten Doeschate het kind onderzocht. Afgezien van de hoofdwonde bleek het geen ernstige verwondingen te heb ben opgeloopen. Buitenland, j ei-K Elf menschen om het leven gekomen. Zondagmiddag heeft te Turnhout een ontzettend autobus-ongeluk plaats gehad. Een autobus uit Willebroeck die naar Baarle-Hertog was geweest, kwam om streeks vijf uur bg brug no. 1 over het kanaal van Turnhout naar Antwerpen bij het uitwijken voor een wielrijder in het water terecht. Van de 21 personen, die zich in den autobus bevonden, zijn er elf omgekomen. Tien van hen zijn inwoners van Wille broeck. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt nog omtrent het ongeluk, dat er vrij veel personen aanwezig waren op de plek, waar het ongeluk gebeurde. Onmiddellijk werd er hulp geboden. Verschillende drenke lingen waren er inmiddels reeds in geslaagd zwemmend den oever te bereiken. De Neder- landsche schipper Griffioen en diens beide zonen begaven zich herhaaldelijk te water om de andere inzittenden van deze auto op het droge te helpen. In het geheel konden tien personen worden gered, twaalf andere zijn om gekomen. De eigenaar van den toerauto die den wagen bestuurde, is verdronken. De man was vader van 11 kinderen. Verder bevonden zich zeven vrouwen onder de slachtoffers; een van haar was moeder van zes kinderen. Alle lijken konden nog vóór den avond wor den geborgen. Ook de auto is later door de brandweer op gehaald. Wederom een aardbeving in Quetta. Voor den derden keer in een maand is het 'gebied Quetta door een aardbeving geteisterd. Tegen 11 uur Zondagavond werden de eer ste schokken gevoeld, welke 15 seconden duurden. Tot nu toe zijn nog geen slachtoffers te be treuren. 70 mijnwerkers bedolven. Tengevolge van een mgngasontploffing in een mijn bg Foekoeoka in Japan werden 70 mijnwerkers bedolven. Drie hiervan waren op slag dood. Elf der mijnwerkers konden worden gered. Men verkeert in de grootste ongerust heid over het lot der anderen. Volgens een ander bericht zouden er 6 dooden zijn, en 21 zwaargewonden, terwijl slechts 5 menschen vermist werden. Bij Itsjang 100.000 personen dakloos. In de omgeving van de Jangste-rivier eischt de overstrooming steeds meer slacht offers. Tengevolge van dijkdoorbraak zijn bij Itsjang meer dan 100.000 personen dakloos geworden. Het grootste deel der stad staat onder water. Het district Tatsjiakou van Hankou staat eveneens geheel blank. Te Hanjang, dat eveneens door het water werd verrast, konden de bewoners nog juist intijds naar de daken vluchten. De stad Fangtsjang aan de Han-rivier is overstroomd. Talrijke inwoners zijn verdron ken, terwijl duizenden zich nog in levensge vaar bevinden. Volgens mededeeling van te Hankau aan gekomen vluchtelingen is ook de stad Tien- moen volkomen verwoest. Eenige duizenden inwoners zouden verdronken zijn. Geweldige regenbuien in Sjensi en Honan hebben in West-Honan en Sjangtoeng groote overstroomingen doen ontstaan. Op verschei dene plaatsen zijn de dijken doorgebroken, zoodat de watermassa's zich ver over het be woonde land verspreidden. De spoorlijn Pe kingHankau is op vele plaatsen onderbro ken. Bij Yensjoo en Loeghai zijn duizenden personen verdronken. De watermassa's van de Gele Rivier bedreigen een groot deel van West-Sjantoeng. Volgens berichten uit Hankou zijn de over stroomingen van de Jangtse-Kiang even ern stig als in 1931. De rivier Han is buiten haar oevers getreden en heeft het geheele gebied van Tien-Mien-Sin overstroomd. 100.000 men schen zouden om het leven zijn gekomen, ter wijl een kwart millioen huizen zijn wegge spoeld. Ook de stad Hankou wordt zeer ern stig bedreigd. Indien het water nog 30 c.m. stijgt, zullen zoowel Hankou als Woetsjang overstroomd worden. Hier en daar staan de straten reeds blank. De plaatselijke autori teiten doen, in samenwerking met de buiten- landsche consulaire ambtenaren, alles om het gevaar te keeren, doch het heeft den schyn alsof slechts een wonder Hankou voor over strooming kan behoeden. De toestand wordt verergerd, doordat in Tibet de dooi is inge treden. Zeven dooden. De stad New York wordt thans opnieuw door een hittegolf geteisterd. In de beide laatste dagen zijn zeven personen bezweken. Ook uit Nieuw Engeland zijn berichten ontvangen over gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop. Bij Granada (Colorado) hebben wolkbreu ken ontzettende overstroomingen veroor zaakt. Door een windhoos. Een doode, vele gewonden. Het dorpje Fuentes de Valdepero, in de nabijheid van Valencia, is Vrijdagmiddag, naar Reuter uit Madrid meldt, volledig ver woest. Het grootste deel der uit leem ge bouwde huizen der 1500 inwoners werd met den grond gelijk gemaakt. Slechts de kerk en drie steenen woonhuizen bleven behouden. Op den weg naar Valdepero werden sterke boomen ontworteld en op de huizen geslin gerd. Het verkeer is verbroken. Voor zoover thans bekend is, werd bij de ramp een persoon gedood en werden er vele andere gewond. De materieele schade is aan zienlijk. 80 dooden. De overstroomingen in de omstreken van Chicago hebben reeds 80 menschenlevens ge kost. DE WOND DIE MAAR NIET GENAS. Zelfverminking. Voor de rechtbank te Dusseldorp heeft een thans 35-jarige man terechtgestaan wegens een eigenaardige oplichting van de ziektekas zijner vakvereeniging. De beklaagde had tien jaar geleden een geduchte snijwond aan een zijner beenen opgeloopen en deze wond wilde maar niet genezen. Tijdens den duur van de ziekte had de vakbond hem 9000 Mark uitbe taald. Eindelijk werd operatief ingegrepen en toen kwamen vijf stukken koperdraad te voor schijn, die de beklaagde zelf in de wond had gestopt om genezing te voorkomen. Hij is nu, na tien jaar, tot 1jaar gevange nisstraf veroordeeld. Naar vernomen wordt, is een aanklacht in gediend tegen madame Lupescu, de vroegere vriendin van koning Carol, en zou haar ver banning uit Roemenië geëischt worden wegens haar intriges in paleiszaken en dientenge volge haar ongeoorloofde inmenging in staats zaken. Acht arbeiders zwaar gewond. Op de mijn L'Aumonier nabij Luik werden Zaterdag tengevolge van een mgngasontplof fing acht mijnwerkers zwaar gewond. Vijf hunner verkeeren in levensgevaar. De ontploffing zou veroorzaakt zgn door een defecte mijnlamp. Reeds zes dooden. Maandag zijn nog twee arbeiders, die bij de mgngasontploffing in de Charbonnages de Bonne Fin, te Luik, zware brandwonden had den opgeloopen, in het ziekenhuis overleden. Het aantal dooden bedraagt nu reeds zes. De toestand van een zevende slachtoffer is zeer zorgwekkend. Groot aantal molestaties van Joden te Berlijn. Er manifesteert zich thans in Duitschland een nieuwe golf van anti-semitisrne. Schier dagelijks doen zich incidenten voor tusschen leden van nationaal-socialistische organisaties en joden, die gewoonlijk naar een concentra tiekamp worden overgebracht om hun veilig* heid te verzekeren. In het Westen van Berlijn waar, veel joden wonen, is gisteren een groot aan tal molestaties van joden voorgevallen. Ruiten werden ingeworpen en verschei den personen werden mishandigd. Te Breslau zijn 6 joden en 6 Arische vrou wen gearresteerd, die ervan beschuldigd wor den betrekkingen met elkaar te hebben onderhouden. 10 dooden, 27 gewonden. Een der schachten van de mijn Adolf von Hansemann te DortmundMengedo is giste ren door een ontploffing van mijngas ge teisterd, waarbij 10 dooden zijn gevallen. Bovendien zijn er 32 gewonden geteld. De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld, doch het Oberbergamt deelt mede, dat de mijn thans vrij is van ontplofbare gassen. Meer dan 90 pet. geborgen. Het Italiaansche bergingsvaartuig Artiglio is gisteren te Plymouth aangekomen met voor een waarde van 45.000 pond sterling aan gouden baren en gouden sovereigns aan boord geborgen, uit het wrak van het ge zonken stoomschip Egypt. De Artiglio heeft dit jaar, evenals vorig jaar, met het bergingswerk weer bijzonder veel succes gehad. In totaal heeft zij op het oogenblik 90.9 pet. van de sovereigns, 97.4 pet. van het zilver en 98.25 pet. van het goud dat de Egypt aan boord had, weten te ber gen, een buitengewone prestatie als men be denkt, dat het wrak in volle zee ongeveer 120 meter onder den zeespiegel ligt. Zeven jaar geleden begon men met de pogingen tot berging. Op 30 Augustus 1930 werd defini tief de plaats van het wrak vastgesteld en op 22 Juni 1932 werd het eerste goud uit het wrak dooor de Artiglio boven water ge bracht. MUITENDE VROUWEN. Reuter meldt uit Berlijn: Te Liegnitz in Silezië wachten een 50-tal vrouwen op hun proces. Zij worden beschul digd van muiterij in de groote vrouwen gevangenis van Janer. Tot nu toe heeft hiervan nog niets in de Berlijnsche pers gestaan. Het schijnt, dat de vrouwen ontevreden waren over het voedsel en de discipline in de gevangenis, en gezamenlijk protesteerden, hetgeen met kracht is onderdrukt. Het proces wordt nog deze maand ver wacht. Zaterdagmiddag heeft op het vliegveld te Eelde de officieele opening plaats gehad van het stationsgebouw, dat op dit vliegveld is gesticht. Op het breede terras was een uit gelezen gezelschap bijeen om deze plechtig heid bij te wonen. Aanwezig waren de minister van defensie, mr. L. N. Deckers en zijn ambtgenoot van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, de commissarissen der Koningin in de provincies Groningen en Drente, de ge meentebesturen van Groningen, Assen en Eelde, generaal Raaymaakers, de inspecteur van de militaire luchtvaart. De heer K. Brok, lid van Ged. staten van Drente, heeft allen welkpm geheeten, inzon derheid genoemde autoriteiten en daarna het woord gegeven aan de commissaris der Ko ningin in de provincie Drente, mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk die de openings rede hield. Hierna sprak de minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude mede namens den minister van defensie. Daarna sprak de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, dr. J. P. Fockema Andrae. Vervolgens sprak de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., die een woord van dank bracht aan de vennootschap die deze vlieghaven heeft gesticht. Na de lunch had de overdracht plaats van het gedenkteeken ter eere van den Noorde lijken pionier op luchtvaartgebied den heer Hayo Hendriks, die op een zijner tochten op Eelde is neergestort. Hierna begonnen demonstraties op het vliegveld. Hooggeplaatste officieren omgekomen. De Japansche militaire luchtvloot heeft twee toestellen door ongelukken verloren. Door motordefect is een vliegtuig gevallen, waarin zich de commandant van de luchtvaartafdee- ling Tokio bevond. De commandant, kolonel Tanaka en de bestuurder van het vliegtuig, luitenant Otasjio, vonden den dood. Verder is ten zuiden van het eiland Sjikokoe een vliegtuig gevallen. Hierbij kwam de com mandant van het vliegtuig-moederschip Ak' 'i de kapitein ter zee Jamada, om het leven.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10