Transpireerende Voeten Julianadorp Anna Paulowna. Wieringen. Callantsoog. Schagen, Texel. Marktberichten. Laatste berichten. Ernstig vliegongeluk nabij De Kooy. De Postvluchten van en naar Indië. Ijsafzetting op de vleugels van vliegtuigen. Krijgstoerustingen in Oost-Afrika. Burgerlijke Stand HELPERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JULI 1935. Opening Clubhuis Nederl. Californië. Land- Q T uinbouwnieuws Veevoeder. Marmeberichten. Wat voor weer vandaag? Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder Dit is het meest afdoende middel. Ia bussen van 45 en 60 ct Alleen by Apoth. en Drogisten. Terugreis. De „Maraboe" is Maandag 15 Juli van Ran- goon vertrokken en dien dag te Jodhpur aan gekomen. De „Koetiling" is Maandag 15 Juli van Athene vertrokken en dien dag te Amsterdam aangekomen. Heenreis. De „Peerkoetoet" is Maandag 15 Juli van Bagdad vertrokken en dien dag te Karachi aangekomen. De ..Oeverzwaluw" vertrok 14 Juli van Ran- goon en arriveerde denzelfden datum te Sin gapore. Een nieuw bestrydingsmiddel. De twee meestgevreesde vijanden van het moderne luchtverkeer zijn blikseminslag in het vliegtuig en ijsafzetting op de vleugels. De wetenschap heeft den strijd tegen deze beide vijanden aangebonden. Het vraagstuk van den blikseminslag wordt ook in Neder land ernstig bestudeerd. De ijsafzetting op de vleugels van vlieg tuigen is een onderwerp, dat meer in het bui tenland dan in ons eigen land de mannen van de wetenschap bezighoudt. De firma Dunlop komt thans met een vin ding, die op het principe berust, door het aanvoeren van een chemisch vocht naar de vleugelranden, die daartoe overtrokken zijn in de eerste plaats met een stoffen bekleed sel aan den bovenkant, voorzien van rubber, daarover heen een laag katoenen stof, die poreus is. Door het omdraaien van een knop stelt men den toevoer van het vocht in werking, dat nu stroomt door een rubberpijp naar de randen van de vleugels. De vloeistof, die gebruikt wordt is ethy- leen glycol, waaraan een zeker percentage ethyl-alcohol is toegevoegd. Vrijdag is deze nieuwe vinding gedemon streerd in het gebouw van Dunlop, te Am sterdam, door kapitein H. S. Robertson, den leider van de luchtvaart-afdeeling, in tegen woordigheid van den heer B. G. Wood, den directeur voor Nederland. Gezien het feit, dat de statistieken aanwij zen, dat hier in Europa gedurende 20 pro cent van den jaarlijkschen vliegtijd er kans bestaat op ijsvorming, is het aanbrengen van een of andere vinding tegen dit euvel zeker niet overbodig. Kapitein Robertson wees er nog op, dat de ijsvorming zich het gemakkelijkst voordoet als men vliegt op een hoogte van één tot twee duizend meter en de temperatuur slechts even onder het vriespunt is. Bij genomen proeven werd in vijf minu ten tijd een vliegtuig in de lucht ontdaan van een groote ijsafzetting op vleugels en stuurvlakken. 180.000 man Italiaansche troepen en arbeiders. Italië is gedwongen tot de uiterste maatregelen van militairen aard. Een vijfde divisie infanterie en een vijfde divisie zwarthemden zijn in Italië gemobili seerd, alsmede de specialisten van de genie van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 en de specialisten van de luchtvaart. Verder is order gegeven onmiddellijk tien duikbooten te bouwen, welke nog in het na jaar van stapel moeten loopen. In een officieel communiqué wordt dien aangaande medegedeeld: Het versnelde rhythme van de militaire maatregelen in Abessinië dwingt tot nieuwe militaire maatregelen te némen. Het mobilisatieprogramma voltooid. Met de mobilisatie van bovengenoemde twee divisies heeft Italië, naar Reuter uit Rome verneemt, zijn mobilisatie-programma inzake de Afrikaansche expeditie voltooid. Op het oogenblik bedraagt het aantal gemo biliseerde divisies 10, waarvan 5 infanterie divisies, vertegenwoordigend ongeveer 65.000 man en 5 ter gezamenlijke sterkte van onge veer 50.000 man. Bovendien beschikt het Oost-Afrikaansche contingent over 35.000 man koloniale troepen. Het aantal werklieden, dat naar Oost- Afrika is gezonden voor het aanleggen van wegen, ligt tusschen de 20 en 30.000. Italië beschikt dus op het oogenblik voor de Afrikaansche expeditie over ten minste 180.000 man. Een te spraakzame prinses. Pz'inses Rassariheshla Tamaya, een nicht van den keizer van Abessinië, die te New- York muziek studeert, heeft aan een verte genwoordiger van Reuter verklaard, dat de keizer een oorlog met Italië al zes jaar lang voorbereidt. Er ligt munitie opgetast in ge heime bergplaatsen in de bergen, de troepen zijn gedrild door buitenlandsche officieren en er zijn kelders gegraven om als beschutting tegen luchtaanvallen te dienen. van Den Helder Van 13 t.m. 15 Juli 1935. BEVALLEN: A. D. H. CrucqLeeman, d.; M. KramerKapitein, z.; Ch. J. P. Braven- boervan Dalen, z.; H. J. AriesVonk, d.; T. D. Booijvan der Woude, d.; F. Weber Srzama, z.; K. Bontesvan den Berg, d.; J. J. Weijdertde Jonge, z.; M. van Urk Loosman, d. OVERLEDENL. Zander, wed. van J. P- Jansen, oud 69 jaar. EXCURSIE BIJENTEELT. Zondag j.1. hield de afd. Den Helder en Om- stieken van de Ned. Ver. tot Bevordering der Bijenteelt haar jaarlijksche excursie. Dit ge schiedde onder buitengewoon gunstige weers omstandigheden en onder leiding van den Bijenteeltleeraar, den heer Ter Brugge, van Heiloo. VERLOTING OUDER-COMMISSIE O. L. SCHOOL. Muziek van Harmonie „Kunstzin". Maandagavond had in de zaal van het Café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen de verloting plaats, welke dient tot stichting van een fonds om diverse belangen van de O. L. School te behartigen. De leiding hiervan be rust bij de Ouder-Commissie Vooraf werd door de Harmonie „Kunstzin" in haar muziektent een uurtje geconcerteerd, hetwelk op dezen stillen zomeravond zeer in den smaak van het publiek viel. Toen trok men naar binnen Hieronder volgen de 66 lotnummers, waar op een prijs is gevallen: 178 598 1 992 340 372 644 812 182 323 142 87 246 654 591 814 464 909 520 483 899 242 847 305 332 650 283 688 875 219 370 16 783 519 934 916 177 631 685 734 288 862 463 10 944 929 681 181 906 914 659 853 277 322 859 462 752 695 152 112 683 776 973 824 897 755 Van onze in Den Helder studeerende jeugd werden bevorderd: Op de U.L.O.-school: C. Houtlosser, D. Kaan, S. Liefhebber naar de 3e klas; M. Sinke naar de 4e kl. Op de H. Handelsschool: D. Klerk naar de 2e kl.; J. van Duuren naar de 4e kl.; W. Eg- mond en N. Keijzer naar de 5e kl. Op de- H.B.S.: F. Nieuwland en A. de Wilde naar de 2e kl.; C. Taillie, J. Smit en M. Wis- sekerke naar de 3e kl.; A. Blok J. v. d. Goes, A. Groneman, Joh. Groneman, J. Kommer en E. Lanting naar de 4e kl. T. Kooij, leerling van de U.L.O. te Schagen, slaagde te Alkmaar voor het diploma A. T LIEP GOED AF, MAAR NIET VOOR DEN AUTOBESTUURDER. Toen Van N., uit Breezand, Zondagavond met een auto op de Molenvaart reed, wilde hij een wielrijder, die voor hem uit fietste, en reeds ter hoogte van den Nieuweweg was, nog voorlangs passeeren om dezen weg in te draaien, terwijl het natuurlijk z'n plicht was geweest, vaart te minderen en achter den wielrijder om te gaan. De fietser had de te genwoordigheid van geest met de auto mee den Nieuweweg in te draaien en werd nu nog wel geraakt, maar kwam er toch heelhuids af. Toch maakte Van N. een slechte beurt, want de wielrijder was... veldwachter Hoexum in burger, die het jongmensch niet alleen over zijn grove onvoorzichtigheid de les moest lezen, maar ook nog een bonnetje bezorgen, omdat hij niet eens in het bezit van een rij bewijs was en dus niet gerechtigd was een auto te besturen. BRANDJE. Maandagmiddag ontstond brand in een bol lenschuur aan de Molenvaart, waarvan de heer S. Koster een gedeelte in gebruik had voor berging van hooi. Vermoedelijk was hooibroei de oorzaak van den brand, die tot gevolg had, dat het gedeelte waar het hooi lag geheel uitbrandde. Het grootste deel van de schuur bleef door ingrijpen van de brand weer behouden. Anna Paulowna. Z.A.P. II—N.V.C. II. De beide elftallen van Z.A.P. speelden in de Spoorbuurt wedstrijden tegen elftallen van de Noordw. Voetbalclub. De vereeniging „Con- cordia" van Breezand verleende daarbij muzi kale medewerking. Eerst kwamen de tweede elftallen in het veld. In het begin ging de strijd vrijwel gelijk op. Het duurde dan ook geruimen tijd eer Z.A.P. de eerste goal scoorde. Voor de rust ontstond nog uit een vrijen schop een tweede doelpunt. Na de rust was aanvankelijk N.V.C. sterker, maar langzamerhand kregen de Z.A.P.ers weer meer overwicht en wisten den eindstand op 30 te brengen. Z.A.P. I—N.V.C. I. Het eerste elftal van Z.A.P., dat evenals het tweede door het winnen van den toss, voor de rust het windvoordeel had, maakte reeds na ongeveer 10 min. spelen uit een snellen aanval het eerste doelpunt. Maar na korten tijd had N.V.C. reeds gelijk gemaakt. Van den aftrap af g;ing Z N.P.'s middenvoor er van door en gaf zijn club weer de leiding. Rust 21, In de tweede helft had N.V.C. met wat meer geluk, behalve den gelijkmaker, zeker meerdere doelpunten kunnen scoren. Het bleef echter by het eene doelpunt dat kort na de rust werd gescoord. Eindstand dus 22. AFWEZIGHEID BURGEMEESTER KOLFF. De burgemeester dezer gemeente zal van 21 Juli t.m. 15 Augustus a.s. met verlof af wezig zijn. Gedurende dien tijd zal hy worden vervangen door den Loco-burgemeester, den heer P. Kaan. WERKVERSCHAFFING. Blykens mededeeling van Z. E. den Minister van Sociale Zaken zal het ziektegeld voor ar beiders uit deze gemeente, tewerkgesteld bij de werkverschaffing in den Wieringermeer- polder worden berekend naar een loon van 2 per dag. Hippolytushoef EEN RADIO-KERKDIENST. De radio-kerkdienst in de Doopsgezinde kerk te Hippolytushoef van j.1. Zondagavond werd dien avond per radio uitgezonden door de V.P.R.O. De kerk was vol bezoekers en in den dienst ging voor Ds. H. W. Meihuizen alhier, organiste was mej. Remmie ten Hagen uit Weesp. Zoowel de preek, het gezang als orgelspel, alles kwam flink door, zoodat de V.P.R.O. met groote voldoening op deze uit zending kan terugzien. EEN STRAATPREDIKING. J.1. Zaterdagavond werd op 't Kerkplein te Hippolytushoef een straatprediking gehouden. Sprekers waren de heeren J. Oranje (cand.), W. Jansen, beiden alhier en Hooimeier van Anna Paulowna. De Muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" van Breezand zorgde voor mu ziek. Het een en ander trok vrij wat belang stelling. SCHOOLBEVORDERINGEN. Te Den Helder werd S. C. Veerdig Pz. bevor derd van de 2e naar de 3e klasse H.B.S. Aan de Hoogere Handelsschool van de 3e naar de 4e klasse S. Lont Albz. Aan de U.L.O.-school van 3b naar 4b Nicoline Kolff. Eindexamen U.L.O.a Dina Kok en voor toelatingsexamen aan de R.H.B.S. B. van 't Hof, allen alhier. ONDERHANDSCIIE OPDRACHT. Aan den aannemer, den heer J. C. de Vries, is onderhands opgedragen de bouw van een woon- en winkelhuis, annex smederij en rij wielreparatie-inrichting voor den heer J. Smid aan de Klieftstraat, alhier. NIEUWBOUW. Men deelt ons mede dat aan het Viervoets pad te Hippolytushoef voor den heer G. Ar- wert te Groningen een nieuw woon- en win kelhuis, annex brood- en koekbakkerij zal verschijnen. Politie. Verloren: Een smalle platina armband, in het midden een diamant, waaromheen een zwarte steen; Een bankbiljet van 10 gulden; een bruine jas; een poloshirt; een portefeuille met diverse papieren. Gevonden een rijzweep. Inlichtingen bij den gemeente-bode te Hippolytushoef. GESLAAGD. De heer K. Kos, te Groote Keeten (Gem. Callantsoog) is te Amsterdam geslaagd voor Esperanto-Diploma A. EEN DRUKKE ZONDAG. Zondag j.1. is zeker de tot-nu-toe drukste Zondag geweest. Honderden dagjesmenschen trokken uit alle richtingen per fiets of auto onze badplaats binnen. Het auto-parkeer terrein bij Hotel „Duinzicht" was meer dan vol. Op het strand heerschte een drukte van belang. Alle strandtentjes waren bezet en de eigen tenten waren legio! Met de zomergasten gaat het niet zoo roos kleurig. Wel zijn vele houten zomerwoningen verhuurd, maar de meeste voor een te korten tijd. Vérleden jaar om dezen tijd waren de meeste pensions reeds volgeboekt. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 19 Juli 1935, des namid dags ten kwart over zeven. 1. Ingekomen stukken en adressen. 2. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raads leden. 3. Vaststelling suppletoire begrooting dienst 1934. 4. Voorstel tot aanvulling van de ver ordening op de heffing van keurloonen. 5. Voorstel tot wijziging van de verorde ning als bedoeld in art. 15 der Leerplichtwet. 6. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor den cursus in de Fransche taal. 7. Voorstel tot wegverbetering in de Hoep. 7a. Voorstel tot aansluiting van „de Nes" aan Waterleidingnet. 8. Voorstel tot grondruil met de erven J. Castricum. 9. Voorstel tot wijziging van het raads besluit tot het aangaan van een geldleening, groot 70.000. 10. Voorstel tot wyziging van de Alge- meene Politieverordening. 11. Voorstel tot aanvulling van de veld wachtersverordening. 12. Voorstel tot wijziging verordening hef fing vergunningsrecht. 14. Aanbieding gemeenterekening, dienst 1934. 15. Vaststelling kohier hondenbelasting, dienst 1935. MARKTOVERZICHT. Elke week wordt de aanvoer van vette koeien beter. De handel was niet zoo goed als de vorige week. Hoogste noteering 26 ets. en in massa 212.50, afkomstig van den heer M. Hopman van Burgerbrug. De handel in gelde- en kalfkoeien was zeer matig. Paarden duur. Nuchtere kalveren handel vlug en duur. Vette kalveren stug. Magere scha pen, handel matig. Vette schapen, handel goed tot 17% hoogste noteering. Lammeren van de weide 57% gld., voor de slacht tot 8% gld, stug. Vette varkens, handel vlug, tot 19 ets. De handel in biggen was goed, tot 15. Op de kippenmarkt bleef alles bij het oude. DE M.U.L.O.-EXAMENS. Ook de laatste candidaat van de Schager U.L.O.-school, Tinus Kooij te Anna Paulowna, is voor het M.U.L.O.-diploma A geslaagd.. De school kan met voldoening op de resul taten van dit jaar terugzien. Van de 12 can- didaten slaagden er 11, waarvan 4 voor het B-diploma. Van de geslaagden deden er 9 examen in alle vakken. Dit was mogelijk, doordat Handelskennis als examenvak op de school is ingevoerd. GEPLAATST. Met ingang van 5 Augustus is Cor Marees alhier, die de vorige week slaagde voor het M.U.L.O.-diploma B, geplaatst by de Ned. Middenstandsbank te Schagen. GESLAAGD. Voor het M.U.L.O.-diploma A slaagden Za terdag j.1. Age Uitterdijk te Wieringerwaard en Annie de Waard te Barsingerhorn, leer lingen van de U.L.O.-school te Schagen. Lideke Eikema, leerlinge van de O. L. school te Schagen, is geslaagd voor het toe latingsexamen le klas Gymnasium te Alk maar. BEVORDERD. Aan de R.H.B.S. te Alkmaar werden be vorderd Van 1 naar 2: P. Timmerman, van 2 naar 3: P. Schoorl en Jb. de Boer, en van 3 naar 4: H. de Raat en J. Schene, allen alhier. Onder de duinen op ons eiland, ongeveer een half uur gaans, ten Zuiden van De Koog, op een buitengewoon aangenaam plekje van Texel lag sinds jaar en dag een wild stuk bosch, genaamd „De Nieuwe Aanleg", eigen dom van verschillende personen, en verschei dene Hectaren groot. In dit bosch, dat niet snel groeit, werd zoo goed als niet gekapt; men liet de natuur daar geheel den vrijen loop, zoodat zich daar, zonder bescherming, een typisch natuurmonument had ontwikkeld. De vogels vooral vonden in dit eenzaam bosch een ideale broedplaats. Voor enkele jaren echter is 't isolement van deze omge ving eenigszins opgeheven door aanleg van den Min. Ruysweg, de verbindingsweg tus schen De Koog en de bosschen op de Wester- mient. Voor eenigen tijd is de aandacht van enkele personen op dit bosch gevallen als zeer geschikt terrein voor bouw van een vacantie- oord. Weinig bemerkte men hier evenwel dat deze zaak op zoo grooten voet werd opgezet. Op uitnoodiging brachten wij Zaterdag een bezoek aan dit nieuwe vacantie-oord, dat men den typischen naam „Neder. Californië" heeft gegeven. Langs een zandweg, werden wij hobbelend en schommelend vanaf den Koogerweg, vervoed naar een heerlijke plek midden in 't bosch, waar 't clubhuis is ver rezen. Van buiten is 't gebouw nog niet ge heel afgewerkt, zoodat hiervan nog weinig valt te zeggen, alleen dat 't van behoorlijken omvang is. Bij 't binnentreden van de conver satiezaal stonden wij niet weinig verbaasd. Keek men niet door ue ruime vensters overal in 't bosch, dan zou men zich werkelijk ver plaatst wanen in een salon aan boord van weelderig ingerichte Oceaanstoomer; vooral krijgt men dien indruk omdat deze zaal 'ji het midden geen plafond heeft en evenals bij de groote" passagiersschepen, de galerijen die naar de slaapkamers voeren, in verbinding staan met de conversatiezaal. Men heeft daardoor tevens een heerlijk frissche zaal verkregen, aan de inrichting hiervan zijn geen kosten gespaard, terwijl 't blijkbaar de direc tie, de heeren Bakker en Kok, niet aan goe den smaak heeft ontbroken, 't Buffet (waar achter de keuken is gelegen) is uitgevoerd in mahoniehout met geslepen glas en maakt evenals de lichtkronen, die in 't geopend pla fond hangen een schitterenden indruk. In 't midden der zaal heeft de firma Vlessing (die 't gebouw stoffeert) een keurige inlaid vloerbedekking uitgevoerd, een vloer, die naar men ons mededeelt ook zeer geschikt is voor dansvloer. Langs beide zijden vindt men touwmatvloerbedekkingen De plafonds in de zijbeuken zijn uitgevoerd in triplex-vakken, 't geen uitstekend voldoet; in de zaal' is een kostbare automatische pa théfoon geplaatst, die ook met radiostations 'n verbinding kan worden gebracht. De heer Bakker voerde ons verder naar boven, waar we de slaapvertrekken in oogenschouw na men. 't Is alles eerste klas, overal vindt men vaste waschtafel en in vele kamers opklap- bedden. Stroomend water is door 't geheele gebouw aanwezig. Boven vindt men op twee vleugels gelegen heid tot 't nemen van een douehebad. Het ge bouw is voorzien van een eigen eiectr. licht installatie. De electrische kabel van de T. E. M. ligt te ver van deze plaats verwijderd om stroom te leveren. Voor zoover wij 't kunnen beoordeelen zal deze electrische installatie (de 45 P.K. Lister-motor en dynamo zijn ge leverd door de firma Brinkman en Niemeyar te Zutphen) uitnemend voldoen. Ook maakten wij nog een wandeling door het bosch, dat 't gebouw omgeeft, ook daar is alles nog niet gereed, 't bleek echter vol ideale plekjes voor vacantiegangers, o.a. is men met den aanleg van een vijver in dit bosch begonnen. Voorloopig zullen pl.m. 50 zomergasten in dit hotel kunnen worden ge plaatst. Boven zijn achttien en beneden vier slaapvertrekken, doch naast het hoofdge bouw is nog een vleugel in aanbouw waarvan echter de afwerking voorloopig is stopgezet. Ook is een afdeeling voor kegelbaan aan wezig, die echter nog niet in gebruik is geno men. Wanneer de weg, die naar dit heerlijk plekje voert, verbeterd zal zijn, schijnt on3 dit een ideaal vacantieoord toe. Architect van dit gebouw is de heer Schermer geweest; het werk is geheel in dag uur uitgevoerd. EEN VREEMDE HOTELBEZOEKSTER. Zaterdag kwam plotseling een prachtige fazanten-hoen de groote zaal van hotel „De Lindeboom" binnen vliegen. Het dier, dat waarschijnlijk door vermoeidheid deze onge wone rustplaats uitkoos, kon gemakkelijk door het personeel worden gevangen. WINKELNIEUWS. De heer R. J. Boom, heeft dezer dagen een nieuwe muziek- en instrumentenzaak ge opend in de Weverstraat te Den Burg. Daar toe is een woonhuis van den heer Huisman omgebouwd. De winkel maakt een zeer goe den indruk. NOG EEN NATUURMONUMENT OP TEXEL? Dr. Jac. P. Thijsse's naam is onafscheidelijk verbonden aan de bekendheid, die onze ge meente op 't gebied van fauna en flora heeft verworven. Met zeer veel genoegen is alhier dan ook de mededeeling uit de Nederlandsche dagbladen ontvangen, dat men voornemens is opnieuw Texel met een natuurmonument te verrijken en aan dit nieuwe vogeloord den naam te verbinden van den heer Thijsse, die zooveel voor ons eiland heeft gedaan. Dr. J. P. Thijsse viert n.1. op 25 Juli a.s. zijn 70sten verjaardag en bij die gelegenheid wil men hem een nationaal huldeblijk aan bieden, dat zal bestaan uit een nieuw natuur monument op Texel, gelegen tusschen Oude- schild en Oosterend. 't Land. dat hiermede wordt bedoeld, is gelegen iets ten Noorden van Dijkmanshuizen, achter de hofstede, be woond door mej. wed. Dekker. Nu reeds, ondanks geringe bescherming, is 't bedoelde, laag gelegen en onvruchtbare land, een uit gezocht schoon vogeloord. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: Geert Mennes Gnodde, 7^ jaar. geh. m. Anna Dirkje Kooiman. POLITIE. GEVONDEN: 1 rijwielplaatje en 1 voetbal. MARKTOVERZICHT. De vee-aanvoer was Maandag iets grooter dan vorige week; 't marktbezoek was echter nog niet groot. De lammerenprijs bleef vrijwel gelijk, gemiddeld werd 6 per stuk betaald; de beste brachten 7 op; de lammeren waren over 't algemeen van prima kwaliteit. De oude schapenhandel begint een weinig; de prijs voor vette was ongeveer 14, voor magere 8 10. De rundveeprijs is laag, de aangevoerde koeien brachten ongeveer 100 op. Een zeer beste melkkoe ging voor ruim 130. Nuchtere kalveren deden gemiddeld 6.50; fok of vette kalveren tot 30. Voor een goede big werd 11 betaald; de varkens voor de slacht doen op de boerderij 18 tot 19 cent per pond. De eierenprijs aan de veiling is stijgende, betaald werd plm. 15 cent meer dan vorige week, de middenprijs (eieren van 60 kg) liep van 2.35 tot 2.40 per 100 stuks. e n TEELTREGELING 1935. Door de Nederlandsche Veehouderycentrale wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt t.g.t. maatregelen te treffen, welke voor komen, dat kalveren, welke voorshands als z.g. reserve-kalf zonder identiteitsbewijs kun nen worden gehouden, tengevolge van een voorspoedige ontwikkeling aan de teeltrege ling 1935 onttrokk5n zullen worden. Prijsverschillen. Het bestuur van de Stichting Nederland sche Meelcentrale heeft de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten vastgesteld op de navolgende bedragen per 100 K.G. Inklaring Inklaring van 15 Juli van 1 Sept. t/m. 31 Aug. t/m. 31 Dec. voor lijnkoeken0.75 0.75 voor soyaschroot0.50 0.60 voor grondnootkoeken 0.25 0.35 voor grondnootschilfers 0.50 0.60 voor cocoskoeken1.1.10 voor Ned. Oost-Ind. cocoskoeken 0.75 0.85 voor sesamkoeken 0.65 0.65 voor tot andere soorten «■eevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot boven genoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. Naar wij vernemen, heeft de Crisis-Zuivel- Centrale bepaald, dat in het Regeeringscon- tract voor inkoop van consumptiemelk 1935 1936 met ingang van 3 Juni 1935, in plaats van „Crisis-Zuivel-Centrale" dient te worden gelezen „afdeeling Zuivelsteun der Neder landsche Zuivelcentrale". Hr. Ms. „Van MAERLANT". Hr. Ms. mijnenlegger „Van Maerlant", onder bevel van Hen len luit. ter zee O. R. F. Immink, is gisteren uit Lowestoft vertrokken. Kapitein ter zee H. J. van der Stad wordt binnenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië in Nederland terugverwacht. Officier van gezondheid 2e kl. der zeemacht J, L. M. de Wolf is aangewezen voor den dienst in West-Indië en met het s.s. Colum- bia 12 dezer naar Curagao vertrokken. Luitenant ter zee 2e kl. G. E. A. Daane Bolier, die bestemd is voor den dienst in West- Indië (Curagao) is 12 Juli met het s.s. Colum- bia daarheen vertrokken. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luit. ter zee 3e kl. Kon. Marine reserve J. J. Thomas den 15en Juli geplaatst bij den onderzeedienst te Willemsoord. De Veemarkt. ALKMAAR, 15 Juli 1935. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 89 vette koeien 110195; 29 vette kalveren 2560- per kg. 4565 cent; 52 nuchtere kalv. (slacht) 4-12; 280 vette var kens per kg. 3337 ct. Handel matig. Amsierdamsehe aardappelprijzen. AMSTERDAM, 15 Juli 1935. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Andijker muizen 5%6 cent, Lan- gedijker muizen 5%6 cent, Rijper muizen 5 5% cent, Westlandsche muizen 66% cent, Hillegommer muizen 77% cent, IJpolder muizen 55% ct., Kleine muizen 3%4 cent en Bonken 4%-5 cent per kg. Totaalaanvoer 157.100 kg. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 15 Juli 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 383 stuks vette koeien, le kw. 54 58 cent, 2e kw. 4252 „ent, 3e kw. 3038 cent per kg. slachtgewicht; 15 Stieren 36 40 cent per kg. slachtgewicht; 123 Melk- en kalfkoeien 120160; 169 vette kalveren, 2e kw. 3038 cent, 3e kw. 2228 cent per kg. levendgewicht; 157 nuchtere kalveren 2.50— 6.50; 40 schapen 1217; 24 Lammeren 811; 401 varkens, vleeschvarkens wegen de van 90110 kg 4142 cent, zware var kens 3738 cent per kg. slachtgewicht; 19 Paarden 60100. BROEK OP LANGENDIJrS., 15 Juli 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 200.000 kg. Aardappelen: Schotsche muizen 3.50—4.70; Drielingen 1.50—3.20; Schoolmeesters 3.50; 16000 kg Roode kool 2.10— 2.60; 150 kg Zilvernep 6.20, alles per 100 kg. 1700 bos Peen 2.10—2.00; 5000 stuks Bloemkool 2e soort 2.10ƒ2.80. Veemarkt Texel, 15 Juli. 371 lammeren 47.31 schapen 8 15, 3 koeien 90130, 7 graskalveren 20 30., 7 nuchtere kalveren 58, 7 big gen 9—12. Eierenveiling. Texel, 15 Juli. Aangevoerd 78455 eieren. 50— 56 kg. p. 100 2.202.30, 5862 kg. per 100 2^252.55 62—64 kg. per 100 2.45— 2.65, 66—70 kg. per 100 2.70— ƒ3.00. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Juli. Schotsche muizen 2—4.50, grooten 2.60—3.50, drielingen 1.50—2.20, per 100 kg. Officier vlieger-gedood. Hedenmorgen tien minuten over half tien is de Fokker"jager D VH no. 29 aan de overzyde van het Noord-Hollandsch Kanaal, tegenover het vliegkamp de Kooy op 100 M, afstand daarvan, neergestort. Do officier-vlieger 3e kl. M. Hole wijn, die nog in de opleiding was, is (laarbjj veron gelukt. Hy was de eenige inzittende. Het slachtoffer is 80 December 1918 geboren en was op 28 December 1934 officier ge worden. Hy was ongehuwd, zyn ouders wonen in Rotterdam en zyn onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. De heer Holewyn was voor een oefentocht op gestegen en is waarschijnlijk door een vliegfout gevallen op 40 M. hoogte. Het stoffelijk overschot is naar het Ma rine-Hospitaal vervoerd. Men Is onmiddel lijk met de berging van het toestel begon nen, PURMEREND, 16 Juli. 1606 kg. boter per kg. 1301.45, 220 vette koeien p. k.g 4057 c., 170 gelde 80130, 94 melk 110170, stug, 36 stieren 3242 c., matig, 9 paarden 60130 stug, 167 vette kalveren p. kg. 3045 c. ma tig, 342 nuchtere kalveren v. d. slacht p. st. 39 stug.v. d. fok 813, 191 vette var kens v. d. slacht p. kg. 3437 c., matig, 28 magere varkens p. st. 1323, matig, 219 biggen 815, matig, 491 schapen 618 stug, 26 bokken 311 matig, 391 lammeren 37 stug. Kipeiere^ 2.252.75, Eendeiren 1.55, per 100 st., Piepkuikens p. kg. 5065 c. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Juli. Medegedeeld door het Komnklyk Meteorologisch Instituut. Verwachting Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Mogelijk eenige regen en iets koeler. Temperatur van het zeewater: 18°.3 C is 65.1 F. DE TOUR DE FRANCE. Tiende étappe voor Jean Aerts. De tiende étappe van den Tour de Franee Digne—Nice (156 km) is gewonnen door den Belg Aerts in 4 uur 22 min. 35 sec.; 2. La- pébie (Frankrijk) individueel, zelfden tijd; 3. Ruozzi (Frankrijk), toerist, zelfden tijd; 4. Le Grevès (Fr.), zelfden tijd; 5. Spelcner (Fr.), 4 uur 22 min. 45 sec.; 6. Morelli (Ita lië) 4 u. 25 min. 3 sec.; Romain Maes werd tiende in denzelfden tijd als Morelli en Ca- musso (Italië) en leidt nog steeds. VAN VLIET HEEFT BLOED VERGIFTIGING. De Ned. sprintkampioen Arie van Vliet, die onder de goede zorgen van Guus Schilling, te zaaien met Peperkamp Donderdag j.1. naar Mancheter was vertrokken om aldaar Zater dag aan wedstrijden deel te nemen, is Zater dag hals over kop uit Engeland teruggeko men en met een bloedvergiftiging in de Luthersche Diaconesseinrichting alhier opge nomen. Dr. Tetzner achtte het raadzaam Van Vliet terstond op te doen nemen. Hoewel de bloed vergiftiging zich Zondag laat niet zoo ernstig liet aanzien, staat toch vast, dat Van Vliet minstens één week verpleegd zal moeten worden. WIELERBAAN „WIERINGEN". De wedstryden van Zondag. Zondagmiddag om 2 uur vingen de aange kondigde wieler-wedstrijden op onze wieler baan aan. Ruim duizend personen hadden zich van een plaats voorzien. Het weer was niet zoo warm en werkte uitstekend mede. Hier laten wij de uitslagen volgen. Sprint-series nieuwelingen. le serie; 1. Meijer, 2. Bakker. 2e serie: 1. Muntjewerf, 2. Jongert. 3e serie: 1. C. Smit (Schagen), 2 Dienaar (Helder). 4e serie: 1. J. Smit (Schagen), 2. Korshui- zen (Wier.) Tijdrace over een ronde met vliegende start (amat. en onafhank.j. Deze race was zeer interessant. Willemse uit Schagen, welbekend van vorige wedstrijden, was ontegenzeggelijk de sterkste sprinter. Uitslag: 1. Willemse, 13 Vb sec. 2. Zwart, 132/b sec. Demi-finale sprint-nieuwelingen. le serie: 1. Muntjewerf. 2. C. Smit. 2e serie: 1. Smit. 2. C. Jongert. Achtervolging. le. serie: 1. Scheidler-Breij. 2. Peetoom- Oudolf. 2e. serie: 1. Kuiper-Kanon. 2, Zwart- Oomkes. Finale sprint. 1. J. Smit (Schagen). 2. Muntjewerf (A.P.), 3. C. Jongert. (C. Smit viel af). Finale achtervolging. 1. Kuiper-Kanon. 2. Scheidler-Brey. Afval-race nieuwelingen. le serie: 1. Tichelaar; 2. N. Kossen; 3. J, Smit; 4. Hussaards. 2e serie: 1. Klink; 2. C. Smit; 3. Korshulzen; 4. Dienaar. De winnaars werden alle acht in een finaio geplaatst. Koppelwcdstryd Amat.-onafhank. 1. PeetoomOudolf, 0 punten; 2. Kuiper- Kanon, 4 punten; 3. SchaperVan Rooyeu, 18 punten; 4. ScheidierDe Brey, 11 punten; 5, NagelPortenger, 8 punten; 6. Buschman Hollander, 5 punten.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11