tot 1Aug. gratis Stadsnieuws Bankier Schaap le Parijs aangehouden. WIE zich nu abonneert, Heldersche Courant REIST U VEILIG EN GEMAKKELIJK NOCH SPOT NOCH ZOT ontvangt de REISBUREAU VELTHUiJS GEMENGD NIEUWS Het huldeblijk K XVIII. gegarandeerd water, en stofdichte Heerenpolshorloges Fl. 17.50 Fa. J. BEEWISTERBOER Visscherij. goedkoope Reismarken en Duitsche Spoorbiljetten (60% reductie) Uit het politierapport. geëtste kopergravures van H.M. K 18 FA. BEE3V3STERBOER: Onze Marine. De reis van de K XVIII Drievoudige moord te Amsterdam. TWEEDE RT.AD Licht op voor alle voertuigen. TIELDERSCIIE COURANT VAN DINSDAG 16 JULI iQ.qc, Dinsdag 16 Juli Woensdag 17 21.43 uur 21.42 uur In de opsomming van bijdragen, zooals die Zaterdag j.1. in ons blad voorkwam, stond een hinderlijke correc'tiefout weshalve wij de op somming, aangevuld met sindsdien ontvangen bedragen, hier nogmaals opnemen: yorig totaal 3731.1G F. U i_ Mej. A. P1._ Stedelijk Muziekcorps 5. Postduivenvereen. „Het Noorden" 2.50 „Moed, Volharding, Zelfopoffering" 5. jJ. C. de K. 0.65 R.K. Vrouwenbond, afd. Den Helder 1. Groen van Prinsterenschool (leer lingen) 1.74 Personeel Twentsche Bank 8.25 Nieuw totaal 399.255 Van de leerlingen der Openbare U.L.O. school aan de Molenstraat, alhier slaagden te Alkmaar voor Diploma B. Arie van Buren, Jaap Bouma, Meo v. d. Giesen, Karei Sont. Voor diploma A. Jan Dol, Maarten Garson, Dina Kok, Herm. Herderschee, Jan Mèyer, Lydia Uithol, Ali Boerdijk, Herm. Kries, Derk Wansink, Frans dé Koning, Klaas de Jong, Henk Boerdijk, Bertus Bakker, Bas v. d. Kijk, Agaat Boer dijk, Boos Brandstoff, Herman Wijker, Annie Wijher, Popkje v. d. Werf, Lies Huitinga, Jo Labruyère, Jeanne Verschoor, Rika Leeflang, Jenny Oost, Annie Ritsma, Kees Hofman, Bep Merens, Kees Bakker, Geertje Brouwer. HOOGERE HANDELS SCHOOI. TE DEN HELDER. Bevorderd van Klasse I naar Klasse H: L. F. v. d. Bogaerde, A. C. Bouma, G. H, v. Heusden, J. Hillerström, N. Kiljan, D. Klerk, M. Klopper, A. E. Koelemey, A. B. Krook, J. Kruk, H. va- Loo, J. v. d. Mark, W. H. Olde- mans, E A. M. Olivier, J. P. Ouwens,. J. Pottinga, N. Prins, M. Ravelli, W, J, Robert, A Valkhoff, C. J. Vermeulen, J. Wagener. H. Th. G. v. d. Water, T, v. Wilgen en G. de Wijn. Herexamen 3, afgewezen 8. Bevorderd van Klasse n naar Hl: o D. H. Abbenes, M. C. M. den Dekker, J. F. v. Dijk, J. G. v. d. Feer, A. Graaff, C. H. Kingma, H. de Koning, G. S. Kuiper, J. Polak, M. F. J. Reynen, C, M. Schreuder, F Sikkink, P. Spits en C. Stam. Herexamen 2, afgewezen 7. Bevorderd van Klasse III naar IV: W. J. Boelig, G. Boon, A. F. Borkert, J. Deelder, A. J. v. Duuren, J. Groen, J. P, J. Grootendorst, J. S. Hermes, P. E. Kalt, J. de Klerk, R. H. Kousbroek, S. Lont, W. J. Scha- gen, A. Trap, P. M. Verbrugge, J. Vries en Chr. Witteveen. Afgewezen 3. Bevorderd van Klasse IV naar V: W. Egmond, E. L. v. Heusden, N. Keijzer, J. Koekenbier, J. J. Kraan, J. de Vroome en D. H. P. Zweerus. Afgewezen 4. BIJZONDERE KWEEKSCHOOL TE DEN HELDER. Bevorderd van Klasse I naar II: W. Annes, H. Bakker, H. Been, L. Brasser, A. Franke, G. H. Jonker, A. Kalf, C. Klein, M. Koning, S. Krerjger, S. D. Kruk, H, B. Noot, J. van 't Roer, R. D. Schouwvlieger, H, Smits en G. v. d. Wal. Afgewezen: geen. Bevorderd van Klasse U naar Hl. G. Bak, A. de Best, D. Bosman, M. J Er- kelens, J. v. Es, A. Grendel, C. E. Groot, R- Grunwald, M. Hubregtsen, A. M. Jense, Adr. Jense, Chr. A. Koopman, W Koorn, Q H Leen, J. v. Leeuwen, M. Moor, P. Neyens, A. Pilon, Chr. Veldhuizen en C. Vreeswijk. Afgewezen: 2. AANKOMST INDISCHE MAIL. Donderdag in ons land De n.v. Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat de speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting pp het motorschip Marnix van St. Aldegonde Woensdagmorgen 17 Juli om 10.20 uur van Genua zal vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 18 Juli om 10.02 uur Amsterdam C.S. DERDE ZOMER-CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Hedenavond van 8 uur 30 tot 10 uur geeft dé Harmoniekapel Winnubst onder leiding van den heer H. B. Schenkels in het Juliana- park haar derde zomerconcert. Programma: 1. Marche de 1'Avenir f- Roussau 2. Ouverture zu Dichter und Bauer von F. v. Suppé 4 Panis Angelicus César Franck 3. Erste Walzer-Potpourri Carl Robrecht 5. Ballet de la Source (4 deelen) L. Délibes 6. Fackeltanz Mejjerbeer 7. Florentiner Marsch J- Fucil{ Prima Zwitsersch Ankerutirwerk compleet met metalenband VEREENIGING „VEILIG VERKEER". Weer 28 jeugdige geslaagden. Zaterdagmorgen, half elf, had in de Come- niusschool' de uitreiking 'van de bekende di ploma's en speldjes van de vereeniging „Vei lig Veri<eer" plaats aan 26 leerlingen van deze school, die met goed gevolg het theoretisch en practisch gedeelte examen hadden afge legd in de verkeersregels. De kinderen werden toegesproken door den heer Verkerk, bestuurs lid van de afdteling Den Helder van Veilig Verkeer, terwijl de heer J. Schipper, adj. in specteur van politie, de diploma's en speldjes uitreikte. Het bestuurslid Mevr. v. Driel was mede aanwezig. Als bijzonderheid diene, dat de Comcnius- school de éerste school is, wier leerlingen het verkeersexamen afgelegd hebben. De namen van de geslaagden zijn: Peek van Driel, Gijsbertus de Jong, Rob Lagaay, Jan Kramer, Kèes Leeflang, Henk Glinthuisj Kees Nebbeling, Rinus Morée, Max Laféber, Dolf van Driel, Gerard de Vries, Jaap Dollekamp, Frank Koorn; Piet de Beurs, Coén Graaff, Hector Robert Hazebroek, Cor nelis Koorn, Gerardus Pezie, Corrie Smits, Nettie van Prooyen, Nanny van 't Woud, Bep- pie Bakker, Doortje Kruys, Mieke-Houtsmul ler, Mary Langeveld, Margaretha Maria Bak ker, Guurtje van der Plas, Henny Mensink. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 9—16 Juli 1935. Den Helder; Fa. F. G. Reijers en J. Vlaming, Kruger- straat 121. Timmerbedrijf. J. W. Amelsbeek, Loodsgracht 25, kleerma-; 'kerij. Eigenaar uitgetreden, Voortgezet door: J. W. Amelsbeek en Co. Venri.: J. W.' Amelsbeek en H. M. Schnall. P. de Kok, Van Galenstraat 60, schildersbe- drijf. Eigenaar uitgetreden. Voortgezet; door. Lub en de Meijer, Venn.J. C. de' Meijer en D. Lub. Texel:* N.V. Handelsraad van den L.T.B., Haarlem. Fil. Texel opgeheven. Gebr. Schoenmaker, timmerbedrijf, Gasthuis- straat 12. Fil gevestigd te Texél, De: Waal 43. AANBESTEDING. Door den architect J, J. van der Leek te- Den Helder is Zaterdag aanbesteed het bou wen van vier landhuizen met bijkomende wer ken op een terrein aan de Javastraat. Afzon derlijk was ingeschreven voor een vergader gebouwtje aan den achterkant der perceelen. De volgende billetten waren ingekomen: J, Kingma, Middenmeer 18740,en 4280,J. Modder Couperus, Den Hel der 19400,— en 3950,—; S. S. de Boer, Drachten 1972,en 3723,Gebr. van Pelt, Den Helder 20800,— en 4450,—; W. Uiterdijk, Wieringerwaard 20980 en 4340,—; A. Smit, Den Helder 21050,— en 3665,P. Frölich, Harlingen 21300,— en 4500,W. A. Ran, Den Helder 22300— en 3980,—; K. Venema, Den; Helder 22395,— én 3785,—; Minneboo Walbcom, Den Helder 22450,— en 4800, J. Roomeyer, Den Helder 22550,en 4900,Jb. Drijver Cz., Texel 22570,— en: 3950; C. Goes, Den Helder 22SÖÖ,— en' 4800,L. Plaatsman, Den Helder: 22950,— 3950,—; H. Hagen, Den Helder- 24645,— en 3645,—; A. Bolt, Den Helder: 25900,—.en 5450,— In het visscherijpverzicht des Zaterdags-- avonds in de „N. R, Crt." staat in den regel wel het een en ander, dat een nadere be schouwing verdient. Zoo zegt het ditmaal o.a... De viSch, die van IJmuiden kwam, was van ondergeschikt belang en dit is maar goed ook,1 want enkele kisten met scholletjes, die tel IJmuiden met Deensche scheepjes worden aan- gevoerd, daargelaten, was de kwaliteit slechts zeer middelmatig. Deze Deensche visch, gevangen met de snurrevaad, blijkt altijd van een goede kwali teit te zjjn en het is niet te verwonderen, dat er een strooming is om meer deze vischmethode toe te passen. Zooals we hier al meermalen schreven, reeds jaren terug, zou er al wel meer van snurrevaad gebruik worden gemaakt, wanneer de som van aanschaffing geen be-: letsel was. We bepleitten toen credietverleening van overheidswege op basis van afbetaling en- rentevergoeding. Nog twijfelen we niet of op die wijze zou de visscherij geholpen kunnen worden. De besommingen van de Deensche vaartuigjes aan den afslag te IJmuiden laten nog steeds een behoorlijk cijfer zien. De Urker snurrevaadvisschers maken in het algemeen ook hetere besommingen dan die met het trawlnet. Resumeerende zou de snurrevaad dus wat beter perspectief voor de visscherij kunnen openen. Voorts wordt ook in dit overzicht de dure prijs van de bakolie als oorzaak beschouwd, dat er minder visch wordt gegeten. Deze klacht is meer gehoord, maar tot dus verre heeft men daarin geen verandering gebracht. De „N. R. Crt." meldt, dat volgens een offi cieel rapport de Duitsche visschersvloot in staat is m 50 van de Duitsche behoefte te voorzien. Vroeger werd Duitschland bijna ge heel door het buitenland voorzien, doch thans vischt de Duitsche visschersvloot met een nieuw soort trawlernetten, waarmee een veel grootere vangst wordt verkregen. Ook op het gebied van vischmethode is er dus telkens, zooals dat heet, verbetering in vischvangst. Of daarmede echter altijd kan worden doorgegaan, betwijfelen we. We weten nu wel, hoeveel schade b;v. het Vigneron-Dohl Patent aan den vischstand berokkent, ofschoon het vangstresultaat grooter is dan met de vroegere vischmethoden. We hebben nog niet vernomen hoe deze nieuwe Duitsche methode werkt, doch zijn zeer nieuwsgierig daarvan wat meer te hooren. 7- De palingvangst in het IJselmeer is nog altiid van beteekénis. Vooral met dit warme weer zjjn de vangsten toegenomen en de prijs houdt zich tamelijk goed. De botvangsten minderen en als er geen aanplanting van jonge bot zal plaats hebben, vreest men, dat deze visch uit het IJselmeer zal moeten worden afgeschreven. De Zuiderzee bot was altijd een graag ge consumeerde visch en bracht dan ook meestal een goéden prijs op. Misschien, dat nog tot overplanting van jonge bot kan worden overgegaan, maar daartoe is de medewerking noodig van de Visscherij- Inspectie. Op eigen houtje kan dat niet ge schieden, omdat kleine bot, na vangst, direct weer overboord moet worden gezet. HfET van t.o. Postbrug Alle Reisbureau- en Assurantie-zaken. 25-JARIG JUBILEUM WONINGSTICHTING Wij hebben vermeld, dat onder de bloem stukken aan de jubileetrende vereeniging overhandigd,' er een was van den opzichter der Verèeniging. Dit bloemstuk was evenwel overhandigd namens Personeel, baas, schil der en opzichter. Van de nagekomen bloestukken worde hier nog vermeld een van den directeur der Middenstandsbank. AANKOMST EN ONTVANGST VAN DE „K XVIII". Een rectificatie. Door een misverstand is het laatste ge deelte van het verslag betreffende de over-; dracht der gebrandschilderde ramen aan Je' O.Z. Kazerne, terechtgekomen onder het: overzicht van de Indische feesten betreffende de. aankomst der K 18. De welwillende lezer zal begrepen hebben, dat het deel methét. Opschrift „De radiö-uitzénding vari de aan komst" thuishoort ónder het opschrift „Gé- brandschilderde ramen" enz. en 'daarmede één geheel vormt. RECTIFICATIE. i ïy;f - In het verslag over hét 50-jarig bestaan Van den Torpedodienst hebben wij gezegd, dat 0:m. bloemen waren aangeboden door de offi cieren van „Hr. Ms. Schorpioen". Dit moet zijn ouderofficiereh van „Hr. Ms. Schor pioen". Een persoon, die in het Algemeen Politie blad gesignaleerd stond, werd aangehouden en naar Alkmaar overgebracht voor het on dergaan van de hem ongelegde straf. Diefstallen. Een rijwiel, dat eenigen tijd op het strand onbeheerd stond, werd vandaar ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Door een bewoner van den Ruijghweg werd; aangifte gedaan van vermissing van een schop van zijn erf. Een onderzoek wordt ingesteld. Dronkenschap. Een persoon, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde en tevens nachtru-l moer verwekte, werd aan het Hoofdbureau! van Politie in bewaring gesteld. Proces-ver-i baal wordt opgemaakt. Wij ontvangen binnen enkele dagen; met voorstelling volgens gipsmodel van de plaquette waarop ook de namen der bemanning.: Prijs ongeveer fl. 2.25 Men gelieve tijdig te bestellen om teleurstelling te voorkomen. j zichtiging van 20 minuten Ook hier had men allen lof voor de bemanning, welke met on uitputtelijk gedujd de bezienswaardigheden der K XVIII liet zien, waarbij zij tevens een vlot mondje Engelsch leerde. Aneta meldt uit Soerabaja: De vreugde ovei de aankomst van de K XVIII, welke zich op den dag van aan- komst concentreerde in marinekringen, ver plaatste zich Vrijdag en Zaterdag naar het centrum der stad. Namens de burgerij huldig de de gouverneur van Oost-Java den comman dant en de bemanning; des avonds hadden op gewekte feesten plaats, welke de belangstel ling der burgerij nader onderstreepten. Een telegram van de Koningin. Batavia. H. M. de Koningin heeft, naarj Aneta uit Batavia meldt, aan den comman-j dant van de K XVIII het volgende telegram; doen zenden: H. M. de Koningin zendt u, de officieren en de bemanning van (le K XVin Hare oprechte gelukwenschen met uw behouden, aankomst; té Soerabaja. Zij Waardeert in hooge Ynate uw aller en- i ergie, volharding en plichtsbetrachting en: verheugt Zich over de schoone bladzijde, die daardoor aan de geseheidenis van de Konink lijke Marine is toegevoegd en over de dien stén aan de wetenschap bewezen. get.: adjudant van dienst De Jonge van der Halen. Nog een interview met comman dant Hettersohij. Lof voor de bemanning. Aneta meldt uit Soerabaja: De commandant van de K XVIII, luitenatit ter zee Hetterschij, zwaaide in een interview, grooten lof toe aan de bemanning, welke uit; zichzelf volledig medewerkte tot het welsla gen van den tocht. Het materiaal bevond; zich in uitmuntenden staat, dank zij de goede j verzorging. Speciaal het gedrag van de bemanning' aan wal was prijzenswaardig en zelfs zoo; voorbeeldig dat de bemanning deelnam aanj de ontvangst van den Nederlandschen consul te Kaapstad. De K XVIII en haar bemanning hebben een stroom van geschenken ontvangen, waar onder een kostbare verzameling Kruger-pen- ningen. Het meeleven van de natie had al len ten zeerste getroffen. Elke brief of brief kaart werd beantwoord, waarvoor speciale1 briefkaarten met de handteeekeningen van de bemanning werden gedrukt. De ontvangst te Fremantle was, zooals overal elders, zeer gastvrij. Voor het bezich tigen van de K XVIII bestond daar enorme belangstelling, zoodat de bezoekers in ploe gen moesten worden toegelaten voor een be- KONIJN's AUTOMATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, dag en nacht. Men schrijft aan de N R. Crt. 1 Terwijl men in ons land discussieert over öcconomische ordening, zelfs over autarkie voor Moederland en Insulinde, schijnt het 'maar bij weinigen op te komen, dat al die discussies hun uitgangspunt vinden in het idee, dat' ons rijk dat is ons rijk in Europa en Overzee zal blijven samengesteld zoo als het Js, in de zoete veronderstelling, dat wij Nederlandsch volk, er voldoende voor doen om die samenstelling te kunnen handhaven. Spreekt die samenstelling niet vanzelf, dan •missen die discussies hun grondslag. Ons land wat doet het, wat heeft het er voor over '•om zijn gebied Overzee te handhaven?. En 'dan is de conclusie uit hetgeen nu volgen gaat, dat met de vermeerdering van de ge varen, die Indië bedreigen, de zorg om het te •ibehouden geringer werd. Tot in het mis dadige. Zijn we vergeten, dat we Insulinde al eens kwijt zijn geweest? En van de gevolgen ervan in die jaren? De regeering. heeft het blijkbaar al lange jaren een materie gevonden, die zij niet zon der advies van bijzondere daarvoor telkens opnieuw benoemde instanties af kon. De uit komst was een 'ontwerp Vlootwet 1914, die o.m. voorzag in 9 pantserschepen, 6 torpedo booten, 8 jagers, 44 torpedobooten en 22 on- derzeebooten en een marinebasis te Tandjong Priok. In 1915 werd de behandeling van dit Wetsontwerp opgeschort, door materiaalge brek zou de aanbouw trouwens in .die oor logsjaren onmogelijk geweest zijn. Van 1916 tot 1924 werden gebouwd: 2 kruisers, waar van 1 op den duur onbruikbaar werd, 9 on derzeebooten K n tot en met K X. De bouw van den 3en kruiser, de Celebes, werd op last van de Volksvertegenwoordiging, die dacht dat de vrede van Versailles den vrec|e op aarde beteekende, gestopt, wat den lande kwam te staan op 10.000.000 gulden (con tractverbreking, reeds gedane bestellingen enz.). In 1920 werd ingesteld de staatscommis- sie-Gooszen. Het resultaat werd belichaamd in het voorontwerp Vlootwet 1923: 4 krui sers, 24 jagers, 32 onderzeebooten en de noo- dige vliegtuigen. In dat jaar zien we echter de Tweede Kamer het daaruit ontstane vloot- plan, dat voorzag in... de helft van het mini mum der staatscommissie, verwerpen. In 1924 zien we dan een nieuw vlootplan opdui- "ken, dat het echter niet verder brengt dan 'den Volksraad. In 1925 komt minister Lam- booy, die zijn opdracht de departementen van Marine en Oorlog samen te smelten, uitvoert. 'Hiermede verdween feitelijk het Marinebe-, 1 stuur. Zelf kwam hij met een plan, de Marine ""in een Indische en een Nederlandsehe te split- sen, terwijl hiertegenover op zijn credit kan worden geschréven de houw van 5 onderzee booten ter vervanging van de K II tot en met de K VI, de 8 mooie jagers der admiralen- klasse en ongeveer 50 zeevliegtuigen. In 1927 werd de doelstelling gewijzigd en luidde toen: in de eerste plaats het leveren van steun aan Volkenbondsvloot; de verdedi ging werd practisch opgegeven. In 1919 kreeg minister Deckers de porte-' feuille van Defensie en in 1930 kwam deze voor den dag met een eigen vlootplan, waar aan ten grondslag lag het idee van materieel- reserve. Ook dit plan, dat geen wettelijken vorm kreeg, hetgeen ook trouwens volgens de Grondwet niet noodig is, is practisch getorpe deerd, doordat men sinds 1931 bedragen voor vlootbouw voteerde van 1 tot 9 millioen gul den, inplaats van jaarlijks ongeveer 11 mil lioen waardoor een bouwachterstand van 30.000.000 moest ontstaan. Zonder voteering van groote bedragen ineens is dat niet meer in te halen. Inmiddels had minister Deckers het druk genoeg om te trachten den geest van het lager marinepersoneel te zuiveren. We zien dan ook, dat van 1929—1935 slechts werd aanbesteed de bouw van 1 kruiser van 5250 ton' en 1 onderzeeboot (O 16), terwijl de gel den voor 1 flóttilleleider en 2 onderzeebooten werden gevoteerd. Wat echter wel op stapel werd gezet, was een nieuwe serie staats-commissies, in 1932 de commisSie-Welter, die aanleiding was om de uitvoering van het vlootplan van minister Deckers op te schorten, in 1933 de commissie- Idenburg, die ook alweer aanleiding was om roerloos te blijven. De conclusie, uit dit alles te trekken, is, dat we voor het feit staan, dat we in 1940 even ver zulen zijn als in 1918, toen het ma terieel goeddeels volkomen opgevaren was, terwijl in 1940 het z.g. volwaardige materiaal der zeegaande vloot slechts zal bestaan uit 1 te lichten kruiser en wellicht 9 onderzee booten. Dat ziet er dus niet opwekkend uit, maar we zijn er nog niet; hoe staat het met de bemanning van de vloot? Officieele gegevens van 19331934 ontbre ken merkwaardiger wijze nog. De conclusie is, dat, wat wé nu aan schepen hebben, bij Wat is de oefen-gelegenheid van dit per- lange na niet te bemannen is soneel De commissie-Idenburg zegt in haar rap port: „Met de bezuiniging op de exploitatie der vloot is zoover gegaan als met het behoud van eenige gevechtswaarde tijdelijk vereenig- baar lijkt" En nu de geest van de officieren. Laat ons aanhalen wat admiraal Gooszen daar verleden jaar van zei, te 's-GravCnhage op 29 April: „Moedeloosheid, alsmede gebruik aan vertrouwen in het Marinebeheer en in de toekomst van de Marine, heeft den geest onder de officieren meer en meer gedrukt". Voorwaar, het is nog heel sober gezegd. En dan te denken, dat deze minister de Marine een zeer goed hart toedraagt en zwoegt en werkt om nog te houden wat er nu is. Dit is geen Marinebeheer, het „beleid" is volkomen zoek; als ons volk zoo zijn vloot betrouwt, dan is het Indië niet waard. Men zal dan goed doen er rekening mede te hou den, dat de factor Indië in ons staatsbeeld zeer onzeker is. Binnenland. Overgebracht naar Wormerveer. De voortvluchtige bankier Sch. is aange houden. Hij vertoefde reeds eenigen tijd in de buurt van Parijs, waar hij zich uitgaf voor Amerikaansch chauffeur. Hij is Zater dag naar Wormerveer teruggebracht èn daar opgesloten. Nadere bijzonderheden, Uit Wormerveer: - - De commissaris van politie te Wormer veer, de heer F. W. de Groot, had aanwijzin gen gekregen, dat de- voortvluchtige zich in de Fransche hoofdstad moest bevinden Woendag heeft de héér de Groot zich naar Parijs begeven, en Vrijdagavond slaagde hij erin S. aan te houden. Hij trof hem aan in het station Paris-Nord, waarheen hij zich had begeven, omdat hij vermoedde, daar den vluchteling te zuilen treffen. De heer de Groot, was niet vergezeld van Fransche politie. Toen hij S. aansprak en hem arresteerde, pleegde de arrestant geen verzet, integendeel, hij verklaarde zich be reid onmiddellijk met den commissaris uit Wormerveer naar Nederland terug te kee- ren. Daardoor werd een verzoek tot uitleve ring aan de Fransche autoriteiten over bodig. Met den Franschen nachttrein zijn de heer De Groot en zijn arrestant Vrijdagnacht van Parijs naar Nederland gereisd. Na aankomst in Nederland begaven zij zich rechtstreeks naar Wormerveer, waar men Zondagmiddag om 12 uur is gearriveerd. S. was bij zijn aanhouding nog in het bezit van eenige duizenden guldens.' Men heeft den iiidruk, dat hij al den tijd, dat hij gezocht werd, in de Fransche hoofd stad zonder een bepaald doel heeft rond gedoold. De speciale verslaggevér van het H.bl. schrijft nog: Toen de trein van 11.15 Zaterdagmorgen het station van Wormerveer was binnenge- loópen verlieten twee personen het gebouw; zij trokken sterk de aandacht van het pu bliek, dat zich altijd op en buiten een sta tion bevindt. Het waren commissaris van politie van Wormerveer, de heer F. W. de Groot, en de bankier L. Schaap, naar wien geruimen tijd was gezocht.. Deze laatste was blootshoofds en had een actetasch onder den arm. Met op geheven hoofd ging hij het politiebureau schuin tegenover het station binnen. Daar werd hij gefouilleerd, waarbij ongeveer hon derd sleutels van de safeloketten van het bankgebouw voor den dag kwamen en daar na sloot de deur van de cel zich achter den langgezochte. De arrestatie zelf is betrekkelijk snel in haar werk gegaan. Eenige malen 'had de po litie getracht door middel van advertenties in een der bladen, die zoogenaamd door een ander waren geplaatst, in contact met den bankier te komen. Dit mislukte, daar Schaap toevallig deze kranten niet in handen had gekregen. Er leidde aanvankelijk ook een spoor naar Tours in Frankrijk, waarheen een lokbrief werd geschreven. De bankier, die zich toen reeds in Parijs bevond, kreeg van het hotel te Tours bericht, dat er een brief was gekomen, doch de bood schap kwam Schaap zóó verdacht voor,dat hij de voorkeur er aan gaf, den brief niet in ontvangst te nemen. Dat Schaap te Parijs was, bleek ook uit andere dingen. De juiste plaats echter wiet men niet. De commissaris van politie, de heer De Groot, kwam Woensdagavond in Parijs aan en stelde zich in verbinding met de politie aldaar. Deze had evenmin het juiste spoor ontdenkt. Er werden eenige hotels bezocht, doch zonder resultaat, want het zoeken naar een persoon in Parijs staat gelijk met het zoeken van een naald in een hooiberg. Het verdere verloop van het onderzoek en de arrestatie was dan ook niet vrij van toe valligheden. Gisteravond te half acht begaf de commissaris zich naar het Gare du Nord, daar hij wist dat daar te ongeveer half acht een trein uit Nederland zou aankomen en daar hij tevens vermoedde, dat de voort vluchtige bankier present zou zijn, teneinde zoo spoedig mogelijk een Nederlandsehe krant te koopen. „Je spel is uit." Toen hij er eenigen tijd heen en weer had geloopen, zag hij in de verte iemand nade ren, die veel op Schaap (die een persoonlijke bekende was van den commissaris), leek. De politieman zette, teneinde zich eenigszins te vermommen, een zonnebril op en ging achter' een automaat aan een der perrons staan. Toen Schaap voorbijging, sprong hij uit zijn schuilhoek, en zeide: „Je spel is uit, Schaap." De aangesprokene verbleekte en kon aan vankelijk geen woord uitbrengen. De com missaris gaf hem de keus tusschen het rechtstreeksche meegaan naar Nederland of het zich aanmelden b(j de Parijsche politie, waarbij hij dan gevangen zou worden gehou den, tot de uitlevering officieel was aange vraagd. Met zulke formaliteiten zijn in den regel maanden gemoeid, zoodat Schaap er de voorkeur aan gaf, vrijwillig mee naar het vaderland te reizen. De bagage van beide mannen werd aan de hotels opgehaald en een kwartier na mid dernacht vertrokken beiden met den trein naar Nederland. De voortvluchtige was, evenals vermoed werd, met 5000 op reis gegaan. Bij zijn terugkeer had hij nog 4400 op zak, benevens eenig Fransch geld. Bovendien had hij, zooals gezegd, de sleutels van de safeloketten nog in zijn bezit. De arrestant heeft eenige nialen nadruk kelijk verklaard, dat hij persoonlijk geen voordeel door het gebeurde had genoten. Aan de hotels, waarin hij zijn intrek had genomen, had hij moedwillig geen naam in geschreven. Hij bleef in elk hotel, dat hij be zocht had, slechts een of twee dagen en ver trok daarna om een eventueel spoor zooveel mogelijk uit te wissehen. Bij zijn vlucht is hij, zooals nu blijkt, eerst naar Den Haag vertrokken, waar hij de auto heeft achtergelaten. Vervolgens is hij recht- 16 Juli. Het is altijd verrassend, wat menschen al lemaal niet kunnen doen van het geld van an deren! Vraag hun maar eens, hoe het Rijk op zijn uitgaven moet bezuinigen. „Heel eenvou dig", zeggen de niet-ambtenaren, „,de amb tenaren hebben nog altijd te hoog loon!" De niet-gepensioneerden zullen vinden, dat de pensioenen best wa: omlaag konden. De niet- bezitters zullen roepen, dat het bezit moet worden belast. De niet-caféhouders, dat dé accijns op het gedisteleerd nog wei wat kan worden opgeschroefd. De menschen die geen kinderen hebben, vinden,; dat er eigenlijk idioot weinig school geld wordt betaald. Zij die wél schoolgaande kinderen hebben, vinden het onderwijs schan dalig duur en maken zich ongerust, dat er niet genoeg volontairs aan het onderwijs zijn verbonden. Zij die weinig brieven schrijven begrijpen niet waarom het briefport is ver laagd, en zij die veel brieven schrijven, zijn overtuigd, dat de duurte van het port zijn grorid moet hebben in het wanstaltige salaris der bestellers. Is het soms anders? Neen, het is niet anders. Nooit zal men de ambtenaren van de Ak- kerbouwcentrale, of van den Phytopathologi- schen Dienst, of van de Landsdrukkerij, pro paganda hQoren maken voor verlaging van uitgaven bij... de Akkerbouweentrale, den Phythologischén Dienst, of de Landsdrukkerij, Wel, eventueel, vice-versa... Als het op vermindering aankomt, zijn wij allemaal merkwaardig neutraal,., ten opzichte van onszelf. En daarom is het zoo interessant, te lezen wat Amerikanen voor plannenhebben ge maakt, toen zij vernamen, dat hun regeering eenige milliarden beschikbaar zou stellen voor werkverschaffing op groote schaal. De minister, die met de besteding van de geiden is belast, heeft daar een boekje over open gedaan. Het klinkt alemaal als sprookjes uit de Duizend-en-een-nacht. Een professor hield zich aanbevolen voor een gift van 100 millioen dollar; hij wilde daar mee een raket-tocht naar de maan financie ren. En dat „naar de maan" moest blijkbaar niet figuurlijk worden opgevat, want de kos ten waren berekend voor heen en terug. H\j wilde ook reizigers meenemen. Maar zelfs deze concessie kon den minister niet vermur wen. Een ander, en vermoedelijk fabrikant van roltrappen stelde voor, voor het bedrag van 20 millioen dollar een bewegenden weg, een soort escalier roulant, over de hee.'e breedte van Amerika te leggen, van New New York naar San Francisco. Stap op en laat je rollen! Inderdaad een luminneus idee, waar vooral de spoorwegen wel buitengewoon mee inge nomen zouden zijn! Dan, was er een diergaarde-directeur, die de werkloosheid meende te kunnen nekken door 10.000 (waarom geen 10 millioen?) slangenvangers van Amerika. Zij zouden kris-kras door de Staten moeten trekken om het land van slangen te bevrijden. Het is aandoenlijk om te zien hoe iedereen het juiste middel wist om de openbare duiten op te maken. En de minister mag warempel van geluk spreken, dat niemand kwam aan dragen met het idee, alle ministers-salarissen af te schaffen en ze om te zetten in bioscoop kaartjes voor menschen, die geen raad weten met hun tijd. Want inderdaad, zou dit con structieve plan niet met één slag Hollywood weer op de been helpen? streeks per trein naar Parijs gereisd. Bij de grens was blijkbaar zijn signalement en ver zoek tot aanhouding nog niet binnengeko men, want anders had men hem te Roosen daal wel aangehouden. Bij zijn terugreis echter bemerkte men wie hij was, doch de aanwezigheid van den com missaris van politie voorkwam explicatie en eventueel oponthoud. Thans zal de politie een begin maken met het officieele verhoor, waarmee geruime tijd, evenals met het onderzoek, zal zijn ge moeid. Een man en een Vróuw in een café gedood. De dader pleegt zelf moord. In een verlofzaak, die gevestigd is in het sousterrain van perceel Kerkstraat 37 te Amsterdam, heeft zich gisteren middag, omstreeks kwart over vijven, een drama afgespeeld, dat aan drie men sehen het leven heeft gekost, terwijl een vierde gewond is. De houder van de verlofzaak, Muehl ge- heeten, oud ongeveer 41 jaar, had in zijn dienst, ter assistentie in zijn zaak, een vrouw van ongeveer denzelfden leeftijd, genaamd Jacobs. Muehl meende, dat de vrouw geschei den was. Vermoedelijk was zij gehuwd ge weest of stond zij althans in relatie met ze keren D. uit Nijmegen. Gistermiddag heteft D. zich naar de ver lofzaak begeven, Muehl stond op het stee- nen buitentrapje van zijn zaak. Op hem toe loopend vuurde D. uit een soort van repc- teerpistool twee schoten op Muehl af. Dezo viel, stond weer op en liep het café binnen, waar hij bij de toonbank neerviel en dood bleef liggen. Hij was in het hart gewond. D. was ook binnen geloopen en richtte zich nu tegen de vrdóuw, die naar achteren vluchtte, waar een kléin vértrekje is. Daar trachtte zij zich achter een 15-jarigen jon gen, die ook dienst deed in de verlofzaak, te verbergen, maar dit baatte niet. Toen de jongen zich in veiligheid stelde op het plaatsje hoorde hij achter zich twee schoten vallen. Ditmaal golden zij de vrouw. Zij werd in den halswervel getroffen en was vrijwel onmiddellijk dood. Daarna keerde de dader het wapen tegen zichzelf en schoot zich door den slaap. Ook hij was op slag dood. Toen het drama zich afspeelde waren er 8 10 menschen in de verlofzaak. Eer) dezer een chauffeur, heeft nog getracht met een stoel de revolver uit de hgnd van D. te slaan, maar dat lukte niet en hij kieeg als antwoord een kogel in het achterlichaamHij is naar het Binnengasthuis vervoerd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5