Buitenlandsch Overzicht oetbal e fd wilt lezen? Wat voor weer vandaag? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7622 EERSTE BLAD DONDERDAG 18 JULI 1935 63ste JAARGANG Driehonderd ltaliaansche vliegmachines naar Oost-Afrika. Mussolini naar Oost-Afrika? Het geschil tusschen Italië en Abessinië. Mussolini en de Volkenbond Engelsche vlootschouw bij Spithead. r Abonnement per 3 maanden b(J vooruitbet.: Helde rsche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Kederl. Oost- en West-Indlë per zeepost f 2.10, idem per mail en overige anden t 3.20. Losse nos. 4 cL; fr. p. p. 6 cL Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, (0.70, (0.70,11.-. Modeblad resp. f 1.20, (1.50, (1.50, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Een gevaarlijk stijgende actie en reactie in Duitschland. - De intimidatie-politiek van Mussolini faalt. Het welvaartsplan van Lloyd George, door de Engelsche regeering verworpen, thans gepubliceerd. bleek te falen, rijpte geleidelijk het voor nemen, het begeerde koloniale rijk zoo noodig met geweld te stichten. Reactie in Duitschland. De toestand in Duitschland interesseert de wereld en met eenige spanning vooral wor den de gebeurtenissen van de laatste dagen, het fel anti-simietisch optreden, gevolgd. In een hoofdartikel vraagt de Nw. Rott. Crt. „Waar gaat het in Duitschland heen?" Het blad beschouwt hierin de gevaarlijk stij gende actie en reactie bij onze Oosterburen. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: Wie zich illusies maakt over het uitvallen van de wilde haren van een echte revolutie, kent slecht geschiedenis. De Fransche en de Russische omwenteling zijn daarvoor altijd de duidelijkst sprekende voorbeelden. In Duitsch land hebben totnogtoe burgerlijke elementen, overgenomen uit de vorige maatschappij, den loop van zaken in een, naar omstandigheden „normaal" spoor gehouden. Herhaaldelijk heeft men vernomen, dat de positie van deze medewerkers van het nieuwe regime, van een Von Neurath, een Schacht, een Schwerin von Krosigk, in groot gevaar verkeerde. Volgens het regime zelf dreigde er reeds ruim een jaar geleden een poging tot omwenteling, voortkomend uit het radicaalste gedeelte van de partij. Op wat zonderlinge wijze is dat ge vaar toen bestreden, door een slachting, die zich voor een belangrijk gedeelte juist tot behoudende elementen van belang in den staat uitstrekte. Het radicalisme moest, ter wijl men het bestreed, nog de gelegenheid worden gelaten, zich „uit te leven" in een bloedige wraakoefening, voorzoover deze paste in het streven van machtige hoofdper sonen in het nieuw bewind. Dat was 30 Juni. Sedertdien heeft men het radicalisme zien terugdringen, en weer zien omhoogkomen. Het laatste is reeds sedert maanden onmis kenbaar. Alarmeerend was' vooral een rede van dr. Goebbels, waarin hij het opnam voor de radi caalste opvattingen in het nationaal-socialis- tische kamp. Het blad schrijft daarover: De rede van Goebbels, die een oorlogsver klaring was aan de mannen, die oeconomisch, financieel en militair op het oogenblik nog het Duitsche rijk dragen, was zoo onrust wekkend, omdat Goebbels zoo goed weet hoe ver hij gaan kan. Mocht hij nog neiging tot onvoorzichtigheid hebben gehad, dan moet hij die hebben afgeleerd in de laatste helft van Juni van het vorige jaar, toen hij, door een snelle zwenking, waartoe zijn gladde behen digheid hem in staat stelde, nog juist zijn hoofd uit den strop wist te trekken, die reeds half om zijn hals lag. Men kan gerust zeggen, dat zijn rede de ernstigste aankondiging was van een nieuwe fase in de Duitsche revolutie, die wij nog vernomen hadden. De verscherping van revoluties is niet het gevolg van een eenvoudig en automatisch versnellingsproces, zooals de wet van de zwaartekracht meebrengt, maar veeleer het product van een toenemende tegenstand, die met toenemende kracht overwonnen moet worden. In dit critieke proces bevindt Duitschland zich nu. De tegenstand groeit on miskenbaar. Behalve onder arbeiders en boe ren is dit verschijnsel vooral ook opmerke lijk onder de academische jeugd. Wg knjgen den indruk, zegt het blad, dat het critieke punt snel nadert. Handtastelijk heden tegen de Joden te Berlijn, ten over staan van de heele wereld, zijn zelfs in een Duitschland, dat van het antisemietisme de kern van alle wijsheid en van alle staatszorg heeft gemaakt, als uitingen van anarchie toch nog veege teekenen. Wij zien het bewind tegenover deze dingen niet alleen machteloos, wij zien het er stelselmatig voor terugwijken. Waarheen Lloyd George's welvaarlsplan. De ltaliaansche intimidatie. De intimidatie-poli tiek van Italië heeft geen succes. De keizer van Abessinië schijnt vast besloten elke meter grond tot op den laatsten man te verdedigen en Mussolini heeft dus misgerekend als hij gedacht heeft door groot militair vertoon den keizer zoodanig te imponeeren dat hij de eischen van Italië zou toestaan. Wij hebben al eerder gezegd dat wij niet gelooven in de mogelijkheid van de afwending van het oor logsgevaar in Oost-Afrika, Italië speelt een gevaarlijk spel en het schijnt niet van plan van inzicht te veranderen. Een bewijs daar van zijn o.m. de volgende berichten, die zon der commentaar, een duidelijke taal spreken. In toenemende mate gaan de krijgstoerustin gen van Italië voort. Na de gistermorgen ge melde mobilisatie van twee divisies, wordt thans weer bekend, dat in den loop van Dins dag een groot vliegtuigtransport naar Zuid- Afrika vertrokken is. Van Napels uit worden 24 militaire vliegtuigen met 80 vliegers op het vliegtuig-moederschip Maraglia naar de koloniën getransporteerd. In de haven van Napels liggen 6 groote passagiersstoomschepen gereed tot de af vaart om in den loop van de komende dagen met manschappen en oorlogsmateriaal naar de koloniën' te gaan. Ondertussehen is men in Calabrië na het bevel van Mussolini met koortsachtige haast bezig met de mobilisatie van de divisie Sila. Nader wordt gemeld, dat in de komende dagen 300 bommenwerpers naar Oost-Afrika zullen worden vervoerd. Men neemt aan dat generaal Valle, de staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart, die, naar hij bij het vertrek van de 24 vliegtuigen uit Napels verklaarde, zelf het commando over de 300 bommenwerpers zal voeren, ook het opper bevel zal hebben over de gezamenlijke lucht strijdkrachten in Oost-Afrika. Het H.bl. schrijft: Met een en ander Igkt het ltaliaansche ko lonisatieplan in een nieuw en definitief sta dium te zijn gekomen. Want hoe gaarne Mus solini ook zijn koloniaal rijk zou willen ver krijgen zonder het gevaarlijke middel van den oorlog, zoo wijst toch alles erop, dat hij er niet voor zal terugdeinzen dezen te ont ketenen, indien het einddoel niet anders te bereiken blijkt. Het fascistisch Italië toch acht zich ge roepen de smet van Adoea uit te wisschen. Rome heeft getracht door het z.g. vriend schapsverdrag van 1928 te verkrijgen, wat de nederlaag van '96 deed verloren gaan. Toen deze toeleg door de houding van den Negus Lloyd George heeft Dinsdag onder den titel „De organisatie der wel vaart", een memoran dum gepubliceerd, dat een overzicht geeft van zijn New Deal plan nen, die door het Britsche kabinet definitief zijn verworpen. De plannen van den ouden staatsman zijn interessant genoeg om er in de groote lijnen kennis mee te maken. Zijn „new deal" komt neer op een werkverschaffing in het groot. Zijn voorstellen zijn ondergebracht in 12 ca tegorieën. Ie. behuizing en opruiming van sloppen, stichting van tuinsteden en ales wat daarbij behoort; 2e. drooglegging van land, draineering van moerassen, boschbouw, verbetering van het boerenbedrijf, settlement op het land en op richting van landbouwscholen; 3e. parken, moestuinen voor arbeiders en speelvelden; 4e. verbetering van wegen, bruggen en vliegvelden; 5e. verbetering en uitbreiding van het elec- trisch bedrijf; 6e. electrificatie van de spoorwegen en van de voorsteden; 7e. verbetering van het rollend materiaal der spoorwegen; 8e. kanalen; 9e. waterwerken; 10e. uitbreiding van het telefoonsysteem; 11e. verbetering van havens; 12e. financieele steun voor de ontwikkeling van overzeesche markten. Dit programma zou worden uitgevoerd door een „National Development Board", een onafhankelijke, met verstrekkende vol machten uitgeruste commissie voor bepaal den tijd benoemd en verantwoordelijk aan den ministerraad. Vertegenwoordigers van han del en nijverheid zouden hierin met oeeono- men van naam moeten samen werken. Voor financiering van dit plan wil Lloyd George overgaan tot de uitgifte van een „prosperltyloan" van 250 mlllioen, uit te geven tegen een rente van 3 pc. In verband met het groote surplus aan geld in de banken, waarvoor geen productieve beleg ging is te vinden, de groote hoeveelheden geld uitgegeven aan werkloosheidsuitkeeringen, kan een dergelijke leening weinig moeilijk heden veroorzaken. Volgens Lloyd George beteekent bovendien een aan het werk zetten van 200,000 man, hulp aan 400,000 menschen wegens vermeer dering der koopkracht, hetgeen weer zou leiden tot vermindering der werkloozenuit- keeringen enz, In verband met het samenstellen van een National Development Board zou verder het kabinet in twee deelen gesplitst worden, zoo als tijdens den wereldoorlog, toen het oorlogs kabinet de groote zaken besliste en de res sortministers die van minder belang. Binnenkort zullen nog driehonderd ltali aansche bombardementsvliegtuigen naar Ncord-Afrika vertrekken. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Reuter meldt uit Rome: Men rekent er op dat Mussolini de volgen de maand naar Lybië en Erithrea zal gaan om de troepen te inspecteeren en zijn man schappen bemoedigende woorden toe te spre ken. Volkenbondsraad begin Augustus bjjeen Men vermoedt, dat de Volkenbondsraad, nu de Italiaansch-Abessijnsche verzoeningscom missie niet tot een resultaat is gekomen, vol gens de resolutie van 25 Mei zal worden bij eengeroepen en wel voor de eerste week van Augustus. Japan houdt zSch buiten het geschil. Reuter meldt uit Rome: Volgens een mededeeling van het pers agentschap Stefani, heeft Mussolini Dinsdag den Japanschen ambassadeur ontvangen, die in opdracht zijner regeering formeel verklaar de, dat Japan niet van plan is, in het Ita- liaanschAbessijnsch geschil in te grijpen. Japan heeft geen politieke belangen in Abes- sini Italiaansch-Zwitsersche grens scherp bewaakt. De Daily Telegraph meldt uit Genève, dat de ltaliaansche douane- en militaire autori teiten thans drastische maatregelen nemen aan de ItaliaanschZwitsersche passen, ten eerste om te verhinderen, dat ltaliaansche onderdanen, die onder de wapenen moeten komen, naar Zwitsersch grondgebied uitwij ken; en ten tweede om het binnensmokke len van socialistische en andere pamfletten, waarin tegen een eventueelen oorlog tusschen Italië en Abessinië wordt geprotesteerd, te gen te gaan. Op den Theodil-Pas in de buurt van Zer- matt zijn bijzondere maatregelen genomen. Er liggen daar ltaliaansche troepen om de grens te bewaken. Groote hitte in Erithrea. Er heerscht in Erythrea groote hitte. Dage lijks sterven er ltaliaansche soldaten van de warmte. Een groot aantal zieke soldaten is thans op de terugreis naar Italië. Aankoop van Grieksche vracht schepen Het A. N. P. meldt uit Athene, dat volgens de dagbladen vertegenwoordigers van lta liaansche reeders in den Pireaus zijn aange komen om te onderhandelen over den aan koop van Grieksche vrachtschepen, die zullen moeten dienen voor het vervoer van oorlogs materiaal naar Afrika. 4 49 ltaliaansche families naar Italië terug. Reuter meldt uit Aden: 49 ltaliaansche families zijn hier heden uit Dzjiboeti aangekomen en hebben zich aan boord van een Italiaansch schip begeven, ten einde naar Italië te gaan. Een Italiaansch oorlogsschip wordt gereedgehouden voor ver dere evacuaties. De ltaliaansche maatregelen. Reuter meldt uit Napels: De mailboot Argentina is vertrokken naar Massoea met 300 vaklieden aan boord. Ook is de mailboot Caffaro vertrokken met een aanzienlijke lading oorlogsmateriaal aan boord. Veranderen van stelsel en men taliteit. Naar aanleiding van een bericht, dat het nieuwe volkenbondspaleis binnenkort gereed komt, de bureaux in Januari 1936 zullen wor den overgebracht en het thans tijd wordt het oude gebouw te verkoopen, schrijft de Popoio d'Italia, dat dus in het nieuwe jaar de Vol kenbond met zijn oude mentaliteit in het nieuwe gebouw zijn intree zal nemen. In- plaats van te veranderen van stelsel en men taliteit, verandert men van gebouw. Tot Januari is echter nog ruim vijf maanden. Misschien komt de Volkenbond in dien tus- schentijd nog tot andere opvattingen, mis schien echter wordt het nieuwe paleis een leege tempel, welke aan de jonge geslachten de fouten van dit geslacht zal demonstreeren. Aldus meldt Reuter uit Milaan. Musso lini wenscht dus, blijkens deze uiting van zijn eigen orgaan, een Volkenbond, welks nieuwe mentaliteit militaire aanvallen van sterkeren op zwakken bevordert inplaats van belem mert. Want slechts dit laatste is het, dat hem in de mentaliteit van den Volkenbond zoo hevig hindert. Tot nog toe was hij toch in hoofdtrekken een vriend van de doeleinden van den Volkenbond. Bij prachtig zomerweer heeft de Engelsche Koning van zijn jacht Victoria en Albert Dinsdag zijn vloot bij Spithead geschouwd. Langs de oevers stond een onafzienbare me nigte en er waren meer dan 1000 vaartuigen van allerlei aard groote mailschepen en kleine motorbootjes die het schouwspel volgden. Precies 2 upr verliet het koninklijk jacht de haven en een saluut van 21 kanonschoten kondigde aan, dat de Koning als groot-admi raal zijn vloot ging inspecteeren. Er waren in totaal 157 oorlogsschepen, 30 koopvaardij schepen en 20 visschersschepen en treilers. Het jacht voer in langzaam tempo langs ieder schip en groette de bemanning, die en haie op de dekken opgesteld was. Van de groote oorlogsschepen dreunde onophoudelijk kanongebulder. 115 vliegtuigen, in formatie vliegende, brachten den»Koning een groet. De geheele rondgang, langs een lijn van 32 K.M. heeft bijna 4 uur geduurd. De vlootschouw was niet louter een inspec tie. Op initiatief van den Koning werd de gelegenheid gebruikt om er een feest van te maken voor alle Britsche zeediensten. De verrichting der gecombineerde vloten. Een enorme menigte was gisternacht ge tuige van het werken der zoeklichten en van de verlichting der gecombineerde vloten te Spithead. Een vuurpijlenbundel van 's Konings jacht was het sein voor de verlichting. Op eens was elk groot schip geheel omlijnd door lichten, die romp, masten en uitkijk ver lichtten en werd elke torpedojager beschre ven door een lichtbaan van voor- tot achter steven over de masten. De vlaggeschepen lieten hun vlaggen in een rooden gloed wap peren en droegen op den bovenbouw verlichte kronen met de letters G. R. Na een half wer den de lichten gedoofd en er volgde een mi nuut duisternis. Toen werd door roode bakens de heele lengte van de vloot aangegeven, waarna vuurpijlen werden afgestoken. Bun dels zoeklichten priemden door de lucht en zwaaiden over zee en land en tot slot van dit schouwspel werden de schepen weer in volle verlichting gezet tot middernacht. Honderdduizenden waren van deze verlich ting op zee getuigen. Feuilleton. en 23 „Dat zag ik hem maken!" riep het meisje met vuur. „Een prachtschot! Vader!" zich plotseling tot hem keerende, „ik zou hem graag spreken wat meer omtrent hem wil len hooren. Als hij zulk een schitterende spe ler is, waarom zou hij dan naar Kensington gekomen zgn, als hij zich regelrecht tot de Swifts of een dozijn andere clubs had kunnen wenden?" „Dat kun je hem beter zelf vragen, Mai sie." Bob Willen keek verstrooid. Terwijl zij ge sproken had, had het gezicht van het meisje méér dan gewone belangstelling verraden. Als dit wondermensch van haar verwijderd gehou den werd, zou zij misschien gaan piekeren over zijn in menig opzicht zoo onverklaarbare gelijkenis op Carstairs, op wie, daarvan was hij nu eerst recht goed overtuigd, Maisie smoorlijk verliefd geweest was. Het was be ter om dienonzin maar dadelijk den kop in te drukken. Hij zou hen bij elkaar brengen; dan zou haar teleurstelling niet uitblijven. Want zijn gezond verstand zei hem, dat de nieuwe middenvoor onmogelijk Carstairs kon zijn geen mensch kan twee aangezichten hebben! „Ga ju nu kalmpjes naar huls, liefje," zei hij. „ik beken, dat ik zelf ook graag eens met dat heerschap zou spreken." (Bob had al met zichzelven uitgemaakt, dat hij den nieuweling zooveel mogelijk over zich aan het praten zou krijgen, nadat diens stugge ant woorden op vroegere vragen hem zoo ge- ergerd hadden.) „Ik zal hem bg ons thuis uitnoodigen, en hem aan je voorstellen, als je wilt. Loop nu vlug, het is een koude ochtend, en je bent niet al te dik gekleed, zie ik." De oude voetballer verwijderde zich, het grijzende hoofd schuddende. De houding van Maisie was hem dien morgen volstrekt niet naar den zin. Zij toonde zich veel en veel opgewondener dan hem lief was. Hij zou geen verderen onzin dulden; die sinjeur zou eerst eens een boekje van zichzelf moeten open doen, verder dan hij tot nu toe gedaan had. 'Door deze gedachte bezeten, wierp de ex- Internationale spil zijn anders zoo gezond verstand overboord. In de kleedkamer, waarheen hg zich begaf om den held van dien morgen eens aan den tand te voelen, stiet hg evenwel tegen een beleefde, maar granieten rots. Het gezicht van den nieuwen midvoor was niets dan een koeltjes glimlachend masker. „Ik heb niets dan alle respect voor u, Mr. Willen," zei Huish (en als de voormalige voetballer zijn oogen maar gesloten had, had hij er een plechtigen eed op kunnen zweren, dat de stem, waarnaar hij luisterde, die van Jack Carstairs geweest was), „maar ik ben vanmorgen hier gekomen om voetbal te spe len, en niet om vragen te beantwoorden. Mijn tijd is kort Een zeer volijverige William Whittaker, voetbalmanager, die een menschelijk juweel ontdekt had, en zich dit voor geen geld wilde laten ontsnappen, mengde zich nu in het ge sprek. „De contracten liggen in mgn kantoor al klaar, Mr. Huish," zei hg uitnoodigend. „U kunt ze natuurlijk teekenen als het u gele gen komt maar hoe gauwer, hoe beter, vind ik." „Zoo denk ik er ook over, Mh. Whittaker," antwoordde de speler. „Ik zei daarjuist te gen Mr. Willen, dat ik geen tijd te verliezen had." „Loop mijn huis aan den overkant even binnen, nadat u geteekend heeft, wil u?" vroeg Bob Willen; die nu boos begon te wor den omdat zijn pogingen telkens schipbreuk leden. „Zeer verplicht maar ik moet maken, dat ik weg kom," en de voormalige spil liep nijdig weg. Een dergelijke behandeling had hij in jaren niet ondervonden. De man, die zich Charles Huish noemde, hield met glimlachen op, zoodra Bob Willen zich verwijderd had, letterlijk uit zijn vel springende. Hij zou een jaar van zijn leven gegeven hebben wanneer hij Maisie Willen weer in de oogen had mogen zien, en in de intimiteit van haar eigen tehuis. Maar juist daar lag het gevaar. Komediant als hij was, was hij overtuigd, dat zij hem herkend had. Maar zij had hem uit eigen verkiezing van zich ge- stooten, en in antwoord daarop, zou hij, uit eigen vrijen wil, nooit meer een voet binnen De Drie Geveltoppen zetten. Hij was terug gekomen om zijn gegeven beloefte in te los sen, en niet om opnieuw den verliefde tegen over haar te spelen. Hij was diep gevallen; maar zijn trots had hg niet verloren. On schuldig, had zij hem schuldig geoordeeld. Dat was de wond, die hem almaar bleef schrijnen. Na het onderteekenen van de noodige do cumenten, die hem tot betaald speler voor de Kensington Club maakten, stapte hij in een bus. Van haar plaatsje bij het venster, zag Maisie Willen hem vertrekken, waarbij haar lippen een weinig trokken. HOOFDSTUK XVI. Waarin een huwelijk voorbereid wordt. Wanneer het eene voordeelige plannetje op niets uitloopt, moet de nijvere werker, die van de hand in den tand leeft, noodzakelijker wijze naar iets anders omzien. Deze gedrags lijn werd door Hector Wayne gevolgd. Met iets, dat een bewonderenswaardig toe val scheen te zijn, had de Fortuin hem een goed „vooruitzicht" in den schoot geworpen, in den persoon van den jongen Ronald An- struthers. Deze laatste, kersversch uit Ox ford, verlangde vurig om wat met het „leven" kennis te maken, en Hector Wayne had zich tot zijn mentor opgeworpen, en bracht hem naar verschillende geheime speelholen, die voornamelijk gesticht zijn om den ondergang van zwakkelingen zooals deze Anstruthers, te bewerken. Wayne, een zeer concientieus werker, waar het zijn eigen belangen betrof, wijdde zich met zulk een vuur aan de „opleiding" van Anstruthers, dat de jonge man binnen vier weken tg da bijna een vermogen verbrast had. Hij was in speelholen kaalgeplukt, en wat er nog over was, hadden andere individuen in hun zak gestoken. Wat het oogmerk was, dat Wayne daarmee had willen bereiken, zul len we nu zien. „Wel,ventje," merkte hij op, toen het twee tal om vier uur 's morgens in de kamers van Wayne in Shaftesbury Avenue zat, „nu zit je leelijk in de knoei!" Evenals de meeste zwakkelingen, was An struthers onhandelbaar als hij geen uitweg meer zag, en ondanks zijn gebrek aan flink heid en zelfbeheersching op andere tijden, liet hg nu zijn regelmatig witte tanden in een bitteren grijnslach zien. „Dank zij jou, Wayne; had ik maar niet naar je geluisterd „Naar mij geluisterd!" bauwde zijn gast heer hem na, „wel, nu nog mooier! Jij wou den zot uithangen, en nu krijg ik de schuld! Heb ik je vanavond niet uit het huis in Ber- keley vandaan willen houden?" Anstruthers keek hem zonder te antwoor den met een paar van bloed doorloopen sla perige oogen aan. Wat de ander gezegd had, was waar in zekeren zin. Wayne had zeer zeker bezwaar gemaakt tegen zijn bezoek aan de „combinatie" in een geheim speelhol in Wilton Crescent, zeer goed wetende, dat iedere tegenwerping de verlangens van den zot des te meer zou aanvuren. Als een man zich ooit beslist en zeker voorgenomen had om een ander te ruïneeren, dan heette die man Hector Wayne. En, wat erger is, hij had zijn bloedgeld getrokken van den valschen speler, van den sluwen oplichter, en van de vrouw van losse zeden, tot loon voor zijn werk. „Wordt niet boos, als ik het je vraag, beste jongen, maar wanneer zie ik die 500 terug?" teemde Wayne nu. „Loop naar de hel!" beet de jonge man hem toe. „Wanneer ik je die kan terugbeta len, bedoel je? ik ben naakt uitgekleed!" „En ben aan iedereen geld schuldig," ver beterde Wayne. ,„Nu, iets zal er toch aan gedaan moeten worden." „Weet jij er iets op te verzinnen?" vroeg Anstruthers smalend. „Ik wel maar ik betwijfel of je ver stand genoeg hebt om het ten uitvoer te brengen!" feuilletonI'ag. t Buitenlandsch Overzicht1 De overval op een N.S.B.er. Twee communisten tot 8 maanden gevan genisstraf veroordeeld Een postambtenaar en zijn vrouw te Amsterdam gearresteerd wegens verduistering van f 8000.3 De valsche munters van Van Ewijck- sluis voor de Alkmaarsche recht bank. Drie en vier jaar gevangenis straf geëischty Verwacht wordt dat Mussolini vol gende maand naar Oost-Afrika zal 9aan,ril De mijnramp te Dortmund. Het aan tal slachtoffers bedraagt thans 18 3 Vragen van het Tweede Kamerlid Roestam naar aanleiding van de reis van ir. Mussert naar Ned.-Indië fj De pensioengerechtigden van de Kon. Holl. Lloyd. De regeering kan geen bizondere maatregelen in het belang van de betrokkenen nemen Opnieuw zijn verschillende arresta ties te Oss verrichtin verband met oude misdaden De Engelsche vlootschouw bij Spit head. Groote feestvreugde te Ports- mouth j Dinsdagmiddag is een 9-jarig jon getje door den trein doodgereden op den onbewaakten overweg aan de Doggersvaart5 Een nieuwe ramp voor de K.L.M. Het vliegtuig ,JMaraboe" in Britsch- Indië verongelukt. Bemanning en passagiers zijn ongedeerd. De post is verloren gegaan2 Bij een aardbeving op Formosa zijn 85 personen gedood en 108 gewond 6 Vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek naar aanleiding van de ongelukken bij de K. L. M. Omtrek-nieuws Marktberichten M arineberichten Bvortnieuws t 3 3 3 Medegedeeld door het Koninklgk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht in den morgen van 18 Juli. Hoogste stand 765.3 te La Coruna. Laagste stand 749.1 te Toshaven. Verwachting: Zwakke tot matige Noord-Westelgke tot Zuid-Westelgke wind. Zwaar bewolkt tot be- trokkent waarschijnlijk eenige regen en wei nig verandering in temperatuur. Barometerstand te Den Helder 758.5. Temperatuur van het zeewater: 17°.6 C 63.5 F, „Verstand genoeg! Alle donders, Wayne, laat mij je zeggen, dat ik vannacht alles van je hebt verdragen, waartoe ik bg machte ben." „Vanmorgen," verbeterde Wayne, zijn dunne lippen tot een glimlachje trekkende. Het grappige van het geval, dat hij op het punt was bloot te leggen, amuseerde hem. „Heb je voldoende benul om tegenover een allerliefst meisje den verliefde te spelen en daarna met haar te trouwen?" vroeg hij den ander. „Trouwen met een meisje, dat ik nog nooit gezien heb, Wayne! Ben je stapel ge worpen?" „Ik heb ze zoo goed bij elkaar als iets. Daarom doe ik je een prachtige manier aan de hand om uit je moeilijkheden te geraken. Dit meisje is weliswaar uit den burgerstand als je precies wilt weten, heeft haar va der een hotel maar het is mij toevallig ter oore gekomen, dat zij, wanneer zij den leef tijd van eenentwintig bereikt heeft en dat zal over drie weken zoo zgn in het bezit komt van 20.000. Ik kan op mijn 500 best drie weken of desnoods een maand wachten, mits tegen behoorlijke zekerheid, Anstruthers. Wat het meisje betreft, als je met haar trouwt, behoeft daaruit nog niet te volgen, dat je, omdat haar vader een hotel heeft, zelf kellner of barman moet worden." De bedoeling van Wayne drong zelfs tot de beneveide hersens van Anstruthers door. Naar het leek, stelde de ander voor, dat hij zijn vrouw in den steek zou laten, zoodra hg haar 20.000 in handen had. En de verzoe king, waardoor deze jonge losbol aangegre pen werd, was van dien aard, dat het denk beeld, hoewel schurkachtig tot het uiterste, •hem niet zoodanig tegen de borst stuitte, dat het niet ter stond verontwaardigd door hem afgewezen werd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1