Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 JULI 1935. 6 Diefstal uit posstukken. Doodelijke val bij werf „De Schelde. Onbewaakte overwegen. Door een auto overreden en gedood. Inbraak in een zweminrichting te Amsterdam. De fraude te Wormerveer. Verduistering van f 2000. Vechtende ijsberen te Beverwijk. Kind door auto overreden en gedood. Brand op Urk. Schipbrug te Deventer aangevaren. Buitenland. De overstroomingen in China. Méér dan 300 dorpen onder water. Tienduizend dooden in China, Drie menschen door trein vermorzeld. Twee personen in badcabines overleden. Om in het beiit van een auto te komen. WeereenaardbevingopFormosa 35 dooden, 108 gewonden. Zware brand op goederen station van Bazel. Een avonturierster. De roofmoord te Ornamibo, De mijnramp te Dortmund. De anti-semietische uitspattingen te Berlijn. Nederlandsch stoomschip defect Schrijver pleegt zelfmoord voor de microfoon. De aardbeving op Formosa. SpruioÜ. Bij alle Drogisten, 't Zand. Toewijzing van kalveren. De politie te Utrecht heeft Zondagavond een 56-jarigen conducteur der posterijen met 35 dienstjaren aangehouden, die in de jaren 1933, 1934 en 1935 geld stal uit postzakken, die te Frankfurt a/d. Main verzegeld werden en met bestemming voor Engeland over Emme rik, Arnhem, Utrecht naar Hoek van Holland verzonden werden. Enkele malen deed hij al leen dienst en van die gelegenheid maakte hij gebruik om de zakken te openen en wist dan de verbroken plombeering handig te herstel len. Daardoor was het voor de recherche moei lijk den dief te betrappen. Men was echter op zijn hoede, en toen Zondagavond bleek, dat er weer een brief voor Engeland, ditmaal met 13 pond, verdwenen was, hield men den be- wnsten conducteur aan, waarbij bleek, dat het geld nog in zijn bezit was. Hij bekende zich aan misdrijven te hebben schuldig gemaakt, doch kon niet opgeven de grootte van het totaal bedrag, dat hij ontvreemd had. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Inspecteur van navigatie van een schip gestruikeld. Dinsdagmorgen is bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen een ernstig ongeluk gebeurd aan boord van het daar ln reparatie liggende mailschip „Prinses Juliana" van le Kon. Mg. „Zeeland". De heer B. Koens, de 57-jarige inspecteur van navigatie bij de My „Zeeland", stond op het tweede dek in gesprek met enkele andere heeren over de te verrichten herstellingen. Zij zouden zich naar het sloependek begeven en de heer Koens koos den weg buitenom. Hierbij is hij gestruikeld en gevallen op een naast het schip liggend vlot. Toen men hem had boven gebracht, bleek de dood reeds te zijn ingetreden, doordat hij bij den val een halswervel had gebroken. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren. Maandagmiddag heeft op den onbe- waakten overweg te Rilland Bath een ernstig ongeluk plaats gehad dat een dame het leven kostte en waarbij een heer ern stig werd gewond. Omstreeks zes uur is een personenauto, be stuurd door den 46-jarigen W. Z. uit Velzen, en waarin voorts nog een dame zat, voor wachtpost 20, door een goederentrein, welke in de richting Bergen op Zoom reed, gegrepen. De auto werd eenige tientallen meters meege sleurd. De dame, wier identiteit nog niet kon wor den vastgesteld, werd uit den auto geslingerd en zeer ernstig gewond naar het groene kruis- gebouw te Rilland Bath vervoerd, waar zij enkele uren na aankomst is overleden. De heer Z. die zich eigener beweging uit den auto wist te bevrijden, zakte toen hy op den beganen grond stond in elkaar. Ernstig ge wond aan het hoofd en met inwendige kneu zingen is hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht. Zijn toestand is naar om standigheden redelijk. Een later bericht meldt, dat het lijk van de dame, die werd gedood, thans is geïden tificeerd. Het is mejuffrouw van den Berg uit Amstelveen. Verpleegster te Sassenheim ver ongelukt. Dinsdagmiddag, om kwart voor vijf reden in het nauwe gedeelte van de Hoofdstraat te Sassenheim, vlak bij de brug van de Teylin- gerlaan, twee verpleegsters uit het Diacones- senhuis in Den Haag, rechts van den weg. De meest links rijdende, de 24-jarige mej. Lydia de Geus had een leeren tasch van een fototoestel om. Op een gegeven moment werd de riem van deze tasch gegrepen door een uitstekende haak van een passeerenden vrachtauto, met het gevolg, dat zij kwam te vallen, eenige tietallen meters werd meege sleurd en daarna de wielen van den wagen over het hoofd kreeg. Het meisje was op slag dood. Het lijk is overgebracht naar het Sint Bernardus gesticht te Sassenheim. De andere verpleegster was door 't gebeur de zeer overstuur en is bij een dokter binnen gebracht. De vrachtauto is in beslag genomen. Een buit van f 600. In het Zwembad van de Gemeentelijke Zwem inrichting aan den Westelijken Merwede- kanaaldijk te Amsterdam, hebben tot nu toe onbekend gebleven personen, die zich door uitsnijding van een ruit toegang tot dit kan toor hadden verschaft, drie geldbussen, welke entreegelden bevatten, opengebroken en daar uit een bedrag van 600 gestolen. Btj het onderzoek heeft de politie verschillende vin- derafdrukken gevonden. Gisterenmorgen is de kassier L. S., die Vrijdag j.1. wegens de door hem bij zijn firma te Wor merveer gepleegde fraudeleuze handelingen te Parijs werd gearresteerd, per particulieren auto uit Wormerveer naar Haarlem overge bracht en ter beschikking van den officier van den justitie gesteld. S. is in het huis van be waring opgesloten. Een postambtenaar en zijn vrouw te Amsterdam gearresteerd. Te Amsterdam is Maandagavond in arrest gesteld een postambtenaar, die zich zou heb ben schuldig gemaakt aan knoeierijen met spaarbankboekjes. Een bedrag van 2000 wordt genoemd. De ambtenaar had op het spaarbankboekje van zijn vrouw, waarop een klein bedrag stond, een groot bedrag bij geschreven. doch het geld niet gestort. Dezer dagen werd door de vrouw een be drag van ruim 2000 opgevraagd, waardoor de fraude uitkwam. De ambtenaar en zijn vrouw zijn gearres teerd en ter beschikking van de justitie ge steld. Schadepost voor een Circus. Tijdens een vechtpartij tusschen de ijsberen van circus „Henny", dat in het Lunapark aan den Monniken weg te Beverwijk gesta- tionneerd is, kreeg een der dieren zulke zwa re verwondingen, dat het aan de gevolgen daarvan is gestorven. Voor den circus-exploitant beteekent dit een zwaar verlies, daar het dier een waarde van 1000 vertegenwoordigde. DE OVERVAL OP EEN N.S.B.-ER. 8 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam heeft de arbei ders J. I. en J. H. S., die zich te verantwoor den hebben gehad wegens mishandeling van een N.S.B.-er in de Jan Pieter Heyestraat te Amsterdam op 18 Maart, wegens het in ver- eeniging met vereende krachten openlijk ge weld plegen, eenig lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, ieder tot 8 maanden gevan genisstraf veroordeeld, De rechtbank achtte een zware straf noodzakelijk wegens den ernst van het feit en ter bestrijding van het heden tendage veelvuldig optredend euvel, dat tegen politiek andersgezinden gewelddadig wordt opgetreden. Het O.M. had tegen ieder der verdachten een jaar gevangenisstraf geëischt. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Dinsdagavond omstreeks half zeven is de 19-jarige P. de Graaf bij het baden bij het Huizer havenhoofd in het meer Flevo verdron ken. Hij was door den sterken stroom, die voor de pieren gaat meegesleurd. Zijn lijk is nog niet gevonden. Gisteravond is in de buurtschap Achthoven onder de gemeente Leiderdorp het 2%-jarig zoontje van de familie De Haag, dat plotse ling den rijweg overstak, onder een passee renden vrachtauto geraakt. Het kind kreeg een der achterwielen over het hoofd en was byna op slag dood. In manufacturenwinkel. De bewoners van het eiland Urk zijn Dins- morgen vroeg opgeschrikt door een brand alarm. Om 7 uur ontdekten de bewoners van den manufacturenwinkel van den heer fC Wakker, dat, vermoedelijk door een defecte schoorsteenpijp, brand in den winkel was uit gebroken. Alle Urkers, van wie velen in nacht gewaad, snelden te hulp. De winkel is midden in het dorp gelegen en aangezien het water voor de motorspuit uit de haven moest worden gepompt, zoodat een vrij lange pompleiding moest worden aan gelegd, duurde het eenigen tijd voor men met blusschen kon aanvangen. Toen slaagde men er nog in, een deel van den winkel te behou den, De schade bedraagt ongeveer f 500. Door een Engelsch kustvaartuig. Schade van eenige duizenden gul dens. Verkeer totaal gestremd. Gistermiddag om 4 uur is de schipbrug te Deventer door een Engelsch kustvaartuig aangevaren, zoodat het grootste gedeelte na zware beschadiging op drift is geraakt, waar door het verkeer over de brug totaal is ge- gestremd. Het Engelsche schip voer door. De politie waarschuwde evenwel telefonisch verschil lende plaatsen langs de rivier tot Kampen om den kustvaarder aan te houden. Het bleek in tusschen, dat aan de schip brug een schade was toegebracht van enkele duizenden guldens. De overstrooming van de Gele Rivier breidt zich nog steeds verder uit. Het overstroo- mingswater heeft thans ook het zuiden van de provincie Hopie (tot voor kort Tsjili) be reikt. Meer dan 300 dorpen staan onder water; meer dan 400.000 Chineezen zijn dakloos. Het aantal dooden tengevolge yan ie overstrooming in China wordt op meer dan 10.000 geschat. Reeds opgenomen in het Adv.-blad van gisteren Op de spoorlijn Milaan—Spresina zijn een paard en wagen door een trein gegrepen. Van het uit 4 personen bestaande gezin, dat op den wagen zat, zyn 3 menschen gedood, terwijl een 2-jarig kindje geheel ongedeerd bleef. Uit Tivoli bij Rome wordt gemeld, dat men Dinsdag in de badcabines bij de heete zwa velbronnen te Acque Albule de 41-jarige Amerikaansche schrijfster mrs. Mary Cathe- rine Thomson uit New York en den 49-jari gen directeur der American Express Com- pany ln Italië, den Engelschman Nedham Walter Scott, dood heeft gevonden. Twee personen, die Zondagavond naby Metz op een auto hebben geschoten, waarin twee of ficieren zaten, zijn, naar Reuter uit Parijs meldt, thans gearresteerd. Het zijn twee jon gens, een van 15 en een van 16 jaar, een van hen is een Pool. Zij hebben bekend en verklaarden den aan slag te hebben gepleegd, omdat zy graag een kleinen auto wilden hebben voor pleziertochtjes Uit Tacho op Formosa wordt gemld, dat bjj een hevigen aardschok, omstreeks 20 minuten na middernacht, te Sjintsjikoe 35 personen werden gedood en 108 gewond. Vele gebouwen zyn ernstig beschadigd, de te lefonische en telegrafische verbindingen zjjn verbroken. Deze aardbeving is de vierde sedert die van 21 April, waarbij, zooals men zich zal herinne ren, 3200 personen om het leven kwamen en meer dan 9000 werden gewond. Er zijn 39 dooden en 134 gewonden; boven dien zijn er ongeveer 120 huizen vernield. Te Broritsoe in de. provincie Sjintsjikoe werd een petroleumtank beschadigd, maar men kon een ontploffing verhoeden. Een later bericht behelst, dat de spoorweg verbindingen op Formosa weer zijn hersteld. Ook in Japan zelf, n.1. op Kioesjoe is de be ving gevoeld. D'aar was echter geen schade aangericht. Petroleumtank in de lucht gevlogen. Op het goederenstation Wolf (Bazel) is gisterenavond 11 uur een petroleumtank ont ploft. De brand, welke hierdoor ontstond, ontwikkelde zich snel tot een geweldigen om vang van ongeveer 10.000 vierkante meter groot. Op het terrein, waar de brand woedde, staan een aantal gebouwen van de "Zwitser- sche bondsspoorwegen, waar voornamelijk voorraden benzine, petroleum en olie zijn op geslagen. Op vele plaatsen sloegen de vlam men tot 200 meter hoog de lucht in. Als oor zaak van den brand wordt voorloopig zelf ontbranding aangenomen. Na middernacht moest de brandweer zich uit de onmiddellijke nabijheid van den brand terugtrekken, aangezien het gevaar voor ont ploffing zeer groot was, verscheidene tanks met benzine of petroleum en olie waren nog niet ontploft Men begon een woonwijk in de omgeving te ontruimen, aangezien de stukken ijzer ver werden weggeslingerd en op eenige huizen neerkwamen, die gedeeltelijk werden ver nield. Een voorbijganger en een postbeambte werden daarbij zeer zwaar gewond en den postbeambte moest na aankomst in het zie kenhuis een been worden geamputeerd. Van nacht om twee uur was er aan blussching van den brand nog niet te denken en woedde het vuur nog onverzwakt voort. De schade. Ongeveer 150 stalen cylinders met gasolie, die ieder 15 kilo wogen, zrjn ontploft. Een 150 meter lange schuur en een kleinere, waarin steenkool en briketten opgeslagen la gen, alsmede de geheele voorraad olie. wer den een prooi der vlammen. Ook drie goede renwagens, welke ln de nabijheid van de op slagplaats stonden, zijn door het vuur ver teerd. Het opperste gerechtshof in den staat New-York heeft het huwelijk van Clendenin Ryan met gravin Wurmbrand Stuppach ont- bonden verklaard. Ter terechtzitting bleek, dat de gravin een avonturierster was, die met den zeer vermogenden Ryan getrouwd was, teneinde met haar „vriend" graaf Wladimtr Mittrofski een aangenaam leventje te kunnen leiden. De gravin had den jongen Ryan in den waan gebracht, dat zij een onervaren en onbesproken meisje was. Nasporingen van de politie hadden echter aan het licht gebracht, dat de gravin al tot tweemaal toe met een vermogendea man ge- engageerd was geweest, maar zich dan had laten afkoopen. De poging om den jongen Ryan aan den haak te slaan was geënsce neerd met medewerking van de moeder van de jonge vrouw en den „vriend". Levenslang geëischt. Voor het hof van justitie is behandeld de gruwelijke moordpartij op Ornamibo, aan den Houttuinweg, op 7 Juli 1934, waarbjj de Britsch-Indiër Ramcharan, oud 31 jaar, zoon van het echtpaar Baynath, werd geslacht. De familie Baynath, die een winkel ter plaatse hield, werd in den vooravond over vallen door zes Javanen, die, na den moord, met een aanzienlijken buit aan gouden en zilveren sieraden de wijk namen. Uit de behandeling voor het hof blijkt, al dus De West, dat een Mohammedaan de Ja vanen had attent gemaakt, dat waar ze moei zaam met koffie plukken een paar centen verdienden, een rijke schat aldaar voor het grijpen was. Dit was de drijfveer tot den moord. Door het kranig optreden van den hoofd agent Soogea, bijgestaan door den beambte Smit, werden de daders spoedig aangehou den. Zij legden een volmondige bekentenis af. Tegen de beide hoofddaders werd levens lange gevangenisstraf geëischt, tegen twee beklaagden 20 jaar en tegen de belde ande ren 15 jaar en 10 jaar, alles met openbare te werk stelling. Tegen den Mohammedaan werd acht jaar geëischt. Uitspraak over drie weken. Nog drie dooden. Het ernstige mijnongeluk in de schacht Adolf von Hansemann h?eft nog drie slacht offers geëischt. Drie zwaar gewonde mijnwer kers zijn gisteravond in het ziekenhuis over leden, zoodat het aantal dooden thans 13 be draagt. De oorzaak nog niet bekend. De oorzaak van de ontploffing in de mijn stond Dinsdagochtend nog niet vast. Ook de vraag aldus het D.N.B. of het een myn- gas- dan wel een kolenstofontploffing is ge weest, valt nog niet te beantwoorden. Ver woestingen heeft de ontploffing nauwelijks aangericht. In alle schachten kan men zonder gevaar afdalen, en van brand ln de mijn is geen sprake. De slachtoffers van de ramp zyn vannacht in een der mijngebouwen op baren gelegd. i De Duitsche lezing. Over de anti-semietnche excessen die zich Maandagavond te Berlijn op den Kurfürsten- damm hebben voorgedaan, meldt het Duit sche Nieuwsbureau: De van Joodsche zijde uitgelokte pogingen om de orde te verstoren bij de première van de Zweedsche film „Petterson en Bendel", in een bioscooptheater op den Kurfiirstendamm, hebben Maandagavond aanleiding gegeven tot betoogingen voor dit bioscooptheater. Een tamelijk groote menschenmenigte gaf daarbij uitdrukking aan haar wrevel over het uitdagende optredende der Joodsche theater bezoekers. In de nabijgelegen, meest door Jo den bezochte, restaurants en koffiehuizen protesteerde het publiek tegen het steeds driester optreden der Joden. In de meeste gevallen was de verschijning der verontwaardigde volksgenooten voldoen de om de Joodsche bezoekers te nopen deze gelegenheden ijlings te veriaten. In het café Bristol kwam het tot opgewonden scènes tij dens welke een vensterruit werd- vernield. Behalve onbeteekenende incidenten, welke zich voordeden voor de komst der politie, slsiagde deze er in, met assistentie van een TJeherfall-kommando, verdere botsingen te voorkomen. De Renter-correspondent zegt, dat het erger was. ■De Berlijnsche correspondent van Reuter meldt, dat niet alleen van café Bristol, doch ook van café Kranzler de ruiten werden in geworpen en de bezoekers tegen den grond geslagen. Een groep van 150 jongelui wierp zich op een aantal menschen, die de bios coop wilden binnengaan en van wie zij meen den, dat het Joden waren, drongen hen naar buiten en joegen hen op de vlucht langs den Kurfiirstendamm. Onderweg haalden zy Jood sche bezoekers uit de café's, waarvan de rui ten werden ingegooid. De Joodsche eigenaar van een der café's werd ernstig mishandeld. Het aantal betoogers groeide in den loop van den avond aan tot verscheiden duizenden, doch men kreeg den indruk, dat het publiek over het algemeen tegen hen gekant was. Ongeveer vijftig detachementen politie be schermden voornamelijk de restaurants, die door vreemdelingen worden bezocht. Het duurde, ondanks dringende telefonische ver zoeken, geruimen tijd eer deze versterking verscheen. Er werd druk gevent met het or gaan van den bekenden anti-semiet J ui nis Streicher, „Der Stürmer". Schroef verloren. Uit Batavia: Het Nederlandsche stoomschip Salabang- ka, van Amsterdam naar Makassar, heeft de schroef verloren en de schroefas is gebroken. De positie van het schip is thans 2° Z. en 89° O. Het Nederlandsche motorschip Tajandoen, van Amsterdam naar Batavia, dat zich op 4 dagen afstand van de Salabangka bevindt, is ter assistentie op weg en zal het voor reparatie naar Batavia sleepen. Beide schepen behooren toe aan de Stoomvaart Maatschappij Neder land te Amsterdam. 4 I De Russische schrijver Alexander Virken, die een radiolezing over zijn werk hield, zelde plotseling midden in de rede„Deze woorden heb ik gesproken voor jou die me hebt be drogen". De luisteraars hoorden een knal en verder niets meer. In de studio ijlde men naar de kamer, waar men Virken reeds dood vond. Hij had zich waarschijnlijk in verband met huiselijke moeilijkheden met een revolver in het hoofd geschoten. 500 DORPEN MET 200.000 INWONERS BEDREIGD. Tengevolge van het wassen van het Keizers- kanaal, bestaat gevaar voor overstrooming in het gebied rond Tientsin. Door de overstrooming van de Hoangho in Sjantoeng worden omstreeks 500 dorpen met 200.000 inwoners bedreigd. Ook Tsjang Sjang wordt bedreigd. In de rivieren drijven vele lijken. Het aantal dakloozen bedraagt in de provincie Hopel 120.000. Volgens officieele cijfers zijn 47 menschen gedood, 52 ernstig en 92 licht gewond ten gevolge van de aardbeving, welke Dinsdag Shin Shi Koe heeft geteisterd. OPENBARE VERKOOPING. Dinsdagavond had in het café „De Jonge Prins" van den heer G. A. de Wit de open bare verkoop plaats van het woonhuis met groote bergplaats, eigendom en bewoond door den heer P. A. de Wit Cz. en waarin werd uit geoefend een brandstoffenhandel. Het perceel kon in opbod gelden f 4709. waarvan de bieder was de heer H. Konijn, alhier. Waarna het geheel werd gemijnd op 800.door een tweetal gegadigden pre cies gelijk. Na opnieuw te zyn afgeslagen werd ge mijnd op f 1100.door den heer Jb. Glas, al hier, in opdracht van den graanhandelaar N. J. Zeeman, alhier, welke hierdoor kooper werd. GEKOZEN BAAUSIJKDEN AANVAARDEN BENOEMING. Van alle gekozen verklaarde gemeente raadsleden is ten gemeentehuize bericht inge komen, dat zy hun benoeming hebben aan vaard. De nieuwe gemeenteraad zal dus wor den gevormd door de heeren: 3. Hooimeyer (ae-r.), A. L. Kloosterman. C. J. v. d. Ploeg en H. op *t Veld (r.-k.), D. Lubbert (c.-h.). K. Keuris, J. Dekker en Jb. Raven (s.d.a.p.). M. Cornelissen en G. Kuiken (PL Belang) en C. Rezelman (Vrijz. Kiesver,). VERBOUWING BIJ SLIKKER. Gaven we onlangs hy de vermelding van verleende bouwvergunningen ook een verbou wing van de zaal van den heer Slikker op, een kijkje ter plaatse deed ons zien, dat hier eigenlijk wel van nieuwbouw gesproken kan worden. Op één muur en de zoldering na is van de oude zaal niets overgebleven. De an dere muren zijn weggebroken en een stuk aangebouwd, dat de zaal totaal 13 m breed deed worden. Het euvel, waar deze gelegen heid aan leed, nX dat La.v. de lengte de breedte te gering was, is dus nu radicaal weggenomen. Het tooneel, dat natuurlijk recht voor het midden van de verbreede zaal komt, -deelt tegelijkertijd in de algemeene ver betering, evenals buffet, W.C.'s, garderobe, verlichting, enz. De verandering is dus inder daad zoo groot, dat het woord verbouwing in deze te weinig zegt. De bezoekers zullen een vrywel geheel nieuwe zaal vinden en er de oude niet meer herkennen. Geruimen tijd g-ai 't nog vorderen eer alles zoo zal zyn als de heer Slikker het zich gedacht heeft. De vol gende wede zullen de werkzaamheden tijdelijk stop gezet worden om de zaal te ruimen en klaar te maken, zoodat zy met de kermis is te gebruiken. Want de heer Slikker verwacht druk bezoek die dagen, als er o.a. een goed cabaret en, op kermis-Maandag, o.m. de be kende Tholen en Van Lier zullen optreden. ONDERWIJS. De heer P. Cornielje, onderwyzer aan de O. ti. School, slaagde op het Dinsdag j.l. ge houden examen voor hoofdonderwijzer. DIENSTPLICHT. Tot gewoon dienstplichtige zijn bestemd de navolgende ingeschrevenen van de lichting 1936 uit deze gemeente: Jan ten Bokkel, J. P. Hegeman. T. A. Ippel, Joh. Klaver, D. Klink, Co rn ei is Kooij Jan Czn., Jan Koster Jzn., Jan Koster Nzn., A. v. d. Kreeke, H. Kuiper, P. C. Lont, N. Metselaar, W. Pathuis, Jac. van Roo, J. P. Schoorl en J. van Z wee den. De aanwijzing voor hun korpsen zal eerst later geschieden. De ingeschrevenen G. J. Brandsema en P. J. Bruul zyn vrijgeloot. VERLOTING. Door het bestuur van de Voetbalvereeni- ging „Succes" is vergunning aangevraagd tot het houden van een verloting tot dekking van de kosten, verbonden aan den bouw van de nieuwe tribune. Uitgegeven zullen worden 3000 loten ft. 10 ct. per lot GEVAREN OP DEN WEG. Met alle respect voor de edele wielersport, die thans in onze gemeente hoogtij viert, kan de wijze, waarop vele jongelui meenen hun racelust te moeten botvieren, ons weinig be koren. Het werd n.1. den laatsten tijd gewoonte, dat opgeschoten jongens in de avonduren op hun fietsen in ons dorp complete wielerwed strijden organiseerden, waarvoor by voor keur de drukste punten, zooals Kerkplein, Hoofdstraat e.d. werden uitgekozen. Met een formidabele snelheid ging het dan straat in straat uit en menig rustig wan delaar werd met het (b(j voorkeur) rake lings passeeren een schrik op het lijf ge jaagd. Het werd in de Hoofdstraat 's avonds levensgevaarlijk! Ook de politie was dit opgevallen, doch de heeren zorgden er wel voor hun capriolen niet onder de oogen van onzen handhaver der wet uit te voeren, want wist men maar even zijn aanwezigheid, dan werden de de monstraties onmiddellijk gestaakt. Het rijden om de Ned. Herv. Kerk (koppel races van idem zooveel ronden) was reeds spoedig den kop ingedrukt. Tegen de acro batiek in de Hoofdstraat bleek het optre den aanvankelijk zeer moeilijk. Thans echter heeft de brigadier der Rijksveldwacht, de heer Bergsma, een der specialisten in het vak weten te ver baliseeren, wegens het in gevaar brengen van de veiligheid op den weg. Dit kon dezen jongeman zijn kermiscenten wei eens kosten. Dat de knapen trouwens zelf niet inzagen, dat dit racen op den openbaren weg, gevaar opleverde voor eigen leven en dat van ande ren is ons onbegrijpelijk. Laat ons hopen, dat mede door dit proces-verhaal het gejak ker uit is. Heeren, die alsnog aandrang ge voelen hun spieren te moeten ontwikkelen, zouden wij willen aanraden zich aan te slui ten by de Wieringer Wielerclub. Op de baan kan men dan zijn hart ophalen. Beoefenaren van het wegracen raden wij aan een afge legen hoekje in de Meer op te zoeken en daarvoor niet langer de Hoofdstraat te ge bruiken. Hippolytushoef CONCERT „HARMONIE". Men deelt ons mede, dat de Muziekvereen. „Harmonie" a.s. Zondagavond een volkscon cert geeft in hare muziektent op het terrein van den heer Jb. Bruul. Was voorheen de tent te klein om alle werkende leden van „Harmonie" te bevatten, thans is door flinke vergrooting hierin verbetering gebracht. Den Oever GECOMBINEERD SCHOOLREISJE DER O. L. en CHK. SCHOOL TE OEN OEVER. Dinsdag j.l. maakten de vier laagste klas sen van de O. L. School en de Chr. School te Den Oever hun jaarlrjksch schoolreisje. Het leek of de dag in *t water zou vallen, maar met dit minder gunstig vooruitzicht werd de reis toch vol goeden moed aanvaard. ïn Alk maar werd de „Hout" met zijn vogels en apen bezichtigd. Na getracteerd te zyn werd door gereden naar Egrnond aan Zee. Hier genoten de kleintjes naar hartelust van pootjebaden en spelletjes. Na hier geruimen tijd te hebben vertoefd, werd weer ingestapt, voor het vol gende punt, n.1. Bergen. Tegen 1 uur kwam men in den schitterenden speeltuin „De Be driegertjes" aan. De, jongens hebben hier ge noten! Na hier ettelijke uren echt te hebben genoten, werd opgestapt, om in „Duinver- maak", eveneens te Bergen, andermaal van den speeltuin te genieten, waarna een foto gemaakt werd. 't Was in tusschen al laat ge worden, zoodat de terugreis werd aanvaard. Na onderweg nog eens getracteerd te zijn, keerden allen, welvoldaan, te 9 uur op Wie- ringen terug. Zoo is dan de dag. die dreigde in 't water te vallen, tot een schitterende en onvergete lijke geworden. SCHOOLREISJES. De leerlingen der hoogste klassen van do School v. Chr. Onderwijs maakten Dinsdag een reisje naar Amsterdam. De leerlingen der laagste klasse van de 0. L. School maakten Dinsdag een uitstapje naar de Koog, terwijl ook de leerlingen van de Eierlandsche school op dien dag een reisje maakten. GESLAAGD. De heer K .Koorn van den Burg, slaagde voor het overgangsexamen van de 4de naar de 5de klasse van de M.T.S. te Amsterdam, CONCERT TEXEL'S FANFARE. Onder leiding van den directeur, den heer Joh. Dot geeft „Texel's Fanfarecorps" mor gen (Vrijdag) om half negen een concert in het Park te Den Burg. Het volgend programma zal worden uitge voerd: 1. San Lorenzo, marsch Da Silva. 2. Le Calif de Bagdad, ouvert. Boiëldieu. 3. Doraröschens Brautfahrt. karakterstuk van Max Rhod. 4. Fête Provengale, ouverture Popy. 5. Vers l'Avenir, marsch van S. Vlessing. 6. Rosen aus dem Süden, wals Joh. Strauss. 7. Fantasie sur i'opéra Tannhauser, Wagner. 8. Finale. EXAMEN. Nog geslaagd voor het M.U.L.O. diploma B I. Boon. leerling van de M.U.L.O.-school te Den Burg. HULDIGING JAC. P. TH1JSSE. Ter gelegenheid van den 70sten verjaar dag van den natuurkundige Dr. Jac. R Thijsse is besloten hem op 25 Juli a_s. te hul digen voor al zyn bemoeiingen tot behoud van natuurschoon, zyn uitgebreid en onver moeid werken op het gebied van de levende natuur. Zijn artikel in couranten en tijd schriften zijn een krachtig middel geweest om de liefde voor de natuur aan te wakke ren. Op die wijze bereikte hij de uithoeken van Nederland en niet alleen in Nederland maar ook daar buiten is zijn arbeid zeer be kend en gewaardeerd geworden. Antwoord op vragen van het Kamerlid Schalker. Op vragen van den heer Schalker i.z. de toewjjzing van kalveren aan veehouders in 1935 heeft de minister van Oecnomische Za ken geantwoord: 1. De regeering heeft toegezegd, dat de groep veehouders, aan wie in 1934 geen of 1 kalf was toegewezen, geen verdere beperking zou worden opgelegd. Het is zeer wel moge lijk, dat per district kleine afwijkingen van deze richtlijn voorkomen, voor geheel Neder land en per provincie is echter aan bedoelde groep geen beperking opgelegd. In Opsterland (district 26 Friesland) werden aan bovenbe doelde groep voor 1934 282 kalveren toege wezen; voor 1935 bedroeg dit aantal totaal 264 kalveren, waarbij dient opgemerkt te wor den. dat het aantal veehouders, tot deze groep behoorend, na de toewijzing 1934 met 10 is verminderd, terwijl één toewijzing was ver vallen. Dat in voornoemd district ten aanzien van tallooze veehouders uit deze groep boven bedoelde toezegging niet gestand zou zijn ge daan, is derhalve niet juist. 2. De gemeente Epe behoort tot 3 distric ten, te weten 22, 23 en 24. Aan bovenbedoelde groep werden in deze drie districten voor 1934 toegewezen: 737 kalveren en voor 1935 638 vaarskalveren en 170 ongeregistreerde st èr- kalveren. In de gemeente Epe bedroegen deze cijfers respectievelijk 599 kalveren voor 1934, en voor 1935: 500 vaarskalveren en 167 on geregistreerde stierkalveren. Van dit laatste aantal zijn 81 ongeregistreerde stierkalveren toegewezen aan personen, die in 1934 een toe wijzing voor een vaarskalf "hadden gekregen. Dit is geschied, omdat deze personen voor de instandhouding van hun bedryf niet elk jaar een vaarskalf behoeven aan te houden. In aanmerking nemende, dat in het aantal van 599 kalveren voor 1934 de ongeregis treerde stierkalveren begrepen zyn en mede gelet op het feit, dat in 1934 aan district 24 een extra toewyzing diende te worden gedaan, juist in verband met het groote aantal stier kalveren, hetwelk tijdens de inventarisatie 1933 aanwezig was, kan het aantal stierkal veren, hetwelk voor 1935 is toegewezen aa" personen, wien in 1934 een vaarskalf werd toegewezen, normaal worden genoemd. 3. Hoewel de regeering wel kan verklaren, dat ten aanzien van de kal veren toewijzing, aan de groep, bedoeld in de eerste vraag, voor 1935 geen beperking zal worden opgelegd, kan zij in verband met de noodzakelijke inkrim ping van den rundveestapel niet overga 1 j-° hot nemen van de in deze vraag t-J-oeld maatregelen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6