Buitenlandsch Overzicht. oetbal tSL O" r"en W^tTdi Wier'ngen TCXCl ^enld Wat wilt lezen? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA landen f 3.20. 4 Z' TÏ p Vet T kl fde 63ste JAARGANG Nieuwe anti-semitische demonstraties te Berlijn. 1 0 De actie tegen de Joden in Duitschland. De katholieken in Duitschland. Engeland en de Italiaansch- Abessijnsche kwestie. COURANT Abonnement per 8 maanden bi) vooruitbet.. He.dersche Courant f 1 50- Koegras MM. resp. f0.50. f0.70. tO.70,^ tl5 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bjj vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct H« beschavingswerk van Mussol,ni in Abessiniê. Wat in Duitschland. Het gaat er om, zoo heeft Mussolini in een interview aan een mede werker van de „Echo de Paris" gezegd, te weten, of de Volkenbond gesticht is, teneinde in de wereld een beschavingswerk te vervullen. Thans is het oogenblik gekomen, waarin de beslissing daarover zal vallen. Onder de leus dus de wereld te beschaven, zendt Mussolini zijn duizenden naar Afrika, onder de leus de wereld te beschaven, snellen de bombardementsvliegtuigen naar het Oosten, om straks hun vernielend werk te doen. Onder de leus de wereld te beschaven, worden sche pen met munitie en wellicht vrachtladingen gassen naar Abessiniê gestuurd. Luister, mijn Jezer(es), onder de, leus de wereld te be schaven, zullen straks duizenden, wellicht tienduizenden op afschuwelijke wijze om het leven worden gebracht. Is het niet ten hemel schreiend? Moet er niet een hevig protest klinken van Noord tot Zuid en van Oost tot West over dit afschuwelijk misverstand (laat ons maar geen ander woord gebruiken) van Mussolini Wij kunnen ons nog maar niet indenken dat Europa, dat de wereld lijdelijk zal toezien bij het schreeuwend onrecht, dat staat te gebeu ren. Wij kunnen ons niet begrijpen, dat men niet alles zal doen, door boycot en verbod van wapenuitvoer, om deze ramp te voorkomen, en dat men maar rustig aanziet, dat Musso lini het op een oorlog aanstuurt. De „Herald Tribune" publiceert een inter view met Mussolini, waarin deze over de Abessijnsche kwestie zegt: „Na vijftig jaar van welgemeende doch vruchtelooze pogingen is Italië thans besloten het probleem-Abessinië voorgoed op te lossen. Italië is zich van de be- schavingstaak, die het in Abessiniê niet slechts in zijn eigenbelang, doch in naam van de ge- heele Westelijke wereld heeft te vervullen, be wust en vastbesloten deze taak met alle ter beschikking staande middelen uit te voeren." Op de vraag of een oorlog met Abessiniê een Europeesch conflict ten gevolge zou kun nen hebben, antwoordde Mussolini, dat het een zuiver Afrikaansch koloniaal probleem be treft en dat hij daarom niet kan inzien, hoe daaruit moeilijkheden voor Europa konden voortvloeien. De Abessijnsche kwestie, hoe deze zich ook zal ontwikkelen, zal echter in geen geval ten gevolge hebben, dat Italië zich aan zijn taak als groote Europeesche mogend heid kan onttrekken.. Italië is echter bereid, eke ontwikkeling op het Europeesche vaste land onder het oog te zien. De bizondere corr. van de Daily Express te Rome heeft ook een interview met Musso lini gehad, waarin deze notabene de zeker heid uitsprak dat er de eerste drie jaar in Europa geen oorlog zal zijn. Mussolini is er ook zeker van, dat noch een Europeesche oorlog, noch een Europee sche interventie zijn Afrikaansche plannen zullen dwarsboomen. De campagne, waar mede hij bezig is, sluit koloniale ontwikkeling en militaire praeparatieven in. Hij heeft de hoop op een vreedzame oplossing van het geschil naar zjjn zeggen nog niet opgegeven. Hij wil niet toegeven dat hij een aanvals oorlog voorbereid, want volgens hem moet Italië klaar staan voor het geval de Abes- 'ets kan spreekwoord'lijk zijn, ..Zoo goed als HAAS' Axijn!" er siniërs aanvallen. Mussolini werd een beetje ongeduldig toen de correspondent van een vieedzame oplossing bleef spreken. „Het ia gemakkelijk om vrede te roepen", zeide hij, „maar ik ben in een moeilijke positie; ik moet klaar zijn voor een aanval op een afstand van drieduizend mijl". i - !ji Generaal ERIC VIRGIN, de voormalige Zweedsche vliegerchef, die de verdediging van Abessiniê geheel heeft gereorganiseerd en de belangrijkste adviseur van Keizer Haile Selassie is in militaire zaken. Mussolini schijnt ook toe te geven dat de Volkenbond op het beroep van Abessiniê op een of andere manier mevt antwoorden, maar hij merkte op, dat de Volkenbond ook in China niets gedaan en eveneens aan den oor log in den Chaco geen einde gemaakt heeft. In een onderhoud met den Reuter-corres- pondent te Addis Abeba heeft de keizer van Abessiniê nogmaals stellig verklaard elk pro tectoraat of mandaat over zijn land te moeten weigeren. Italië aldus de Negus zoekt een voorwendsel om ons aan te vallen. Ik heb ik mijn laatste rede mijn volk over de rechtvaardigheid van onze zaak ingelicht. Abessiniê is vastbesloten zijn vrijheid te ver dedigen tegen een staat die zijn internatio nale verplichtingen schendt. Wat gebeurt er in Duitschland. Wij vinden in de Nw. Rott. Crt. een interes sant hoofdartikel over de „voortzetting van de Duitsche revolutie", waaraan wij de volgen de passages ontleenen: Bij de beoordeeling van den toestand in Duitschland moet men zich niet geheel door „bijzaken" van de hoofdzaak laten afleiden. O, zeker, die bijzaken zijn belangrijk, en ten deele gruwelijk, genoeg om alle aandacht der wereld te verdienen. Maar de nationaal-socia- listische revolutie heeft een maatschappelijke omwenteling ten doel. En daaraan heeft zij nog niet in ernst kunnen beginnen, ook al heeft Goebbels die, in zijn bekende rede te Berlijn, reeds aangekondigd. Men wil het financieel en oeconomisch stelsel te lijf. Schacht en de zijnen en de groote in- dustrieelen maken zich zeker geen illusies, dat de aanval op hen zal uitblijven. Zij staan reeds onder feilen druk. En hun positie is aan het verzwakken met het toenemend vast- loopen der staatsmiddelen en met het groeien van de moeilijkheden voor de normale nijver heid. Het belangrijkste van alles in Duitsch land is dus, wat nog niet gebeurt, maar wat vroeg of laat moet komen: Dat het radicale nationaal-socialisme zijn doods vijanden van het groote kapitaal en de groote industrie, met al zijn ruwe onstui migheid te lijf gaat. Het radicale nationaal-socialisme is nu een maal ruw in zijn opvattingen en methoden, en schuift, als het er op aankomt, iedere over weging van beleid terzijde. Het kan op die manier nog verschrikkelijk veel schade aan richten, niet slechts voor Duitschland, maar ook voor de wereld. De strijd tegen de katholieke kerk is nu door Goering voorgoed aangekondigd. Ook voor den eindstrijd tegen de .oppositie in de protestantsche gemeenschap zijn de voorbereidende maatregelen genomen. Met den strijd tegen het oude, conservatieve Duitschland, dat eens het nationaal-socialisme in het zadel heeft geholpen, is nu ernstig een begin gemaakt. Zal het zich zonder tegen stand laten onderdrukken? Het is niet meer prettig voor de Joden in Duitschland, dat hoeven wij ternauwernood op te merken. Maar het kan in de komende maanden nog aanzienlijk onprettiger woiden. Maar, mogen de Joden het onprettig heb ben, ook voor millioenen andere Duitschers wordt het verre van aangenaam. En daar onder zijn er talloozen, die het nationaal- socialisme hebben helpen binnenhalen, ge- loovend, dat dit een onschadelijke manier was om zijn ontevredenheid lucht te geven. Een werkelijk vrije stemming in Duitsch land zou nu verrassend resultaat opleveren. Vele teekenen zijn daarvoor. H. G. WELLS, de wereldberoemde Engelsche schrijver, is van plan het schrijven er aan te geven om zich te kunnen wijden aan het filmen. Reuter meldt uit Berlijn, dat het overval- commando Zaterdagnacht wederom is uitge roepen tegen nieuwe anti-joodsche demon straties. Er zijn een menigte arrestaties ge schied. Groepen menschen trokken door de straten, roepende: „weg met de Joden, heb geen medelijden met de Joden." Eenige joodsch uitziende personen werden uit café's in het westen gedreven. Eenige raddraaiers werdén gearresteerd. KONIJN's AUTOMATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, dag en nacht. Feuilleton. LI 25) en 9 Anderen, die in- de schaduwen gebleven Waren, kwamen dien Zaterdagmiddag ook hit hun duisternis te voorschijn. Om mee te beginnen, Hector Wayne. Be- geerig om zjjn beschermeling, Ronald An struthers, door middel van een van de di recteuren van Kensington, dien hjj persoon lijk kende, een introductie bjj Maisie Willen te bezorgen, reed hjj met Anstruthers naar den Kensington thuiswedstrijd tegen de Belton Wanderers. Het toeval bezorgde hem een plaatsje naast iemand, dien hjj kende, maar tevens verbaas- dede hij zich er ten hoogste over, dezen man toij een voetbalwedstrijd aan te treffen. Even- a's priesters, zijn doktoren geneigd om voor de menschelijke zwakheden een oogje te slui ten, en bovendien was Sir Arthur Paget door familiebetrekking nog in de verte aan Hector Wayne verwant. Zich geheel alleen tusschen vreemden bevindende, was een bekende, met wie hij een praatje kon maken, den chirurg 2eer welkom. >,Ik had niet verwacht je bij een voetbal- Wedstrijd te zullen ontmoeten, Paget", merkte Wayne op, na zjjn metgezel voorgesteld te hebben. »Zeg dat wel, maar de zaak is, dat ik bij zondere belangstelling voor deze jnatch koester mijn chauffeur speelt er in mee." „Je chauffeur hoe heet hij dan?" Wayne keek zijn programma in, waarop de namen van de kampioenen gedrukt stonden. „Huish. Kijk, daar heb je hem! Bjj Jupi- ter, hoe prachtig in conditie ziet hij er uit!" Toen de Kensington ploeg haar plaats op het veld innam, werd zij door stormachtige bijvalsbetuigingen begroet. In hun scharlaken truien met witte broek schenen de spelers een uitgezochte troep athleten, maar het meest van allen viel een gestalte in het oog, waar van het zien aan Hector Wayne aanleiding gaf om zich belangstellend voorover te buigen. „Alle duivels, dat isbegon hij, maar toen wendde de Kensington middenvoor juist het hoofd om. „Ja, dat is Huish!" voltooide Sir Arthur, in de'meèning, dat hij aangesproken werd. „Huish mijn chauffeur ken je hem soms?" „By den eersten oogopslag dacht ik het wélhij had gekucht, om een ontstellende uitroep die aan Anstruthers ontsnapt was, te smoren'. „Maar nu bemerk ik, dat ik me vergiste." Onder het spreken had hij Anstru thers met den elleboog aangestooten. Sir Arthur Paget, blijkbaar van meening, dat het kijken naar een voetbalwedstrijd het zelfde was als het bijwonen van de wedrenen, had zijn kijker voor den dag gehaald. Wayne wachtte ongeduldig het oogenblik af, waarop de dokter zijn kijker zou laten zakken; toen vroeg hij of hij dien even mocht leenen. Onder het brengen van den kijker naar zpn oogen, tintelde hij van opwinding. Hij had kunnen zweren, dat deze chauffeur van Paget, van top tot teen die ploert Carstairs was, die zijn Hector Wayne's naam in het geheele West End tot schande gemaakt had, door hem in de Junior Corinthians Club met een hon denzweep af te rossen, en dienzelfden avond verdwenen was, niemand wist waarheen. Eindelijk keerde de man zich weer om maar zijn gezicht scheen toch niet dat van Carstairs te zijn Nadat hij den kijker evenwel behoorlijk ge steld had, nam de verbazing van Wayne toe. Het gezicht van dien man scheen een totale verandering ondergaan te hebben, maar overigens zou hij er gerust op heben kunnen zweren, dat de aanvoerder van de Kensington voorhoede van dien dag, niemand anders was dan de zoon van Lord Overton, die, zonder dat de menschen het wisten, langzaam lag te sterven. „Dat gezicht van dien manmompelde hij, en de naast hem zittende dokter vatte zijn arm. „Aan het gezicht van dien man is een ge schiedenis verbonden," hoorde Wayne Sir Arthur Paget zeggen, en hjj spitste de ooren, om geen woord te verliezen van wat nu komen zou. „Jij kent zoowat iedereen, Wayne," ging Sir Arthur voort. „Misschien ben je in staat, wanneer ik je die buitengewone geschiedenis verteld heb, mjj een weinig in te lichten wie mijn tegenwoordige chauffeur was, voor dat „Voordat wat?" viel Wayne hem in de rede, wiens brandende nieuwsgierigheid zijn zenu wen te machtig geworden was. „Voordat hij een nieuw gezicht kreeg," ant woordde de dokter. „Luister goed; ik zal je dat verhaal doen. Maar, omdat Huish mis schien liever niet heeft dat het van algemeene bekendheid wordt, moet ik je verzoeken er met niemand over te spreken. Wayne stemde toe, door ongeduldig met het hoofd te knikken, en Sir Arthur begon. „Het gebeurde in het begin van September. Ik hield verblijf in Hampshire, in Overridings, m\jn buiten. Ik was daarheen gegaan om op Ontbinding van artiesten-organisaties. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Berlijn telefoneerde Zaterdagavond: In het belang van de openbare orde en rust en tot effectieve voorkoming van verdere onge- wenschte demonstraties heeft de politiepresi- dent van Berlijn voor den tijd van 20 tot 28 Juli voor alle Joodsche „Eisdielen" (een soort van kattekroegen waar men aan tafeltjes roomjjs pleegt te consumeeren) het sluitings uur vastgesteld op 7 uur des avonds. Voor den gang van zaken dezer „Eisdielen" welke vooral door Joden werden gedreven, be looft deze maatregel niet gunstig te zijn, maar de zaken waren door de demonstraties toch al zeer afgenomen. Ook in de groote zaken aan den Kurfiirsten- damm meent men des avonds een zekere flauwte in het bezoek te kunnen constateeren in het bijzonder in het bezoek door Joden, zoodat er gisteravond laat voor de aldaar demonstreerende spreekkoren niet veel meer te doen was. Enkele zaken sloten nadat de gasten, de stemming niet gezellig meer vindend, waren vertrokken, andere deden desgelijks nog vóór dat de laatsten er uit waren. Er was wel drukte op straat, maar tot gewelddaden is het niet gekomen. Nadat de Stiirmer er op gewezen had dat in het gebouw van de Verein Berliner Küunstler nog steeds een gedenksteen stond met de na men van de stichters waaronder die van Joden als Mendelssohn-Bartholdy en van Bleichröder en gemeld had dat de voorzitter, prof. Carl Langhammer, in eerste huwelijk met een Jodin was getrouwd geweest en lid was van een vrijmetselaarsloge, is deze nu afgezet, terwijl als commissoriale leider benoemd is dr. Erck- mann. De geheime politie heeft in overeenstemming met de Rykscultuurkamer de voornaamste organisaties van variété-artisten ontbonden en hun orgaan „Het Program" verboden. Een artikel van de Osservatore in alle kerken voorgelezen. In alle katholieke kerken in Duitschland hebben de pastoors Zondag van den preek stoel het artikel voorgelezen, dat op 15 Juli in de Osservatore Romano, het officieele blad van het Vaticaan is verschenen en waarin de opvattingen zijn weergegeven, die men in of ficieele kringen van het Vaticaan koestert over de houding der Duitsche autoriteiten jegens de katholieken. De politie heeft niet ingegrepen, ofschoon zij wist, dat het artikel zou worden voor gelezen. Priesters met straf bedreigd. De Havascorrespondent te Berlijn meldt, dat een nieuw strafrecht-artikel gevangenis- of vestingstraf bedreigt voor priesters en an dere religieuse dienaren, die bij de uitoefening van hun ambt documenten uitdeelen of ver spreiden, waarin staatszaken worden uiteen gezet of besproken op een wijze, die den open baren vrede in gevaar brengt. Opwinding te Aken. Naar de „Nation Beige" van de Duitsch- Belgische grens verneemt, heerscht onder de katholieken te Aken groote opwinding we gens de arrestatie van prof. Pirlet (die be ticht wordt van medeplichtigheid aan de viezen-smokkelarij). De kazerne, waarin mili ciens liggen, wordt scherp bewaakt. Een Fransche persstem. Het Parijsche blad „L'Ordre" schrijft: „Hitier, die zich reeds meermalen een goed diplomaat heeft getoond, geeft blijk van een ongelooflijke kortzichtigheid in religieuse kwesties. Heeft hij dan nooit de geschiedenis van de kerk gelezen? Het geloof aanvallen staat gelijk met den draak met de 7 koppen te willen dooden; het is een zekere mislukking tegemoet loopen. Hitier zal dit spoedig tot zijn nadeel onder vinden. Het machtsmisbruik van den Leider zal te pletter loopen op den tegenstand van de Duitsche christenheid". Opdracht vanGoering tot controle op de kerkdiensten van Zondag j.1. Naar het A. N. P. van welingelichte zijde uit Berlijn verneemt, had Goering de ge heime politie opdracht gegeven Zaterdag j.1. een verscherpt toezicht te houden op de kerkdiensten teneinde zoowel in de protes tantsche als in de katholieke kerken te voor komen, dat van den kansel af kritiek wordt geoefend op zijn laatste verordening inzake de scheiding van kerk en politiek en toe te zien, dat deze verordening niet tegelijkertijd wordt overtreden. Het staat vrijwel vast, dat de Berlijnsche politie-president, Magnus von Levetzow, Za terdag moest aftreden omdat hij tijdens de jongste anti-semietische onlusten op den Kurfürstendamm ook vooraanstaande leden van de S.A. had laten arresteeren. Ambassadeurs blijven onderhandelen. Naar Reuter uit Londen meldt heeft de Engelsche regeering besloten in het Italiaansch-Ethiopisch geschil een houding aan te nemen, streng overeenkomstig de principes van den Volkenbond, Engeland zou bereid zijn den Volken bond voor te stellen, dat niet alleen de questie van Wal Wal en de benoeming van een vijfden scheidsrechter besproken zal worden, doch het geheele Italiaansch- Ethiopische probleem. In verband met den wensch te komen tot een basis voor een vreedzame oplossing, voor dat de Volkenbondsraad voor de behandeling van het Italiaansch-Abessinisch geschil bijeen komt, zet Engeland de besprekingen met Frankrijk en Italië door bemiddeling van zijn ambassadeurs voort. Italiaansche pers verbolgen tegen Japan. De Italiaansche pers commenteerde gisteren de gewijzigde houding van Japan ten aanzien van het Italiaansch-Ethiopisch conflict en noemt dit een zwenking zonder weerga. De bladen verwijten Japan, dat het zich op wil feuilletonPag. 1 Buitenlandsch Overzichtn j Besloten is tot opheffing en liquidatie van het Nationaal Crisiscomitéom streeks 1 Mei 1936 3 Een nieuwe ontzettende ramp heeft de K.L.M. getroffen. Zaterdagmiddag is het Douglasvliegtuig „Gaai" in Zwitserland verongelukt, waarbij 13 menschen om het leven zijn gekomen 2 Een verklaring van den heer Guillo- nard over het ongeluk met de ,JAara- boe"f 3 Bizonderheden over de actie tegen de Joden in Duitschlandi ft i By een ernstig verkeersongeluk te Oegstgeest zijn gisteren twee per sonen gedood en twaalf gewond „3 Antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp inzake verkoop van vee naar Rusland3 Een hittegolf in de Ver. Staten eischte de laatste dagen 1,0 menschenlevens (j (J Zeilboot tusschen Koepang en de Savoe-eilanden vergaan. Vier en der tig man omgekoment) 6 Bij Bali is een prauw omgeslagen, waarbij negen menschen zijn verdron ken 6 De beperkte uitvoer van zeevisch naar België. Vragen van het Kamer lid Vos3 De katholieken in Duitschland. Een artikel van de Osservatore in alle kerken voorgelezen. Priesters met straf bedreigd1 De overstroomingen in China. In het gebied der Gele Rivier zijn vijf mil- lioen vluchtelingen6 Congres van Raads- en Statenleden der S.D.A.P. te Amsterdam. Over de samenwerking met katholieken en liberalen3 De houding van Engeland ten opzich te van het Jtaliaansch-Abessynisch geschil Omtrek-nieuws g Marktberichten 3 Marineberichten3 Rvortnieuws 7 werpen als leider van alle gekleurde rassen, buiten zijn positie van leider van het gele ras, welke het reeds heeft. De warmte. Een telegram uit Engelsche bron meldt dat van de 23.000 arbeiders die Italië naar Eri- threa gezonden heeft om er wegen en ver sterkingen aan te leggen, reeds 2000 gerepa trieerd moesten worden, omdat zij de warmte niet konden verdragen. Er zouden 70 gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop voor gekomen zijn. v Ae en *Paaï v/ee voor VIJF wasschen 16 ct Handcliond „Emka" Apeldoorn mijn verhaal te komen en volledig uit te rus ten. Bij Jupiter! Of ik die volledige rust kreegIk had destijdes een chauffeur, die letterlijk als een bezetene met zijn motor om sprong. Later kwam ik te weten, dat hij aan den drank verslaafd was. Welnu, op zekeren avond toen hij mij naar huis reed, overreed hij een man. De arme drommel zag er uit als een heer, maar scheen tevens een weinig aan lager wal geraakt. In ieder geval, het stond aan mij om aMes voor hem te doen wat ik kon, zoodat ik hem met mij mee naar mijn huis nam. „Het letsel, dat hij bekomen had, bepaalde zich hoofdzakelijk tot zijn gezichthet wiel was er overheen gegaanHeb je ooit van Benjamin Drew gehoord?" vroeg Sir Arthur opeens. „De specialist voor gezichtsmassage de man, die tijdens den oorlog zulke wonderen verrichtte? Ik ken hem niet, maar heb veel van hem gehoord." „Dan zul je nu hooren van de prachtigste operatie, die hij zjjn levenlang verricht heeft," sprak de chirurg voort. „In de meening, dat het gezicht van den man, dien ik overreden had, voor diens verdere leven akelig misvormd zou zijn, riep ik Drew in consult. En deze laatste voorzag den kerel letterlijk van een geheel nieuw aangezicht en een knap ook, zooals je zelf kunt zien." „Hoe zag die man er uit, voordat het onge luk hem overkwam?" vroeg Hector Wayne nieuwsgierig. „Man, hoe kan ik je dat zeggen? Toen wij hem van den grond opraapten och, toen leverde hij geen prettigen aanblik op. En het eigenaardige van alles althans één van de eigenaardigheden er van is, dat toen ik hem vertelde dat hij met een ander gezicht verder door het leven zou moeten gaan, dit hem totaal onverschillig scheen te laten. Hij mompelde zooiets dat zijn vroeger gezicht hem nooit bar veel'1 geluk aangebracht had, en dat hij in ieder geval verplicht was „om te verdwijnen"." Wayne's belangstelling steeg met het oogen blik. „Heeft hij heelemaal geen naam opge geven?" „Niet, dan toen hjj genezen was; hjj heette Huish, zei hjj, tevens te kennen gevende, dat dit niet zjjn ware naam was. Over het geheel genomen, een eigenaardig heerschap, maar dat hij eenmaal een heer geweest is en dat in den grond der zaak nog is daarop kan ik een eed doen." En Hector Wayne was ook volkomen bereid om daar een eed op te doen. Een man, van wien hij gehoopt had, dat hij om dezen tijd in een ander land zou zijn, was weer boven water gekomen, juist op een tijdstip, om het handigste complot te kunnen verijdelen, dat Wayne ooit op touw gezet had. Was deze man inderdaad Jack Carstairs, dan zou hij uit den weg geruimd moeten wor den bedaard, vlug maar deugdelijk. HOOFDSTUK XVII. Komplotten en tegcn-komplotten. Terwijl daverende juichkreten als regen rondom hem neerkletterden, verliet de nieuwe Kensington middenvoor het veld. Over de ge heele uitgestrektheid van het onafzienbare veld schreeuwden mannen en vrouwen zijn naam uit „Huish!" en dan weer: „Schitte rend gespeeld, Huish!" En hij had uitmuntend spel te zien gegeven, dat was zoo. Hjj had zichzelf geen oogenblik gespaard. Hij was In het veld verschenen, met groote vastberadenheid gewapend, met een verheven oogmerk bezield. Hier was hij, om een een maal door hem gegeven belofte na te komen. En behalve dat: hij, de voormalige leeglooper, de luchthartige spotter met het leven, had zich onherroepelijk voorgenomen de verwach tingen niet teleur te stellen, die allerwegen van hem gekoesterd werden. De sportbaden altijd de grootste optimisten, wanneer ze niet de zwartgalligste pessimisten zijn! - hadden van hem als van een waarschynlijken candidaat voor 't Internationale team gespro ken. Dat was geweest, toen hij nog als Jack Carstairs voor Kensington gespeeld had. Wel nu, hij was dezelfde man, al gaf hij er de voorkeur aan, om nu onder den naam van Charles Huish door te gaan. Werd hij in aan merking gebracht voor de duizelingwekkende eer om de Engelsche voorhoede in het strijd perk aan te voeren, dan zou hjj de club voor welke hij beloofd had te spelen, den grootst mogeljjken dienst bewezen hebben. Toen het spel eenmaal begonnen was, had hjj voor niets anders gedachten meer over. Hij was al het andere vergeten. Het spelen in de Eerste Divisie van de League is een meeslee- pende, zoowel als een inspannende bezigheid, en Huish had geen gelegenheid om met zijn gedachten bjj iets anders te vertoeven dan bj) de verantwoordelijkheid, die op hem rustte. De menigte had hem van het eerste oogen blik af op de handen gedragen zooals een voetbalpubliek altijd iederen nieuweling ver afgoodt, die een matador in het spel bljjkt te zijn. Steeds na dien eersten spannenden wed strijd tegen de Wovington Wanderers, hadden de supporters van Kensington het verlies van een goeden middenvoor bejammerd. Nu men, dank zij het een of ander gunstig toeval, de hand op een waarachtigen aanvoerder van de voorhoede had kunnen leggen, had de man van het begin af hun harten gestolen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1