Callantsoog. 't Zand. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen, Texel. Ingezonden. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 JULI 1935. Buitenland. Belangstelling voor de Canadeesche vijfling. Ernstig tramongelukbij Chicago. Bankroof. Zeilboot vergaan. (ohn Jacob Astor IV. De hitte in de Ver. Staten. De overstroomingen in China. Een kind als gijzelaar. Boot met 21 menschen in Oost- Pruisen omgeslagen. Verwoede strijd te Lahore. Poldervergadering Bleek met ontzettend ontsmettend voor VIJF wasschen 16 ct van het bal masqué dat voor eerste en tweede klasse gecombineerd werd gegeven een ernstig incident voor. Tijdens het spelen van het „Wilhelmus", dat door allen staande werd meegezongen, sprong de luitenant der infanterie A. C. V. over boord, hetgeen een geweldige consternatie veroorzaakte. Door de uitstekende organisatie van het reddingswezen aan boord, wist men erger te voorkomen. Ter wijl het schip bijdraaide, kon een reddingsboot worden uitgezet, welke ondanks het zware weer den drenkeling spoedig kon oppikken. De heer V. werd verder onder permanente militaire bewaking gesteld, hetgeen mogelijk was door de aanwezigheid aan boord van een detachement suppletie-troepen. Te Sabang is hy ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten in Atjeh. Hij werd met het gewestelijke vaartuig Sabang-baai naar Koetaradja vervoerd. Het aantal bezoekers, dat naar het Dafoe- ziekenhuis te Callander (Ont.) komt om de vijfling van het echtpaar Dionne te zien, be gint met den dag toe te nemen. Dr. Dafoe verklaarde, dat de nummerplaten van de auto's er op wijzen, dat zy uit alle provincies van Canda en uit bijna eiken staat van de Ver- eenigde Staten komen. Dr. Dafoe eide, dat de babies een uitstekende gezondheid genieten. Eén doode, veertig gewonden. Een tram, waarin zich vele moeders met haar kinderen bevonden, die op weg waren naar een strandbad aan het Michigan-meer, is bij Chicago ontspoord. Een persoon kwam om het leven, veertig passagiers zijn gewond. Een buit van 48,000 dollar. Naar uit Chester in den staat Pennsylvanië gemeld wordt, zyn aldaar in een bank 5 ge maskerde en zwaar gewapende bandieten bin nen gedrongen. Zij hielden de aanwezigen met hun revolvers in bedwang en wisten in een auto te ontkomen met een buit van ongeveer 48,000 dollar. 34 man omgekomen. Tevergeefs heeft men getracht de zeilboot, welke zich tusschen Koepang en de Savoe- eilanden bevond en die 11 Juli als vermist werd opgegeven, op te sporen. De politie deelde mede, dat de boot is uit gevaren met 34 man, inclusief de beman ning en den eigenaar, den heer Alidjawas, kapitein der Arabieren te Koepang. Ver moedelijk zijn allen verdronken tijdens de ruwe zee, welke in het einde van Juni stond. (Aneta). De Ver. Staten heeten een „democratie", hebben een plutocratie en worden sinds het optreden van Roosevelt als president dictato riaal geregeerd. De meerderheid van Roose velt in Huis en Senaat is n.1. zoo groot, dat hij zich van zijn eigen partij niet veel behoeft aan te trekken. De plutocratische inslag van het openbare leven blijkt o.a. hierin, dat de groote massa in de Ver. Staten en speciaal de courantenlezers, buitengewoon veel belangstel ling hebben voor de familieomstandigheden van zeer rijke menschen. Vooral wanneer de rijkdom steeds een paar geslachten in de familie is. Zoo lezen wy in een touitenlandsch blad de geboorte te New York van John Astor IV. Reeds nu weten de bladen te ver tellen, dat hij t.z.t. 7 millioen dollar zal erven. De grootvader van J. J. A. IV verdronk bij de ramp van de Titanic. 40 dooden. De hittegolf der laatste dagen en de hevige onweders in het Oostelijk deel der Ver. Sta ten hebben tot dusver veertig dooden ge- eischt. In Chicago, waar de temperatuur opliep tot 35 graden in de schaduw, stierven zeven personen aan zonnesteek. In New-England werden negen personen door den bliksem ge dood. De onweders hebben in het midden- Westen slechts geringe afkoeling gebracht. In het gebied der Gele Rivier vijf millioen vluchtelingen. De overstroomingen in het gebied der Gele Rivier nemen door de aanhoudende regens Steeds dreigender vormen aan. lederen dag worden tal van nieuwe steden en dorpen onder water gezet. Hoeveel men- schenlevens te betreuren zijn, is niet te schat ten, terwijl men evenmin bij benadering weet, hoe groot de materieele schade zal zijn. De gouverneur van Sjantoeng berekent het aan tal vluchtelingen op vijf millioen. Deze vluchtelingen zouden ten prooi zyn aan hongersnood en epidemiën. De autoritei ten hebben honderden booten met levensmid delen en medicijnen gezonden. De toestand in het gebied van de Jangtse Is iets gunstiger, aangezien het water lang zaam daalt. De autoriteiten van Hoe-pei hebben met behulp van vliegtuigen een onderzoek laten instellen naar de situatie in het door de over stroomingen geteisterde gebied, waarbij is vastgesteld, dat de watersnood even grooten omvang heeft als in 1331. Alleen al te Han- kau zijn tot nu toe 130.000 vluchtelingen aan gekomen. De schade, veroorzaakt door de overstroo mingen van de Gele Rivier in de provincie Hoe-pei, wordt geschat op 200 millioen dollar. De heer Mogens Phiil, magister scientiarum te Kolding in Denemarken, schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": Een studiemakker vertelde mij, dat een tweejarig kind, wiens moeder uit Duitschland naar Denemarken was geëmigreerd, by de Duitsche politie in bewaring was. Daar de moeder zelf het kind niet kon halen, besloten mijn vrouw en ik het te doen. Van de moeder hoorde ik, dat zij haar zoon tje Karl Ernst Frankel, aan de zorg had over gelaten van een vriendin, wier adres ik kreeg. Bovendien kreeg ik een gelegaliseerde vol macht den jongen af te halen. Ik wendde my dadelijk tot het adres van de vriendin der moeder, die te BerlijnCharlot- tenburg woont en vernam daar dat de politie het kind naar een weeshuis had gebracht. Hy informatie aan dat weeshuis bleek mij, dat op de identiteitskaart van het kind was aangetee- kend dat men de moeder moest aanhouden als zij het kind opvroeg. Ik wendde me daarop tot het Raadhuis te Charlottenburg, waar men mij verwees naar de Gestapo. Daar ontving een commissaris me, die myn verzoek afwees en zei, dat de moeder zelf haar kind maar moest halen. Het toonen van de volmacht hielp niets. Men kan hieruit de conclusie trekken, dat het kind als gijzelaar wordt vastgehouden, om de moeder te bewegen naar Duitschland terug te keeren, ten einde haar dan te kunnen aanhouden. Voor het overige heb ik zeer onaangename uren by de Gestapo doorgebracht. Men trok daar mijn Deensche nationaliteit in twijfel, ontnam me mijn pas en onderwierp die aan een grondig onderzoek, onderwijl politiebeamb ten in myn aanwezigheid luide verkondigden dat communisten zoo handig zijn in het ver- valschen van passen (ik ben lid der Deensche socialistische partij). Men blijft dus het kind vasthouden, omdat men de hand wil leggen op een vrouw, wier eenig vergrijp is, dat zij tegen het nationaal socialisme is gekant. 1 1 personen verdronken. Zondagavond is op het Darenthener meer bij Allenstein een noodlottig ongeluk gebeurd. Een roeiboot, die op primitieve wijze als veer boot dienst deed tusschen Darenthen en het ontspanningsoord op het Hertha-eiland in het meer, keerde overladen met 21 personen van het eiland naar Darenthen terug. Midden in het meer liep de boot plotseling vol en sloeg om. Van het gezelschap, dagjesmenschen uit Allenstein, zijn 11 personen verdronken en konden slechts 10 gered worden. Nadere berichten over de toedracht ontbre ken nog. De politie stelt een onderzoek in. Tot nu toe konden slechts 2 lijken geborgen worden. De orde met geweld gehandhaafd. De onlusten tusschen Hindoes en Mohamme danen breiden zich uit te Nalerkotla, de hoofd stad van Pundjab. Hier verzamelde zich een menigte van 5000 Muzelmannen, die naar een Hindoetempel trokken om hier den dienst te verstoren. Zij werden evenwel door politie en militairen tegengehouden. Talrijke personen werden door stokslagen gewond. De toestand is zeer ernstig, aangezien de verzoeningspogingen van den leider van den staat Rawab Ahandali Khan, zelf een Moham medaan, geen resultaat hebben gehad. GROOTE GYMNASTIEK-DEMONSTRATIE. Medewerking van Mej. Wolzak. De V.V.V. alhier heeft in samenwerking met de heeren Kleerekoper (Amsterdam) en Kees man (Schagen) een gymnastiek-demonstratle georganiseerd, welke zal plaats vinden op Zaterdag 27 Juli a.s. des avonds 8,30 uur N.T. op het sportterrein, gelegen achter de O. L. school. Medewerking verleenen de vereenigingen „Olympia" (Wieringerwaard), „U.D.I.W.I.K." (Dirkshorn), „Sparta" (Winkel) en „Lycur- gus" (Schagen). De clou van den avond zal echter zyn het optreden van het dames, keurcorps van het „Koninklijk Nederl. Gymn.- Verbond", waarin medewerkt onze nationale kampioene mej. M. Wolzak. De vele sport liefhebbers in den kop van Noord-Holland zullen zich zeker deze unieke gelegenheid om mej. Wolzak te zien optreden, niet laten ont gaan. Het dames-keurcorps zal staan onder leiding van den heer Kleerekoper uit Am sterdam. Na afloop wordt er een openluchtbal ge houden, waaraan diverse attracties verbonden zullen zyn. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie in ons nummer van Donderdag a.s. ZOMERVACANTIE. De zomervacantie voor de leerlingen der O. L. School 'alhier zal aanvangen Vrijdag 26 Juli a.s. na afloop der middaglessen. De lessen worden hervat Dinsdag 20 Augustus. J.l. Zondagmiddag had in de groote zaal van den heer de Wit een damwedstrjjd plaats tusschen een 12-tal veteranen van de damclub alhier, en 12 spelers van de damclub te Den Helder. Van de veteranen waren spelers uit alle mogelijke plaatsen opgekomen, o.a. Wie ringerwaard, Anna Paulowna, Burgerbrug, Bergen, Velp, enz., enz. Het was een prettige wedstrijdmiddag, waarbij de spanning tot de laatste partij bleef bestaan, daar de kansen steeds gelijk op gin gen. De laatste 2 partijen gaven den doorslag en wel een kleine winst voor de veteranen van onze plaats, n.1. 13—11. M. Kaak is geslaagd voor het praktijk- diploma boekhouden op het examen, afge nomen door de Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschap. kindje verdronken. Zaterdagnamiddag kwam het driejarig zoontje van den heer H. v. B., wonende aan de Zandvaart in hui3 vertellen, dat z'n zusje in het water lag. De hevig ontstelde ouders vonden het kleine, twee-jarige meisje, voor over liggend in een sloot achter in het land. De dadelijk aangewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten niet baten Nadat de dokter, die spoedig aan wezig was, nog heel lang kunstmatige adem haling had toegepast, moest hij aan de zwaar getroffen ouders meédeelen, dat het kindje overleden was. BELASTINGPLAATJES. Men verzoekt ons den lezers te vragen de rijwielplaatjea van het afgeloopen belasting jaar niet weg te werpen, maar deze bij Joop van der Goes te deponeeren, die dan zal zor gen, dat zij een goede bestemming krijgen. Hij stuurt ze n.1. door naar de vereeniging. die het vorig jaar 10.000 kg oude metalen inzamelde en de opbrengst daarvan besteedde voor T.B.C.-bestrijding. COLLECTIEF CONTRACT VOOR HET tuinbouw-BEDRIJF. Voor enkele weken terug is in deze ge meente een collectief contract voor het tuinbouwbedrijf afgesloten tusschen de afdee- ling Anna Paulowna van den Nederlandschen Tuindersbond eenerzyds en den Nederland schen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, den Nederland schen Christelijken Landarebidersbond en den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Land- arbeidersbond anderzijds. Dit contract, waarvan ons een exemplaar Dit contract komt In hoofdzaak op het j volgende neer: Het uurloon voor volwaardige arbeiders bedraagt 30 cent, het dagloon in den winter minstens 2.50. De premie, verschuldigd voor de Ziektewet, komt voor rekening van den werkgever. Ter plaatse wordt een scheidsgerecht sa mengesteld, waarin beide partijen evenveel leden benoemen. De uitspraak van dit scheidsgerecht is voor beide partijen bindend. Het contract loopt van 1 Juni 1935 tot en met 30 April 1936 en wordt geacht voor een jaar te zijn verlengd, wanneer geen der par tyen twee maanden voor den afloop den wensch tot beëindiging of wijziging schrifte lijk te kennen heeft gegeven. Voor den vetzaad-oogst, waarvoor aparte bepalingen worden voorgesteld, bleek nog geen vaste regeling mogelijk. De wensche- lijkheid werd geuit, wanneer dit oogstwerk zonder stoornis zou verloopen, hiervoor een uurloon van 45 cents te bepalen, bij onregel matig oogsten zou dan tusschen werkgever en werknemer een nadere regeling dienen te worden getroffen. Bij plaatsing der arbeiders in ander werk zou dan het gewone uurloon van 30 cent weer dienen te gelden. Men hoopte, dat zoowel werkgevers als werknemers zich ook aan dit laatste zooveel mogelijk zouden houden en de Zondagsarbeid hierbij tot een minimum zou worden beperkt. op Zaterdag 20 Juli. Opening. Mededeelingen. Afwezig met kennisgeving de heer P. J. Langelaan, (wegens gezondheidsredenen); te vens bedankte deze heer als Hoofdingeland. De voorzitter drukt zijn spijt uit, dat de heer Langelaan op zoo jeugdigen leeftijd om die reden ontslag moest vragen. Na vaststelling der notulen volgden onder staande mededeelingen. Het besluit tot aangaan van een kasgeld- leening voor de wegenverbetering is door Ged. Staten goedgekeurd, eveneens de vast stelling der jaarwedden van Dijkgraaf en Heemraden. Voor het effenen en stofvrjj maken van alle wegen van den polder in werkverschaf-' fing is een overheidssubsidie toegekend in de kosten van Arbeidsloonen, enz. van 100 Van het „Werkfonds 1934" kwam bericht, dat geen bijdrage kan worden verleend. Een terrein nabij de houten schutsluis is verhuurd voor het oprichten van een auto- bedieningsstation aan de Bataafsche Import Mij., verkoopkantoor Kon. Shellproducten voor 250 per jaar. Bij de ingebruikneming van de zaal van Veerburg, die gebouwd is op met den polder geruild terrein is een rek met lampen op de leestafel aangeboden. Op verzoek is „Zuiderzeewerken" bereid om den stand van het water op het Amstel- meer gedurende den zomertijd te houden op pl.m. 50 cm N.A.P., waardoor geen water in Breezand behoeft te worden ingemalen. Het kan worden ingelaten. Door bemoeiingen van de vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen, is het uit zicht geopend op een belangrijk gunstiger contract voor de stroomlevering aan de ge malen, welk contract op 1 Mei '36 opnieuw moet worden vastgesteld. Na gehouden aanbesteding is het maken van een nieuwe betonnen brug over de Zand vaart in den Stoomweg aangenomen voor 2360 door Gebr. van Veldhoven te Hoorn Het plateau voor de brug in den Mid denweg over de Moienvaart by de kruising met den Z.-Molenvaartsweg is verlengd, met het oog op een in 1937 mogelijke vernieu wing van die brug, die dan iets verlegd kam worden om een gunstiger gelegenheid tot pas- seeren te verkrijgen. De Wed. J. Keuris, aan wie als weduwe van een oud-beambte een uitkeering werd verleend van 1.50 per week, is overleden. De Wieringermeerdirectie is bereid gevon den het in cultuur gebrachte land in den boezem tot den herfst in onderhoud te ne men tegen den kostenden prijs. De bruggen in Middenweg en Koningsweg zijn vervangen door duikers. Dit blijkt een heele verbetering te zijn. Kohier en Omslag. Nadat een voorstel tot oninbaarverklaring van een vordering was aangenomen, werd het kohier van omslag over 1935 vastgesteld. De heffing van 27 per ha zal over 4518 ha 36 a 58 ca totaal 121.995.85 opbrengen. De vervaldagen voor de drie gelijke termij nen, waarin de heffing opvorderbaar is, zijn gesteld op 10 Aug., 14 Sept. en 26 Oct. Telefoonverbinding met Westeindc. De heer G. C. van Balen Blanken, V. Kaan en P. J. Zoete werden aangewezen de com- I missie te vormen, die de rekening van het jaar 34 zullen nazien en daarna gaf de voor zitter een toelichting over een voorstel tot telefonische aansluiting van de sluiswachters woning aan het Westeinde. Voorheen bestond er verbod van spuien aan het Westeinde. Verleden jaar is daar door Waterstaat toe stemming voor verleend. Nu via het Amstel- meer van het IJsselmeer water ingelaten kan worden is de behoefte dit ook aan het West einde te kunnen doen, niet groot meer. Het uitlaten van water aldaar kan echter nog wel van beteekenis zijn. Het leek gewenscht daarvoor een telefonische verbinding met de sluiswachterswoning te hebben. Getracht ia tot dat doel samenwerking te krijgen tus- 'fouïtw. is Hdndehond. „ErnKn" Apeldoorn schen Polder, C. T. B. en den heer Langedijk, De polder en de heer L. zouden elk Vi, de L. T. B. de helft der aansluitingskosten be talen, volgens het voorstel van het Polder bestuur. De samenwerking kwam echter niet tot stand. Het Dag. Bestuur werd nu ge machtigd, als het alsnog gelukte tot samen werking te komen, tot aansluiting over te gaan. Brug onderhands aanbesteed. Van Veldhoven te Hoorn, was de eenige aannemer, die bij aanbesteding van het ma ken van een betonnen brug over den Midden- vliet in den Stoomweg, beneden de begroo ting bleef. Het Dag. Bestuur kreeg machti ging hem ook den bouw van de brug in dien zelfden weg over de Zandvaart op te dragen voor 2250.Zijn opgave van kosten voor dezen bouw bleven ook nu beneden de ra ming. Crediet voor werkverschaffing. Het aantal werkloozen is thans wel ge ring, maar in den herfst zal dat weer groot zijn. Het toegestane crediet is verwerkt. Van enkele posten bleef in totaal 2200.over. i Het Dag. Bestuur stelde voor, dit bedrag te bestemmen voor aandeel van den Polder in de werkverschaffing, onder beding, dat dit niet meer dan 10 van de totaal te ver werken som zal bedragen. (In 't geheel zou dus minstens 22.000.beschikbaar moeten zijn). De Voorzitter lichtte nog op een desbetref fende vraag toe, dat voorheen 25 werd bijgedragen door den polder, maar de be hoefte aan slootwerk is nu niet zoo groot meer. Geloofsbrieven en aanbeveling be noeming. De heeren D. Lubbert en J. Smit Azn. zjjn bij enkele candidaatstelling als hoofdingelan den benoemd. De heeren Van Balen Blanken en Stammes bevonden hun geloofsbrieven in orde. Met een felicitatie van den voorzitter met de eervolle wijze van herbenoeming werd tot toelating besloten. De periodieke aftreding van den heer C. Tijsen maakte het opmaken van een aanbe veling tot benoeming van een Heemraad noodzakelijk. De aanbeveling luidt: 1. C. Tijsen, 2. G. C. van Balen Blanken, 3.,A. v. d. Berg. i -r Rondvraag. Sluiting. Nadat nog eenige vragen waren beant woord, werd de vergadering gesloten. GESLAAGD. De heer S. Sinke slaagde te Haarlem voor het hoofdacte-examen. Hippolytushoef EEN AANBESTEDING. Namens zyn principaal, den heer G. Arwerd te Zuidbroek, Groningen, werd Maandagmid dag door den architect den heer B. G. Sanstra alhier, te zijnen kantore publiek aanbesteed; het bouwen van een woon- en winkelhuis, annex broodbakkerij, aan het Viervoetspad te Hippolytushoef. Ingekomen waren biljetten van de heeren: P. Broers, te Breezand, voor f 7.980. Dekker Lont, Wieringen, f 7.875.— J. D. Kooy, idem, f 7.772.— P. Portegjjs, idem, f 7.705.S. J. Biaauboer, id., voorf7.656. M. P. Mulder, idem, f 7.600,— J. C. de Vries, idem, f 7.250.— W. Uiterdijk, Wieringerw., f 6.979.J. C. Klein, Wieringen, f 6.690.— Jac. Smit, idem, f 6.478. Gunning aan den laagsten inschrijver, den heer Jac. Smit, alhier. OPENBARE VERKOOP. Wegens liquidatie werd Zaterdag 20 Juli 1.1. ten overstaan van notaris Obreen, In het café van den heer Alb. Klein Sz., ten ver zoeke van de vennooten der kaas- en boter- fabriek „De Eendracht", te Wieringen, open baar verkocht: le. de kaasfabriek met erf, te Oosterland, groot 5 20 aren, kooper werd de heer Jb. Lont C.Jbz. te Oosterland, voor 1850.—. i Ten tweede een houten boet met erf, groot 65 centiaren, kooper de heer Jb. Lont C.Jbz., te* Oosterland, voor 175.Tezamen opge bracht 2025.—. CONCERT MUZIEK-VEREENIG1NO VERKOOPING. Zaterdag avond werd in het café van den heer A. Klein, ten overstaan van Notaris Obreen, verkocht de oude kaasfabriek te Oos terland. Hoogste bieder en kooper was de heer Jb. Lont Czn. voor f 2025. geslaagd. slaagde voor het diploma van het Federatie- examen Boekhouden Mercurius, te Amster dam. curieus, te Amsterdam. Onze plaatsgenoote mej. Suze Koppes, leer linge aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, slaagde als assistente in de huis houding. boerderij-brand. Zaterdagavond omstreeks 7 uur brak er brand uit in de boerderij van den heer C. Kaan, in den Waardpolder, nabij Kolhorn. Daar de brand achter in de boerdery ont staan was. kon er uit de voorkamers nog wat huisraad worden gered. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch de geheele boerderij werd verwoest. De oorzaak is kort sluiting. de verzekering dekt de schade. TE WATER GERAAKT. Zaterdagmorgen is een auto van den heer R. Breed, in de Groote Buurt te water ge raakt. Iemand uit het werkdorp had het wa gentje gehuurd en was op weg naar Scha gen. Waarschuijnlijk door te hard rijden is hij de macht over zijn stuur kwijt geraakt en via de boomen en een hek in de vaart ge reden. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, terwijl de materieele schade niet groot was. j „HARMONIE". Dir.: de heer P. Kreijger. J.l. Zondagavond gaf bovengenoemde ver eeniging een volksconcert in haar muziek tent op het terrein van den heer Jb. Bruul, hetwelk, evenals altijd, goed was. Jammer dat er zoo weinig publiek aanwezig was. 1 Den Oever I EEN GOEDE VANGST. Maandagmorgen bracht het visschersvaar- tuig W.R. 217, eigenaar en schipper Jb. Ty- Sen Jz., een steur aan van 190 pond en een zalm van 23 pond. Beide visschen vertegen woordigen een waarde van ongeveer tachtig gulden. Verleden jaar werd een steur aange bracht, die nog 80 pond zwaarder was dan die, welke heden gevangen werd. Voorwaar Cen mooi buitenkansje voor den visscher. De visschen waren gevangen in een kamer. RAAD DER GEMEENTE SCHAGEN. Afwezig de heeren van Erp en Van Nu land, de laatste met kennisgeving wegens ziekte. Ingekomen stukken van Ged. Staten ene., allen voor kennisgeving aangenomen. Volgt punt 2, onderzoek geloofsbrieven ge kozen raadsleden, t.w. van de heeren Joh. de Ven. J. Schoor! Pz., Jac. E. Buiskool, Jb. de Vries, W. J. v. Erp, H. F. v. Nuland, P. A. Klaver, S. Stam, B. Orsel, J. Speur en F. Bakker. Goedgekeurd. Vastgesteld wordt de suppletoire begroo ting dienst 1934. Idem voorstel tot aanvulling van de Ver ordening op de heffing van keurloonen en wijziging van de Verordening als bedoeld in art. 15 der Leerplichtwet. Volgt voorstel tot wijziging van de veror dening op een heffing van schoolgeld voor den cursus in de Fransche Taal. De heer Orsel wil een meer progressieve regeling, welke na eenige discussie wordt aanvaard. Ingang 2 Mei 1935. Voorstel tot wegverbetering in de Hoep. B. en W. stellen voor op een aanbod van den heer C. Schenk Jz. in te gaan en een gedeelte van diens erf te koopen tegen 2. per M2. Kosten, met verbetering weg 120. hetwelk na eenige discussie wordt aangeno men. Voorstel aansluiting van „de Nes" aan Waterleidingnet. Overgelegd wordt een berekening van het P.W.N. betreffende kasten van aansluiting der niet-rendabele gebieden Nes en Toeke- Tjallewal. B. en W. stellen voor de Nes te doen aan sluiten. Jaarlijksche kosten 191.73. Ingekomen was een verzoek van 5 Nes bewoners, om niet aan te sluiten in verband met ongunstige tijden, of, wanneer er wei wordt overgegaan, aansluiting in de eerst volgende jaren niet verplichtend te stellen. Met dit verzoek kan geen rekening worden gehouden. Voorstel B. en W. aangenomen. Voorstel grondruil met de erven J. Cas- tricum. Behoudens goedkeuring Ged. Staten aldus besloten. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, groot 70.000.—. Ged. Staten maken bezwaar tegen eenige bepalingen ten nadeele der gemeente. De heeren Schoorl en Buiskool kunnen deze bezwaren van Ged. Staten wel begry- pen, op grond van risico aan de eerste lee ning verbonden. Voorstel B. en W. aangenomen. Voorstel tot wijziging Algem. Politieveror dening. Deze betreft een verbod tot venten van koopwaar, tjjdens Kermis, Paaschtentoonstel- ling. Harddraverij en dit voor die dagen door B. en W. te doen bepalen. Aangenomen. Voorstel tot aanvulling Veldwachtersveror- ning. Naar aanleiding van een brief van den Commissaris der Koningin stellen B. en W. voor in bovengenoemde verordening de wijzi gingen en aanvulling aan te brengen, als zijn neergelegd in het ontwerp. De heer Buiskool kan zich niet vereenigen met de bedoeling van den Commissaris der Koningin. Zoo wordt ons eigenlijk een derde veldwachter opgedrongen. De Voorzitter beaamt dit. Er zal echter niet veel aan te doen zijn. Nochtans kan het voorstel afgestemd worden. Hierover gaat de Raad eerst in Comité. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. met 72 stemmen verworpen. De belde wethouders stemden voor. Voorstel tot aanschaffing van een 2e mo torspuit en 300 M. slang. De bestaande is reeds van 1913 en heeft al eenige malen geweigerd. In de kom der gemeente is aansluiting op de waterleiding mogelijk, doch niet buiten om. Kosten f 1000.Conform voorstel besloten. Voorstel wijziging verordening heffing vergunningsrecht. Aangenomen. Aanbieding gemeenterekening dienst 1934. Benoemd tot commissieleden voor het na zien der rekening, de heeren Bakker, Schoorl eri de Veer. Voorgesteld wordt de winst van f 2732.76 op liet G.E.B. in de gemeentekas te storten en daar uit te lichten een bedrag van 3340.78 nadeelig saldo Gasbedrijf en 138.70 nadeelig saldo Eierenveilingbedryf. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Bakker bespreekt den toestand van een gezin In een woonwagen op de belt. Spr. stelt voor een woning voor dit gezin met 10 kinderen te zoeken, waarbij het gezin 1.of 1.25 huur betaalt en de gemeente en R.-K. Armbestuur de rest. Zal in comité nader besproken worden. Hierna comité en sluiting. burgerlijke stand Van 20 t.m, 22 Juli 1935. OVERLEDEN: Abraham Daalder, 23 jaar. De Cocksdorp. het strandfeest uitgesteld. Door het ongunstige weder kon Zondag het aangekondigde strandfeest, dat achter den Eierlandschen vuurtoren zou plaats heb ben, Zondag niet doorgaan. Voor velen, dio van verre waren gekomen en eerst te De Cocksdorp kennis kregen, dat de wedstrijden niet doorgingen, was dit geen geringe teleur stelling. Bij goed weder zal het feest nu a.s. Zondag worden gehouden. Zondagmorgen liep aan het Westerstrand de vloed zoo hoog op, dat de strandtenten achter De Koog hetgeen bijna nooit plaats heeft door het water bereikt wer den. marktoverzicht. De vee-aanvoer aan de markt van heden (Maandag) was vrij belangrijk: de lammeren- aanvoer is nog niet achter den rug en thans begint zich ook een levendige handel in oude schapen te ontwikkelen. Ook rundvee (vooral vette kalveren) werd nogal heel wat verhan deld. De pryzen vielen over 't algemeen tegen. Lammeren brachten, ondanks de uitnemende kwaliteit, gemiddeld niet meer op dan 5.50 per stuk. De duurste 7.Magere schapen 10, vette tot 16. Voor runderen (voornamelijk geldekoeien) werd gemiddeld 100 per stuk betaald, de beste bracht 125 op. Nuchtere kalveren gin gen voor gemidd. f 5.50 per stuk. Vette kal veren van 15 tot 35 p. stuk. Biggen werden niet aangevoerd, magere varkens brachten pl.m. 27 op. Slachtvar- kens op de boerdery doen 17% tot 18 cent per pond. De markt viel een zeer druk bezoek ten deel; vooral voor de honderden vreemdelingen, die hier thans vertoeven, schijnt het typisch Texelsch marktbedrijf een bizondere attractie. Aan de eierenveiling zakt de aanvoer en stijgt de prijs, betaald werd voor eieren van 60 kg (middensoort) f 2.55 tot 2.66 p. 100 stuks, is ongeveer 20 cent p. 100 stuks meer van vorige week. BEDDEN VOOR NEDERLANDERS IN EEN OOSTENRIJKSCH SANATORIUM. Gedachtig aan het vele, dat Nederland voor Oostenrijk deed, heeft het Oostenrjjk- i sche Roode Kruis eenige bedden in het Sana- torium Grimmenstein tegen speciale tarieven voor zieke Nederlanders ter beschikking ge steld. Dit sanatorium is door het Oostenrjjksche Roode Kruis opgebouwd uit het in de jaren 19171918 door de Oostenrijksch-Hongaar- sche legerleiding in de nabijheid van Wee- nen opgerichte barakkenkamp, bestemd voor onderbrenging van tuberculose militairen. Dat zulks met zeer veel moeilijkheden ge paard ging, behoeft zeker geen betoog, in dien we even aan de voor Oostenrijk zwaro na-oorlogsjaren terug denken. Hoe het ook zy, het sanatorium is tot stand gekomen en is thans tot heil van de aan t.b.c. lijdende menschheid werkzaam. Opgemerkt wordt, dat het sanatorium Grimmenstein, voor wat ligging, klimaat en aantal zonne-uren betreft, kan wedijveren met de Zwitsersche bergsanatoria. Aan de verwezenlijking der hierboven om schreven sympathieke gedachte wil het „Comité" voor Nederland van het Oosten- rijksche Roode Kruis" medewerken, door gelden byeen te brengen ter bestrijding vaa reiskosten en kosten van uitrusting van min vermogende patiënten, die gaarne naar Grimmenstein zouden gaan en verpleging al daar behoeven, doch tegen de kosten ervan opzien. Alhoewel het comité slechts sedert enkele maanden zyn werk verricht, zyn de aanvra gen om verpleging en om ondersteuning bjj de uitzendinng reeds ingekomen. Hieraan kan het comité tot zijn groot leedwezen voors hands niet voldoen, vermits het nog niet over voldoende gelden beschikt. Het zou te betreuren zijn, in dien het comité in de naaste toekomst niet in de gelegen heid zou zijn om daadwerkelijk hulp te ver leenen. Daaraan twijfelt het ook echter ook geen oogenblik, omdat het ervan overtuigd is, dat U allen dit mooie werk zult willen steunen. Een verheugend verschijnsel is, dat overal sympathie met het doel wordt ondervonden. Het comité ontving zelfs een aanbod van een Ncderlandsche dame om onze Nederland- sche t.b.c.-patiënten in Grimmenstein geheel belangeloos te verplegen, opdat deze patiënten toch atlijd den band met het Vaderland zou den blijven gevoelen. Het comité, waarvan als eere-voorzitter optreedt de zaakgelastigde van Oostenrijk, de heer F. Graaf. Orsini-Rosenberg, en het welk bestaat uit mevr. Dre W. Besse van Lynden-von Schmidt auf Altenstadt en de heeren Carel J. A. Begeer. Jhr. Mr. Dr. E. A. van Beresteijn, A. H. Beusekamp, Luit. Generaal b.d. J. F. B. Kalff, J. Kornelis. H. Kuipers, H. Ch. G. J. v. d. Mandere, C. F*. Poortvliet, Dr. G. A. Prins, Ph. H. Schaap, H. Tulp, W. H. Verbeek, G. Whitlau en J- A. v. Zutphen, wil ook het Oostenrjjksche Roode Kruis bijstaan in zyn humanitair werk en verzoekt U allen vriendelijk ook Uwen steun te mogen ontvangen. Elke bijdrage, hoe gering ook, zal dankbaar svorden aan- V3,3,rd Laat ook ditmaal Nederland toonen, dat het niet ten onrechte den naam van hulp vaardig draagt. Bijdragen worden gaarna tcgemoetgezien op de giro-rekening >,r' 230.000 van den penningmeester van nei Comité. j. De offervaardigheid van het Nederlc sche volk kennende, twijfelt het comité cf niet aan, dat het binnen korten tijd ïno zal zijn de gewenschte hulp te kunne leenen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10