NAAR DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING 3tonkLd Zeilen tfclkimm. AutcmcéUlmc Sport 7 Burgerlijke Stand van Den Helder. Land-' T uinbouwnieuws Vervroegde steun aan den tuinbouw. Zal binnenkort plaats hebben. Voor het comité, G. Whitlau, voorzitter; O. F, Poortvliet, prop. leider, Waldeck Pyr- montlaan 1, Rijswijk Z.H.; W. H. Verbeek, Secretaris, Hendrik Zwaardecroonstraat 14, 's-Gravenhage; H. Kuipers, penningmeester, W. Pyrmontlaan 52, Rijswijk Z.H. SPELDJESDAG EN SPORTDEMONSTRA- TIES TEN BEHOEVE VAN T CENTRAAL GENOOTSCHAP. Enkele feiten staan onomstootelijk vast. Er zijn een aantal misdeelde kinderen, waar voor verenigingen als de onze op de bres staan, te pogen hun trieste bestaan te ver helderen. Daarvoor is geld nodig, meer dan door de Overheidskassen wordt gevoteerd. Verheugend is het derhalve, wanneer we spontaan de hand toegestoken krijgen, om in kameraadschap te trachten die noodzake lijke geldinzameling eens beduidend op te voeren. Verschillende verenigingen hebben op ini tiatief van de Gymnastiek vereniging O.K.K., voldoende hier bekend, hun medewerking verleend, evenals we van allerlei instanties hierbij betrokken de grootste medewerking mochten ondervinden, waarvoor onzerzijds publiekelijk onze welgemeende dank. De sterken voor de zwakken. De sport, de zich uitlevende levenslust, zich gevend om hun kleine medemensjes, hunkerend naar mo gelijke opbloei, een kans te verschaffen ook van het leven te kunnen genieten. Elke zomer zien we bij honderden, bij dui zenden dikwijls, de bewonderaars van lichaamsbehendigheid zich naar de sportvel den spoeden, om te genieten. Geen wonder dus, dat dit enthousiasme als het ware de voor de hand liggende oplossing was, hoe de sport het best zou kunnen helpen in deze. Zie hier het resultaat: Vlaggetjesverkoop, bruto ontvangst f 272.61 (door afwezigheid van de penningmeeste- resse moeten we op de vaststelling van het netto bedrag enige tijd wachten). Sportdemonstratie, bruto ontvangst 248.95 (hierbij wordt de aftrekpost zoals bekend mag worden geacht vrij hoog. Hoewel we moeten erkennen, dat we dankbaar mogen zijn voor de manier, waarop men ons tege moet gekomen is: af 199.58. Batig saldo Sportdag 49.37. We zullen er geen beschouwing aan toe voegen. De bate voor de bleekneusjes is maar enkele guldens meer, dan de opbrengst aan belasting, ondanks initiatief en verrichte arbeid voor het eerste. Maar wel mogen we de verklaring afleggen, dat wg en onze medestanders in de dienst voor het zwakke kind er niet aan denken te versagen. Wij ko men weer en zullen beter resultaat moeten boeken. Dat wil zeggen: Men zal moeten besef fen, dat waar men regelmatig in groten getale naar de sportvelden gaat, men zich toch wel een beetje te kijk zet, als men wegblijft, wanneer het is ten voordele van weldadig heid en nog welvoor het misdeelde kind. We hopen er later op terug te komen. v. H. Van 2 en 22 Juli 1935. BEVALLEN: H. den Hartog—Iedema, d.; W. de HoopTop; IJ. Kerkdijkde Groot, d.; G. v. GaansOosterwold, z.; C. Th. v. Waar denBruin, d.; G. W. SmitMazer, d.; W. ReiffHoefnagel, d. O VERLEIDENE. CheretBremer, 56 j.; D. Grunwald, 68 j.; P. Karmelk, 26 j. (Door onzen specialen verslaggever.) Eerst naar het Indianendorp en dan van Egypte, het land der Pharo's, naar Palestina. Wjj beklimmen de Zwltsersche alpen en staan paf van de enorme stands van Marianne. Om op deze wereldtentoonstelling in een recordtijd die haringvijver van een Oceaan over te steken, is een peulschil. Van Noorwe gen naar het Indianendorp, verborgen achter geheimzinnig groote hooge roode rotsen il n'y a qu'un pas. Om echter de geneugten in dit dorp mee te mogen maken moet je 5 francs betalen, Die Indianenkinderen zien er tamelijk zielig uit. Eerst dacht ik: 't Is namaak-Indiaan, maar 't schijnt toch heusch wel een volkje ie zijn, dat van di overzijde der groote wasch- tobbe gehaald is. Van de prairiën in Amerika naar het oude Egypte is ook al geen trip van beteekenis. Van het oude Egypte der Pharo's is tegen woordig heel weinig meer over. Egypte is ook al gemoderniseerd en moderne vervoermid delen hebben daar, evenals in Europa, alle strijdwagens van Koning Pharo naar 't mu seum verwezen. Van een Egyptische duister nis is ook al geen sprake meer, want het land aan den Ngl is hypermodern geëlectrifi- ceerd en baadt zich in een zee van licht. Het Egyptische paviljoen is echter toch geheel in ouden stijl gehouden. De bedoeling is inte resse voor het land te wekken, opdat vele toeristen daar heen zullen komen. In den ouden Egyptischen tempel wordt je een oogenblik aan het verleden herinnerd door tal van voorwerpen, die prof. Selim Hassan door opgravingen heeft verkregen. Duizenden jaren terug gaan je gedachten naar het grijs verleden. Typische voorwerpen en beelden, gemaakt in den tijd van de Pharo's, laten zien, wat de menschheid in dien lang vervlogen tijd wrocht. Hier in dezen Egyptischen tempel kijkt de oude kunst je aan maar even verder is het weer een gewoon, nuchter, zakelijk Egypte, dat met heel nuch tere koopwaar het Westen vraagt hen niet te vergeten. Koopjes halen! Als wij uit Egypte wegtrekken om ons naar Palestina te begeven, behoeven wij niet, als onze voorvaderen, door de Roode Zee te waden, om aan de achtervolging van de Egyptenaren te ontkomen, want heel broe derlijk ligt nu naast het Paviljoen van den jongen Joodschen staat in wording, naast Palestina. „Sjalom" (vrede), zegt de Palestinees, als wij zgn gebouw betreden, waarop wij hem dé Sjalomgroet terug brengen. De man spreekt blijkbaar alle talen en dit is ook noodig, daar tal van natiën naar dit miniatuur-Palestina komen. Aan ons vertelt hij echter in 't He breeuwse!», dat ze nog niet heelemaal op stel zijn, maar dat ze over enkele dagen zullen toonen, dat Jeruzalem weer jeugdig frisch bloed krijgt. Het geheel ls een groot wit ge bouw met koepeldak. Het model lgkt m.i. eenigszins genomen naar de Hebreeuwsche Universiteit te Jerzalem. De groote wit blauwe Palestijnsche vlag waait hier van het dak. De „mogein Dowids", de Davidsschiiden, vormen het wapen. De oppervlakte van Palestina is in Brussel circa 1500 m2. Ook hier wordt het toerisme gepropageerd. In diagramma's wordt duide lijk aangetoond, welk een belangrijke plaats Palestina weer op de wereldmarkt inneemt. In- en uitvoer zijn reeds belangrijk. De be kende Jaffa-appelenwijn en diverse zeep- merken worden hier nogmaals onder aan- dacht van den bezoeker gebracht. Voor wij weggaan koopen wij nog kunstig bewerkte voorwerpen, uit cederhout van de Libanon en probeert de Palestinees ons en kele mezuza's (kleine wetsrollen op perka ment in houten kokers eveneens van ceder hout van de Libanon) te verkoopen. Dan trekken wij weer weg uit het Beloofde Land en pauzeeren wij in het restaurant, waar smakelijke spijzen met Palestijnsche Wijnen worden opgediend. U ziet, er is heel wat te beleven op de we reldtentoonstelling en om alles te zien, moet men eigenlijk eerst flink met de wandelclub ,,De Jutter" getraind hebben, want van de loopstokken wordt heel wat gevergd. Er is wel een miniatuurtreintje, waar men voor luttele franken in kan plaats nemen en dat luid gillend met veel deining langs de gebou wen rijdt, doch om van paviljoen tot paviljoen te gaan komt dit niet in aanmerking. Toch maken velen een ritje over dit uitgestrekte terrein en voor de leut is dit ook wel aardig, overigens vliegen wij als een hardlooper van de Heldersche kermis van paviljoen tot pavil joen. Nu gaan wij voor de afwisseling maar eens naar Zwitserland. Een flink gedeelte van het paviljoen is voor de nationale nijverheid, het maken van uurwerken, bestemd. Zwitserland blijkt echter met zijn zuivel een flinke con current voor Holland te zijn. Landbouw en veeteelt staan daar op hoog peil. Prachtige groote kazen en andere zuiverproducten zijn hier voor de bezoekers opgesteld. We zien hier de bekende Gruyère kaas met groote gaten er in, een kaassoort, die, ondanks dat I Holland een kaasland bij uitnemendheid is, zelfs in ons land naast de groene Zwitsersche kaas algemeen aftrek vindt. Natuurlijk is aan het toerisme in dit toeristenland bg uitne mendheid alle aandacht gewijd. Frankrijk, de Zuidelijke buur van België, heeft hier op de tentoonstelling getoond wat Marianne presteert. De oppervlakte van het totale terrein dat la belle France beslaat, is, naar de Cerberus van het paviljoen ons ver telt, een kleine vijftienduizend vierkante meter!! Een geweldige oppervlakte inder daad! Maar Frankrijk werkt niet zooals Hol land en Zwitserland met kaas en boter, die betrekkelijk kleine ruimte innemen. Frankrijk heeft deze enorme ruimte meer dan noodig zegt een standman. Complete spoorwagens, schitterend ingericht, noodigen u uit van bin nen een kijkje te nemen. L' Air France, de Groote Fransche Luchtvaartlijn, wil niet on derdoen voor de K.L.M., de Nederlandsche zustermaatschappij. Heele groote vliegmachi nes, de modernste typen, die momenteel in Frankrijk dienst doen, zijn op deze terreinen ondergebracht. Deze vliegtuigen staan niet, zooals wij op de Heldersche Remavi zagen, rustig op den bodem maar hangen in de lucht. Met open mond staan een paar Volendam- mer visschers in hun eigenaardige typische Hollandsche kleeding naar deze reuzen der lucht te kijken. Wat êen knapen, meneer, zegt de wijd- broek, das heel wat anders as 't ouwe Mon nikendammer trammetje van vroeger. Over een paar jaar stappen we in Volendam net zoo gerust in een vliegmachine als vroeger in de trekschuit. 't Is verbazend zooveel Hollanders als ik op dit terrein tegenkom. Maar allemaal be klagen ze zich, dat 't hollen is, om op één dag alles te zien. Inderdaad, de kleine landen en kleine paviljoens kan men soms nog „doen", maar de kolossale uitgestrekte stand-terreinen van b.v. Frankrijk vragen zeer zeker een lieelen dag. Want Frankrijk komt wel zeer gespecialiseerd voor den dag, 't Lijkt wel één gigantisch warenhuis. Alleen de stad Parijs heeft een terrein tot hare beschikking van meer dan duizend vier kante meter. In de diverse stands wordt ge demonstreerd hoe Parijs met auto's vla de autobanen is te bereiken, wat de Ville Lu- mière doet ook om moreel een ville Lu- mière, een Stad van het Licht te zijn voor de bewoners, n.1. hoe deze millioenen stad haar burgers financieel en moreel ter hulpe snelt, hoe perfect de gezondheidsdienst daar werkt. Ook de Nieuwe Hallen, de buik van Parijs, worden in den stand der proviandee ring gedemonstreerd. De hooge toren op het paviljoen is des avonds over de geheele op pervlakte verlicht. De meeste menschen denken dat Frankrijk door een wuft, ijdel, pleiziernajagend volk bewoond wordt. Niets is minder waar! De Franschen zijn een nijver volk. Hier in Brussel toonen ze wat ze op het gebied van mechaniek, electri- citeit presteeren. Wel worden er, zooals wg op deze tentoon stelling zien, veel weeldeartikelen in Frantc- rijk vervaardigd, maar voor 't overgroote deel zg'n die bestemd voor het buitenland. Zijde, chique stoffen, schitterende japonnen, alle onderdanen van Koning Mode, die in Pa rijs zetelt, fabriceert La belle France om er anderen mee gelukkig te maken en er zelf wat aan te verdienen. e n De minister van oeconomische zaken heeft thans bericht gezonden aan de veilingen te Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, War- menhuizen en Obdam, waarbij wordt mede gedeeld, dat het in het voornemen van den minister ligt zeer binnenkort een vervroegde uitkeering van den steun aan den tuinbouw te doen plaats hebben op enkele producten, waarvan de opbrengsten laag zijn geweest. In tuinbouwkringen is dit offlcieele bericht met vreugde ontvangen, daar er vele kweekers zijn, wie het aan de noodige middelen ont breekt om hun bedrijf in stand te houden. Adres van het centraal bureau aan de regeering. Het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland heeft een adres gezonden aan den ministerraad, den minister-president en den minister van oeconomische zaken, waarin erop wordt aangedrongen om het op de begrooting van het Landbouwcrisis-fonds 1935 uitgetrok ken bedrag voor steun aan den tuinbouw, ten bedrage van f 7.500.000 belangrijk te verhoogen in verband met het feit, dat het uitgetrokken bedrag onvoldoende geacht moet worden om in den ergsten nood te voorzien. DE NED. WIELRENNERS VOOR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Naar wij vernemen zullen de volgende wiel renners door de N.W.U. naar de wereldkampi oenschappen te Brussel worden afgevaardigd Professional sprint: J. van Egmond. Amateurs sprint: A. van Vliet, Ooms, v. d. Vijver en B. Leene. Stayers: Van der Wulp. Professionals op den weg: Middelkamp en Stuyts. Amateurs op den weg: BraspenninK Jr., Jansen, Schipper en Nuyten. Hoogstwaarschijnlijk zal als derde profes sional-wegrenner de Brabander C. Heeren uit Bosschenhoofd, die zich evenals Stuyts en Middelkamp bij de trainingsproef te Floreiïe onderscheidde, het Nederlandsche profweg renners-team compleet maken. C. Heeren heeft nl. aangeboden op eigen kosten deel te willen nemen en zooals wij vernamen is de N.W.U. bereid dezen renner de gemaakte onkosten te vergoeden, indien hij inderdaad naar Florefïe vertrekken wil en daar dan kans ziet op een der eerste drie plaatsen te eindigen. GRASBAANRACES TE DEN HELDER. Op Zondag, 4 Augustus a.s. Met medewerking van de voetbalvereeni- ging „H. R. C.", die hiertoe welwillend haar terrein afstond, zullen op Zondag 4 Augustus' a.s. de eerste grasbaanwedstrijden in onze stad plaats hebben. Organisatrice is natuurlijk onze wielerver- eeniging „D. O. K.", welke van deze gelegen heid gebruik maakt om een 60 70-tal ren ners van buiten te laten komen, die elkaar ten eerste in een sprint van 600 meter, ten tweede in een afvalwedsjrijd en ten derde in een koppelwedstrijd van 60 ronden zullen bekampen. Natuurlijk dingen ook plaatselijke renners mee. Wij hebben wel eens grasbaanwedstrijden meegemaakt en hebben daaraan de beste herinneringen. Wij kunnen het sportminnend1 publiek dan ook adviseeren de a.s. wedstrijden van D. O. K. eens te gaan bezoeken. WIELERBAAN „WIERINGEN". C. Smit (Schagen) boekt een record tijd. Zondagmiddag hadden op de wielerbaan te Hipplytushoef zeer spannende training swed- strgden plaats, welke zich kenmerkten door de buitengewone rivaliteit onder de verschil lende deelnemers. De netto-recette was geheel bestemd voor <le renners. Gez.en de talrijke opkomst van (iet publiek viel deze waarschijnlijk niet tegen. Hier laten wij de uitslagen der diverse wed strijden volgen: .Sprint over 3 ronden. Ie serie: 1. Hegeman; 2. C. Smit. 2e serie: 1. Willemse (Schagen); 2. Muntje- werf (A.P.). 3e serie: 1. Snijders (DOK); 2. J. Smit. Bovenstaande eersten in de finale ge plaatst: 1. C. Hegeman; 2. Willemse; 3. J. Snijders (snelste tgd 14 sec.). De nos. 2 uit bovenstaande series in de finale: I. J. Smit; 2. Muntjewerf; 3. C. Smit. In de 3 ronden bleek eerst over welken snellen sprint C. Smit beschikte. Hoewel een strakke wind over de baan vaagde werd door Smit een Pijnenburg-tijd gemaakt van 12.6 sec. (baan van 200 m). Bravo Smit, ons com pliment. Pijnenburg's snelste tijd Zaterdag In Leeuwarden was 12.8 sec. (200 m). Tijd race I ronde vliegende start. 1. Willemse 13 sec.; 2. C. Smit 13.1 sec.; 3. Muntjewerf 13.1 sec.; 4. Hegeman 13.4 sec. Klassement*race over 30 ronden. 5 klassen». Ie kl. Dienaar 5 pnt.; Meyer 3 pnt.; Kossen 2 pnt.; Tichelaar 1 pnt. 2e kl. Tichelaar 5 pnt.; Meyer 3 pnt.; Hol lander 2 pnt.; Kossen 1 pnt. 3e kl. Tichelaar 5 pnt.; Kossen 3 pnt.; Meyer 2 pnt.; Hollander 1 punt. 4e kl. Tichelaar 5 pnt.; Hollander 3 pnt.; Kossen 2 pnt.; Dienaar 1 pnt. 5e kl. (dubbele punten). Tichelaar 10 pun ten; Hollander 6 pnt.; Meyer 4 pnt.; en Die naar 2 pnt. Getotaliseerd: Tichelaar 26 pnt.; Hollander 12 pnt.; Meyer 12 pnt.; Kossen 8 pnt.; Die naar 8 pnt. Achtervolgingsrace. Ie serie: 1. Klink; 2. Hussaarts; 3. Kor3t- huizen. 2e serie: 1. Hoep; 2. W. Zoons (DOK); 3. Reuvink. Finale: 1. Klink; 2. M. Hoep; 3. Hussaarts; 4. Zoons. Koppelwedstriid over 150 ronden. 1. KlinkMeyer 7 punten; 2. Op 1 ronde: J. SmitKossen 6 punten (Smit moest het een heelen tijd alleen redden, hetgeen een beste prestatie genoemd mag worden). 3. Ti chelaarDienaar 4 punten; 4. DeijkersHe geman 3 punten; 5. Snijders—Hollander (met 2 ronden achterstand) 2 pnt, De trainingswedstrgden op Donderdag avond &J9. beloven een pracht sport-avond te vormen. Van verschillende zijden werd reeds medewerking toegezegd. Zooals bekend be gint Donderdagavond de Wieringer kermis. Met het oog op de kermis wordt er dien avond tegen 7 uur aangevangen. Willen de DOK-menschen en Schagenaars hier reke ning mee houden; Zondag a.s. intern, wed strijden. Zie tevens advert. in dit blad. DUITSCHLAND WINT VAN NEDERLAND Met 26 tegen 14 punten. Het Nederlandsche amateur-team is er op het Rijswijksche Hout niet in geslaagd revan che te nemen op de eenige weken geleden te Krefeld geleden nederlaag tegen de Duitsche amateurs: met 26 tegen 14 punten leden de oranje-truien Zondag opnieuw een gevoelige nederlaag. DE TOUR DE FRANCE. De 15e étappe door Vervaecke gewonnen. Zaterdag werd de 15e étappe, Perpignan Luchon, een afstand van niet minder dan 325 km, verreden. Het traject was zeer moeilijk. De Belgen Vervaecke en Silvère Maes lever den schiterend werk en stormden met groot verschil op hun tegenstanders door den finish. Romain Maes wist zijn leidende positie in het algemeen klassement nog te versterken; bo vendien gaven ikele zware concurrenten ais Camusso en Bergamischi den strijd op. In het landenklasement leidt België met meer dan een uur voorsprong op Frankrijk. TWEE ITALIANEN RESP. EERSTE EN TWEEDE IN DE ZESTIENDE ETAPPE. De gisteren verreden zestiende étappe van de Tour de France LuchonPau, een afstand van 194 K.M., is gewonnen door den Italiaan Morelli in den tijd van 7 uur 12 min. en 22 sec. Tweede werd de Italiaan Teani in 7 uur 12 min. en 32 sec.; 3. Vervaecke (België) in 7 uur 18 min. 14 sec., 4. Romain Maes (België) in denzelfden tijd. NED. NEGENTAL VERLIEST MET 4—2 VAN BELGIË. Het is het Nederlandsch honkbal negental niet mogen gelukken de overwinning, te Haarlem op de Belgen behaald, door een zege te Antwerpen te bevestigen. In een buiten gewoon goeden wedstrijd, waarin het spel een hoogte bereikte, zooals slechts zelden in de competitie het geval is, hebben de Belgen I ditmaal met 4—2 revanche genomen, WEDSTRIJDEN OM DEN P. H.-BEKER WEDEROM DOOR A.A.C. GEWONNEN. W. liaan verbetert het record 110 meier harden. Onder niet bepaald geschikt athletiekweer er stond nogal vrg veel wind heeft j.l. Zondag op de bekende Sintelbaan te Amster- j dam de jaarlijksche wedstrijd om den Prins i Hendrik-beker plaats gehad. Evenals vorig jaar is deze beker gewonnen door de Amster- damsche Athletiek Club. ditmaal met 78 pun ten, dat is 4% punt meer dan A.V. 1923 (no. \2) en 16 punten meer dan de H.A.V. Haar lem (no. 3). Over het algemeen genomen is er goede sport geboden, met een enkele uitste- kende prestatie. Ais zoodanig dient die van Wim Kaan gekwalificeerd te worden, die toch de 110 meter horden in 14.8 sec. liep, waar mede hij 0.1 sec. onder zijn Nederlandsch 1 record bleef. Weinigen zullen den sympathie ken Haarlemmer tot deze krachttoer in staat geacht hebben, daar zooals bekend is, zijn hordentechniek uitstekend is, maar zijn sprint tusschen de horden en op de laatste 10 meter maar niet verbeterd kon worden. Nu liep hij Zondag met den wind schuin in den rug wat voor de sprint een voordeel, voor de belans boven de horden een nadeel was, zoodat afgewacht dient te worden of het re cord erkend wordt. Een verrassing is voorts de nederlaag van Osendarp tegen Berger op de 100 meter, ter wijl we verder met genoegen melding »naken van den sprong van 3 meter 70, waartoe Van jder Zee weer eens in staat bleek. Tenslotte geven we hier de uitslagen: 110 m horden: 1. W. Kaan. Haarlem. 14.8 sec.; 2. B. MesmanSchuttz. AV '23. 15.6 s. 5000 meter: 1. W. F. Bakker, AAC, 16 min. 17.3 sec. Speerwerpen: 1. Van der Poll, AV 1923, 60.49 m; 2. R. Brasser, AAC, 58.52 m. 400 meter: 1. Veldman. AV 1923, 52.4 sec.; 800 meter: 1. Bouman, AAC, 2 min. 1.8 sec.; 2. Tacltema, Haarlem, 2 min. 3.1 sec. Polsstokhoogspringen. 1. Van der Zee, Haarlem, 3.70 m. Kogelstooten: 1. Brasser, AAC, 13.36 m. Verspringen: 1. Van Welsenes, 6.78 m; 2. Klasema, V. en L.. 6.63 m. 100 meter: 1. Berger, AV 1923, 10.7 sec.; 2. Van Beveren, AV 1923, 10.7 sec.; 3. Osendarp, Trekvogels, 10.9 sec. 1500 meter: 1. Feenstra, Trekvogels, 4 min. 13 SGC. 4 X 100 meter: 1. AV 1923. 43.6 sec. 4 X 400 meter: 1. AV 1923, 3 min. 30.7 sec.; 2. Haarlem, 3 min. 32.2 sec. Discuswerpen: 1. Brasser, AAC, 40.83 m. Hoogspringen: 1. Roelofs, AAC, 1.85 m. Einduitslag: 1. AAC 78 punten; 2. AV 1923 73 '4 punt; 3. Haarlem 62 punten. DE NEDERLANDSCHE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN. Twee nieuwe records. Zaterdag en Zondag heeft het feestende Ber gen op Zoom de eer gehad de keur van de Ne derlandsche zwemsters en zwemmers te ont vangen, die elkaar daar de verschillende kam pioenstitels betwist hebben. Den eersten dag zagen twee nieuwe Nederlandsche records het levenslicht, n.I. dat op de 200 meter vrije slag heeren, dat door Siplcema met 2 min. 24.2 sec., dat op de 300 meter wisselslag heeren. dat door Aelst met 4 minuten 12.4 sec. gevestigd werd. De met spanning verbeide ontmoeting tusschen Willy den Ouden en Rie Mastenbroek op de 100 met vrijen slag werd op overtuigen de wijze door de oudste van de twee kampioe nen gewonnen. Voorts verdienen in *t alge meen de prestaties der heeren de aandacht, uit de hierondervolgende uitslagen kan men zien, dat zij steeds meer het internationaal peil bereiken. De uitslagen luiden: (de nummers 1 zijn Kampioen van Nederland.) 100 m vrije slag dames: 1. W. de Ouden (RDZ) 1 min. 7 sec.; 2. R. Mastenbroek (RDZ) 1 min. 9 sec. 100 m vrije slag heeren: 1. C. Kreffer (DJK) 1 min. 2.2 sec.; 2. S. L. Mooi (HPC) 1 min. 3 sec. Estafette 3 X 50 m wisselslag, dames: 1. ODZ 1 min. 52 sec. Estafette 3 X 50 »n wiselslag heeren: 1. Het Y 1 min. 37 sec. Schoonspringen heeren: 1. J. L Stotijn (HZ PC) 114.76 pnt. 100 m rugslag dames: 1. N. Senff (ADZ) 1 min. 21 sec.; 2. B. Martin (ODZ) 1 min. 21.2 s. 100 m rugslag heeren: 1. J, P. Metman (Het Y) 1 min. 13.6 sec. 4 x 100 m estafette, vrije slag, dames: I. RDZ in 4 min. 53 sec. 4 X 100 m estafette, vrije slag, heeren: 1. DJK in 4 min. 21.6 sec. 400 m vrije slag dames: 1. R. Mastenbroek (ODZ) 5 min. 38.8 sec.; 2. C. W. Wagner (Het Y) 5 min. 43.4 sec. 400 m vrije slag. heeren: 1. W. Geerlings (Het Y) 5 min. 27.2 sec.; 2. J. Brink (De Dolfijn) 5 min. 30 sec. 1500 meter vrije slag heeren: 1. A. Voor winde (RZC) 22 min. 22.8 sec. 5 X 50 meter vrije slag estafette dames: J. Rotterdamsche Dames Zwemclub met de zwemsters, Brouwer. Olsen, Van Leeuwen. Timmersmans en Den Ouden in 2 min. 40.8 s. 5 X 50 meter vrije slag estafette heeren: 1. ZIAN, Den Haag, met de zwemmers Van Duin, Jongbloed. De Haas, Verveer en v. d. Hoek, 2 min. 30.6 sec. 200 meer schoolslag dames: 1. Janny Kas- tein, HDZ 3 min. 13.4 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. P. Kruit hof, Rotterdamsche Zwemclub 1 min. 56.2 sec.; 2. L. Korpershoek, RZC 3 min. 200 meter vrije slag heeren: 1. A. H. Sip- kema. HPC. Heemstede, 2 min. 24.2 sec. Nieuw Nederlandsch record. Oud record Mooi, 2 min. 24.6 sec. Schoonspringen dames: 1. L. Tholen, HDZ, 66.02 punten. 4 X 200 punten vrije slag heeren: 1. De Jonge Kampioen, Amsterdam. 10 min. 16.2 sec. Zwemmers de heeren Senff, Winckel, Scheffer en Kreffer. 300 meter wisselag dames: 1. A, Timmer mans, RDZ, 4 min. 41.4 sec. 300 meter wisselslag heeren: 1. Van Aelst, HZ en PC, 4 min. 18.4 sec. Nieuw Neder landsch record. Oud record 4 min. 25 sec. op naam van Van Aelst. DE INTERNATIONALE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. Heden de eerst© marschdag. Onder de rond 8150 deelnemers tip pelen ook 12 stadgenooten mede. Voor de 25ste maal worden dit jaar de bekende internationale vierdaagsche afstands- marschen gehouden in Nijmegen en omgeving. Heden is het de eerste marschdag en zijn ca. 3100 menschen de poorten van de Prins Hen drik-kazerne uitgetrokken, hetzij voor het afleggen van 4 X 30 km (juniores, 40 in schrijvingen), of van 4 X km (1550 deel nemers), van de 4 X 50 km (770) of 4 X 55 km (790). Het ziet er naar uit, dat het dezer dagen niet zoo schroeiend heet zal zijn als vorig jaar, toen er meer uitvallers door de hitte dan van vermoeienis waren. Maar ook met gunstig weer moet men de vierdaagsche niet onderschatten, want er is heel wat voor geoefendheid, aan uithoudingsvermogen, wils kracht engoed humeur voor noodig om de marschen tot een goed einde te brengen. Zooals tot nog toe steeds het geval was, is het aantal deelnemers weer grooter dan een jaar te voren. Ditmaal meldden zich rond 3150 liefhebbers aan; zeg, dat er 50 niet opgekomen zijn, dan is toch het respectabel aantal van 3100 man momenteel „en route". Het praedicaat „internationaal" voeren de inarschen niet voor niets, want zoo nemen dit jaar deel: uit Frankrijk 3 dames, 1 bur- gergroep van 10 man en een groep van de Parijsche politie, ter sterkte van 11 man. Uit Engeland komt weer de Road Walking Asso- ciation met 11 man, Duitschland levert 13 burgers, Oostentijk 1 en België en Zwitser land elk één dame. Opmerkelijk is het aantal „bejaarde" mededingers! De „Courant" wist mede te deelen, dat er 40 deelnemers waren boven de 50 jaar, waarvan de leeftijd van 15 onder hen zich beweegt tusschen 60 en 70 jaar. En dan is er als „topic" het tweetal, dat den leeftijd van 74 jaar bereikt heeft Plaatselijk interesseert ons natuurlijk vooral het twaalftal (géén korfbelteam!), dat gis teren naar Nijmegen vertrokken is en dat heden eigens tusschen dat leger van drie duizend een honderd menschen voortschrijdt om behalve de persoonlijke eer, ook die van onze stad op te houden. Mogen zij een even schitterend figuur slaan als zij, die vorig jaar medeliepen! KONINKLIJKE MARINE-JACHTCLUB. Vrijdag en Zaterdag hadden ter reede van Texel de jaarlijksche zeilwedstrijden plaats, uitgeschreven door de Kon. Mar. Jachtclub. Zij werden ditmaal gekenmerkt door uitste kend zeilweer. Hier volgen de uitslagen: Modelsloepen. Ie prijs verguld zilveren me daille, uitgeloofd door Z. E. den Minister van Defensie, benevens een kunstvoorwerp voor den schipper en kleine bronzen medailles voor de bemanning, benevens 100 sigaren: 1. Kwartiermeester A. J. v. Kuyk (O.Z. Kazerne). 2e prijs zilveren medaille van de Vereeniging benevens een ets of een boekwerk en 50 siga ren voor de bemanning: Luit. ter zee 2e ki. J. K. Kempees (Hr. Ms. „Gelderland"). 3e prijs bronzen medaille, uitgeloofd door de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot": Kwartiermeester A. H. van Lienen (Hr. Ms. „Gelderland"). Afvaartprijs de zilveren medaille van de Vereeniging: Luit. ter zee 2e kl. J. K. Kempees. Fantasiesloepen. Ie prijs zilveren medaille, uitgeloofd door H.M. de Koningin, benevens een kunstvoorwerp voor den schipper, en bronzen medailles, uitgeloofd door H.M. de Koningin, voor de bemanning, benevens 100 sigaren: Schipper H. J. Steyn (Hr. Ms, „Schor pioen"). 2e prijs bronzei» medaille, uitgeloofd door Z.E. den Minister van Defensie voor den schipper, benevens een ets of boekwerk en 50 sigaren voor de bemanning: Opperschipper W. P. H. Smit (Marinekaz. Willemsoord 3e pr. bronzen medaille van de Vereeniging: Luit. ter zee le kl. P. J. Hendrikse (VI. „De Kooij"). Afvaartprgs de zilveren medaille van de Vereeniging: Luit. ter zee 2e kl. A. P. L. de Gelder. Troostprij» de bronzen medaille van de Ver eeniging: Kwartiermeester J. v. d. Berg. Klasse I. Open wedstrijd. Eenheidsfantasie- sloepen B 1 en B 2, gestuurd door Onderoffi cieren van de Koninklijke Marine. In dezen wedstrijd wordt het „Vikingschip" verzeild, uitgeloofd door de K.N.V. „Onze Vloot": le prijs zilveren medaille, uitgeloofd door de Gemeente Den Helder, benevens een kunst voorwerp voor den schipper en bronzen me daille en 50 sigaren voor de bemanning: Schipper H. J. Steijn (Hr. Ms. „Schorpioen") 2e prijs bronzen medaille, uitgeloofd doof Z.E. den Minister van Defensie: Opperschipper W. P. H. Smit (Mar kaz. Willemsoord). Klasse U. Open wedstrijd. Modelsloepen BI en B2, gestuurd door officieren van do Kon. Marine. le prijs zilveren medaille, uitgeloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vlo:t", benevens een kunstvoorwerp voor den schipper en bronzen medailles en 50 sigaren voor de bemanning: Luit. ter zee 2e kl. J. K. Kempees (Hr. Ms. „Gelderland") 2e pr. zilveren medaille van de Vereeniging: Luit. ter zee 2e kl. A. H. W. von Freytag Drabbe (Hr. Ms. „Schorpioen"). 3e pr. bronzen medaille van de Vereeniging: Luit. ter zee v. Karnebeek(Onderzeedienst). Klasse ÏII. Scherpe jachten B. le prijs een kunstvoorwerp: „Noordster" G. Doeksen. Klasse V. Open wedstrijd. Eenheidsfanta- siesloepen BI en B2. gestuurd door officieren van de Kon. Marine, leden van de Vereeni ging. In dezen wedstrijd wordt de wisselbeker van de Kon. Marine Jachtclub verzeild. le prijs zilveren medaille, uitgeloofd door Z.E. den Minister van Defensie, benevens een kunstvoorwerp voor den schipper en bronzen medailles en 50 sigaren voor de bemanning: Luit. ter zee 2e kl. Th. Brunsting (Hr. Ms. „Schorpioen"). 2e pr. zilveren medaille van de Vereeniging: Luit. ter zee Nagtglas (Mar.kaz. Willems oord). Klasse VI. Open wedstrijd. Modelsloepen BI en B2, gestuurd door onderofficieren van de Kon. Marine. In deze klasse wordt de „De Ruyter"-beker verzeild. le prijs zilveren medaille, uitgeloofd door den Hoogedelgestr. Heer T. L. Kruys, Schout bij-Nacht, Commandant der Zeemacht, bene vens een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de afd. Den Helder van de K.N.V. „Onze Vloot", en bronzen medailles en 50 sigaren voor de bemanning: Kwartiermeester A. H. v. Lienen (Hr. Ms. „Gelderland"). 2e pr. zilveren medaille van de Vereeniging: Kwartiermeester A. J. v. Kuyk (Onder zeedienst). 3e pr. bronzen medaille van de Vereeniging: Schipper H. J. Steyn(Hr. Ms. „Schorpioen") Klasse VU. Scherpe Jachten, klasse B. le prijs een kunstvoorwerp. „Noordster", G. Doekoen. NED. SCHERMSUCCESSEN TE OSTENDE. Het individueele sabel-toernooi, waarmede het internationaal schermtournooi te Ostende beden besloten werd, bracht fraaie overwinningen voor de Nederlandsche schermers Montfoort en Boutmy, die resp. de eerste en tweede plaats wisten te behalen. Mej. T. v. d. Klaauw werd no. 3 in het floret-tournooi der dames. DUBBELSPEL ZAL BESLISSEN. Von Cramm heeft Allison geslagen met 86, en 64. Allison heeft goed gespeeld en von Cramm heeft gewonnen, omdat hij de betere speler is. Alles heeft ditmaal medegewerkt tot het welslagen dezer partij: de beide spelers waren goed op slag, de baan was best, er stond geen wind en tegen den bedekten hemel waren ook de hooge lobs te volgen waarvan een vermoeid speler in schel zonlicht soms zooveel last kan hebben. DE WESTELIJKE FORD-TOER. Vier Heldersche prijswinners. Over een tijdsduur van drie dagen, n.1. Vrijdag, Zaterdag en Zondag jL, werd de z.g. Westelijke Fordtoer gehouden; een toer, uit geschreven door de Fordfabrieken, doch waar aan alle merken auto's konden deelnemen. De toer is buitengewoon geslaagd, zoo vertelde ons een der deelnemers. Men kon deelnemen in één der twee groepen A of B. Dong men mede in de eerste groep, dan moest men 25 plaatsen bezoeken, in groep B 10 plaatsen. Behalve dat men daar contróleposten moest passeeren. moest men twee door de jury op gegeven bezienswaardigheden waardeeren en daarvoor een cijfer noteeren. Een buitengewoon aardig ideeB.v. in Den Helder moest men het Reddingmonument en het Koninklijk Instituut waardeeren, in Scha gen de z.g. Schager Torentjes en de Muziek tent, in Alkmaar het Stadhuis en het Waag gebouw, enz. Aan het eindpunt, Scheveningen, moest men de wimpels, die men in elke stad ontvangen had, de afgestempelde kaart en de lijst met waardeeringscijfers inleveren. Daar men drie dagen den tijd had, kon natuurlijk alles son aise geschiedenbepaald was al leen, dat men Zondagmiddag vóór twee uur binnen monst zijn. Tusschen de 900 en 1000 automobilisten namen aan deze toer deel van een succes gesproken Des Zondagmiddags te 5 uur vond in het Paviljoen op de Pier te Scheveningen de prijs uitreiking plaats, waarbij de heer van Beeck Calkoen, leider van de Toer-commissie, de deelnemers toesprak. Het bleek, dal de hoofd prijs in de klasse A, een Ford V-S der Edit ion Selecte of een Ford Truck Chassis met Cabine naar keuze, gewonnen werd door den heer J. M. Zierete, Rotterdam. In deze klasse won onze stadgenoot, de heer H. N. Muts, een zilveren beker, beschikbaar gesteld door den Official Ford Dealer uit het district Den Helder, den heer Maarten Smit. In de klasse B. werd de hoofdprijs, een Tudor de Luxe VO 8 der Edition Séleete of Ford Truck Chassis zonder cabine naar keuze, gewonnen door den heer F. J. Waltman, den Haag. In deze klasse kwamen eenige plaals- genooten uit, waarvan de volgenden een prijs wonnen De heeren W. O. Prins en J, Middendorp, een zilveren beker, elk met een bon voor ben zine en/of olie ad f 25.en de heer H. P. AUaries, een zilveren beker, beschikbaar ge steld door den official Ford Dealer. P.V. „HET NOORDEN". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l. haar laatste wedvlucht oude duiven vanaf Bordeaux, 995 km. In concours 61 vogels. Zaterdag 12 uur gelost; eerste duif Zondag 9 u. 39 min. v.m. De prijzen werden behaald door de heeren: Schotting 1; Bontes 2, 7, 8, 11, 13, 15 en 18, Buis 3, 10, 12; van Riel 4 en 5; Kooger 6: Bosman 9 en 20; ten Kate 14; Hankes 16; J. v. Doom 17 en 19. De heer Bontes behaalde hiermede het kam pioenschap Oude Duiven. Onze gelukwenschen. Tevens werd Zondag j.l. de tweede wed vlucht jonge duiven van Lier gehouden, af stand 203 km. In concours 296 vogels. Gelost ten 9 uur werd de eerste duif geconstateerd ten llu.9m.57sec., de 25ste ten llu.24m.l5sec. De prijzen werden behaald door de volgende ledenBontes 1, 2 en 4Manshanden 3 Schotting 5, 6, 14 en 16; van Riel 7 en 15; Landman 8 en 17; Buis 9, 10, 11. 20, 22 en 25Zwisiki 12v. d. Hoeven 13 en 18Reppel 19, 21 en 23; Holtz 24. Vrijdag inkorven voor Vilvoorde van 6— 8»u

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11