Het geschil tusschen Italië en Abessinië. Oost-Indië. Bleek met is BUITENLAND BINNENLAND Breezand, Wieringen. Texel. Ingezonden. V erkeersongelukken. Belangstelling voor de Canadeesche vijfling. Ernstig tramongeluk bij Chicago. Bankroof. Zeilboot vergaan. John Jacob Astor IV. De overstroomingen in China. Een kind als gijzelaar. Boot met 21 menschen in Oost- Pruisen omgeslagen. Verwoede strijd te Lahore. De hitte in de Ver. Staten. Verbod voor „der SturmeP' ernt zettend ontsmettend Lloyd George's„New Deal" Gouddekking Bank van Italië. De belangen der Belgische visscherij. Partijpolitiek opde koopvaardijvloot. De Postvluchten van en naar Indië. I ijdschnften en Weekbladen Diverse uitgaven. Stoomvaartberichten van het bal masqué dat voor eerste en tweede klasse gecombineerd werd gegeven een ernstig incident voor. Tijdens het spelen van het „Wilhelmus", dat door allen staande werd meegezongen, sprong de luitenant der infanterie A. C. V. over boord, hetgeen een geweldige consternatie veroorzaakte. Door de uitstekende organisatie van het reddingswezen aan boord, wist men erger te voorkomen. Ter wijl het schip bijdraaide, kon een reddingsboot worden uitgezet, welke ondanks het zware weer den drenkeling spoedig kon oppikken. De heer V. werd verder onder permanente militaire bewaking gesteld, hetgeen mogelijk was door de aanwezigheid aan boord van een detachement suppletie-troepen. Te Sabang is hij ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten in Atjeh. Hg werd met het gewestelijke vaartuig Sabang-baai naar Koetaradja vervoerd. Doodelijk ongeluk bjj Assen. Zondagavond omstreeks 10 uur is te Ubbena, tusschen Assen en Vries een 70-jarige man, wiens identiteit tot dusver nog niet is vast gesteld, bij het oversteken van den weg ge grepen door een auto. De man was op slag dood. De auto reed tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De beide inzittende militai ren liepen verwondingen op. Oude man overreden te Baarn. Zondagavond is de 76-jarige man R. Tiffelen, die verblijf houdt in het Rusthuis van het Leger des Heils, hg het oversteken van den Rijksweg AmsterdamAmersfoort te Baarn gegrepen door een auto, bestuurd door den heer K. uit Amsterdam. Bg het oversteken van den drukken weg heeft de oude man vermoedelijk niet voldoende uitgekeken. Kort na het ongeluk is hij ter plaatse overleden. Door de warmte van motorrijwiel gevallen en overleden. Dezer dagen is de motorrijder N. M. uit Haarlem vermoedelijk ten gevolge van de warmte te Hillegom van zgn rijwiel gevallen en tegen de straat geslagen. Hij is direct naar het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar hij Zondag is overleden. Bij onderzoek is thans gebleken, dat de val niet toegeschreven kan worden aan defect van het motorrijwiel. Buitenland. Het aantal bezoekers, dat naar het Dafoe- ziekenhuis te Callander (Ont.) komt om de vijfling van het echtpaar Dionne te zien, be gint met den dag toe te nemen. Dr. Dafoe verklaarde, dat de nummerplaten van de auto's er op wijzen, dat zij uit alle provincies van Canda en uit bijna eiken staat van de Ver- eenigde Staten komen. Dr. Dafoe eide, dat de babies een uitstekende gezondheid genieten. Eén doode, veertig gewonden. Een tram, waarin zich vele moeders met haar kinderen bevonden, die op weg waren naar een strandbad aan het Michigan-meer, is bij Chicago ontspoord. Een persoon kwam om het leven, veertig passagiers zijn gewond. Een buit van 48,000 dollar. Naar uit Chester in den staat Pennsylvanië gemeld wordt, zijn aldaar in een bank 5 ge maskerde en zwaar gewapende bandieten bin nen gedrongen. Zij hielden de aanwezigen met hun revolvers in bedwang en wisten in een auto te ontkomen met een buit van ongeveer 48,000 dollar. 34 man omgekomen. Tevergeefs heeft men getracht de zeilboot, welke zich tusschen Koepang en de Savoe- eilanden bevond en die IX Juli als vermist werd opgegeven, op te sporen. De politie deelde mede, dat de boot is uit gevaren met 34 man, inclusief de beman ning en den eigenaar, den heer Alidjawas, kapitein der Arabieren te Koepang. Ver moedelijk zijn allen verdronken tijdens de ruwe zee, welke in het einde van Juni stond. (Aneta). De Ver. Staten heeten een „democratie", hebben een plutocratie en worden sinds het optreden van Roosevelt als president dictato riaal geregeerd. De meerderheid van Roose velt in Huis en Senaat is n.1. zoo groot, dat hy zich van zijn eigen partij niet veel behoeft aan te trekken. De plutocratische inslag van het openbare leven blijkt o.a. hierin, dat de groote massa in de Ver. Staten en speciaal de courantenlezers, buitengewoon veel belangstel ling hebben voor de familieomstandigheden van zeer rijke menschen. Vooral wanneer de rijkdom steeds een paar geslachten in de familie is. Zoo lezen wij in een buitenlandsch blad de geboorte te New York van John Astor IV. Reeds nu weten de bladen te ver tellen, dat hij t.z.t. 7 millioen dollar zal erven. De grootvader van J. J. A. XV verdronk bg de ramp van de Titanic. In het gebied der Gele Rivier vijf millioen vluchtelingen. De overstroomingen in het gebied der Gele Rivier nemen door de aanhoudende regens steeds dreigender vormen aan. lederen dag worden tal van nieuwe steden en dorpen onder water gezet. Hoeveel men- schenlevens te betreuren zijn, is niet te schat ten, terwijl men evenmin bij benadering weet, hoe groot de materieele schade zal zijn. De gouverneur van Sjantoeng berekent het aan tal vluchtelingen op vijf millioen. Deze vluchtelingen zouden ten prooi zijn aan hongersnood en epidemiën. De autoritei ten hebben honderden booten met levensmid delen en medicijnen gezonden. De toestand in het gebied van de Jangtse is iets gunstiger, aangezien het water lang zaam daalt. De autoriteiten van Hoe-pei hebben met behulp van vliegtuigen een onderzoek laten instellen naar de situatie in het door de over stroomingen geteisterde gebied, waarbg is vastgesteld, dat de watersnood even grooten omvang heeft als in 1931. Alleen al te Han- kau zijn tot nu toe 130.000 vluchtelingen aan gekomen. De schade, veroorzaakt door de overstroo mingen van de Gele Rivier in de provincie Hoe-pei, wordt geschat op 200 millioen dollar. De heer Mogens Phiil, magister scientiarum te Kolding in Denemarken, schrijft aan de „Nw. Rott. Crt": Een studiemakker vertelde mij, dat een tweejarig kind, wiens moeder uit Duitschland naar Denemarken was geëmigreerd, bij de Duitsche politie in bewaring was. Daar de moeder zelf het kind niet kon halen, besloten mijn vrouw en ik het te doen. Van de moeder hoorde ik, dat zij haar zoon tje Karl Ernst Frankel, aan de zorg had over gelaten van een vriendin, wier adres ik kreeg. Bovendien kreeg ik een gelegaliseerde vol macht den jongen af te halen. Ik wendde mij dadelijk tot het adres van de vriendin der moeder, die te BerlijnCharlot- tenburg woont en vernam daar dat de politie het kind naar een weeshuis had gebracht. Hij informatie aan dat weeshuis bleek mij, dat op de identiteitskaart van het kind was aangetee- kend dat men de moeder moest aanhouden als zij het kind opvroeg. Ik wendde me daarop tot het Raadhuis te Charlottenburg, waar men mij verwees naar de Gestapo. Daar ontving een commissaris me, die mijn verzoek afwees en zei, dat de moeder zelf haar kind maar moest halen. Het toonen van de volmacht hielp niets. Men kan hieruit de conclusie trekken, dat het kind als gijzelaar wordt vastgehouden, om de moeder te bewegen naar Duitschland terug te keeren, ten einde haar dan te kunnen aanhouden. Voor het overige heb ik zeer onaangename uren bij de Gestapo doorgebracht. Men trok daar mijn Deensche nationaliteit in twijfel, ontnam me mijn pas en onderwierp die aan een grondig onderzoek, onderwijl politiebeamb ten in mijn aanwezigheid luide verkondigden dat communisten zoo handig zijn in het ver- valschen van passen (ik ben lid der Deensche socialistische partij). Men blijft dus het kind vasthouden, omdat men de hand wil leggen op een vrouw, wier eenig vergrijp is, dat zij tegen het nationaal socialisme is gekant. 11 personen verdronken. Zondagavond is op het Darenthener meer bij Allenstein een noodlottig ongeluk gebeurd. Een roeiboot, die op primitieve wijze als veer boot dienst deed tusschen Darenthen en het ontspanningsoord op het Hertha-eiland in het meer, keerde overladen met 21 personen van het eiland naar I>arenthen terug. Midden in het meer liep de boot plotseling vol en sloeg om. Van het gezelschap, dagjesmenschen uit Allenstein, zijn 11 personen verdronken en konden slechts 10 gered worden. Nadere berichten over de toedracht ontbre ken nog. De politie stelt een onderzoek in. Tot nu toe konden slechts 2 lijken geborgen worden. De orde met geweld gehandhaafd. De onlusten tusschen Hindoes en Mohamme danen breiden zich uit te Nalerkotla, de hoofd stad van Pundjab. Hier verzamelde zich een menigte van 5000 Muzelmannen, die naar een Hindoetempel trokken om hier den dienst te verstoren. Zij werden evenwel door politie en militairen tegengehouden. Talrijke personen werden door stokslagen gewond. De toestand is zeer ernstig, aangezien de verzoeningspogingen van den leider van den staat Rawab Ahand&li Khan, zelf een Moham medaan, geen resultaat hebben gehad. 40 dooden. De hittegolf der laatste dagen en de hevige onweders in het Oostelijk deel der Ver. Sta ten hebben tot dusver veertig dooden ge- eischt. In Chicago, waar de temperatuur opüep tot 35 graden in de schaduw, stierven zeven personen aan zonnesteek. In New-England werden negen personen door den bliksem ge dood. De onweders hebben in het midden- Westen slechts geringe afkoeling gebracht. Nog denxelfden dag opgeheven. Het blad Der Stürmer" is gisteren volgens een nader Havas-bericht uit Berlijn verboden, omdat het niet slechts een heftige anti-semietische cam pagne voerde doch ook eenige nationaal-socialis- tische persoonlijkheden had aangevallen. Het verbod is echter denzelfden dag opgeheven. DE MODDERBANDJIR. Totaal IS slachtoffers. Buitenzorg. Alle personen welke vermist werden na den modderbandjir in de kampong Simoeeng in de buurt van Taroena (Suma- tra's oostkust) kunnen als omgekomen wor den beschouwd, zoodat in totaal dertien per sonen door den modderbandjir zijn gedood. De Zelfbestuurder, die onmiddellijk na de ramp aanwezig was, trof de noodige maat regelen. (Aneta). PRAUW OMGESLAGEN BIJ BALI. Negen slachtoffers. Den Passar. Op de reede, onder den wal van Bali, is een prauw, bemand met 24 per sonen, omgeslagen. Drie mannen, drie vrou wen en drie kinderen zijn verdronken. (Aneta). voor VIJF wasschen f6 cè Handeliond. „Emko" Apeldoorn Haven van Nieuwediep 22 Juli 1935. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Roek". DE TOEBEREIDSELEN TOT DEN STRIJD. De stemming in Abessinië. De aangekondigde volksvergaderingen, aldus wordt uit Addis Abeba gemeld, van de Ver- eeniging der Jeugd van Abessinië hebben plaats gehad en alle lagen van de bevolking namen er aan deel. De redevoeringen hadden ten doel de politiek toe te lichten en propaganda te voeren voor de landsverdediging. Het hoofd motief leverde het conflict met Italië en het dreigend oorlogsgevaar. Afwisselend spraken Christelijke en Mohammedaansche priesters, staatsbeambten en soldaten, steeds weer werd gezegd, dat Abessinië jarenlang onafhankelijk is geweest en dat Koptische Christenen en Mohammedanen gemeenschappelijk het land tot den laatsten druppel bloed zullen ver dedigen. De toeloop van vrijwilligers voor het leger neemt steeds toe, uit alle stammen en van alle godsdiensten melden zich aan, waardoor de Italiaansche beweringen, dat er tegenstel ling zou bestaan tusschen Christenen en Mohammedanen, weerlegd worden. De Abessynische jeugd bewapent zich. In geheel Abessynië hield de groote jeugd organisatie Zondag groote betoogingen. De meèste leden dragen reeds een uniform, be staande uit een khaki-pak met bruine cape en een soort politiemuts met het opschrift „Moedig voor het Vaderland". Twee honderd instructeurs zijn het land ingetrokken om overal voorlichting te geven en propaganda te voeren. Vele groepen der jeugdorganisatie zijn reeds voorzien van wapens en munitie. Bijna overal heeft de jeugdorganisatie vergaderin gen belegd waarin groote geestdrift heerschte en het aantal leden bedraagt reeds meer dan 25.000. Vandaag is de Negus jarig. Vandaag viert de Negus zijn 42sten verjaar dag; in verband met den toestand worden de gebruikelijke feesten dit jaar niet gehouden, slechts heeft een audiëntie van de diplomaten plaats. De rede, welke de keizer in het parle ment heeft gehouden, heeft overal leveDdigen bijval gewekt, geregeld komen gelukwensch- telegrammen aan. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft de Abessijnsche regeering zijn medewerking toe gezegd voor het geval van oorlog, nu het land lid is van de conferentie van Genève. DE VREEMDELINGEN IN ABESSINXE. De Negus heeft opnieuw de verzekering gegeven, dat in geval van oorlog alle buiten landers rustig in het land zullen kunnen blij ven. Hij garandeert hun veiligheid en heeft alle maatrgelen daartoe genomen. ITALIË KOOPT SCHEPEN IN DE VER. STATEN. Naar hét A.N.P. uit Londen meldt, heeft Italië thans in de Vereenigde staten een vijf- tal schepen voor transportdoeleinden gekocht. DE ITALIAANSCHE TROEPEN ZENDINGEN. Naar Reuter uit betrouwbare bron te Cairo verneemt, zijn tot dusverre 120.000 Italianen door het kanaal van Suez naar Oost-Afrika verscheept, terwijl 10.000 nog onderweg zijn. De regeering heeft haar antwoord gepubliceerd. Reuter meldt uit Londen: De Britsche regeering heeft thans mededee- ling gedaan van de redenen, waarom zij een afwijzende houding heeft aangenomen ten aanzien van de voorstellen van Lloyd George. De regeering heeft nagegaan, welke vorderin gen a! zijn gemaakt onder haar bewind en zij is tot de conclusie gekomen, dat op elk gebied, dat door George's voorstellen wordt bestreken, door het ministerie reeds maatrege len zgn genomen, die een meer omvattend resultaat hebben gehad, dan eenig punt van zijn programma ooit kan hebben. Lloyd George's repliek. Reuter meldt uit Londen: In zijn antwoord, dat heden is gepubliceerd, weerlegt Lloyd George de argumenten van de regeering en beschuldigt haar van groot spraak. Wet inzake dekking van 40 buiten werking gesteld. De Italiaansche regeering heeft de wet in zake de gouddekking der Nationale Bank van Italië buiten werking gesteld. Deze wet eischte een dekking van 40 De beperkte uitvoer naar België. Het Tweede Kamerlid Vos heeft den minis ter van oeeonomische zaken de volgende vra gen gesteld: Is de minister bereid, in verband met het door Zijner Excellentie's voorganger op 4 Mei j.1. ter zake van door ondergeteekende gestelde vragen over de behartiging van de belangen der visscherij bij het sluiten van handelsverdragen gegeven antwoord, mede te deelen, welke uitvoerverruiming is verkregen en vap welke garanties inzake invoermoge- lijkheden de visscherij heeft kunnen profi- teeren Is de minister bereid een gedetailleerde op gave te verstrekken van de maatregelen in de voorgaande vraag bedoeld, in het bijzon der voor wat de treilvisscherij en voor wat de haringvisscherrj betreft? Is het den minister bekend, dat de Belgi sche regeering in 19301931 aan de Neder- landsche vischexporteurs, in overleg met onze regeering heeft toegestaan ruim 11 mil lioen kg versche zeevisch in België in te voe ren en dat de Belgische regeering daarna zoodanige maatregelen heeft genomen o.a. verbod van visch boven bepaalde maten en geheel invoerverbod van z.g. fijnfisch dat niet meer dan 25 pet van detoegestane hoe veelheid visch door de Nederlandsche expor teurs in België kan worden ingevoerd? Is de minister bereid, in deze aangelegen heid ten behoeve van de Nederlandsche zee- visch-export stappen te doen en het resultaat daarvan aan de Kamer mede te deelen? Naar aanleiding van het in ons nummer van Zaterdag onder bovenstaand opschrift opgenomen relaas van de Centrale van Koop- vaardij-officieren, schrijft de directie van P. A. van Es en Co. het volgende: De feiten zijn: 1. Onze reederij had 3 crews, terwijl een schip uit de vaart ging en dus uit 3 crews een keuze moest worden gedaan ter bemanning van 2 schepen. 2. Aangehouden werden de beste leden der bemanningen, die tevens blijk hadden gegeven zoo veel mogelijk in het belang der reederij werkzaam geweest te zijn. 3. Nimmer is gevraagd of getracht, ten minste niet met ons weten, personen in an dere politieke richting te oriënteeren. 4. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om enkele minder gewenschte elementen te ontslaan. 5. Verscheidene leden der bemanning, hoe wel zij geensdeels de N.S.B.-overtuiging zgn toegedaan, zijn aan boord gebleven, terwijl daarentegen enkelen N.S.B.'ers ontslag werd aangezegd. Wij voegen hier nog 'aan toe, dat de Cen trale bond van Koopvaardij-officieren destijds reeds tegen ons begon te ageeren naar aan leiding van instructies, die wij uitvaardigden in het belang van den dienst en de toestan- aan boord. Heenreis. De Koetilang vertrok 22 Juli van Bagdad en landde denzelfden dag te Jodhpoer. De Sperwer vertrok 21 Juli van Calcutta en landde denzelfden dag te Rangoon. Terugreis. De Lijster vertrok 22 Juli van Athene en landde denzelfden dag op Schiphol. De Oeverzwaluw vertrok 22 Juli van Cal cutta en landde denzelfden dag te Jodhpoer. KINDJE VERDRONKEN. Zaterdagnamiddag kwam het driejarig zöontje van den heer H. v. B., wonende aan de Zandvaart in huis vertellen, dat z'n zusje in het water lag. De hevig ontstelde ouders vonden het kleine, twee-jarige meisje, voor over liggend in een sloot achter In het land. De dadelijk aangewende pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten niet baten Nadat de dokter, die spoedig aan wezig was, nog heel lang kunstmatige adem haling had toegepast, moest hij aan de zwaar getroffen ouders meedeelen, dat het kindje overleden was. EEN GOEDE VANGST. Maandagmorgen bracht het visschersvaar- tuig W.R. 217, eigenaar en schipper Jb. Trj- sén Jz., een steur aan van 190 pond en een zalm van 23 pond. Beide visschen vertegen woordigen een waarde van ongeveer tachtig gulden. Verleden jaar werd een steur aange bracht, die nog 80 pond zwaarder was dan I die, welke heden gevangen werd. Voorwaar een mooi buitenkansje voor den visscher. De visschen waren gevangen in een kamer. MARKTOVERZICHT. De vee-aanvoer aan de markt van heden (Maandag) was vrg belangrijk: de lammeren- aanvoer is nog niet achter den rug en thans bégint zich ook een levendige handel in oude schapen te ontwikkelen. Ook rundvee (vooral jvette kalveren) werd nogal heel wat verhan deld. De prgzen vielen over 't algemeen tegen. jLammeren brachten, ondanks de uitnemende Kwaliteit, gemiddeld niet meer op dan 5.50 per stuk. De duurste 7.—. Magere schapen 10, vette tot 16. I Voor runderen (voornamelijk geldekoeien) werd gemiddeld 100 per stuk betaald, de beste bracht 125 op. Nuchtere kalveren gin gen voor gemidd. 5.50 per stuk. Vette kal veren van 15 tot 35 p. stuk. Biggen werden niet aangevoerd, magere Varkens brachten pl.m. 27 op. Slachtvar- |<ens op de boerderg doen 17% tot 18 cent per pond. De markt viel een zeer druk bezoek ten deel; vooral voor de honderden vreemdelingen, die hier thans vertoeven, schijnt het typisch Texelsch marktbedrijf een bizondere attractie. Aan de eierenveiling zakt de aanvoer en stijgt de prijs, betaald werd voor eieren van 60 kg(middensoort) 2.55 tot 2.65 p. 100 stuks, is ongeveer 20 cent p. 100 stuks meer van vorige week. Nederland en de Wereldhandel. Dr. Robert Siegert te Berlijn heeft zijn inzichten over de positie van Nederland ten opzichte van den wereldhandel neergelegd in een interessant artikel. Het werd opgenomen in de jongste aflevering van „De Kroniek- Europeesch Export Extract". Dit maandblad geeft voorts o.a. een bijdrage van C. F. van Holssel, waarin uitvoerig de Ned. Duitsche Clearing in haar huidig stadium wordt be sproken. De schrijver komt tot deze conclu sie: „De definitieve oplossing van dit belang rijke probleem kan in het belang der Ned. volkshuishouding alleen worden gevonden in een groot en organisch verband met de alge- meene belangen van ons land en volk, het welk meer aandacht en goede wil als thans het geval is, verei'cht. Beauty. Beauty, het maandblad voor de moderne Nederlandsche vrouw, gaat haar tweede jaar in met een mooi verzorgd zomernummer. „Verbrand, maar met verstand", is een ar tikel van M. Boissevanv. Lennep, met goede raadgevingen tegen zonnebrand. M. Mous- saultVeegens schrijft over de mode in Juli, waarbij eenige aardige ontwerpen gereprodu ceerd zijn voor het strand. Lisette Jeannine geeft advies hor Nederlandsche vrouwen voor geen filmster behoeven onder te doen. Matty Vigelius trekt een paralel tusschen de schoonheid van bloemen en de moderne vrouw. Vele andere interessante artikelen en bovenal uitstekende illustraties maken „Beau ty" tot een aantrekkelijk nummer. „Ons Nederland". Het jaarlijksche congres der Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenverkeer zal deze maand in Valkenburg worden gehouden. In verband daarmede is de Juli-aflevering van „Ons Ne derland", het officieel orgaan der A.N.V.V., voor een flink deel gewijd aan de schoonheid van Zuid-Limburg, die in proza en poëzie, in woord -i in beeld, wordt bezongen. Speciaal zij hier genoemd „Valkenburg, zooals niet ieder het zag", door mr. H. M. Merkelbach. Voorts bevat het nummer een artikel door dr. Hubert v. Blyenburgh over de actie der V.V.V.'s, bijdragen over het congres der Union Intenationale des Organes Officiels de propa- gande touristique, over de nieuwe situatie in zake het toeristenverkeer met Duitschland, enz. t Over de antwoorden, die binnenkwamen op de opstellenprijsvraag, welke verbonden was aan de A.N.V.V. tentoonstelling „Mooi Ne derland" worden nog aardige bizonderheden medegedeeld. Er blijkt uit, dat de school jeugd nog zoo kwaad niet over Nederland denkt. Wij ontvingen verder een brochure, ge schreven door Ing. A. O. Rijsdijk, Directeur van de Nederl. Krachtvoederfabriek Muska- tor, Oude-Wetering, getiteld En daarom, boeren, blijft paraat!" Handelt over den du ren broodprijs. Uitg. A. W. Srjthoffs' Uitg. Mij., Leiden, prijs 25 cents. De Landbou w-crisismaatregelen, hunne werking en uitvoering. Driemaandeüjksch Verslag aan de Staten-Genera&l, Alg. Lands drukkerij. Lonen en prgzen in het bakkersbedrijf. Uit gave van den Alg. Ned. Bond van Arbei ders (sters) in het bakkers-, chocolade- en sui- kerbewerkingb Irijf. Herin. Heijermansweg 20, Amsterdam. De Heilige Thomas More, staatsman, mar telaar, door Feho. Met voorwoord van Dr. M. J. Verhoeven. Uitg. Drukkerij Henri Berg- mans Cie., Tilburg. Prijs 0.70. Deze populaire levensschets is een werkje zonder wetenschappelijke, psychologische of literaire pretenties. Het geeft op eenvoudige wijze de feiten weer, zooals ze zijn neergelegd in eenige der >este oude en nieuwe biographiën van Thomas More. In dit verband wijzen op een schets, die P. Voogd in „De Blaauwe Vaan", het orgaan der Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, van 5 Juli over hem schreef. De Katholieken denken met grooen eerbied aan dezen martelaar voor het geloof, die 400 jaar geleden in den Tower te Londen werd terechtgesteld en thans door de katholieke kerk heilig is ver klaard. Wie zij levensgeschiedenis interes seert, leze dit werkje, dat in hoodzaak voor een katholiek publiek is geschreven. Er zijn zeer fraaie portretten in naar Holbein en an deren vervaardigd. Wijnmalen'» ïezen en gebruik van mili taire-, fiets- en wandelkaarten, door J. D. van der Waall, kap. der inf. en C. A. J. von Frijtag Drabbe, hoofd van den Opnemings- dienst van den topograf. dienst. Prijs 0.45. Uitg. Mavors, Arnhem. Ieder, die met deze dingen te maken heeft, zal aan deze Handleiding zeer veel hebben, daar zij de ver klaring bevat van teekens en aanduidingen op de kaarten, die men voor de oriënteering noodig heeft. Wij ontvingen een gidsje van Diepenheim, uitgave van de Ver. voor Vreemdelingenver keer aldaar. Het gidsje bevat een duideljjken plattegrond en een vlotten, besch rij venden tekst, terwijl het met eenige crayonkrabbel tjes is verlucht. „De Wieringermeér". Excursietoelichting (met kaart), zomer 1935. Interessante brochure over den polder. Verkrijgbaar ter Directie van den Wieringermeerpolder, ge bouw „Prinsenhof", Alkmaar, postbus 43. „Gids voor Sneek en Omstreken", waarin opgenomen Paviljoengids. Uitgever wordt niet vermeld; men vrage aan by de Ver. v. Vreemdelingenverkeer, Kleinzand 2. „Verslag van de werkzaamheden der Com missie voor de malaria-bestrijding door de be volking in Noord-Holland over 1934." „Heldersche Reddingfonds" (Fonds in de gem. Helder tot het verleenen van onder steuning aan redders van Schipbreukelingen). Jaarverslagen 1933—1934. Bezittingen op 1 Jan. 14585.05; het ledental bleef geiyk; het aantal donateurs ging eenigszins achteruit. Uitgekeerd werd in 1933 624.— in 1934 526.—. „Verslag van de werkzaamheden van den riji '.uivelconaulént in de movincie Noord- Holland over het jaar 1931", Het aantal onderzoekingen in het labora torium bedroeg 2318. Een deel dezer hielden verband met de contróle op het melkonderzoelc op gehalte in de zuivelfabrieken. Over 't algemeen was dat orde; de enkele uitzonderingen bewgzen het nut der controle. Er wordt gewezen op de wenschelgkheid, dat een ziekenhuis de melk betrekt van tuberculosevrije stallen, en dat er toezicht is op de geleverde melk. Ook is er een uitgebreide controle uitge oefend op de deugdelijkheid van de melk ge leverd aan zuivelfabrieken. Er wordt begon nen met monsters uit de bussen. Wanneer die melk niet in orde is, wordt gewezen op een betere behandeling der melk en worden de koeien met uiergebreken op gespoord. Het verslag vermeldt vele onderzoekingen over het bedrijfswater in zuivelfabrieken en drink water voor de koeien. Hoofdstuk 4 geeft en beschryving van de voornaamste ervaringen, opgedaan bij de be zoeken aan 36 zuivelfabrieken of melkinrich tingen en 57 boerderijen, voornamelijk in ver band met bedry'fsstoringen, kaas- en boterge- breken, voorziening van bedrijfswater enz. Gedurende he winterhalfjaar wordt veel tijd besteed aan het geven van allerlei lessen, waaromtrent het verslag mededeelingen doet! Het eindigt met diverste statistische gege vens, omtrent kaas- en boterprijzen, de orga nisaties op zuivelgebied enz. Voor belangstel lenden is het verslag op aanvrage gratis ver krijgbaar, adres dr. L. T. C. Schey, Rgkszui- velconsulent, Hoorn. Stoomvaart Mij. Nederland. Jan Pietersz. Coen, t., 20 Juli te Belawan. Johan v. Oldenbarneveldt, u., 21 Juli te Sabang. Marnix van St. Aldegonde, t., pass. 20 Juli Gibraltar. Poelau Laut, t., 20 Juli v. Port Said. Poelau Roebiah, 20 Juli te A'dam. Poelau Tello, u., 20 Juli v. Napels. Tarakan, 20 Juli v. IJmuiden. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, t„ 18 Juli v. B. Aires. Montferland, u., 21 Juli te Rio Janelro. Munster, u., 19 Juli te Cacero. Zaanland, t., 22 Juli v. Las Palmas. Kon. Paketv. Maatschappij. Bontekoe, 19 Juli te Port Natal. Nieuw Zeeland, 20 Juli v. Melbourne. Sipirok, 18 Juli v. Sandakan. Tasman, 19 Juli v. Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., 20 Juli v. Port Said. Blitar, u., 22 Juli v Port Said. Dempo, u., pass. 19 Juli Perim. Garoet, t., 20 Juli v. Belawan. Kota Agoeng, pass. 20 Juli Kaap del Arml. Kota Radja, u., 20 Juli v. Genua. Sibajak, t., 22 „uli v. Singapore. Slamat, 22 Juli te Ulvik. Tapanoeli, u., 21 Juli te Antwerpen. BEDDEN VOOR NEDERLANDERS IN EEN OOSTENRIJKSCH SANATORIUM. Gedachtig aan het vele, dat Nederland voor Oostenrijk deed, heeft het Oostenrijk- sche Roode Kruis eenige bedden in het Sana torium Grimmenstein tegen speciale tarieven voor zieke Nederlanders ter beschikking ge steld. Dit sanatorium is door het Oostenryksche Roode Kruis opgebouwd uit het in de jaren 19171918 door de Oostenrijksch-Hongaar- sche legerleiding in de nabijheid van Wee- nen opgerichte barakkenkamp, bestemd voor onderbrenging van tuberculose militairen. Dat zulks met zeer veel moeikjkheden ge paard ging, behoeft zeker geen betoog, in dien we even aan de voor Oostenrijk zware na-oorlogsjaren terug denken. Hoe het ook zij, het sanatorium is tot stand gekomen en is thans tot heil van de aan t.b.c. lijdende menschheid werkzaam. Opgemerkt wordt, dat het sanatorium Grimmenstein, voor wat ligging, klimaat en aantal zonne-uren betreft, kan wedyveren met de Zwitsersche bergsanatoria. Aan de verwezeniyking der hierboven om schreven sympathieke gedachte wil het „Comité" voor Nederland van het Oosten- rijksche Roode Kruis" medewerken, door gelden bijeen te brengen ter bestrijding van reiskosten en kosten van uitrusting van min vermogende patiënten, die gaarne naar Grimmenstein zouden gaan en verpleging al daar behoeven, doch tegen de kosten ervan opzien. Alhoewel het comité slechts sedert enkele maanden zgn werk verricht, zijn de aanvra gen om verpleging en om ondersteuning bjj de uitzendinng reeds ingekomen. Hieraan kan het comité tot zijn groot leedwezen voors hands niet voldoen, vermits het nog niet over voldoende gelden beschikt. Het zou te betreuren zgn, in dien het comité in de naaste toekomst niet in de gelegen heid zou zijn om daadwerkelijk hulp te ver leenen. Daaraan twijfelt het ook echter ook geen oogenblik, omdat het ervan overtuigd is, dat U ailen dit mooie werk zult willen steunen. Een verheugend verschijnsel is, dat overat sympathie met het doel wordt ondervonden. Het comité ontving zelfs een aanbod van een Nederlandsche dame om onze Nederland sche t.b.c.-patiënten in Grimmenstein geheel belangeloos te verplegen, opdat deze patiënten toch atUjd den band met het Vaderland zou den blyven gevoelen. Het comité, waarvan als eere-voorzitter optreedt de zaakgelastigde van Oostenryk. de heer F. Graaf Orsini-Rosenberg, en het welk bestaat uit mevr. Dre W. Besse van Lynden-von Schmidt auf Altenstadt en d0 heeren Carel J. A. Begeer, Jhr. Mr. Dr. E« A. van Beresteyn, A. H. Beusekamp, Luit- Generaal b.d. J. F. B. Kalff, J. Kornelis, H. Kuipers, H. Ch. G. J. v. d. Mandere, C. F« Poortvliet, Dr. G. A. Prins, Ph. H. Schaap, H. Tulp, W. H. Verbeek, G. Whitlau en J- A. v. Zutphen, wil ook het Oostenry ksche Roode Kruis by staan in zijn humanitair werk en verzoekt U allen vriendelgk ook Uwen steun te mogen ontvangen. Elke bijdrage, hoe gering ook, zal dankbaar worden aan vaard Laat ook ditmaal Nederland toonen, da het niet ten onrechte den naam van hu vaardig draagt. Bgdragen worden 8341 r tegemoetgezien op de giro-rekening 260.000 van den penningmeester van 1 Comité. .iand- De offervaardigheid van het Nedci sche volk kennende, twyfelt het comit niet aan, dat het binnen korten tijd zal zyn de gewenschte hulp te kunnr leenen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6