totlAug. gratis Stadsnieuws 6BAS*»IRIN Jtocfi &fU>t Jted WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldarsche Courant Goedkoop reizen per Esona OPRUIMINGi DAMESHOEDEN TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 JULI 193^ Licht op voor alle voertuigen. Het huldeblijk van de Heldersche Burgerij aan Hr. Ms. K XVIII. Gemeenteraad P ff f 'ijd Zet 'n waker bij de Baby-box! Visscherij. Uit het politierapport. naar Amsterdam Retour Ie kajuit f 1.40, 2e kajuitf 1.-. GEMENGD NIEUWS Binnenland. De zuivering van Oss vordert. 3 DAGEN WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG Drie moorden op zijn geweten. Poging tot vergiftiging met fosforus. Ongeluk op een schip. Door kokende soda getroffen. Door een trein overreden. Poging tot vergiftiging van haar man De moord met roof te Hoensbroek. Verdronken. Een reis met emoties. Dinsdag 23 Juli Woensdag 24 21.35 uur 21.34 uur Donderdag 18- Juli 1.1. behaalde onze stadgenoot, de heer L. Rietveld, onderwijzer aan de R.-K Jongensschool, de hoofdakte bij het gehouden boofdakte-examen te Haarlem. "Voor het 1.1. gehouden examen voor de Federatie (Boekhouden) slaagden de heeren A. van der Zouw en J. Kortcnhoeven, beiden leerlingen van het Instituut „Mercurius", a ihier. Geslaagd voor het diploma Boekhouden Mercurius" en dat van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, onze stadgenoot, de heer J. A. van Scheijen, voor het laatste examen eveneens de heer L. de Koster. Beide leerlingen van den heer Kous broek. Voor het op 1, 2 en 3 Juli j.1. te Den Heidei gehouden examen .voor Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen, slaagden onze stadge- nooten de heeren C. Krijns, L de Koster en J. A. van Scheyen, leerlingen van den heer H R Kousbroek, alhier, terwijl de heer J. A •yan Scheyen tevens slaagde voor het op 26 en 27 Juni j.1. te Amsterdam afgelegde examen voor het Mercuriusdiploma voor Boekhouden. DE TERAARDEBESTELLING VAN DEN VOORZITTER DER JOODSCHE GE MEENTE TE DEN HELDER. Zaterdagmiddag werd de heer D I Grun wald plotseling, geheel onverwacht, uit het volle leven weggerukt. Bijna ieder in Den Helder kende dezen eenvoudigen, oprechten Israëliet, die nog, zooals de generatie van vele voorouders, de oude traditie van orthodox Jodendom hooghield. In de lsraëlietische gemeente veivulde hij de taak ais Voorzitter. Het behoeft geen be toog, dat het onverwachts heengaan van dezen man hier ais een bliksemschicht in sloeg. Immers, nog 's morgens was hij ge zond en opgewekt ter Synagoge gekomen en had daar de gemeenteleden voor de Thora, de heilige perkamente Wetsrol, geroepen. Nie mand had kunnen bevroeden, dat zij voor de laatste maal door den voorzitter geroepen waren, niemand kon denken dat eenige uren later D. I. Grunwald zelf. opgeroepen zou worden. ,De plechtige ter-aarde-best'êlling had Maandamorgen om elf uur plaats. Het bleek, dat niet alleen in de Joodsche Gemeente dit verscheiden gevoeld werd, want zoowel bij het sterfhuis als op de begraafplaats ston den vele andersdenkenden. Door de leden van het kerkbestuur werd de kist in de rouwkoets gedragen, die, gevolgd door alle gemeenteleden, doorreed tot voor de Synagoge, waar de deuren wijd geopend en allé lichten ontstoken waren. Hier werd een kort oogenblik verwijld, toen nam de Pames (voorzitter) van de Joodsche Gemeente afscheid van het bedehuis zijner „Kehillo". Op de begraafplaats werd eerst in het Rouwhuis de kist binnengedragen, waar op plechtige wijze het gebéd van onderwerping het Hatsoer Tomiem werd voorgedragen, Hierna nam de Eerw. heer D. v. Buuren het woord om het leven van dezen doode te schetsen. Hij wees er op datde heer D, L Grunwald, de drie zuilen waarop het Joden dom rust als een Pinchas steeds verdedigd had, hoe hij de Thora hooghield, den heiligen Dienst in de Synagoge te allen tijde ais het mogelijk was, bijwoonde en hoe hjj Voorai de derde zuil, de Gemilloeth Gesed, het uitoefenen van Weldadigheid in den ruini- sten zin, betrachtte. Hoe zijn huis 'openstond voor de vreemdelingen, uit verre landen ver dreven Bij hem, bij D I. Grunwald vonden ze een veilig onderdak. Mijn vriend, moge gij in den tuin van het Eeuwige leven uwe welverdiende vruchten plukken, aldus besloot de voorganger van de Joodsche Gemeente. Hierna nam de heer D. Beek het woord als kerkbestuurder. Hij dankte den overledene voor hetgeen hij gedaan had voor de kleine Kehillo (gemeente), hoe de plaats door dezen voorzitter ingenomen moeilijk zal te vervul len zjjn. Deze voorzitter had buitengewonen tact om in vrede dé beraadslagingen in den kerkeraad te leiden. Hij wist bij lastige pro blemen wrijving te vermijden,-Hij was de man die Sjolaum, Vrede, najoeg. Zeer ontroerd be sloot de heer Beek zijn rede. Hierna sprak de heer L. Kannewasser, namens de Gebra „Gemiljoet Gassodiem". Hij dankt den overledene voor zijn groote samenwerking en steun. Maar niet alleen als leider der Joodsche Gemeente wil spr. dezen doode eeren, in de eerste plaats als eenvoudig lid. Wctnt deze doode was een van dë oude figuren, van de oude gardé, die de beste traditie van de Joodsche Gemeente vertegen woordigde, die op ohze Heldersche kille haar stempel drukte. Hij behoorde tot de óuder- yiretsche menschen, die nog de ruggegraat Voimen van het Joodsche leven, die leven bij de Thora. Wars waart gy van allen ophef en vertoon, eenvoudig en vroom Gt) waart een Isj Tom Wejosjer een mensch, eenvoudig en oprécht.1., gij waart meer dan dat, gij waart een mensch. Moge uw ziel gebonden zijn in den bundels des eeuwigen levens. Hierna werd het stoffelijk overschot graf waarts gedragen, onder het uitspreken van de gebeden. Daar nam Dr A. Grunwald, broeder van den overledene, het woord, om de sprekers en dé aanwezigen te danken voor de latatste eer, aan den overledene be wezen. Hij wees er verder op, dat naast de Paine» de leider van de gemeente, Ook de paine», dé leider van een groote familie was heengegaan, dat met hem de schakel was gebroken Dagen ais deze zijn droef, maar toch het 2s een knooppunt, een mijlpaal, en hét is goed dat deze knoopen er in 't menschelijk leven zijn, daar ze ons tot nadenken stemmen ons als 't ware een halt toe roepen, want als 't levén zonder knoopen was, langs gladde banen ging, dan zouden we ons nooit bewust zijn, van de moeilijkheden van 't leven, nooit begrijpen dat er een Leiding is. Laten wij allen het voorbeeld van dezen Parnes vol gen en het Jodendom verheffen! Dan zullen de lasterlijke aantijgingen, die helaas den laatsten tijd ons volk te verduren heeft, geen levensvatbaarheid hebben. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. kranslegging. Door den heer Henri ter Hall, die, zooals bekend is, veel heeft gedaan en zich altijd zeer voor de oude redders heeft geïnteresseerd, zijn Maandagmiddag kransen gelegd aan den voet van het monument op het Westplein, alsmede op het graf van Doris Rijkers. De kransleg- ging geschiedde in alle stilte; toespraken wer den niet gehouden. Namens het gemeentebe stuur was wethouder De Boer op het Helden der-zee-plein aanwezig hij de gebeurtenis. „Zeldezaam mooi" en „geweldig gewaardeerd". Van een der opvarende officieren van Hr. Ms, „K XVIII" ontvingen wij een schrijven per luchtpost, waarin hij o.m. schreef „Ik kan U verzekeren, dat wrj overweldigd waren door de ontvangst, het was zeldzaam mooi en har telijk, De plaquette au Den Helder viel enorm in den smaak en de attentie van de burgerij om dit ons aan te bieden wordt geweldig ge weldig gewaardeerd. De uitvoering is ook meesterlijk en het zal een prachtstuk in de boot worden." Intrekking geldleening Vereeniging „Het Sportpark". In de raadsvergadering van den 4en Sep tember' 1934 werd besloten aan de Vereeni ging tot exploitatie van het „Sportpark Den Helder" een geldleening, onder eerste hypo thecair verhand, op de terreinen en opstallen te verstrekken van 20.000.—. Bij schrijven van 6 Februari 1935 deelden Gedeputeerde Staten mede, dat zy, na am pele overweging, tot de slotsom zijn geko men, dat deze uitgaven, niet als onvermijde lijk kunnen worden' beschouwd, en maakten zij bezwaar tegen handhaving. Voorgesteld wordt thans dit raadsbesluit in te trekken. Verhuur van grond te Huisduinen. B. en W, stellen voor aan de Wed, P, de VriesZeeman, te Huisduinen, het tusschen haar perceel en den Duinweg gelegen per ceeltje grond te verhuren tegen den prijs van 1— per jaar, VERZOEKSCHRIFT aan DEN RAAD. Goedkoope groenten aan werkloozen. Doof den Helderschen Bestuurdersbond is 'het volgende verzoekschrift aan het College 'van Burgemeester en .Wethouders der Ge meente gericht: M. M., Namens het Bestuur van bovengenoemde organisaties hebben onderget, de eer Uw College te verzoeken, in navolging van andere plaatsen, te willen overwegen, of thans niet kan worden overgegaan tot verstrekking van goedkoope groenten aan werkloozen, zulks door bemiddeling van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Na aanvankelijk een proef genomen te heb ben in een klein aantal plaatsen, vindt de verstrekking thans reeds in eeil 30-tal plaats, tot volle tevredenheid van Gemeentebesturen en Centrale en werkloozen, terwijl het prijs verschil dermate belangrijk is tusschen de groenten op de vrije markt en de groenten verstrekt door bemiddeling der Centrale, dat ons Bestuur er dan ook met den meesten klem bij Uw college op aandringt, zich met voor noemde Centrale, welke gevestigd is te Den Haag, in verbinding te willen stellen, teneinde ook voor de werkloozen hier ter plaatse een dergelijke verstrekking mogelijk te doen worden. Hopende, dat bovenstaand verzoek door Uw College in welwillende, overweging zal worden genomen, verblyven wij, voor den Helderschen Bestuurdersbond, (w,g.) W. KRAAK, Voorzitter, (w.g), C, STEENLAGE, Secretaris. inschrijvingen handelsregister. Ï4,V, Visschertj-Maatschappij „Frans", WeSt- gracht 49, zeevisscherij. Bestuurwijzigïr.g VERLOTING VAN „DORCAS" OP 22 JULI .1935, 73 1402 1833 1877 757 1862 1015 >0 3: •0 26 78 27 304 28 1136 29 454 30 31 522 680 51 893 52 1098 53 305 54 1544 55 1661 56 990 8 1914 9 1.077 0 652 1 212 32 1918 33 1932 57 58 136 318 34 35 385 271 59 1208 60 44 12 1195 13 520 14 538 15 1355 16 1639 17 1718 18 10 36 1799 37 1486 38 898 39 1116 61 1553 62 319 40 41 869 273 199 657 20 1388 21 1292 22 23 24 980 826 378 42 1061 43 1369 44 1353 45 1519 46 1497 47 473 63 64 65 66 67 68 48 49 156 801 25 1036 50 1760 69 1005 70 1693 71 1480 72 1596 73 45 74 1491 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 01 92 93 94 05 96 97 98 99 888 100 719 683 426 904 606 664 197 588 283 748 605 341 1734 746 644 66 1961 3558 625 106 86 1259 329 823 777 214 409 58 1467 1772 65 w tr r l i bij h O o I d p I J n Ullslullfind verkrijgbaar in de oranje-bandbimjeJ van X (abt. 70 cta, en oranjoiekjes van 3 labl. a »0 «Ij. Duldt geen muggen en geen vliegen in de buurt van Uw kind I Het zijn de belagers van zijn gezondheid! Shelltox is onschadelijk, voor alles - be halve voor insecten. Verkrijgbaar bij Uw drogist. BLOEMENVEILING DEN HELDER EN OMSTREKEN. Maandag 29 Juli a.s. wordt bovengenoemde veiling opengesteld, zoo meldt een adver tentie in dit blad. Deze veiling is opgericht dank zij samenwerking tusschen het Alge meen Vakverbond en de Vereeniging van Bloemenwinkeliers. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter C. Koop man, secretaris J. C. Bruin, penningmeester S. Amersfoortpl. verv. bestuurslid A. Bos scha. A.s. Woensdag zal in een vergadering het definitieve bestuur worden gekozen, waar in 3 kweekers uit Anna Paulowna aange zocht zullen worden zitting te nemen. De heer Kees Bakker is bereid gevonden als af slager op te treden. Het denkbeeld van de vischconserveerings- industrie, bepleit door de N. Visscherij-Crt., is ook door ons verschillende malen besproken en het verheugt ons daarom, dat ook een vakblad zich voor dit vraagstuk interesseert. Deze krant zet haar artikelenreeks voort in denzelfden geest en wij kunnen niet anders dan het toejuichen, omdat het gaat in de lijn van ons eigen inzicht, waarvan we in deze rubriek meermalen blijk, gaven. Ons is echter meegedeeld, dat men „an höchstei' Stelle", maar dan waarschijnlijk een paar trapjes lager, niet zoo enthousiast is voor deze industrie, omdat ze het gevaar schept van wederkeeriglieidsmaatregelen, zoowel voor de eventueele doorvoering der conserveering hier te lande als in onze Oost, Bovendien dacht men, dat onze visschers- vloot niet voldoende in staat zou zijn voor ge- regelden aanvoer van daartoe geschikte visch te kunnen zorgen. Wat het eerste bezwaar betreft, is het na tuurlijk niet denkbeeldig in dezen bijzonderen tijd, dat de nu bij ons importeerende landen van vischconserven, represailles zouden gaan instellen, indien niet die kwanta van voor heen zouden worden afgenomen. Dat mén daarom op dit punt voorzichtigheid betracht, is verklaarbaar. Wat in vroeger jaren verzuimd is, is moei lijk te herstellen, maar ons vischbedrijf eischt thans, dat alle krachten moeten worden in gespannen om te komen tot een vischconser- ven-industrie. Wat het tweede bezwaar betreft van dè niet-mogelykheid, dat onze visschersvloot voor de noodige grondstoffen zou kunnen zorgen, dit lijkt ons niet juist gesteld, omdat onze visschersvloot wel zooveel blijk van wer kelijkheidszin zou geven, dat ze zich aan het vervullen van deze behoefte zou weten aan te passen. De conclusies van het reorganisatieplan van het vischbedrijf te IJmuiden van de Rijks adviescommissie voor werkverruiming, kan zonder meer niet worden genegeerd en kan, van onzen kant, als een krachtig argument voor vischeonserven-industrie worden aange haald. Daarbij komt nog het in de Provincie Nd.- Holland te stichten economisch-technologisch instituut, hetwelk, in zijn oorspronkelijke be doeling, misschien meer heeft gedacht aan andere industrieën in de belangstelling voor. vischconserven te betrekken. Het Tweede Kamerlid Dr. Vos heeft weder om vragen gesteld in verband met onzen vischexport en verzoekt een gedetailleerde opgaaf te willen verstrekken van de maatre gelen voor in- en uitvoer in het bijzonder voor wat betreft de treilvisseherij en de haring. We zijn nieuwsgierig naar het antwoord. België gaat zelf zijn visschersvloot uitbrei den en bedient zich van onze schippers om onze vischgronden en vischmethoden beter te leeren kennen, zoodat zeker onze export lang zamerhand zal worden ingekrompen. Toch blijft het belangwekkend het minis- terieele antwoord té vernemen. De overzichtschrijver van de „N, R. Ct." klaagt over den hoógen prijs van boter en bakolie, waardóór het eten van visch door groote volksgroepen wordt belemmerd en dus. de visscherij tenslotte daarvan schade onder vindt We weten, dat dit verband houdt met, het gebruik van boter, margarine, slaolie en dus een agrarisch steundoel hèeft. Andere be langen komen daardoor in het gedrang, o.a. in dit geval het visscherijbelang. Maar het zal moeilyk zijn zulke voorzieningen te tref fen, dat beide belangen worden gediend. Te betreuren valt dat echter wel. De overzichtschrijver heeft het ook nu weer over de contingenteering van vischinvoer, Ons lijkt het een kwestie om den menschen de z.g. Hollandsche visch té leeren eten. Dan behoeft er" geen kans op schaarschtè van yisch te zjjn, want de visschers willen graag genoeg visschen. Er ontbreekt o.l. goedwillende leiding en alles wordt vertroebeld door groepsbelang. Maar wanneer zal dit inzicht doorbreken 7 De motorkotter TX 4 is, voorzien van ècn sterkeren motor, 150 pk, al weer ter vis- schery getrokken. Sterkere voortstuwings kracht geeft grootere vangstcapaciteit. In die richting schijnt dus nog wel iets te bereiken te zijn. COEN BOT IN STIL WATER. Maar daar kan liij ook terecht I Coen Bot, de schipper van de reddingboot „Dorus Rijkers", is dezer dagen, ditmaal het commando voerend over zyn motorboot Janny naar Utrecht getogen, waar hy tijdens do feesten van de V.V.V., aldaar deelnam aan een Stertocht te water, Dat hy ook in stil water behooriyk thuis i», moge blijken uit de cory- jiheeen die hy uit de Bisschopsstad naar het jHóoge Noorden met zich wist te voeren. Hy iwon een groote zilveren wisselbeker voor het [beste journaal met als extra prijs een zilveren imedaille beschikbaar gesteld door den Com- Imissaris van de Koningin te Utrecht. En (bovendien won hij in den navigatiewedstrijd leveneens een zilveren beker, j Dat heeft Coen er weer uitstekend afge bracht. EEN LAFFE STREEK. Gisterenavond liep een jonge man met zijn vérhuisboeltje op een handkar, op den Pa rallelweg, in de richting van de Spoorstraat, toen hy plotseling tot de onaangename ont dekking kwam, dat het bed dat op den bodem van den wagen lag. smeulde. Vermoe- delijkt had een of ander vandaal in het voor- byioopen een peukje cigaret op het licht brandbare bed gegooid. Met spoed werd de wagen, met hulp van voorbijgangers, afgeladen, terwijl een bewo ner van den Parallelweg met emmers water aan kwam dragen. Het begin van brand was, dank zij dit actieve optreden, spoedig ge- bluscht en de man kon zijn schamele boeltje, een divan, een paar stoelen een tafel en een bed, weer opladen, om zijn tocht te vervol gen. Hij was danig onder den indruk van dit onaangename intermezzo. Inbraak in ccnsiimptietent. Vrijdagnacht werd ingebroken in een con sumptietent, staande op het strand naby de Donkere Duinen. Eenige eet- en drinkwaren werden, ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. —BB j - Nieuwe bekentenissen inzake de brandstichting. De 57-jarige van E. uit Oss, die eenige dagen geleden door de gemeentepolitie is ge arresteerd, in verband met onthullingen over een brand, welke in Augustus 1926 te Oss I woedde, heeft thans aan de politie een volle dige bekentenis afgelegd. Voor een oelooning i van honderd gulden heeft hij door bemidde- 'ling van zekeren N. v. G twee Ossenaren be reid gevonden om de woning in het buurt schap Spitsbergen bij Oss in brand te ste- Iken, waarbij een moeder en drie jonge kin- ideren omkwamen. Van E. zal ter beschikking ivan de justitie worden gesteld en naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch wor den overgebracht, Bij voortgezet verhoor van de brandstich ters, die in Augustus 1926 het woonhuis van de familie van Z. in brand staken, is tenslotte een vierde medeplichtige, van G. door de (mand gevallen. Hij legde een volledige beken tenis af. Samen met van B., die eenige dagen jgeleden bekende, heeft van G. den brand ge- j sticht, die zulke noodlottige gevolgen heeft igehad. Alle gearresteerden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Branden, die waarselrijniyk opgehel derd zullen worden. Gisteren zouden de 57-jarige Driek van Erp, bijgenaamd Driek van Reinieren, en de 33- jarige G. van Galen uit Oss, diebeiden een hoofdrol hebben gespeeld in een der afschu- iwelijkste misdrijven welke ooit aldaar zijn ge- ipleegd, op transport worden gesteld naar 's-Hertogenbosch, waar zij, na voor den offi- Icier van justitie te'zyn geleid, in het huis van bewaring wórden opgesloten. Het is een treffende omstandigheid, dat Driek van Reinieren, die tot dusver nog niet met de, politie in aanraking is geweest, juist vandaag aan de justitie zal worden overge leverd. Immers, hij was van plan vandaag in ondertrouw te gaan. Zijn tweede huwelijk zal nu wel eenigen tijd moeten worden uitgesteld, daar hij voorloopig wel niet meer in Gss zal terugkeeren. De verdachte,' die verschillende ruim verzekerde huizen bezit, welke alle suc cessievelijk zijn afgebrand, had de laatste jaren zijn schaapjes op het droge. Het staat thans wel vast, dat hij nog danig aan den tand zal worden gevoeld betreffende deze branden, welke het mogelijk hebben gemaakt, dat zijn geheele huizenbezit op fraaie wijze kon worden vernieuwd. De noodlottige brand 'bij van Zandvoort zou niet de eenige zijn, iwaarbij de huurders' het slachtoffer zijn ge- worden van de laaghartige praktijken van den huiseigenaar. Een brand, waarbij' een zrjner ihuizen, bewoond door het gezin M., aan den Berghemschen weg te Oss, geheel werd ver nield, heeft weliswaar geen menschenlevens geëischt, doch de bewoners werden hierdoor volkomen geruïneerd. Eenige jaren geleden brak plotseling een hevige brand uit in ge noemd perceel Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners er niet meer in mochten slagen eén party varkens, ter waarde van meer dan 1000 guldén; te redden. De dieren kwamen jammerlijk iri de vuurzee om. Het vee, dat juist den volgenden dag voor M. aan een koopman zou worden afgeleverd, was niet verzekerd en de brand beteekende voor hem dan ook een ware ramp. De huisbaas is echter wel gevaren bij het gekraai van den 1 rooden haan.- Hoogstwaarschijnlijk zal thans ook aan het licht komen, of hy steeds gebruik heeft gemaakt van betaalde brandstichters. Het onderzoek der politie naar de oorzaak van de vele geheimzinnige branden, waarbij maar al te vaak het hoog verzekerde vee jammerlyk in de vlammen omkwam, is dan ook nog niet ten einde. Het geeft te denken, dat het ver schillende keeren is voorgekomen, dat by een brand, welke tydens afwezigheid van de bewo ners uitbrak, de buren alleb in het werk heb- ruimen wij onze Dameshoeden, alle modellen'van dit seizotn, op voor slechts 68 98 1.48 ben gesteld om het loeiende vee uit de bran dende stallen te drijven, doch dat de reddings pogingen niet lukten, omdat de staldeuren van binnen stevig afgesloten waren. In dergelyke gevallen dekte verzekering steeds de schade. Een halfbloed van Fransche natio naliteit, uit Suriname naar Nederland overgebracht voor het ondergaan van levenslange gevangenisstraf. Naar de Nw. Rott. Ctr. verneemt, had het mailschip „Stuyvesant" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., dat op het laatst van de vorige week uit West-lndië te Amsterdam is aangekomen, een onvrijwillige passagier aan boord, een halfbloed van Fransche nationali teit, voor wien bij aankomst aan de Suriname- Kade een celwagen gereed stond. Hij zou op transport worden gesteld naar Leeuwarden voor het ondergaan van een vonnis, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf is veroor- ideeld,. Voor zoover onze inlichtingen strekken, heeft deze man niet minder dan drie moorden op zijn geweten. De eerste pleegde hij in Frankrijk, als gevolg waarvan hij naar Cayenne werd verbannen. Na daar vier jaren te hebben doorgebracht, wist hij, na een opzichter te hebben vermoord, naar Surinaamsch grondgebied te ontsnappen. Een derde moord daar gepleegd, bracht hem in aanraking met den Surinaamsehen rechter, die hem tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde. Voor het ondergaan van dit vonnis was hij naar ons land overgebracht. De gearresteerde 45-jarige vrouw Frederika J., huisvrouw van den arbeider Klaas van der W., wonende aan het z.g. Zoutmanslaantje te Veendam, heeft aan de gemeentepolitie be kend, in de koffie en de spijzen voor haar man bestemd, fosforus te hebben gedaan, met de bedoeling hem van het leven te berooven. De man had geroken, dat dit yergif in de koffie was gedaan en hij is daarom met een kan koffie naar de politie gegaan. De in beslag genomen koffie en spijzen worden te Groningen scheikundig onderzocht. De vrouw wordt t£r beschikking van den, offi cier van justitie te Groningen gesteld. En een tweede ongeluk door den schrik. Zaterdagmiddag was de schipper van de vrachtboot „Bergen op Zoom 5" te Tholen bezig zijn motor op gang te brengen, toen plotseling een vlam uitsloeg, die een benzine bus deed ontbranden. Met moeite heeft de schipper zich bran dende op het dek kunnen bergen, waar bleek, dat hij ernstige brandwonden aan gelaat en borst had opgeloopen. De echtgenoote van den schipper schrok zoodanig van het onge luk, dat zy een pan met kokende melk over heide voeten goot, zoodat ook zy hevige brand wonden heeft ^ipgeloopen. Beiden zyn, na voorloopig door den dokter te zyn behandeld, naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Het begin van brand is door omstanders gebluscht. Twee mannen gewend. Vrydag is in de melkfabr. de Vooruitgang op den Walenburgerweg te R'dam het deksel van een ketel kokende soda gesprongen. Door de heete vloeistof werden getroffen de 28- jarige machine-bankwerker W. Dupiori, wo nende le Pijnackerstraat, dié brandwonden aan de rug heeft gekregen en de 25-jarige Engelschman D. E., uit Londen, tydelyk ver blijf houdende in het hotei Coomans; die brandwonden aan hoofd en gelaat heeft ge kregen. Beiden zijri in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Jongetje gedood. Zaterdagmiddag is de 6-jarige jongen T. B. P. Koemans, gewoond hebbende in Span-, jaardstraat te Rotterdam, bij hét spelen op den Ruygeplaatweg aldaar, onder een rijden den goederentrein doorgekropen. Het kind raakte onder de wielen én beide beenen wer den hém afgereden. In zeer zorgwekkenden toestand is het kind in het St. Franciscus- gasthuis opgenomeh, waar het Zaterdagavond aan zyn verwondingen is overleden. Vrouw gearresteerd. De politie te Veendam heeft de 45-jarige gehuwde vrouw F, J. gearresteerd verdacht van poging om haar man, den arbeider v. d. W., te vergiftigen. De gearresteerde verdachten blijven ontkennen. Uit Hoensbroek: De verdachten van O. eri Bdie te Oss en B. en V., die te Eindhoven veerden gearresteerd (een vijfde verdachte is inmiddels overleden) 23 Juli. In de wachtkamer van het redactiebureau, waar de schrijver dezer regelen zijn dagen slijt, hangt een bordje met den volgenden in houd: „Ook wy houden dolveel van praten. Maar als wij denken aan den stapel werk die op afdoening wacht, rijzen de haren ons te berge". De uitwerking is onfeilbaar Laat een be zoeker drie minuten antichambreeren en hij leest uit verveling alles wat er in een kamef te lezen valt. Duns ook dit. En komt hy bin nen dan begint hij met honderd verontschul digingen te stamelen, voor den overlast, het oponthoud, de vrijpostigheid en een heeleboel meer. Men schrikt van het effect, en neemt het bordje weg, vóórdat er weer een slacht offer komt. Maar als de nieuwe bezoeker zich dan breeduit heeft neergeplant, verlof heeft (gevraagd zijn jas te mogen uittrekken, de zaak waarover hij praten Wil, inleidt niet al- 'gemeene en ten vólle overbodige beschouwin gen die een half yur in beslag nemen en ver volgd worden met de mededeeling: „En nu zal ik u, als u even den tijd hebt vertellen, waarvoor ik bij u bén gekomen", neemt men zich voor in 't vervólg alle humane gevoelens te onderdrukken en iedereen weer drie minu ten peinzend in schuldbesef te laten (neerzitten bij het onvriendelijke, maar prac- tische bordje in de wachtkamer. Een mensch is maar een ménsch en tijd is geld. Is tijd nog geld? In een tijd, waarin meta meer geld is, is de vraag of tijd zlf nog geld is, niet zoo direct te beantwoorden. Een New Yorksch zakenman R. S. Roberts heeft op deze vraag het antwoord willen heb ben, Meneer Roberts kende blijkbaar het onfeil bare bordje niet, Of misschien waren zijn be zoekers iiog wét taaier dan de onze Hoe het ook zy, toen een der bekenden hem eens'mid den in kantoortijd tien minuten ophield, wilde hij er haring of kuit van hebben (het liefst natuurlijk haring) en stelde tegen den tijd- roover een eisch tot schadevergoeding in. De eisch werd eerst afgewezen, maar met behulp van een prima advocaat (die vermoe delijk van oordeel was, dat een proces ook een kwestie van tijd, dus van geld, is) ging hij in' hooger beroep. En wat gebeurde er? De hoogste instantie gaf mr. Roberts ge- lyk. Voor een koopman, die het druk heeft, zei de rechter, kan zijn tijd inderdaad een zeer kostbaar bezit zijn, zoodat er wel degelijk van diefstal sprake is, als iemand zoo'n koop man onnoodig ophoudt. Nu moest meneer Roberts zeggen, hoeveel schade hij meende geleden te hebben, Óp die vraag had hij gerekend. Hij haalde een noti tieboekje te voorschijn en zei prompt 1 dollar 80 cent per'minuut. De spraakzame kennis moest 18 dollar dok ken en meneer Roberts heeft het vonnis laten inlijsten en in zijn wachtkamer laten ophan gen. Als waarschuwing voor adspirant-die- iven. Een probaat middel, Een middel om dol-ja- loersch op te worden VOOR VAKKUNDIGE REPARATIE aam Uw Electrische Apparaten maar A. NEEHUS„ KRUGERSTRAAT 124. rin verband met den moord met roof op de 79-jarige weduwe K, H, in den nacht van 20 op 21 Juli 1923, blijven hardnekkig ontkennen, :dat zij met den moord iets uitstaande zouden hebben. ONWEER. Boerderij) afgebrand, Tydens een hevig onweer is Zaterdagavond de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer G, v. d. W. aan den provincialen weg bij Reek. In een oogwenk stond de boer derij in lichte laaie. De vrouw van v. W die te bed lag, kón slechtsmet de grootste moeite worden gered. Boerdery, stalling en schuren brandden tot den grond af. Land- 1 houwinventaris en inboedel gingen mede ver loren. Eenige varkens en ander vee kwamen in de vlammen om. i Een juist passeerend vrachtrijder were» evenevens getroffenHy werd licht veiwomi, Het paard sloeg op hol en werd een eind ver der gegrepen. De wagen werd zwaar bescha- 1 digd. De oud-voetballer Rezerna. Het eerste elftal van de V.V "Velocitas heeft met enkele bestuursleden en oud-leden eén vacantiereia door Friesland gemaakt Zóndag- middag was men by het Sneekermeer aan gekomen, en na een zeiltochtje van enkelo uren werd aan wal gegaan Hierbij is do vice-voorzitter, de 27-jarige S. Rozema, mis-, gestapt en in het water gevallen Hij greep zich nog vast aan den vlaggestok, die echtelr, afbrak. De heer Meulema stak hem den af gebroken stok nog toe, die hy vastgreep, doch weer moest loslaten. De heeren Marcus én Hendriks sprongen hem na, doch tevergeefs. Gisterenmorgen is het ïyk opgehaald. Rozema 'was ongehuwd en vroeger keeper van Velo- citas. Zondagmiddag is het één-jarig dochtertje van den heer A. L. de Vogel aan den Kort- steekerweg, onder Alphen, in den Ouden Ryn geraakt en verdronken. Het' ïykje is late* opgehaald. Op de „Oïdenbarnevelt". Eert luitenant springt OveAroord De „Johan van Oïdenbarnevelt", die Zondag in Sabang is aangekomen, heeft, naar. Aneta, vandaag meldt een veel bewogen reis gehad. Twee dagen, na het vertrek uit I'ort-Said moest in volle zee gestopt worden, dagr d© op dat moment ernstig, ongestelde scheepsarts, dr. Groenendijk, naar de thuisvarende „Marnbe van St. Aldegonde" moest worden overge bracht. (Zooals bekend is dr. Groenendijk t© Port-Said overleden). Een kalme zee begun stigde deze manoeuvre. De functie van de. Groenendijk werd overgenomen dooi dr. de Priester, arts van de K.P.M., die zich als pas sagier aan boord bevond. Na Kaap Guardafui ontmoette men., zwaar weer, hetgeen echter geen ernstige gevolgen had. Ten slotte deed zich nog den dag vóórdat het schip te Colombo aankwam, bij hef slot

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9