Buitenlandsch Overzicht. oetbal i efd Het Italiaaasch-Abessijnscti conflict en de Volkenbond. *ïPat wiltH De Abessijnsche kwestie. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7625 EERSTE BLAD DONDERDAG 25 JULI 1935 63ste JAARGANG g H81ÜWS K. 18 LEPELTJE NATIONALE PRESTATIE'S KOPERGRAVURES Volgende week een raadszitting. 2 2 2 7, 6 7 6 Z HELD COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegraa, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, Idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 et. Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70, f0.70, fl.Modeblad resp. f 1.20, fl.50, f 1 50, f1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 sn 412 Post-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 et per regel (galjard). Ingez. metlsd. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Engeland neemt een positieve houding in ten opzichte van het ltaliaansch'Abessynisch conflict. Het conflict in vollen omvang voor den Volkenbond? Wat kan de Volkenbond doen? Engelands houding inzake Italië- Abessinië consequent. We hebben eenige we ken geleden op deze plaats ook Engeland be ticht van slapheid in zijn houding ten opzichte van het Italiaansch-Abessy- nische conflict. De vrees voor onaangename ge volgen bij een positieve houding zou de regeering hebben doen be sluiten, lijdelijk toe te zien bij het optreden van Italië. Gelukkig zal dat niet het geval zijn. Engeland wenscht het conflict behandeld te hebben voor den Volkenbond en in over eenstemming met de bepalingen van dezen bond te handelen. Dat is de eenig juiste hou ding van een lid van dezen bond en het is gelukkig, dat het deze houding heeft aange nomen, zij het dan tot groote ergernis van Italië en pijnlijke verbazing van Frankrijk. De Nw. Rott. Crt. schrijft over deze posi tie-bepaling van Engeland o.m.: De berichten over den politieken toestand in Europa van dezen morgen stemmen tot ernst. Maar onrustwekkend zijn zij niet, om dat op weg schijnt te gebeuren, wat nood zakelijk lijkt te worden. Het nieuws uit Lon den is van buitengewoon gewicht, maar tege lijkertijd van zooveel vastberadenheid en goede bedoeling getuigend, dat men het nader be vestigd wil zien, voor men het geloofwaardig kan achten. Wij zijn in dat opzicht niet meer verwend. Het Engelsche kabinet dan zou beslo ten hebben, het Italiaansch-Abessijnsch geschil te behandelen, streng in overeen stemming met de bepalingen van den Volkenbond. Te Parijs is men daarvan, naar het heet, zeer geschrokken. Men heeft daar lang en volhardend voor collectieve veiligheid ge pleit, tot het moment kwam, waarop de col lectieve veiligheid eens niet in de politiek van het oogenblik van Frankrijk paste. Enge land schijnt als het nog ongeloofelijk lij kende inderdaad waar blijkt van zins, Frankrijk aan zijn woord te houden. En dat moet Laval, die meer een man lijkt van voor zichtig, afwachtend beleid dan van de han deling, die nu vereischt is, niet bevallen. Intusschen zal Frankrijk zich nog minder kunnen veroorloven, Engeland in den steek te laten, dan Italië lastig te vallen. Londen zal nu wel ongeveer weten wat het doet. Als het waar is wat wordt gemeld, dan zou Engeland er dus geen heil meer in zien de gevoeligheden van Mussolini, die zelf zoo weinig de gevoeligheden van an deren pleegt te sparen, verder te ontzien. Zooals gezegd, Parijs is ervan geschrok ken; maar het zal zich bezwaarlijk eraan kunnen of durven onttrekken, mee te doen aan deze actie. Misschien is het nu nog het juist» oogenblik. Op dergelijke wijze voor de collectieve veiligheid „een lans" te breken zal te gevaarlijker blijken, naarmate Duitsch- land sterker, en misschien zijn binnenland- sche moeilijkheden meer de baas wordt. Het is geen wonder, dat Mussolini's voor naamste raadgevers, zoolang hij nog luiste ren wilde, dringend tegen de onderneming heboen gewaarschuwd. De dictator speelt va banque. Was dat noodig? Het fascisme ver toont in Europa langzamerhand neigingep en een geaardheid, die zijn karakter van een enstige ziekte in het lichaam van ons wereld deel te duidelijker maken. Het lijkt als zoo danig nog gevaarlijker dan het volmaakt verwante communisme, dat echter naar bui ten in zijn effect minder gevaarlijk is geble ken. Of lijkt dat maar zoo, omdat het fascis me wat jonger en daardoor nu nog virulen- ter is? Wat kan de Volkenbond doen Wat kan nu de Vol kenbond doen ter oplos sing van het conflict tusschen Italië en Abes sinië en welke houding kan hij aannemen tegen Italië als het in eigenzinnigheid zijn gang gaat Dat is een kwestie die om een antwoord vraagt. In hetzelfde artikel van de Nw. Rott. Crt., waaraan wij hierboven eenige passages ont leenden, zegt het blad: Mussolini zal zijn bezinning niet zoover verloren hebben, dat hij amok gaat loopen tegen groote mogendheden uit gekwetst zelf gevoel. Hij zal zich, in zijn instinctieve vrees voor Duitschland, ook wel wachten te trach ten, Duitschlano voor zijn wagentje te span nen. En dan zou het zeer twijfelachtig zijn of Duitschland zich daarvoor op dit oogenblik zou leenen. De Volkenbondsprocedure zou dus zijn loop kunnen nemen. In aanmerking komt in de eerste paats artikel 10 van het handvest. De leden van den Bond verplichten zich, te eerbiedigen en tegen lederen aanval van buiten te beschermen, de territoriale onge reptheid en tegenwoordige politieke onafhan kelijkheid van alle leden van den Bond. In geval van agressie, van dreigen met, of ge vaar van agressie wijst de Raad de middelen aan om de uitvoering van deze verplichting te verzekeren. Van belang is ook artikel 11, lid 7: Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat iedere oorlog of ieder dreigen met oorlog of deze al dan niet een van de leden van den Bond treft, den heelen Bond aangaat, en dat deze de maatregelen moet nemen teneinde afdoen de den vrede tusschen de volken te waarbor gen. In een dergelijk geval roep de secreta ris-generaal onmiddellijk den Raad bijeen, op aanvraag van ieder lid van den Bond. Nu staan in het middelpunt de artikelen 15 en 16. In 15 wordt gezegd, dat de partijen in het geschil zoo spoedig mogelijk een uit eenzetting moeten geven van hun zaak, met alle positieve feiten en bewijstukken. Als de heele procedure geen resultaat heeft en „een lid van den Bond zijn toevlucht neemt tot oorlog", zoo zegt dan artikel 16, „dan wordt hij van zelf beschouwd als een daad van oor log te plegen tegen alle andere leden van den Bond. Zij verbinden zich, onmiddellijk alle handels- en financieele betrekkingen met hem af te breken, alle betrekkingen tusschen hun onderdanen en die van den staat, die het pact verbroken heeft te verbieden, en alle betrekkingen van financieelen, commerciee- len of persoonlijken aard tusschen zijn onder danen en die van den anderen staat, om het even of deze lid van den Bond is of niet, te doen eindigen." Artikel 16 bepaalt ook nog in alinea 4, dat ieder lid van den Bond geroyeerd kan wor den, dat zich schuldig heeft gemaakt aan verkrachting van een, uit het pact voortvloei ende verplichting. Dit royement kan worden uitgesproken met de stem van alle, in den Raad vertegenwoordigde staten. Zooals men weet, maakt het handvest ech ter een oorlog niet onder alle omstandighe-i den onmogelijk. Alinea 7 van artikel 15 be paalt dat in geval de Raad er niet in slaagt zijn rapport door alle leden waarbij de be trokkenen geen stem hebben te doen goed keuren, de leden het recht behouden, naar goedvinden te handelen. De positie van den oorlogszuchtigen staat is dan reeds in artikel 12 bepaald: In geen geval mag hij zijn toevlucht nemen tot oorlog, vóór dat drie maanden na de beslissing verloopen zijn. Uit dit alles ziet men de positie. Doet En geland, wat het nu heet voornemens te zijn, dan moet Italië van den oorlog afzien, wil het niet in conflict komen met alle anderen. Het is niet waarschijnlijk, dat deze ingrijpen, maar twee mogelijkheden blijven dan toch nog over: Dat Italië gedwongen wordt den Volkenbond te verlaten of het begin van den strijd drie maanden uitstelt, waarmede een belangrijk gedeelte van het seizoen, dat Italië dringend noodig zal hebben voor een expedi tie, verloopt. Wij gelooven dus veeleer op een verlaten van den Volkenbond. Frankrjjk stemt in met Engeland'» wensch den Volkenbondsraad zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen. De Duce wijzigt zijn houding niet. Reuter meldt uit Parijs: Het onderhoud, dat de Engelsche gezant, sir George Clerk, Maandag met Laval heeft ge had, heeft in zooverre een beslissing gebracht, dat Frankrijk instemt met Engelands wensch zoo spoedig mogelijk den Volkenbondsraad bij een te roepen tot regeling van het geschil tus schen Italië en Abessinië. Beide mogendheden zouden met het oog op de geringe vooruitzich ten op een vreedzame oplossing, artikel XV van het Volkenbondspact wenschen toe te passen. Geen Britsch embargo op den wapen- uitvoer naar Abessinië? Reuter meldt uit Londen: Naar verluidt, heeft het kabinet besloten geen embargo te leggen op den uitvoer van wapenen naar Italië noch naar Abessinië, daar andere landen geen stappen hebben gedaan om den export naar deze beide staten aan ban den te leggen. De Italiaansche opvatting. De Italiaansche draadlooze dienst meldt uit Rome: Het interview, dat de Duce aan een ver tegenwoordiger van de Echo de Paris heeft toegestaan en waarin Mussolini heeft gezegd geen bemiddeling van den Volkenbond in het Italiaansch-Abessijnsche geschil te willen aan vaarden, wordt bevestigd. Het doel van Italië is de onontgonnen en onbewoonde gebieden in Abessinië voor den Italiaanschen arbeid open te stellen. De Volkenbond kan niet de rechtbank zijn, voor welke onbeschaafde volken groote naties kunnen dagen, die aan de de menschheid de beschaving hebben geschonken. Italië gaat voort op zorgvuldige wijze zijn toebereidselen te maken. Het is er zeker van zijn wil op te zullen leggen. Geestdrift in -talie. Geen onttrek" king aan militaire plichten? Reuter meldt uit Milaan: De verklaringen van Mussolini in de Echo de Paris hebben in Noord-Italië grooten geest drift gewekt. Te Milaan wordt op straat, in tram en in café's de kwestie druk besproken. Demonstraties werden gehouden door de stra ten naar het Domplein. Hier had zich 's avonds een groote menschenmenigte verzameld, die kreten als „Leve de Duce", „Weg met den Negus" riepen. De orkesten e er restaurar café's speelden oorlogs- en fascistische i. ren. In verscheidene schouwbu-gen hadden demonstraties plaats, waarbij het „Giovinezza" werd gezongen, ook de „Marseillaise" werd herhaaldelijk gezongen om de Fransch-Itali- aansche saamhorigheid tot uiting te brengen. Ook te Genua werden optochten gehouden met vlaggen en lampions. Vrijwilligers uit Tunis naar Erithrea. 300 Italiaansche vrijwilligers, bestemd voor Oost-Afrika, zullen Woensdag a.s. naar Ita lië vertrekken. Zij hebben dienst genomen om Mussolini een bewijs van toewijding van de Italianen in Tunis te verschaffen. Een oproep van de Keizerin van Abessinië. Reuter meldt uit Londen: De Daily Mirror heeft een oproep tot de Britsche vrouwen ontvangen van de Keizerin van Abessinië. Zij vraagt hierin de Britsche vrouwen hun troost en moreelen steun te ge ven aan Abessinië in dezen moeilijken tijd. Hulp uit Zuid-Afrika voor Abessinië? Reuter meldt uit Durban, dat de brigade generaal Royston heeft medegedeeld, van plan te zijn, den Negus van Abessinië zijn diensten aan te bieden. Hij wil een brigade vormen en „in dezen oorlechtvaardigen oorlog aan den strijd deel- ntemen". De generaal is 75 jaar oud en heeft deel genomen aan de Afrikaansche oorlogen. Keizer van Japan feliciteert den Negus met zijn verjaardag. Uit Tokio wordt gemeld, dat de keizer van Japan den Negus van Abessinië een telegram van gelukwenschen met diens verjaardag heeft gezonden. Naast de bekende PELIKAAN-, UIVER- EN SNIPLEPEL brengen wij U een in dezelfde pracht uitvoering In de bak van de lepel is aangebracht de K. 18, data's van vertrek en aankomst, aan tal afgelegde zeemijlen en de route Tevens hebben wij laten ver vaardigen Coromandel houten rekjes met inscriptie op bron zen lijst De prijs van het zilv, K. 18 lepeltje bedraagt f 2.2S Inmiddels kunnen wij U mede- deelen, dat de volgens model van de K. 18 plaquette zijn aangekomen Nogmaals moeten wij U er beleefd op attent 'maken, dat hiervan een beperkte voor raad is aangemaakt De Italiaansche pers richt zich thans weer tegen Engeland. De Italiaansche pers richt zich, na haar hevige aanvallen op Maandag tegen Japan, met hernieuwde scherpte tegen Engeland. Men raakt er te Rome meer en meer van over tuigd, dat het plotseling omslaan van de stemming in Japan slechts een gevolg is van de Engelsche berichtgeving omtrent het con flict. De gezamenlijke pers keert zich voorts tegen het besluit van het Engelsche kabinet, de levering van wapens naar Abessinië toe te laten. Dit is, zoo roept de „Giornale d'Italia" uit, de openlijke verklaring van de actieve solida riteit tusschen Engeland en Abessinië en voor het laatste land een nieuwe aanleiding tot koppigheid en onbeschaamdheid. Wanneer de gelijkluidende Engelsche persberichten over de opheffing van het wapenuitvoerverbod naar Abessinië juist zijn, dan moet Italië dit als een uitge sproken vijandige daad van de zijde van Engeland opvatten. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Genève telefoneerde Dinsdag: Naar ik heden verneem, zal de secretaris generaal van den Volkenbond op 26 Juli a.s. de leden van den Volkenbondsraad' telegra fisch den definitieven datum mededeelen, waarop de raad voor het Italiaansch-Abes sijnsch conflict bijeen zal komen. De datum van bijeenroeping staat op het oogenblik nog niet geheel vast, men spreekt echter, zooals men weet, nog steeds van den 29sten Juli en in ieder geval van het begin van de volgende week. Frankrijk zal den Engelschen eisch steunen. Reuter meldt uit Londen: Naar de diplomatieke correspondent van Reuter weet te melden, zal de Engelsche re geering op de aanstaande zitting van den Volkenbondsraad aandringen op een bespre king van de verschillende gezichtspunten in het Italiaansch-Abessijnsch conflict. De mo gelijkheid dat nog vóór de raadszitting door diplomatieke besprekingen te Rome mogelijk heden worden gevonden om tot een vreed zame oplossing van het geschil te komen, is thans zeer gering. Met zekerheid kan men verwachten, dat de Engelsche eisch tot een uitge breide bespreking van het vraagstuk te Genève, door Frankrijk zal worden ge steund. Indien Italië zijn zaak niet op de zitting van den Volkenbond zal verdedigen, dan zal waarschijnlijk artikel twaalf van het Volken bondspact een zeer belangrijke rol op deze bijeenkomsten spelen. Een absolute afwijzing door Italië zou dan als een schending van artikel twaalf en als een openlijk stelling ne men van dat land tegenover den Volkenbond worden opgevat. De voorwaarden waarop Italië aan de zitting zal deelnemen. Naar Reuter uit Parijs verneemt, schijnt men in wel ingelichte kringen echter te ver- De Volkenbondsraad komt volgende ■week bijeen In den ministerraad van gisteren is besloten tot krachtige handhaving van den gulden Bij overtreding van de rijwielbelas tingwet is dit jaar een regeling ge troffen waarbij de boete direct aan den opsporingsambtenaar kan wor den voldaan De Katholieke Tweede Kamerfractie heeft de regeering het vertrouwen opgezegd. De kans op aftreden van het kabinet-Colijn is daardoor zeer groot geworden In October zal een aanvang gemaakt worden met de berechting van de misdrijven van Oss Strijd tegen de katholieken in Schot land. Ben ernstige klacht van den aartsbisschop van Edinburg De ramp van de „Gaai". Mededeelin- gen van het Zwitsersche ministerie van luchtvaart inzake het voorloopi- ge resultaat van het onderzoek De Indische mail komt heden in ons land De staatsrechtelijke status van de Wieringermeer. De bevolking vraagt eenigen invloed in het bestuur van het nieuwe lichaam Vlootdebat in het Engelsche Lager huis De gestie van de Nederlandsche var kenscentrale. Conclusies uit het defi nitieve rapport van de commissie van onderzoek De zuivering van Oss gaat door. Op nieuw zijn een tweetal arrestaties verricht Gisterenmorgen is het stoffelijk over schot van de slachtoffers van de ramp van de „Gaai" in ons land aan gekomen Wegens een tekort aan personeel zal de K.L.M. zoowel haar diensten voor het binnen- als het buitenlandin krimpen feuilleton Buitenlandsch Overzicht Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten üvortnieuws Pag. 1] 5 7j II 1! 6 7 7 8 wachten, dat Italië niet van de raadszitting zal wegblijven, onder voorwaarde, dat het Abessijnsche geschil niet principieel ten sprake gebracht, de besprekingen tot 48 uur beperkt en alle beslissingen, ook die inzake de eventueele toepassing van art. 15 van het Volkenbondshandvest tot de raadszitting van 25 Augustus uitgesteld zullen worden. Onder deze omstandigheden acht men de vooruitzichten op een vreedzame regeling ech ter weinig gunstig, te meer daar Italië naar de buitenlandsch-politieke medewerkster van de „Oeuvre" meent, hoogst waarschijnlijk de procedure op grond van artikel 15 van de hand zal wijzen. KONIJN's AUTOMATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, dag en nacht. Feuilleton u 26) en Het was een geweldige wedstrijd geweest de zege was bitter, maar eerlijk bevochten, zooals twee eerste klasse teams van goede reputatie betaamde. De nieuwe middenvoor van Kensington had aan één stuk door een zeer handige speltactiek getoond, en hoewel hij zelf niet gescoord had (al had hij eenmaal een bal met de kracht van een kanonskogel tegen de bovenlat laten belanden) had hjj het oogenblik geschapen, dat er mee eindigde, dat de linksbinnen na verloop van vijfendertig minuten, den bal rakelings langs den Belton- doelverdediger in het doel kon schieten. Dit het eenige gemaakte doelpunt bezorgde Kensington de welkome overwinning, en daarna had het team gespeeld, als één man geïnspireerd. Het eenige waaraan het hen vroeger ontbroken had, was een aanvoerder, en dien hadden zij nu gevonden. Terwijl de ploegen het veld verlieten, schaarden de overige spelers zich rond Huish. Het dichtst bij hen stond David Christie, de Kensington spil. Bewondering stond duidelijk op het gezicht van den professional te lezen. Hij had de Belton verdediging dien middag dezelfde beschaming zien ondergaan, die zijn deel geweest was gedurende den oefenwed strijd, die Huish zijn plaats in de Kensington ploeg had gegeven. „Je hebt vandaag gespeeld als een „blin der", kerel!" zei Christie. Huish glimlachte. Daarna sloeg hjj de oogen onwillekeurig op, en alle ingenomen heid verdween van zijn gezicht. Over de voorste rij plaatsen op de tribune, naast de directeursloge, zaten een jonge man en een jong meisje geleund. Hij herkende beiden het meisje was Maisie Willen, en haar metgezel Wat deed die schurftige hond, Roland Anstruthers, vlak naast Maisie Willen? Hij moest een middel verzinnen om het meisje tegen dezen verdorven neef van hem te waarschuwen. Een losbandiger en gedegene- reerder boemelaar dan Anstruthers kende hij niet; indien alle geschiedenissen, die in Ox ford over hem de ronde deden, waarheid be vatten,was hij het gezelschap van een fat soenlijke vrouw onwaardig. Vergeefs op een middel peinzende, bleef hij zijn voorhoofd fronsen. Eerst toen Maisie de oogen neersloeg, liep hij langzaam naar de kleedkamers. Het was niet moeilijk om het meisje uit den weg te blijven, maar haar voor het oog behagen te zien scheppen in het bijzijn van een ander man en nog wel zoo'n door iedereen weggekeken individu dat was iets anders. Al den tijd dat hij bezig was om zijn daagsche kleeding aan te trekken, bleef hij afgetrokken, en sloeg hij op de com plimentjes van spelers en officials geen acht. Hij maakte voort wat hij kon. Ten eerste, verlangde hij om weg te komen, en ten twee de, moest hjj Sir Arthur Paget naar Mayfair rijden; zij hadden afgesproken, dat de dok ter op zijn chauffeur zou wachten, tot deze laatste zich verkleed had. Onder het dichtknoopen van zjjn chauf feursjekker, baande Huish zich een weg door de menigte, die zich rond de kleedka mers verdrong, en kwam bij de Panhard. Sir Arthur zat niet binnen in de auto op hem te wachten, zooals overeengekomen, maar intusschen nam de chauffeur zjjn plaats in, en zette den motor aan. Hij zat nog recht voor zich uit te kijken, toen uit den stroom van voetgangers, die hem voorbijging, een welbekende stem zijn oor trof. „U moet op een middag eens bij ons ko men theedrinken, Mr. Anstruthers!" Met hun beiden, Maisie Willen en zijn neef, liepen zij rakelings langs hem heen. Het meisje zag er vroolijk en gelukkig uit... hij moest zich inhouden om niet van zijn plaats te komen en haar aan te spreken. Toen bedacht hij, dat, zijn veranderde iden titeit daargelaten, het meisje, als zij ver koos te volharden in de houding, die zij je gens hem aangenomen had, zijn woorden kwalijk als die van den rechten zedelijkheids apostel zou beschouwen. Hij zou alleen Anstruthers' kansen en het zag er naar uit, dat hij kansen had bevorderén, wan neer hij zichzelf bloot gaf. Het was evenwel hard om in dergelijke omstandigheden een lijdelijke houding te blij ven bewaren, en het viel hem nog moeilijker om zoowel zijn plaats als zijn onverstoor baarheid te behouden, toen Sir Arthur Paget naderde, door Hector Wayne vergezeld. Deze laatste monsterde hem met onbe schaamde blikken. „Zoo, dit is dus je nieuwe chauffeur, Paget? Bewonderenswaardig sujet; twaalf ambachten, dertien ongelukken zeker, niet waar, man?" ging hjj voort, zijn onbehaag lijk gezicht vlak bij dat van Huish. „Ken je nog andere dingen, behalve voetbal spelen en auto's besturen?" „Ik zou tot andere dingen in staat zijn, indien ik er toe gedwongen werd", antwoord de de man op de chauffeursplaats bedaard. „Is U klaar, sir?" En nadat Sir Arthur Paget geknikt had, liet Huish Wayne zonder omslag een zijsprong maken, door op het le- vier te drukken en den zwaren wagen te la ten vooruitschieten. Hector Wayne bergde het veege lijf onder het mompelen van een vloek. Was die man John Carstairs? Alles wees daarop de ex centrieke en dolzinnige aanstellerij van dien zot om van het wereldtooneel te verdwijnen, inbegrepen, om eerst gewoon chauffeur, en vervolgens beroepsvoetballer te worden. On der die woorden „ik zou tot andere dingen in staat zjjn indien ik er toe gedwongen werd," had een verkapte bedreiging gelegen, en als de man, die ze gesproken had, een gewoon chauffeur geweest was, zou hij er op hebben laten volgen „sir". Na volbracht te hebben wat hij zich. voor genomen had namelijk, om Roland An struthers met Maisie Willen in kennis te brengen keerde Hector Wayne per nede- rigen autobus naar het West End terug. Hij had in zekeren zin een waagstuk onderno men, met dien dag naar het West End te komen, want wanneer Bob Willen hem gezien had, zou de voormalige voetballer hem ver moedelijk naar de keel gevlogen zijn. Dit had hij er evenwel goed afgebracht, en nu deden zich andere dingen voor om aan te denken. In zijn kamers gekomen, telefoneerde hij naar een zekere bar in de buurt van Regent Street. De boodschap, welke hij afgaf, was deze: zoodra Sluiper Symes zich daar ver toonde, moest die dadelijk naar hem toe ge zonden worden. Binnen het halve uur, stond Symes op den drempel van zqn flat. „Ik kan best wat geld gebruiken," zei de handelaar in scabreuze geheimen, toen hij de kamer nog nauwelijks binnen was. „Het gaat mij vervelen om voor fraaie beloften te moe ten werken. Wanneer krijg ik de rest van die 500 voor dat zaakje met die dochter van Willen?" Wayne smoorde een vloek; hij drong een ingeving om den ander door het venster te werpen, terug en bood hem in plaats daar van een dronk aan. „Alles op zijn tijd, Symes en binnen zeer korten tijd ook, hoop ik," zei hq ang stig, om den ander weer in een goed humeur te brengen. „Er bestaat kans, dat je zeer binnenkort een paar opdrachten van mij krijgt, waarmee geld als water te verdienen is." Hij dronk zijn eigen glas leeg en gaf zijn bezoeker een wenk om een stoel bjj den haard te nemen. „Hoe gaat het met Lord Overton?" „Naar wat ik van zijn eigen knecht hoor, ligt hij vrijwel op het uiterste. Ze hebben er vandaag een andere specialist bij geroe pen. Hij heeft het aan zijn hart, hoewel de ware oorzaak van zijn ziekte aan een vreemdsoortigen aard van bloedvergiftiging moet liggen. Hoe dan ook, hjj is voorgoed opgeschreven geen van de doktoren geeft veel hoop." „Het is zeer bedroevend, dat zijn eigen zoon niet van zijn toestand op de hoogte is," merkte Wayne op, en keek daarbjj zijn be zoeker scherp aan. „Symes," vervolgde hij plotseling, „ik heb een aardig baantje voor je. Later, als de za ken uitkomen, zooals het behoort, meen ik je zooveel te kunnen geven, dat je voor de rest van je leven binnen bent." „Kom maar op!" verklaarde Symes kort en bondig. „Alles, met uitzondering van moord op klaarlichten dag op de openbare stiaat, versta je!" Nu was de beurt om te glimlachen aan Wayne. „Moord, Symes! Wie sprak er van moord, stommeling? Het eenige wat ik van je ver lang om mee te beginnen, altijd is, de ware identiteit te ontdekken van den man, die zich „Charles Huish" noemt, en op het oogenblik chauffeur is tyj Sir Arthur Paget, den bekenden snijdokter. Hij speelt ook als middenvoor in de Kensington Club". „De ware identiteit!" herhaalde Symes. „Hoezoo? Is hij dan de man niet, waarvoor hij zich uitgeeft?" „Het zou niet tot je voordeel zijn als je mijn geheimen verriedt, Symes," zei Wayne, zich tot den ander overbuigende, „dus zal ik je zeggen wat ik er van denk. Ik geloof, dat die man, Huish, inderdaad de Hon. John Carstairs is, de zoon en erfgenaam van Lord Overton. Je zult je herinneren, dat Carstairs eenigen tijd geleden met de noorderzon ver dween? Nu, ik geloof dat hij teruggekomen is met een ander gezicht!" „Je hebt een tik van den molen te pak ken!" schimpte Symes. „Hoe kan iemand terugkomen met een ander gezicht? Dat be staat niet je hebt bij je geboorte maar één gezicht meegekregen, niet?" „Wanneer mijn inlichtingen juist zjjn, dan werd Carstairs in Hampshire door een auto overreden, waarbij zijn gezicht geheel mis vormd werd. Hij werd behandeld door Dr. Benjamin Drew, den beroemden gezichts massage-specialist, die zijn gezicht zoo han dig masseerde, dat er geen sporen van ver minking achterbleven. Met dit groote onder scheid evenwel toen hij na de operatie hersteld was, had zijn gezicht een verande ring ondergaan; niemand was in staat hertf te herkennen." (Wordt vervolgd.}, J

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1