Radio-programma I Iet bezuinigingsontwerp in de Tweede Kamer. BUITENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 JULI 1935. Katholieken en Sociaaldemocraten ontzeggen hun vertrouwen aan de regeering-Colijn. Zal de portefeuille-kwestie worden gesteld? De beraadslagingen in de Tweede Kamer geschorst. Minister Colijn ter audiëntie bij de Koningin. Minister Colijn gehuldigd. Drastische discontoverhooging Nederlandsche Bank. De discontoverhooging doet haar werk. Ingebruikneming van twee verkeerswegen COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN Begrooting 1936 en politek conflict. Propaganda voor visch- verbruik. Overtreding van de rijwiel belastingwet. De moeilijke toestand van het autobedrijf. De reis van ir. Mussert naar Indië. Ir. Mussert op audiëntie bij den gouverneur-generaal. Het vlootdebat in het Engelsche Lagerhuis. Sir Bolton Eyres Monsell verdedigt het vlootaccoord. Dinsdagmiddag heeft de Kamer de behan deling van het wetsontwerp verlaging van openbare uitgaven voortgezet. Daarbij kwam tevens aan de 'órde de motie-Van den Tempel,' om althans geen vérdere salarisverlagingen voor de onderwijzers toe tè passen. De heer Westerman (n.h.) bespreekt de „besmettelijke ziekte", de „Scandinavitis", n.1. de groote vereering van de'S.D.A.P. voor Zweden. De gegevens waarvan zich de heer Albarda bedient ten aanzien van de daling der werkloosheid acht spr. zonder bewijs kracht. Hij laakt het, dat nog geen wettelijke maatregelen zijn genomen tegen valuta speculaties. De heer Albarda (s.d.) zegt, niet tevre den te zijn met wat de minister-president heeft gezegd, n.1., dat de regeering zou trachten de moeilijkheden te ondervangen. Averechtsche prestige-overwegingen van den minister van Defensie staan hier in den weg. Spr. heeft niet gezegd, dat onder de tegen woordige omstandigheden de weerkracht des lands niet mag worden verzwakt. Ten onrech te meende de minister dit. Spr. heeft het in het midden gelaten. Ook' is de minister-president niet geheel nauwkeurig geweest bij zijn 'beschouwing van verklaringen van vakorganisaties van ambte naren en .zet-dat- nader uiteen.- Het is onaangenaam, onrecht te ondergaan en object van machtsmisbruik te zijn. Maar het is erger, onrecht te begaan dan het te ondergaan. Het is een vierde deel des volks, dat dit onrecht ondergaat. Slechts de heer Schouten heeft met groote warmte het regeeringsbeleid verdedigd. In de Scandinavische landen is een welbe wuste koopkrachtpolitiek gevoerd. De Belgische minister De Man zegt, dat circulatie het middel is, om te ontkomen aan deflatie eri om te komen tot reflatie. Sedert 28 Febr. is het aantal werkloozen in België met 34 0/o verminderd. Dg Nederlandsche regeering echter doet de koopkracht der ambtenaren nog meer afnemen. Hoe weinig heeft de Nederlandsche regee ring met haar politiek bereikt! Hoe weinig arbeiders 2ijn tot dusver te werk gesteld door de werkverruiming. Het Kabinet vraagt vertrouwen. Wij zijn niet bereid, dit te geven. Zulks beteekent niet, dat wij de regeering zouden willen beschul digen van onkunde of van onwil. Wij zullen het volk oproepen tot een groote actie voor constructieve positieve politiek. De heer VERVOORN (P.B.) oefent critiek op het overmatige streven naar industrie. De chr. hist, fractie tegen.de motie- van den Tempel. De heer ,De. Geer (OJH-) gegt, dat de Kamer het wetsontwerp moet aannpmen. Er is geen enkele zakelijke grond voor verwem ping of uitstel. Spr.'s fractie zal tegen de motie-van den Tempel stemmen. Tal van kleine spaarderszullen worden ge troffen door devaluatie, maar zij zullen ook worden getroffen als de reserves der levens verzekeringsbedrijven worden aangetast. De minister is te eenzijdig georiënteerd op de staatshuishouding en te weinig op de volkshuishouding op het punt van de verhou ding tot de patriculiere debiteuren. Laat ons n u het bezuinigingsontwerp goedkeuren. Laat ons in het najaar de vaste lasten-ontwerpen afdoen. Aldus eindigt de heer De Geer. De heer Kersten (S.G.) zegt, dat de regeering niet is overgegaan tot reorganisatie der staatshuishouding, sterke verlaging der tractementen e.d., waarop spr.'s fractie her haaldelijk heeft aangedrongen. Nu stelt zij te laat maatregelen voor en in onvoldoende mate. Wij zijn voor het wetsontwerp, al gaat het niet ver genoeg! De heer Aalberse (R.K.) zegt, dat ieder die spr. meer van nabij kent, begrijpen zal, dat hij opkomt tegen de wijze, waarop dit Kabinet zich stelt tegen redelijke critiek, en ook tegen de debat-methode van den voor zitter van den Ministerraad. Spr. heeft het grootste respect voor minis ter Colijn. Maar is het een onduldbare aan matiging, als wij op bepaalde punten met hem van meening verschillen? Spr. protesteert ertegen, dat de regeering het voorstelt, alsof wij het zouden voorstel len, dat er bij het Kabinet onwil of onkunde zou zijn. Maar wij kunnen geen afstand doen van ons grondwettig recht van critiek. En met beslistheid wijzen wij af de beschuldi ging, dat wij de autoriteit van het Kabinet door slechte critiek zouden ondermijnen. De regeering vraagt vertrouwen van ons, maar dan moeten wij toch weten de over tuiging van het Kabinet? Wij meenen, dat het thans voorgestelde onvoldoende is om te ontkomen aan devaluatie. De Minister-president heeft in zijn rede een motie van vertrouwen gevraagd in het regeeringsbeleid. Wij zullen op die vraag antwoord geven, aldus prof. Aalberse. De conclusie van de door den leider der Katholieke fractie hierop afgelegde verkla ring is deze, dat wanneer de door de regee ring gevraagde motie van vertrouwen in het algemeen regeerbeleid, waarvan dat op so ciaal en economisch gebied thans het voor naamste onderdeel is, wordt voorgesteld en in stemming gebracht, de katholieken daar aan hun stem niet zullen kunnen geven. (Be weging). De heer Bi er erna (V.B.) zegt, dat zijn fractie onder de gegeven omstandigheden voor het Bezuinigingsontwerp zal stemmen. Spr. verwacht alleen heil van een internatio nale muntstabilisatie. De heer Van'den Tempel (S.-D.) be spreekt de salarisquaestie. Hij betreurt het, dat dezé quaestie bij dit debat niet tot haar recht is gekomen. Spr.'s fractie handhaaft haar motie. De heer J o e k e s (v.d.) deelt mede, tegen de motie-Van den Tempel te zullen stem- De heer Albarda heeft de financieele poli tiek der regeering afgekeurd, maar er geen eigen program tegenover' gesteld. De regeering' heeft stellig niet bèdoeld een motie van Vertrouwen te Vragen. Die kennen wij aldus de heer Joekes niet in ons staatsrecht. Het is niet uitgesloten, dat er in een vol gend stadiufn zal blijken, dat er niet vol doende overeenstemming is tusschen de re geering en de katholieken, maar tevens is het niet bij voorbaat uitgesloten, dat er sa menwerking mogelijk zal zijn. Laat ons niet thans beslissen, wat voor een beslissing op dit oogenblik niet geschikt is. De heer van Houten (C.D.) zegt niet bereid te zijn, vertrouwen in het regeerings beleid uit te spreken. Het is sociaal onrecht vaardig en economisch incidenteel! Spr. is vóór de motie-van den Tempel, maar wenscht er een wijziging in te zien aange bracht, waardoor er de nadruk op wordt ge legd, dat de lage salarissen geen verlaging kunnen lijden. De heer Sneevliet (r.s.p.) critiseert de communisten. Voor de regeering is hoofd zaak, dat het wetsontwerp aangenomen wordt. De heer Schouten (a. r.) zet o.a. uiteen, dat de financieele politiek der soc. dem. door en door insolide is en, behoudens wat nog meer linksche elementen betreft, hij niemand in de Kamer verdediging heeft gevonden. Geen der partijen in de Kamer kan dus met de S.D. AP. op deze financieele politiek sa menwerken. Hij hoopt dat de katholieken zullen mede helpen het ontwerp wet te doen worden. De heer L. de Visser (C.P.) constateert, dat de regeering blijft weigeren de verdruk ten te helpen. De kapitalistische vertegen woordigers zijn ook niet in staat die maatre gelen te treffen, welke noodig zijn. Dit debat is een groote openbare les in den klassestrijd. De heer Albarda wil blijkbaar dokteren aan het kapitalisme. Dat is triest. Spr. zegt, dat de communisten ook tegen devaluatie zijn en eveneens tegen deflatie. Dit ministerie ver- dwi/ne. In een korte avondzitting heeft mini.iter C o 1 ij n daanra schorsing van de beraadsla gingen over het bezuinigingsontwerp gevraagd De na heropening van de zitting afgelegde regeringsverklaring vindt men opgenomen in het Advertentieblad. Volledigheidshalve wor de zij hier herhaald: „Ln de hedenmiddag door den heer Aalberse gehouden rede hééft hij aan het slot, spre- kepde namens de eenstejnmige katholieke fractie, de verklaring afgelegd, dat, indien een motie van vertrouwen in het algemeen regeerbeleid waarvan dat op sociaal en economisch gebied thans het voornaamste onderdeel is zou worden voorgesteld en in stemming gebracht, zijn fractie daaraan haar stem zou onthouden. Hoewel zulk een motie niet is ingediend, en daardoor dus ook niet in stemming kan worden gebracht, houdt deze verklaring een ondubbelzinnige veroordeeling in van het al gemeen regeerbeleid der regeering, met name van dat op sociaal en economisch gebied. Een soortgelijke verklaring is afgelegd door de sociaal-democratische en de commu nistische fractie benevens door een paar op Zichzelf staande leden dezer Kamer. Waar aldus de meerderheid der Kamer blijk Aeeft gegeven van afkeuring van het algemeen regeerbeleid der regeering, van welk beleid het thans in behandeling zijnde ontwerp slechts een onderdeel is, is het kabi net tot het besluit gekomen, dat het thans gewenscht is, schorsing van de beraadslaging te verzoeken, opdat het zich zal kunnen be raden over den nieuw ingetreden toestand teneinde daarover de Kroon te kunnen die nen van advies." Buitengewone zitting van den Minister raad. Krachtige handhaving van den gaven gulden. Woensdagochtend is de Ministerraad in buitengewone zitting bijeengekomen, om overeenkomstig de door minister Colijn in de Tweede Kamer afgelegde verklaring zich te beraden over de politieke situatie. Een definitieve beslising over het aan de Kroon uit te brengen advies wordt ln een hedenochtend te houden vergadering van den ministerraad genomen. Ten aanzien van de zitting van Woens dagochtend valt alleen nog mede te deelen, dat daarin het Kabinet opnieuw zgn wil heeft bevestigd, om zoo noodig met de krachtigste middelen op te treden tot handhaving van den gaven gulden. Naar verluidt hebben de drie R.K. ministers na afloop van dën ministerraad Woensdag ochtend nog afzonderlijk een bespreking ge had. Zooals te verwachten was, heeft het gebeur de in de Tweede Kamer, grooten indruk ge maakt op fondsen- en wisselmarkt. Dinsdagna middag omstreeks 5 uur toen de uitspraak der R.K.-fractie bekend werd, stegen de wis selkoersen reeds: Londen was 7.34%, Nevv- York 1.48%—%, Panjs 9.79%. Woensdagmorgen opende de wisselmarkt ook zeer vast, en wat nerveus, omdat om 10 uur de Ned. Bank nog niet in de markt was. De Nederlandsche Bank geeft echter, in overeenstemming met de mededeeling van den Regeeringspersdienst, elk gevraagd bedrag aan goud voor uitvoer af. H.M. DE KONINGIN INGELIC HT OVEK I»E POLITIEKE SITUATIE. De minister-president dr. H. Colijn heeft zich gistermiddag naar den Ruijgenhoek be- j geven, waar H.M. de Koningin thans verblijf j houdt. Tegen halfvijf arriveerde dr. Colijn bij het Koninklijk buitenvèrblijf. Tijaens de audiëntie, die ruim drie kwartier duurde, heeft de minister-president H.M. op de hoogte gesteld van het verloop van het debat in de Tweede Kamer over het Bezuinigingsontwerp en van de zienswijze van het Kabinet ten aanzien van de thans ontstane politieke situatie. De audiëntie droeg een informatief karak ter. Hedenochtend zal. gelijk gemeld, de ministerraad ophieuw bijéénkomen: Dr. Cólijrt zal daar mededeeling doen van zijn ónder- houd met H.M. de Kóningin, en daarna zal' het Kabinet beraden over de definitieve vast stelling van het aan de Kroon uit te brengeii advies. In parlementaire kringen neemt men als den meest waarschijnlijken gang van zaken aan, dat het Kabinet zijn ontslag aanvrage bij de Kroon zal indienen. Ech ter meent men in sommige kringen ook reden te hebben, de mogelijkheid, dat het Kabinet de Kroon zal adviseeren tot Kamerontbinding, niet te moeten ver werpen. („De Telegraaf"). De Ned. Bank ook overigens paraat. De Nw. Rott. Crt. schrijft: Dat de regeeringscrïsis de gemoederen op nieuw in beroering zou brengen, was te ver wachten. Geheel afgescheiden nog: van de vraag, of er nu reeds kapitaalvlucht plaats heeft, zal er terstond een groote legitieme vraag, aldus deelde men ons iri financieele kringen mede, naar vreemde valuta's zijn ont- staan, in hoofdzaak dus voor gewone handels doeleinden. Immers, wanneer iemand, om een voorbeeld te noemen, een handelsverplichting van 25.000 dollar moet voldoen, zal hij daar- mede waarschijnlijk nu niet wachten en zich reeds aanstonds gaan dekken. Anderzijds zul len zij, die producten hebben, met de realisatie daarvan onder de gegeven omstandigheden even willen wachten, terwijl het ook begrijpe- lijk is, dat vorderingen in vreemde valuta thans evenmin terstond worden gerealiseerd. Zoo ontstaat er dus reeds dadelijk een ver zwakking van de positie van den gulden op de internationale valutamarkt. De reactie in Frankrijk. Reuter meldde gisterenmorgen uit Parijs: De oeconomische en financieele moeilijk heden, die op het oogenblik in Nederland heerschen, worden te Parijs met het oog op den mogelijken invloed op de valuta-positie nauwlettend gevolgd. Men acht de moeilijkheden geenszins onover komelijk en gelooft, dat Nederland, niettegen staande de Londensche speculatie, geen valu tacrisis behoeft door te maken. In ieder geval zouden de invloeden van een voorbijgaande valutacrisis in Nederland geen ernstige gevolgen voor de Franschen franc ljtunnen hebben, want deze is voortaan tegeri iédere poging van de internationale speculatie beveiligd. In de City waarschuwt men voor een overhaaste beoordeeling. Men telefoneerde gisteren uit Londen aan de Nw. Rott. Crt,: Met spanning ziet men den strijd in Neder land om het bezuinigingsontwerp en wat daar- ajan vast zit tegemoèt. Terwijl sommige tele- graafagentschappen er gisteravond van spra ken! dat minister Colijn's aftreden waarschijn lijk tót een devaluatie van den gulden zou lei den, waarschuwt men in du City voor een overhaaste beoordeeling van den toestand. De verscherping der positie ten aanzien van den gulden wordt weliswaar met eenige bezorgd heid gadegeslagen, temeer daar de ontwikke ling van de laatste weken eerder een rustige geribde op de internationale deviezenmarkt liad doen verwachten. De Berlynsche Beurs. Öp de Berlijnsche beurs hield de druk op den gulden aan, maar er was later eenige ontspan ning op het bericht, dat de regeering vastbe sloten was den gulden te verdedigen. De belangstelling op het Binnenhof was Dinsdagavond nog grooter dan Dinsdagmid dag het geval was. waar men den afloop der besprekingen volgde. Toen de minister-president, dr. Colijn, na zijn afgelegde verklaring het Tweede Kamer gebouw verliet, om in zijn auto plaats te nemen, is hij door de menigte luide toege juicht. Het „Leve Colijn" was niet van de lucht. Men verdrong zich om den auto, zoo dat deze zelfs hier en daar niet verder kon rijden. De Nederlandsche Bank verhoogt met ingang van 25 Juli h;iar tarieven over de geheele linie met 2 Het wisseldisconto zal van dien datum i j af derhalve 5% bedragen, terwijl het pro" niesse-disconto, het disconto voor belee- ningen van effecten, voor beleeningen j goederen en voorschotten in rekening-cou- 1 rant 5% zal bedragen. De gulden herstelt zich in de City, na het bekend worden van den maatregel van de Ned. Bank. i be financieele correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Londen meldde gisterenavond: j Nadat, na het middaguur, de gulden op de Londensche beurs nog verder gedaald was, het pond zelfs tijdelijk een koers van 7.42 be reikt had, trad na het bekend worden van de Amsterdamsche disconto-verhooging van 3 tot 5 pet. een vrij duidelijk herstel van den guldenkoers in. Het pond daalde weer tot 7.36%. Officieele interventies, vooral van de Engelsche controle-instanties, hadden in het laatste uur eerst merkbaren invloed. Overigens is men in de City vrij algemeen van meening, dat het ministerie niet zal af treden. Zoo vatte men in ieder geval het ver- oop van gisteren op, voornamelijk de verkla- ing, welke na de bijeenkomst van den minis- erraad werd afgelegd, n.1. dat de regeering de' Verdediging van den guldén met alle mid delen zal voortzetten. Men concludeert hier uit! 4n Londen den wil van Colijn 200 mogelijk hieb: het veld te ruimen. Ob - Een groote dag voor Heiioo. Het was Dinsdag voor de gemeente Heiioo éen belangrijke dag: het gold de officieele in gebruikneming van twee in werkverschaffing VRIJDAG 26 JULI 1935. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie R. Numan. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Dito. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Hofstad-Strijkkwartet. 3.00 De AVRO-Decibeis o.l.v. Eddy Meenk, 4.00 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 5.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn, 6.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 7.00 J. C. C. Kayser: Levensstijl. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. E. Walls. 7.50 Nieuwsberichten. Herh. S.O.S.-berichten. 8.00 Ds. G. West: Wat in deze tijden toch een bron van blijdschap kan zijn. 8.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Resi dentieorkest o.l.v. C. Schuricht. (Om 9.15 B. Verhagen: Een avond in het Romein- sche theater te Orange). 10.15 Ds. E. D. Spelberg: Over Holland's me ren en bosschen. 11.00 Jazzmuziek (Gr. pl.) 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 301 M. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gramofoonpl. 2.00 Voor kinderen. 3.00 Gramofoonpl. 3.15 Zang en Gramofoonpl. 5.00 Causerie. 5.30 Schlagermuziek en Gramofoonpl. 7.15 Lezing en Gramofoonpl. 8.00 Berichten. Gramofoonpl. 8.15 Koor- en orkestconeert m.m.v. solisten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Populair concert en Gramofoon- muziek. ZATERDAG 27 JULI 1935, Hilversum, 1875 M. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de continub idr.„Peer Gynt", Ibsen, m.m.v. .iet VARA-tooneel o. l.v. W. van Capellen, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en To van der Sluys (sopraan). 12.15 De Notenkrakers ol..v. D. Wins. 1.00 Gramofoonpl. I.15 E. Walis en zijn orkest. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (piano). 2.45 „Carmen", Bizet (gr. pl.) 3.30 Zang door Eva Busch, m.m.v. C. Steyn (piano). 4.00 F. Groot: Plattelandsreactie op groote stadskunst, 4.20 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 Zang door A. de Booy. 5.10 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 B. Blez (hobo) en R. Schoute (piano), 6.15 N. de Klijn (viool) en J. Vogel (piano). ^.45 F. v. d. Heide (klarinet) en R. Schoute (piano). 7.00 Economische lezing J. W. Matthijsen. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 8.00 SOS-berichten. Nieuwsberichten. VARA- Varia. 8.15 Gramofoonpl. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.30 Declamatie W. van Capellen. 10.00 Dansmuziek. 10.10 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. j.0.50 Fantasia, o.l.v. E. Walis. II.3012.00 Gramofoonmuziek. j Huizen, 301 M. KRO-programma, 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sportnieuws. 3.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl. 4.45 Concert. 515 Gramofoonpl. 5.30 Causerie. 5.45 Concert. 6.20 Lezingen en gram.pl. 7.50 Causerie. 8.Ó0 Berichten. 8.05 Revue-uitzending. 10.00 Reportage. 10,30 Berichten. 10.3512.00 Schlagermuziek en gram.pl. Stakinan Bossestr. 05 - Tel. 514 PERMANENT-WAVE f 2.50 en f 3.50 aangelegde groote wegen, die het dorp vei- binden zoowel met het Groot-Noordhollandsch Kanaal als met de zee via Egmond. De com missaris der Koningin woonde de officieele opening bij. Het A. N. P. deelt het volgende mede: Nu het Bezuinigingsontwerp voor het oogenblik niet verder behandeld wordt, en een spoedige hervatting van de behandeling daarvan ook niet waarschijnlijk is, zullen de begrootingen voor 1936 moeten worden inge-, diend zonder rekening te houden met het Be zuinigingsontwerp, hetgeen betëekent, dat de in verband daarmede in die begrooting reeds verwerkte bezuinigingsmaatregelen zullen worden teruggenomen. De commissie voor de propaganda voor vischverbruik in ons land organiseert in Augustus en September weder eenige ten toonstellingen en wel van 717 Augustus in Apeldoorn, ter gelegenheid van de aldaar te houden handels- en industrietentoonstelling en van 514 September te Leeuwarden ter gelegenheid van de aldaar te houden tweede Leeuwarder nijverheidstentoonstelling. Deze tentoonstellingen zijn grooter van opzet, dan de vorige en zullen ook langer duren. De verbeurde boete is; onmid dellijk aan den i opsporingsambte naar te voldoen. De minister van financiën heeft aan de onder zijn departement ressorteerende ambte naren, die belast zijn met opsporing van over tredingen van de Rijwielbelastingwet, de be voegdheid verleend dadelijk na het constatee- ren van het feit, dat zonder belastingmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd be lastingmerk is gereden, den overtreder in de gelegenheid te stellen verbeurde boete in hun handen te voldoen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 8 Augustus, op welken datum tevens de controle op de na leving der Rijwielbelastingwet voor het op den eersten dier maand begonnen belastingjaar aanvangt. Het bedrag van de boete. Omtrent het bedrag van de boete die door de ambtenaren kan worden gevorderd en de wijze, waarop van voormelde bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt, wordt het volgende onder de aandacht gebracht. A. Indien de overtreder geen rijwielbelas- tingmerk bij zich heeft, wordt de boete ver minderd tot 1.50. Indien de leeftijd van den overtreder beneden 18 jaar is, wordt de boete verminderd tot 0.50. B. Indien de overtreder het belastingmerk Vel bij zich heeft, maar dit niet op de juiste Wijze heeft bevestigd, wordt de boete vermin derd tot 0.50. ji n ,?,i: Ir-. "iv Een kwitantie,'af (e 'geven tfóor den opsporingsambtenaar. Bij voldoening van de.boete in handen van de ambtenaren die het feit constateeren, geven dezen den overtreder een kwitantie af. De af metingen van deze kwitantiën zijn 11 cm hg 11% cm; zij dragen o.m. een blauwen onder druk (vignet) met een witten band, waarop in blauwe letters de woorden Koninkrijk der Nederlanden zijn gesteld. Het publiek wordt in zijn eigen belang ern stig aangeraden er zorg voor te dragen, dat inderdaad een zoodanige kwitantie wordt uit gereikt. Niet alleen is hierin een waarborg ge legen, dat zich niet een onbevoegd persoon als opsporingsambtenaar voordoet, maar boven dien heeft de minister van financiën den onder zijn departement ressorteerenden ambtenaren opgedragen en de politie-ambtenaren uitgenoo- digd, tegen een persoon, die bij aanhouding een dergelijke te zijnen name staande kwitan tie vertoont, binnen twee etmalen na hare dag- teekening met andermaal bekeuring in te stellen. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten JanuariJuni 48.1 (v. j, 55.2) .roillioen. De geschatte ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen (incl. die der geëploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in Juni 8.013.931 (v.j. 9.048.000 bedragen. De totale ontvangst van 1 Januari af be loopt 48.108.351 55.211.778), het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was 3557 (3629), dus ontvangst per dag kilometer 74.73 84.05). PERSONEELAFVLOEHNG BIJ DE SPOORWEGEN. Ruim honderd menschen met pensioen. Naar de „Tel." verneemt zullen bij den dienst van vervoer van de Nederlandsche Spoorwegen door pensionneering 106 man personeel afvloeien. Voorts is er een teveel aan maehinepersoneel bij den dienst van tractie. Een adres aan den minister van waterstaat De bond van automobielhandelaren en ga ragehouders, de nationale bond van meu beltransportondernemers, de Kon. Ned. mo- torwielrijdersvereeniging en de bond van ex pediteurs en transportondernemers hebben een adres aan den minister van waterstaat gezonden, waarin gewezen wordt op het h.i. onbillijke wijze van belastingheffing voor het gebruik van motorvoertuiger^ daar de weg gebruiker, welke een klein aantal kilometers per jaar den weg gebruikt, evenveel te be talen heeft als de groote gebruiker, welke 60—80.000 K.M. en meer per jaar dien weg benut. Gebleken is dat de onevenredige druk van de verhoogde motorvoertuigbelasting wel de voornaamste oorzaak is van de ingetreden malaise in het autobedrijf. Daarom hebben adressanten gezocht naar een wijze van be lastingheffing. welke biliyker is en meer evenredig zal drukken. Deze meenen adressanten gevonden te neb ben in een omzetting van de motorvoertuig, belasting in een verhoogde Benzine-belastlng, In het adres worden de voordeelen hiervan opgesomd. Antwoord van' minister Colgn op vragen van liet Tweede Kamerlid Roestam EffendiJ Den gouver neur-generaal zijn inlichtingen ver- J zocllt. i Op de vragen van het Tweede Kamerlid Roestam Effendi, in vérband met 'éen reis van den (deer Mussert, algemeen leider der N.S.B., naar Nederlandsoh-Indië en hetref- fende pet aan den steller der vragen even tueel. toestaan van een reis naar,,. Neder- landsch-Indië, heeft de minister van koloniën, den voorzitter van de Tweede Kamer geant woord Naar aanleiding van uw brief waarbij mij een viertal door het lid der Kamer den heer Roestam Effendi gestelde vragen zijn ge zonden, in verband mét de reis naar Neder- landsch-Indië van den leider der Nationaal Socialistische Beweging hier te lande, den heer ir. A. A. Mussert, heb ik de eer Uwer Excellentie mede te deelen, dat ik mij om inlichtingen ter zake wend tot den Gouver neur-Generaal. Na aankomst daarvan zal ik op deze aan gelegenheid terugkomen. i Batavia. Aneta verneemt uit Buitenzorg, dat bij de audiëntie, welke Zijne Excellentie jle gouverneur-generaal gisteren aan dëh lei der van de N. S. B. verleende, het dóèl v'an jie komst van ir; Mussert naar Indië is be sproken.1:. 1 KV l l L' 1 De gouverneur-géneraal heeft gewezen op de samengesteldheid van de Indische samen leving, waarmede de N. S. B. rekening dient te houden. Ook heeft hij het standpunt van de Indische regeering uiteengezet, die de N. S. B. ongemoeid zal laten, zoolang geen verstoring van de openbare rust en orde daarvan te vreezen is, maar dan ook zonder aarzeling zal ingrijpen wanneer dit noodig mocht blijken. Ir. Mussert gaf zijnerzijds een uitvoerige uiteenzetting van de noodzakelijkheid en het doel van de N. S. B., waarbij hij er wees, dat een van de redenen van zijn komst naar Indië daarin is gelegen, om de overbrenging van de, naar zijn meening, verderfelijke party- politiek naar Indië, zooveel mogeUjk tegen to gaan. INNEMING VERSCH SPEK. De Nederl. Veehouderij-centrale maakt be kend, dat gedurende de week van 22 tot en met 27 Juli a.s., de inneming van versch spek zal geschieden tegen dezelfde voorwaar den én prijzen als die, welke gegolden heb ben iii de wèek van 15 tbt !en mét 20 Juli j.U i111 i h 1 AlELK. •i'.l!'.i)i mCi el vi.'i i I D.q ^rijs vpor. het;taxegei^eelte yan con- lumptiemelk, gekocht, óp regperingpeontraet, s yoqr devolgende week bepaald op 4 ;erit per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwa liteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2% cent per liter. t Bij het Lagerhuisdebat over de marinebe- grooting sprak de eerste lord der admirali teit, Sir Bolton Eyres Monsell, naar Reuter meldt, ongeveer als volgt: „In December 1936 loopen alle vlootver- dragen af, waaronder de laatste tien jaren gewerkt is. Indien het niet zou gelukken, iets anders daarvoor in de plaats te stellen, «ou den alle vloten in de toekomst onbegrensd ?ijn. Dit is het gevolg van het feit, dat Japan het verdrag van Washington heeft opgezegd. Ik hen van meening, en dit is ook de mee- ninng der regeering, dat het Verdrag van Washington aan alle vlootmogendheden groote voordeelen heeft opgeleverd, daar het een bewapeningswedloop ter zee verhinderd heeft en voor de belastingbetalers van alle landen, die er een vloot op nahouden, een voordeel heeft beteekend. Het verdrag van Washington nioet duurzaam gemaakt worden. Ik ben er zeker van, dat- het geheele Huis het met mij eens is, wanneer ik zeg, dat wij moeten trachten een dergelijken toestand duurzaam te maken, d.w.z. een regeling voor de zeebewapening te treffen en daaraan grenzen te stellen, vooropgezet echter dat elk land voldoende verdedigingsmogeiykheden gelaten worden. Wij moeten echter andere middelen gebrui ken dan die waarin het verdrag van Washing* ton heeft voorzien. De grondslag der verhou- dingscijfers der vloten zal moeten worden opgegeven. Een algemeene overeenkomst 70,l< der Duilschlnnd is waardeloos. Men moet goed begrijpen, dat een alge meene overeenkomst, die wg trachten te be* reiken, totaal geen waarde zoude hebben, in dien Duitschland ook niet daarna deelnam. Het debat. Labour's bezwaren. De vertegenwoordiger van de Labour-op positie, Hall, herhaalde de reeds eerder op geworpen argumenten, dat het Duitsch-Bri - sche vlootverdrag niet in overeenstemming met het protocol van Londen van 3 Febl'u® en met de poli.iek van Stresa. Het Du' Britsche vlootverdrag is volgens dezen 11 vaardigde een mooi voorwendsel voor e»'" wapeningsprogramma. Het is te betten

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2