DE K XVIH IN IND1E. Het kabinet-CoIijn neemt ontslag. Jl&cft z&t. 'n Barstonde Hoofdpijn AKKERTJES BINNENLAND TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 JULI igft. Het één en ander uit het Soerabaiasch Handelsblad. 60 jaar kaasdrager. De huldiging van dr. Jac. P. Thijsse. Prof. Aalberse voert besprekingen. Verdere verhooging van het disconto. Ter-aarde-bestelling slachtoffers van de Gaai. De tyd gaat razend vlug voorbij, aan de boot valt veel te schilderen, kleine repara ties na den langen overtocht en dan het tal rijke bezoek, wat den geheelen dag door de boot gehaald wordt. Bezoek aan boord, ik wou, dat iemand daar eens een goed verhaal tje over kon schrijven, want hoeveel humo ristische situaties en vragen en antwoorden hier niet bij voorkomen, ontelbaar! Het voornaamste is toch altijd de peris coop en daar is ook altijd het meeste ge drang. Elke geleider sleept ook zoo vlug mo gelijk zijn troepje daar heen, want anders wordt hem by elk ander kraantje, handwiel of torpedobuis gevraagd: „is this the peris- cope Na de periscoop is ook bij velen de inte resse verdwenen, zoodat daar meestal maar mee besloten wordt. De kranten hebben buitengewoon vriende lijk over ons geschreven en gisteren-avond hebben we een radio-uitzending uit de boot gehad. Een professor van de W. A. univer siteit, die bijzonder veel voor ons doet, liep met een van onze officieren door de boot en in een samenspraak werd de luisteraars de inrichting enz. van de boot verteld. Het was de eerste omroep uit een onderzeeboot in Australië. De K 18 heeft nóg een primeur. Het filmtoestel, dat als reserve door Poly goon nog per vliegpost naar Premantle is gestuurd, is het eerste stuk pakketpost, dat met dezen dienst vervoerd is. Om nog even op die radio-uitzending te rug te komen. De dag erop wordt door den officier, die voor de microfoon gesproken had, een brief van een meisje ontvangen, die een uitnoodiging bevat voor een ontmoeting om zoo en zoo laat bij het postkantoor, omdat ze zoo graag met de „broedcaster" kennis wilde maken! Of deze uitzending ook inge slagen heeft! Helaas kwam de uitnoodiging een beetje te laat, anders had het ook best een leuke avond voor dezen officier kunnen worden. Nu ik toch over de meisjes bezig ben. Dit is één van de dingen, die ons tijdens ons verblijf hier is opgevallen, n.1., dat de meisjes alles te vertellen hebben en de jonge mannen zoo goed als niets. Het is ook hun eigen schuld, want er wordt door de mannen nogal flink gedronken, zoodat ze op eenig respect van de zijde van hun vrouwelijke leef- tijdgenooten ook niet veel aanspraak kunnen maken. Onze boot heeft tijdens het verblijf ontzaglijk veel belangstelling en het staat aldoor vol menschen. Maar wie voortdurend het woord doen en van den wal af van alles en nog wat vragen, dat zijn de meisjes, ter wijl de bijbehoorende jongelui er dan maar zoo'n beetje bij staan te kijken. Niet dat wij dit zoo verschrikkelijk vinden, maar het is toch wel even het vermelden waard. De rest van onzen tijd is druk bezet en van de ons aangeboden feestelijkheden noem ik een bal van de dames- en heerenkappervereeniging, waar 6 man van ons waren uitgenoodigd en dat buitengewoon genoegelijk is geweest en een avond bij de Ex-Marine-menschen, waar onze mannen ook weer opvallend hartelijk en waardeerend werden toegesproken. De bewondering der Australiërs voor onze voorouders en voor het werk, dat Holland in de Oost verricht, is algemeen en het doet goed, dit uit buitenlandschen mond te hoo- ren. De West-Australiërs vinden het fijn, dat West-Australië de eerste buitenlandsche on derzeeboot heeft mogen ontvangen: „daar staan de Easterns toch maar naast," zeggen ze iedere keer weer. Er is een groote rivali teit tusschen de verschillende staten en W.A. heeft zich altijd een beetje achteruit gezet gevoeld. Dit schijnt nu aan het veranderen, wat o.m. tijdens ons bezoek is te merken aan de reis, die eenige Ministers van de centrale regeering door W. A. maken en welke reis ten doel heeft de klachten der Westerns eens persoonlijk aan te hooren. Het is jam mer, dat we niet verder langs de kust gaan, naar Melbourne en Sydney, maar ja, we heb ben langzamerhand genoeg gereisd en acht maanden is al een mooie tijd! De laatste dag is aangebroken en op de kaai is de belangstelling erg groot. We ne men afscheid van de talrijke kennissen, die we hier gemaakt hebben en voorzien van alle goede wenschen, verlaten we om 11 uur onze laatste buitenlandsche haven, op weg naar het oude Soerabaja. De laatste étappe. Op weg naar Soerabaja treffen we prachtig weer en tot op vandaag, dat is Zaterdag, is er een spiegelglad zeetje en een strakke blauwe lucht geweest. We zijn anders niet erg verwend, wat dit betreft en nu we het realiseeren, komen we tot de ontdekking, dat we sedert het traject Tristan dé CunhaKaapstad niet meer zulk weer Dr. G. J. WE VLA NI) f. President Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. Te Middelburg, waar hy in een ziekenhuis was opgenomen, is in den ouderdom van 75 jaar overleden dr. G. J. Weyland, predikant te Veere en voorzitter van de Algemeene Sy node der Ned. Herv. Kerk. Gisterenochtend heeft op de Alkmaarsche kaasmarkt de huldiging plaats gehad van een kaasmarkt de huldiging plaats gehad van den 83-jarigen kaasdrager J. Dijkman, die giste ren zijn 60-jarig jubileum als kaasdrager vierde. Het Waaggebouw was feestelijk versierd, eenige duizenden vreemdelingen waren getui gen van een eenvoudige, maar hartelijke huldi ging. De burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. H. Kinschot, sprak den jubilaris toe en deelde mee, dat hem de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, was toegekend. Wethouder Bonsema, wethouder van het marktwezen, huldigde den jubilaris namens het gemeentebestuur en overhandigde hem de gouden eeremedaille van de stad Alkmaar. BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 1.per kg. hebben gehad! Iedereen is er dan ook erg tevreden mee en we maken duchtig gebruik van de mooie gelegenheid om de boot voor het laatst nog eens goed op te knappen, zoo dat we Soerabaja kant en net kunnen bin- nenloopen. Door de radio hebben we al de verblijdende mededeeling ontvangen, dat we onze mail een dag voor Soerabaja in Ban joewang (Straat Bali) aan boord zullen krij gen, zoodat we een rustigen avond hebben om alles door te lezen. Een buitengewoon op prijs gestelde attentie! Ook zyn we voor onze laatste trip nog eens goed vanuit Holland be dacht door de zorgen van het comité Onze Marine (dat we nooit zullen vergeten!) en rookt iedereen weer echt Hollandsche tabak en shag, eet iedereen echt Hollandsche koek en koekjes en drinken we allemaal de echt Hollandsche limonade (welbekend van de 4- daagsche afstandsmarschen, waaraan ik door dezen drank onwillekeurig terug moet den ken). Het is een ware pleiziervaart dit laat ste stuk en we verheugen ons er op, straks weer al onze vrienden en al die bekende din gen in Soerabaja terug te zien. De reis is goed verloopen, we hebben ontzaglijk veel nieuwe, interessante landen, menschen en ge woonten leeren kennen, we hebben ons rood- wit-blauw mogen toonen in havens, waar men welhaast vergeten was, dat Holland ook nog een vloot had, we hebben tenslotte en dat is zeker niet de minste winst van deze reis, gemerkt, dat Holland nog mee weet te leven met zijn Marine en, deze belangstelling uit ons moederland is ons een groote moreele steun gedurende deze 8 maanden geweest. Als we over 4 dagen het welbekende Soera baja zullen binnenloopen en de trouwe K XVTII voor het laatste op deze reis zullen vastmaken, dan is het met een gevoel van groote dankbaarheid, dat wjj deze reis heb ben mogen medemaken. Het is heerlijk ge weest! Over deze laatste 1700 mylen valt betrek kelijk weinig te vertellen en het laatste stuk je van deze, ook al laatste, brief hoop ik in Soerabaja te kunnen afmaken. Steeds is het weer mooi gebleven en daar door is het mogelyk reeds Dinsdag in de vroegte Straat Bali in te loopen. Het is een prettige gewaarwording, en we voelen ons gelukkig, weer in ons mooie Indië te varen. Wat is het toch mooi, die binnenkomst daar tusschen Bali en Java in, bij het opgaan der zon. Genietend van het schouwspel stoomen we de Straat door naar de reede van Ban- joewangi, waar we de mail moeten afhalen. Maar er wacht ons daar nog heel wat meer; we zien de stad versierd, de prauwen vlag gen en als we het anker leten vallen komt direct een sloep langszij met de inwoners van het stadje en even later worden we in een korte rede door den assistent- resident wel kom geheeten in onze eerste Indische haven plaats. Behalve dit welkom, komt er een groote mand bloemen en vele manden met versche groente, brood, vleesch, enz.: men wist daar blijkbaar waar een onderzeeboot bemanning na een lange trip het meest be hoefte aan had. Door al deze eenvoudigheid is de ontvangst daar des te hartelijker, we voelen ons weer direct thuis in deze Indische omgeving, de menschen zyn allemaal even vriendelijk en gastvrij. We kunnen niet naar de wal, want Banjoewangi is geen officieele aanloophaven en na een tweetal dagen het schip opgeknapt te hebben voor de aankomst in Soerabaja, verlaten we weer de reede en stoomen op naar Soerabaja. Een prachtige tropennacht, langs Java's Noordkust, waar het altijd een groot genot is om te varen. En des morgens om kwart over zeven zijn we bij het lichtschip van het Oostervaarvater van Soerabaja, waar vliegtuigen hun eerste groet komen brengen. Dan varen we met tien mijl naar binnen en na een uurtje zien we vele schepen en vaar tuigen aankomen. Het blijken een tiental mij- nenleggers, onderzeebooten enz. te zijn, die ons tot welkom, vol met menschen tegemoet va ren. We voelen ons, ondanks alles toch ge lukkig weer tusschen onze eigen vrienden te zyn en als we even later Soerabaja binnen loopen, wordt het velen erg machtig. Het is onvergetelijk, die honderden menschen, het Wilhelmus... wie had durven droomen, dat we zoo ingehaald zouden worden. Het is een prachtige dag voor ons, een schitterend be sluit van onze reis. Ik zal de ontvangst ver der niet beschrijven, die leest U waarschijn lijk beter in de kranten, maar ik wil eindigen, met nog eens onze groote dankbaarheid uit te spreken voor dit mooie medeleven.deze echte belangstelling in deze Marine-gebeurte nis en we hopen, dat deze belangstelling in ons aller Koninklijke Marine blijvend zal blij ken. En hiermee, vaart wel. Hartelijke en bljje huldiging. De 70-jarige krijgt een gansche rij van geschenken: orde van den Nederlandschen Eeeuw, een na tuurmonument op Texel, en vrjj vervoer van T.E.S.O. zoolang hij leeft. Zelden wij zouden haast schrijven nooit zoo schrijft de Amsterdamsche correspon dent van de N.R.Crt., hebben wij een huldiging meegemaakt, zoo hartelijk en zoo blij, als die van Dr. Jac. P. Thijsse, in de Koningszaal van Artis, ter gelegenheid van zijn 70en verjaar dag. Dr. Thijsse werd, toen hij met zijn vrouw en familie binnentrad met handgeklap be groet. Prof. Stomps heeft daarna, als eerste spre ker, gewaagd van het dubbele jubileum: den 70en verjaardag van Dr. Thijsse en het 40- jarig bestaan van diens lyfblad De Levende Natuur, dat in feestnummer is verschenen. Spr. bedacht de vele artikelen, die Dr. Thysse heeft geschreven, alleen al in De Le vende Natuur, maar ook diens boeken, zijn uitstekende flora bijv., en de prachtige serie werkjes over de Nederlandsche landschappen in 't bosch, in sloot en plas, over onze vogels, enz. zijn Omgang met planten, die Thijsse zelf wel eens zijn dissertatie heeft genoemd. In het bijzonder stipte Prof. Stomps ook aan, dat het dr. Thysse is geweest, die de gedachte opperde de bekende Verkade's albums samen te stellen, waarmede duizenden in den lande bereikt wer- die U kwell en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte kou I HederlandschSm&Mooi ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proeil daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. den en opgevoed tot inzicht in de schatten der natuur. Ook door zijn gesproken woord heeft dr. Thijsse propaganda gevoerd. Ontelbare malen is hij opgetreden in de stamvolle bijeenkom sten, uitgeschreven door de natuurhistorische vereeniging, waarvan hy een der oprichters is geweest. Zijn streven naar natuurbescher ming had de stichting van dg Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten ten gevolge, Naar spr.'s inzicht, is de groote beteekenis van dr. Jac. P. Thijsse vooral deze, dat hij de vakmenschen en de leeken dwong plant en dier in hun natuurlijke omgeving te bestudee- ren. Weinig menschen hebben zoo gezwoegd voor de cultuur van ons volk als Thijsse. Geen enkel land ter wereld staat daardoor, wat de alge meene kennis der biologie betreft, zoo hoog als het onze. Met weemoed herinnerde spr. in dit verband ook aan hetgeen Jaspers en Heimans in deze hebben gedaan. Spr. deelde de totstandkoming mede van het dr. Jac. P. Thijsse's natuurmonument op Texel. Thijsse en Texel dat zyn twee namen, die by elkander hooren. Het natuurmonument, dat spr. mag aanbieden, is een grazig ter rein met plassen, dat de brakwaterflora nog in haar rijksten omvang bevat, alsmede de bijbehoorende fauna, de land- en zeevogels. Onder applaus van de vergadering deelde prof. Stomps mede, dat duizenden in den lande eene bijdrage voor den aankoop van dit natuur monument hebben afgestaan. Ook Prinses Juliana behoorde tot degenen, die bijdroegen. De jubilaris zeide blij te zijn, dat hy dit heerlijke Nederland nader heeft kunnen bren gen tot zijne bewoners. Toch zijn wij nog lang niet daar waar we wezen willen. En men had hem dan ook geen verjaarscadeau kunnen geven, dat hem aangenamer was geweest Op dit stuk natuur heeft hij 40 jaar geleden zijn eerste Engelsche vrienden rondgeleid. Maar spr. wil het niet zelf behouden. Een natuur monument is maar alleen veilig in handen, van een lichaam als de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, of de verwante organisaties. Zich richtend tot mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, verklaarde dr. Thijsse, dat hij het hem zoo even aangeboden geschenk in de veilige handen der vereeniging wil over dragen. Slechts een voorwaarde verbindt hy er aan. Dat hij de opbrengst er van voor natuurbescherming mag aanwenden. Mr. P. G. van Tienhoven verklaarde het Thijsse's Natuurmonument gaarne te aanvaar den. Wij allen stellen het zeer op prijs, zoo be sloot spr., dat u aan uw jubileum deze natio nale daad hebt willen verbinden. Daarna hebben nog een groot aantal sprekers het woord gevoerd. Dr. J. W. van Dieren leidde, namens de redactie van De Levende Natuur het feest nummer in, en de heer S. Versluys, directeur van de N.V. W. Versluys' Uitgevers-Maat- schappij voegde hieraan welgemeende woorden namens de uitgeefster toe. Het was de oude heer W. Versluys, die daarna persoonlijk het boekwerk overhandigde. Prof. dr. G. A. van Poelje bracht de geluk- wenschen over van den minister van O. K. en W. en deelde den jubilaris zijne benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mede. Aan zijn woord van dank verbond dr. Thysse den wensch, dat het spoedig moge komen tot behandeling van de Natuurbeschermingswet. Dr. Sunier, directeur van Artis, deelde mede, dat dr. Thijsse benoemd is tot honorair lid van het genootschap. Dr. Joh. van Burkom voerde het woord als voorzitter van de Ned. Natuurhistorische Ver eeniging, waarvan dr. Thysse mede-oprichter en hoofdbestuurslid is en namens de 75 leiders van het leiderskamp te Havelte. De heer Edo Bergsma las een artikel voor, door hem in het Bondsorgaan aan dr. Thysse gewijd, en bood hem het bondseeremetaal aan. De heer W. B. Oort, burgemeester van Texel bracht de gelukwenschen over van het ge meentebestuur en de inwoners van het eiland. In zyn repliek noemde dr. Thijsse Texel het mooiste duinlandschap van Europa. Ook deel de hij mede, dat hy juist gistermorgen van de Texelsche stoombootmaatschappij eeuwig durend vry vervoer heeft gekregen. De heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor de drinkwatervoorziening, schetste hoe. met medewerking van dr. Thysse. in de sub-commissie voor de duinen, de tegen stellingen: wateronttrekkingbehoud van de natuur, verzoend worden. Prof. dr. A. E. H. Swaen sprak namens de Vereeniging tot bescherming van vogels; ir. A. Schweers namens de Ned. Mycologische ver eeniging. Daarna las prof. Stomps nog een brief voor van prof. Jeswiet, waarbij deze den 70-jarige een fotografische afbeelding aanbood van de twee botanische phenomenen: Prof. Hugo de Vries naast den reuzenaronskelk. En dr. J. Heimans, de zoon van wijlen Thijsse's medestrijder, sloot de ry der sprekers met een vermakelijke opsomming van de ondeugden van den jubilaris. In slotwoord vond dr. Thysse nog gelegen heid dank te brengen aaneen meisje, dat 70 jaar geleden over de natuur in Nederland schreef: Geertriuda Carelsen, die de byeen- komst had bijgewoond. Het A.N.P. meldde gisteren: H. M. de Koningin heeft in overweging genomen de op 25 Juli ingediende aan vrage om eervol ontslag van de heeren ministers en hen uitgenoodigd, zich inmid dels niet alleen te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken, maar ook al datgene te verrichten, wat 's lands belang in verband met de moeilijke tijds omstandigheden vereischt. De afgetreden minister-president Dr. ff. COLIJN. Opdracht aan prof. Aalberse. Tot vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis. Het Alg. Ned. Persbureau meldt: H. M. de Koningin heeft, na Donderdag in den loop van den dag besprekingen te hebben gehouden met de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en met den vice-president van den Raad van State, gisterenochtend prof. Aal berse, leider van de R. K. Staatsparty, ont vangen en hem opdracht verleend tot vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis. Prof. Aalberse heeft verzocht, deze opdracht in beraad te mogen houden, waarop H. M. den wensch heeft uitgesproken, de beslissing bin nen enkele dagen te vernemen. De nieuwe Kabinets-formateur Prof. AALBERSE. De toestand rustig beoordeeld. De gulden blyft gehandhaafd. Uit de vele informaties, welke wij in den loop van den dag in financieele kringen heb ben ingewonnen, is ons gebleken, dat men in die kringen den toestand rustig beoordeelt, met volledig vertrouwen in het beleid van de Nederlandsche Bank. Zoodra men bij de Ne derlandsche Bank het hoofd koel houdt er is geen enkele reden om daaraan te twijfelen kan er technisch met den gulden niets ge beuren. Met haar politiek van credietbeper- king, altijd immers mogelijk door het disconto te verhoogen, kan de Bank, wat er ook moge gebeuren, den gulden handhaven. En zulks niet ondanks, maar juist dank zij de abnormale economische en financieele omstandigheden, waarin de wereld thans verkeert. Zooals de toestand nu is, ligt het zwaar tepunt voor de beantwoording van de vraag, of de gulden al dan niet gehand haafd blijft bij de credietpolitiek van de Nederlandsche Bank, en aangezien die zoo stringent mogelijk is, is er slechts een ant woord mogelyk: de gulden wordt gehand haafd. Nw. Rott. Crt. De minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aalberse, wien de Koningin opdracht heeft gegeven tot vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis, heeft gisteren besprekingen gehouden met leiders van verschillende Tweede Kamer-fracties, welke besprekingen vandaag zullen worden voortgezet. Prof. Aalberse ontving te zijnen huize o.a. Ir. Albarda, voorzitter der soc.-dem. kamerfractie, en den heer van Dyk, die voor de anti-rev. Kamerfractie kwam. Vandaag zal prof. Aalberse ook dr. Bierema. den voorzitter van de liberale Kamerfractie, ontvangen. Do positie van den gulden onder prof. Aalberse. Naar de N. R. Crt. ter oore komt, wordt in parlementaire kringen met stel ligheid verwacht, dat, indien prof. Aal berse in zyn opdracht mocht slagen, een kabinet onder zijn leiding even krachtig voor het behoud van de waardevastheid van onzen gulden zal blijven waken als zulks tot dusver is geschied. Met name wordt dit afgeleid uit de door prof. Aalberse als Nederlandsch, regeerings- gedelegeerde op de jongste internationale arbeidsconferentie te Genève gehouden rede, waarin hij verklaard heeft, tegenstander te zijn van devaluatie en aan zoo ver mogelyk gaande deflatie de voorkeur te geven. Donderdagavond laat werd gemeld: De Nederlandsche Bank heeft met in gang van vandaag haar disconto, even als haar overige rentetarieven met 1 pet. verhoogd. Het disconto komt nu op 6 pet. Door de verhooging van de tarieven Is de rentestand thans als volgt geworden: Beleening van goederen 26 Juli 25 Juli Wisseldisconto 6 5 Promessendisconto 6% 5(4 Beleening van effecten 6(4 5(4 Voorschotten in Rek. Crt. 6(4 5(4 Deze verdere discontoverhooging van De Nederlandsche Bank, samen met een verkla ring van mr. Oud aan een Fransch blad, ge tuigt en dit is wellicht wel haar grootste beteekenis van het verantwoordelijkheids besef bij de regeering en centrale bank, die een periode van politieke crisis niet gepaard willen laten gaan met een monetair verval. BELGISCH OORDEEL OVER DEN GULDEN. Technische positie sterk. Oecono- mische toestand zwak genoemd. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. telefoneerde Donderdagavond: Het voornaamste Brusselsche beursblad, 1'Echo de la Bourse, dat, naar men zich her innert, in ruime mate heeft bijgedragen tot de devaluatie van den belga, schrijft vanavond in verband met de Nederlandsche crisis en het lot van den gulden o.m. het volgende: De technische positie van de Nederlandsche munt blijft ontegensprekelijk sterk, hoewel de goudvoorraden sedert einde 1934 met 200 millioen gulden ongeveer 4 milliard Bel gische frs. zijn afgenomen. De gouddek king bedraagt toch nog altijd 80 pet., wat de illusie aantoont van de beoordeeling van een betaalmiddel naar zijn metaaldekking. De voornaamste goudverliezen, door Nederland geleden, hebben zich na de devaluatie van den Belgischen franc voorgedaan. Sedertdien is veel goud naar Nederland teruggekeerd. Verder betoogt hetzelfde blad, dat de tech nische positie van Nederland uitstekend blijkt, ook wanneer men het van een ander stand punt beschouwt. De gouduitvoer spruit hoofd zakelijk voort uit het vertrek van buiten- landsch kapitaal; dit laatste heeft nu zoo goed als geheel Nederland verlaten en Zwit serland trouwens ook. Gevaar van deze zijde bestaat er dus niet meer. De ware zwakte van den gulden ligt aan den oeconomischen toestand van het land, die onrustwekkend is. De industrie werkt met zware verliezen, de landbouw houdt zich met groote moeite in leven onder een regime, dat een bespotting is van het gezond verstand. De Nederlandsche consument betaalt zijn boter met 32 francs per K.G., om uitvoer tegen 5 frs. mogelijk te kunnen maken. Berljjnsche waardeering voor het beleid ten opzichte van den gulden. De Berlijnsche bladen houden zich uitvoerig bezig met de Nederlandsche regeeringscrisis en de mogelijke gevolgen voor den gulden. Over de discontopolitiek van de Nederland sche bank is er maar één roep: beleidvol, ge matigd en toch zeer krachtig. Alle bladen wijzen er op, dat Nederland bij een devaluatie in het huidige tijdsgewricht veel zou kunnen verliezen, maar in geen geval eenig voordeel zou kunnen oogsten. Voor de derde maal in korten tyd was een groote menigte treurenden, vrienden en be langstellenden, op Zorgvlied te Amsterdam aanwezig om de begrafenissen bij te wonen van slachtoffers van een vliegongeluk. De begrafenis van de heeren Content. Om 12 uur had gisteren de begrafenis plaats van den heer A. E. Content en zijn 14-jarig zoontje A. A. Content Jr. In de aula van Zorgvlied stonden de beide kisten opgesteld, overdekt en omgeven door een schat van kransen en bloemen. Er waren veel vrienden en zakenrelaties uit Berlijn aanwezig. In de aula sprak de rabbijn dr. Rosenthal uit Berlijn, van de Judische Reformgemeinde aldaar. Het voorbeeld van den goeden, religieuzen jood Content moge allen sterken om te leven als hij. Met een gebed besloot dr. Rosenthal zijn rede. Aan het graf dankte een familielid voor de laatste eer den dooden bewezen. Begrafenis Jos. van Langen. In de r.-k. kerk te Purmerend heeft giste renochtend, onder buitengewone belangstel ling, de plechtige uitvaart pleaats gehad van den bij de vliegtuigramp van de „Gaai" ver ongelukten redactur van „De Tijd", den heer Jos. van Langen. De dienst werd geleid door een oud-schoolkameraad, kapelaan C. Vlaar uit Sloten, die ook de absoute verrichtte. Aan de groeve werd niet gesproken. Alleen een zwager van den overledene, notari3 G. W. Koerman te Hoogwoud, sprak eenige woorden van dank. De belangstelling voor en op het kerkhof was enorm, nl de kerk zelf bief geen plaats onbezet. 2 7 Juli. Niets bewijst zoo overtui gend, met welk een ontzagwekkende vaart Sovjet-Rusland bezig is, zich te emancipee- ren op industrieel en wetenschappelijk gebied, als de kleine voorvallen uit het dagelijksche leven. Zoo'n voorvalletje vindt men vermeld in de Moskousche „Prawda". En daar „Prawda" Waarheid beteekent, valt er aan de histori sche waarde van het verhaal niet te twijfelen. Het is het simpele verhaal van een broek, een Sovjetbroek. Een studentikoze pantalon, die aan een wetenschappelijke proef werd onderworpen. Een student aan de Industrieele Hooge- school, Azafof geheeten, bezweek op een dag voor de verleiding, een nieuw pak te koopen. Hij toog naar de Kirofstraat en schafte er zich een aan in de „Gormostorg" (Moskou sche Gemeentewinkel). Maar bij het nieuwe pak behoorde een eigenaardige broek. Deze kon er niet tegen, dat hij werd geborsteld. En daar moet een broek natuurlijk wel tegen kunnen. Het begon met een gaatje van een kopeke groot, 't Gaatje groeide tot de grootte van een 2-kopeke-stuk, en zoo voort. Toen het gaatje zoo groot was als een munt van 5 kopeke, sloeg de angst den ar men student om het hart. Waar moet dat heen? Men kan in Rusland niet iedere maand een broek koopen en bovendien, als men student is aan een Industrieele Hoogeschool, wil men niet zijn vertrouwen in de nationale nijverheid zóó smartelijk ondermijnd zien! Hij ging terug naar de „Gormestorg". Daar was men zeer verbaasd. Niet over het gat, maar over den opdringerigen jongeman. Menschen die het druk hebben met gewich tige dingen, worden nu eenmaal niet graag lastig gevallen met futiliteiten. Indachtig echter aan de jongste bevelen, om beleefd te zijn jegens koopers, zei men: „Tot uw dienst, kameraad. Wij zullen er onmiddellijk werk van maken, kameraad. Alles komt in orde, kameraad. Laat u uw broek maar achter. Hier hebt u er een regu voor." De „Gormostorg" stuurde de broek op aan de fabriek. De fabriek aan een wetenschap pelijk bureau voor textiel-onderzoek. Het bureau stelde een rapport op, en ten slotte kwamen broek en rapport na eenige weken weer in den winkel van de „Gormostorg" terug. En op een dag werd dit rapport aan den student voorgelegd. Zijn broek had het onder zoek schitterend doorstaan. Prachtstof, kame raad, waarop onze industrie trotsch kan zijn, schitterend weefsel. Niets op aan te merken! De student Azafof las het rapport met stijgende belangstelling door: „Ten behoeve van het onderzoek werden uit de voorzijde van de broek twee strooken elk van 20 cm lengte en 5 cm breedte gesneden. Daarop werden reepen uit de achterzijde geknipt..." Hij had deze zinnen nauwelijks ten einde gelezen of men overhandigde hem een keu rig pakje, dat hij opende. Over zijn rug liep een koude rilling. Het pakje bevatte de res ten. En men zei hem, dat hij dankbaar moest zijn, dat zijn ongerechtvaardigde klacht zoo grondig was onderzocht. Maar mijn broekdie is nu heele- maal aan flarden Tja, hoe konden we hem anders onder zoeken? Dit is een ernstige zaak! De jongeman holde naar de fabriek. Da directeur was een vriendelijk en wijs man. Natuurlijk is het niet prettig, zei hij, maar er is een uitweg: gaat u naar de Gor mostorg en koopt u een nieuwe broek, kame raad. Of ze kameraden gebleven zijn. vermeldt de geschiedenis niet. Maar wie zal ontkennen, dat de zaken in Sovjet-Rusland grondig worden aangepakt? Begrafenis J. C. J. Vocke. Te Haarlem is gisteren op het r.-k. kerkhof „St. Barbara" aan den Schoterweg het stof felijk overschot van den werktuigkundige J. C. J. Vocke ten grave gedragen. Te voren had in de r.-k. kerk „St. Joseph" in de Jansstraat een plechtige uitvaartdienst plaats, welke ge leid werd door pastoor F. C. van Beukering. Deze droeg de heilige mis van requiem op. Het kerkkoor zong de Gregoriaansche re quiemmis. Op het kerkhof, waar vele honderden be langstellenden zich om de groeve hadden ge schaard, verrichtte pastoor Van Beukering de absoute, waarna de heer Portegies, een oom van den ontslapene, een dankwoord sprak. Teraardebestelling van den heer en mevrouw Philips. Ten huize van de familie Philips te Vught is gistermorgen een korte rouwdienst ge houden, waarbij ds. M. C. van Wijhe, predikant van de Ned. Herv. Gem. aldaar, voorging. Onder klokgelui werden de kisten van den heer en mevrouw G. J. PhilipsHurtubis geplaatst in den lykauto, die met prachtige kransen bedekt was. Een auto, volgeladen met kransen, ging den lijkwagen vooraf. Vijftien volgauto's gingen mee in den stoet, die daarna vertrok naar Zaltbommel, waar onder enorme belangstelling de bijzetting in het familiegraf op de algemeene begraafplaats plaats had. Aan de grens der gemeente was de burgemeester aanwezig was om den stoet te begeleiden op haar weg. Begrafenis van Van der Feyst en Aafjes. Enkele uren nadat de begrafenis van de heeren Content had plaats gehad, verzamelde men zich gisteren weer in de aula van Zorg vlied te Amsterdam, om den lijkdienst en daarna te ter aarde bestelling bij te wonen van den omgekomen piloot van de Gaai, J. S. W. van der Feyst en den marconist R Aafjes. Ook de kisten van deze beide slachtoffers waren bedolven en omgeven door vele kransen. Behalve de officieele personen, die ook reeds bij de ter aarde bestelling van de heeren Content aanwezig waren, waren er o.m. twee officieren van het vliegkamp Soesterberg, een officier, een onderofficier en een matroos van den marinevliegdienst. De heer Plesman was eerste spreker. Hij herinnerde er aan hoe kort het nog geleden was, dat men op dezelfde pltaas stond om een soortgelijke zware plicht te vervullen. „De Heere zegene het werk hunner handen"; ondanks het feit, dat ieder man van de K.L.M. met de grootste nauwgezeth' I en plichtsbetrachting werkt, heeft dit gebed, dat uitgesproken werd by de begrafenis van den

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5