tot 1Aug. gratis UW LAATSTE KANS NOG NIET VERKEKEN! Stadsnieuws BIJENKORF, Spoorstraat h. Koningstraat WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Schoenen bij den Slager Predikbeurten Zoo'n erge Hoofdpijn AKKERTJES GRATIS KOOPT IN DE BIJENKORF Visscherij. Ga naar den vakman De zuivering van Oss. GEMENGD NIEUWS DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VA'NAZATERDAG" 27 fULI iQ^g. Koningstraat 29 SPECIAAL INGERICHT ROOKT U 's „SPAN ER A"! Een man aangehouden, die zijn moeder verbrand zou i hebben. Uit het politie-rapport, Ongeluk met benzine. Een tragisch sterfgeval. Weer een Ossche inbreker gearresteerd. Door een autobus overreden en gedood. Botsing tusschen motorfiets en vrachtauto. Twee boerderijen afgebrand Erfelijk belaste misdadigers. Op- en ondergang van Zon en tijd van .hoog water (Texel) Zome'rtgd. i. -jon Hoogwater Juli op: "opd?: sm. nam. Z 28 .1 5.14 20,58 ,,.G45. 19,15 M 29 *•■■5:16: 20.56 - 7,35 20.05 D 30 5.17 20.55 8.15 20.45 W 31 5.19 20.53 8.40 21.25 D 1 5.20 20.52 .9.10 21.50 V 2 5.22 20.50 8.35 22.15 Z 3 5.23 20.48 10.05 21.45 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 27 Juli 21;29 Zondag 28 21.28 Maandag 29 21.26 Onze vroegere stadgenoot, de. heer W. Muller, thans onderchef H.IJ.S.M, te Utrecht, is bevorderd tot stationchef te .Winterswijk, (G.) Bij het op 1, 2 en 3 Juli j.l. gehouden examen in het Boekhouden van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen slaag den de heeren A, van den Berg; G. Blom; A. Schippers te Den Helder en J. Takes te Wie- ringen. Genoemde heeren waren leerlingen van den heer J. Boon, Leeraar M. O. Boekhouden, Alhier. MEVROUW M. W. VAN WILLIGEN— MELCHIOR OVERLEDEN. Donderdagmiddag overleed in den ouder dom' van 55 jaren, hier ter stede, Mevrouw Maria Wilhelmina van WilligenMelchior, ec.htgenoote van den heer H. van Willigen. Mevrouw van Willigen was eéh' zeer ge ziene persoonlijkheid in het openbare leven, waarin zij een nuttig "en welbesteed aandeel had. Zij was van'vérschillende corporaties be stuurslid èn wérkte iri' diverse co'mité's mede. Steeds kon men een beroep öp haar doen' en steeds kon men ér zeker van zijn, dat zij voor zoover in haar vermogen lag, de ge vraagde medewerking verleende. Zoo is zjj ongeveer 9 jaren aan één stuk secretaresse geweest van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen (dat was in de eerste jaren na de oprichting), was een zeer actieyé regeniesse Van het: Wéesljuis, als hoedanig zij Mevr. DekkerKlik 'opvolgde, enwas. hovendien vele jare lid van het Comité van Beheer der Fröbelscholen én pèn- ningmeesteresse van het Oranje-comité. Hedenmiddag kwart over twee heeft te Westerveld de crematie plaats. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. »- .f - V 2-jarige voorbereidende cursus: Bevorderd van het le naar het ,2e, leerjaar; A. Beye,. W. Bieze, B. Boerdijk, E. Bos, C. Bouwman, M. ter Brugge, P, van Bruggen, W. Buys,T. Dekker, R. Delver, E. Dissel, N. van Dok, G. Engel, H. Geus, J. Gode, H. Goed hart, H. Gomes, T. Graafland, B. Groet, M. v. d. Heuvel, J. Hocqué, H. Hollander, H. Huigen, A. Huybers, J. Jacobs, J. van Kleef, G. Koch, J. Kok, J. Kooiman, A. Kootstra, C. Koster, T. Kwast, A. v. d. Leek, G. v. d. Linde, J. Liefheid, E. Lóus, H. Müller, M, Munier, A. Noordijk, L. Ridder, A. Roetman, S. Schermer, C. Schmidt, H, Slikker, P. Slik ker, C. Smit, M. Staalman, A. van Twuijver, J. Ujjleman, ,C.. v. d. Veen, A. Verblaqw, C. Verkerk, J. de Vries, M. de Vries, G. v. d. Waal, C, Wal, M, Wilckens, J. Woort, M. Wüma, J. v.'.d. Zalm, J. v, d. Zee, F. Zegel te Den Helderj ,G. Klein en T. Kuut'te Wie- ringen, E.Buys, A, v. d. Goes, A. de Graaï en S- ,de Schipper te Anna Paulowna. Niet .bevorderd: 6. Het bewijs van het met vrucht doorloopeh van het 2e leerjaar pntyingen: M. van Amerongen, H. vari Bommel, E. Boogaard, A. Bosch, T. Bremer, J. Buurman, M. Coelers, J. Couvreur, C. Duinker, R. Geus, C. de Haas, A. van Heems, B. Heiligérs,' S. Hollander, E, Huurman, T. Kabel, A. Koorn, TV. Koster, A. Kramer, A. Kwak, T. Leen, L. Leibbrand, T, van Meer, T. Menses, N. bulder, G. Nierik;empèr, W.' Piscaer, C. de luijter, S. de Schipper, R. Schoorl, A. Slikker, C. Slikker, L. Snel, C. van Straaten, Dl Teune, Thiissen, A. van Toledo, C. Verhagen. P. d. Vlies, Ni .Vroom, T. Wagemaker, A. Wal- ,'ooom, L. Wpidsma te Déh HelÜef.'G. Omisi «n 4- v'. 4- Schans 'té Wiéringett, Aan 1 leer-j ?'nge kon genoemd 'bewijs niet worden uit- .eiding Huisnaaister. vorderd van bet le naar het 2e leerjaar:, Bppgaard, J. Bossèlaar, J.'van Doorn, C. Dortmundt, T, Freeken, L. Geertsé, Goed-i .ïart, G. Mulder, T. v. d. Put, R. lïcuver.s, E, Schot, A. Sprengérs, C. van Strijén, S. Troost, de Vlieger.te Den Hélder. Niet bevorderd: 1. Opleiding Hulp in de Huishouding. iBevorderd van het le naar het 2e leerjaar- SA- Egner, M. de Gier. L. Groen, G. van Leeuwen, J. Mooi}. A. Stroband, J. Taylor, N. Verfaille, W. Verfaille, M. Verhage, C. Vos O. Zegel te Den Helder, N. Bakker, S. Kooij en A. Minnes te Wieringen, S. Posthuma te Texel. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alléén geopend de apotheek van A'. P. Hoolniaris, Spoorstraat. Van Maandag 29 Juli tot 5 Augustus wordt ayorid- en Zondagsdienst waargenomen door Vf. H. K'ngma. --... Tot en met 10 Augustus a.s. treeft U nog steeds de kans, dat U Nog is het tijd om onzen grooten Z O M E R-U I T V E R K O O P te bezoeken. Daarom voor Damesconfectie, Manufacturen,Bedden en Tapijten naar de KQOPEN zoudt U IDIOOT vinden. Waarom laat U dan wel een film ontwikkelen bij iemand ,,die 't ook doet". "Wij zijn da'aivoor Wederom dreigt- onze haringexport te wor den getroffen. Volgens - De Telegraaf1 toch hebben zich verschillende haringexportfirma's uit Hamburg en Altona aangesloten tot de „eerste Duitsche IJsland-maatjes expeditie 19o5 o gemeenschappelk de haringvangst in de IJslandsche wateren te ondernemen. Twee kotters, bemand met ohgeveer'70 kop pen, zijn uitgerust. Aan boord bevinden zich ook enkele vaklieden. De onderneming is op touw gezet om den voer van maatjesha ringen te kunnen beperken en zoodoende een noemenswaardig bedrag aan deviezen te kun nen sparen. Alles wijst er op, dat we langzamerhand alle aan de Noordzee gelegen landen als exportgebied voor visch zullen hebben uit te schakelen. Het gaat nu eenmaal in die rich ting en als we dat goed durven te zien en dat zullen we wel moeten dan dringt het des te meer aan ons door, dat we ander èxportterrein dienen te zoeken. Dat zal niet gemakkelijk gaan in dezen tijd,- maar zoo deze nieuwe banen niet worden be treden, zal ons vischbedrijf daar groot nadeel vanondervinden. We' hebben al meermalen onze meening Weergegeven en riehtlijrten genoemd, welke eigenlijk neerkomen op op grooteren afstand gelegen landen, die door middel van het vliegtuig zouden zijn te bedienen. Consulaire bemiddeling zal daarbij onont beerlijk zijn, terwijl op belangrijke posten een deskundige uit de vischwereld aan het consu laat diende te worden toegevoegd. Wel zou dit laatste heel wat uitgaaf vergen, maar misschien zou de visscherij een deel daarvan voor haar rekening kunnen nemen. Het natuurijs te IJmuiden aangebracht, ge schiedt op dezelfde wijze zooals dat vroeger in onze haven gebeurde, n.1. in houten stoom schepen. Deze wijze van verscheping in houten vaartuigen heeft groote voordeelen, omdat de smelting van het ijs, zelfs in de heetste da gen, nagenoeg tot nul is gereduceerd. Men had ook een keer dit ijs mgt een ijzeren schip vervoerd, maar toen was het smeltingspercentage buitengewoon hoog, zoo dat men weer tot dezen ouden vorm van ver scheping overging, Hier doet zich dus het eigenaardige geval voor, dat de reeds als zeer verouderd be- I schouwde Schepen hun practisehe brüikbaar- 'j heid bewijzen en, .gezien de.toename van het j gebruik van natuurijs,1 is het niet zoo heel I denkbeeldig of Noorwegen zal weer houten vaartuigen gaan bouwen. Prijzen vanaf 5 ets en heerlijk droog Fa. WORMHOUDT, Spoorstraat 12, bij de Keizerstraat, Tel. 380 RIALTO-THEATER, Een uitstekende vliegfilm, Het spreekt vanzelf, dat de grootste belang stelling in het Rialto-programma van deze week uitgaat naar „De Blinde Vliegenier", waaraan we dus onze aandacht zullen wijden. Er zijn in de nog jonge filmindustrie ai ver schillende goede vlieg-films als „Wings" e.d. uitgekomen, en onder deze „historie-makers" zouden we ook die met Gary Grant en Myrna Loy in de hoofdrollen, dat is degene; welke thans in Rialto draait, willen rangschikken. Het is n.1. een uitstekende film. Het is be kend, dat .de presaties der aviatiek de groot- ,ste belangstelling genieten (men zie b.v. de reactie, maar eens na Cen ongeluk!) eri zoo I schrijven we het geheel aan de „Vlièg-film" toe, dat er gisteravond, met zulk een prach- 1 tigen zomeravond zoo velé menschen in de bioscoop zaten. En er zullen ér déze week nog 1 velen volgen! Het gegeven is in 't kort als volgt: Ken Gordon heeft jaren gewérkt arih de vérwézen- lijking van een grootsch idee, n.1. aan de mo- gelijkheid van het blind-vliegeh. Op een kwa- den dag- wordt hij zelf door blindheid geslagen en dreigt zijn leven vèrnield te zijn. Doch Sheila, de fameuze réclame-vliegster (Myrna; Loyj weet hem het leven terug te geven. Zij laat hem artikelen schrijven' over de blind- aviatiek, die wel niet geplaatst worden, doch waarvoor Sheila zélf z.g. hönorarium uitkeert. Intusschen brengt zij Ken 'op het idee, om de instrumenten, benoodigd voor het blindvlie- gen, zóó te construeeren, dat zij door een blinde zijn te bedienen. Ken werkt hard, doch het duurt lang aleer er eenige1 kans bestaat; op practisch resultaat. Waarop de maat-i schappij, welke het vliegtuig toebehoort, be sluit hét „ship" tèrug te riemen. Een cata- strophe voor den blinde! Hét is in deze pe riode, dat de beide 'genoemde acteurs sterk, zeer sterk spel leveren. (Zij, die „De Roze- krans" van Florencé M. Barclay kennen, zul len ongetwijfeld herinneringen hieraan opge wekt krijgen). Om het benoodigde geld- vóór! de proefvluchten te verkrijgen besluit Sheila een poging te wagen öm de premie, uitge-' löofd vöor 6en nón-stop:vlucht MoskouNew-; York te winnen. En dan volgt de zeer sug gestief opgenomen tocht over den Oceaan, waarmede men in spanning meeleeft. Sheila volbrengt de krachttoer, doch kan op Rose- field niet landen, omdat het veld dicht van de mist is. De benzine raakt op, enfin het ziet er niet best uit. Doch het is de blinde Ken, die redding brengt. Hij weet zijn „ship" naar buiten te krijgen en stijgt op. alvorens men hem heeft kunnen beletten. Nu krijgt men de keurigste demonstratie blind vliegen, die men maar wil. Door middel van de radio krijgen dé twee geliefden (want men begrijpt, dat zij dit intusöChen geworden zijn) contact riiet elkaar en het lukt Ken .niet alleen Sheila behouden op den grond te zetten, doch hier mede 'tevens de officials te bewijzen, dat z:jn -ideeën van blindvliegen geen hersenschimmen waren. - Als tweede filrii vertoorit het theater eéri aardige cömboy film rhet Ken Maynard en voorts sieren het' Polygöon- en Paramount--*'' Nieuws weer het 'programma. ZOMER-DANSFEESTEN IN CASINO. - t}j Men schrijft ons: Na het zeer gezellige verloop en de vroo- lije, sportieve stemming van het j.l. Zondag gehouden „Sporthal" in Casino ter gelegen heid van de wedstrijden Helder— H.R.C., za}, op veler verzoek ook morgen en den volgenden Zondag een „zomer-dansfeest" wor den gegeven, waarbij den bezoekers der Hel derH.R.C.-wedstrijden weder vrijen toegang wordt aangeboden. De „Band van 7" zal ook nu weer door verschillende attracties afge wisseld worden, MOTORONGELUK BIJ DE KOOIJ. t Gisterenavond omstreeks 9 uur geraakte een Groningsche dame, mej. G. K., die per motor rijwiel naar Schoorl was geweest, waar zij een pension wilde zoeken, door te groote snel heid bij de bocht in den betonweg nabij het pluisje in de berm van den weg. Zij had een duo-rijdster achter zich, welke van het rijwiel Slingerde, doch overigens ongedeerd bleef. De^ in de nabijheid wonende heer .Dirks slaagdè er in het omgeslagen motorrijwiel omhoog te brengen en de berijdster, die bewusteloos onder den nog loopenden motor lag, te bevrijden. Zq bleek een hoofdwond te hebben, benevens ont vellingen aan armen en beenen. Zij werd bin nengedragen bij den sluiswachter Brouwer, waar zij op advies van den waarnemend ge neesheer voorloopig ter verpleging bleef. Hedenmorgen, is zij naar Groningen vervoerd, v De Koninklijke Marechaussee heeft Don derdagmorgen gearresteerd den ongeveer 45- jarigen fabrieksarbeider J. N., verdacht van een ernstig geval van brandstichting. De ar- 'restant is naar de marechausseekazerne over- igebracht en daar opgesloten. Het onderzoek ;in deze zaak duurt voort. De correspondent van de N. R. Crt. te Oss imeldt nader: Nu het warnet der Ossche criminaliteit langzamerhand wordt ontsponnen, wordt een schril licht geworpen op de ontaarding, waar toe een zeker deel van de Ossche onder wereld vervallen was. De feiten hebben be- 5\ye?en> dat de menschen voorniets terug- deinsden, wanneer er geld uit te slaan was.' Aanrijding bjj den Sj»ooroverweg. Donderdagavond had bij den Spooroverweg tusschen de Boerhaavestraat en de Sluisdijk straat een aanrijding plaats welke zich als volgt heeft toegedragen: Een auto reed over de Boerhaavestraat en wilde den Spooroverweg, in de richting naar de Sluisdijkstraat, overgaan. De afsluitboo- men waren neergelaten en daar de bestuur der, die met een kalme vaart reed, niet vol doende remde,' reed de auto tegen den afsluit boom aan. Ter ^plaatse stond een juffrouw met een rijwiel aan de hand voor den overweg te wachten en door vorengemelde' aanrijöinj schrok zij zóódanig, dat zij het rijwiel liéi hg iét i vallen. De auto reed vervolgens iets achteruit i en kwant' daarbij' iri aanraking met hét c$ straat gévallen rijwiel, datdaarbij téri deéïé 1 werd' vernield. De 'juffrouw geraakte met haefr linkerbeeri onder hét rijwiel, tengevolge waart vari zij érnstige óntvèllingen bekwam-, I>é juffrouw, die door het ongeval zeer overstüirir geraakte, 'doch niet ernstig werd' gewond, is op advies vari een geneesheer per auto naar haar woning vervoerd. Aangehouden. !.t li Op last van den heer Officier van Justitie te Alkmaar werden een tweetal personen aangehouden en naar Alkmaar overgebracht, voor het ondergaan van de hun opgelegde straffen. Nog een aanrijding. Gisterenmiddag had nabij den hoek Polder weg-Hertzogstraat een aanrijding plaats tus schen een wielrijder en een 10-jarig jongetje, dat daardoor een hoofdwonde en een ontvel ling aan de linkerknie bekwam. De aanrijding I is vermoedelijk veroorzaakt door roekeloos rijden van den wielrijder, terwijl bij onderzoek is gebleken, dat het rijwiel riiet van een deug delijke rem was voorzien. Het rijwiel is in beslag genomen. Proces-verbaal wordt opge maakt. i - r Binnenland. i vv Jongen overleden^ Donderdag was de 16-jarige M. v. Es, ,tc Nieuwe Tonge, bezig met teerwerken. Na beëindiging van zijn werkzaamheden waschte hij handen en gezicht met benzine. Even daarna stak de jongeman een sigaret dp, waardoor zijn kleere'n in brand vlogen. Of schoon hij onmiddellijk in een sloot sprong, liep hij zoodanige brandwonden op, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen, De geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland noodzakelijk, waar de jongen Donderdagmorgen aan zijn verwon dingen is bezweken. Tijdens een feest. De feestvreugde te 's-Hertogenbosch is gis-j teren verstoord door een tragisch sterfgeval} In Casino was een reünie van de ouden vai dagen, die gisteren hun feestdag ha'ddeh e: onder leiding van het comité Ambok (Amuse) ment voor minvermogende ouden en kiricler ren) gisterochtend Oud 's Hertogenbosch be<- zochten om daarna in Casino aan een feest-- maal aan te zitten. De maaltijd was juist erikele oogertblikken beëindigd, toen het gezelschap zich geréed maakte om een dansje te doen. De heer tL. C. Puls, penningmeester van het comité Ambbk, geleidde een der oude vrouwen ten dans tóeh hij plotseling dood riéerviel. Één hartvëij- - lamming had eén einde aan zijn leven ge maakt. Zijn echtgenoote was getuige van 'dit tragisch verscheiden. De feesten van het 'cd- mité werden onmiddellijk afgelast. I De afschuwelijke brandstichting in. 1926 te j Óss, waarbij een rnöeder met haar drie jeug-1 dige kinderen omkwam, werd als een der ernstigste misdrijven beschouwd, welke daar 1 j óóit zijn gepleegd. Thans is echter aan het licht gekomen, dat in hetzelfde jaar te Oss vermoedelijk een misdrijf is gepleegd, dat in wreedheid en weerzinwekkendheid het vorige nog overtreft, en zijn weerga in de geschie- dpnis der misdadigheid hier te lande niet ge- I makkelijk zal vinden. De Koninklijke marechaussee heeft thans zóóveel aanwijzingen weten te verzamelen, dat zij tot arrestatie kón overgaan van den ongeveer 45-jarigen J. N., een fabrieksarbei der uit Oss, beter békend onder den bijnaam van den gekken Nijs. Hij wordt nietalleen verdacht van brandstichting in het huis van zijn moeder, doch er zijn ernstige verdenkin gen tegen hen), dat hij zijn oude moeder op zettelijk in de vlamirien heeft doen omkomen met het doel, zich van dé verzekeringsgel- dén irieéster te makéri: Destijds woonde op het Eugeriaaispad - te dss de ongeveer 60-jarige weduwe T. N; I&poals ter plaatse Veelal 'voorkomt, waren in het "huis véracbnièri4é:: gézirihéri "Örictergé) Ijpacht. Haar getrouwde zoon, de boverigé- noemde gekke Nijs, woonde' rrièt' zijn gëziri jtjij haar in, qn voorts waren e'ehigé vertrek-) kjen verhuurd aan eéri geschéiden man;' zekere panegraaf, die 'daar mét zijn "beidé kinderen; jpneierdak vopd. Op Zondagavond 2 Sep'ternber 1925 tegen middernacht brak plotseling brand uit in bo-i yengenoemd perceel. Het 'vuur greep met ra- zende snelheid óm zich héén en in een mini- mum van tijd brandde het woonhuis als een j fakkel. De bewoners, die zich reeds ter ruste i hadden begeven, werden door het vuur ver- j rast. Hanegraaf moest zich een uitweg door j de vlammen banen en slaagde er, met levens- gevaar in zijn kinderen in veiligheid te bren-l gen. Toen H. vernam, dat de oude vrouw zich nog i in het brandende huis bevond, snelde hij weer) naar binnen en slaagde er in het slaapvertrek, I waar de vrouw door de vlammen was opge- sloten, te bereiken. Hij duwde haar door een) opgeschoven raam naar buiten, waar haar) zoon haar de hand reikte en in veiligheid: bracht. Alle menséhen, dié zich iri het bran dende perceel' hadden bevonden, waren dus gered. Inmiddels woedde de brand met groote; hevigheid voort en iri korten tijd was de wo- "nihg in asch gelégd: Wieschetst de schrik van de ornstanders, tóen de weduwe N. verdwénén bleek te zijn.i Onmiddellijk begon men naar alle kanten te zoeken, doch zij was nergens te- vinden. Toen. het hlusschingswerk was voltooid, werden de; verkoolde resten van de ongelukkige tus schen de puinhopen van de verbrande woning gevonden. Bij het onderzoek is de oorzaak van den brand nimmer opgehelderd, terwijl men er evenmin van op de hoogte is geweest, dat het- slachtoffer gered was en daarna toch is ver-, brand. De juiste toedracht van dit afschuwe lijke drama is dan ook nooit bekend gewor den en tot nu toe heeft men steeds gedacht, .dat de vrouw door den noodlottigen samen loop van omstandigheden het brandende huis niet meer heeft kunnen verlaten. Het huis, dat aan de weduwe toebe hoorde, was met den inboedel verzekerd voor ongéveer 4000 en daar de eigena res overleden was, werd de verzekerings som aan den zoon uitbetaald, die het pand op fraaie wijze liet opbouwen. Met groote energie heeft de marechaussee de vage aanwijzingen, waarover zij dezer da gen de beschikking kreeg, uitgeplozen,Er is aan het licht gekomen, dat er ten tijde van den brand oneenigheid tusschen moeder en zoon bestond over geleend geld. Naar ver luidt, had de vrouw haar zoon, die in finan- Cieele moeilijkheden verkeerde, meermalen geld geleend en wilde hij niet terugbetalen. ■'Verschillende keeren was hierover reeds ge twist. De zoon zou door zijn moeder uit den weg te ruimen, drie vliegen in één klap te rslaan: de kwestie van 't geleende geld was uit de wereld, hij kreeg de beschikking over de verzekeringsgelden en ten overvloede had hij een levensverzekering op de oude vrouw afge sloten. Thans, 10 jaar na den brand, is N. in han- dén der politie gevallen. N.'s misdadige aanleg. In 1925 te Almkerk in militairen dienst, gaf N. reeds van zijn misdadigen aanleg blijk. Toen een der officieren hem een straf had toegediend, was hij hieroverzoo veront waardigd, dat hij zich op afdoende: - wijze wilde wreken. Tijdens den nachtdienst pas- •seerde de luiteriaht hem per fi'ets en N. schoot •hem h bout portant van* zijn'rijwiel. De offi cier werd in den nek getroffen, stortte be wusteloos 'en hevig bloedend neer en N„ meenend dat hij hem had gedood, richtte het geweer op zichzelf en schoot zich door de borst. De luitenant had zulke ernstige ver- wondingen, dat hij gedwongen was wegens in validiteit met pensioen den militairen dienst te verlaten. De dader was er evenmin goed .afgekomen. Zijn eene long was doorboord en hij heeft vele maanden in het hospitaal moe ten doorbrengen. N. blijkt zich ook aan zelfverminking te hebben schuldig gemaakt. Hij had zich bij verschillende verzekeringsmaatschappijen te gen ongevallen verzekerd en was geabonneerd op een aantal couranten en tijdschriften, waaraan een ongevallenverzekering voor de abonnees is verbonden. Toen hij zich op deze wijze geld kon verschaffen aarzelde hij niet .zich een der vingers af te hakken. Na dit, „ongeval" streek hij een vrij aanzienlijk be- drag aan verzekeringsgelden op. Toen hij in den avond van 9 September 1934 met zijn gezin afwezig was, brak er weer brand uit in zijn woning, die hij op de plek,, waar het in 1925 afgebrande huis had ge- staan, had gebouwd. De buren bemerkten vrij spoedig den brand en waarschuwden de politie. Een agent sloeg een ruit in en haalde eenige meubelstukken naar buiten. Hierop werden sporen van petroleum aangetroffen, hetgeen de politie aanleiding gaf, den bewo ner bij zijn thuiskomst te .arresteeren. Hij hield zich evenwel van den domme en opperde de veronderstelling, dat anderen het huis in brand hadden gestoken. De politie hield hem eenigen tijd in arrest, maar moest hem .ten slotte in vrijheid stellen. De oorzaak van den brand werd nooit opgehelderd en de verze keringsmaatschappij -.moest uitbetalen. De eigenaar kon zijn huis weer opbouwen en hield nog geld over. - De marechaussee heeft bij deze arresta tie een bij uitstek goede vangst gedaan. De aangehoudene heeft zjjn bijnaam te dan ken aan het feit, dat .hij, wanneer hem dit van nut kan zijn, voorgeeft piet wei bij het hoofd te zijn. De gemeentepolitie te Oss heeft Woensdag-) nacht den ,32-jarigen arbeider H. B. ^an zijnj bed gelicht en in arrest :gesteld, die verdacht} wordt van een verleden jaar gepleegde in- braak bij den slager Jansen in de Krom-| straat te Oss. Deze arrestatie geschièddé naar ^aanleiding* van uitlatingen van den beruchten T. v. B.,.; die na zijn bekentenis inzake de brandstich ting bij v. Zandvoort in 1926,- over andere za ken aan het praten is gegaan. R.. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Tezamen met T. v. B., diens broer J. v. B„ en een zekeren W. had hij zich door verbre king van een ruit toegang tot het winkelhuis verschaft. Het viertal had zich daar meester' gemaakt van een partij vleesch en een be-; drag aan geld. Reeds dadelijk viel de verden king op de beide v. B.'s en W. Tijdens eeri huiszoeking bij den laatste werd eenpartij vleesch gevonden: W. is destijds voor dit feit veroordeeld. De beide van B.'s moesten wegens gebrek; aan bewijs in vrijheid worden gesteld en dei thans gearresteerde R. bleef steeds buiten schot. De v. B.'s, die zich voor andere delic ten in arrest bevinden, zijn eveneens ovér deze zaak aan den tand gevoeld en hebben ook een volledige bekentenis afgelegd. Vanmiddag wilde dé landbouwer J. Polman) van zijn land bij de kaasfabriek te Purme- rènd, met zijn driewielige kar, beladen met mest, den Purmer Oosterweg oprijden. Daar bij is hij aangereden door een autobus van dé firma Fontijn, die uit de richting 5 .am den weg afkwam. j P. werd van de kar geslingerd en door derf autobus overreden. In ernstigen toestand is hij naar het gemeentelijke ziekenhuis te Pur-j merend gebracht, waar hij kort na aankomst aan zijn verwondingen is overleden. VERDRONKEN. Gisterenmorgen is een anderhalf jarig jon getje, zoontje van den schipper A. Smit, die met zijn schip in het Hoendiep te Gropingep ligt, in een onbewaakt oogenblik overboord geslagen en verdronken; Eenigen tijd latei- is het lijkje opgehaald. KINDERMOORD. De vacantiekamer van de Rotterdamsché rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen iri de zaak tegen de ,30-jarige Vrouw A. K. Oj, gedetineerd, die terecht heeft gestaan wegens dubbelen moord- De vrouw heeft op den zestienden April van dit jaar ten huize van den révolverdraaier J. C. K. in de Zaandijkstraat op Tuindorp Heyplaat des morgens ziph met haar tien jarig dochtertje Annie en een baby van 4 maanden in de keuken van haar woning opge sloten en gepoogd door de gaskraan open té draaien, zich met dekinderen van het leven te berooven. De twee kinderen bleken bij de thuiskomst van haar man reeds te zijn over leden, de moeder werd naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waaruit zij na negen dagen hersteld werd ontslagen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van zes maanden, met aftrek van den tijd in préventieve hechtenis doorge bracht, door te brengen in een bijzondere ge vangenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Zondag 28 Juli i Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)* 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. <U Poel. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein); Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. J. J. Bouwman, van Almelo. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk), 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. j. Bouwman Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u< Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uuC Leesdienst. Herst. Evang. Lutli Gem. (Weezenstr.), 's Morgens 10.30 uur, dienst Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, J. Luther Ramp Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkorinst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen Binnen een kwartier kunt Ga die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgens recept van Apotheker Dumorrt Uv'-W.IA I. i Twee gewonden. Donderdagmiddag reed een vrachtauto, be stuurd door v. G. uit Z., komende uit de rich- tilf Utrecht van den. .Utrechtscheweg den Bilthovenscheweg bij Bilthoven op, toen uit de tegenovergesteld^ richting een motorfiets naderde en met groote snelheid tegen den vrachtauto botste. De duorijdster werd tegen den weg geslingerd en daarbij ernstig gewone- Zij kreeg een schedelfractuur. Volgens ver kregen inlichtingen gisterenochtend in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht was haar toestand zeer ernstig. De bestuurder van de motorfiets, M. uit Den Haag, werd ernstig gewond, doch is bui ten levensgevaar. De vermoedelijke oorzaak van de aanrijding is, dat de motorbestuurder door het zonlicht verblind zou zijn geworden. De Bilthovensche politie heeft den vrachtwagen in beslag ge nomen. Remmen en stuurinrchtiing bleken in orde te zijn, zoodat de auto later is vrijge geven. De motorfiets is geheel vèrnield. Donderdagavond is brand ontstaan in het huis van S. te Obbicht. Deze brand breidde zich spoedig uit tot de boèrderij van K. Het vee en het meubilair kon in veiligheid worden gebracht. Beide boerderijen zijn totaal ver loren gegaan. De oorzaak is onbekend, De ge bouwen waren verzekerd. VERDRONKEN. Donderdagavond wilde de 33-jarige land bouwer G. J. Kraayenbrink met zijn vrouw en en een paar kennissen een bad nemen in de Kleine Wetering te Heerde. Het water daarin staat niet hooger dan een nieter. De heer I- was een 100-tal meters verder in de Wete ring gesprongen en had bet ongeluk in een modderige kuil van ongeveer 2 meter diepte te' geraken, waaruit hij zich niet meer kon bevrijden. Op zijn geroep om hulp kwamen de andere personen aanloopen en haalden den heer K. uit het water. De levensgeesten bleken toen.,echter reeds te,zijn geweken. Buitenland. Dr. Gerecke, van heb „Crimineel-biologisch instituut::, dat aan de strafgevangenis Goli- now is verbonden, heeft een omvangrijk on derzoek ingesteld naar de erfelijkheid van misdadigen aanleg. Dat onderzoek heeft ge- loopen over 164 families van beroepsmisda digers. In 80 van deze 164 gevallen heeft het resultaten opgeleverd, die van waarde zijn voor de voorbereiding van de reeds geruimen tijd aangekondigde wet „tot bescherming van het volk tegen minderwaardige nakomeling schap van erfelijk belaste misdadigers". De gevangenen, omtrent wier families dr, Gerecke gegevens heeft verzameld, waren allen meer dan zevenmaal tot vrijheidsstraf fen veroordeeld. Van de 80 misdadigers, waarover hij thans in het vakblad „Erbarzt" mededeelingen doet, hadden 32 een alcoholist, 20 een misdadiger tot Vader, 32 hadden Cen of meer broers met

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9