Buitenlandsch Overzicht. oetbal iefde wilt lozen1? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA EERSTE BLAD DINSDAG 30 JULI 1935 63ste JAARGANG Eischt BOOG Azijn! Goedkoop, maar lijn! De jodenvervolging in Duitschland. De Duitsche communisten bieden den katholieken hulp aan. e Italië's deelneming te Genéve staat nog niet vast. 2 3 3 r 7 3 Schermutseling aan ethiopische grens. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Weekabonnementen 12 et. Zondagsblad resp. f0.50, f0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 sn 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prjjs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bi) niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Italië en Abbessynië. - Telegrammen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond van Duce en Negus. Gandhi steunt Abbessynië. Engelands Defensie. Het vertrek van de Bremen. Wordt Italië wat handelbaarder? Italië schijnt toch een beetje te kalmeeren ten opzichte van Abessinië. Eerlijk gezegd, zal op het oogenblik de groote puzzle voor Mussolini deze zijn, hoe hij op fatsoenlijke wijze, zoodanig, dat de „eer", u weet wel, dat rare ding, waar de mensch zoo'n last van hebben kan, en waar zeker een dictator last van heeft, kan worden gered. De toon vah de dagbladen althans wordt kal mer, de opwinding van de laatste dagen schijnt haar hoogtepunt te hebben bereikt in de massa-demonstratie van Donderdag. De secretaris-generaal van den Volken, bond, Avenol, aldus meldt men uit Genève, heeft Zaterdag een door Mussolini ondertee- kende telegrafische mededeeling ontvangen in zake de agenda der aanstaande zitting van den Volkenbondsraad. Hoe groot de beteekenis is, die Mussolini* aan deze mededeeling hecht, blijkt uit het feit, dat hij haar zelf onderteekend heeft. Dit is namelijk de eerste maal, dat de duce zich op deze wijze tot den Volkenbond wendt. In deze mededeeling verklaart Mussolini, dat het antwoord op de vraag, of Italië aan de komende Raadszitting zal deelnemen, af hankelijk is van het antwoord, hetwelk de Abessinische regeering zal geven op de nota's, die Italië op 14 en 25 Juli tot Addis Abeba heeft gericht. Deze nota's hadden ten doel ten eerste het voornemen van Italië te bevestigen om het werk van de verzoeningscommissie binnen de grenzen van het compromis van de beide partijen te hervatten, ten tweede om van de Abessijnsche regeering te vernemen of zij van plan was zich aan dit compromis te hou den, en dienovereenkomstige instructies aan haar vertegenwoordiger had gegeven. Zondag ontving de secretaris-generaal een telegram van den Abessinischen' minister van Buitenlandsche Zaken Heroei, waaruit bleek, «lat Abessinië zijn oorspronkelijk standpunt handhaaft en wenscht, dat de Volkenbonds raad zich met het geheele Abessinisch-Itali- aansche geschil en dus ook met de grensre geling tusschen Abessinië en de Italiaansche koloniën bezighoudt. Het telegram, dat bedoeld is als antwoord op het voorstel van Mussolini om de zittingen der verzoeningscommissie voort te zetten, doch uitsluitend ter bespreking van het inci dent van Oeal-Oeal, doet thans geen beroep op artikel 15 van het Volkenbondspact, doch beroept zich op het Italiaansch-Abessinische verdrag, dat volgens dit telegram in zijn ge heel moet worden toegepast. De Abessinische regeering, aldus het tele gram, heeft er nooit in toegestemd, dat de bevoegdheden der commissie worden beperkt en acht het de taak van den Raad een oor deel uit te spreken over de met elkaar strij dige opvattingen van de taak der commissie. Italië is daarentegen van oordeel, dat de commissie daarvoor niet de noodige bevoegd heid bezit. Aangezien Mussolini in zijn laat ste nota heeft gezegd, dat hij vóór alles een antwoord van Abessinië op zijn voorstel wenscht en dit antwoord nu is gegeven, ver wacht men, dat Italië, al is het antwoord voor Rome niet bevredigend, toch zal deel nemen aan de bijeenkomst van den Volken bondsraad, althans aan de eerste zittingen. „Abessinië" kan niet mobi- liseeren", zegt de Negus. In Eritrea nog steeds koorts achtige bedrij vigheid. Abessinië intusschen houdt voet bij stuk. Naar de Daily Tele- graph uit Addis Abeba bericht, heeft de keizer van Abessinië 'n uiteen- ting gegeven van de plannen tot verdediging van zijn rijk. De aan vallers zullen voor tal van ernstige moeilijkhe den komen te staan. Abessinië zal door 7 legercorpsen worden verdedigd, die elk onder een eigen onafhankelijken aanvoerder zullen zijn gesteld. In een interview met den specialen verslag gever van het „Petit Journal" (Parijs) heeft de keizer opnieuw uiting gegeven aan zijn vredeswil en zijn vertrouwen in den Volken bond. Abessinië heeft niet gemobiliseerd, aldus de keizer, in de beteekenis, die men thans daar aan moet hechten en kan in het geheel niet mobiliseeren. Bij ons woont de boer met zijn gezin op zijn grond, die hij tegen aanvallen verdedigt, zooals ook de eigenaar van een huis zou doen. Wij hebben geen troepen ge concentreerd en geen leger verzameld. Wij hebben slechts één wensch, in vrede met onze buren te leven. Wij hopen, dat de wijsheid der staatlieden, die in Genève zullen bijeenkomen, de imperialisten zal dwingen tot eerbiediging der verdragen, opdat de souve- reiniteit van ons grondgebied gewaarborgd blijft. In geen geval willen wij ons door bom men laten beschaven. Het is juist, vervolgde de negus, dat wij oorlogsmaterieel in Europa hebben gekocht, doch hebben wij niet het recht onze politie te versterken en voor onze veiligheid te zorgen? Ons land is tweemaal zoo groot als Frank rijk en telt 12 millioen inwoners. Wij zijn het meest-ontwapende land der wereld. De keizer besloot, maarschalk Lyautey ci- teerende, met de woorden, dat men zijn kracht moet toonen, om niet gedwongen te zijn er gebruik van te maken. United Press meldt, dat in Massaua, de haven van Eritrea, nog steeds een koortsach tige bedrijvigheid heerscht. Er komen zooveel Italiaansche transportschepen aan, dat de haven te klein is en 25 schepen voor den in gang op toelating wachten. De stad gelijkt een geweldige legerkamp. In de nauwe stra- ff*; j ten liggen geweldige hoeveelheden oorlogs materieel opgestapeld, zoodat er voor de voetgangers bijna geen plaats meer overblijft Er zijn blijkbaar moeilijkheden bij de doorzen ding ontstaan. Hoe omvangrijk de voorbereidende maat regelen van Italië zijn, blijkt wel uit de vol gende cijfers: Sedert midden Februari zijn 98 Italiaansche passagiers- en 81 vrachtschepen door het Suezkanaal gevaren met 103.000 soldaten. 79000 burgers en groote hoeveelheden oor logsmaterieel. Volgens te Djiboeti ontvangen inlichtingen zijn 5000 soldaten wegens ziekte gerepatrieerd. Verder zouden in Eritrea dage lijks ongeveer 20 soldaten sterven aan de ge» volgen van zonnesteek en tropische ziekten. Uit Calcutta wordt gemeld, dat Gandhi voorgesteld heeft, dat Indië 350 millioen zal bijeen brengen om Ethiopië te steunen in den oorlog, waarmede Italië den Negus bedreigt. Naar de „Daily Telegraph" uit Calcutta bericht hebben de uitlatingen van Mussolini tegen de kleurlingen in Indië ernstige onrast veroorzaakt; het initiatief is genomen voor het vormen van een Indische Roode Krais- troep voor Ethiopië. Naar vernomen wordt zal de militaire wacht van de Britsche delegatie te Addis Abeba, welke tot nu toe uit een officier en vijf gekleurde soldaten bestond, aanzienlijk versterkt worden. Trouwens, ook in Fransch Somaliland is onrast onstaan onder de inheemsche bevol king. betreffende contractien over drie maanden zullen worden geplaatst. Engeland reor ganiseert zijn leger en vloot. De „Sunday Express" publiceert bijzonderhe den omtrent de plannen tot reorganisatie van het Engelsche leger in den loop van het volgende jaar. Ook de vloot wordt uitgebreid. Het departement van Oorlog is voornemens nieuwe strategische richtlijnen uit te werken, nieuwe uniformen, een andere methode van recruteering en nieuwe wapens in te voeren. Grootera bewegelijkheid van het leger zal het voornaamste middel zijn. Wat de plannen van de admiraliteit betreft verne :m t het blad, dat de kruisersterkte zal worden opgevoerd van 50 tot 60. De nieuwe schepen zullen van het grootste en zwaarst gepantserde type zijn. Voortst zullen vijf slagschepen gebouwd worden, terwijl de bouw van duikbooten zal worden versneld. Dé nieuwe slagschepen komen in plaats van ver ouderde schepen. Het zijn schepen van 27.500 ton met kanonnen van 37% cm. Binnenkort zullen inschrijvingen worden geopend ten be hoeve van het program van 1935. Op dit pro gram staan 3 kruisers, 1 vliegtuigmoeder- schip, 8 torpedobootjagers, 1 flottiljeleider en drie duikbooten Verwacht wordt, dat de des- \eizer Haile Selassie. Keizerin Menen van Abbessinië. Relletjes bij het vertrek te New York van de Bremen. Diplomatieke stappen van de Duitsche regeering. Bij de anti-fascistische relletjes in New-York Zaterdagmorgen aan den steiger vanwaar de „Bremen" vertrok, waarbij ook een Duit sche vlag werd afgerakt en in het water gewor pen, zijn twee politie agenten erasJg gewond en een groot aantal bur gers gekwetst. Na het vertrek van de „Bre men" begonnen de onlusten opnieuw in de straten nabij den steiger. Een groote menigte volgde de politiemannen die de arrestanten naar het politie-bupreau brachten en stelde zich voor het gebouw op. Ondanks het bevel uiteen te gaan omsingelde de menigte het bureau en eischte de vrijlating van de ge arresteerden. Er volgde een verwoed gevecht van man tegen man tusschen de politie en de communisten, waarbij rake klappen met den gummistok werden uitgedeeld. Ten slotte bemoeide de geheele buurt zich met de vechtpartij. Naar aanleiding van deze incidenten ver klaarde de waarnemende minister van buiten landsche zaken, Wilbur Carr, aan persver tegenwoordigers, dat hij het zeer betreurt, dat „twee drie personen de vlag van een land, waarmede de V. S. in vrede leven, hebben beleedigd." Het D. N. B. meldt uit Berlijn dat de Duit sche bladen alle zeer scherpe protestartike len plaatsen over den aanval op de „Bremen Men mag aannemen, dat de Duitsche re geering door haar vertegenwoordigers te New-York de details van het geval laat na gaan en indien daar termen toe worden ge vonden, nog wel iets van zich laten hooren. Een deputatie van Israëlitische vereenigin- gen in de Vereenigde Staten protesteerde bij het dept. van Staat tegen de Jodenvervolging in Duitschland en vroeg aan de Amerikaan- sche regeering „daartegen naar stem te ver heffen in naam der menschheid". Het Duitsche Nieuwsbureau (D.N.B.) meldt uit Berlijn, dat nadat in de afgeloopen we ken reeds meermalen zeer openlijk commu nisten den Katholieken Jeugdorganisaties in Duitschland aanbiedingen hadden gedaan voor een bondgenootschap en het orgaan van het Centrale Comité van de Internationale Com munistische Jeugdorganisatie in Juni deze quaestie in een artikel had behandeld, zijn thans te München pamfletten gevonden, welke, aldus het D.N.B., zoo karakteristiek en kenmerkend zijn, dat zij voor zichzelven spreken. De pamfletten bevatten den volgenden tekst: „Aan de Katholieke bevolking van Miin- chen, Tegen de onderdukking van uw geloof moet een verscherpte strijd worden gevoerd. Wij communisten, stellen u voor, ondanks het verschil van wereldbeschouwing een gemeen- schappelijken strijd voor de vrijheid van ge weten te organiseeren. Wij stellen u voor, in alle bedrijven, in alle stadsdeelen gemeenschappelijke comité's op te richten voor den strijd voor vrijheid van geloof en geweten. Wij stellen u verder voor een gemeenschap- Feuilleton 28) en Zou Thomas toegeven dat hij gelijk had, met al zijn schepen aldus achter zich te ver branden, omdat een meisje geweigerd had vertrouwen in hem te stellen, en een vader hem hardvochtig behandeld had Zou hij toegeven, dat hij beter in het verborgene kon blijven, omdat Maisie Willen opnieuw door schande getroffen zou worden, wanneer hij weer als de Hon. John Carstairs te voor schijn kwam? Het Lotus Club-schandaal was langzamerhand in den doofpot gestopt, be halve tegenover zijn eigen, vroegeren per soon, maar „kwam hq terug", dan zou dit aan de oude lastertongen ongetwijfeld nieuw voedsel geven. De couranten zouden die schunnige geschiedenis weer volledig opra kelen. Verslaggevers zouden uitgezonden worden om „schandaalcopie" op te doen, en t. z. tijd zou over de geheele wereld uitge bazuind worden, dat het meisje, dat dien be- wusten avond in zijn gezelschap verkeerde, Maisie Willen geweest was. Haar goede naam zou te grabbelen gegooid worden, voor namelijk omdat hij in eerlijke onschuld, en in een poging om haar te redden Mai sie den naam gegeven had van een beruchte lichtekooi. Neen, hij mocht het niet.doen. Maar, omdat de scherpe, z\j het ook trouwe oogen van zijn voormaligen knecht op hem gevestigd waren, verzon hij een uitvlucht en veinsde, dankbaar, dat hij zulk een goede verklaarbare reden had, om zich op te beroe pen. „De reden is, Thomas, dat ik de gelegen heid voorbij heb laten gaan, zelfs al wilde ik weer als de zoon van Lord Overton voor de wereld verschijnen. Begrijp eens goed, hoe ik er voor sta, brave kerel: ik kan niet be wijzen, dat ik John Carstairs ben. En nu is het te laat, zooals ik al gezegd heb; het tijd stip, waarop ik mijn identiteit had moeten onthullen, was dat, toen Sir Arthur Paget mij er naar vroeg, nadat ik na dat auto ongeval, tot bewustzijn gekomen was. Ieder een zou mij voor een indringer uimaken; ik zou in de gevangenis kunnen belanden Laat het rasten, Thomas, laat het rusten." „Er één manier waarop u het zou kunnen bewijzen het litteeken!" riep de voorma lige knecht opgewonden uit. „Thomas, heb je je vroeger begrip van fatsoen verloren! Denk je, dat ik zou kunnen besluiten om mij in het openbaar aan den rechter te vertoonen met naakt bovenlijf! En laten we nu eens ernstig worden," ging Huish op een anderen toon voort. „Je kunt, als je wilt, iets voor mij doen." „Of ik dat wil!" riep Thomas, de gedachte, dat hij dit niet zou willen, verontwaardigd van de hand wijzende. „Heb je op 't oogenblik veel vrijen tijd?" „Zoo tamelijk, sir; ik kan dien geheel te uwer beschikking stellen," antwoordde de ander gretig. 1 „Ik weet, dat ik je vertrouwen kan, Tho mas feitelijk ben jij de eenige man, wien ik in deze aangelegenheid mijn vertrouwen kan schenken. Ik wou, dat je zooveel moge lijk een oogje hield op sommige personen niet bepaald al hun doen en laten bespieden, begrijp je, maar alleen een oogje op hen houden." „Zijn het vijanden van u, Mr. John?" vroeg Thomas opgewonden. „Ik weet het niet. Dat wil zeggen, een van hen zou je een vijand van me kunnen noemen maar de andere is Mr. Ronald Anstra- thers, mijn neef." ..Een deugniet, sir. Ik heb den laatsten tijd schandelijke verhalen over hem gehoord; hij moet niet af te slaan zijn van dien Mr. Mee tor Wayne en die is een doortrapte schurk, als er ooit een geleefd heeft, Mr. John!" „Dat is mij ook bekend, Thomas; ik heb redenen om dat te weten. Maar, als wat je van mijn neef zegt, waar is en ik ben niet in staat om dat persoonlijk uit te visschen is de noodzakelijkheid, dat je doet wat ik je vraag, er des te dringender door geworden." „Ik beloof u, dat ik het doen zal, sir!" verzekerde Thomas ernstig. „Zeg mrj wat het is." „Tegenover het voetbalbalveld van Ken- sington ligt een hotel, De Drie Geveltoppen genaamd. Het is het eigendom van een zeke ren Willem, die zelf een gewezen beroeps voetballer is. Hij heeft een dochter, Maisie. Kun je dat alles onthouden, Thomas?" „Jawel, sir, dat kan ik best. En verder?" „Mijn neef schijnt op zeer vriendschappelij- ken voet met Miss Willen om te gaan. Ik zag hen vanmiddag op het voetbalveld in Kensington te zamen. Ik was vroeger een groot vriend van Miss Willen; ik zou haar niet graag intiemer met hem zien omgaan, wanneer hij werkelijk zoo'n ploert is... Wend al je discretie aan, maar zoodra je iets ont dekt, waarvan je vindt dat ik het behoorde te weten goed of slecht, maar dit laatste voornamelijk"kom het mij dan vertellen." „Dat zal ik doen, sir." Nu had Thomas ge raden waar de schoen wrong, en hij nam het besluit om de zaken in orde te brengen, in dien hij daartoe bij machte was. „Ik mag dus terugkomen om u nogeens te bezoeken, Mr. John?" vroeg hij, toen hrj al bij de deur was. „Zoo dikwijls je wilt, Thomas!" In de haast, liep iemand tegen hem aan. „Weet u ook of Mr. Carstairs thuis is?" Volkomen overrompeld, gaf Thomas ten antwoord: „Ja ik kom juist van hem vandaan", voordat hij besefte wat hij gezegd had. Indien Thomas Sluipej Symes beter ge kend had, zou hij zich niet verwonderd heb ben, waarom de man wegsloop, onmiddellijk nadat hij deze inlichting ontvangen had. HOOFDSTUK XIX. De m echte Jenny Williams. Sedert den wedstrijd tegen de Belton Wan- derers, waarin de nieuwe middenvoor zulke groote lauweren voor Kensington geoogst had, had Maisie Willen vele moeilijke uren doorgebracht. Vanaf het eerste oogenblik van de ver dwijning van Carstairs, had zij een wanho- pigen strijd gevoerd. Zij had den jongen man lief, maar tot loon voor die liefde, had hij haar willens en weten met den naam van een te slechter naam en faam bekende vrouw betiteld. Niets had haar dieper kun nen grieven dan dit; hij kon geen grooter vernedering op haar hoofd gestapeld hebben. Hij mocht dan niet geheel zichzelf geweest zijn, maar geen fatsoenlijk man, sprak zij voor de duizendste maal tot zichzelve, zou geweten hebben, dat er een beruchte vrouw, die zoo heet, bestond, laat staan, haar naam over zijn lippen hebben laten komen. En toch, niettegenstaande dit alles, ging pelijken strijd te organiseeren voor de bevrij ding van alle in kerkers opgesloten geeste lijken en orde-zusters, voor de bevrijding van alle anti-fascisten. Tenslotte doen wij u het voorstel weercorpsen te vormen voor de be- bescherming der anti-fascistische bevolking. De K. P. D." (Communistische partij van Duitschland). Bezittingen van Katholieke organi saties in beslag genomen. Havas meldt uit Baden-Baden De autoriteiten hebben hier de bezittingen van twee katholieke organisaties in beslag genomen, die kort tevoren ontbonden waren. Uit Berlijn wordt bericht: In de katholieke kerken te Berlijn zijn wederom geen predikaties gehouden, doch in stede daarvan zijn stukken voorgelezen uit het pauselijke orgaan Osservatore Romano, waarin het katholieke standpunt ten opzichte van het concordaat in deze uiteen wordt gezet. EEN KATHOLIEK GEBED. Moedige daad. Zondag is in alle katholieke kerken te Ber lijn een door den vicaras-generaal van het bisdom Berlijn geteekende verklaring voor gelezen Hierin wordt gezegd, dat de katho lieke kerk verscheidene keeren in de geschie denis is vervolgd. In verband met de positie van de katholieke kerk in den tegenwoordigen tijd, die eene van ontberingen wordt genoemd, geeft de vicarus- generaal order, dat tijdens eiken dienst ge beden moet worden: „Moge God de katholieke kerk in Duitschland vrijheid geven". Engelands houding onzeker. Nog steeds is het onzeker of Italië vertegen woordigd zal zijn bij de zitting van den Volken bond op Woensdag a.s. De regeering heeft haar besluit dienaangaande, indien dit reeds genomen mocht zijn (wat wel waarschijnlijk is), nog niet bekend gemaakt, en zal daar mede wel tot het laatste oogenblik wachten. Men is hier in welingelichte kringen evenwel van meening, dat Italië zijn afgevaardigden naar Genève zal sturen, doch met het voor behoud, dat, zoodra de besprekingen een bree- der terrein gaan bestrijken dan Italië ge- wenscht acht, deze vertegenwoordigers zich zullen terugtrekken. De twee telegrammen, die de Italiaansche regeering dezer dagen aan het Volkenbondssecretariaat heeft verzonden, be wijzen dit duidelijk, en bovendien is alles wat de pers in dit verband meldt voor geen tweeër lei uitleg vatbaar. Hier is het nog steeds onbekénd of En geland, of eventueel een ander land, het initiatief zal nemen om aan het verzoek van Abessinië tegemoet te komen en de geheele verhouding tusschen de beide lan den het onderwerp van de bespreking te maken. Zou dit gebeuren, dan dreigt Italië Genève den rag toe te keeren. Of de bedreiging ook ten uitvoer zal komen, is echter nog een andere zaak! Daar nog steeds niet is bekend gemaakt welke houding de Engelsche afgevaardigden zullen aannemen, is men hier eenigszins onge rust. Wij zijn dus nog steeds in de phase van af wachting, en deze zelfde enerveerende toestand zal voortduren, wanneer men te Genève wer kelijk alleen maar over de arbitragecommissie zou spreken en de behandeling der andere vraagstukken zou uitstellen. (Handelsblad). De Duitsche communisten bieden den katholieken hulp aanPafl. 1! Explosie van een bommenfabriek in Italië. Groot aantal dooden „3 Botsingen tusschen Italianen en Abessiniërs aan de Ethiopische grens Herziening van onze vliegtuigen. Ver andering van den benzinetoevoer 1 -J. In donker Amsterdam is een Chi nees, na een twistgesprek met een landgenoot, vermoordg Gisterenavond is in de Weesper Trek vaart een personen-auto te water gereden. De vijf inzittenden konden worden gered3 Bizonderheden over de Indische tour- née van Ir. Mussert Nog steeds meer arrestaties te Oss Gisteren heeft een tyfoon Formosa geteisterd en groote materieéle schade veroorzaakt Heden wordt een beslissing verwacht ter oplossing van de kabinetscrisis Italië's deelneming te Genève staat nog niet vast. Engelands houding is nog onzeker Feuilleton Buitenlandsch Overzicht Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Bvortnieuws 2 11 11 8 7 Veertig Italianen en twintig Ethiopiërs gedood. De „New York Times" verneemt uit Addis Abeba dat 40 Italianen en 20 Ethiopiërs zijn gevallen bij een grensschermutseling nabij Walkait. De Italianen waren doorgedrongen op Ethio- pisch gebied en hadden een bivak opgeslagen bij een rivier. De Ethiopiërs verlegden den stroom en dwongen zoo de Italianen het kamp op te breken; zij vielen hen vervolgens in den nacht aan. De bijzondere correspondent van de „Times" te Addis Abeba meldt, dat het bericht van de grensschermutseling tusschen Italianen en Ethiopiërs te Walkait in het N.W. van het land een week oud is. De Italianen werden ontzet door een ge motoriseerde afdeeling. Anderzijds wordt medegedeeld, dat 5700 soldaten uit Addis Abeba naar het Noorden zijn gedirigeerd, hetgeen er op wijst, dat de Ethiopiërs een nieuwen aanval verwachten. Binnenkort zullen nog 7000 man volgen. levc^6* wer\eoqt qoed duut vavV"eeU* en *P8art voor VIJF wasschen 16 cfc •V.V.SNV.Vsl Hendtliond. „Emka" Apeldoorn haar hart smartelijk naar hem uit; zoodat, toen Ranold Anstruthers als onvermoeid vrijer verscheen (zijn voornemens waren van het eerste oogenblik af maar al te duidelijk) zij glimlachte, misschien met haar oogen een massa belovende, maar toch vastbesloten om niets te geven. Want zij was degene, die er van profitee- ren zou, niet Anstruthers. Carstairs had in derdaad geen beter pleitbezorger voor zich kunnen hebben dan deze kwasterige neef van hem; juist de misselijke complimentjes en de dikopgelegde aanstellerij van dezen jonge ling, herinnerden Maisie des te levendiger aan de kerngezonde, oer-oprechte natuur van den man, wiens plaats Anstruthers beproefde in te nemen. Maar niettemin glimlachte zjj; en toen Anstruthers, wanhopig in het nauw gedre ven om de 20.000, die het meisje heette te bezitten, maar nog begeeriger naar haar per soontje zelf, een groot zelfvertrouwen begon te krijgen en haar openlijk het hof maakte, zond zij hem niet weg, hoe moeilijk het haar ook viel om hem te dulden. Want, zij was onophoudelijk aan het be proeven den jongen zot tot haar eigen doel einden aan te wenden; wanneer de geheim zinnige middenvoor van Kensington niet uit vrijen wil voor het voetlicht wenschte te ver schijnen, wanneer Jack Carstairs liever in het duister verborgen bleef en zijn identiteit weigerde te onthullen, dan zou deze neef van hem misschien wel daartoe te bewegen zijn. Hij zou er alles van weten en dit was haar eenige kans. Aldus had Anstruthers van meet af totaal geen kans, hoewel hij het zich in zijn verre gaande verwaandheid wel deugdelijk ver beeldde zelfs nadat hij, verblinde dwaas, opgemerkt had, dat het meisje altijd beproef de om het gesprek af te leiden van zijn per soon, en het op zijn neef te brengen dien gehaten neef, die tusschen hem en een groot vermogen in stond. „Carstairs," zei hij op een keer, „heeft totaal afgedaan; ik behoef me om hem niet te bekommeren en jij evenmin je zult hem nooit terugzien! Ik zou zoo dolgraag, dat je nu aan mij dacht, Maisie „Miss Willen, als u verzoeken mag." De terechtwijzing werd met een nijdig gebaar aanvaard, en hij deed een poging om haar hand vast te houden. Maar zij onhield hem deze ook, en toen hij kort daarna De Drie Geveltoppen verliet, had het meisje zelve zijn zinnen zoodanig gestreeld, dat het oorspron kelijke lokaas haar kapitaaltje geheel door hem vergeten was. Hij was bereid om datgene wat hem van zijn lage ziel nog over bleef, te verkwanselen, om haar in zijn be zit te krijgen. En zelfs nog méér; hij was bereid tot iedere misdaad, die zijn leidsman, Hector Wayne, mocht voorstellen iedere misdaad als hij maar niet als de dader ont dekt werd. In huis teruggekeerd, loosde Maisie een zucht. Hij verachtte zichzelve, omdat zij zulk een rol speelde. Zelfs de gedachte, dat de omstandigheden haar die opdrongen, dat zij zich ter wille van haar liefde een offer ge troostte, schonk haar nu geen verlichting. Zij had de vernedering van Anstruthers' ver liefde praatjes nu veertien dagen moeten verduren, avond na avond, en nog was zij niets wjjzer geworden! Anstruthers had zich niets laten ontvallen, waarop zij eenigszins kon voortbouwen. Te dien opzichte was hjj altijd halsstarrig en slecht te spreken ge weest. Hij weigerde om zijn neef in het ge sprek te betrekken, en herhaalde maar steeds de eentonige woorden: „Hij is weg! Waar heen? Dat weet geen sterveling!" (Wordt vervolgd.),

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1