Callantsoog. Texel. 't Zand. Breezand Schagen. Sport AtfdeÜch Kwestie Biersteker-Nationaal Herstel. Het keurcorps dames in actie. Land-' T uinbouwnieuws! Verplichting voor den melkhandel. H.R.C II-Helder II 5-1. temperatuur, die onder de bekkens heerschte. Voorloopige conclusies. Naast de positieve conclusie omtrent de strooming der magmalagen is uit de gegevens voorloopig de conclusie te trekken, dat de onloochenbare overeenkomst, welke bestaat tusschen fauna, flora en geologie van Zuid- Af rika, Australië en Zuid-Amerika, niet ver klaard moeten worden door een van elkaar afdrijven dezer continenten, een theorie die veel aanhang heeft gevonden maar door een wegzakken van de verbindende aardkorst, waarvan het Zuidpoolgebied nog als een overblijfsel zou zijn te beschouwen. Waar de heer Biersteker gastvrijheid aan de Redactie van de Heldersche Courant heeft gevraagd en verkregen, om volgens zijn in zicht, particuliere correspondentie te publi- ceeren en daarmede het Heldersche publiek z.g. volledig op de hoogte te stellen, meenen wij eveneens diezelfde gastvrijheid te mogen vragen om, waar de heer Biersteker niet vol ledig het publiek heeft ingelicht, daarop thans een aanvulling te moeten geven. Bij ons rijst direct de vraag, waarom pu bliceerde de heer Biersteker niet volledig zijn schrijven van 17 Juni 1935, gericht aan den Voorzitter van het Verbond voor Nationaal Herstel, afd. Den Helder, den heer Uithol? Wellicht liet hij zulks achterwege omdat dan zijn insinuaties in zijn schrijven van den 24en Juli j.1. tot in de werkelijkheid teruggebracht zouden worden. Volledigheidshalve zullen wij het schrijven van den heer Biersteker publiceeren. Hoewel wij in principe niet veel voelen particuliere correspondentie aan het openbaar prijs te ge ven, thans meenen wij daarop een uitzonde ring te moeten maken, opdat het publiek zelf een oordeel kan vellen. Het bewuste schrijven van den heer Bier steker luidt alsvolgt: Den Helder, 17 Juni 1935. Den heer A. Uithol, Voorzitter van de afd. Den Helder van „Nationaal Herstel. Mijnheer, Naar aanleiding van het door Uw be stuur uwer afdeeling verspreide strooibil jet en de daarin aan mijn adres geuite be schuldigingen, wil ik voorstellen zoowel uwe als mijne houding bij de gevoerde onderhandelingen te laten beoordeelen door een eereraad. Uitgemaakt zal dan kunnen worden wie onzer, gij of ik, daarbij een minderwaardige houding heeft ingenomen. Ten bewijze, dat mijnerzijds "geen partij digheid bij dit onderzoek wordt gevreesd, wil ik als beoordeelaar voorstellen, een der leden van het Hoofdbestuur van „Nationaal Herstel", Zijne Excellentie Generaal G. J. Snijders of gep. Kapitein ter zee F. J. Heeris. Uwerzijds kunt ge desgewenscht nog een of twee onpartijdige personen daarvoor voorstellen. De voorwaarden voor het onderzoek zou ik geheel willen overlaten aan den eere raad, alleen zou bepaald kunnen worden, dat gehoord zullen worden alle personen, die bij de onderhandelingen zijn tegenwoor dig geweest. Gaarne zie ik uw spoedig bericht tege moet, in afwachting, (get.) W. Biersteker. Door ons afd-Bestuur werd het navolgende antwoord aan den heer Biersteker gezonden: Mijnheer. Op onze laatste gehouden bestuursverga dering is Uw schrijven van den 17en -Juni j.1. gericht aan den Voorzitter van de af deeling „Den Helder" van het Verbond voor Nationaal Herstel, in behandeling ge nomen, en in antwoord daarop deelen wij U mede, dat ons Bestuur geen termen aan wezig acht om aan Uw verzoek gevolg te geven. Namens het Bestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel, afd. Den Helder. Waar wij in dit schrijven onze meening ten opzichte van den heer B. hebben uiteenge zet, bleek ons nader, dat de heer B. zulks niet wilde begrijpen en de zaak moedwillig is gaan verwarren door er een persoonlijke zaak van te maken. Waarop de heer Biersteker een insinueerend schrijven richtte aan den heer Uithol, waarin hij blijk gaf geen zaken van personen te kunnen onderscheiden. Wij hebben evenwel den heer Biersteker in ant woord daarop het volgende schrijven gezon den: Den Helder 29 Juli 1935. Verbond voor Nationaal Herstel afdeeling „Den Helder". Aan den Heer W. Biersteker, Prins Hendriklaan 5, Den Helder. Mijnheer. Hierbij hebben wij de eer U mede te deelen, dat in onze bestuursvergadering van den 26en Juli j.1. Uw schrijven van den 24en Juli 1935, door U gepubliceerd in de Heldersche Courant van den 25en Juli j.1. werd besproken. Het heeft ons buitenge woon getroffen, dat Uw schrijven van den 17en Juni j.1. niet door U werd gepubli ceerd, omdat daaruit overduidelijk blijkt, dat U reageert op het door het afdeelings- bestuur van Nationaal Herstel uitgegeven strooibiljet. Thans tracht U er een persoon lijke kwestie van te maken, wat geheel on juist is. Met nadruk willen wij hier nogeens vast leggen, dat de heer Uithol, als één der of- ficieele vertegenwoordigers van het afdee- lingsbestuur van Nationaal Herstel? de onderhandelingen met Uw groep voerde, en dat wij derhalve voor de daaruit voort vloeiende consequenties de volle verant woording dragen. Waar U blijk heeft gegeven, dat U zich nog niet op het niveau kan stellen zaken van personen te kunnen onderscheiden, dee len wij U mede, dat verdere corresponden tie over deze gelegenheid met U door ons bestuur als onvruchtbaar wordt geacht. Ten vervolge op de door U gepubliceerde brieven, wordt volledigheidshalve dit schrij ven met Uw brief van den 17en Juni j.1. welke U abusievelijk verzuimde te publicee ren, thans in de Heldersche Courant ge plaatst, waardoor een beter geheel wordt verkregen. Ten slotte verwijzen wij naar ons schrij ven van den 17en Juli j.1. waarin ons stand punt ten opzichte van U, voldoende wordt weergegeven Inmiddels verblijven wij, met verschuldigde gevoelens. Namens het Bestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel, afdeeling „Den Helder". get. A. Uithol Voorzitter, get. Th. P. Stam, w.nd secr. Geachte Redactie, door het Bestuur van de afd. van het Verbond voor Nationaal Herstel wordt deze aangelegenheid als afgedaan be schouwd en sluiten wij hiermede de discussie en onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Het Bestuur van de afd. Den Helder van het Verbond voor Nationaal Herstel. Gymnastiekdemonstratie te Cal lantsoog. Zaterdagavond j.1. vond onder auspiciën van de Vereeniging Voor Vreemdelingenver keer op het Sportterrein een gymnastiek demonstratie plaats. Medewerking werd verleend door verschil lende vereenigingen uit den omtrek, n.1. „Olympia" (Wieringerwaard), „U.D.I.W.I.K." (Dirkshorn), „Sparta" (Winkel) en „Lycur- gus" (Schagen) en het Dames-Keurcorps van het Kon. Ned. Gymn. Verbond, waarin o.a. medewerkte onze nationale kampioene mej. W. Wolzak. De algemeene leiding berustte bij den heer S. Keesman te Schagen. Het Dames-Keurcorps stond onder leiding van den heer G. Kleerekoper te Amsterdam. Na een kort openingswoord door den V.V.V. voorzitter, den heer P. Vos, ving de demonstratie aan met den opmarsch van alle deelnemers. Na het brengen van Óen vaandelgroet wer den door een zestal dames van „Olympia" knotsoefeningen uitgevoerd, welke veel bijval oogstten. Hierna trad het Keurcorps aan om eendemonstratie brugturnen te geven. Met groote aandacht werden deze oefeningen ge volgd en een luid applaus was de belooning voor dit keurige werk. Alle deelneemsters voerden vervolgens de Bónds-Vrije Oefeningen K.N.G.V. 1935—'36 uit onder leiding van den beer Keesman. Het was een prachtig schouwspel al die turnsters, keurig in de maat, de oefeningen te zien af werken. Een drietal keurturnsters voerde nu eenige persoonlijke vrije oefeningen uit, waarna het geheele keurcorps ringturnen demonstreerde. Dit was zeker één der mooiste nummers. Het was een lust te zien, hoe de dames, schijnbaar zonder de minste moeite, de inge wikkelde „stunts" uitvoerden. Een daverend applaus was hun belooning. Een vijftal dames van „Sparta" voerde een rhythmische dans (Rozenkrans) uit. In het felle licht van een schijnwerper maakte deze dans een zeer aardig effect en slaagde schit terend. De rest van de demonstratie werd bij kunstlicht gegeven. De keurturnsters ver zorgden tot slot vqtn hun optreden een de monstratie paardspringen, terwijl tot besluit de heeren van de diferse vereenigingen een demonstratie rektumen .ten beste gaven. Ook zij bewezen met het turnen goed bekend te zijn. Schijnbaar voelen zij zich aan de hoogrek even veilig als op den beganen grond. Met luid applaus werd hun werk gewaardeerd. De heer Vos noemde in zijn slotwoord de demonstratie zeer geslaagd. Spreker bedank te allen voor hun belangelooze medewerking, in het bijzonder de heeren Kleerekooper en Keesman voor hun voorbereidend en leidend werk. De vereenigingen kregen vervolgens een herinneringsmedaille in ontvangst te ne men, terwijl den dames-keurtunrsters een persoonlijke herinneringsmedaille werd aan geboden. Met een gezellig openluchtbal werd deze schitterend geslaagde avond besloten. De op komst van het publiek had grooter kunnen zijn, hoewel, gezien het gure weer, men niet had te klagen, STRANDFEEST. Zondag 4 Aug. a.s, zal bij goed weer het groote jaarljjksche strandfeest worden ge houden. Het feest bestaat uit een wedstrijd in het maken van zandfiguren. Evenals verleden jaar, wordt er weer op een groote deelname gerekend. DE KONINGINNEDAG. Op 26 dezer is, op een daartoe belegde ver gadering, een comité opgericht, hetwelk festi viteiten op den a.s. Koninginnedag organi seert. Door een 8-tal jongedames zullen in ver band met de financieele zijde dezer zaak, eerstdaags lijsten ter inteekening bij de bur gerij worden aangeboden. We vernamen, dat het in de bedoeling ligt, om op 31 Aug. a.s. voormiddags kinder- en des namiddags volksspelen te houden, terwijl verder in den loop van den middag een ge- costumeerde voetbalwedstrijd zal worden ge houden. De feesten zullen plaats vinden op het voet balveld alhier, 's Avonds prijsuitreiking en bal bij den heer Wit. ORANJEFEEST. Het bestuur van de Oranjevereeniging heeft besloten, ook dit jaar weer het Oranjefeest te vieren. Op welke wijze dit zal geschieden, wordt eerst vastgesteld als men weet, hoeveel geld voor het feest beschikbaar is. Mej. M. Timmerman alhier is aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam ge slaagd voor het diploma huihoudkundige. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. De heer Ir. J. E. Muntinga alhier is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot leeraar aan de R.L.W.S. HET NATUURMONUMENT DR. J. P. THIJSSE. Zaterdag ontving de heer S. Dijksen alhier bericht, dat door het huldiging-comité van Dr. J. P. Thijsse, zijn landerijen nabg Dijk- manshuijzen (ongeveer 15 H.A. land en wa ter) voor de gevraagde som zijn aanvaard. Deze 15 H.A. zullen het nieuwe Natuurmonu ment in onze gemeente vormen. AUTO-ONGEVAL. Een schilder van elders werkzaam aan het clubhuis „Nederl. Californië" wilde Zondagmorgen in de bocht bij Buitenkist uitwijken en vaart verminderen om een fiet ser te laten passeeren, hij trapte daardoor op de verkeerde pedaal, waardoor de auto met groote vaart tegen een boom opreed. De bestuurder kwam er bij deze botsing met een lichte verwonding af, de auto liep echter heel wat averij op. IJSWAGEN OMVER. Een ijsco-wagen van den heer Boon waar mede de venter Z. zich Zondag in de Binnen- burg bevond, geraakte daar op de ongelijke straat omver; vrijwel geheel ging de inhoud verloren. Cocksdorp. WEDEROM KON HET STRANDFEEST NIET DOORGAAN. Ook Zondag kon het aangekondigde strand-! feest achter den Vuurtoren wegens het on gunstig weder niet doorgaan. JUIST TE LAAT. Zondagavond arriveerde aan de Haven tq Oudeschild een zeer groote groep jongelieden; die een week op Texel had doorgebracht. Het gezelschap was blijkbaar hoogst voldaan over het verblijf en kwam luid zingende op de Haven aan; eensklaps verstomde echter hel; gezang en men ontdekte allerwege ontstelde gezichten. Het voornemen bestond n.1. om met de boot, die te 17.20 Texel verlaat, te ver trekken en het bleek, dat deze juist 3 minuten vertrokken was. Daar men van verre kwam; kon niet gewacht worden tot den laatsten bootdienst. Het s.s. „Texelstroom" bracht daarom de laatkomers naar Den Helder. Of men den trein nog heeft kunnen halen is onS niet bekend, doch vermoedelijk was deze ook reeds vertrokken bij hun aankomst en zullen autobussen de jongelui wel naar huis hebbel) moeten vervoeren. I MAKKTOVERZICHT. Ook Maandag was de vee-aanvoer (vooral lammeren) 'nog groot. De wolvee-prijzen blij ven echter laag. Voor lammeren werd gemid deld niet meer dan 5.25 per stuk betaald; de beste brachten 7.op. Magere schapen deden gemiddeld 9, vette tot 16 p. stuk. Nuchtere kalveren waren er weinig; de prijs liep om de 6.50; vette kalveren brachteij ten hoogste 35 op; er stond een drietal niet te beste melkkoeien aan de markt; de prijzen bleven beneden de 100. Biggen werden (ondanks de goede prijzen j niet aangevoerd; voor slachtvarkens op dé boerderij werden eveneens goede prijzen bej- taald: 19 A 19% cent per pond. De eierenprijzen aan de veiling zijn wedef aanmerkelijk gestegen; de middenprijs (gi mengd van 60 kg) liep om de 3.25 per 1 stuks. BURGERLIJKE STAND van 27 tot en met 29 Juli 1935. GEBOREN: Gelein, z.v. Lammert Blom en Janna Catharina Jansen; Theresia Maria, d.vj Willem Cornelis de Graaf en Anna Marga- retha van Heerwaarden; Geertruida Hen- drica, d.v. Cornelis Pieter Karsman en Tetjè Bruin. POLITIE. i Gevonden: 1 contact-sleuteltje, 1 sleu? tel, 1 portemonnaie en 1 ceintuur. e n ONZE EIERENEXPORT BEDREIGD. Bericht wordt dat deze week aan den export! van eieren wederom een slag toegebracht is; De Engelsche regeering wil den import van) eieren beperken en het is niet meer mogelijk! den export dien wij tot nu toe in 1935 hadden, te handhaven. Gedurende Augustus zullen de importen van Nederlandsche eieren in Enge land niet grooter mogen zijn dan in Augustus! 1934, d.w.z. dat de exporten weer tot het laatste niveau worden teruggebracht, terwijl' wij juist bezig waren weer het niveau te be reiken van voor de periode, toen Engeland den gouden standaard losliet. Door dit besluit van de Engelsche regeering wordt de import uit ons land tot ongeveer een: kwart teruggebracht. Dit is niet alleen eenj bijzonder zware tegenslag voor de exporteurs, doch evenzeer voor de geheele Nederlandsche pluimveehouderij. i NEDERLANDSCHE ZUIVELCENTRALE. I Bij beschikking van den Minister van Eco-| nomische Zaken d.d. 19 Juli 1935 No. 9710) Afd. L. e. A. is bepaald, dat met ingang van 1 September 1935 het vervoeren, verhandelen; of afleveren van boter zonder merk slechts mag geschieden in eenheden van ten hoogste 1 kg en tot een hoeveelheid van ten hoog3te 1 kg, behalve in die gebieden, waar reeds ver der strekkende beperkende bepalingen te dien aanzien gelden. Aangezien thans nog genoem de hoeveelheid 5 kg bedraagt, zal ten gevolge van deze wijziging met ingang van 1 Septem-j ber a.s. een grooter aantal personen dan tot dusver het geval was, verplicht zijn ompak-i merken te gebruiken. In verband hiermede vestigt de Nederland-j sche Zuivelcomité er de aandacht van belang- hebbenden op, dat merken slechts door haar, verstrekt worden aan georganiseerden, welke, zijn toegelaten tot de groep Boterproducenten of tot de groep Boterompakkers. Het verdient derhalve aanbeveling, dat be langhebbenden ten spoedigste een verzoek tot de Nederlandsche Zuivelcentrale richten om te worden erkend als georganiseerde en te wor- den toegelaten tot de groep Boterproducenten en Boterompakkers, opdat zij niet na 1 Sep tember a.s. stagnatie in hun bedrijf zullen ondervinden. De aanvragen zullen in volgorde van binnen komst worden behandeld. a De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer een brief gericht ter uitvoering van art. 38 der Landbouw-Crisis- wet 1933, houdende mededeeling van de vast stelling van Koninklijke besluiten tot uitvoe ring en toepassing van eenige artikelen van genoemde wet en ten geleide van de op die besluiten betrekking hebbende toelichtingen. Aan de toelichtingen van twee dezer beslui ten is ontleend: Crisis-Melkbesluit 1935: De aandacht wordt er op gevestigd, dat de onderhavige crisisregeling mede is dienstbaar gemaakt aan de verbetering van de qualiteit van de in consumptie gebrachte melk, waartoe aan melkvergunninghouders verscheidene ver plichtingen zijn opgelegd. Het zijn deze ver plichtingen, welke voor den Nederlandschen melkhandel, met name van dien in en om de groote stedgn in het westen des lands, van een beteekenis zijn, welke ver boven den oogen- blikkeljjken nood der crisis uitreikt. INSECTENBESTRIJBING. Het zomersche jaargetijde, dat ons allen zoo veel schoons en sterkends biedt, is een keerzijde van de medaille! ook de tijd van de muggen en vliegen, van motten en mieren en van duizend andere insecten en spinnen, sommige zoo weinig bemind, dat hun naam in gezelschap nauwelijks genoemd mag worden. In huizen, gebouwen, stallen, in tuinen en boomgaarden, op den akker en in het bosch, veroorzaken insecten en hun larven telken jare een schade, die veilig op enkele millioe- nen geschat mag worden. De bestrijding van schadelijke insecten heeft dan ook allerwege de aandacht: niet alleen in land- en tuinbouw wordt op dit gebied goed werk gepresteerd, maar ook de insecten, die „in de beste families voorkomen worden tegenwoordig meer dan vroeger met hand en tand bestreden. Vliegen en muggen, motten en mieren, stof- lu 'kken en .allooze andere soorten schadelijke en onhygiënische insecten zij alle vormen een bron van ergernis en zijn vuak de verstoorders van onze gemoedsrust. Ook het gevaar, dat zij voor een mensch vormen is zeker niet gering te noemen. Vlie gen b.v. zijn veelal overbrengers van ziekten als dysenterie, cholera, tuberculose, lepra enz. De mug. d.wjz het wijfje, want alleen dit steekt, veroorzaakt bulten en builen die voor al bij kinderen licht ontstoken raken. Eén lid van de muggenfamilie de anopheles maculi- pennis, is bovendien de overbrenger bij uitstek van de malaria. De mot is ook al een insect, dat zich niet bepaald in de vriendschap van de huisvrouw mag verheugen. De schade, die deze onaangename diertjes aanrichten, is weliswaar zuiver materieel, maar dan ook zeer belangrijk. Het schijnt dat er momenteel in sommige deelen van ons land een ware mot- tenplaag heerscht en de gevolgen hiervan heeft menige huisvrouw reeds in kleeding, tapijten en meubilair moeten ontdekken. De vliegende motvlindertjes, waar iedereen op jaagt, zijn echter vrij onschadelijk. De boosdoeners zijn juist de larven, die niet zoo gemakkelijk te vinden zijn en rustig verborgen in de plooien van kleeren of in bekleeding van stoelen zich te goed doen aan wol, bont of katoenen dra den, enz. en zelfs paardenharen doorbijten. Men heeft wel eens beweerd, dat één mot met zijn nakomelingschap in één jaar 46 KG wol kon consumeeren! Het ligt voor de hand, dat de huisvrouw al het mogelijke doet om deze gevaarlijke, las tige en schadelijke insecten kwijt te raken en een middel, dat vooral de laatste jaren bij de bestrijding van insecten wordt toegepast <s de vloeibare insecticide, welke door middel van een speciaal daarvoor geconstrueerde spuit wordt verstoven. Deze insecticiden bevatten een speciaal gif, pyrethrum genaamd, hetwelk absoluut doodelijk werkt voor alle insecten, doch volkomen onschadelijk is voor menschen en warmbloedige dieren. Een goede insecti cide d.w.z. een, die afdoende werkt, is tame lijk duur, hetgeen zijn oorzaak vindt in de be- thrum die aan de markt is. De goedkoopere soorten insecticiden bevatten öf te weinig pyrethrum of een ander gif, dat voor mensch en huisdier niet onschadelijk is en het gebruik daarvan moet daarom worden ontraden. Het is misschien niet ondienstig voor onze lezers eens te herhalen wat 2 bekende' voor vechters van de malaria-bestrijding, Profes sor Swellengrebel en Dr. N-kamp in het Ne- derlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde van 26 Mei 1934 schreven: „Aan deze nieuwe en zwaardere eischen, verbonden aan anopheles vernietiging in hui zen voldeden de insectendoodende vloeistof fen, die sinds 1924 in ons land meer bekend heid verkregen onder de namen Shelltox, Floyosan, Flit en vele andere. Ze hebben allen dit gemeen, dat men ze met hand pompjes tot een uiterst fijnen droppelnevel verstuift en aldus de zittende of vliegende muggen oogenblikkelijk mee neerschiet. Deze insecticiden geven geen vlekken, maken het huisraad niet nat en hebben een niet zeer onaangenamen geur. en Ieder, die in den afgeloopen zomer in den nieuwen Wieringermeerpolder den strijd met Sheltox tegen anopheles (malariamuggen) meemaakte, zal den grooten vooruitgang er kennen, in het bezit van dit en dergelijke middelen gelegen. Daar was nu een bevol king, opgeschrikt door een paar malariage- vallen, die als één man de Shelltoxspuit greep, in weinige dagen de geheele plaatse lijke anopheles-fauna vermoordde en de in dringers weer toeliet, toen het alarm loos bleek te zijn." De insectenspuit geregeld hanteeren in het geneele huis, is dan ook hét middel om de „Hollandsche zindelijkheid" aan te vullen en om de schade en overlast en ziekte tegen te gaan, waarmede millioenen insecten ons voortdurend bedreigen! VROEG OOGSTEN IN DE WIERINGER MEER. In de Wieringermeer is men reeds bezig met het zichten en de zelfbinders zijn reeds aan het werk, terwijl nog duizenden hooimij ten. op het land staan. In een tuintje van heer Jannega staat thans een tabaksplant in bloei. De plant doet het buitengewoon goed. Wel mag dus van een vroegen oogst worden gesproken. NIEUWE BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Heden wordt door den Bouwkundigen Dienst van de Wieringermeer-directie te Alkmaar aanbesteed de bouw van 34 boer derijen, welke in den Wieringermeerpolder zullen moeten verrijzen. De nieuwe boerde rijen zullen in 3 types worden gebouwd, waarvan elk type zal afwijken van de tot dusverre in den polder reeds gebouwde boer derijen. CONFLICT „WIERINGERMEERPOLDER". Verzoenende stemming. De Middenstandsvereeniging in de Wierin germeer deelt, in verband met het gerezen conflict met de directie van den Wieringer meerpolder, thans mede, dat de ingestelde contact-commissie op den dag dat de Midden standsactie zou aanvangen erin slaagde een meer verzoenende stemming te scheppen. Als gevolg hiervan heeft de Middenstand in de Wieringermeer vertrouwen gekregen in de goede bedoelingen van de directie en heeft besloten, zoo mogelijk voorgoed, doch in ieder geval tot 1 Augustus, van elke actie tegen de directie af te zien en te streven naar een samenwerking met deze directie tot ver betering van den toestand. DE TWEEDE H.R.C.HELDER-DAG. Racing wint in „straight sets". De resultaten van den tweeden HRC Helder-sportdag waren: HRC 3—Helder 3 5—3. HRC aHelaer a 42. HRC 2—Helder 2 51. Door ook de laatste drie wedstrijden te winnen heeft de Heldersche Racing Club zich onbetwist de sterkste getoond. Ook de cijfers laten te dien opzichte geen twijfel. De Racers hoeven zich dus geen zorgen te maken over de toekomst, want zij hebben materiaal ge noeg, ook onder de jeugd, die de vereeniging nog ver zal kunnen brengen. De wedstrijd tusschen de derde elftallen leverde een inte ressanten strijd op. Het krachtsverschil was niet groot, doch juist zóó, dat de overwinning bij de iets sterkere kwam. De adspiranten- wedstrijd leverde de verwachte Racing-over- winning op, na ik wij ls mooi voetbal. De wedstrijd 's avonds stelde teleur door het beneden haar vorm blijven van Helder 2, dat geen schaduw was van enkele weken ge leden, toen zij V est-Frisia 2 en ZFC 2 sloeg. Anderzijds een compliment aan de reserve- Racers. Zij hebben ervoor gezorgd, dat de wedstrijd het aanzien waard bleef, want de kalme wedstrijd werd door hen op uitsteken de wijze gespeeld. Meh zie daarvoor het ver slag. Een klasse verschil. De laatste wedstrijd van de serie HRC Helder-ontmoetingen, die tusschen de eerste reserve-eltfallen van rood-wit en wit-zwart, is geëindigd in een éclatante zege voor de rooden. Gesproken mag worden van een in alle opzichten zeer verdiende overwinning. Inderdaad er was een klasse verschil. In bal behandeling en samenspel, techniek en tac tiek, waren de roodjes beslist beter. Het spel van de winnaars van den Rauch- beker stak daar wel sterk tegen af. Een de fensief spel, dat dikwijls zoo weinig £lf en berekend was, dat het menigmaal een onbe twist gevaar voor den eigen doelverdediger v/as. De middenlinie was geen schakel tus schen aanval en verdediging, hoewel z^j na tuurlijk door het sterke tegenspel bijna steeds de grootste aandacht aan haar verdedigende taak moest schenken. Was dht nu maar in orde geweest, dan zou het nog gaan, maar ook daar ontbr~' veel aan. vooral inzake het positiekiézen is er vóór den trainer nog zeer veel werk. De voorhoede had individueel een paar aardige spelers in den rechtsbinnen en den middenvoor, maar als linie zat er weinig verband in. Kluft was de meest opvallende speler, die inzonderheid na rust veel goed werk verricht heeft. 1 Als we de match in' het kort karakterisee- ren, zouden we kunnen volstaan door te zeggen, dat een technisch goed onderlegd elftal een zwakkere tegenstander een flink lesje gegeven heeft. Sportief stonn deze w edstryd op een hoo- ger plan dan die tusschen de eerste elftallen. De heer Augustein had het daarom niet al te moeilijk en liet van zijn kant nog wel eens een overtreding passeeren. Overigens niets dan lof voor zijn optreden i:. deze ontmoeting. Precies op tjjd werd begonnen en reeds direct werd Helder, door foutief terugspelen, een corner toegewezen. De eerste 10 min. zien we niets bijzonders, dan alleen dat het samenspel bij Racing beter verzorgd is, want Zymni is daarin werkelijk goed. Een pass van hem wordt door den rechtsbuiten goed begrepen, maar diens harde schuiver is iets te scherp. Daarna wordt de thuisclub geleide lijk sterker; de middenlinie speelt een pracht partij en niet lang daarna is het een strijd van een sterk aanvallend HRC, dat fraai combi neert en attaqueert en Helder geheel op haar helft houdt, waar de witten zich wel tot het uiterste inspannen, maar aan alles is te zien dat men tegen een overmacht speelt. Het weg werken is slordig en ondoordacht; alleen Evers en Kluft maken hierop een uitzonde ring. Het is maar goed, dat het R-binnentrio niet genoeg doorzet, anders was reeds spoe dig de leiding veroverd. Thans gebeurde dat na 17 min. spelen door den rechtsbuiten, die den bal in het doel liep. Door een blunder in de H-verd., krijgt de linksbinnen een mooie kans, doch hij schiet naast. Reinders plaatst den bal een paar maal in het zijnet. Keeper Kenter mag var geluk spreken als hij na uit- geloopen te zijn, de bal over zich heen ziet gaan, net over de lat! Even later, na nog geen half uur spelen, loopt hij weer uit, waarna de linksbinnen van R. den bal over hem heen speelt en scoort (20). Er komt een wijzi ging in het Helder-team, zonder dat dat veel verandering brengt. Zymni schiet in volle ren naast en een nieuw doelpunt wordt geannu leerd. Na 37 min. spelen veroorzaakt de Wijn onnoodig corner, die het even voor het roode doel doet spannen. Dan krijgt Helder de eerste werkelijk serieuze scoorkans ris de linksbui ten op een voerze» van rechts snel toeloopt, doch alleen de keeper voor zich, schiet hij nog naast. Evers breekt daarna alleen door, doch de bal gaat over de lat, Het spelverloop na rust is niet zóó eenzij dig geweest; wel had ook nu R. het beste van het spel, maar de Helder-vporhoede was nu veel meer actief dan in de le helft. Reeds di rect van de aftrap loste Kil jan een laag schot wat Prins, door zich te laten vallen, nog net meester wist te blijven. Aan de anderen kant passeert R's lim sbuiten goed, loopt naar bin nen cn schiet in Kenter gebruikt zijn voet zeer gewaagd! en etourneert. Het Helder- doelgebied is dan weer het tooneel van eenige bewogen momenten, waaraan Kluft een einde maakt door den bal corner -e trappen. Na 18 min. spelen brengt een hoekschop op het R-- doel de gemoederen even in beweging, maar het gevaar wordt gekeerd. Geervliet, van Til, de Wijn c.s. zijn stuk voor stuk beter dan hun Helder-collega's. Ze kijken beter uit en zijn veel zuiverder met wegwerken. Dat valt nu pas goed op. Alleen Kluft, die nu overal te vinden is, redt wat er te redden is, hoewel hij niet kan verhinderen, dat na 24 min. spelen juist na een gelijkopgaand spel, R. den stand op 30 brengt; 5 minuten later wordt de voorsprong zelfs 40! Een mooi doelpunt, kalm en zuiver op oen hoek gericht. Als Backhaus den bal goec. toegespeeld krijgt, kan Prins niet anders doen, dan het leder corner stompen, Evers weet ten leste toen, door goed werk van Kluft, met een schuin schot een mooi tegenpunt te maken. Het spel was intusschen veel kalmer geworden; dat van HRC was mooi en beheerscht, vooral het centerspel, waar de Helder-verdedigers maar niet het goede recept op wisten te vinden. Na het tegenpunt van Helder moesten er nog 5 min. gespeeld worden, waarin de Ra- cing-voorhoede zich nog even geducht liet gel den. Hoog opsprmgena zien we den ll.-keeper den bal uit zijn doel houden, haai in de aller laatste minuut kon hij het edtr niet goed on der controle krijgen. Hij verlies het en Zymni deed de rest. Aldus floot Augustein met een 51 overwinning van HRC H het einde van dezen niet druk bezochten wedstr.d. SLOTVERGADERING COMITÉ „HELDERSCH ELFTAL—STORMVOGELS" Gisterenavond kwamen de deeluitmakers van bovengenoemd comité,- de heeren P. Th. Luyckx, voorzitter, P. van Wensen, secreta ris, J. L. Goet'knecht en J. Thyssen, leden, voor de laatste maal bijéén /oor het vaststel len van de afrekening, zooals die was opge maakt door der heer Luyckx. De afrekening van inkomsten en uitgaven werd volkomen in orde bevonden; er was nog een batig saldo van even over de 10.welk bedrag aan het Dorus Rijki rsfonus overgemaakt zal wor den. Zoodat dit fonds in totaal het respecta bele bedrag van 360.als resultaat van den voetbalwedstrijd Heldersch elftal —Storm vogels ontvangen heeft Geen wonder, dat het bestuur daar erg mee ingenomen was, zooals ook moge blijken, uit het schrijven van den voorzitter en den secretaris-penningmeester, dat hier volgt: „Namens het Hoofdbestuur van het „Dorus Rijkers-Fonds" hebben wij de eer u en de commissie voor organisatie der liefdadigheids- voetbalwedstrijden hartelijk dank te betuigen voor de prachtige gift, welke ons Fonds heeft ontvangen als opbrengst van den wed strijd tusschen het Heldersche elftal en de Stormvogels uit IJmuiden. Wij zijn u ook erkentelijk voor de woorden van waardeering, welke u namens ons Fonds tot de Stormvogels heeft gericht en waarmede u tevens het goede doel van ons Fonds heeft naar voren gebracht. Voor het driewerf hoezee op het D. R.-Fonds zijn wij zeer gevoelig. Hierbij ingesloten gelieve u een quitantie voor ontvangen bedrag aan te treffen. Met beleefde groeten en vriendelijk verzoek onzen dank wel te willen overbrengen aan de andere leden der commissie, hebben wij de eer te zijn, enz.". De laatste besprekingen haduen evenals de vorige een zeer viot en geanimeerd verloop. De opmerking werd gemaakt, dat het feit, dat géén der hoofdbestuursleden van het D.R.- fonds zich dien dag had later, zien of doen vertegenwoordigen, eenige ontstemming ge wekt had. De -eren Thyssen en Goedknecht kregen de gelegenueid om hur. tevredenheid uit te spreken over het beleid van den heer Luyckx, die op zijn b trt dankte voo. het ver trouwen en de verleende medewerking. De voorzitter sloot daarop de bijeenkomst en ontbond levens het comité en sprak de hoop uit, dat het niet de .aatste keer geweest moge zijn, dat t e beide groote vereenigingen en hij samenwerken. Wel hoort men in den volksmond van alles en nog wat t.a.v. van de beide clubs, doch het valt spr. telkens weer op, dat in vergaderingen hunne vertegenwoordigers steeds tot een over eenkomst of tot. overeenstemming geraken. Spr. verzoekt de beide voorzitters zijn dank over te brengen aan de spelers en aan de ter reinknechts. Dan besluit h(j met een woord van dank aan den volijverigen secretaris, den heer P. van Wensen en aan den sportredacteur van de Heldersche Courant. Inderdaad is het te wenschen, dat de goede verstandhouding zich zóó zal stimuleeren, dat we spoedig weer eens getuige mogen zijn van een wedstrijd van het vertegenwoordigend elf tal van Den Helder tegen een sterken tegen stander. Al was het alleen maar om nog eens het genoegen te smaken van een uitstekenden wedstrijd, zooals die tegen de Stormpieten er een was. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „ZEEMACHT". Hedenavond, aanvang 7 uur, heeft de be langrijke wedstrijd Zeemacht—Helder 3 plaats. Terrein Ankerpark. Breezand. A.D.O.-NEDERLAAGWEDSTRIJDEN/ In een bestuursvergadering van ADO is besloten wederom nederlaagwedstrijden te organiseeren en daarvoor uit te noodigen: Z.A.P. (Anna Paulowna), Geel Zwart ('t Zand), S.M.C., De Ster, Excelsior en Am bachtschool (allen uit Den Helder), V.V.Z, (St. Pancras), Jong Holland (Alkmaar). De wedstrijden, die 3 Aug. aanvangen, zijn opengesteld voor eerste en tweede elftallen, waarvan de eerste zich om vijf uur opstellen en de laatste uurwedstrijden spelen. De heer Brinksma, ijshandelaar te Den Helder heeft eenige mooie prijz beschik baar gesteld voor deze wedstrijden. In dezelfde vergadering werd ook de trai ning beseproken en de wensch geuit, dat de oefeningsavonden goed bezocht zouden wor den, vooral ook door de spelers van het tweede elftal, omdat alleen door goede samenwerking de vereeniging in stand is te houden. SUCCESSEN VAN NEDERLANDERS IN BELGIE. De Bruyn komt er „In", Zooals men weet nebben een aantal Hol- landsche athlecen j.1. Zondag deelgenomen aan athletiekwedstrijden in Schaerbeek (Bel gië). Zij hebben daar aardige successen ge boekt, zooals uit het volgende moge blijken:

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7