Julianadorp Anna Paulowna* Wieringen. Schagen. Texel. Ingezonden. DE DAPPERSTE BLAUWE ZEERIDDER AAN DE TOMBE VAN DEN POILU INCONNU Callantsoog. Breezand. Land- T uinbouwnieuws gevoerd is met een -elletje boterhampapier In waarover het eveneens met vetvrij papier gevoerd dekseltje wordt gezet. Leg desver- kiezend als onder- en bovenlaagje eenige fris- sche groene kropslabladen, waartusschen de sla dan komt te liggen. iy-V DE volksfeesten te JULIANADORP. Wie dezer dagen een bezoek aan Juliana- doin brengt, zal in het anders zoo stille Xje een ongewone drukte aantreffen. Daar wordt gehamerd, geklopt, gepast en gemeten. Iedereen is in de weer om voorbereidselen te treffen voor het aanstaande feest. Daar zien we in de eerste plaats een zoo genaamde trekautobaan verrijzen, daarnaast de zweefmolen, zelfs een circus ont breekt niet. Verder komen er nog verschillen de etablissementen, zooals de vliegbomsport, spijkerslaan, lijntrektent, gebakkraam en ververschingstenten met zoute haring, pa ling en ijsco. De jeugd geniet al vooraf. Wat een genot al dat moois te zien verrijzen en af en toe een handje te mogen meehelpen. De ver schillende winkeliers, die meedoen aan den étalagewedstrijd hebben het ook druk om hun étalages er op zijn voordeeligst te doen uitzien. Zaterdagmorgen wordt alles tentoon gesteld en in den loop van den dag zal de jury een oordeel vellen. Ook de burgerij kan haar oordeel uitspreken door middel van het stembiljet. Zot Zaterdagavond 10 uur is men in de gelegenheid zijn stembiljet in de bus bij het postkantoor te deponeeren. De deelnemende winkeliers zijn: P. Con stant, A. Stooker, J. Vonk, Q. van Nuland, G. Gortzak, J. Kossen, J. Oost, A. Speur en T. Speur. De stembiljetten zijn den gehee- len Zaterdag bij deze winkeliers verkrijg baar. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 11 u., Eerw. Heer J. Boskamp Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, de Heer L. Schut, van Winschoten. PREDIKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 8 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Zang. i PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon. 's Middags 3.30 uur. de heer P. Boon. POLITIE. Gevonden: Armbandhorloge. Aankomen loopen: hondje. Vermist: kinderwagentje. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur, Ds. Jansen. BURGERLIJKE STAND van 25 Juli1 Aug. 1935. Geboren: Meintje, z. v. R. Siegers en Tr. Jager; Hindrikje, d. v.. M. Hillenga en M. Boekhoudt; Geertje, d. v. P. Braaksman en H. Kleefman. Getrouwd: J. F. M. van Erven en C. Schel- tus; J. O. Schilderman en D. Gorter. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Sj. Boersma uit Urk; Adr. Koersvelt uit Velsen; H. Hogetoorn uit Beemster; P. Loosman en gezin uit Den Helder; P. Kindts en Mw. L. J. Wiebrecht uit Schoonendijke; L. Wisse uit Ritthem; K. Bakker uit Emmen; J. v. d. Weit uit Ter- neuzen; B. Oegema en gezin naar Medem- A. v. d. Gragt uit Zijpe; Mw. Th. Schmidt uit Dinslaken; H. Weerelts uit Zwjjndrecht; Mw. M. Both uit Hilligersberg. Vertrokken: P. van Hoesel en gezin naar Schagen; A. G. Bleumink en gezin naar Ter- neuzen; B. Oegema en gezin naar Meden- blik; A. Epping en gezin naar Oude-Pekela; P. Glim Azn. en echtg. naar Den Helder; C. Roeland naar Rotterdam; Mw. M. Th. Smiers naar Amsterdam^,, Mw. N. Wit naar Den Helder; F. R. Fefentan naar Zijpe; R. Haaks- ma en gezin naar Munnikenzijl; M. v. d. Kreeke naar Zoetermeer; M. Bosma naar Slootdorp; Mw. A. Boerendans naar Scher- merhorn; A. J. Koop en echtgen. naar Den Haag; k. Haanstra naar Heerenveen; Mw. U. Gorten naar Anna-Paulowna. WIELRIJDEN. He Nederlandsche Wielren-Unie heeft het Gemeentebestuur verzocht toezicht te willen houden op de naleving van de bepalingen van het wedstrijd-reglement der Unie op de Wie lerbaan in deze gemeente. Speciaal wordt in het belang van de veiligheid van wielrenners en Publiek de aandacht gevestigd op een juiste naleving van art. 123 en 93 van het re glement: Het dragen van een valhelm is verplicht voor alle deelnemers aan baanwedstrijden, zoomede voor den gangmaker en verder: He uitschrijver eener sportprestatie op een wielerbaan draagt zorg voor de aanwezigheid van een arts en de ter beschikking stelling Van de noodige verbandmiddelen, benevens ®en behoorlijke gelegenheid waar de deel nemers zich kunnen verkleeden en wasschen. Hij gebreke daarvan moeten de wedstrijd commissarissen het voortzetten van het pro gramma verbieden. WEGGEDREVEN HOUTEN VLET. Te Terschelling is weggedreven een aan den Rijkswaterstaat toebehoorende eiken houten vlet, lang ongeveer 7 m., waarin zich bevond een peillier met lijn en 2 roeiriemen, benevens een roer. Met het oog op de windrichtingen van de laatste dagen is het niet uitgesloten, dat dit vaartuig te Wieringen komt aandrijven. Zij die inlichtingen kunnen verschaffen kunnen zich wenden tot den Burgemeester. TRIESTE ERVARING MET GEESTES KRANKE. Nadat de Rijksveldwacht te Den Oever en Oosterland gedurende de 5 kermisnachten in touw was geweest en Woensdagavond voor het eerst wederom een welverdiende nacht rust zou gaan genieten, werd zij circa half 11 uit bed gescheld voor een meisje, dat zich nabij het tankstation te Den Oever zou op houden en teekenen van krankzinnigheid ver toonde. Weldra waren de heeren Kloprogge en De Jong ter plaatse en troffen inderdaad een naar schatting ruim 20-jarig meisje aan, wier verstandelijke vermogens gekrenkt bleken. Zij beweerde per rijwiel op weg naar Fries land te zijn, doch waarheen wist ze niet. Ook vertelde de stakkerd in Abbekerk reeds een poging tot zelfmoord te hebben ondernomen door in het water te springen, van waaruit zij echter werd gered. Na langdurige en om zichtige ondervraging gaf het meisje op te Zwaagdijk woonachtig te zijn. Een kloek besluit werd genomen en per auto werd de nachtelijke tocht naar Zwaag dijk aangevangen. Hier bleek het meisje ech ter totaal onbekend te zijn, waarop naar Bovenkarspel werd gereden, omdat zij deze plaats ook genoemd had. Inderdaad bleek al daar familie van haar te wonen en werd de Rijksveldwacht gewaar, dat men te doen had met de 22-jarige mej. P. M. H., wier vader te Hoogwoud woonachtig was en bij anderen zijn intrek had. Bij de verschillende familieleden werden de Rijksveldwachters zeer onwelwillend ontvan gen en stuk voor stuk weigerden deze het meisje op te nemen. Ook bij den vader aan gekomen, bleek deze niet genegen te zijn zijn dochter te herbergen. Teneinde raad werd des nachts 3 uur bij den Pastoor te De Weere aangebeld. Hier werden de beide heeren zeer welwillend ontvangen, ondanks het nachtelijk uur en werd de huis houdster der Pastorie opdracht gegeven het meisje op te nemen en logies voor haar in gereedheid te brengen. POLITIE. GEVONDEN: een rijwiel, gemerkt nr. 3., 27742-60. VERLORENeen paar portemonnaies en een paar damestaschjes. Inlichtingen bij den Gemeentebode. Den Oever ERNSTIGE VAL VAN WIELRENNER. Op weg naar Friesland tijdens een trai ningsronde rond het IJsselmeer, is de 25- jarige J. Kolkman, afkomstig van Westzaan, op het rijwielpad van den afsluitdijk tusschen Den Oever en het Monument Dinsdag tegen 12 uur, zoo ongelukkig komen te vallen, dat hij bewusteloos met bloedende schaafwon den aan het gezicht bleef liggen. Nadat de verbandmeester van de M. U. Z., onmiddel lijk uit Den Oever gehaald, het eerste ver band had gelegd, is de onfortuinlijke rijder door een voorbijrijdend automobilist naar de woning van Dr. de Groot vervoerd om ver der te worden verbonden. Zijn rijwiel werd grootendeels vernield. Het ongeval geschied- dede doordat de renner de roode vlag, ge plaatst bij een overgang van kruiplanken, niet, of althans niet tijdig genoeg, opmerkte. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Avonds 7.30 u., Ds. M. A. G. Vorstman van Anna Paulowna. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Avonds 7 uur, de heer O. Deen Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. Geen dienst. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.00 uur Leesdienst. BURGERLIJKE STAND van 25 Juli1 Aug. 1935. Geboren: Maria Cecilia, dochter van G. H. Boerlage en N. Schouten. Ondertrouwd: S. Deutekom en M. J. Banke. Getrouwd: S. A. Kruiwer en L. A. M. Brandjes; S. K. Aisma en M. Blaaboer; P. G. de Beer en J. Blokker. INBRAAK. In den afgeloópen nacht werd ingebroken bij den slager R. alhier. Ontvreemd werden uit het kantoor 2 beurzen met wisselgeld van den knecht. Een poging, om de brandkast te openen, werd gedaan. Door het gestommel werden de bewoners wakker, waarna de dader(s) het hazenpad kozen. Denzelfden nacht werd uit de garage van de Habo een nieuw rijwiel ontvreemd, toebe hoorende aan den heer T. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHAGER MARKTBERICHT. Weer meer vette koeien waren er Donder dag j.1. aangevoerd. De hoogste noteering kwam op 210, kwal. 27 ets. De handel in gelde en kalfkoeien was matig, geen te groote aanvoer. Pingen en stie ren geen aanvoer. Handel in nucht. kalveren was goed, vette kalveren stug, 2050. Gras kalveren lang niet mild, dus aan den stuggen kant. De handel in vette schapen moest ook beter zijn. Magere schapen, handel matig. Lammeren voor den slacht 610, handel kalm, voor de weide 4—7, geringe handel. Varkens, vette, vlug, duur, tot 22 ets. Ge volg was dat de handel in biggen ook vlug en duur was, noteering 1017. Er kan nog vermeld worden, dat de heer Teun Hoef, de bekende koopman, er vandaag niet minder verkocht dan 84 stuks. Op de kippenmarkt meer levendigheid en meer han del. BURGERLIJKE STAND. van 30 Juli t.m. 1 Augustus 1935. GEHUWD: Wilhelm Ernst Brücher en Mar- tha Dekker. OVERLEDEN: Cornelia Jacoba Rab, 68 jaar. POLITIE. GEVONDEN: 1 mantel, badpak, handdoek, 1 sportkous. SCHOOLREISJE. De oudste leerlingen (pl.m. 50) van de St. Josephschool te Den Burg maakten Donderdag onder leiding van het personeel, een reisje naar Amsterdam. Vanaf Den Helder werd de tocht per autobus gemaakt. Al spoedig week men van de gewone route af, vanaf Petten werd n.1. de Duinkant gevolgd tot Castricum; ver der ging men langs den Rijksstraatweg naar Haarlem, waar o.a. de St. Bavo werd bezich tigd. Omstreeks 12 uur werd Amsterdam be reikt, waar men, na een korte wandeling door 't Centrum der stad, naar Artis trok. 't Gezelschap arriveerde met de laatste boot op Texel. UITSLAG VERKOOPING. Door Not. Mulder werd Donderdagavond publiek verkocht een woonhuis van den heer P. Kalis Cz. aan de Wilhelminalaan, bewoond door den heer Groendijk. Kooper de heer A. Langeveld Mz. voor 3200. VERKOOP BOUWTERREIN. Heden komt in de raadsvergadering in be handeling een voorstel van B. en W. tot ver koop van 2 perceelen bouwterrein, aan de Emmalaan te Den Burg, aan den heer J. Graaf. De perceelen zijn gelegen achter dé woning van den heer F. Witte en respect, groot 940 en 1380 M-. De koopsom der beide perceelen bedraagt 4000. In verband met de omstandigheid, dat de gemeente een 10 Meter breede strook langs dit terrein beschikbaar wil houden voor dei) eventueelen aanleg van een weg in de richting van de Warmoesstraat, wordt het beding gej- maakt, dat binnen 3 M. afstand van dezé straat geen gebouwen of getimmerten mogei) worden opgericht. Toegezegd is aan gegadigde, dat bjj be bouwing van het terrein, aanvangende bij- den Hoornderweg, ten behoeve van de huizen in de Emmalaan, rioleering en een trottoir zal worden aangebracht, voorshands over 75 M. lengte. De T.E.M. zal maatregelen nemen voor eiectrische aansluiting, terwijl tevens een lantaarn zal worden geplaatst. Een begin dus voor bebouwing vanaf den Hoornderweg; De Koog. STRANDFEEST. Hedenavond zal te De Koog bij gunstig weer een strandfeest gehouden worden. Dit maal is om financieele redenen het feest al leen tot 's avonds beperkt. Om half acht zal Tex. Fanfarecorps vanaf het terras van het badhotel eenige nummers muziek geven. Daarna zal een stoelendans gehouden worden en tot slot een optocl)t me^ lampions, voorafgegaan door het muziek corps. Oostjrend. SCHOOLREISJE. De leerlingen der drie hoogste klassen van de school met den Bijbel maakten Vrijdag een uitstapje naar Amsterdam en Zaandam. Ook aan Schiphol werd een bezoek gebracht, 's Morgens met de eerste boot verliet het ge zelschap Texel. Drie autobussen brachten de kinderen met hun geleiders naar de haven. Des avonds met de laatste boot arriveerde men weer op Texel. Onze plaatsgenoot, de heer Harm Mul der, slaagde te 's-Gravenhage voor Nijver heidsonderwijs acte N.L. (timmeren). De heer Mulder had een schriftelijke opleiding gehad van P.B.N.A. te Arnhem. POSTVERVOER DE COCKSDORP. De heer Reuvers heeft B. en W. dezer ge meente een exemplaar doen toekomen van de exploitatie-rekening van 1 Juli 1934—1 Juli 1935 van zijn autobusdienst De Cocksdorp Den Burg. Hieruit blijkt dat het nettowinst saldo is gedaald tot f 534.en derhalve f 700. minder heeft bedragen dan voorafgaande jaar. Handhaving van de subsidie, verleend tot maximum van f 3500.zal dus noodzakelijk zijn. B. en W. adviseeren aldus in het. ver trouwen dat T.E.S.O eenzelfde standpunt zal innemen met betrekking tot het exploitatie jaar 1935-'36 als vorig jaar waarbij in de ge. meenteiijke vergoeding voor de helft tot een maximum van f 750.is bijgedragen. De ge meente heeft het Postvervoer voor het Rijk aangenomen voor f 2000.per jaar. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Dr. H. J. Hak, van Arnhem. Maandcollecte. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Kok. Waal, v.m. 10 u., Ds. v.d. Waa, van Arendskerke, Maandcollecte. De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm Zuid Eierl., n.m. 4 u., Ds. Salm. Den Hoorn. v.m. 10.30 uur, Ds. Moen De Koog, v.m. 9 uur, Ds. van 'tHooft O ufïe schild, n.m. 3 uur, Ds. Enklaar Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Vis. Gereformeerde Kerk Den Burg, (geb. Fanfare) 's av. 7.30 uur, de heer Waagmeester, Theol. Cand. te Zaandam. Oosterend, v.m. 10 en 3 uur. de heer Waagmeester. Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., Ds. Kroon De moeilijkheden met middenstanders in de Wieringermeer. Bevredigend resultaat bereikt. Op 31 Juli heetf de contactcommissie voor de middenstands-aangelegenheden in de Wie ringermeer, bestaande uit de heeren A. Spaander, dr. C. Drossaart van Dusseldorp te Hoorn, en M. Kolster, Den Helder een langdurige bespreking gehad met de directie van den Wieringermeerpolder, inzake de moeilijkheden met den middenstand. Als ba sis voor deze besprekingen diende de enquête, door Dr. Drossart van Dusseldorp, secretaris van do Kamer van Koophandel. Er is met deze conferentie een zeer bevredigend resul taat bereikt, zoodat mag worden aangeno men, dat de strubbelingen nu tot het verleden behooren. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 1. MEEVALLERTJE VOOR ONZE TOMATENTEELT. Italië conserveert voor eigen gebruik. De oorlogstoebereidselen van Italië hebben onzen tuinders een voordeeltje gebracht, dat zij in dezen tijd goed kunnen gebruiken. Tot dusverre was nl. de Italiaansche tomaat een, zware concurrent op de buitenlandsche markt. Thans zijn echter nagenoeg alle tomaten door de Italiaansche regeering uit de markt ge nomen voor de proviandeering van het leger. Hierdoor ontstonden uiteraard belangrijke afzetmogelijkheden voor onze Westlandsche tomaten, met het gevolg, dat de tomatenprij zen in de afgeloopen week aan de veilingen niet onbelangrijk stegen. Zelfs de z.g.n. koude tomaten, waarvan een algeheele debacle was verwacht, brachten tot dusverre een redelijken prijs op. Daar komt bij, dat de tomaten-export enkele weken geleden voor 100 pet. door de regeering is toegestaan, zoodat de oogst 1936, de verwachtingen in aanmerking genomen, tot op heden een tamelijk bevredigend verloop beeft. (Handelsblad). Holl. bloembollenkweekersgenootschap. De saneering. Het Hoofdbestuur van het Holl. bloem- kweekersgenootschap heeft uitvoerige bespre kingen gehouden over de saneringsmaat regelen en is daarbjj tot de conclusie ge komen, dat, gezien den huidigen toestand in het bloembollenbedrijf, die maatregelen moe ten worden bestendigd, doch dat getracht moet worden, de verschillende bepalingen zoo practisch mogelijk toe te passen en de kosten zooveel mogelijk te reduceeren. Men voelde wel wat voor de geopperde wenschelijkheid tot progressieve inkrimping ter bescherming van de kleine bedrijven. De moeilijkheden in deze worden niet veroor zaakt door de bona-fide kweekersbedrijven, maar wel door de categorie, welke het bloem bollenbedrijf als nevenbedrijf uitoefent. Aan de ingezetenen van Den Helder. Een oogenblik vragen wij uw aandacht en belangstelling voor uw geacht en bemind stadgenoot, den heer A. J. Leewens, die op 2 Sept. a.s. den dag mag herdenken, dat hij gedurende 40 jaren den titel draagt van Stads-dirigent of Stads-muziekmeester. Het dragen van dien titel is echter het belang rijkste niet, maar de musicus, die dien titel droeg, deed dat op waardige wijze, heeft zich inderdaad gedurende 40 jaar gewijd en ge geven aan het muzikale leven in onze stad in den ruimsten zin des woords. Daarmede heeft hij velen aan zich verplicht, veel harten ge wonnen en zich de hoogachting verworven van heel de burgerij. Deze algemeene sympathie moet zich echter ook uiten in een daad. Daarom is er spontaan een Comité van actie gevormd, samengesteld uit bestuursleden van verschillende zang- en muziekvereeni- gingen uit onze gemeente, met het doel om den 2en Sept. voor den heer Leewens tot een echten feestdag te maken en om den inge zetenen de gelegenheid te geven door mede werking hun dankbaarheid en waardeering te toonen. Een sub-comité is bezig om de feestelijk heden voor dien dag te regelen. Verschillende vereenigingen zegden reeds een geldelijke bij drage toe. Maar dit feest moet worden een huldiging van velen, die als leerling, oud-leer ling, koorlid of toehoorder bij concerten, den heer Leewens een warm hart toedragen. De Secr.penningmeester, de heer Peeman, Parallelweg 43,ziet gaame zoo spoedig moge lijk uwe geldelijke bijdragen voor de huldiging tegemoet. Namens het Comité van actie: H. A Enklaar, voorzitter. Peeman, secr.-penningm. Geachte Redactie. Bij voorbaat mijn dank voor de plaatsing van onderstaande in Uw blad. Naar aanleiding van het ingezonden stukje, inzake Kapper-vacantie-dag a.s. Maandag 5 Augustus, ben ik zoo vrij, langs dezen weg even dien kapper die wel sluit mede te deelen, dat zijn bezwaren („Held. Courant" 1 Aug.), dat sommige kappers ondanks eventueele toe zegging, toch hun zaak open houden, ook mijn bezwaren zijn. Deze toezegging wordt jaren lang gesaboteerd, (oncollegialiteit of iets anders?) Ten leste zij hier opgemerkt, dat ik geen toezegging heb gedaan op deze basis, maar niet ongenegen ben werkelijk een vacantie in te voeren, voor patroon en personeel. Te meer, nu die kapper (die wel sluit) door drongen is van het feit, dat vacantie wel degelijk in het kader van den tijd past, en ik hoop een collega gevonden te hebben, die ook het algemeen belang boven het groepsbelang stelt. Ik sluit dit antwoord met den wensch van vele vakgenooten, dat het volgende jaar 4 dagen vacantie voor bedienden en Zondag, Maandag en Dinsdag in de maand Augustus voor den patroon moge komen, inplaats van zeven heele uren! (wat velen nog te veel is). Aan de Redactie nogmaals mijn dank. B. VELDHUIJZEN, (Kapper) Polderweg 14. (HERINNERINGEN UIT HET LEVEN VAN DORUS RIJKERS) door: Yvel Dlawnurg (Nadruk verboden). Dorus blijft zoek. Langs de Seine. Een ren door 1 4 café's In café Wepler. Parijs draagt de naam Ville Lumière, met eere. Zelfs nu, ver na middernacht, baadt Montmartre nog in een zee van licht, wir- I warren honderden feestvierende Parisiennes en haar vriendinnen over het asphaltMet j middernacht breekt voor velen op Mont martre de dag aan In de Rue Pigalle stopt de chauffeur. Hij j wil eerst hier in een paar café's even kijken of de voortvluchtige, onvindbare Dorus Rij kers, met zijn zeeman daar aan het biljar ten is Het café is niet overdreven groot; er staan slechts eenige biljarts inMet één oog opslag overzie ik het lokaal: Dorus is er niet; wel vele nachtvlinders, met vreemd beschil derde gezichten, nachtvlinders, die lonken en lachenen fladderen tot het licht ze ver brandt. Dorus is er nietverder dus. Alleen de groote café's afrijden, zeg ik tegen den chauffeur. We zouden naar een van de grootste van Parijs gaan, dus al die kleine krikkemikken afloopen is tijdverspil ling De taxi-man lachtAh ces marins! Zee lui gaan bij voorkeur niet in die groote café's, die zitten liefst zoo gewoon mogelijk be weert hij. We zullen nog eenige café's af loopen hier op MontmartreJe kunt 't niet weten!" Ik volg zijn raadOveral het zelfde beeldoveral feestvierende, fuivende be zoekers met vriendinnen. Géén Dorus wel negers, die chansons zingen en rijke deftige Amerikanen, die met dollars smijten. We gaan verder, rijden nu over de Boule vard de Poisonniersoveral speur ik uit het raampje van mijn auto naar Dorus. Ik heb Dorus-fieber. 't Dorest door mijn herse nen Pas de Dorès Rijkère, vraagt de chauf feur als ik het café uitglip? Ik schud het hoofd moedeloos. Ik kom in andere nachtcafé's, daar is het armoediger kunstenaars, schilders, schrij vers, zitten met verveeld gezicht in de hoeken aan tafeltjesHun kleeding is even arme lijk als hun gelaatwarrig en nonchalant is hun haardos, hun gezicht is bijna even bleek als het zwaar, met poeder bedekte gezicht van hun vriendin. Hier komen allemaal kale lui zonder 'n cent in d'r maïs, zegt de chauffeur. Van alles vind ik in de café's: Parijsche pretmakers en veel menschen uit de onder wereld maar Dorus is nog steeds nergens met zijn zeeman, hij is en blijft onder water. Wjj komen aan de Hallen, stoppen voor een paar café's. Een straat is opgebroken. De auto moet omrijden. De chauffeur vraagt iets aan een man, die bezig is een zware zak te sjouwenzwaar drukt de last op zijn schoudersHet eenige antwoord dat hjj geeft is een verwensehing. Dan gaan we maar weer verderDe chauffeur heeft mij ook reeds naar heele groote café's gebrachtHier is alles ge heel verlatenHet is inmiddels één uur geworden en men maakt zich gereed den boel te sluitenToch ren ik even naar binnen. Verachtelijk kijkt de ober den vreemdeling na, die hier als een hardloooper door de groote zalen draagt en zonder één centime te besteden, weer wegholt. Le gargon n'est pas paye ici, moppert hij, maar als ik hem een paar franc geef, groet hij vriendelijk. Een koude winternacht ligt over Parijs maar ik heb er, ondanks mijn winterjas door de consternatie boven in mijn kamer in hotel Montreal bleef hangen, geen last van, zoo zit ik 'm te knijpen over dat stukje 80-jarig Nederland, dat ergens met de Leeuw op de borst in Parijs moet zijn. En tochhad ik 'm maar te pakken; We rijden nu onder den flikkerenden sterren hemel langs de quai van de Seine en hebben het wirwar van straks verlaten. Doorrije tot we 'mhebben?, vraagt de chauffeur. Tot morgenochtend toe, als 't moet, zeg ik norsch. Er is nog 'n heel stukkie straat af te leg gen, monsieur, herneemt de chauffeur. Als u alle stegen en straten van Parijs in één lengte legt, krijgt u een afstand van dui zend kilometer; we hebben dus nog heel wat voor den boeg. Voor mijn part tienduizend, maar die ouwe heer moet ik hebben. Coüte que coüte! We rijden nu over de pont Neuf 't Zal zco'n vaart niet met le vieux marin loopen, troost de man achter 't stuur. Wilt u soms onder alle dertig bruggen, die over de Seine geslagen zijn, een kijkje nemen, daar zult u heel wat ouwe marins, die schip breuk geleje hebben, zien, misschien is de Hollandsche marin er ook bij! Ik geef geen antwoordheb reuze 't land in. Niets interesseert me en toch er zat copie genoeg in dat snorren door nach telijk Parijs, dat voortglijden over de Seine- angenomen... en ik kaartte ook maar niet na. 15 LENTES DIE ENGELAND SCHOKTEN. Engeland mag het beste land ter wereld blijven. Nadat Londgn bekomen is van de Okapi in den dierentuin is het gisteren onthaald op de aanwezigheid van het 15-jarige schoolmeisje uit Manchester, dat in een opstel geschreven had dat Engeland een beter land was, dan eenig ander rijk ter wereld. Een en ander heeft gelijk wij gemeld hebben, groote opschudding teweeg gebracht, omdat een schoolopziener een dergelijk chauvinisme veroordeelt en de on derwijzer van het bewuste meisje, dat Maud Mason heet, daarover eenige harde noten te kraken gaf. De doppen van deze harde noten kwamen kletterend in het Lagerhuis terecht en veroorzaakten daar een vreselijk rumoerige zitting. Dit is een Londensch blad aanleiding geweest de beroemde Maud heelemaal uit Manchester te laten komen, om haai- de par- lementszitting, waarin vragen gesteld werden over deze aangelegenheid, bij te laten wonen. Het goede kind geraakte natuurlek bij haar aankomst in Londen, waar zij luidruchtig be groet werd door een leger persfotografen en kaden, langs het Ile de Coté, dat eilandje in de rivier, waarlangs het water schuurt..* Anders had ik mijn chauffeur bestormd met vragen over dit typisch plekje grond. Zooals de Dam over de Amstel, in Amster dam, voor eeuwen de kiem werd van de groote stad aan het IJ, zoo is het Ile de cité, voor vele eeuwen de plek geweest waar een Keltische stam de Parisiers, tijdens de re geering van Julius Cesar zich neerzette. Dit eilandje, dat daar nu in duisternis, als een donkere plek opdoemde, was aan beide zijden van de quais nu ongeveer door een milüoenen bevolking Maar dien nacht dacht ik zelfs niet aan Julius Cesar, en ook niet aan de Keltische Parisiers, die Paris tot Paris stempelden. Ik dacht aan den Helderschen Dorus en aan Doortje, die gezegd had: u vertrouw ik mijn vader toe dan weet ik, dat hij in goede handen isu verliest hem niet uit het oog. Goede handen, alle drommels, ik was wel idiootuit het oogik was Dorus kwijt, hij was foetsie. Quel heure est-il maintenant, vraag ik den chauffeur? 't Is kwart over één, monsieur. We heb ben nu al 14 café's, vier groote, en tien kleine bezocht. Ik heb er niets gebruikt, en... toch..* 't lijkt wel, of ik overal zelf een neutje ge pikt heb, zoo'n haarpijn heb ik. Geen kleine café's meer, zeg ik al leen nog de groote We zullen moeten aanrije, want de meeste café's sluiten al, zegt de chauffeur. We gaan naar Wepler, daar hebben ze een massa biljarts, de meeste van Parijs denk. ik. We gaan naar Wepler... Voor de deur staat een portier. Hij geeuwt... Ja, er zijn nog bezoekerszegt hjj. Een oudenSnel loop ik de zaal binnen. Eigenlijk zijn er diverse zalen, 't Is een dwaaltuin van lokalen met biljarts. Overal zie ik biljarts. Achteloos liggen er roode en witte ballen op 't groene laken maar men schen staan er niet meer omheen. Ik kom in een andere zaalook daar menschelooze biljartsJuist wil ik op mijn schreden te- rugkeeren als ik in een zaal, verborgen ach ter een gang, een lied hoor zingendoor pianomuziek begeleid. Ik beluister mannen stemmen't Is de Marseillaise. En luid weergalmt het door de leege zalen Daar zal ie wel niet zijn denk ik maar tocheven kijken en dan... om den hoekdaar zie ik een vreemd tafe reel. Dorus Rijkers staat met zijn typisch deukhoedje, schuin op het hoofd, zijn pijp in den mond, boven op een stoel met een biljart-queu te zwaaien. Hij zwaait er mee als een tamboer-maïtre van de marine. Zijn gezicht straalt van de pret. Naast hem staat zijn maatde marin, de zeeman, ge leverd door Knickebocker, filiaal van Linde man; van de Boulevard des Malesherbes. Zij staan temidden van een troep vroolijke Franschen, die opa met de Marseillaise be jubelen. Een jeugdige pianist trommelt ge weldig op de toetsen. Plots krijgt ouwe Dorus mij in de gaten..* Nou is ie heelemaal voor zijn pet, daar zeilt me maat ook binnen. Toch geen averij? Ik heb gewonne ik ben een vroolijk Fran- zie geworre, gewonne van de parlevoesers, is dat effe wat? Leve de Helder, hoera, roept DorusDan ziende, dat ik rustig ijskoud blijf staan, vraagt hij meewarig: „Toch niet ziek? Je zou om twaalf uur thuis zijn Dorus, zeg ik straf. Ik loop en rij me lam door Pa rijs om jou op te snorren 't Is bijkans half twee! Ik ben hier ommers in een goeie haven binnengeloopen ik heb teuge je gezeid: Ik kom om twaalf uur thuis és ik voor de pottewinkelclub de „mets" gewonnen heb. 't Zijne hier matadoors, man, reuze biljarters zijne 't hier en vervolgt hij enthousiast, en daardoor is 't nou èffe later geworre, mot je daarvoor de stormbal hijsche? Ik heb wel meer deur de branding gekoersten ik heb, Dorus wijst op de marin, een best loodsie bij me. We hebbe 't best geklaard. Hoeveel neutjes hebben jullie op, vraag ik als een rechter van instructie. Da's de kiksaus Eén hééle en niet eens één mèt een kop d'r op, maar dat hindert niet, ik heb de eer van de Heldersche pottewinkel-biljarters hoog gehouwe, ik heb laten zien dat Dorus nog vief is. Ze zinge voor mijn, en nou mag je zeggen wat je wil. Dorus zwaait met de biljartstok maar 't is, je zeit 't zelf al na twaalven, de nieuwe dag is dus angebroken, ik geef een rondje voor me Fransche vrinden. Dorus maakte een uitnoodigende beweging tegen zijn nieuwe Fransche vrienden en die begrijpen hem direkt. Vive Dorès roepen ze. Zie je wel, zegt de oude gehaaid, ze zegge: vieve Dorusi Ik ben nog vief op me beene. Een zeeman is geen stukkie suiker goed. Annème en niet nakaarten. journalisten danig in de war en hoewel men nog net tijd had haar de openbaring af te per sen, dat Gene Raymonds, haar lievelingsfilm ster is, werd zij ten snelste in een taxi gezet en naar het bureau van het bewuste Londen- sche blad gereden, waar men haar ijlings foto grafeerde, tijdens het schrijven van een brief aan haar moeder, waarvan de inhoud vermoe delijk hier op neer kwam, dat krante imen- schen de beste menschen zijn ter wereld. Na een wandeling door Londen voerde men haar naar het Lagerhuis om de zitting bij te wonen, waarin de minister van onderwijs zijn meening over de kwestie te kennen zou geven. Deze heeft het geval in alle kalmte tot zijn juiste afmetingen teruggebracht en tevens verklaard, dat hij geen termen aanwezig acht te den schoolpoziener die door zijn optreden niet zeer populair is, te straffen. De schoolopziener had verklaard, dat uitin gen als die van Maud in de geschiedenis vaak tot imperialisme en oorlog hadden geleid. Het is nu maar te hopen, dat Maud Mason het daar mee eens is, anders kon er toch nog wel eens imperialisme of oorlog het gevolg van zijn.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11