PAG- 6ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935'T JUTTERT.ic Het weerhuisje. Klederdracht in de Harz. „Blinde passagiers" HET IS REGEN. I Hoe Fritsje de zon wilde laten schijnen, door F. S. Lilli en Fritsje hebben op hun verjaar dag ze zijn tweelingen - samen een allerleukst weerhuisje gekregen. Het is een heel vrolijk geschilderd huisje en wanneer het regenachtig wordt, staat er een grappig klein mannetje met een heel grote parapluie, die hij met twee poppe-handjes vasthoudt, voor. Dan is het kleine, aardige vrouwtje, dat een helder blauw rokje en een rood jakje draagt, in het huisje. Want zij komt alleen buiten, wanneer de zon schijnt en de hemel blauw is. Elke morgen, als ze wakker worden, kijken ze allereerst, wie of er buiten staat: het mannetje of het vrouwtje. Natuurlijk willen Lilli en Fritsje het liefst, dat de zon schijnt en wanneer het mannetje met z'n parapluie buiten staat, zijn ze wel eens héél ontevreden, want ze kunnen dan niet buiten spelen. Op een avond, toen de zon prachtig ondergegaan was en het vrouwtje de hele dag buiten had gestaan, liep ze echter op ééns het huisje binnen. En daar kwam warempel het mannetje naar buiten! Lilli en Fritsje zagen het. Ze stonden net voor het weerhuisje. „Zie je dat nu?" vroeg Lilli verdrietig. „Nou is het natuurlijk morgen leelijk weer, en we zouden nèt de hele dag naar Oma gaan". „En nu kunnen we ook niet varen met de nieuwe boot", zei Fritsje kwaad. „Nee.-zei Lilli en ze keek naar het mannetje, dat parmantig vóór zijn huisje stond en zich niet stoorde aan het boze gezichtje van Fritsje en het verdrietige van Lilli. „Ik zal hem weer nr.ar binnen sturen", zei Fritsje opeens, en duwde het mannetje het huisje in. Maar het kwam er weer even gauw uit. Wéér gaf Fritsje het mannetje een duw en wéér kwam het er uit. Dat ging zo een paar maal door, tot Fritsje de strijd gewonnen had en het mannetje binnen bleef. En het vrouwtje stond voor haar huisje. „Nu is het morgen mooi weer", zei Fritsje voldaan, en tevreden gingen ze naar bed. Maar de volgende daggoot het. En toch stond het vrouwtje buiten. Fritsje was heel verbaasd en werd nog verbaasder, toen Mamma zei, dat hjj het weerhuisje kapot had gemaakt. Wan zó had hij het heus niet bedoeld. De vrouwen dragen gestreepte rokken en effen jakjes. De mannen z\jn gekleed in grjjs en groen. Door F. S. In heel veel streken in Holland en ook in het buitenland vind je nog dikwijls veel mensen in de klederdracht van hun ge boortestreek lopen. Wel niet zo veel meer als vroeger, maar helemaal verdwenen zijn ze toch niet en vooral bij feestelijke ge legenheden en op Zondag worden ze ge dragen. Meestal vallen de klederdrachten op door hun vrolijke kleuren; en wat een aar dige garneringen zie je niet vaak, zelfs de mannen hebben veel versiersels! Wat een groot verschil met die gewone saaie heren- kleeding! Laatst was ik in de Harz, je weet wel, dat gebergte in Midden-Duitschland, on daar heb ik de klederdracht van deze streek een beetje bestudeerd, omdat ik dacht, dat jullie dat wel leuk zouden vin den om er iets van te horen. Op de plaatjes zien jullie, hoe de meisjes en vrouwen en de mannen en jongens gekleed gaan in dit deel van Duitschland. „Annie", zei moeder", „je moet ook netjes de korstjes van je brood opeten". „Hè, moeder, die vind ik niet lekker" „Toch opeten, later zul je er misschien naar verlangenMag ik ze dan tot later bewaren Een roodstaartjes-paar, dat gratis reisde. Wel en wee op een bagagewagen. door ELSA VAN DER ECHT. Soms weten mensen het zo slim aan te leggen, dat zij voor een treinreis of voor een tramrit niet hoeven te betalen. En misschien hebben jullie ook wel eens gehoord van „verstekelingen", mensen, die zich op een schip verstoppen en wanneer men dan goed en wel in volle zee is, te voorschijn komen. Het schip kan dan natuurlijk niet terugkeren, en zo bereikt de „blinde passagier" zijn doel. Natuurlijk zfln de scheepvaart- en spoorwegmaat schappijen helemaal niet gesteld op zulke niet-betalende passagiers, en wanneer het enigszins mogelijk is, ziet men van hen af te komen. Maar nu zal ik jullie eens een verhaal vertellen, dat echt gebeurd is: het verhaal van een paartje, dat met z'n hele „hebben en houwen" reis na reis maakte, zonder er ook maar iets voor te betalen! En het mooiste was, dat daar heelemaal geen aanmerkingen op werden gemaakt. Men liet het paartje er rustig zitten! Want het was een roodstaartjes-paartje! En er waren geen voorschriften, volgens welke het verboden was, dat roodstaartjes mee reisden zonder te betalen. Als het nu mensen waren geweest, maar vogels Deroodstaartjes hadden zich prinsheer lijk op de bagagewagen ingericht, onder de ventilator, die afgedekt werd door een dakje. Zo zaten ze daar beschut, en het beviel hen best. Misschien was het een heel onrustig paartje, dat er niet van hield, om altijd op dezelfde plaats te wonen. Net zoals er onder de mensen velen graag rondzwerven, en er niets voor voelen, om altijd in dezelfde stad en in dezelfde straat te leven, zo zijn er ook dieren, die graag zwerven. En het is best mogelijk, dat dit roodstaartjes-paar zo aangelegd was. Op een lentedag begon het een nestje op de bagagewagen te bouwen. Strootjes en wat er al zoo verder noodig is om een mooi nest te bouwen, haalden ze, en daar de trein natuurlijk de meeste tijd reed, hadden de twee diertjes druk werk. Maar de trein was geen express, eerder een flinke boemel, en dus konden de roodstaartjes hem makkelijk bijhouden. En toen het nest helemaal klaar was, legde het wijfje er een stuk of wat kleine eitjes in. Om de beurt zaten het mannetje en het wijfje op de eitjes en ze stoorden zich in het geheel niet aan het schudden van de trein. Op de juiste tijd kropen de kinderen Roodstaart uit hun eieren en ze zullen wel verbaasd in het rond gekeken hebben! Om dat zij van een familie afstamden, waar van alle leden altijd in stilstaande nesten uit het ei gekropen waren, zullen zij wel gevoeld hebben, dat er iets niet in orde was. Maar ze maakten er zich niet onge rust over, zo lang ze hun ouders zagen. En misschien waren zij zelf óók wel avontuurlijk van --ard en vonden ze het wel aardig, om direct in het begin van hun leven, al zo veel van de wereld te zien. Bovendien hadden zij over de verzorging niets te klagen. Hun ouders letten er zorg zaam op, dat de kinderen voldoende te eten kregen en zij groeiden dan ook als kool. Zo legde de familie Roodstaart op elk station nieuwsgierig bekeken vele tra jecten gratis af. Tot de jongen oud genoeg waren om te leren vliegen. Toen verhuisde de familie naar een streek, waar veel bessenstruiken te vinden waren en zij zich daar voor goed vestigden. Een treinreis zullen zij toen wel niet meer gemaakt hebben!! De vrouwen dragen gestreepte rokken, de schorten zijn effen. Kant wordt dikwijls gebruikt om te garneren. In de „Ober- harz" dragen de vrouwen meer roestrode en groene rokken. Het meisje, dat je hier ziet, is gekleed „op z'n Zondags". Het Vrouwen- en meisjeskleding. Het is regen, het is regen Het is stromende regen Wie kan daar nu tegen! Je ziet ze niet buiten, De vogeltjes niet. Zjj nebben verdriet Het regent, dat 't giet! Het is regen, het is regen. Het is aldoor maar regen, Wie kan daar nu tegen! De bloemetjes niet. Zij kijken zo treurig, Zij kijken niet fleurig. Zij hebben verdiet Het regent, dat het giet! Het is regen, het is regen, Het is stroomende regen, Wie kan daar nu tegen! De kindertjes niet, Zij kunnen niet buiten, Niet dansen en springen. Geen vroolijke liedekes Hoor je ze zingen Zij hebben verdriet. Het regent, dat 't giet. WAT BETEEKENEN DE LETTERS 0r DE AUTO'S. Ja, dat hebben al meer kleine lezeresjes en lezers me gevraagd. Nu, laat ik je eens uitleggen. Het is natuurlijk alt1^ leuk een auto langs te zien snellen, op b.v. IN staat en je weet, dat dit Ih betekent. En zo hebben al die letters o de kleine ronde borden achter de a" een betekenis. België is B, Brits Indi BI, Duitsland is D, Frankrijk is F, Eng^ land GB, Griekenland is GR, Monaco Mc, Nederland is NE, Noorwegen Polen is PL, Roemenië is RM, Zw^f"r. S, Spanje is E, Slowakije is CS, Zwi 5 land is CH, Rusland is R, Oostenrijk W en Luxemburg is L. Er zijn naturulijk een massa landen, waar de automobi 1 een nummerbord dienen te hebben, 1 wij kunnen al die letters niet op Su noemen. De voornaamste hebben ieder geval gegeven. Mannenkleding. jakje dat ze draagt, is ook effen, terwijl het blousje er onder, van dunne, witte stof is gemaakt. De mannendracht is voornamelijk grijs. Het jasje heeft manchettten van groen of zwart en de broek heeft dikwijls opzij een groene of anders gekleurde bies. Hort Jongenskleding. Soms zie je ook in Holland kinderen lopen, die gekleed zijn in de klederdracht van de Harz. Ik denk, dat ze er dan gas geweest zijn en zo'n mooi pak gekregen hebben. Ze lopen er dan wat trots mee rond. Nu, daar hebben ze ook wel een beetje gelijk in, want het staat erg aardig!

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 18