II VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP T JUTTERTJE ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935 PAG. 7 Enkele insecten van dichtbij bekeken. Voor onze meisjes. Om na te tekenen. Karei de Groote. 1 133. Opeens schoot het Flip te binnen dat hij nog een lekker hapje voor de ooie vaar had. Tezamen met Wip sleepte hij de vangst naar de steltloper toe, die met een fiksche hap zijn maaltijd verorberde. 134. Toen het later op de avond werd. te komen zitten, dan zou hjj van zijn rei zen vertellen. Dat behoefde hij geen twee maal te vragen. 135. Toen begon de ooievaar te vertel len, .dat hij in een nest woonde, bij zijn bosch. Vlak bij hun nest staat een huisje waarin ook twee kinderen wonen. 136. Deze kinderen zijn altijd erg vrien delijk voor de ooievaars. Ze plagen ze nooit of proberen om de eieren uit het nest te halen. Als de ooievaars in het na jaar wegvliegen naar de warmere landen, zeggen de kinderen ze altijd vriendelijk ge dag en vragen of ze weer spoedig terug komen. benen en armen, maar laat ik jullie nog even zeggen, dat je aan de hals een ope ning moet laten, omdat anders het losse kopje, dat ofwel van steen of bordpapier is, er niet op kan worden aangebracht. Wanneer je nou zover bent, dat je alle ledematen al geknipt en aan elkaar hebt genaaid, dan ga je ze vullen met strooi, heel kort, fijn stroo, met watten, of vel met zaagsel, maar dit laatste zou ik je niet aanraden, want zoodra er een steekje aan het poppenlijf stuk zou gaan, komt het zaagsel eruit, wat niet erg pleizierig is. Heb je nu ook alle ledematen opgevuld, dan ga je ze aan elkaar hechten. Je be gint met aan de bovenarmpjes een gaatje te boren (met behulp van een heel grote stopnaald). Na gaat de naald, waaraan je vooraf een dun, maar heel sterk stukje touw hebt bevestigd, door de schouder van het poppekind en komt daar weer aan den an deren kant uit. Dus de naald gaat van de linkerbovenarm door de schouders (in de breedte) naar de rechterbovenarm. Aan het eind van het touwtje heb je eerst een grote knoop gemaakt, zodat deze voor het armpje blijft zitten, waardoor het armpje op zijn beurt weer stevig aan de schouder komt. Aan Eet andere armpje, waaruit de naald het laatste kwam, bevestig je nu ook een flinke grote knoop en als je dat niet gelukt, hecht de draad dan af met een paar grote steken, die je om de arm windt. Hetzelfde als je nu bij de armen hebt gedaan, doe je ook bij de benen en de pop is voor het grootste deel klaar. Maar nu nog het hoofd. Je hebt in een speel goedwinkel natuurlijk wel eens zo'n hele rij kleine poppenhoofden zien liggen. Als je niet in het bezit bent van een enkel poppenhoofdje, dan zul je er eentje aan moeten schaffen, want een poppengezichtje zelf maken, dat valt haast nooit goed uit en het is een vreselijk werkje. Welnu, heb je je nu een poppenhoofd aangeschaft, dat laten wij zeggen van bordpapier of ge perst papier is, dan neem je het potje üjm en ga je het hoofd op de schouders zetten. De hals werk je af door de opening van het lijfje er om heen te plakken, zodat er geen houtwol of watten uit komen gluren. Nu, hoe vind je je poppenkind? Geef haar nu nog een snoezig jurkje en je hebt een póp, die geen. van je vriendinnen heeft! Van meloenschijf tot neger. Ja, nu moet je niet denken, dat alle negers van die rare groote lippen hebben! Dat zegt ons prentje nu wel, maar dat is niet zo. Jullie hebt allemaal wel eens een neger gezien, nietwaar? Wij blanken, vinden een neger altijd een beetje „griezelig", vooral de kleintjes, die beginnen er vaak om te huilen, maar jullie natuurlijk niet, groote jongens en meisjes. Jullie durven den neger wel na te tekenen. Nu, probeer het maar. Maar denk er om, dat je het netjes doet, anders maak je de Moriaan boos. was, dat zijn kinderen na zijn dood over de verdeling van zijn bezittingen zouden gaan twisten, was zoo verstandig zijn goederen reeds bij het leven te verdelen. Karei, die dacht, dat hij nu na de ver deling van zijn rijkdommen een rustig leven kon genieten, moest echter opnieuw ten strijde trekken, thans tegen de Frie zen, die veel te hooge belastingen lieten betalen voor de leenheeren en degenen, die een landgoed bezaten. Karei, die deze handelswijze niet goed keurde, verzamelde zooveel mogelijk een machtig leger en een grote vloot en begaf zich, ondanks zijn bijna 70 jaar, in eigen persoon naar de rivier de Aller, om den Deenschen Hertog Godfried af te wachten, die zich er op beroemde met Karei ten strijde te trekken en bij voorbaat al reeds had medegedeeld, dat hij overwinnaar zou worden. De Her tog zou de Friezen wel eens van dien lastigen Karei den Groote afhelpen, maar er kwam iets anders tusschen. Enige weken, voor het gevecht zou plaats heb ben, kwam de Hertog te sterven en de strijd behoefde niet door te gaan. Karei sloot een vriendschapsverbond met de Friezen, die blij waren, dat de twist zo goed afliep, omdat zij bang waren voor de vloot van Karei. In 818 vertrok Karei naar Aken en stierf daar twee jaar later in de ouderdom van 70 jaar. Heb je wel eens opgemerkt hoe zindelijk sommige dieren zijn Natuurlijk heb 3e vaak gezien hoe keurig de poes zich wast en hoe prettig de hond hei vindt, als hij een bad heeft gehad, maar heb je die zinde lijkheid ook wel eens bij de insecten opge merkt? Misschien de meesten van jullie niet. En gek is het, die dieren, waarvan wij het 't minst verwachten zouden, zijn vaak het zindelijkst. Het zijn vaak dieren, waarvan de meesten onder ons een af schuw hebben en gauw geneigd zijn te roe pen „bah, wat een vies dier!", die de mens nog een lesje kunnen geven. Laten wij b.v. eens de glimworm na gaan. Natuurlijk is dit beestje helemaal niet vies, maar toch moeten wij even ril len, wanneer wij zo'n diertje van nabij be schouwen. De glimworm kan van die eigenaardige bewegingen maken, die wan neer je het beest maar eventjes zou be schouwen, niet eens opvallen. Je weet, dat het nauwelijks kunnen geloven, bevindt zich een... veegborsteltje, Dit borsteltje is wel nauwelijks met het bloote oog waar te nemen, maar als je een vergrootglas zou nemen, dan kun je het duidelijk zien en dan zie je datgene, dat op het prentje hiernaast staat afgebeeld: een staartje met veegboi steltje, dat zoveei maal ver groot is. Het veegborsteltje van de glim worm doet ons denken aan de moderne stofzuiger, want dit borsteltje zuigt ook kleine stofjes van de rug van het dier en door de ademhaling van de glimworm wordt de stof naar het staartje gezogen. Is het staartpuntje geheel gevuld met stof en an dere onreinheden, welke door de „stofzuiger" zijn opgeveegd, dan kan de glimworm zijn staart omdraaien en valt het stof door de kleine openingen, welke aan de punt van het staartje zitten (zoals je ook op het prentje kunt zien) op de grond. De glim worm heeft dus toilet gemaakt! EEN ZWEVEND EI. Een zwevend ei in het water. Ik wed, dat geen van jullie dat ooit heeft gezièn. Als een ei in het water wordt gelegd, dan zal het altijd naar de bodefn zakken, maar niet op de volgende manier. Je neemt twee vloeistoffen in een glazen stopfleseh. Het onderste deel wordt gevuld met water, waarin veel zout is gedaan. Daarna moet je de pot met gewoon water bijvullen, maar voorzichtig en niet vlug, want anders worden de twee watersoorten toch één. Het zoute water is zwaarder, en daarom blijft het onder liggen. Neem nu een ei, laat het voorzichtig in het water glijden en je zult zien, dat het ei tot op de helft van het water valt. Een pop, die je zelf kunt maken. Een zelfgemaakte pop is voor een meisje altijd veel prettiger, dan een pop, welke moeder kant en klaar in de winkel kocht. Daarom wil ik jullie meisjes eens vooi-- doen, hoe je zelf een popje kunt maken, dat je misschien wel ten geschenke kunt geven als je kleine zusje jarig is. Vraag aan moeder een stukje linnen en maak daarvan de ledematen van de pop, dus romp, beenen en armen. Om het rompje te maken, gaan wij als volgt té werk: wij nemen twee gelijke lapjes en naaien die aan elkaar, maar met flinke steken, an ders breekt de draad, wanneer wij de romp opvullen. Hetzelfde doen wij ook met de een glimwormpje een lang staartje heeft, zooals je trouwens ook op onze afbeelding kunt zien. Met dit staartje maakt hij soms grillige bewegingen. Hij kan zijn staartje zo oprollen, zoals een klein schoothondje dit kan doen, dus helemaal over de rug heenleggen. De glimworm is niet zoo vreesachtig, dus als je eens zo'n beestje te pakken krijgt, sla hem dan eens van dichtbij gade, het is leerzaam en interes sant. Aan de staart van de glimworm, je zult Vader: „Wat zeg je jongen? Heb je last van rheumatiek Maar dat is onmoge lijk. Zoo'n jonge vent als jij". „Ja, toch is het zo pa, het woord komt in mijn thema voor en ik weet niet hoe ik het schrijven moet". De machtige keizer der Franken. Van Karei den Grooten, de zoon van Pepijn den Korte, hebben wij reeds in de lage klassen van de school geleerd. Karei de Groote was Koning van Franrijk en werd geboren te Aken op 2 April 742. Na de dood van zijn vader in 768 moest Karei de bezittingen van zijn vader delen met zijn broer Caroloman. Karei de Groote was vaak in oorlog met de Saksen en andere volken, hij kwam meestal als over winnaar uit den strijd terug. Karei de Groote vertoefde vaak in de stad Nijmegen en als het Paasfeest was, ging hij steeds naar Nijmegen, zijn geliefde stad. Karei had een prachtig hof doen bouwen in de nabijheid dier stad en bracht de zomer weken in het slot door. Karei de Groote stond bekend als een rijk man. Toen hij 60 jaar was, overtroffen zijn rijkdommen al de bekende rijken der wereld. Karei had drie zonen, Karei, Lodewijk en Pepijn. Volgens het oud gebruik moesten de bezittingen onder de zonen worden verdeeld, maar Karei, die bang „Dit schattig poesje is vijf gulden waard." „Vroeger zei je altijd een rijksdaalder." „Jawel, maar sedertdien heeft het twee raskanaries opgegeten."

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19