aafr H op m*? DE ONLUSTEN IN DE FRANSCHE HAVENSTEDEN DE DAPPERSTE BLAUWE ZEERIDDER dan in de Zon AAN DE TOMBE VAN DEN POILU iNCONNU GJtöüd ddrsi TOMPOUCEN! Woeste tooneelen te Brest. HKLDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1935. GEMENGD NIEUWS Buitenland. Overstroomingen in Sjansi 180 jaar gevangenisstraf. Twee kinderen verbrand. Vijftig inlanders levend begraven. De Engelsche journalist Jones overgedaan aan andere bandieten De eerste verstekelinge op de ,.Normandië". Het naspel van den over val op de Bremen. Moord te Cheribon. 5 cent. COR KRIGÉE, Van Galenstraat 71 GEMBERBROOD KRENTENBROOD COR KRIGÉE, Van Galenstraat 71 11 J (HERINNERINGEN UIT HET LEVEN VAN DORUS RIJKERS) door: Vvel Dlawnurg (Nadruk verboden). Dorus wordt uitgeteekend. - Van slapen komt nog niets. - Storm in de kamer van Montreal. - Dorus vertelt van zijn leven - 9 Eindelijk hij maft. Voor ons midden op de boulevard, als uit den grond verrezen, staat plots voor ons een wonderlijk uitgedoschte jongeman. Hij is blootshoofd. Lange haren zwieren in zijn nek en z'n baard is zwart en warrig. Excuseer my, zegt hij, ons aansprekend, maar ik volg U reeds eenigen tijd, je suis peintre (ik ben schilder) en die oude man heeft zoo'n karakteristieke kop, dat ik hem graag als model zou hebben. Wil u even gaan staan op de hoek van de straat onder die booglamp Wat vraagt die kerel met die meissies- haren vraagt Dorus? En waarom heb ie zoo'n gek fluweelen bloessie an? Het is een schilder en die wil je uittee- kenen Opa. Een rare chinees, dat heb ik nog nooit bij de hand gehad, zegt Dorus. Op alle manier hebben ze me al geportretteerd, maar een mensch z'n zin is een mensch z'n leven, dan gaat ie maar weer voor niks. Dorus gaat staan op den hoek van de straat en de schil der vangt z'n arbeid aan. Lang werk heeft hij niet. Als ik het an me kameraden vertel, ge- looven ze het niet, zegt Dorus, midden in Parijs tusschen al die dagdieven uitgeteekend te worden. Rondom Dorus staan honderden Mcntmartre-menschen. Het schoone geslacht is sterk vertegenwoordigd en ze vinden alle maal die oude Dorus een „bon ancien soldat", een „vétéran". Dorus staat daar heel kalm, heel patriarchaal. Ik ben het wel gewend uitgeteekend te worden, herhaalt hij. Ik ben al eens op Wieringen geweest, te gast by den Kroon prins, die heb me ook uitgeteekend, nou toen zeit Wullum tegen me, toen het klaar was, zeit ie, hier is je portret, je mag het mee nemen en toen zei ik het lijkt heelemaal niet, dat gekke ding is met het ankijken niet waard. Wullem was er niks kwaad om, want het was een goeie kerel, die Kroonprins. Alleen zei ie, dat hadden ze me in Potsdam nooit durven zeggen, maar je hebt gelijk. Nou toen heb ik lekker bij den prins ge smikkeld. Een dag te voren was Jan Duis, dat kamerlid ok bij 'm te gast geweest. Ben je haast klaar, ouwe ragebol, aldus wendt Dorus zich tot den Franschen schilder, het wordt nou toch tijd, dat ik ga maffen, zou ik effe denken! De schilder is klaar, toont aan Dorus z'n crayon-teekening en vertelt, dat hij zal pro- beeren deze uit te geven. Dan gaan wij verder, loopen de Rue d'Hautville door en staan voor ons hotel, voor Montreal. De klok had juist drie uur in den nacht geslagen, toen wij met de lift naar onze kamer werden gebracht. Dorus heeft zijn zware ratiné jas uitge trokken, dan, zonder de minste teekenen van1 vermoeidheid, blijft hij door onze gemeen schappelijke kamer beenen. Je moest nou maar onder de dekens kruipen, Dorus, het wordt zoo zoetjes aan kinderen-bed tijd. Dorus grinnikt. Terwijl hij met z'n pijp een waar rookgordijn door de kamer blaast, zegt ie: Als je zoo teuge de 80 loopt hij je zooveel slaap niet meer noodig, eerst effe m'n pijpie uitrooke! Dorus doet z'n bovenjasje uit, het boorden- knoopje van z'n overhemd kan hij echter niet losmaken, en daar ik niet alleen z'n secretaris, maar ook z'n kamerdienaar' ben, verordonneert hij mij, om dit obstakel los te maken. Even later zit hij in z'n roodbaaie overhemd genoegelijk op de stoel voor zijn bed. Je gaat onder de veeren Dorus, zeg ik, je gaat maffen en blikskaters gauw ook. Dorus schudt het hoofd. Tachtig jaar word ik volgende maand en door zoo'n snot aap als jij laat ik mij niet commandeeren. Vroeger, och man, och man, dan kon ik maffen, reuze maffen, maar als het most, bleef ik ook drie dagen in de kleeren. Veertig jaar geleden, juist om dezen tijd van het jaar is- het gebeurd, dat ik drie dagen en drie nachten niet geslapen heb, toen bleef ik met Tabbie, de Gorrel en Jan Bijl en Janus en Sieme onder water, toen kwam ik er niet toe een uiltje te knappen en zat ik niet op een mooie kamer als nou, waar het lekker warm was, och man 't lijkt of de tijd stil heb ge staan, als ik daaran denk. Toen was me ver antwoording as schipper heel groot. Dorus blaast een groote rookwolk uit z'n pijp. Een oogenblik zwijgt hij, dan staat hij op, maakt het raam van de slaapkamer van Montreal open, steekt z'n oude grijze kop buiten het venster en kijkt op naar den hemel waaraan nog steeds de sterren fonkelen. 't Is nou Oostenwind... 't vriest, een mooie nacht is het nou, geen wolkie is er aan de lucht, zegt de oude,, het raam weer sluitend, maar toen, zooveel jare geleje, toen op de Heldersche kust de „Renown" te plet ter sloeg, waar ik de leiding kreeg, toen, je mag het gelooven of niet, heb ik in geen drie dagen m'n bed gezien. Opa zwijgt en doet een trek aan zijn pijp. Jammer, dat je geen zoon hebt, Opa, hy zou vast een Dorus de Tweede geworden zijn. Dorus knikt. Ik heb maar één kind, een dochter, en dat is Doortje en die is net zoo'n goeien zee man als d'r vader. Was je jong, toen je trouwde, Dorus? Ik was net 23 jaar en, of je het nou gelooft of niet, ik trouwde met een weduwe met 6 kinderen. Niet lang daarna was ik Opa, want die kinderen waren al groot. Eén was er zelfs getrouwd en van dat kind werd ik grootvader. Het was een heele anpak, Dorus. Ik hield van d'r, het was de vrouw van een maat van me, Neeltje hiette ze, het was een brave edele vrouw. D'r eerste man zat in de boot van Kees Dito, ook zoo'n bekende menschenredder. De boot sloeg om, Kees Dito wist zich te redden, door z'n kleeren uit te gooien, maar Kuiper, de eerste man van m'n vrouw, had van die zware ,hooge waterlaarzen aan, die liepen direct vol en de zee trok 'm toen subiet naar de diepte. Door de zwaarte van z'n laarzen kon hij zich niet bewegen. Z'n vrouw Neeltje bleef alleen achter, later heb ik d'r getrouwd en ik heb er geen spijt van gehad, want het was een degelijke vrouw. Dorus zeg ik, het is kwart over drie, laten we nu slapen gaan, het is morgen weer vroeg dag en we zouden een tocht maken over de Seine en naar het Louvre gaan en Parijs zien. Maar Dorus maakt een afwerend gebaar met z'n hand. Schei toch uit met me steeds er aan te herinneren, dat ik hier in Perijs zit, ik vind het juist zoo fijn om over dien ouwen tijd en over den Helder te praten. Hé, die tijd van vroeger, toen ik nog jong was, die storm nachten op het Marsdiep, als het zoo lillijk spookte, dan gong de telefoon in de kamer over en dan sprong Doortje het eerst uit d'r bed en dan schreeuwde ze met de telefoon hoorn in de hand: „Vader, kom er uit, er zit een boot op de Pannekoek" en dan vloog ik onder de dekens vandaan en Doortje zette gloeiende heete koffie, bracht me waterlaar zen, deed m'n helm op m'n kop, keek of ik wel een warm baaien overhemd aan had, en dan rende die meid, midden in die storm naar Tabbie en naar Janus Kuiper en naar Aart. Dan klopte Door net als een porder' de heele Helder klaar wakker. „D'r zit een schuit, manne, riep ze en d'r ginge in de voor kamers de petrolielichies an, dan was de ouwe Helder an 't mobiliseeren en zag je ze schie mannen achter de vitrage-gordijnen, en schoeiden ze zich, maar Doortje die rende dan weer gauw naar 't Westplein, je weet wel waar die stalhouwerij van Zwaan vroeger was, zoo maar midden in de storm rende ze erheen en dan tokkelde ze ouwe Zwaan, de koetsier uit z'n bed en riep: „As de blikskater een rijtuig klaarmaken, je moet de ket voor spanne, gauw want m'n vader komt met Tabbie en Aart v. d. Broek en die moet je as de stormwind naar de haven rije", en dan rende Door weer naar huis en gooide die blikskatersche meid me vol met heete thee en dan riep ze: „Goie Vader, raak 'm met de rieme, haal ze van 't wrak" en dan gaf ze me een smakkert en ik aan haar en benauwd was ze niet, ze jankte ook niet, ze stond ok niet als een gieter te huilen, nooit hield ze me terug, niks hoor. Soms rende ze zelfs naar de haven en dan zag ze ons uittrekke; Goeie Door, riep ik dan. Dorus zwijgt weer even. Hij is geheel ver geten, dat hij hier in Montreal, in het hartje van Parijs zit. Hij vindt het fijn over dien ouwen tijd te praten. Nou hé en dan gongen we de donkerte van den nacht in, vervolgt Dorus en dan hob belden we over de golven en als we dan op de hoogte waren van wat jij noemt, „Het paleis van de Ridders", het houten gebouwtje, dan wist ik dat m'n eenig kind, die meid van me, die m'n naam droeg, dat Door Rijkers, op den dijk door de donkerte heen keek naar d'r vader, naar Dorus Rijkers, die met z'n mannen tegen Magere Zeehein ging kloppen en dan bleef Door op den dijk staan, al zwierde d'r haren om d'r kop, en al waren d'r kleeren doorweekt van 't water en al was het nog zoo laat in den nacht, ze vond het niks erg! Maar ze zal het wel erg vinden Dorus, als ze hoort, dat je zoo laat in den nacht over Montmartre gestoomd hebt en als ze hoort, dat je hier in je kamer tot de hanen bijna beginnen te kraaien, over den ouden tijd hebt zitten te vertellen, krijg ik ook op m'n huid. Ze zei het nog tegen me by den Helderschen trein „Laat m'n vader niet alleen koerse en past u op 'm". En nouw, alla, naar bed. De kamer staat hier zóó onder de rook, dat het wel lijkt of hier de rooie haan kraait en dat in zoo'n deftig spul. Vooruit, geen pardon meer, onder de dekens. Het mot dan maar, zegt Dorus zuchtend. Dan schiet hij, in z'n roodbaaie broek en roodbaaie overhemd, precies alsof hij een beul bij de guillotine is, onder de fijne zijden deken. „Dan gaan ik maar m'n tukkie pakke. Maf ze." Moet je soms een warme kruik hebben, Dorus, vraag ik, dan zal ik er een van beneden laten komen. Ik ben geen oud wijf, zegt Dorus ver achtelijk, hier heb. ik geen last van kouwe beenen, maf ze maat. Dan kruip ik ook in het andere bed onder de wol en knip het electrische licht uit. Eenige minuten later hoor ik het rustige ademhalen van dat groote kind, de héros de Hollande, Dorus Rijkers, die het Marsdiep zelfs in Parijs niet kon vergeten. (Wordt vervolgd). 17 dorpen verwoest en 2000 gezinnen dakloos. Wij hebben indertijd het een en ander ge meld over een zonderling geval in Chicago, waar een vrouw haar schoonzoon wiens vrouw overleden was en die wilde hertrou wen had laten vermoorden om dat huwelijk te beletten. Zij verstond zich met een andere vrouw, die met medewerking van een Chinee- schen „vriend" den bewusten schoonzoon uit den weg ruimde. Het slachtoffer was eerst dronken gemaakt. Thans is in deze zaak het vonnis gewezen, tenminste wat de beide vrouwen betreft. Beiden kregen honderdtach tig jaar gevangenisstraf. Dit beteekent dus dat deze vrouwen levenslang krijgen. Bij een veroordeeling tot „levenslang" wordt automa tisch na verloop van jaren een strafreductie gegeven en komen de veroordeelden dus toch weer vrij, indien zij lang genoeg in leven blijven. Maar de reductie op 180 jaar kan nooit zóó groot zijn, dat de vrijheid weer mogelijk wordt. Ditmaal is dan het vonnis niet in naam. maar inderdaad levenslang. Wat de Chinees gekregen heeft, vonden wij niet vermeld. CHARLES MITCHELL VEROORDEELD. Tot betaling van een groot bedrag wegens belasting-ontduiking. De Raad van Beroep voor belastingzaken heeft Charles E. Mitchell, den vroegeren pre sident van de National City Bank, veroordeeld tot betaling aari de regeering van een bedrag van 1.275.645 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting over de jaren 1929 en 1930, in welk bedrag een boete van 50 pet., gesteld op belastingfraude, is begrepen. In doozen van 2Oei af Tijdens de afwezigheid van den bewoner is er brand uitgebroken in de woning van den 37-jarigen wegwerker Joseph Collard, een vader van 5 kinderen te Villers Deux Eglises, in de provincie Nhmen. Het huis brandde ge heel uit en stortte in. Toen de vader thuis kwam, ontdekte hij in de nog rookende puin- hoopen de verkoolde lijken van twee zijner kinderen, een 9-jarigen en een 7-jarigen jongen, die waarschijnlijk bij het uitbreken van den brand naar den zolder zyn gevlucht en daar zijn omgekomen. Blijkens de berichten die thans geleidelijk worden ontvangen uit het centrum en het noorden van het eiland Luzon, waar diluvi- aansche regens verleden week geweldige overstroomingen hebDen .veroorzaakt, be draagt het aantal dooden tengevolge van deze rampen 180, dat der dakloozen vele duizen den, is de oogst vernield en de matereele schade zeer aanzienlijk. Dinsdag had in het noorden van Luzon een nieuwe ramp plaats; bij een aardverschuiving langs, een rivier werden 50 inlanders levend begraven. Eerst na 24 uur graven vond men het eerste lijk. Uit Peking wordt gemeld dat de bandieten die Jones hebben ontvoerd, hem in handen hebben gespeeld van een andere bende, welke thans 100.000 dollar eischt voor zijn invrij heidstelling. De voortdurende verplaatsing van de ban dieten heeft het onderhandelen inzake Jones aanzienlijk verzwaard. Kort na middernacht duurde de tegenstand der oproerlingen onverminderd voort. De prefect heeft een bataljon infanterie opgeroepen, aangezien de bereden mobiele garde in de nauwe straten van de benedenstad niets kan uitrichten tegen de rebellen. De schijnwerpers van de oorlogsschepen zyn gericht op de daken der huizen in de opstan dige wijk. De oproerlingen trachtten het sta tion te bestormen, doch zij werden door de mobiele garde afgeslagen. Donderdagavond laat probeerden de op roerlingen de gasfabriek te bestormen. Zij werden door Senegaleezen teruggedre ven. Steeds weer moest de politie tegen do muiters optreden, die ook van de daken af met geweren op de agenten schoten. Ten slotte is het tegen gisterenmorgen twee uur gelukt de straten te zuiveren. De rebellen ver dedigden zich met groote taaiheid en richtten barricades op; verscheidene winkels werden geplunderd. Ongeveer 50 deelnemers zijn ge arresteerd. Gisterenochtend de kalmte terug gekeerd. De stad bood gisteren, aldus Reuter, een kalmen aanblik. De waarnemende burgemeesteü gemolesteerd en in zorgwekken- den toestand. De plaatsvervanger van den burgemeester van Toulon is tijdens de onlusten overvallen en tegen den grond geslagen. Zijn toestand is, naar Reuter meldt, zorgwekkend. Het werk hervat. Reuter seinde gisterenmiddag uit Parijs: De arbeiders van het tuighuis hebben van ochtend het werk op de gewone wijze hervat? incidenten deden zich niet voor. Het aantal afwezigen is niet grooter dan normaal. Van agitatie onder de arbeiders heeft men niets kunnen constateeren. Te Brest een betooger zwaar gewond. Laat in den avond is het Donderdag te Brest weer tot botsingen gekomen. Tweehon derd betoogers schoolden in de vestingwerken samen en zongen de Internationale. Toen de mobiele garde tegen hen optrad, werd een der betoogers zwaar gewond. Arbeid hervat. De arbeiders van het tuighuis te Brest heb ben gisterenochtend, na een nachtelijke ont moeting van 200 betoogers met de politie, waarbij tal van menschen werden gewond, het werk hervat. De „Cliamplain" vertrokken. Het vertrek van de mailboot „Champïain" naar New-York is Donderdag, naar Reuter uit Havre meldt, opnieuw uitgesteld, aange zien de zeelieden gisterenochtend nog een bij eenkomst moesten hebben. Het schip heeft nu gisterenmiddag om twee uur zee gekozen. Het stoomschip „Lafayette" zal om zes uur vertrekken. Staking geëindigd. De staking der zeelieden is gisterenochtend geëindigd. Persstemmen. De wanordelijkheden te Toulon hebben in de pers groot opzien gebaard. De bladen zien er, al naar gelang van haar richting, politieke drijverijen van rechts of van links in. Op het „slagveld" te Toulon. De straten van Toulon, die het tooneel van den nachtelijken burgeroorlog van Donderdag vormen, geven volgens Havas een troosteloos beeld te zien. Van het Vrijheidsplein tot de oorlogshaven is de grond bedekt met puin en scherven van de groote winkelruiten. Men ziet er stukge slagen lampen, omvergeworpen lantaarnpalen enz. Een wapenhandel is eveneens het slacht offer van de muiters geworden, die van de zaak uit een snelvuur op de toesnellende troe pen van de mobiele garde openden. Hier vielen dooden en gekwetsten aan bei de zijden. De bevolking is zeer verontwaar digd over hetgeen zich in de overigens zoo rustige stad heeft afgespeeld. 69 arrestaties. Volgens de op het ministerie van binnen- landsehe zaken ontvangen berichten is de rust te Toulon volledig weergekeerd en het werK hervat. Er zijn 68 arrestaties verricht. Van de gearresteerder zijn er 26 opresloten. De rust te Toulon teruggekeerd. Gistermiddag wat de rust te Toulon vrijwel teruggekeerd. De arbeiders verlieten om vijf uur de arsenalen en de werkplaatsen en be gaven zich, zonder dat daarbij incidenten voor vielen naar hun woningen. Te Brest de rust eveneens hersteld. Te Brest is het volkomen rustitg gebleven De naar de stad ontboden versterkingstroe pen zijn weer 'naar hun garnizoensplaatsen teruggekeerd. De politie- en de gendarmerie- patroeljes doorkruisen niet langer de straten Ook op de werven ziet men geen geünifor meerde ordebewakers meer. Wij hebben verteld dat kort nadat de „Nor mandie" vier dagen geleden New-York had verlaten voor de thuisreis, aan boord een elf jarig meisje werd ontdekt, dat op het laatste oogenblik ongemerkt aan boord was gegaan. De kleine Amerikaansche werd feitelijk niet „ontdekt", zij meldde zichzelf aan. Nauwelijks was het schip het Vrijheidsbeeld gepasseerd of zy snelde op een der officieren toe en vroeg den kapitein te spreken. Den kapitein, waarom? Omdat ik een verstekeling© ben!... De officier was zeer verbaasd (ten minste, dat vertelt Max Maurey in het „Jour nal") en ze'- „Weet je wel wat een versteke ling is?" „Ja zeker", antwoordde het kind, „dat is iemand die aan boord van een schip gaat zonder te betalen". „En heb jij dat (week - kwartaal - abonné) Naam Geef aan onze administratie Uw vacantie' adres op en wij zorgen voor toezending van de „HELDERSCHE COURANT" Adres Van Straat/Weg: Plaatsnaam tot Tengevolge van den zwaren regenval van de laatste dagen in de provincie Sjansi zyn de vier voorsteden van de provinciale hoofdstad Taijoean overstroomd. In twee van deze voor steden zouden zeer vele bewoners verdronken zijn. Politie en militaien helpen bij het ver sterken der dijken. Doordat het water van den benedenloop van de Gele Rivier 5 meter gestegen is, zijn vele nieuwe dyken doorgebroken en is het over- stroomingsgebied in de provincies Honan, Ho- pei en en Sjantoeng uitgebreid, waarbij even eens vele menschenlevens te betreuren zyn. In het Zuiden van Hopei werden 17 dorpen ver woest en 2000 gezinnen dakloos. In Zuid- Sjantoeng heeft het water van de Gele Rivier de pas voltooide 80 K.M. lange dijk bereikt, die de laatste bescherming vormt voor het Noorden van Klangsoe. Meer dan 4 millioen personen bedreigd. Wolkbreuken doen de overstroomingen van de Gele Rivier voortdurend erger worden. De gouverneur van Sjantoeng acht het aan tal personen, dat door de river bedreigdj wordt, op meer dan 4 millioen. j Het proces tegen de daders. Groot tumult. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit New- York. dat de bladen zich bezighouden met de groote wanorde, welke bij het onderzoek inzake den overval op de Bremen heerschte. Nu en dan schreeuwden alle advocaten gelyktijdig door el kaar. De politierechter was volkomen mach teloos en wist slechts te dreigen, dat hy bij de hoogere instanties tegen de advocaten een klacht zou indienen. Tot nu toe heeft de jury slechts den beklaag de Tony Avus schuldig verklaard. Hij zal op 12 Augustus wegens „wanordelyk gedrag" moe ten terechtstaan. Het onderzoek tegen zes andere beklaagden werd tot 14 Augustus verdaagd. Bovendien zullen zich nog vier beklaagden wegens het toebrengen van lichamelijk letsel te verant woorden hebben. Het grootste tumult ontstond toen de dis- trictsofBcier van jusitie bovendien nog een aan klacht wegens ongeoorloofde samenscholing indiende. De verdediger van de gearresteerden verge leek het instituut van den politierechter met een rechtbank in het fascistische Italië en in het „Nazi- Duitschland". Hy poogde met alle middelen den politie rechter te tarten en verklaarde, dat men niet den moed zou hebben hem buiten de zaal te zetten. Talrjjke personen op de tribune begeleidden de gewaagde uitlatingen van den verdediger met instemmende uitroepen en voetgetrappel. Tenslotte moest de zitting verdaagd worden Chinees steekt den kassier van zyn pleegvader dood, om aan geld te komen. Te Cheribon is in de Chineesche wereld een brutale moord gepleegd. De dader is de aangenomen zoon van Kwee Pek Tjwie, die zich nu in voorarrest bevindt, in verband met de onlangs in ge noemde havenstad aan het licht gekomen knoeierijen in den vischhandel, waarin douane ambtenaren en handelaren betrokken zijn. De pleegzoon was met zijn pleegvader ge brouilleerd. Hij kwam naar Cheribon, toen hij vernam, dat zijn pleegvader in preventieve hechtenis was gesteld. De zoon heeft daarop den kassier van zijn pleegvader om geld ge vraagd, hetwelk hem werd geweigerd en na een woordenwisseling, welke daarna ontstond, heeft de jongeman den kassier neergestoken. Het slachtoffer is spoedig aan de verwondin gen overleden. Na zijn vreeselijke daad volvoerd te heb ben, heeft de moordenaar de brandkast ge opend, daaruit ongeveer driehonderd gulden genomen en is er vervolgens vandoor gegaan. De politie echter beschikt over een vol ledig signalement, zoodat zijn arrestatie wel niet lang meer zal uitblijven. Sleeds versch, goed gevuld, croquant gebakken. TEL. 399. Een doode; vele gekwesten. De onlusten, zoo meldt Reuter uit Parijs, welke Woensdag te Brest hebben plaats ge had, waren van ernstigen aard. Hoewel iedere samenscholing op straat verboden was en verscheidene café's gesloten moesten blij ven, verzamelden zich steeds weer de opstan delingen, om dan plotseling politie, militairen en mobile garde aan te vallen. Ongeveer 20 keer moesten de opstandelingen uiteen gesla gen worden, doch steeds verzamelden zij zich weer op andere plaatsen. Het aantal gewon den is niet bekend, aangezien de oproerlingen hun gewonden niet in het ziekenhuis doen opnemen. Om elf uur scheen de rust eenigs- zins weergekeerd, doch te middernacht be gonnen de onlusten opnieuw. Thans werd een nieuwe taktiek toegepast; aangezien de bin nenstad door politie en militairen werd be waakt, verlegden de opstandelingen hun operatie-terrein naar de buitenwijken. Op de hoeken der straten verzamelden zich de re volutionairen, en zongen de Internationale. Zoodra de politie verscheen werd zij met een hagel van steenen begroet. Zoodra evenwel politie en militairen ter versterking opruk ten verspreidden zich de opstandelingen en verzamelden zich weer enkele straten verder. Dit alles speelde zich af in het licht van groote vuren, welke de opstandelingen op de straten uit rijshout opbouwen. Ook werden barrikaden opgericht van ban ken, tafels, stoelen en ander huisraad en eenige malen werd getracht auto's en vracht wagens omver te werpen en in brand te ste ken. Het aantal gekwetsten. wordt voor beide dagen op 50 geschat. Het gerucht gaat, dat enkele zwaar gewonden in het militair hospitaal zijn overleden. De regeering komt de schepelin gen te Havre tegemoet. De Matin verneemt uit Havre, dat de pre fect een delegatie van de werknemers op de schépen van de Compagnie Transatlantique heeft ontvangen en haar medegedeeld, dat de minister van marine, overeenkomstig de voor schriften van Laval, besloten heeft de kor ting op bepaalde salarissen tot 3 pet. te ver minderen. Fransche persstemmen. De rechtsche pers veroordeelt eenstemmig de opstandige beweging te Brest en Toulon en stelt de communisten hiervoor verant woordelijk. De Matin eischt strenge straffen voor de genen, die de muiterij hebben ontketend. Te Brest is het geen spontane uiting geweest, zegt het blad, de autoriteiten hebben een communistische agitatie ontdetk. Ook de Jour is van meening, dat er bij de onlusten sprake is van welvoorbereide com munistische politieke demonstraties. De Ami du Peuple schrijft, dat sedert maanden socialistische en communistische agenten het volk opzweepten tot onlusten, deze agenten zijn verantwoordelijk voor het te Toulon en Brest vergoten bloed. In de linksche pers stelt men de regeering verantwoordelijk voor de ongeregeldheden. De staking te Havre. De stakende manschappen van de schepen Champlin, Normandie, Colombie, Cuba en Lafayette voeren, naar A.N.P. uit Havre meldt, aan, dat zij niet in openbaren dienst staan en derhalve niet betrokken behooren te worden bij de bezuinigingsmaatregelen van de regeering. Daartegenover wordt gesteld, dat de scheepvaartmaatschappijen zwaar gesubsi dieerd worden, zoodat zij een zware last voor de begrooting vormen. De stakers te Havre nemen een kalmer houding aan, dan die te Brest. Het schijnt echter, volgens de laatste berichten, dat ook te Lorient de arbeiders neiging gaan vertoo- nen zich aan te sluiten bij de beweging van Brest. Met inbegrip van de te Londen opgehou den passagiers, konden in totaal 850 passa giers tengevolge van de stakingsbeweging Donderdag niet vertrekken. Te Brest eenige ontspanning in den toestand. De minister van scheepvaart heeft een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van de stakende zeelieden uit Havre. Deze conferentie heeft tot gevolg gehad, dat de zeelieden den arbeid zullen hervaten. De begrafenis van den arbeider, die den eersten dag van de onlusten te Brest doode- lijk gewond was, heeft Donderdagmidag van de woning van dezen arbeider te Brest uit, plaats gevonden. Meer dan 10.000 personen, meerendeels arbeiders aan het arsenaal, namen aan deze plechtigheid deel. De meesten van hen hadden een roode bloem in het knoopsgat gestoken. De begra fenis verliep zonder incidenten. In den loop van den dag heeft men de soldaten die de orde handhaafden, vervangen door gendarmen en mobiele garde. Een en ander heeft eenige ontspanning van den toe stand ten gevolge gehad. De 50 gewonden. Van de ongeveer 50 arbeiders, die bij de ongeregeldheden te Brest gewond in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, zouden er twee in levensgevaar verkeeren. Zij hebben door slagen met geweerkolven zware verwondingen opgeloopen en hun toe stand schijnt zeer ernstig te zijn. Alle overigen zijn min of meer zwaar gewond. De politie heeft in totaal 40 arrestaties verricht. Te Toulon Is gisterennacht de mui terij opnieuw met hevigheid opge laaid. Straatgevechten. Twee dooden. De waarnemende burgemeester in zorgwekkende» toestand. Te Brest, Toulon, Havre Vrijdag ochtend het werk hervat. Te Toulon is het Donderdagavond, naar A.N.P meldt, wederom tot ongeregeldheden gekomen. De arbeiders der werkplaatsen der oorlogsmarine trokken na sluitingstijd de straat op en zongen er de Internationale. Overal greep een krachtige politiedienst energiek in. Leden van de communistische jeugdorganisatie werden op twee plaatsen door de in gereedheid staande mobiele garde uiteen gedreven. Herhaaldeijk chargeerde de politie. Verscheidene arrestaties werden ver richt. De marinewerkplaatsen, de marinepre fectuur e.d. werden door de mobiele garde bewaakt. Om half twee gisterennacht hadden de ongeregeldheden te Toulon een zeer ern stig karakter aangenomen. De onlusten waren in den loop van den avond steeds ernstiger geworden. Na het vallen van de duisternis is het gekomen tot heftige botsingen tusschen betoogers en politie. Om middernacht waren er, volgens een officieele mededeeling, reeds twee dooden gevallen onder de opstandelingen, een agent van politie was zwaar gewond, ter wijl ruim 50 personen verwondingen op geloopen hadden. Onder deze vijftig gewonden bevonden zich 20 agenten van politie en andere ordebe waarders. Vooral de benedenstad was het tooneel van gevechten. Tegen 9 uur des avonds, toen de politie samenscholingen wilde uiteen drijven en te dien einde eenige revolverschoten in de lucht loste, kletterde uit de ramen der om liggende huizen plotseling een regen van projectielen van allerlei aard naar beneden. Tegelijkertijd werden de ruiten van de étalages der winkels ingeslagen, kruidenierswinkels werden ge plunderd, de deksels van de rioleeringen wer den weggenomen en naar de politiepaarden geslingerd, en FIJN HET ADRES: TEL. 399.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15