VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP T JUTTERTJE :ATERDAG 10 AUGUSTUS 1935. PAG. 7 Eigenaardige ontmoeting op zee. Onzichtbare inkten voor geheime mededeelingen. de ganzenhoedster en ziet, haar paste ze volkomen. Toen werd het arme meisje met de kroon naar een zaal gevoerd, door duizenden waskaarsen verlicht, maar niet zoodra had zrj haar parel teruggekregen of zij was ook weer in het bezit van haar vroegere schoonheid. En het beste van alles nog: van een vriendelijk en nederig hart. Toen haar geheugen terugkeerde, herinnerde zij zich wat een onaangenaam onvriendelijk meisje zij was geweest. Zij vroeg aan haar ouders vergeving en liet het oude vrouwtje uit het bos halen en beloofde goed voor haar te zijn, wanneer zij aan het Hof wilde komen wonen. Wolven op een ijsschots. Kanarie-wolken en kikker-regen Een dichte mist belemmerde het uitzicht, toen een grote stoomboot het eiland Anti- costi, dat voor de uitmonding van de Ca- nadeesche rivier de St. Lawrence ligt, na derde. De mist werd hoe langer hoe dichter en daarom verminderde het schip telkens zijn vaart, tot de snelheid nog maar 3 a 4 knoopen bedroeg. Plotseling hoorden de mensen op de boot een langgerekt gehujl, dat uit de richting van de St. Lawrence- rivier scheen te komen. De mensen schrok ken erg, en gingen in troepjes op het dek staan. Iedereen vroeg zich af, wat dat toch Voor 'n griezelig gehuil kon zijn. Niemand wist het te verklaren, tot eindelijk een der officieren, die heel lang in Canada ge woond had tegen den kapitein zei: De matrozen voerden de kleine diertjes en gaven hen drinkwater. „Kapitein, 't is wolfsgehuil. We moeten ons in de buurt van land bevinden". „Dat is onmogelijk! Onmogelijk!" zei de kapitein. We zijn nauwelijks de St. Law- rencebaai binnen gevaren, en op zijn minst 300 mijl van land af". Maar toch gaf hij het bevel om nog meer vaart te verminde ren, zodat het schip haast door het uit stromende water achteruit werd gevoerd. Maar het griezelige gehuil kwam hoe lan- er hoe nader bij, en plotseling dook vlak voor het schip een reusachtige ijsschots op; en nu werd het raadsel van het gehuil op gelost! Want op die ijsschots liepen name lijk ongeveer twaalf grote grijzen Cana- deesche wolven rond. Zij hadden zich waar schijnlijk op het ijs bevonden, toen het plot seling begon te dooien en zij niet meer bij tijds het land konden bereiken. Zo dreven zij, reddeloos verloren, de rivier af, naar de «Atlantische Oceaan, en huilden in dOOdS- UlgSt... Een zeilschip, op weg naar Honoloeloe, ad een dergelijke ontmoeting, maar deze as lang zo griezelig niet! Het schip was meer dan 150 mijl van de andwich-eilanden (zoek ze maar op je atlas op! Dan 1 er je meteen aardrijkskun de), verwijderd, toen het opeens door een wolk kleine gele... kanarievogeltjes werd overvallen! Duizenden van die schattige kleine zanger tjes gingen zitten op de railing, de mas ten, zeilen en op het dek; de matrozen voerden hen met broodkruimels en gaven hen zoetwater te drinken, oe meesten vlogen al gai'w weer weg, maar een hele boel bleven op het schip tot het doel van de reis bereikt was Het plezierjacht van een Australische milUonnair werd op 160 zeemijlen van de Zuid-Australische kust gehuld in een reus achtige zwerm kleine witte vlinders. Waar die diertjes vandaan kwamen wel, dat was een groot raadsel! Want die dag en de dag tevoren was het helemaal windstil, en ook de vorige dagen Had het haast niet gewaaid! Hoe kwamen die vlinders d?n zo ver van de kust? De vorige zomer werd een schip in de golf van Mexico verrast door een ware kik ker-regen! Het wase en zwoele Juli-nacht, toen de stoomboot op zijn reis naar Galve- ston in Texas een storm, die plotseling los brak, maar ook weer even gauw voorbij was, te verduren had. Je zult wel begrijpen, dat de matrozen heel verbaasd waren, toen zij na dien storm zagen, dat het dek bezaaid was met kleine kikkertjes. Toen het schip de volgende dag Galveston bereikte werd ook dit raadsel opgelost. De vorige avond had namelijk een tor nado, dat is de naam, die in deze streek ge geven wordt aan een zware wervelorkaan, over het moerasige gebied van Zuld-Galve- ston gewoed, en al «e kikkers mee de lucht in genomen. En de wolk was juist boven het schip „leeg-geregend"! Een Engelsche stoomboot had een eigen aardige ontmoeting, die bovendien bijna iemand het leven gekost heeft. De boot was ongeveer 120 zeemijlen van de Braziliaan- sche kust voor de uitmonding van de Ama zone-rivier verwijderd. Op een morgen meldde de uitkijk, at er een stur drijvend hout te zien was, dat er uitzag als een on dersteboven liggende boot. Het was prachtig, windstil .veer, en de dienstdoende officier beval daarom een boot uit te zetten en te zien, of de drijvende boot, misschien afkomstig was van een vergaan schip. Toen men bij de drijvende boot kwam, merkte men, dat het helemaal geen boot was, maar een reuze boomstam. De ma trozen roeiden er dicht langs, en de offi cier die meegegaan was, sprong op de stam die dik genoeg was om nog wel twaalf mannen te dragen. Plotseling echter schoot uit de oksel van een afgebroken tak een slang te voorschijn, die de officier in een oogwenk omstrengeld. De officier, schreeu wend van angst viel op zijn knieën, maar een der matrozen greep een zware boots haak en gaf de slang daarmee een flinke slag, waardoor deze zijn prooi moest .os- laten. Doch de jonge officier had door de omar ming van de slang toch maar twee ribben gebroken... Al gauw was men de slang meestei Het was een anacoda, meer dan vier meter lang, die op de boomstam uit een van de Brazi- liaansche oerwouden van de Amazone-rivier naar zee was afgedreven, omdat hij er niet bijtijds aangedacht had om z'ch van de boomstam los te maken en vaste grond te zoeken. DE JAPANSE KINDEKEN EN HUN LANTAARNTJE». Elk Japans kind krijgt reeds bij de ge boorte een lantaarntje ten geschenke, dat steeds zorgvuldig wordt bewaard. Wat voor een betekenis deze lantaarns hebben zal je duidelijk worden, als Je het volgen de leest: De Japanners koesteren voor de laatste rustplaats van hun familie of vrienden, die zij in zittende houding begraven, een grote eerbied. De begraafplaatsen in Ja pan behoren tot de mooiste plekjes, om dat zij z(jn versierd met de meest kost bare bloemen en planten en de sierlijkste hekken om de graven zijn geplaatst. Ter herinnering aan de gestorvenen wordt ieder Jaar opnieuw in Japan het lantaarn feest gevierd. In sommige streken van Japan duurt dit feest wel drie dagen. Ge durende die drie dagen, prijken alle kerk hoven met verlichte ballons, maar de twede dag is eigenlijk de grote dag. In de avond worden kleine fantastische verlichte bootjes te water gelaten; ieder voert een verlichte ballon mee en de vrouwen dragen bovendien nog een korf met voedsel en een fles sakki. De vrome Japanners ge loven n.1., dat hun dode familieleden en vrienden op Lantaarndag door de dorpen lopen. Het voedsel, dat de vrouwen bij zich dragen, verorberen zij, zonder dat men dit bemerkt. Ieder goedgelovig Ja panner zal, wanneer hij aan de Lantaarn optocht deelneemt, zijn eigen lantaarntje, dat hij al jaren en jaren in zijn bezit heeft, meenemen. Zonder lantaarntje zou hij niet eens aan de stoet durven deelnemen. Onder de kinderen is het dikwijls een ware strijd wie het mooiste lantaarntje heeft. KEMPHAANTJE SPELEN. Dit is een aardig spelletje om op een steenen plaatsje buiten te spelen; in een ruime kinderkamer gaat het ook wel. Er wordt een grote kring getrokken, waar twee kinderen in gaan zitten, die de kemp hanen voorstellen. Ieder kind krijgt nu een stok onder zijn knieën. Nu moet hij zijn handen voor zijn knieën vouwen, die om de polsen met een zakdoek worden vastge bonden. Zijn zij zo beiden jereed, dan is het de kunst om elkaar uit de kring te werken, hetgeen vanzelf sprekend niet zo heel gemakkelijk gaat, dan men wel denkt, want men wordt in zijn bewegingen belem merd door de stok en de vastgebonden han den. De winaars moeten telkens tegen el kaar vechten en wie tenslotte het laatst overblijft, is „de winnaar"! Denk er om, vóór jullie tot dit spelletje overgaat, dat ja oude kleeren aantrekt... door F. S. Altijd zullen er wel schriftelijke mede delingen bestaan hebben, die men voor de ogen van degenen, waarvoor die mede delingen niet bestemd waren, verbergen wilde. Belangrijke bevelen, spionnage-berichten in oorlogstijd, en dergelijke geheimen had den natuurlijk helemaal geen waarde meer wanneer anderen dan degeen, voor wie ze bestemd waren, ze onder ogen kregen. Daarom heeft men altijd geprobeerd om een mogelijkheid te vinden, waardoor zulke mededelingen alleen voor hen, waarvoor ze bestemd waren, begrijpelijk zouden zijn. Daar was een manier, een geheimschrift het zoogenaamde Chiffreschift, maar dat had een groot nadeel. Want zelfs de moeilijkste systemen konden door heel Reecis heel lang geleden gebruikte men onzichtbare inkten knappe mensen toch wel opgelost worden. En aan dit geheimschrift zie je ook direct dat het iets verbergen wil, en dat is na tuurlijk ook heel onvoordeelig. Nee, de beste manier bleek toch, maar om de onzichtbare inkten te gebruiken. Men onzichtbare inkt maakt men letters, die alleen door eeen speciale behandeling zichtbaar worden. Nu kan men dus met gewone inkt, een brief schrijven, waarin niets bijzonders staat en tussen de regels met onzichtbare inkt de eigenlijke mede deling schrijven. Lykt het Jullie niet leuk, ook onzichtbare inkt te hebben? Hier vol gen de recepten: Blauwe geheime inkt In 25 gram gedistilleerd water los je 1 gram gekristalliseerd salpeterzuur kobai- toxyde op. De met deze vloeistof geschre ven letters zijn helemal onzichtbaar. Ze komen blauw te voorschijn, wanneer je het papier verwarmt en verdwijnen weer, waa neer het papier afkoelt. Rode geheime inkt. Goudchloride of goudchloride-natrium- chloride wordt in water zo sterk verdund, dat de letters na het drogen op het papier geen spoor achterlaten. Wanneer je een spons n-jemt, en het papier een beetje vochtig maakt, zie je letters in rood, maar je moet er voor zorgen, dat de spons in een tinzuutoplossing van tevoren is gedoopt. DE PAARDESTAART, HET VELD TEKEN DER TURKSE LEGERS. Hoe de paardenstaart het veldteken is geworden van de oude Turken, leert ons de volgende geschiedenis. Eeuwen geleden vochten de Turken tegen een vijandig leger, dat een onverschrokken moed aan de dag legde. De Turken verloren vele strijders en de soldaten van het vijandig leger, dit verlies van de Turksche krach ten, bemerkend, werden moediger. Plotse ling riep de aanvoerder van de Turken. „Moed houden, zie wat ik doe," hi) nam zijn sabel en sneed den staart van zijn paard af, hechtte dien aan een lans, hief dat sein omhoog en riep toen: „Zie hier, onze standaard. Volg mij! Moed houden!'' De Turken schepten nieuwe moed, sloten zich weer in dichte gelederen, grepen op nieuw de vijanden vol geestdrift aan en behaalden de zege. Sindsdien is de paarde- staart het Turksch veldteken. 14L Altijd vliegen we over een heel V_0tstfcrtVier met aan weerszijden groote kom waar°P machtige kastelen uit tfld staan. In die kastelen woon- «eger ridders en edelvrouwen. 142. De ridders beoorloogden elkander vroeger dikwijls. De overwonnene werd in triomf weggevoerd en zijn kasteel aan de vlammen prijsgegeven. Nu bestaan er echter geen roofridders meer en de oude burchten en kastelen staan leeg. 143. Doch beoorlogen deden de mensen elkander nog wel. Nog voor enkele jaren op een reis naar het Zuiden vlogen w:j over een gebied. Er heerste veel lawaai en geknal, zodat we nieuwsgierig werden en wat lager vlogen om te zien wat er ge beurde. 144. 't Was erg onvoorzichtig van ons, want eensklaps viel een gedeelte van onze kameraden naar beneden. Dat hadden de mensen gedaan. Onze vrienden moesten het leven laten. Jullie begrijpt hoe wij geschrokken zijn.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 23