Radio-programma 35 Het ongeluk met de Gaai. Oost-lndië. BINNENLAND LUCHTVAART De Postvluchten van eri Indië. naar GEMENGD NIEUWS 1 LITER PERL Ct. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935. Koningin en Prinses naar Schotland vertrokken Nederlandsche Bank. De burgemeester van Albury in het Gooi. De heer Waugh is ook Journalist. Fokker over de jongste vliegtuigrampen. De vliegtuigbouwer meent, dat het publiek schuld treft. De vergiftigingszaak te Jogja. Ergerlijke toestanden in de Zuidelijke grensstreek. De zuivering van Oss. Onder vrienden HANS voor slechts Duinbrand bij Schoorl. Met één been te water. Brand te Borger. Tusschen kisten bekneld ipPf ws- Uw teint frisch en gaaf, Uw uiterlijk jeug dig en aantrekkelijk te houden. Masseer Uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds twee minuten met het verzachtende over vloedige Palmolive-schuim, om alle voor- deelen te genieten van een volledige schoonheids-behandeling. Waardoor dit mogelijk is?... Door de ver jongende olijfolie; een der voornaamste bestanddeelen van PalmoliveOlijf olie is het oudste en beste natuurlijke cos metische middel; het reinigt de poriën grondig en houdt Uw teint fraai en soepel. En Palmolive kost zoo weinig! Mil- lioenen gebruiken deze zeep ooki voor hun bad. Koop vandaag nog Uw voorraad Palmolive. Reeds na eenige weken zullen de resultaten U verbazen. HP8 H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben Dinsdagochtend Den Haag verlaten om zich via Vlisingen naar Schotland te begeven, waar zij eenigen tijd zullen doorbrengen. Beide vorstelijke personen arriveerden omstreeks kwart voor elf aan het Hollandsche spoorweg station. Bij het verschijnen der vorstelijke personen eteeg er een hartelijk gejuich uit het publiek op en werd het Wilhelmus gezongen. Koningin en Prinses in Engeland. H. M, Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana zyn Dinsdagavond te Harwich aange komen. Met den trein van 20.00 u. zijn de vor stelijke persnen doorgereisd naar Londen, waar zij te 21.35 aankwamen. Per auto's be gaf het gezelschap zich naar het Kingcross- station, waar de trein voor Schotland gereed stond. In het Drummond Arms Hotel te St. Fil- lahs, prachtig geledgen aan het Loch Earn, zijn twaalf vertrekken voor het gezelschap gereserveerd. Op verzoek van H. M. de Ko ningin zal geen standaard en zelfs geen Ne- derlandsche vlag worden geheschen, aange zien het bezoek volstrekt incognito geschiedt en H. M. er prijs op stelt, dat het particuliere karakter zooveel mogelijk gehandhaafd blijft. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Aankomst te Crieff. Even na 10 uur zijn de Koningin en Prin ses Juliana met Haar gevolg gisterenmorgen te Crieff aangekomen, waar vandaan Zij zich per auto naar St. Fillans zouden begeven. Belangstelling van de pers. Onder het opschrift „Onze Koninklijke gas ten" publiceeren de bladen op een in het oog vallende plaats foto's en artikelen betreffen de de aankomst van de Koningin en Prinses Juliana. „De Britsche natie heeft steeds voor de Koningin der Nederlanden den diepsten eer bied en sympathie gekoesterd", schrijft de Daily Mail in een hoofdartikel. „Moge het land, dat door Haar zoo wijs geregeerd wordt, aan de spits van den vooruitgang blijven gaan en moge Zij binnenkort in de beste gezond heid daarheen uit ons land terugkeeren." MINISTER COLIJN MET VACANTIE. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft zich gisteren voor eenige weken met vacantie naar het buitenland begeven. PR. J. DE JONG COADJUTOR VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT. Naar de correspondent van De Tijd te Ro me seint heeft Z.H. de Paus tot coadjutor, met recht van opvolging, van den Aartsbisschop van Utrecht, benoemd den president van het Groot-Seminarie Rijsénburg, prof. dr. J. de Jong, onder gelijktijdige benoeming tot titu lair aartsbisschop van Rusio. De aanstaande opvolger van Z.H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen, prof. dr. Jan de Jong is 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren. p. Stijging van den goudvoorraad met ruim 25 millioen. De bankstaat van De Nederlandsche Bank per 5 Augustus toont aan een stijging van den goudvoorraad met 25.1 millioen. Daar het opereerend kapitaal in totaal met 42.3: millioen is gedaald, is de positie van onze circulatiebank aanzienlijk versterkt. De gouddekking der direct opeischbare ver plichtingen is gestegen tot 68.1 (v. w. 63.9%,), de totale metaaldekking tot 73% (v. w. 66.'4 terwijl het beschikbare metaal- saldo toenam van 231.7 millioen tot 263.5 iriillioeiï. i il-Ji)! i I ii Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. De burgemeester van Albury en mevrouw Waugh hebben Dinsdag hun reis met mej. Lunsingh Tonckens van de K.L.M. voortgezet Zij bezochten eerst generaal Snijders te Hil versum, bij wien zy tegen twaalf uur aan kwamen. Generaal Sn'jders gaf hun als aan denken een portret van zichzelf in uniform en mevrouw Snijders gaf een model in zilver van een Oud-Hollandsche sjees. In Hamdorff te Laren is de koffiemaaltijd gebruikt. Mr. Waugh praatte honderd uit over de schoonneid van Nederland en de vriendelijkheid van zijn bewoners. Hij had eerst het voornemen gehad hier veertien da gen te blijven, doch het bevalt hem zoo best, dat het drie weken worden. Hij had van de Larensche schilders gehoord en ook van Hamdorff. -Hij dacht zelfs, dat dit een ge meente was. De heer Waugh liet ons een lijst zien van honderden adressen van schoolkinderen, die hem hebben geschreven naar aanleiding van zijn hulp aan de Uiver en voor wie hij een souvenir (een boemerang) heeft meege bracht. Zijn tocht door ons land gaat dan ook voornamelijk langs de adressen van zijn vriendjes. Hij geeft aan de raadhuizen de sou venirs af. Dinsdag stonden Hilversum, Doorn en Utrecht op het programma. Na de Koffiemaaltijd kwamen de burge meester van Laren en mevrouw van Nispen tot Sevenaer hun opwachting maken en het gezelschap begaf zich naar de kunstzaal van Hamdorff, waar de Gooische schildersver- eeniging op het oogenblik exposeert. Gisterenmorgen vertoefde hjj te Haarlem. De burgemeester van Albury, de heer Waugh, heeft gisteren met zijn echtgenoote een bezoek aan Haarlem gebracht. Naar aanleiding van de jongste vliegtuig rampen, welke de Kon. Luchtvaart Maatschap pij hebben getroffen, heeft een verslaggever van het Alg. Ned. Persbureau een onderhoud gehad met den vliegtuigbouwer Anthony Fok ker, die voor zijn vertrek naar Amerika, kor ten tijd in Nederland vertoeft. In dit onderhoud, waarin ook de ondergang van de Uiver en de Leeuwerik ter sprake zijn gebracht, gaf de heer Fokker in de eerste plaats als zijn overtuiging te kennen, dat wat de oorzaak van deze en andere rampen be treft, het publiek een groote schuld op zich geladen heeft. Op de vraag van den verslaggever, zich hierover nader te willen uitspreken, zeide de heer Fokker, dat vooral het reizend publiek te vlug klaar staat met critiek als, door bij zondere omstandigheden, de vliegdiensten niet functioneeren met de regelmaat van het spoorwegverkeer. Het gevolg is, dat de maat schappijen in onderlinge concurrentie de re gelmatigheid van hun diensten tot het uiterste trachten op te voeren en daarbij noodzakelij kerwijze grooe risico's moeten aanvaarden. Deze mentaliteit heeft zeer zeker invloed op de mate van voorzichtigheid bij de uitoefening van het luchtvaartbedrijf. De invloed van de race Londen'Melbournc.; Daarnaast heeft zoo vervolgde de heer' Fokker de publieke opinie den laatsten tyd vooral ten gevolge van het resultaat van de race Londen-Melbourne een funesten invloed uitgeoefend op de beoordeeling van de risi co's met name bij het opvoeren van de snel heid. De ramp van de Uiver is daarvan een direct uitvloeisel geweest. Het goid hier een versnelde postvlucht, die een recordvlucht zou moeten worden en door het nemen van een te groot risico bij ongunstige weersomstan digheden mislukt is. Hoe luidt uw oordeel over de Douglastoe- stellen in het algemeen? vroeg de verslagge ver. Ik kan op deze vraag antwoorden, aldus de heer Fokker, dat de Douglastoestellen tot het beste materiaal behooren, dat thans voor het luchtverkeer beschikbaar is. Dit is wel bewezen door de ervaring, die men in Ame rika met de Douglas heeft opgedaan. In Ame rika zijn met ongeveer 70 Douglasmachines reeds meer dan 10 millioen KM afgelegd; da gelijks wordt er 80,000 KM mee gevlogeij. Bij dit alles heeft ich bij mist slechtjs een ongeval van érnstigèn aard voorgedaaji en dit was louter te wijten aan foutieve aaij- wijzingen aan den vlieger door de grondof- ganisatie. De groote.'e snelheid en de oeconomie vah de Douglastoestellen zijn bereikt door aërody namische verbeteringen, door toepassing vain 2 motoren in plaats van 3, alsmede door hoó- gere belasting en opvoering van de motor- prestaties. Hierbij kon echter niet vermeden worden, dat zekere concessies zijn geaaan aan de veiligheid. Ik stel voorop, zoo verklaarde de heer Fok ker verder, dat 't gebruik van Douglas-vlieg- tuigen volkomen verantwoord is, wanneer de in deze toestellen te bouwen motoren een vol doenden graad van betrouwbaarheid hebben, de vliegers zich door voldoende training asjn. de bijzondere eigenschappen hebben aangepast en deze vliegtuigen ovër trajecten vliegen, waarbij In geval van het uitvallen van eeh der motoren niet al te lang op de kracht van den overblij venden motor gevlogen moet woe den. Leeuwerik en Gaat. Wat de rampen met de Leeuwerik en de Gaai overigens betreft staat het voor mij vast, dat deze in ien géval aan de kwaliteit van de vliegtuigen te wijten zijn geweest, terwijl hét ongeval met de Maraboe een gevolg is geweest van een mislukten start tengvolge van onge schikt terrein. De Kwikstaart. Op de vraag zijn oordeel te willen forrm; leeren inzake de ramp met de F 22 Kwikstaar zeide de heer Fokker, dat deze ramp öf aa een technische storing, óf aan een bediening; fout toe te schrijven is. Het onderzoek zal di moeten uitwijzen. Terug. De „Lyster" vertrok 7 Aug. van Bandoen^ en kwam 7 Aug. te Medan aan. Tusschenlanding te Leipzig. „Oeverzwaluw" (terugreis) vertrok 7 Aug. van Athene en arriveerde te Amsterdam, j „Rietvink" (terugreis) vertrok 7 Aug. va)i Bagdad en is te Athene aangekomen. Heen. j De „Perkoetoet" vertrok 7 Aug. van Athenë en is 7 Aug. te Bagdad aangekomen. De „Kievit" vertrok 7 Aug. van Amsterdani Na een tusschenlanding te Leipzir is het vliegtuig naar Athene vertrokken. „Perkoetoet" (heenreis) vertrok 7 Aug. van Bagdad en is te Jodhpoer aangekomen. „Kievit" (heenreis) vertrok 7 Aug. van Schiphol en is te Athene aangekomen. DE KIEVIT NAAR INDIK. Vanmorgen om 6.02 is het Douglas-vlieg- tuig Kievit naar Indië vertrokken, met als gezagvoerder Geyssendorfer. Passagiers: twee van Amsterdam naar Bagdad; 1 AmsterdamDjask; 1 Halle—Leip zigKarachi; 2 BoedapestGaza. Vracht: goederen 82 kg; briefpost 177 kg, pakketpost 14 kg. DE LIJSTER NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Gistermorgen om 10 uur is de Lijster van het vliegveld Tjililitjan vertrokken, met me deneming van 209 kilogram post, 3 kilogram pakketpost en 21 kilogram goederen. Twee passagiers maken de tocht mede tot Amster dam. Voor tusschen-trajecten waren 5 pas sagiers geboekt. Een aanteekenboekje gevonden, waaruit blykt, waarom de Gaai laag is gaan vliegen. Naar de Nw. Rott.. Crt. ter oore kwam, zijn de beide deskundigen van de regeering, dr. ir. v. d. Maas en ir. v. d. Heyden, die een onder zoek hebben ingesteld naar de oorzaak van de vliegramp met de „Gaai" in den San Ber- nardino-pas, met hun rapport gereed ge komen. Zij zullen de resultaten van hun on derzoek ter kennis van den minister van wa terstaat brengen. Voorts vernam het blad nog, dat bij een nader onderzoek tusschen het wrak van de „Gaai" een aanteekenboekje is'gevonden, dat toebehoord heeft aan één der omgekomen pas sagiers. Deze heeft tijdens de vlucht zijn in drukken opgeschreven en zelfs zeer kort voor dat het ongeluk plaats had, zijn er aanteeke- ningen omtrent de omstandigheden, waarin de „Gaai" verkeerde, gemaakt. Deze aantee- keningen zijn van groot belang gebleken bij het onderzoek naar de juiste toedracht van de ramp. Reeds dadelijk na het tragisch ongeluk werd van de zijde van vliegdeskundigen de vraag gesteld; waarom vloog de piloot zoo laag en waarom is hij in plaats van over de bergen tusschen de bergen gaan vliegen. Van Zwitsersche zijde is zelfs ernstige cri tiek uitgeoefend op het feit, dat de vlieger zich tusschen de bergen gewaagd zou hebben. De beide deskundigen stonden echter reeds van het begin af aan op een ander standpunt. Uit de verschillende gegevens, waarover zij be schikken, meenden zij te mogen afleiden, dat Van der Feyst inderdaad op groote hoogte had gevlogen, doch door meteorologische om standigheden gedwongen is geworden te dalen. Een kwartier na het vertrek uit Milaan was de „Gaai" op 1800 meter hoogte en volgens hun berekening zou de „Gaai" zich boven de Alpen op ongeveer 4000 meter hebben bevon den. Deze meening van de beide deskundigen vindt nu haar bevestiging in de aanteekenin- gen van den passagier. Deze beschrijft hoe de „Gaai" op groote hoogte aanvankelijk over de Alpen vloog, doch tengevolge van ijsvorming en buitengewoon slechte weersomstandigheden gedwongen werd naar beneden te gaan, waar door hij tusschen de bergpassen kwam. Het origineel der aanteekeningen zou bij het rapport gevoegd worden. Beide beklaagden bekennen. Semarang. De raad van justitie is heden de behandeling aangevangen van de JogjascRe vergiftigingszaak. Mevrouw L. en mevrouw v. L. hebben bei den bekend hun echtgenooten vergiftigd te hebben. Mevrouw L. herhaalde omstandig hoe zij met behulp van een baboe arsenicum aan haar man heeft toegediend. In de thee deed zij een halve eetlepel. (Aneta.) VRIJDAG 9 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. Lemaire. 10.35 Gramofoonpl. tl.00 Vervolg declamatie. 11.20 en 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. M.m.v. W. Kok's Accordeon-Ensemble. 2.30 Watersportpraatje S. Snoek. 3.00 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 4.00 Trio W. Lohoff en gramofoonpl, 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Vervolg trioconcert en gramofoonpl, 7.00 J. Hoving: Anti-semitisme. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Berichten. 7.58 Herh. SOS-berichten. 8.00 Lezing Ds. G. Westmijse. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. C. Sehuricht. Om 9.15 Dr. G. Knuttel: Rembrandt en Vermeer. 10.15 Ir. G. Schoorl: Nederland bouwt brug gen. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Schlagermuziek en gram.pl. 2.00 Orgelconcert en gramofoonpl, 3.154.00 en 4.15 Gramofoonpl. 5.15 Orkestconcert en lezing. 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Berichten). 8.15 Orkestconcert. 9.00 Gramofoonpl. 9.15 Populair concert. 10.00 Gramofoonpl. 10.30 Berichten. 10.35 Populair concert. 11.1512.00 Gramofoonpl. KONiJN's AUTODVIATIC, warme Croquetjes, diverse Slaatjes, dag en nacht. ZATEDRAG 10 AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO, 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA- orkest o.l.v. H. de Groot, VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen en gramofoonpl. 12.00 Willo Trio en gram.pl. 2.00 Hoe de toonkunst groeide. 2.20 J. Emmens: De Westlandsche fruit- en bloemententoonstelling. 2.40 „Borculo hersteld", herdenking van de cycloon in 1925. 4.20 Ir. J. Rodrigues de Miranda spreekt over televisie. 4.40 Gramofoonpl. 5.4.0 Literaire causerie Stijn Streuvels. 6.00 Harry Lew's Radio-Three en gram.pl, 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Nieuwsberichten, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonpl. 8.40 Concert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Ned. Bond van Arb. Muziek verenigingen. 9.10 „De tweede roof der Gioconda", spel van Brunclair, vert. Nel Bakker. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.30 Gramofoonpl. 9.40 Vervolg concert. 10.15 Optreden van Martie Verdenius. 10.30 Reportage der Wereldwielerkampioen schappen te Brussel. 10.15 Cymbaalrecital Horvat Lajos. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl en orkestconcert. 2.0Ö Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00-4.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl. 4.45 Orkestconcert en lezingen. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Causerie. 7.35 Gram pk (Om 8.00 Berichten). 8.15 Revue-programma. 10.1'512.00 Gramofoonmuziek (Om 10.30 Berichten). HULDIGING AAN BOORD AIS Dl. „TJIBADAK". Soerabaja. Gistermorgen zyn aan boord va» „eJur de de tweede officier de heer W. J. rolyk, enkele Chineesche leden der bemanning, g huldigd, die in September 1934 tijdens s weer en in het holst van den nacht 24 schip breukelingen van een in zinkenden staat ver- keerend Chineesch motorschip nabij Am hebben gered. Namens de Noord- en Zuid-Hoilandsche Reddingmaatschappij werden gëtuigschri uitgereikt, terwijl de heer Vrolijk een zilve ren sigarettenkoker en de anderen een looning in geld ontvingen. (Aneta). 8innenland. Dronkenschap van Nederlander» door de lage Belgische prijzen aan do orde van den dag; Incident met een douane* beambte. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt. Zondagavond heeft zich aan de Neder- landsch-Belgische grens te Galder (gemeente Ginneken en Bavel) een incident voorgedaan tusschen een Nederlandsch grensbeambte en een drietal brooddronken Nederlandsche jon gelui, die een bezoek hadden gebracht aan het Belgische plaatsje Meerselsche Dreef. Profiteerende van den lagen koers van den Belgischen franc hadden de jongelui ettelijke biertjes genuttigd, waarna zy een flesch wijn kochten om mee naar Nederland te neniei). Even over de grens werden zy tegengehouden door 'n grensbeambte, die voor den flesch wijn invoerrecht en accijns vorderde. Een der jon gelui ontstak hierover zoo in woede, dat hij met de flesch wijn den beambte een slag op het hoofd toebracht, waardoor deze versuft op den grond rolde. Een in de nabijheid rijnde collega bemoeide zich hierop met het geval en wist den woesteling na eenige waarschu wingsschoten in de lucht te hebben gelost, te arresteeren en over te geven aan de mare chaussee, die hem naar de marechaussee-ka zerne te Strijbeek overbracht. Dit geval van molestatie van een grensbe ambte staat geenszins op zichzelf, doch is in verschillende plaatsen schering en inslag. Want terwyl de café's en winkels op Neder landsch grondgebied zelfs tot aan Breda toe vrijwel niets te doen hebben, verdrin gen zich dagelijks in de Belgische grensplaat sen honderden Nederlanders, zoowel bewoners van de grensstreek als vreemdelingen, om voor weinig geld zooveel mogelijk te bemach tigen. Gezien het feit, dat men, ook aan de grens, in Nederlandsche café's voor een glas bier nog tenminste 17 cent betaalt, terwijl In dé Belgische grensplaatsen de prijs niet meer dan 7 cent bedraagt, weten vele Nederlanders geen maat te houden. In het plaatsje Meerselsche Dreef eeh bekend r.k. bedevaartsoord heeft dit bij de processies, die in de zomermaanden regelmatig 's Zondags gehouden worden, tot zulke erger lijke tooneelen aanleiding gegeven, dat de gen darmeroe ter plaatse versterkt. Zelfs de Belgen, die het als regel zoo nauw niet nemen, spreken schande over het gedrag van de Nederlanders, die meenen zich met hun dure guldens alles te kunnen veroorloven. Op processiedagen berekent men daarom In de café's reeds Nederlandsche pryzen. Niet om daardoor iets extra's te verdienen, doch om te voorkomen, dat de processies die daar in 't hart der bevolking zulk een groote plaats innemen, niet door brooddronkenheid worden verstoord. Weer bekentenissen van een der lieden uit de Ossche onderwereld. Eindelyk heeft een van de gevaarlijkste Ossche misdadigers, namelyk de 25-jarige L. V., bijgenaamd Bijs de Syp, een aantal wan daden bekend. Hij vertoefde reeds geruimen tijd in het huis van bewaring te 's-Hertogenboseh, doch weigerde tot nu toe iets los te laten. Hij behoorde tot de z.g. oude garde die samen met Peer de Bie, Dikke Toon de Soep en de Bras samenwerkte. Toen Toon de Soep aan het praten ging werd de situatie voor hem hachelijker en na een verhoor, Dinsdag af ge nomen door mr. Dubois, subst. officier van justitie in Den Bosch in tegenwoordigheid van inspecteur van Kempen uit Oss, bekende hij een aantal feiten. Zoo heeft hy deel uitgemaakt van de bende die den overval met roof pleegde op den be jaarden Verhoeven te Loon op Zand, op den ouden v. d. B. te Veghel en hy was mede- pichtig aan den overval op den kassier van de Boerenleenbank te Mariaheide. Verder bekende hij medeplichtigheid aan diefstallen met inbraak onder andere te Lan- geBöom, Gassel en te Oss waar steeds groote geldsommen werden buitgemaakt. Men ver wacht echter, dat er binnen enkele dagen nog meer bekentenissen zullen volgen. Een kameraad voor f 4500 benadeeld. De 31-jarige bankemployé C. C. Z. te Rot terdam, had een vriend, die by de bank, waar aan Z. was verbonden, een rekening had loo- pen en die daar tevens een aantal effecten in bewaring had gegeven. Z. is gaan speculeeren waarmee hy veel geld heeft verloren. Hij heeft toen zyn vriend wij:j gemaakt, dat er een paar coupons vervielen en hij liet hem een formu lier teekenen, opdat Z. de zaak even voor hem kon regelen. Hy veranuerde echter den inhoud van het formulier, waardoor hy de machtiging kreeg van den -iend, om effecten te verkoo- pen. Met deze machtiging heeft Z. het bijkan toor Delfshaven van de Robaver bewogen, tot het verkoopen van effecten, welke zijn vriend toebehoorden. Hy incasseerde op deze effecten ongeveer 4500. Hiervan gaf hij 20 aan zrjn vriend, als ware dat de opbrengst van de cou pons. De rest wendde hij ten eigen bate aan. Toen de vriend kort daarna op dc bank kwam om een effect te verzilveren, bleek hem dat zoo wat alles was verkocht. De politie werd gewaarschuwd en Z. werd geschorst. Uit het onderzoek bleek al spoedig de ware U kunt Perl, den frisschen gezonden Natuurdrank thans EXTRA VOORDEEL1G koopen in de Nieuwe Groote Flestchen van 1 Liter. Ideaal voor gezinsverbruik en als er gasten komen I toedracht en de centrale recherche heeft daar. op Z. aangehouden. Hij is in het huis van be- waring opgesloten. Dinsdagmiddag omstree.ks één uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de staata- duinen vlak achter het dorp Schoorl. De vlam- men laaiden hoog op en werden zelfs boven de duinen zichtbaar, zoodat de toestand rich zeer ernstig liet aanzien en de dennenaau- plantingen onmiddelllijk gevaar liepen. De Sch'orlsche brandweer rukte uit en een zeer groot aantal bewoners van het dorp, alsmede de vele badgasten togen met schoppen ge wapend naar den brand. Het gelukte hun, met zand het vuur te stuiten juist op de grens van de dennenaanplantingen. Ongeveer 1 ha. hei en bosch verbrandde geheel. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Opnieuw duinbrand te Schoorl. Dinsdagochtend om ongeveer tien uur is to Groet onder de gemeente Schöorl opnieuw duinbrand uitgebroken, waarbij ongeveer 1 HA jonge dennenbeplanting door het vüür is verwoest. Ingezetenen en gaéten zijrt er in ge slaagd met zand verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. ONGELUK MET EEN JACHTGEWEER. Toen de heer K. te Hulsbergen (Limb.) Dinsdagmiddag onvoorzichtig met een jacht geweer omging is het wapen plotseling afge gaan. De heer K. kreeg de volle lading hagel in het onderlijf. In zorgwekkenden toestand Is hij naar het ziekenhuis gebracht. AUTO VERONGELUKT. Twee gewonden. Dinsdagmorgen is de auto van J. B. B. R., uit Oegstgeest, waarschynlyk door te groote snelheid, eerst tegen een paal gereden nabij de afsluitboomen aan De Vink, by Voorscho ten, vervolgens tegen een lichtmast, die na genoeg werd vernield en tenslotte tegen een boom. Van de passagiers werden eenige ge wond. Twee van hen moesten naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden worden ver- voérd. De auto is nagenoeg vernield. MIJN OF TORPEDO OPGEVISCHT. De Volendammer motorbotter VD 60 bracht te IJmuiden een voorwerp aan, dat een mijn of torpedo kon zijn en dat door de torpedo boot Z 5 werd overgenomen, en naar Nieuwe- diep gebracht. Drie mannen doken te water. Maandagavond om half zeven kwam een jongetje het politiebureau in de Meerman straat te Rotterdam binnenloopen met de mededeeling, dat een 5-jarig vriendje van hem, naby de Noorderbrag in de Rotte was geval len en verdronken. Dadelyk zyn agenten naar de aangeduide plaats gegaan en begonnen er te dreggen. Drie burgers doken te water, maar haalden evenmin als de dreggende agen ten een drenkeling naar boven. Niettemin ging men door, onder zeer groote belang stelling, te dreggen. Tot er een bericht van het bureau Meermanstraat kwam, dat zich daar een jongetje gemeld had, die mededeel de, dat hij by het spelen op een schuit m® één been te water was geraakt en dat zijn vriendjes daarvan zoo geschrokken waren, dat zij hard waren weggeloopen. Twaalf korenmijten verbrand- Maandag heeft te Borger aan den straat weg BorgerDrouwen een zware brand £c woed in een groote hoeveelheid pas geoogs koren. In verschillende mijten was door nu toe onopgehelderde oorzaak vuur gck<>^ men. Dinsdagmorgen waren er van de 20 hoo pen 12 geheel verbrand. De overige lir| hoopt men te kunnen behouden. Het brande koren was slechts voor een deel vei zekerd. Man te Dordrecht doodelyb ge* wond. Maandagavond om 6 uur is de 63-ja R. te Dordrecht bij het overladen van la" g. herh glas tusschen twee kisten en een ijzeren schenschot bekneld geraakt. Toen r»e» bevrydde bleken de levensgeesten rcC 1)0rst* weken te ziin. Vermoedelijk is hem <lc kas ingedrukt,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2