Stadsnieuws Jia cfi Zot. ^Doorzitten TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935. 5 Executie Marinebonds gebouw Den Helder Hoe de plaquette van de Heldersche Burgerij overhandigd werd Visscherij. Lugubere vondst. GEMEENTERAAD. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 8 Aug. Vrjjdag 9 21.09 uur 21.07 uur. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. OPGAAF C. Stofberg, Keizerstraat 69, tel. 287., P. A. de Zeeuw, Weststraat 96. tel. 7i4., C. J. B-> ron v. Asbeck, Timorlaan 5, tel. 716., B. Daal der, Ambonstr. 1, tel. 717., M Houtman, Sin gel 49, tel. 718., A. Mulder, v. Galenstraat 65, tel. 723, S. Koning, Javastraat 108, tel. 725. AANKOMST INDISCHE MAIL. Zondag in ons land. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op de „Jan Pietersz. Coen", Zaterdagmorgen 10 Augustus, 's morgens te 10.20 uur uit Genua zal vertrekken. Aankomst Zondagmorgen 11 Augustus 10.02 uur te Amsterdam C.S. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Geschorst Tij arrest van hof te Amsterdam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in het hooger beroep van een kort geding, dat-tusschen de Stichting „Hejt Marinebondsgebouw" te Den Helder en dfe curatoren van: den Bond van Minder Marinel- personeel is gevoerd. i - Nadat indertijd in verband met de verbods- bepalingen van de regeering de exploitatie van het- vereenigingsgebouw voor den Bond van Minder Marinepersoneel moeilijk was ge worden, heeft deze bond dit gebouw verkocht aan de stichting, waarbij de bond voor eeh deel van den koopprijs tweede' hypotheek kreeg. Later is, naar men weet, derechts persoonlijkheid aan den bond ontnomen en kregen twee curatoren de taak, de zaken van den ouden bond te liquideeren. Tusschen curatoren van den bond en de stichting, eigenaresse van het marine-gebouw, is eenigen tijd geleden een geschil gerezen tengevolge van een verzuim van de laatst genoemde. De stichting was een dag te laat met de betaling van de hypotheekrente, waarna op grond van het gebruikelijke beding in de hypotheekacte curatoren zonder eenige aanmaning of herinnering in eens het geheele resteerende bedrag der hypotheek, groot 15.400 hebben opgevorderd. Daar de hoofdsom niet werd betaald, deden curatoren als eerste maatregel van executie-, beslag leggen op het gebouw. Over deze zaak zijn twee proeessen aan hangig gemaakt, waarbij mr. Mendels als advocaat voor de stichting optrad. In dg eerste plaats vordert de stichting, dat de rechtbank te Alkmaar de rente-betaling. alsj- nog als een deugdelijke betaling; zal, aan merken en mitsdien het verzet, tegen dC executie, geldig zal verklaren In de tweede plaats heeft de stichting in hort geding voor den president der rechtbank te Alkmaar schorsing van de executie voor den duur van het hoofdproces geëischt. I In dit laatste proces is thans door het hof arrest gewezen. De president te Alkmaar had een vordering van de stichting afgewezen. Het Amsterdam- sche gerechtshof heeft die uitspraak van den president vernietigd en alsnog de schorsing der executie gelast, todat in de hoofdzaak een uitspraak met kracht van gewijsde zal zijn verkregen. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren; Ter voorkoming van misverstand zij er hier op gewezen, dat de zaak „Stichting Marinebondsgebouw" contra curatoren van den voormaligen Bond van Minder Marine personeel hiermede niet beëindigd is. Het be trof hier slechts een uitspraak in kort geding van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij de executie van het gebouw, voor den tijd, die het hoofdproces in beslag neemt, geschorst is. Zooals men uit het bericht hierboven be- grepen zal hebben, was deze executie in eerste instantie door de Alkmaarsche rechtJ bank gelast naar aanleiding, van het feit,, dat de stichting 1 dag te laat aan haar ren te-| verplichtingen had voldaan, d.w.z., op denj uitersten termijn, dat deze betaling moest zijn geschied, in gebreke was 'gebleven. De hoofdzaak is nu. terug verwezen naar' de rechtbank te Alkmaar, die haar binnen kort in behandeling zal nemén. In deze zaak wil de Stichting eeh uitspraak, waarbij zij haar eigendomsrechten volkomen kan doen blijven gelden. De curatoren daarentegen be twisten deze eigendomsrechten en eischen executie Van het hypothecaire verband, c.q. het bekende gebouw in het Julianapark. EEN STAD STERFT .De feuilletons, „Een Stad Sterft", behandelende het proces van bloei tot verval van Hellevoetsluis, thans als boekje uitgegeven. Zooals men zich wellicht nog zal herinne ren, schreef vorig jaar A. C. van Kampen over Hellevoetsluis, een door het noodlot óp onge kende wijze achtervolgde stad, een aantal schetsen in de Heldersche Courant. Hierin werd de tragische ondergang van deze eertijds zoo welvarende havenstad ge-l schilderd, terwijl de schrijver tevens tal van historische gegevens inlaschte. Daar er een groote interesse voor de feuil leton-reeks blèek te bestaan, besloot Drukkerij De Boer deze uit te geven, en kan men haar thans als boekwerkje aan ons Bureau en in den boekhandel tegen den laag gehouden prijs' Van 0.50 bekomen. Wij voegen hier nog aan toe, dat ook voor niet-Hellevoeters deze uitgave van belang is, daar men zoowel op economisch als maritiem gebied tusschen Den Helder en Hellevoetsluis parallellen kan trekken, die bijzonder frappant zijn. De namen van tal van Juttersche per soonlijkheden, komt men tegen, terwijl voorts de bekende Hellevoetsche advocaat, mr. dr. W. J. C. A. Nygh, een inleidend artikel schreef. Wij vertrouwen,, dat velen zich „Een Stadi Sterft" zullen aanschaffen. Het heeft blijven-- de waarde, werd vlot geschreven en is, wij wijzen er nogmaals op, historisch van belang. De laag gehouden prijs .kan voor u geen be letsel zijn. Hartelijke toespraak van Soerabaja's Burgervader. Via onzen Burgemeester, den heer W. F. G. L. Driessen, bereikte ons gisteren een afschrift van de toespraak, welke door den heer H. Bach Kolling, loco-burgemeester van Soerabaia, namens de Heldersche bur gerij gehouden werd en bij welke gelegenheid hij tevens de bekende plaquette aanbood. Wij laten hier de rede in haar geheel volgen Mijnheer de Commandant en heeren opvarenden van de ,,K XVni". Met de luchtmail ontving ik van den Bur gemeester van Den Helder, de U welbekende heer Driessen het vereerend verzoek, om op heden, namens de burgerij van Den Helder aan U, Commandant, een plaquette uit te reiken als huldeblijk en blijvende herinnering aan den bewonderenswaardigen tocht van de „K XVIII", die begonnen op den 24sten No vember 1934 na een reis van ruim zeven en een halven maand, en waarbij alle wereld- deelen zijn aangedaan, heden op Soerabaja beëindigd is. In zijn schrijven deelde de heer Driessen het volgende mede: De heer P. C. de Boer te Den Helder nam voor enkele weken het initiatief om te trachten te ge raken tot een aanbieding van een huldeblijk van de burgerij van Den Helder aan Com mandant, Officieren en Bemanning van Hr. Ms. K XVIII, waarbij de heer Driessen werd uitgenoodigd, het Voorzitterschap te willen aanvaarden, waaraan natuurlijk werd vol daan, omdat Dén Hélder en de Koninklijke Marine- nauw verbonden zijn. De tegenwoordige vlootvoogd' alhier drukte dit onlangs ter gelegenheid eener tentoon stelling'uit, door te zeggen: „Den Helder zonder Marine is evenmin denkbaar als de Marine zonder Den Helder". Wat hier van Den Helder gezegd is, kan bijna in zijn geheel voor Soerabaia eveneens gelden: „Soerabaia zonder Mariné is bijna ondenkbaar, als de Marine zonder Soerabaia". De resultaten van dit initiatief van den heer De Boer in samenwerking met den heer Driessen zijn overweldigend, zooals moge blijken uit een artikel in de „Heldersche Courant", waaruit ik o.m. het volgende zal voorlezen: i „Den 24sten November van het vorig jaar verliet de onderzeeboot „K XVIII" de haven van Den Helder om de grootste reis aan te vangen, welke ooit door een onderzeeboot ongeconvoyeerd werd ondernomen. Begrijpe lijkerwijs was voor deze reis de belangstelling dan .ook groot, zoowel in binnenstreek als buitenland trok zij de aandacht, waarvan tal van vleiende uitspraken, ook van buitenland- sche bladen, getuigenis aflegden. In de Marinestad Den Helder, van oudsher de basis van onze Zeemacht, is uit den aard der zaak, die belangstelling het grootst, de berichten over de reis, de positie der boot, enz., werden dagelijks met belangstelling ge lezen en men leefde met de kranige beman ning, die zich aan boord van. de „K. XVIII" bevond en die onder zeer primitieve omstan digheden vaak zeer verantwoordelijk, en zwaar werk moest verrichten, mede. Het comfort aan boord, van zoo'n onderzeeër wij behoeven dit feitelijk niet eens te relevee- ren, daar ieder het begrijpen zal is uiterst gering, ja, tot het geringste minimum ge reduceerd, en ieder, die wel eens aan boord van zoo'n onderzeeër een kijkje heeft geno men dat zijn er in Soerabaia ongetwijfeld velen zal beamen en zal begrijpen, wat het zeggen wil eenigen tijd aan boord te moeten vertoeven zonder de mogelijkheid een haven te kunnen aandoen. Het is dan ook wel deze overweging, die bijv. de Engelsche pers tot vleiende opmerkingen aan het adres dezer bemanning aanleiding gaf. Het was dus alleszins begrijpelijk, dat in de Marinestad Den Hélder de gedachte ontt stond op een of andere wijze uiting te geven aan de bewondering en de belangstelling voor deze moeilijke reis. Die belangstelling moest van blijvenden aard zijn en wat kon beter de herinnering aan den tocht levendig houden dan een of andere plaquette, die irt'hét" schip zelf zou worden aangebracht? Zoo ontstond bij de „Heldersche Courant" het initiatief om namens de Heldersche burgerij zoo'n plaquette te- doen aanbieden en in samenwerking met den Burgemeester-van Den Helder, den heer W. F: G. L; Driessen en den Voorzitter der Heldersche Middenstaftdsvereettiging, deri heer H, van -Willigen, werd een Comité voor het inzamelen vangelden voor het boven omschreven doel opgericht. Dit Comité mocht- zich van den aanvang af in de groote belangstelling van de burgerij verheugen. Van vele zijden werd medewer king verkregen bij de inzameling van gelden; groote firma's, bankinstellingen, „Casino"- directie (de ook aan vele Soerabajaners wel bekende heer Polak), legden in hun zaken of op hun kantoren inschrijvingslijsten neder, ook de scholen werkten, door een „centen"- actie van de kinderen, mede, kortom, ieder droeg op zijn wijze zijn steentje bij voor dit mooie Nationale doel. De plaquette is eind Juni gereed gekomen en thans per K.L.M,-vliegtuig naar Soerabaia vervoerd. Zij is vervaardigd in brons naar een oorspronkelijk ontwerp van een der kan- toormenschen van het bureau der „Helder scheCourant", en verder uitgewerkt en ver vaardigd door de Medaille- en Plaquette- fabriek C. J. Begeer te Utrecht. Zij vertoont de wapens van Nederland en Batavia (als vertegenwoordigend geheel Nederlandsch-Indië), Den Helder en Soera baja (vertegenwoordigend de Marine-basis, respectievelijk in moederland en Kolonie). Deze wapens worden gedragen door een ge kroond onklaar anker, terwijl het geheel gelegd is in het parcours, dat door de „K XVIII" werd afgelegd. Links zijn de namen vermeld van den état- major, benevens prof. Vening Meinesz, die als wetenschappelijk onderzoeker, zooals men weet, dezen tocht meemaakt; rechts vindt men de namen der overige opvarenden, ter- AVAART alle dagen naar SCHOORL EN ALK5V3AAR ook a.s. Zondag Retourte kaj.f 0.70, 2ekaj.f 0.50 wijl ten slotte op de plaquette de „K XV.1I1T zelve is afgebeeld". I Door welwillende en zeer gewaardeerdje medewerking van Zijne Excellentie dep Minister van Defensie, den Commadant desr Marine, de Directie van K.L.M. en de K.N.I.L.M., en van de douane-autoriteiteii, zoowel te Batavia als hier te Soerabaja is het mogelijk, dat ik gevolg kan geven aan dit vereerend verzoek door U thans namens de burgerij van Den Helder deze plaquette uit te reiken met de hartelijkste gelukwenschcn van den burgemeester van Den Helder namens deze burgerij. Hieraan, Mijnheer de Commandant, kan ik tevens de gelukwenschen van de Soerabaja- sche burgerij toevoegen, die in dezelfde maté als die van Den Helder heeft meegeleefd en meegevoeld alles wat U op deze onvergete lijke reis heeft meegemaakt. Ook wij meenden deze gelegenheid niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan en bieden U dus namens de Stadsgemeente Soerabaja hierbij 2 klokken aan, 1 voor hot verblijf der Officieren en 1 voor dat der be manning en spreken daarbij de hoop uit, dat, telkens wanneer U naar deze klokken kijkt, om den juisten tijd te weten, zult denken aap de Soerabajasche burgerij, die zooveel be wondering heeft voor de door U volbrachte wereldreis. Lang leve de „K XVIU" en hare flinke bemanning! MET DE ESONA-BOOT NAAR AMSTERDAM. 1 Tegenwoordig wordt er wederom druk ge bruik gemaakt van onze al-oude Esona-boot- verbinding. De laatste jaren was' deze ver binding-te-water tusschen de hoofdstad en Den Helder, wat in de verdrukking geraakt, maar gelukkig, er komt opleving: meer eh meer ziet men weer in welk een prettige, en vooral góedkoope, verbinding wé hierin hebben. Natuurlijk, zes uur is een heele zit, maar het is toch heelemaal geen onaange name zit: pet landschap, is afwisselend, e'n men kan immers een boek of een handwerkje meenemen. En haast? Welke vacantiegar)- ger, die zoo'n tochtje voor zijn genoegen maakt, heeft nu haast' Dat laten we aan de zakenlieden over. Zooals men weet, vertrekt de boot' des morgens kwart over zeven van de Binneij- haven, om des namiddags weder uit Amster dam te vertrekken. En nu heeft de directie voor dit jaar een regeling getroffen, waar door Amsterdammers, die naar Texel willep, te Alkmaar met de bus van de onderneming „Noord-Holland" verder worden gebracht. En die bus zet ze, zooals men weet, vlak voor de Texelsche boot af. Daar arriveert men dan te 18.55; de terugreis kan heelemaal per boot van 7.15 des morgens geschieden. En retours op deze wijze, dus van Alkmaar af per bus, kosten slechts 2.- le en 1.610 2e kajuit. Nog de geheele maand Augustqs bestaat deze goedkoope gelegenheid, die; wij konden ons persoonlijk daarvan overtuigen, door velen gebruikt wordt. Heelemaal per boot dus oook het traject AlkmaarDen Helder is de prijs slechts 1.40 resp. 1.en trekkers krijgen nog speciale reductie op vertoon van hun trekkerskaart. Aan boord zijn ververschingen te Krijgen,^dus honger of dorst behoeft men niet te lijden. Vertrek van Amsterdam dagelijks des mid dags 2 uur, steiger 10,De Ruyterkadei-s1^ Wij meenden goed te doen, waar blijkbaar de belangstelling wederom zoo groot is voor deze goedkoope reisgelegenheid, er hier no^ eens speciaal de aan dacht op te vestigen. UITBREIDING EN VERBOUWING. Wederom is de Spoorstraat een fraai pand rijker geworden, doordat de bekende zaak van den heer P. van der Maden, „Au bon Marché" den ouden winkel, van heerenartikelen, hééft verplaatst naar een naastgelegen pand. In dit pand, dat zooals men weet, is gelegen op der) hoek van de 2e Vroomstraat, was vroeger het filiaal der Singer-Maatschappij gevestigd; de heer Van der Maden, die al eenige jaren uit-} zag naar een geschikte gelegenheid, welke Watj meer ruimte bood, liet er een geheel nieuw pand optrekken, en thans vormt dit een van de fraaiste zaken in deze straat. Het was in hoofdzaak gebrek aan ruimte, die tot dezen maatregel noopte;* vooral aan etalageruimte ontbrak het den heer Van der Maden. Want hoewel deze uitstekend was en is gesorteerd in alle heerenartikelen, konden die vroeger nimmer door middel van etaleeren voldoende bekend worden gemaakt. Dit alles is nu ver-j beterd; er zijn moderne, breede, en vóoral lichte, ramen gekomen, twee in de Spoor-i straat, een in de Vroonstraat, en hierin komt de rijke sorteering tot haar récht. Maar obhj de winkel zelf vroeg om uitbreiding en vooral ook om meerder licht;' wie zich de oude' p&s-j kamer bijv. herinnert, zal versteld staaii van de moderne, fraaie gelegenheid, die thans is geschapen. Naar alle zijden is thans ruimte en zijn er fraaie laden, toonbanken, etc. De artikelen, door den heer Van der Madenj aan den man gebracht nochtans spreekt in vele gevallen de vrouw een hartig wóordje mee zijn uitgebreid met dames-handschoe nen, waarvan een fraaie collectie aanwezig is. Ook de maatafdeeKng is uitgebreid, men vindt er thans elk genre, van het goedkoopste toti het betere, in groote keuze. Over de regénjas- sen spraken wij reeds; hoewel zij al jaren doör den heer Van der Maden worden gevoerd, kon den ze bij gebrek aan ruimte nimmer op éen geschikte wijze worden geëtaleerd. Aan dit alles is thans een einde gekomen en door heb aanbrengen van praetische verdeelingen in, de verstelbare etalages, kan alles gespecificeerd worden. Er is voorts een speciale verkoopaf deling Confectie. Het is de aannemer P. Tuin, die den bouw verzorgde, ook de geheele betimmering, en die eer van zijn werk heeft. Sanitair, lood, zink, electrische aanleg zijn! verzorgd door den heer Fey, voor de centrale verwarming zorgde de firma De Vries van Alkmaar. NIEUWE ZAAK IN DE KEIZERSTRAAT. De zaak als zaak is niet nieuw, want reeds eenige jaren had de heer Corn. van der Plaat zijn kruidenierszaak in de Keizerstraat ge vestigd, n.1. op no. 67. Maar dit perceel werd te klein, een gelukkig verschijnsel, en aan den overkant, op nummer 52, is thans de nieuwe winkel verrezen, geheel op aanwij zing van den heer van der Plaat gebouwd en ingericht. En het ging nu toch in één moeite door: tevens werd aan de zaak zelve ook de noodige uitbreiding gegeven. Men kan nu be halve kruidenierswaren, alle soorten van de licatessen krijgen op elk gebied. Er is een electrische koelcel, een electrische snijma chine, kortom, alle moderne aanwinsten, .die een bedrijf als dit vraagt, zjjn er aanwezig. DE BURGEMEESTER VAN ALBl'RY OOK NAAR DEN HELDER. Naar wij vernemen zal de burgemeester van Albury, de heer Waugh, die 'zich zoo ver dienstelijk gemaakt heeft bij de hulpverleening aan de „Uiver" morgen (Vrijdag) met zijn echtgenoote een bezoek brengen aan onze stad. Bizonderheden over het bezoek zijn ons nog niet bekend, ook het uur van aankomst en vertrek was bq de autoriteiten, alhier, niet bekend. WELCOME STRANGER! Mr. WAUGH ALBURY's Burgervader! De wakk're vriend van VLIEGEND NEDER- (LAND! Die ons zoo groote diensten heeft bewezen Versterkt door zijn bezoek den vriendsehaps- (band. Hij gaat nu met zijn trouwe echtgenoote Door 't kleine-groote Holland op tournee; Vol interesse voor de schoone werken Hier in de LAGE LANDEN AAN DE ZEE! Hier aan de spits van Holland's groene dreven! Waar 't Marsdiep Noord- en Zuiderzee verbond Waar eens Neptunus onbetwistbaar heerschte En nu een vruchtbare landbouw ontstond - Hier komt de man, minnaar van kloeke daden, Plet werk bewond'ren hier tot stand gebracht; En kan zijn oog het resultaat aanschouwen Van kennis - overleg en stoere kracht. Wees welkom! Vreemdeling uit verre landen! Gij Burgemeester van Uw kleine stad Waarvan d'historie ons met sterke banden Van lief en leed weleer verbonden had. Wij zijn U dankbaar oór de 'hulp - geboden Aan hen die voor ons streden om de eer; Gij hebt een plaats veroverd in de harten! Verger zullen wij U nimmer weêr. Philip B Polak. De winkel ziet er keurig uit-, en lokt zeker tot een druk bezoek. De heer Van Beekuip was de architect, de heer L. Plaatsman d£ aannemer van den bouw, terwijl de electrische aanleg verzorgd werd door den heer Annyas. Ook nu weer blijkt uit de besommingen, dié de Urker motorbotters maakten, dat snurrevaad-visscherij door elkaar hooger wa ren dan die van de treilvisschers. Eén hunner maakte goede besomming, om dat hij niet te groote schol, levend aan den Amsterdamschen afslag kon leveren. Naar ons werd meegedeeld, maakte hij daarvoor 500.—. Levende visch schijnt dus, zooals trouwens bekend, te Amsterdam nog hoogelijk gewaar deerd te worden, terwijl misschien ook van invloed is geweest op de prijzen, dat de klein- vischhandel aanstonds zijn kracht zal laten gelden. Te IJmuiden werden Maandag voor ver schillende vischsoorten ook goede prijzen be steed, zoodat men daar over de besommingen niet ontevreden was. Dat de Zuiderzeebot nog altijd een gewild vischje is, moge blijken uit de prijzen, die men thans, nu het artikel schaarscher wordt, aan den afslag te Enkhuizen besteedt. Tot- zelfs 24 cent per pond wordt betaald, zoodat het een dure1 hap wordt, voor de visch op tafel staat. De vraag er naar is altijd groot geweest en daarom des te meer mag het betreurd worden, dat men geen weg heeft weten te vinden om den voorraad bot in het IJselmeer van buiten af geregeld aan te vullen. De moeilijkheid daartoe is waarschijnlijk te groot bevonden. Te IJmuiden komen nog geregeld Deensche snurrevaaders hun vangst brengen en de be sommingen die ze maken, zijn niet onbevredi gend. Beweerd wordt wel, dat de Hollanders nog niet tegen de Denen, wat betreft het snurre- vaad -visschen, zijn opgewassen, doch ten slotte zullen ook de Hollanders wel voldoende ervaring bezitten dat hun vangstkansen gelijk zullen zijn en het is daarom, dat we meenen te moeten blijven voortgaan om te stimulee- ren, dat de snurrevaad hier meer toepassing zal vinden. Beweerd wordt wel, dat de motoren voor dit bijzondere bedrijf zich niet zoo goed leenen, omdat deze, bij het inhieuwen van het net z.g, het onbelast zijn niet zoo goed doorstaan eri dat men voor dit bedrijf de speciale motoren moet hebben. We kunnen dat technisch niet heoordeelen, maar ons dunkt, dat men hier te lande best in staat is om deze Deensche voorziening: eventueel uit te voere'n. Hoofdbezwaar is thans de crediet-moeilijk- heid. En men wéét hoe we daarvoor een op lossing trachten ingang te doen vinden. EEN AARDAPPELSCHILMACHINE. En glunderende huisvrouwen. In de Buys Ballotstraat en omgeving glun deren alle huisvrouwen. Ze kunnen laat zijn, ze kunnen vroeg _zijn, maar manlief krijgt al tijd op tijd z'n eten en houdt zelfs nog een half uurtje over voor zijn slapie. De reden daarvan is de aardappelschilmachine, die de groentenwinkel van den heer T. Bakker, ge vestigd in het hoekhuis op no. 35, aange schaft heeft. Die machine is reusachtig;, de huisvrouw, die aardappelen of worteltjes heeft gekocht, wacht een oogenblik, de heele inkoop wordt in de machine geworpen en komt er na een paar minuten kant en klaar uit. Alleen de putjes moeten nog even worden uitgehaald. En wat nog het allermooiste is: wat er aan schil afgehaald is, is een uiterste minimum, zoodat het lekkerste van de vrucht, en dat zit direct onder de schil, niet meegegaan is, zooals bij het met de hand schillen steeds gebeurt. De aardappels zijn dus veel kruimiger dan anders en de wor teltjes veel zoeter. En dit alles gebeurt kos teloos; de huisvrouw betaalt geen cent meer. Geen wonder, dat die machine het reus achtig doet en dat heel de buurt daar inkoo- pen doet. Deze nieuwe modellen schilmachines zijn zindelijk ook; het water, dat gebruikt wordt voor het schoonspoelen, wordt door een buis afgevoerd, en het afval opgevangen onder in de machine. Alles gaat electrisch,en zooals we zeiden, in een oogwenk is een paar pond netjes schoon. En die putjes-uitstekerij betee- kent immers niets voor een huisvrouw. Om van de handen, die heelemaal niet vuil wor den dan ook, maar te zwijgen; de beschermen de vingerdoekjes, die altijd bij het aardappel schillen dienst doen, kunnen vervallen. Men vestigt er onze aandacht op, dat zoo'n zelfde machine reeds eenige maanden in ge-' bruik Is ln het filiaal van den groenten- en fruithandel van Kalis, aan den Ruyghweg, Werklieden der Radio-Centrale Onderneming vinden in den grónd bij het Timorpark twee skeletten. „Bij het Timorpark is een skelet ge vonden"! Dit was de weinig opwekkende mededeeling, die ons Woensdagmorgen half negen op ons Bureau bereikte en niet direct geschikt was den dag blijmoedig te beginnen. En zoo zijn we dus op dien stralenden zo mermorgen op onze fiets gestapt en naar de plaats gegaan, waar men den luguberen vondst gedaan had. Deze bleek te zijn waar Singel (Oostzijde) en Huisduinerweg elkaar ontmoeten, even voor het aldaar gebouwde Rusthuis dus. Lang zoeken behoefden vij trouwens niet, daar reeds tai van belangstellenden door de mare aangetrokken waren. Bij onze komst bleek echter, dat men niet te doen had met één skelet, doch met twee. Deze waren gevonden door een arbeider van de Heldersche Radio-Céntrale Onderneming, welke bezig was een groeve voor een te leg gen kabel te graven. Op een gegeven moment stootte zijn schop tegen een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek een schedel bleek te zijn. Al spoedig bemerkte de man, dat ook de overige lichaamsdeelen aanwezig waren en deed melding van de griezelige ontdekking. Begrijpelijkerwijs werd nu ook de directe omtrek afgezocht en inderdaad vond men naast het geraamte een tweede. Latér op den morgen arriveerde Dr. Büchli Fest, welke de schouwing verrichtte. Zijn opinie was, dat de geraamten, waarvan het een van het mannelijk en het ander van het vrouwelijk geslacht was, daar hoogstwaar schijnlijk reeds vele tientallen van jaren ge legen moeten hebben en van jonge menschen geweest moeten zijn. Dat deze overblijfselen reeds zeer oud waren kon trouwens een leek zien. Opvallend evenwel was, dat de tanden nog zoo. blank zagen. Bij de skeletten werd verder hoegenaamd niets meer gevonden. Onder talrijke belangstellenden werd druk besproken, wat zich in vroeger tijden op deze plaats bevonden had. Wij spraken eenige oude menschen, welke reeds 60 70 jaar in den Ouden Helder woonachtig zijn en die als hun meening gaven, dat zij zich naar heugenis niets anders herinnerden, dan dat hier altijd weiland geweest was. Vroeger heette het ,;'t verdronken laijd", zoo genaamd naar den moerassigen grond. Een begraafplaats is hier zeer zeker niet geweest, verzekerde men ons. Reden om achter den griezeligen vondst iets sensationeels te zoeken is' er niet, hoewel men zich natuurlijk afvraagt, hoe deze geraamten daar gekomen zijn. Doch dit zal wel een nim mer opgeloste kwestie blijven. Na de schouwing zijn de overblijfselen ver zameld en naar de begraafplaats op Huisdui nen gebracht. Den geheelen dag evenwel bleven groepjes menschen samenscholen in de huurt van den kuil en bespraken druk deze voor Den Helder zoo zeldzame vondst. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdagavond 6 Augustus. Na voorafgaand comité wordt de openbare vergadering te om streeks half negen geopend. Afwezig de heeren Feenstra Kuiper (met kennisgeving), Van Loo, Meijer, Terra en Kraak. Na de opening wordt door den V o o rz i t- t e r' de Commissie aangewezen, welke belast wordt met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen leden. Dit zijn de heeren Biersteker, Boogaard en Eijlders, welke, ver gezeld door den gemeente-secretaris, de raads zaal verlaten. De vergadering wordt zoolang gesehorst. Te omstreeks kwart voor negen wordt de openbare vergadering heropend. Bij monde van den heer Biersteker concludeert de Commissie tot toelating van alle gekozenen. Hoewel harerzijds enkele opmerkingen worden gemaakt in verband met de omschrijving van enkele beroepen („wethouder" bijvoorbeeld is geen beroep in den zin door de wet vereischt), geven deze geen aanleiding tot ongunstige adviseering. Met de conclusies van de Com missie vereenigt zich de Raad, zoodat straks zonder eenige restrictie toelating aan alle raadsleden zal worden verleend. Notulen. Ingekomen stukken. Goedgekeurd worden de Notulen van dé vergadering van 12 Juni. Ingèkomen zijn diverse goedkeuringen op raadsbesluiten, alsmede Proces-verbaal yart opneming van kas en boeken van den ge-l meente-ontvanger. j Vergunningsrecht: Voorstel tot wijziging der verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Aangenomen. Maximum aantal vergunningen. Voorstel betreffende het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. (Daar blijkens het ingezonden stuk van den heer Tuk hieromtrent misverstand bestond; laten wij hier alsnog een korte samenvatting' volgen van het voorstel van B. én W. De heeren N. Hagedoorn en D. Kort hadden verzocht in deze gemeente wederom een vast maximum aantal vergunningen vast te stellen en wel tot zoodanig bedrag, dat beiden voor een vergunning in aanmerking kwamen. Ten gevolge van het thans in deze gemeente ge volgde systeem, dat een soort üitstervings- systeem is, kunnen zij nimmer in aanmerking, daarvoor komen. Op billijkheidsgronden advi seerde de Commissaris van Politie en ook de Commissie van Bijstand tot wederin voering van dit eerste systeem (vast maxi mum), en laatstgenoemde wil zelfs het aantal vergunningen uitbreiden tot 50. H en W. geven er evenwel de voorkeur aan her maximum te fixeeren op het tegenwoor dige aantal van 47. De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid meende in 1930 reeds, dat dit getal wel op 45 kon worden gebracht. Voorgesteld werd nu door B. en W. aan H. M. de Koningin het voorstel te doen met ingang van 1 Januari 1936 het aantal vergunningen op 47 te bepalen. Verlaging hiervan vinden B. en W. ongewenscht). De heer Schoeffelenberger kan zich niet met dit voorstel vereenigen. Spr. onder schrijft het ingezonden stuk, en is het eens met den Inspecteur, die het aantal tot 45 terug wil brengen. Het standpunt van B. en W. begrijpt spr. niet. De heer Biersteker verdedigt het standpunt van de finantleele commissie om 8 Augustus. De wereldschokkende vraag, die het schoolmeisje Maud Mason uit Manchester aan de orde heeft gesteld en die het Lagerhuis op zijn grondvesten heeft doen trillen, is onopgelost gebleven. Deze vraag luidt, tot den eenvoudigsten vorm te ruggebracht, als volgt: „Is elk land het beste en het mooiste ter wereld?" De vraag is ietwat ongewoon, maar ze kan eerlijkheidshalve niet anders worden gesteld, Men kent de zaak: het 13-jarige meisje (men heeft haar ergens 15 jaar toegeschre ven, maar we willen voor haar hopen, dat dit een boosaardige overdrijving is) heeft het volgende opstel gepleegd: „Mijn geboorteland". „Wij zijn allemaal erg trotsch op Engeland en wij zijn trotsch op den koning en de koningin, die wij heb ben. Het volk van Engeland behoort e* trotsch op te zijn, dat zij Engelschén zijn. De koninklijke familie is eveneens trotsch op den koning en de koningin en prinses Elisa- beth wordt voor koningin opgeleid. Engeland is slechts een klein land, maar het is mooier dan eenig ander land. Het heeft een goeden koning en koningin, die er over regeeren. Het heeft talrijke veldslagen geleverd met verschillende landen. De namen van onzen koning en onze koningin, die wij hebben, zijn George en Mary en zij zijn erg goed voor het ïand. In sommige landen kust men elkaar, als men elkaar ontmoet, doch in ons land schudt men elkaar alleen de hand. Waarschijnlijk gaan in sommige landen de kinderen niét naar school". Een inspecteur zegt tegen de onderwijzeres van de jeugdige schrijfster van bovenstaand prosSa: „II móet de kinderen niet zulke im perialistische denkbeelden leeren", of iets van die kracht. Dé onderwijzeres beklaagt zich hierover bij de regeering en er volgt een daverende interpellatie in het Iiagerhuis. Wat Maud Mason gisteren .in Manchester schreef, schreven gisteren ook: Heinz Müller in Hamburg, Jean Boulanger iri Lyon, Sasja Kowarski in Moskou, Ivar Söderblom in Stockholm, Aage Jensen in Kopenhagen, Vittorio Balba in Milaan en Hendrik Botter in Ouderkerk aan den IJssel. Al deze stakkers zijn volgestopt met leer- planmatig patriotisme-uit-het-blik, die met de echte groote vaderlandsliefde niets te maken heeft. Zij allen leeren, dat hun lahd het beste, het mooiste, het verstandigste en het nobelste is, en aangezien ze op hun leef tijd zoo min hun eigen land als de andere kennen, zweren ze met kinderlijk vertrou wen en fanatisme bi) het woord van de juf frouw. -i i Maar intuschen bljjft de vraag, of elk land nu heusch het mooiste kan zijn, onopgelost.. Maud Mason is door het geval beroemd geworden. Aangemoedigd door het succes, zal ze ln een volgend opstelletje misschien schrijven: „Er gaat niets" boven Engeland, De Zwit- sersche bergen zijn molshoopen vergeleken bij het Schotsche Hoogland. Madeira is een mestvaalt, in vergelijking met het eiland Wight. De Hollandsehe bloembólienyêlden zijn een legende en bestaan alleen op prent briefkaarten. Het Parijsche Louvre is - een garage, naast het British Museum. Het kli maat aan de Rivièra is een hel, vergeleken bjj de Londensche mist. Engeland heeft altijd eeh vreedzame politiek gevoerd en nóóit koloniën veroverd, zooals Italië nü wil doen, Er gaat niets boven de Engelsche Scholen, waar de leerlingen leeren voetballen en cric keten en waar ze niet Worden gekweld met vreemde talen, die in werkelijkheid niet meef worden gesproken, daar de heele wereld Engelsch kent..." De onderwijzeres zal Maud een 10 en een zoen geven en de Engelsche ouders zullen gerustgesteld naar bed kunneh' gaan, Wio denkt bij dit alles niet aan de vraag van den Oxford-student aan zijn professor: „Mijnheer, waar ligt eigenlijk Antwerpen „Ik geloof in België, luidde het antwoord, maar wat doet het er toe?" Stuk/oopen.Zonnebrand Doos 30en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten f^Tl het aantal op 50 te brengen. Hiervoor golden louter overwegingen van billijkheid;- inder daad zijn er gedeelten in de stad, waar geen enkele slijtvergunning is en ten aanzien van de bewoners is dat onbillijk. Op dezen, grond zal spr. tegen het voorstel van B. en W, stemmen. Over deze zaak onstaat nog eenige nadere discussie, die zich in hoofdzaak bepaalt tot de uitleggingen en de mogelijkheden, die de Drankwet schept. Tenslotte wordt het voor stel van B. en W. aangenomen, waarbij dó lieer Biersteker tegenstemt. Verhuur van grond ie Huis duinen. Aan de wed. P. de VriesZeeman te Huis duinen wordt een perceeltje grond, gelegen tusschen haai' perceel en den Duinweg, voor! den prijs van ƒ1.per jaar verhuurd. Geldleening Sportpark ,,Deö Helder". Voorstel tot intrekking van het raads besluit tot het verstrekken van een geld leening aan de Vereeniging ,,H(et Sportpark Den Helder". Aangenomen. Tweede hulpinteina.it Zee vaartschool. Voorstel tot het huren en Inrichten van perceel Ankerpark 29 als tweede hulpinter naat van de Zeevaartschool. 1 De heer Biersteker wijst er op, 'dat dit reeds het derde perceel is, dat ais internaat in gebruik is. Voor elk dezer perceelen'is eén leider noodig, hetgeen een kostbare 'geschie denis wordt. Kunnen wij niet voordeèllger tot een centraal pand besluiten? Op'dén 'duuij zullen we daar toch toe moéten' kómën. Wethouder De Boer beantwoordt ,<jozc op merking. Het College is het volkomen met den heer Biersteker eens en zóu niets liever willen dan een enkel centraal internaat, Maatf

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5