HET STEDELIJK MUZIEKCORPS" BESTAAT 45 JAAR. 1890 14 augustus 1935 HKLDERSCHE COURANT VANrDONDERDAG 8 AUGUSTUS 1935. Uit het politie-rapport. COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN dan zouden wij ook by Ged. St. met de cyfers moeten aantoonen, dat inderdaad de kosten geheel uit het internaat zouden kunnen wor den gedekt. En daartoe dienen we eerst eens den verderen gang van zaken af te wachten. Trouwens, voor toezicht op huiswerk, enz. zal toch altijd voor een bepaald aantal leer lingen iemand noodig zyn, zoodat we, ook by centralisatie, zeker dit aantal van drie men- schen noodig zouden .biyven hebben. Maar spr. apprecieert ten zeerste de gemaakte op merking, die gelegenheid geeft dit nog eens te zeggen. De heer Biersteker wijst nog op de vry primitieve huisvesting in het oude postkan toor. De voordracht wordt tenslotte met algem. stemmen aangenomen. Voorschot N.V. Zeebad-Huisduinen. Voorstel tot het verlcenen van een voor schot aan de N.V. Zeebad Huisduinen, ten behoeve van den bouw van een nieuw bad paviljoen. De heer D o 1 vraagt naar de dit voorjaar gehouden aanbesteding. Blijft deze geldig? Bij de vorige verbouwing zyn werkkrachten van elders betrokken, hetgeen een valsche concurrentie schiep, daar de aannemer van buiten minder loon betaalde dan de Helder- sche. De heer Biersteker merkt op, dat thans een desbetreffende bepaling in het be stek was opgenomen. De heer R a n vraagt of we zekerheid heb ben, dat Ged. Staten dit zullen aannemen. De Voorzitter: Neen, maar een eigen lijk raadsbesluit is nimmer genomen. Ged. Staten zuilen thans hun houding dienen te bepalen. Wat tot dusver geschiedde, betrof voorbereidende besluiten, waaromtrent alleen besprekingen zyn gevoerd. De heer E ij 1 d e r s begrijpt er niets van. In de Bijlage zelf wordt gesproken van de in trekking van een raadsbesluit van 28 Aug. 1934 om 24.625 als hypotheek te verstrek-, ken. Thans wordt gezegd, dat er geen raads besluit is genomen. De heer Van der Vaart: Dit besluit van 28 Aug. 1934 is niet ingetrokken en hierop heeft het Zeebad zijn maatregelen ge nomen. De heer E ij 1 d e r s vindt de afwijkingen, die thans worden voorgesteld, van geringen aard. Wy hadden wel verwacht, dat men deze nadere aanvrage in portefeuille zou hebben gehouden. Wegens de afname van het strand is het bezoek uiterst gering. Een vroeger ge slacht bepaalde zich by zijn uitstapjes tot een bezoek aan het paviljoen; het tegenwoor dige geslacht geeft er de voorkeur aan te trekken, en dat verklaart voor een deel het geringe bezoek. In het dorp staan een aantal pensions leeg, ook de zaken gaan er slecht. Spr. kan zich niet voorstellen hoe de bouw van het paviljoen ooit rendabel kan worden, en vraagt zich af of het wel wenscheiyk is goed geld naar kwaad geld te gooien. Verder heeft spr. tevergeefs gezocht naar een exploi tatierekening betreffende het paviljoen en vraagt overlegging daarvan over de laatste twee jaar. Spr. heeft er dezer dagen een be zoek gebracht; er was toen een strykje van een man of wat, op een aantal bezoekers van 30, hoogstens 35. Dat kan immers nooit winst 'opleveren? De Voorzitter: Juist diezelfde overwe gingen van den heer Eijlders zouden spr. tot een tegenovergestelde conclusie voeren. De totst dkoming van den afsluitchjk heeft in ónze stad een veel sterker vreemdelingenver keer gebracht, en het is een feit, dat dezen als zij te Huisduinen komen, door het uiterst primitieve gebouw worden afgeschrikt en liever maar haastig weer naar een andere gelegenheid gaan, waar het gezelliger is en minder primitief. Wij kunnen in dit stadium het Zeebad niet zonder meer in den steek laten en moeten zorgen, dat de vreemdelin gen, die hier komen, ook hier houden. De heer Schoeffelenberger onder schrijft het betoog van den heer Eyiders. De exploitatie van het Zeebad hangt af van het weer en het bezoek. We hebben nu te doen met het natuurverschijnsel, dat ons strand is verdwenen, en dagelijks kunnen wy consta- teeren, dat het bezoek daar sterk is afge nomen. Het publiek trekt naar de Donkere Duinen. Wat men aan het Zeebad doet, is geld gooien naar kwaad geld. De heer Bot zou het betreuren indien we dit mooie hoekje niet zouden handhaven. Het is spr. opgevallen, dat by den laatsten storm hier wederom een aanzienlijk stuk. zand aan gespoeld is. Slechte tyden doorleven we overal; dit jaar bijvoorbeeld hebben we een ernstige concurrent in de wereldtentoonstelling te Brussel, waar men zeer goedkoop kan ko men uit ons land. Dit plekje biyft zijn aan trekkelijkheid behouden en het is van groot belang als we hier een behooriyk hótel heb ben. Van ons eigen plaatselyk publiek moeten wij het hier in hoofdzaak niet hebben; trou wens, datzelfde publiek hebben wy verjaagd door allerlei goede wegen in de duinen aan te leggen. Men bedenke evenwel, dat ook onze f 75.000 naar de haaien zyn, als we er thans deze 25.000 niet wederom insteken. We zouden later onze houding betreuren. De heer Van Zwyndreoht vraagt of het College thans een andere houding ver wacht van Ged. Staten. De Voorzitter; We hebben met de be zwaren van Ged. St. rekening gehouden. De heer T i e s s e n is het eens met de hee- ren Eijlders en Schoeffelenberger. Uit de af rekening blijkt wel, dat de N.V. zich niet meer kan bedruipen, en men mag van de finan- tieele draagkracht der gemeente niet eischen nogmaals 25.000 hiervoor beschikbaar te Stellen. Spr. zal tegenstemmen. De heer Boogaard betreurt de pessi mistische stemming, die in den Raad bestaat ten opzichte van het Zeebad. Iedere gemeente in ons land spant zich in om zichzelf omhoog te werken en zoekt naar attracties, die den vreemdelingen kunnen trekken. Natuuriyk is zooiets altijd een loterij, waarvan men het resultaat dient af te wachten. In ieder geval zullen we dat oude paviljoen moeten afbreken en zonder een nieuw wordt de exploitatie niet loonend. Want dat paviljoen is de kurk waar op het bedrijf drgft. Om uitsluitend als pen sionhoudster op te treden, is niets gedaan. Men geve toch geen voet aan die pessimisti sche stemming; het is al onaangenaam ge noeg, dat het strand verdwenen is. We behoe ven daar heusch nog niet eens speciaal de aandacht op te vestigen. De Voorzitter wijst er op wat andere gemeenten doen om nog wat publiek te trek ken in den tegenwoordigen tijd, en hoe daar groote bedragen voor worden uitgetrokken. De heer Biersteker zou gaarne iets over deze zaak zeggen, wijst er op, dat hij als commissaris nimmer eenig voordeel van het Zeebad genoten heeft, en dus wel gerechtigd is zijn meening te zeggen. Spr. wijst er aller eerst op dat bij de exploitatie-rekening ook zijn overgelegd de cyfers betreffende het paviljoen. Maar spr. wil ze hier nog wel eens speciaal noemen. Er zijn jaren geweest, dat het paviljoen opbracht 16.000, thans is dit bedrag teruggeloopen tot 7.500, hetgeen na tuuriyk op de exploitatie-rekening een belang rijk verschil maakt. Gelukkig is de opbrengst van het hotel eenigszins verhoogd. Dat de op brengst van het paviljoen verminderd is, is logisch. Tientallen personen hebben aan spr. verklaard, dat zy, zoolang dat oude paviljoen aldus blijft bestaan, niet van plan zijn er nog weer te komen. Zoodra het nieuwe paviljoen er is, zal de loop toenemen. Ook mag er wel eens op worden gewezen, dat tot heden door de N.V. van de verstrekte gelden reeds 22.000 is terugbetaald, zoodat de oorspronkeiyke leening van 100.000 al is teruggebracht tot 78.000. Maar als men met dat oude paviljoen moet blijven doorsukkelen, zal hoogstwaarschynlijk de N.V. niet aan haar verplichtingen kunnen blijven voldoen. Het voorstel om alsnog f 25.000 voorschot te verleenen onder hypothecair-verband en met bepaling, dat de eerste vyf jaren niet behoeft te worden afgelost, wordt tenslotte aangenomen met 4 tegenstemmen, n.1. van de heeren van der Veer, Eyiders, Hessen en Schoeffelenberger. Beplanting biiinenberm zeedyk, verkoop enz. van grond. Achtereenvolgens worden aangenomen zon der discussie of stemming de volgende voor stellen: tot het aanvaarden der privaatrechtelijke vergunning tot het aanleggen enz. van een plantsoen op rijksgrond, deel uitmakende van den binnenberm van den Zeedijk; tot verkoop van grond aan A. Kwant; tot het aangaan van een grondtransactie aan de Prins Hendriklaan; tot verkoop van grond, gelegen achter de Soembastraat, aan Gebr. Kersbergen; tot verkoop van grond aan R. Gravemaker en tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. J. van der Leek en H. J. P. Egner. Plaatsing leerlingen O.L.-scholen. De door B. en W. overgelegde Nota inzake overplaatsing van leerlingen der O.L.-scholen, geeft den heer Biersteker aanleiding de vraag te stellen of voor school 14 ook niet een zoodanige regeling kan worden gemaakt, dat deze aanspraak maakt op 5 leerkrachten. Wethouder de Boer geeft hieromtrent een toelichting. Juist by school 14 doet zich het verschynsel voor, dat daar een grooter ver loop is dan by de andere scholen. De indeeling is met de grootste zorg geschied, en hierby is met alle overwegingen rekening gehouden. De heer Biersteker merkt op, dat thans een boventallige leerkracht aan deze school werkzaam is. Kan het aantal leerlingen nu niet worden opgevoerd? Wethouder de Boer zet dit nader uiteen. De getallen zijn slechts gemiddelden; zij zijn met de grootste zorg in elkander gezet en men zou zonder een nadeeüger resultaat voor ons openbaar onderwijs, geen wijziging hierin kunnen brengen. Ook de heer Eyiders zet dat nog nader uiteen. Er is alles aan gedaan deze zaak uit te knobbelen en om aan boventallige onder wijzers te ontkomen. De Nota wordt vervolgens aangenomen. Voortzetting cursus oude talen. Voorstel tot voortzetting van den cursus Oude Talen. Aangenomen. Wegenbelasting. Voorstel tot ambtshalve vermindering van den over het jaar 1935 aan de gemeente Den Helder opgelegden aanslag in de Wegenbe lasting. Conform besloten. VRAGEN VAN RAADSLEDEN Presentiegelden raadsleden. Door de heeren Feenstra Kuiper en Bier steker is by den Raad een voorstel ingediend om het presentiegeld van de Raadsleden terug te brengen van 5 tot 2.50 per zitting, en daarby als nieuwe bepaling vasttestellen, dat aan hen, die door verzuim loon derven, boven dien eene vergoeding daarvoor kan worden gegeven tot een maximum van 5 per dag. Naar de meening van B. en W. is een rege ling betreffende de loonderving in strijd met het bepaalde in art, by den gemeentewet, wijl de bewoordingen van dit artikel zich voor verschil van uitleg zouden kunnen leenen, zouden B. en W. gaarne van Ged. Staten ver nemen of deze hun opvatting betreffende dat artikel kunnen deelen. Hierop wordt door Ged. Staten geantwoord dat ook naar hun meening de door deze beide leden van den Raad voorgestelde regeling zich niet met art. by den Gemeentewet ver draagt. Hoewel, aldus dit College, die wet vóór de wyziging van 1931 sprak van presen tiegeld, droeg ook toen reeds het presentie geld het karakter van een schadeloosstelling voor tydverlies. De wetgever sloot zich in 1931 klaarbiykeiyk by de praktijk aan, toen hg het woord „presentiegeld" verving door „vergoeding". Bg het bepalen van het bedrag van de ver goeding kan derhalve rekening worden ge houden met het feit, dat verschillende leden van den Raad door het bywonen van zijne vergaderingen loon derven. Is het bedrag van deze vergoeding echter eenmaal bepaald, dan mag worden aangenomen, dat de leden van den Raad door deze vergoeding voor het derven van loon schadeloos worden gesteld. Voor een byzondere vergoeding, naast het uniforme, voor allen geldende bedrag, laat art 64 van genoemde wet, naar het oordeel van Ged. Staten, geen ruimte. Ged. Staten deelen derhalve de opvatting van B. en W.'omtrent meergenoemd artikel. Vervuiling der plantsoenen. Voorts is ter inzage gelegd het schryven van den Dir. der Gemeentereiniging en P^int- soenen, naar aanleiding van de door den heer Th. A. A. Terra gemaakte opmerking over vervuiling van de plantsoenen; In dit schrijven deelt de Directeur mede, dat inderdaad de vele plantsoenen er over het algemeen niet behooriyk onderhouden uit zagen, de oorzaak hiervan is volgens dit schryven, gelegen in het volgende: a. door de vele regens, gevolgd door zacht weer, groeide het onkruid en het gras over matig snel en daar wij niet de beschikking hadden over voldoende arbeidskrachten, of schoon wij de daartoe geschikte arbeiders zoo veel mogelijk reeds hadden aangenomen, kon den niet vlug genoeg de plantsoenen worden behandeld b. het was niet mogeiyk, tengevolge van de vele regens, voldoende te kunnen wieden, daar hiervoor droog weer noodig is; c. het aantal van ons vaste plantsoenper- soneel is te gering, aanvulling met voldoende geschoolde krachten is in den regel niet mogehjk, omdat zij in Den Helder niet aan wezig zijn; d. in verband met het ons toegestane be drag op de begrooting, is het niet mogelijk de plantsoenen geregeld een net aanzien te geven en moet wel eens het een op het ander wachten; e. het voorjaar geeft altijd zeer veel werk in korten tyd, nu dit weer voorby is, hebben wij ons dan ook weer door het meeste werk heen geworsteld. Vuilverzameling Huisduinen. Niet ter visie gelegd was het antwoord van den Dir. der Gemeentereiniging naar aanlei ding van de opmerking van den heer Th. A. A, Terra betreffende de vuilverzameling op het achtererf van de leegstaande veldwachters woning te Huisduinen. Opdracht tot verwijdering van dit vuil was door B. en W. verstrekt. Grondbcdryf. Ter visie was voorts gelegd het overzicht van de tot het Grondbedrijf behoorende in erfpacht uitgegeven en verkochte gronden over de 2e kwartaal 1935. Verzekering waarborgsommen leve ring gas en electriciteit. Ten slotte is ter inzage neergelegd het ant woord van Burgemeester en Wethouders op de vragen van den heer J. J. Schoeffelen berger inzake het aanbieden van twee kwi tanties bij de afrekening der gestorte waar borgsommen wegens levering van gas en electriciteit. In dit antwoord wordt gezegd: Het aanbieden van twee kwitanties tegelijk is geschied in overleg met het Hoofd van de Centrale Boekhouding en is in het belang van de afnemers, zooals blykt uit de verkregen ambtelijke inlichtingen. Het ia n.1. gewenscht, dat de waarborg-kwitanties over een bepaalde maand niet later dan in de daarop volgende maand worden aangeboden. Tot nu toe ge schiedde dit evenwel eerst in de tweede maand. Ter gelegenheid van de afrekening over het boekjaar 1934/35 zijn nu in plaats van óén kwitantie zooals gebruikelyk was 2 waarborgkwitanties, n.1. over de maanden April en Mei 1935 aangeboden en ver rekend met de aan de verbruiker nog toe komende bedragen. Gebleken toch was, dat als regel bij deze afrekening aan de verbrui kers geld moest worden uitbetaald. Voor de gevallen, waarin tengevolge van de afrekening door de verbruikers moet worden bijbetaald, bestaat thans de mogelijkheid een afbetalings regeling te treffen, waarbij als voorwaarden geldt dat de schuld in elk geval vóór 31 Dec, a.s. vereffend moet zijn. Op deze wijze wordt derhalve de algemeene achterstand van één maand ingehaald. Ten overvloede voegen B. en W. aan het bovenstaande toe, dat de getroffen maatregel in het algemeen wordt gewaardeerd. Deze antwoorden geven geen aanleiding tot nadere gedachtenwisseling, zoodat thans aan de orde is de Vervolg-agenda. Ingekomen stukken, Een drietal goedkeuringen op raadsbeslui ten worden voor kennisgeving aangenomen. Onderwyzend personeel school B. L. O. De nummers 1 van de voordrachten worden by acclamatie benoemd. Rondvraag. Veiligheidsmaatregelen, aan het strand. By de Rondvraag bespreekt de heer Boogaard een schryven, door den heer H. Kramer namens de Heldersche Reddings brigade gezonden aan B. en W. en den Raad, waarin maatregelen worden gevraagd ter be veiliging van baders en zwemmers aan het strand nabij de Donkere Duinen. B. en W. hebben afwyzend op dit verzoek beschikt, in hoofdzaak wegens de daaraan verbonden kos ten. Bovendien kan, zeggen B. en W., de ge meente niet voor dit toezicht zorgen, omdat tegenwoordig tot aan den Van Foreestweg toe wordt gebaad en gezwommen. Dit zou voor de gemeente op veel te groote kosten komen, zulks moet worden overgelaten aan het particulier initiatief, dat wel door de ge meente gesteund kan worden. Spr. betreurt de afwijzing van dit verzoek, en wijst er op, dat we een aantal mooie pa den hebben aangelegd door de duinen en spe ciaal het tegelpad hoogelijk wordt gewaar deerd door het publiek. Nabij de Donkere Duinen komt zeldzaam veel publiek, en om voor de 2 maanden van het seizoen daar nu een vlet te stationeeren, lijkt spr. zeer urgent. Men moet de kinderen onder toezicht hou den en die kosten zijn toch niet zoo groot voor de gemeente, die zich hieromtrent eenige offers dient te getroosten. Spr. dringt aan om nog dezen zomer hier eenig toezicht te hebben, zelfs voor Huisduinen, waar ook nog steeds veel bezoekers komen, ware het gewenscht, maar zeker moet er bij paal 3 een strandwacht komen. De Voorzitter gelooft niet dat het voorstel van den inzender een goede oplos sing geeft. De aanwezigheid van een vlet zal de veiligheid niet zooveel verhoogen. Spr. al thans ziet meer heil in het aanbrengen, op regelmatige afstanden, van boeien met lijnen. De heer Bot is het met den heer Boo gaard eens, dat er te weinig voor de veilig heid wordt gedaan. Een vlet, die op het strand is gestationneerd. met een man, is on voldoende; een waarschuwingspost is noodig. De gemeente is bovendien aansprakeiyk voor ongelukken, dus het is zeker haar plicht iets te doen. De heer Biersteker wyst er op, dat de ongelukken meer op eenzame plaatsen ge beuren dan op de drukke gedeelten, waar at- tyd hulp genoeg is. Spr. acht dan ook het aanbrengen van waarschuwingsborden vol doende. De heer Dol is er persooniyk getuige van geweest, dat in io minuten drie slachtoffers werden gemaakt doordat zij een drenkeling wilden te hulp komen. De reddinglynen, die er zijn, zyn schitterend, maar ze staan wat te zeer achteraf. Spr. geeft in overweging die lijnen aan het eind van een hoofd aan te brengen, waar toch ook de meeste ongelukken gebeuren. Wethouder Smits wyst er op, dat ten gevolge van de sluiting van het gemeente lijk zwembad de gemeente een paar jaar geen zwemmeester had Als wij verantwoordeiyk- heden op ons zouden nemen, zouden wy veel meer wachters moeten aanstellen, zeker wel zes man. Het is daarom het beste te zorgen voor voldoende hulpmiddelen. De heer Boogaard wijst er nog op, dat ook het Zeebad een strandwacht heeft tydens het seizoen. De Voorzitter merkt op, dat men daar ook voor zijn bad betaalt. Overigens is de kwestie van de verantwoordelijkheid wel het belangrijkste motief, want waar zou die in ons geval eindigen? Toegezegd wordt intusschen, dat nader zal worden bezien of de veiligheidsmaatregelen nog wat kunnen worden uitgebreid. Verlichting Reigersl raat-, enz. De heer R a n bespreekt de verlichting van de Sluisdijkstraat en Reigerstraat, die tweezydig is, terwijl de kant naar de Visch- straat slechts eenzijdig is verlicht. Dit houdt verband met de bebouwing en wordt geleidelyk uitgebreid. Het eerste in het nieuwe be lastingjaar? Door een bewoner van de Binnenhaven werd aangifte gedaan van ontvreemding van het bélastingmerk, dat in een houdertje aan de stuurpen was bevestigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Stakman Boasestr. 65 - Te'. 5J4 PERMANENT-WAVE I 2.50 en f 3.-»Q Aangehouden. Door de recherche werd een persoon aan gehouden, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd. Hij is naar Alkmaat ovet gebracht voor het ondergaan van de hem op gelegde straf. Door een hond gebeten. Dinsdagmiddag werd te Huisduinen een meisje aangevallen en gebeten door een hon Een ondei-zoek wordt ingesteld. Mishandeling. Door een persoon werd aangifte gedaan van mishandeling. Proces-verbaal wordt op gemaakt. Lantaarnpaal omgereden. Een aan de Balistraat staande straat lantaarn werd tengevolge van een aanryding vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Door een auto aangereden. Door een persoon werd aangifte gedaan, dat hy, loopende op de brug over de Koop vaardersbinnenhaven, werd aangereden door een auto. Een onderzoek wordt ingesteld. ui III. i. -1 V DIVERSE BIJZONDERHEDEN IN DE AFGELOOPEN 45 JAAR. i De vereeniging bestond reeds ruim 19 jaar toen zij in het bezit van een Vaandel kwam (Nov. 1909), waarvan de kosten circa 100.— bedroegen, welke som bijeengebracht was doordat eenige leden en hunne vrouwen de gemeente met lijsten bewerkt hadden. Er was nog wel een klein tekort, wat echter door den toenmaligen Beschermheer, den heer KI. F. Oortgijsen, werd bygepast. In 1925, by het 35-jarig bestaan, kreeg de vereeniging haar tegenwoordig vaandel (eigenlijk stan daard). Ook dit was een cadeau van de bur- gery. Joh. F. Pala, Directeur vanaf 1 Mei 1989. 30 Mei 1915 was de kapel vertegenwoordigd by het „Mons t er-Concert" in het Am- sterdamsche Stadion: 60 corpsen, pl.m. 1600 muzikanten o.l.v. Martin J. Wolters en Joh. Schuitmaker. De opbrengst was ten voordeele van het Nat. Steuncomité. 20 Nov. 1917 verleende het Gemeentebe stuur „Helder's Harmoniekapel" het praedi- caat „Stedelyk Muziekcorps", 20 Juli 1918, 's middags 4 uur, opende het geven van een concert. De „zolderschuiten periode" behoorde hierdoor gelukkig tot het Corps de nieuwe Muziektent door heti verleden. (De ouderen onder ons zullen nog wel weten op welk een primitieve wijze de muziekvereenigingen soms hun concerten j moesten geven). Hoewel later zou blijken, dat deze tent acoustieke gebreken vertoonde, was het toch een heele verbetering. Het corps heeft in de 45 jaren van zijn be staan in totaal aan 19 concoursen deel genomen, wat in vergelyking met vele andere al byzonder weinig is. Van concoursjagerij kan de vereeniging dus moeilyk beschuldigd worden. Met uitzondering van één, kwam het „Stedelijk" van al deze concoursen met een bekroning terug. Die eene uitzondering betrof het Bondsconcours te Haarlem (29 Juni 1919), toen in de le Afdeeling het corps zonder prijs thuiskwam; één punt meer zou nog een 3e prys geweest zijn. Alleen in den Marschwed- strijd werd de 3e prys behaald. Het eerste concours, waaraan de kapel deelnam, was dat wat 5 Juni 1904 te Zaandam gehouden werd en uitgeschreven door den Prov. N.-H. Bond. De heer Wer- necke was toen nog directeur; in de 3e Afd. werd een 2e prys behaald. Het volgend Bonds concours had te Purmerend plaats (12 Juni 1905) en in dezelfde Afdeeling werd toen een le prys verworven. De heer Van den Bogaerde was toen directeur. Men debuteerde in 1909 in de 2e Afdeeling; in de le Afd. in 1912; Afd. Uitmuntendheid in 1922; Eere-Afdeeling In 1923; Superieure Afd. in 1930. Het was in 1913, tijdens het Concours te Wieringen, dat de toenmalige Harmoniekapel voor het eerst deelnamen aan den Marsch- wedstryd Het succes was reeds dadeiyk zeer groot, want met 43 van de 45 punten werd de hoogste 1 prijs behaald! Dit was trouwens toch al een zeer mooi concours, want in den Concertwedstrijd werd een le prijs behaald met 148 van de 150 punten en in den Eere wedstrijd eveneens de le prijs. Het was het hoogtepunt uit de directeursloopbaan van den heer v. d. Bogaerde. Extra pr ij zen. 1911 Nd.-Scharwoude (zilv. lauwerkrans); 1912 Berkhout (medaille Z.K.H. den Prins); 1913 Wieringen (medaille H. M. de Koningin); 1917 Purmerend (me daille Commissaris der Koningin)1931 Am sterdam plaquette)1935 Wormerveer, een verg. zilv. en 2 zilv. medailles. Benevens één jaar houder van den Wisselprijs van den N.-Holl. Bond (1917). In den Marschwedstryd werd in 6 gevallen het hoogst aantal punten behaald: 1913 Wieringen; 1923 Koog a. d. Zaan; 1924 Beemster; 1931 Noord-Scharwoude; 1934 Half weg; en het maximum in 1935 te Wormerveer. G. F. W. Wernecke. Directeur van 18911905. G. H. J. van den Bogaerde. Directeur van 19051 October 1919. De salarieering van den Directeur was in vroeger jaren zeer laag, maar dat kon ook niet anders, ten eerste door het geringe ledental, weinig donateurs, lage contributie en een miniem bedrag aan subsidie. In de notulen van de ledenvergadering van 13 Mei 1912 lezen we tenminste, dat het „salaris" van den directeur gebracht werd van 1.50 op 2.— per week, waarvoor hy dan 12 nummers muziek moest leveren (schry ven); de notulen van 17 Feor. 1914 en 2 Febr. 1919 vermelden, dat dat salaris achtereenvol gens verhoogd werd tot 3.— en 5.— p. w. In Oct. 1921 was het salaris reeds f 500 ge worden en nog later 650, wat sindsdien met een kleine onderbreking, op dat bedrag is gebleven. De g em e e n t e-s u b s i d i e werd in den aanvang van 1914 gebracht op 150. (Het was 75.Febr. 1919 werd zy 280. De gegevens ontbreken wanneer verdere ver hoogingen plaats vonden, maar in 1921 was dat reeds 900.wat een aantal jaren zóo gebleven is. De laatste jaren werd dit bedrag belangryk ingekrompen en is thans gaande weg teruggebracht op 525.—. Meer dan eens kwam de wensch naar voren het corps een uniform te verschaffen, in navolging van „Winnubst". In de vergaderin gen gehouden in Nov. '23, Maart *24 en Oct. '29 is dat een der punten op de agenda ge weest. Wel was men er algemeen voor, maar het financieele offer, dat hiervoor gebracht moest worden, bleek te groot te zijn, n.1. pl.m. 2500.(Alleen voor een jas!) In de vergaderingen, gehouden October '20, Febr. en Oct. 1926. werd lang en breedvoerig het voorstel besproken om te komen tot de oprichting van een Symphonie-orkest los staande van het Harmonie-orkest, Het Jac. ter Hall. Directeur van 19191 Mei 1929. was een hobby van directeur Ter Hall, maar steeds was er een groote meerderheid, die er niets voor voelde. De vrees, dat het Harmonie orkest daar onder zou lijden, deed dit punt steeds struikelen. Dat gewy de muziek telken jare Eersten Kerstdag 's morgens in het Plantsoen wordt gegeven, dateert van 1922. In Aug. 1920, toen het corps 30 jaar be stond, kreeg het de s c h e 11 e b o o m e n ca- deau, als een hulde van de burgery. In 1931 nam het bestuur het besluit voor taan ook dames in het orkest toe te laten. Zaterdag 26 Nov. 1932 werkte de eerste dame in een openbare uitvoering mede. Sinds dien is dat aantal vergroot. De afdeeling tamboers en pypers (aanvankelijk ook hoornblazers) dateert uit den tyd toen de heer Ter Hall met de leiding belast werd. Het was langen tyd een groot corps, maar de laatste jaren is het sterk gedund. Het bovenstaande bevat slechts enkele gre pen uit het ryke arsenaal van feiten en ge beurtenissen welke in de afgeloopen 45 jaar zijn voorgevallen. Hét meest belangrijke is hier slechts ver meld, hoewel we er van overtuigd zyn dat nog lang niet alles door ons gememoreerd is. Doch beperking was dringend noodzakelijk, IV. DIRECTEUREN. Het „Sted. Muz. Corps" heeft de volgende Directeuren gehad: A. Dol (1890'91); C, F. W. Wernecke (18911904); G. H. J, van den Bogaerde (19051919); Jac. ter Hall (1 Oct. 1919—1 Mei 1929); Joh. F. Pala (vanaf 1 Mei 1929). Waarnemend Dir. zyn geweest: K, Kramer en G. H. J. van den Bogaerde (tus- schen 1903 en 1905); J. W. F. de Greeff (Oct 1913—Febr.? 1914); W. F. Sprink en Alex. Schenkels (tusschen 1914 en 1916); A. Haan stra (Nov. 1923 en volgende maanden; daarna nog eens). LIJST VAN CONCOURSEN WAARAAN HET CORPS HEEFT DEELGENOMEN. £n totaal is aan 19 Concoursen deelge nomen. Van dat aantal werden er 5 gehouden uit gaande van den Prov. N.-H. Bond: 1904 Zaandam; 1905 en 1917 Purmerend; 1918 Den Helder; 1919 Haarlem. 2 onder auspiciën van den West-Frieschen Bond: 1912 Berkhout en 1913 Wieringen. Het restant (12) zijn z.g. Nationale Concoursen: 1909 Den Helder; 1911 en 1931 Nd.-Scharwoude; 1918 Beverwyk; 1922 Alkmaar; 1923 Koog a. d. Zaan; 1924 Beemster; 1926 en 1931 Amsterdam; 1930 Baarn; 1934 Halfweg; 1935 Wormerveer. Het totaal-resultaat hiervan is: Concertwedstrijd: 11 le pryzen; 7 2e pryzen; eenmaal geen prys (1919, Haar lem). Eerewedstryd: 3 le pryzen (1911, '12, '13); 2 2e prijzen (1931, '34); 2 3e pry zen (1924, '26); eenmaal geen prys (1922, Alkmaar) Marschwedstryd: 10 le prijzen; 1 3e (1919, Haarlem) en 1 4e prys (1918, Bever wijk). Zesmaal werd het hoogst aantal pun ten behaalden (1935, Wormerveer, het maxi mum). DIVERSEN. Van de 7 oprichters, in den aanhef van dit stukje genoemd, is de oud-penningmeester, de heer D. J. Snaphaan, nog de eenige overgeblevene. 45 jaar onafgebroken lid, het is gewis een zeldzaamheid in een Muziek- vereeniging en getuigt wel van groote vitali teit. Zyn liefde voor de vereeniging is nog steeds even groot; by al zyn andere beslom meringen welke hij vroeger had, bleef het corps altyd no. 1, waarvoor hy zyn geheels persoon gaf en nog geeft. Jammer dat een ziekte oorzaak is dat hij in het laatste half jaar niet meer actief aan het vereenigings- leven kan deelnemen. Op den heer Snaphaan volgt in dienstjaren de heer M. G r o o f f. de oude getrouws bassist, die het corps ca. 40 jaar dient en ais orkestlid nog voor niemand behoeft onder te doen. Van de andere veteranen met 20 en meef dienstjaren nomen we nog, den heer Jac. Brujjn, de huidige Voorzitter. Iemand dis buiten de vereeniging als regisseur het som» meer dan druk en zelden een vrijen avond heeft. Toch biyft het „Stedelyk" de eerste plaats innemen. Men ziet het: waar een wil is, is een weg! Verder diens broeders K. en F. B r u ij n, oud-secretaris N. Oost, H. van Heyst, G. Geervliet, A. Dol S. Kil' jan en G. Schut, (We staan er niet voof in of al deze leden onafgebroken deel van de vereeniging hebben uitgemaakt). D. J. SNAPHAAN, de nog eenig overgeblevene van de 7 01' ters. Hij was tot 13 October 1921 1"' meester. Een lid van meer dan gowono verdienste

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6