PUROL Radio-programma BUITENLAND GEMENGD NIEUWS HKLPERSCHE COURANT .VAN DOtNDERDAG 15 AUGUSTUS 1935. Hr. Ms. Sumatra. Desteunverleening aan werkloozen. De combinatie van een functie bij de brandweer en het raadslidmaatschap. De koningin huldigt dr. Jae. P. Thijsse. De ramen in de Nieuwe Kerk te Delft. De scheepvaart tusschen Ned-Indië en Japan. De weermacht van de N.S.B. Mötlingen in Nederland. De regeering en de bloembollen cultuur. COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN Binnenland. liibraak te Krimpen a.d. Lek. Haagsche gemoedelijkheid. Verkeerde uitwerking. Aanhoudingen te Groningen. Verdronken. Door een zandtrein over reden en gedood. De zuivering van Oss. Brandstichting door een vrouw. Verdacht van berooving van tienduizend gulden. Aansporing tot dienstweigering? Aanslag op caféhouder te Weert Verduistering door een notaris. Hengelaar verdronken. Schippersknecht verdronken. Beklagenswaardige emigranten Verklaring van de Indische regee ring. Men verwacht dat het schip in November ten volle aan zyn bestem ming kan beantwoorden. In de memorie van: antwoord aan den Volksraad inzake de Indische begrooting van marine voor 1936, deelt de Indische regee ring het volgende mede: Het totaal van de reparatie- en stillig tijden van Hr. Ms. Sumatra- over hjet tijd- vak 28 Maart 1925 (datum van eerste in- dienststellingj Juli 1935 heeft ten rechte-bedragen 3 jaar en 8 maanden, waar van 8 maanden tengevolge van bodemschade in 1931. Bij het beschouwen van deze tijden mag niet U(t het oog worden verloren, dat de duur der herstellingen mede verband houdt met den tijd, benoodigd om onderdeelen, welk niet in Indië verkrijgbaar zijn, uit Europa te betrekken. De kosten der groote reparatiën over dit tijdvak hebben tezamen 702.000 guden be dragen, waarvan 212.000 voor reparatie- bodemschade en 230.000 voor turbine-her stellingen. Daarenboven is aan normale kos ten voor onderhoud en herstelling 1.7 mil- lioen uitgegeven. Ter vergelijking diene, dat de normale kos ten van onderhoud en herstelling van Hr. Ms. Java sedert de eerste indienststelling bijna 1.9 millioen beloopen. Nadat in Mei van dit jaar de machines weder gemonteerd waren, werd bij de voor bereidende beproevingen op het marine etablissement te Soerabaja (waarbij nog geen schroeven waren aangekoppeld) tegen slag - londervonden, hetgeen ten onrechte werd aangemerkt als een mislukking der proef- tochten,, aangezien er toen van een proef- tocht nog geen sprake was. a i Nadat de noodige voorzienningen waren getroffen, is men begin Juli overgegaan tot het houden van proeftochten, welke succes vol verliepen. Het ligt in de bedoeling, het schip, in plaats van Hr. Ms. Java in Novem ber in dienst te stellen. Verwacht wordt, dat thans alle moei lijkheden met de turbines overwonnen zullen zijn en het schip den ten volle aan zijn bestemming zal kunnen beantwoor den. Uit deze verklaring is dus af te leiden, dat de proeven niet slechts de bruikbaarheid van de machines bij beperkte snelheid, maar ook die bij de volle snelheid hebben aan getoond. Controle op de steunver^ leening in de groote steden De regeeringspersdienst meldt: Toen de gevolgen van de huidige crisis zich meer en meer deden gevoelen en de werkloos heid belangrijk in omvang begon toe te nemen, ging het rijk zich weer evenals in de na- oorlogsjaren voor de steunverleening aan werkloozen interesseeren. In het begin van 1931 werd de steunregeling, die in de na- oorlogsjaren had gegolden, weer in werking gesteld, terwijl het rijk aan de gemeenten, indien deze de rijksregeling volgden, een bij drage in de kosten toezegde. Voor het houden, van toezicht op de na leving der rijksvoorschriften werd een rijks controledienst ingesteld, die in den loop der jaren geleidelijk werd uitgebreid. De kosten van de werkloozenzorg namen zeer snel toe en bedroegen al spoedig meer dan honderd millioen per jaar. In verband hiermee heeft de regeering het Werkloosheids- subsidiefonds in het leven moeten roepen om de lasten meer geleidelijk over de gemeen schap te verdeelen. Het spreekt wel van zelf, dat de Rijkscon trole op de gemeenten intensiever moest wor den naar gelang deze laatste zelf minder in de kosten bijdroegen. De rijkscontroledienst is dan ook in het bijzonder in den laatst;en tijd belangrijk uitgebreid. Ook de nieuwe minister van sociale zaken is voornemens hieraan in he^, bÜ^nder aandacht te schenken. Minister Slingenberg acht een strenge con trole noodzakelijk: 1. omdat de beschikbare geldmiddelen dringend eischen, dat er meer en meer op wordt toegezien, dat geen uitgaven worden gedaan die niet dringend noodzakelijk zijn, en dat de beschikbare middelen zoo rechtvaardig mogelijk tot verdeèling komen; 2. omdat de betrokken gemeenten de uit gaven voor werkloozenzorg in vele gevallen zelf slechts voor het kleinste gedeelte dragen (de subsidie kan loopen tot 99 pet.) en dien tengevolge de kosten voor verreweg het grootste gedeelte door het Rijk en de ge zamenlijke gemeenten moeten worden ge dragen. Het Rijk, dat het Werkloosheidssubsidie- fonds beheert, is daarom niet alleen met het oog op de Rijksgelden, docht ook met het oog op de gelden, door de gezamenlijke gemeenten in het fonds gestort, verplicht op een juiste besteding der gelden nauwlettend toe te zien. 3. In het bijzonder nu de de geldmiddelen zoo schaarsch zijn is het meer dan ooit in het belang van hen, die inderdaad hulp behoeven, in het belang van den bonafiden validen ar beider, dat strenge controle plaats heeft. De controle is dan ook niet gericht en kan nooit gericht zijn tegen hem, die inderdaad hulp be- hoeft. De heer F. Ringers, commandant van de Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer, is bij de jongste raadsverkiezing .tot lid van den gemeenteraad van Alkmaar gekozen. De raad maakte echter bezwaar tegen toelating van den nieuwbenoemde, tegen welk besluit de heer Ringers in beroep ging bij Ged. Sta ten van Noord-Holland. Deze hebben Dins dagmiddagbericht,, dat het beroep niet ont vankelijk is verklaard. De heer Ringers zal nu in hooger beroei gaan bij de Kroon. Hetzelfde speelt zich thans af in een tien tal andere gemeenten van ons land. Zoo ver nemen wij; dat in de gemeente 'Krommertie de brandweercommahdant bedankt heeft als' zoodanig, omdat hij dén raadszetel prfefé- reerde; in de gemeente Zaandam' bedankten twee branweerlieden eveneens als zoodanig. Gift voor een natuurreservaat op Texel. Naar het Hbl. verneemt, heeft H. M. de Koningin voor de plannen van de commissie tot huldiging van dr. Jac. P. Tijsse een be langrijke gift ter beschikking gesteld. Zoo als men weet, werd op 25 Juli j.1. aan dr. Thijsse een terrein aangeboden op Texel, aan gekocht uit geldelijke bijdragen',die de comt- inissie van verschillende zijden mocht ont vangen. i Aan het terrein zal dé' naam van dr. Thijsse verbonden bijven, daar het voortaan heeteri jsal „Thijsse's Fienweid". Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. DE NEDERLANDSCHE BANK. Toeneming goudvoorraad met 7.2 millioen. De staat van De Nederlandsche Bank per 12 dezer toont een toeneming van den goud voorraad met 7.2 millioen, terwijl het ope- reerend kapitaal met ca. 26 millioen is ge daald. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Het geld voor het laatste raam i» thans door de damescomité'» in Den Haag en Apeldoorn bijeengebracht. I j Het damescomité in Den Haag, dat zich be ijverd heeft gelden te verzamelen voor een gebrandschilderd raam in de Nieuwe Kerk te Delft heeft zich vereenigd met het comité in Apeldoorn. De dames zijn er in geslaagd de benoodigde gelden bijeen te brengen, zoodat eerlang de wapens van de beide woonplaat sen van de Koningin in één van de ramen van het kerkkoor zullen getuigen van de gehecht heid van de inwoners aan het Huis van Oranje. De eerste inzameling is gehouden door den Ned. Chr. Vrouwenbond in Nederland afd. Den Haag. Een zeer aanzienlijke gift is inge komen van een milddadig Hagenaar, die on bekend wenscht te blijven. Japansche stemmen over den toe stand. In de Java Bode vinden wij de volgende berichten uit de Japansche pers over de scheepvaartkwestie tusschen Nederland en Japan: De meening'en in Japan over den mogelij ken invloed der nieuwe gecombineerde Japan sche scheepvaartmaatschappij óp Öe indïsch- Japansche handelsbetrékkingen zijn verdeeld, vertelt de Japan Weékly Chroriicle van 18 Juli. Enkele kringen verwachten een nóg scherper vrachtenoorlög en anderen' meenèri dat zij een vreedzame regeling van het ge schil zal vergëmakkelijkén. Intusschen zijn de autoriteiten van oor deel, dat de situatie den laatsten tijd ver beterd is. Een studie van de recente Indische import-restricties heeft hun aangetoond, dat de nieuwe quota's niet noodzakelijkerwijs on gunstig behoeven te zijn voor Japansche goe deren of Japansche kooplieden in Neder- landsch-Indië. In enkele opzichten zijn zij zelfs beter dan men van Japansche zijde ver wachtte. Voorts vervolgt het blad, is er een aanmer kelijke verbetering van de positie der han delsbalans te bespeuren. In de eerste vijf maanden van dit jaar heeft Japan voor een waarde van 56.000.000 yen uitgevoerd, terwijl het voor 29.000.000 yen heeft geïmporteerd. Tevoren was de verhouding drie tot een. Op grond hiervan is buitenlandsche zaken van oordeel, dat de handelsrelaties tusschen Japan en Indië er niet zoo dreigend uitzien als voor heen. De heer Polak heeft op 13 Augustus de vol gende vragen gesteld: Met betrekking tot het antwoord van den minister van justitie op de vragen van den heer van der Heide, lid dér Tweede Kamer, betreffende de weermacht van de Nationaal- Socialistische beweging, veroorlooft onderge- teekende zich, de volgende vragen te stellen: I. Wil de minister mededeelen, waarom hij het, zooals uit genoemd antwoord valt op te maken, blijkbaar een natuurlijke zaak acht, (jat de NSB er militair geoefende, in het bok sen en worstelen opgeleide benden op na houdt, zoogenaamd ter bescherming van haar colporteurs? Wil Z.E. voorts mededeelen, \yaarom de bescherming van deze colporteurs rtiet kan worden overgelaten aan de politie, s|an welke toch de bescherming van alle bur gers is opgedragen en die zich gewoonlijk ook tier dege laat gelden, als het er op aan komt de bedoelde colporteurs te beschermen? II. Tot welke toestanden zou het, naar het oordeel van den minister, leiden, indien andere politieke groepeeringen dergelijke benden zou den organiseeren, oefenen en zoogenaamd ter bescherming van colporteurs de straat op zenden III. Is het den minister niet bekend, dat de Sturm-Abteilungen en Schutz-Staffel van de Duitschfe Nationalistische Partij pm precies gelijke redenen heetten te zijn gevormd en zich ten slotte als gewapende en-met het han- teeren van wapenen vertrouwd gemaakte m.- litaire organisaties ontpopten? IV. Is het den minister niet bekend, tot welke gevolgen het sub III genoemde in Duitschland heeft geleid? V. Is de minister voornemens hier te lande eén soortgelijke ontwikkeling te gedoogeri? Zoo niet, waaraan valt het dan toe te schrij ven, dat geen kiachtdadige maatregelen wor den genomen tot onderdrukking van het dui delijke begin van vorming van een particuliere legermacht VI. Is de onschuldige voorstelling, die de mi nister in zijn antwoord op de vragen van den heer van der Heide, aangaande de weermacht van de NSB heeft gegeven, gegrondvest óp politie- en andere ambtelijke rapporten? Zoo techtm Hel Poorzilten bij Wielrijden en eer. door de Zon Verbrande Huid, vèizachl en geneest men met Doore» 3C-oO en 90 cl. J"!* 80 cc Bij Apolh. en Drogisten ja;'is de minister dan zeker,- dat deze rappor ten in overeenstemming zijn met de feiten, daar. het immers buiten twijfel is, dat in po litie en ambtenaren-eorpsen de met de NSB sympathiseerenden, vrij talrijk zijn? I' BISSCHOP AENGENENT IN ZIEKENHUIS, Naar „De Tijd" verneemt is mgr. J; D. J. Aengenent, biSschop van Haarlem, opgeno men in het R.K. Maria-Ziekenhuis te Haar lem. In de maand September zullen de broeders J. Gehring en J. Ruoff uit Möttlingen een be zoek aan ons land brengen. In 18 verschillende plaatsen zijn bijeenkomsten georganiseerd en tusschen deze in een Möttlingen-week op Woudschoten te Zeist van 1218 September. HET BEDRAG, BESCHIKBAAR VOOR HET DUITSCH TOERISTENVERKEER NAAR NEDERLAND UITGEPUT. 1 Verdere credieten voor dit zomer seizoen niet te verwachten, i Naar het Alg. Hbl. verneemt is hier te ijande bericht ontvangen, dat het bedrag van 500,000, da voor den tweeden termijn doör <j'e Nederlandsche regeering ter beschikking was gesteld ten behoeve van het Duitsche toeristenverkeer naar Nederland, geheel is Uitgeput. In verband hiermee heeft het hoofdbestuur van Horecaf zich nog tot den directeur-ge neraal van handel en nijverheid gewend met de vraag, of er mogelijkheid bestaat, dat de Nederlandsche regeering alsnog een bedrag voor het zomerseizoen ter beschikking stelt. Op deze vraag moet evenwel een ontkennend antwoord worden gegeven. De leus „Weg met de saneering" op wagens en huizen. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt. In de bloembollenstreek en in het bijzonder te Hillegom, rijden vele auto's en vrachtwa gens, welke beplakt zijn met biljetten „Weg met de saneering", een nieuwe actie van het comité tegen de saneering van het bloembol- lenbedrijf. De biljetten zijn ook aan kantoren en schu ren geplakt. Een houten gebouw aan den openbaren weg, dat voor dit doel gebezigd Stakman Bossestr. 65 - Tel. 514 PERMANENT-WAVE f 2.50 en f 3.50 was, isvanwege de gemeente van biljetten ontti&an. In het najaar zal de saneeringskwes- !tie weer in de vakbonden aan de orde gesteld jworden. hr»i -tl Oh Brandkast meegenomen. 'Cïstbrennacht is een zeer brutale inbraak gepleegd in het dorp Krimpen a. d. Lek. Een brandkast is door de inbrekers uit een boer derij weggehaald, terwijl de bewoners lagen te- slapen. i De inbraak is gepleegd in de boerderij van den veehouder N. de Jong, gelegen aan de Noord te Krimpen a. d. Lek. De heer de J. was met drie zoons en een dochter thuis. Niemand heeft iets van de inbrekers ge merkt. Gisterenmorgen bemerkte men ech ter, dat de brandkast, die in de voorkamer stond, verdwenen was. Deze brandkast, die een meter hoog en een meter breed is, is zeer zwaar. Er moeten dan ook zeker meer dato twee inbrekers aan het werk zijn ge- weest, daar men anders de zware kast niet hunkunnen versieepen. Door het openen van een raam zijn de in brekers binnengedrongen. De brandkast heb ben zij, van de voorkamer naar de achter kamer -gedragen, vandaar door de gang naar de voordeur. Buiten moet een auto heb ben gewacht, waarmee men de kast heeft Vervoerd. Een spoor van de kast is nog niet gevonden. De gemeentepolitie van het dorp heeft de assistentie van de Centrale Recher che te Rotterdam ingeroepen; de dactylosco- pische dienst heeft een onderzoek ingesteld, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd. Ook het speuren met politiehonden leverde geen succes op. Uit alles valt op te maken, dat hier beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest, die de inbraak goed hebben voorbe- bereid en met groote brutaliteit hebben uit gevoerd. In de kast zat een bedrag van 2000 aan baar geld; voorts eenige spaarbankboekjes en een groot aantal geldswaardige papieren, die een groot bedrag vertegenwoordigen. Eén wachtende tram voor een verlo" r ren kinderschop. Het gebeurde dezer dagen op de Nieuwe Parklaan. Een der trams van lijn 9 had juist de halte Wagenaarsweg verlaten om boorde vol met passagiers in de richting Schevenin- gen te rijden. I Plotseling liet Jantje, of Pietje, of Keesje, of 'hoe het jongetje ook heeten mocht, uit den Ópen bijwagen zijn schop vallen, waar hij op Het)/sttdnd de prachtigste forten en kanalen rheendacht, te gaan bouwen. Hij riep luide „mijn schop, mijn schop". De conducteur van den-.bijwagen zag en hoorde het nog niet, of hij (floot" al drie keer op zijn conducteursfluit, een waarschuwing, aan den bestuurder, dat VRIJDAG 16 Augustus. Hilversum, 1875 M, 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO AVRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl ló.Ol! Morgenwijding VPRO. 10.1.5 Declamatie Jan Lemaire. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 De Minstreels ó.l v. J. Brill en gram.p:. 2.15 Causerie Dr. M. G. de Boer. 2.35 Gramofoonpl. 3.10 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 4,00 Orvitropia Ó.l.V. J. v. d.'Horst. 5:00 Voor de kirlderen. 5(30 De Zonneklóppèrs ö.ï.v. C. Steyn. 6.15 De Fliereflüters o.l.V.' E. Walis. 7.00 Dr. P. de GraafDé misdaad en haar be strijding in de Sówjet-unie. 7.20 „De Roodborstjes1' én „De Krekeltjes" o. 1. v. L.' Hulscher. 7.50 Berichten. SOS-berichten. 8.00 Ds. G. Westmyse: Ik ben niet ongodsdien stig, maar ik ben de kerk ontwend. 8.30 Uit het Kurhaus, Schevenirigen: Residen tie-orkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v. A. Poth (viool) en Marion Anderson (alt). Om 9.15: Dr. G. Knuttel: Rembrandt en Vermeer. 10.15 De Hr. Agtmaal: Kinderen varen naar Noorwegen. 11.00 Jazzconcert (gr.pl). 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de N CRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. L. J. Allaart. 11.0012.00 Orgelspel S. P. Visser, 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gram.pl. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Pianorecital A. Koole. 4.00 Duetten door I. Houtstra-van Dam (so praan) en Chr. van Dam (bas-bariton), m. m.v. M, Tiddéns (piano). 5.00 Haagsch pianokwintet. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie H. Spaans. 8.00 Berichten. 8.05 Uit de dierentuin, Den Haag: Kon. Mil. Kapel o.l.v. Kapt. C. L. ".Valther Boer. 9.00 Causerie S. M. v. d. Galiën. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten. 10.15—11.30 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 17 Augustus. V Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8,30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de continubedr.: De Bohe- niians,1 o.l.v. J. v. d. Horst, VARA-Tooneel i o.l.v. W. van Capellen, en „Fantasia", o.l.v. E. Wa'lis. 12.00 Dé Notenkrakers, o.l.v. D. Wins. 12.45''Gramofoonpl. I.00 -1.45 E. Walis en zijn orkest. 2iOÖ „Hoé dé toónkuhst groeide". 2i.20 Ir. J. Rodrigues de Miranda spreekt over j tJétóvisie. 2j.4Ö Orgélspel C. Steyn. 3,15 Filmpraatje M. Sluyser. 3)30 'Orvitropia, o.l.v. J. v. d. Horst. 4.30 C. Huisman: De jaarlijksche Yserbede- vaart. 4,45 Dé Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 5,10 B. Rlez (hobo) en R. Schoute (piano). 5.20 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 6.30 Esperanto-uitzending. T,05 Piariorecital D. Wins. 7.15 A. Hof en C. J. P. Kuipers: Radio-distri- 1 butie. 7.401 H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute i (piano). 8,00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Nieuwsber., VARA-Varia. 8.17 Wij vragen uw aandacht voor Sf.20 Gramofoonpl. 8.35 Zang door A. de Booy. 8.45 DeBohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 9.30 „Ben je uit de humeur, Paps?", spel van Kadar. M.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. van Capellen. 9.40 Orgelspel J. Jong. 10.00 „Als 't geweten spreekt", spel van Ber ger. M.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 10.00 „Fantasia", o.l.v. E. Walis. II.0012.00 Gramofoonpl. 'i f 11 frT I ituizen, 301 M. c KRÖ-iiitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl, 11.30—12.00 Gods. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en schlagermuziek. 2:00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 4.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl. en populair concert, C.00 Schlagermuziek en lezing. 7.15' Causerie. 7.39 Gramofoonpl. (Om 8.00 Berichten), 8.30 Gevar. concert. (Om 10.30 Berichten), 11.00 12.00 Gramofoonpl, er een ernstige reden bestond om oogenblik- kelijk te stoppen. Het-jongetje stapte, nadat de tram me een ruk tot stilstand was gekomen, rustig uit en wandelde terug naar de plaats, waar hij. zijn schop, die inmiddels door den alom tegenwooi - ,'digen fietsenden loopjongen opgeraapt was, terug te halen. Trotsch wandelde hij met zijn bezit ditmaal stevig onder den arm gekneld, weer naar den wachtenden tram terug en stapte weer in. De conducteur floot het ver treksignaal en doodbedaard zette de tram zich iweer in beweging. Voorwaar een voorbeeld van •de Haagsche gemoedelijkheid, die men in an dere groote steden tevergeefs zou zoeken i Éen café-houder, die reclameerde tegen te lioogen aanslag in de be lasting, maar uit zijn boeken bleek iets anders. Èenigen tijd geleden reclameerde een café houder te Breda tegen een z.i. te hoogen aan slag in de inkomstenbelasting. Als gevolg hiervan werd zijn boekhouding door den den belasting-accountantsdienst onderzocht. Daar bij viel het op, dat aan de achterzijde van vrijwel alle rekeningen van geleverd bier een ongeveer zelfde berekening met potlood stond gemaakt. Nieuwsgierig als belastingaccoun tants nu eenmaal uit hoofde van hun functie zijn, werd naar de beteekenis dezer hiërogly fen geïnformeerd en toen bleek, dat de be treffende bierbrouwerij een korting van per H.L. gaf op de aan de voorzijde der nota's vermelde prijzen. De caféhouder betaalde dus in werkelijkheid minder dan het bedrag der nota aangaf. Hij boekte in uitgaaf echter het volle bedrag der nota en maakte alzoo een extra-winst, die niet in zijn boeken tot uiting kwam. i In plaats (jat zijn reclame hem dan ook een vermindering van belasting opleverde, bezorg de ze hem een navordering en éen boete. Naar aanleiding van dit geval hebben de belastingaccountants thans ook by verschil lende andere café-houders een onderzoek in gesteld, waarbij gebleken is, dat vrijwel allen de korting buiten de boeken hebben gehouden en dus een gedeelte van hun in komsten verzwegen hebben. Daaraan is thans echter een einde ge maakt. Van Alkmaarsche dief. De Gronische politie heeft aangehouden den chauffeur uit Alkmaar, die 130 heeft gestolen bij de West-Friesche Automij. te Hoorn. Hij is naar Alkmaar overgebracht. Verder heeft de politie gearresteerd drie jongens van 18 jaar, W. V., H. K., en S. S. Z. en den 22-jarigen T. H. te Leeuwarden, die gezamenlijk inbraken zouden hebben gepleegd in een pakhuis aan de Mauritsstraat en in een consumptietent op de renbaan in het stadspark, waar zij zich verscheidene voor werpen van waarde hebben toegeëigend en allerlei consumpties hebben gebruikt. i Te Zwaag bij Hoorn is Dinsdag het 1'A- jarig zoontje van J. Schouten jr. in eén vaart bij het huis verdronken. Dinsdagmiddag omstreeks vier -uur is dé beurtschipper J. Visser, die den beurtdienst tusschen Groningen en Schiermonnikoog on derhoudt, op het Reitdiep ter hoogte van Zoutkamp overboord geslagen en verdronkén. Men heeft het lijk later opgehaald. Op den weg waar de nieuwe rijkswegen van Den Haag en Rotterdam te Waddinxveen bijeenkomen, is Dinsdagochtend een ongeluk gebeurd. De 31-jarige lasscher Treurniet, uit de Westerbeekstraat 35 te Rotterdam is bij het oversteken van een spoorlijntje, langs hetwelk zand en materiaal voor de wegen wordt aangevoerd, door een naderend, treintje, waarvoor hij nog haastig wilde heenloopei^ gegrepen en overreden. De 'rechtervoet werd hem afgekneld en een van de armen werd hem verbrijzeld. De man had bovendien zware inwendige kneuzingen gekregen. In ernstigen toestand is hij naar het Van Iterson-zieken- huis te Gouda vervoerd, waar hij des middags is overleden. i De man was gehuwd en vader van vier Hinderen. Weer een arrestatie. De koninklijke marechaussee te Oss is gis teren overgegaan tot de arrestatie van den 24-jarigen landbouwerszoon L. v. B. onder verdenking van brandstichting in de boerderij van zijn vader op 21 Februari 1934, welke tot den grond is afgebrand en waarbij eenig vee is omgekomen. Nu zooveel misdrijven aan het licht komen, kreeg de marechaussee voldoen de aanwijzingen tegen van B., zoodat zij tot zijn arrestatie kon overgaan. Hij is in de marechausseekazerne opgesloten, waar bij aan een streng verhoor is onderworpen. Hij blijft evenwel ontkennen. De eenige weken geleden gearresteerde 20- jarige A. v. d. W., bijgenaamd Toon van Mieneke de Soep, uit Oss, thans verblijfhou- dend in het huis van bewaring te 's-Her- togenbosch, verdacht van diefstal met in braak, heeft gisteren voor de koninklijke marechaussee te Oss een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde by den kapper v. d. Berg te Oss tezamen met zyn vriend, Wimke de Bie bekend uit den overval met roof te Oyen te hebben ingebroken en een party parfumerieën en geld te hebben gestolen. Verder heeft hij zich aan verscheidene andere strafbare feiten schuldig gemaakt, waarnaar nog een onderzoek wordt ingesteld. Aanhouding van een vrouw. Op verzoek van de gemeentepolitie te Oss is Maandag te 's-Hertogenbosch aangehou den vrouw A. O., afkomstig uit Oss, doch de laatste twee jaar te 's-Hertogenbosch woon achtig. Zij wordt verdacht van abortus provo- catus, waaraan zij zich meermalen zóu heb ben schuldig gemaakt. Zijis naar Oss over gebracht en daar op het politie-bureau opge sloten. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Onder verdenking van brandstichting heeft de politie te Hoensbroek aangehouden de win kelierster K„ in wier woning tijdens haar afwezigheid Zondagavond brand was uitge- broken onder verdachte omstandigheden. Bij onderzoek bleek dat er van brandstichting sprake was. De vrouw bekende. Zy had op deze wijze in het bezit willen komen van de verzekeringssom. De politie van het bureau Oppert heeft gisteren een 45-jarigen man, benevens eén 55-jarige vróuw wegens berooving gearres- teerd. Deze twee worden er van verdacht in den nacht van Maandag op Dinsdag een vee marktbezoeker te hebben beroofd van 9000 j& 10.000 in de woning van de vrouw aan den Open Rijstuin. Van het geld is geen spoor gevonden. Predikant verbalisecrd. Tegen den Ned. Herv. predikant J. W. B. Cohen, die verleden week in zijn standplaats Dokkum wegens opruiing werd verbaliseerd, is thans ook te Murmerwoude, waar hij de zelfde rede met aansporing tot dienstweige ring hield, proces verbaal opgemaakt. Ds. Cohen was zich ten volle bewust van wat hy zeide, omdat hij meedeelde, de volle ?~ities van zijn woorden te willen kanvaarden en hy ontveinsde zich niet, dat hij hierdoor met den strafrechter in aanra king zou komen. j' .pinsdag is Weerd in. beroering gebracht Öoor een aanslag, gepleegd op den caféhouder H. Joosten, wonende in ,de Wilhelminastraat. be dader, een zéventienjarige jongen uit Am- Sterdam, kon door maréchassee, die juist in de straat, waar het café ligt, patrouilleerde, worden gearresteerd. Het motief tot de daad schijnt te moeten worden gezocht in een in tieme familiequaestie. De jongen had zich bij den caféhouder ver voegd en onder bedreiging met een revolver van hem geëischt, in zijn levensonderhoud te voorzien. Toen hij geen positief antwoord kreeg, trachtte hij tot tweemaal toe een schot te lossen, doch beide keeren ketste het wapen. Bij zijn arrestatie zeide de jongen, dat hij zijn voornemen, om den caféhouder te doo- den, wanneer deze niet voor hem zou zorgen, toch ten uitvoer zou brengen. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. HE VERDWENEN VROUW. Zeer waarschijnlijk verdronken. De politie heeft nog geen spoor gevonden van de echtgenoote van den diamanthande laar Doof, die Zondagavond aan boord van de „Calypso" verdween. Bij het voortgezette onderzoek bleek, dat zij met het oog op de aankomst te IJmuiden, reeds van den gezag voerder en 'an eenige andere opvarenden af scheid had genomen. Eén schepeling, die nog aan dek was, sprak zij ^-an en vroeg waarom hij nog zoo Iaat aan het werk was. Het moet Uitgesloten geacht worden, dat de vrouw met een bootje de „Calypso" verlaten heeft. Ver stopt kan zij zich niet hebben, zoodat thans met reden aangenomen werdt, dat zij tus schen den Noord-Hinder en IJmuiden in zee is geraakt. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. Een arrestatie te Bergen op Zoom. Als verdacht van verduistering is Dinsdag op lgst van de justitie aangehouden notaris J. C. H. P. te Bergen op Zoom. Na te zijn verhoord is hij gisterenmorgen overgebracht naar Breda om daar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Hoe groot het verduisterde bedrag is, valt thans niet te bepalen. Men spreekt echter van eenige tonnen. Het kantoor van den gear resteerden notaris is inmiddels in beheer ge nomen door een candidaat-notaris van de broederschap van notarissen in Nederland; voorts is surséance van betaling aangevraagd. Op welke wijze de verduistering is geschied, zullen de boeken moeten uitwijzen. Er zou den vele personen van deze onregelmatighe den de dupe zijn geworden. j TUSSCHEN EEN DOItSCHMACHINE BEKNELD GERAAKT. Jongetje ernstig gewond. Dinsdag is het vierjarige zoontje van den landbouwer F. S. te Swolgen (L.) tusschen een dorschmachine geraakt. Het jongetje Hwam zoo ongelukkig tusschen het drijfwerk terecht, dat zijn voet werd afgekneld. De jongen is naar het ziekenhuis overgebracht. Dinsdagavond is te Varik de 24-jarige G. van Deutekom uit Varik, die in een bootje op de waal aan het visschen was, te water ge raakt. Een visscher, die in de nabijheid was trachtte hem nog te redden, echter tever geefs. Hoewel den geheelen nacht gedregd is, is het iyk van D. nog niet gevonden. Dinsdagmorgen is de negentienjarige schip persknecht Van B., wonende te Rotterdam, van het motorjacht „Apollo", varende in den Vliet by de Hoornbrug, te Rijswijk, overboord gevallen en verdronken. De brugwachter heeft hem nog een boei toegeworpen, die hij niet meer heeft kunnen grjjpen. Hij zonk on middellijk weg. Het iyk is later spoedig op gehaald. Zondagavond hebben twee joodsche emi granten een echtpaar, dat zich te Amster dam had gevestigd gepoogd, zich door he innemen van vergif van het leven te W" rooven. Hun zoon, een bekwaam medicus die a privaat-docent en assistent van pt'°fe3S°^ Sauerbruch werkzaam was, hadden zij Duitschland achtergelaten. Reeds geruime^ tijd hadden de ouders niets van hun zoon ver^ nomen. Zondag echter bereikte hen langs e omweg de ontstellende tijding, dat de 3°"®^ arts in een concentratiekamp was opgcs'o en daar reeds geruimen tijd was „overlede n> De vader en moeder zyn naar een overgebracht; hun toestand is, naar He. vernam, niet onbevredigend.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2