dHtiicrtottfcfje Wieringen. Schagen, Texel. Ernstige overstroomingen. GEMENGD NIEUWS HBLDERSCHE COURANT VAN ÖONDERDAG 15 AUGUSTUS 193c Callantsoog. Anna Paulowna Verf- en Oliewinkel geheel uitgebrand. Door ontsnappende stoom verbrand. Een ontaarde moeder. De vacantie-pot geledigd. Dood gevallen. Schokker gestrand te Hoek v. Holland. Ernstige autobotsing. Buitenland, Zwaar weer in Frankrijk. Overtreding der deviezen- bepalingen. Duizend personen verdronken Ongeluk in een bruinkool mijn bij Rome. I4 dooden Een wonderbaarlijke redding. Na den moord op generaal Nagata Neemt U Zwendel met een schilderij Een valsche Rembrandt. Een weldoener. Te Grenoble regent het kikkers Een wittebroodsweek den mist in De auto van Kreuger. sproot ook voort uit geheime briefjes, welke verdachte T. zijn vriend in handen had pro- beeren te spelen en waarin diverse dubbel zinnige termen aanwezig waren. Ondanks vele bezwarende omstandigheden vermeende de officier niet te kunnen komen tot het requireeren van een veroordeeling van H. T. en zou naar zijn meening diens vrij spraak moeten volgen. Anders was het gesteld met verdachte J. K. Bij dezen waren eenige bezwarende voorwer pen gevonden, o.a. de sleutel; voorts was de wqze waarop hij gesignaleerd was op het erf, zeer verdacht. Aldus nam de officier de vrijheid J. K.'s schuld bewezen te achten en vorderde tegen hem 1 jaar gevangenisstraf. H. T. werd vrij gesproken. Hierna kwam wederom het onderschepte briefje ter tafel en hieronder ontspon zich een langdurige beschouwing. De verdediger van J. K., Mr. Thomas uit Hoorn, wilde erkennen, dat de mogelijkheid, dat K. het feit zou hebben gepleegd, uit de door den Officier aangehaalden feiten kon blijken, doch hij zelf betwijfelde dit sterk. Een gevonden koevoet bq hem thuis en de sleutel, het tweetal zoo bezwarende voorwerpen, zou verd. toch zeker hebben verdonkeremaand. Ook had verd. zich reeds geruimen tijd be hoorlijk gedragen. Tenslotte vroeg pleiter vrij spraak. De vertrouwensman van H. T. achtte de vereischte bewijzen niet geleverd. Zijn aan wezigheid ter plaatse werd o.a. door niemand waargenomen. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak en onmiddellijk invrijheidstel ling. Dit werd door de Rechtbank afgeslagen, doch wel werd gelast voortzetting van het on derzoek op a.s. Dinsdag 10 uur, waarbij o.m. een nieuwe getuige zal optreden. Steeds meer van het hellende vlak afgegleden De vacantiekamer der Arr. Rechtbank had heden beslag gelegd op dezen zittingsdag, ten einde een paar dringende strafzaken te berechten, waaronder ook ressorteerde de brutale en niet onbelangrijke diefstal met braak, gepleegd op Donderoag 6 Juni te Rustenburg, gem. Ursem, tijdens afwezigheid der bewoners. In de eerste plaa.s werd echter voorgeleid de met vele welklinkende voornamen bedachte een 27-jarige bankwerker, thans kelner P. K. A. M. W., Brabander van geboorte en oor spronkelijk afkomstig uit een net gezin, doch thans in het Huis van Bewaring te Alkmaar, met gegronde redenen verdacht zich te Den Helder aan verschillende rijwieldiefstallen te hebben schuldig gemaakt. Een viertal rijwielen stonden thans geëx poseerd in het interieur der rechtszaal, het eigendom van de heeren Burger, Steffens, Stam en de Graaf, allen te Den Helder, welke rijwielen verdachte zich respectievelijk op ver schillende data's in Mei en Juni had toege- eigend. Bedoelde rijwielen, die waren geplaats in de nabijheid van café's of Let Kegelhuis, wa ren door hem ten eigen bate verkocht, met uitzondering van een fiets, die hij bij wijze van appeltje voor den dorst had geplaatst aan den dijk, waar zij door de politie in beslag werd g' nomen. De heer St., 'n flink ontwikkeld (lichame lijk althans) jonge man gaf de rechtbank geen moeice en erkende openhartig zich aan de hem ten laste gelegde diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Hoewel de elwillende houding van den verdachte tegenov de rechtbank waardee- rende, acht de officier dit voortgezet misdrijf toch te ernstig om minder dan 1 jaar gev. te requireeren. Voorts verklaarde de officier geen bezwaar te hebben, de ontvreemde rijwielen al of niet verkocht, aan dé respectieve eige naars terug te geven, welke teruggave dan ook plaats vond. De verdediger mr. Smal had over de be wijslevering niet veel op te merken en be paalde hij zich tot den persoon van verdachte, 'n stuurloos mensch, die zoo langzamerhand van kwaad tot erger was vervallen. Pleiter vond het uitgebrachte reclasseerings-rapport wel wat vaag en zou een voorw. veroordeeling niet willen uitschakelen. In elk geval riep plei ter de clementie der rechtbank voor zijn pro- diaan in. STRANDFEEST. Woensdagmiddag vond alhier plaats een wedstrijd in het maken van zandhoopen voor de jeugd. De deelname was overweldigend; 82 deelnemers meldden zich aan. Er werd ge werkt in twee groepen, n.1. tot 9 jaar en een groep van 10 tot 12 jaar. Tijdens hun arbeid werden de kinderen onthaald op een glas ranja en een reep chocolade. Toen omstreeks half vier de vloed opkwam, werd het werk ge staakt en werd geduldig afgewacht, wie door de golven als prijswinnaars zouden worden aangewezen. De uitslagen luidden: Jongste groep: 1ste prijs, B. Kernspecht en J. van Iperen; 2e prijs, J. van Delft en Jannie van Delft; 3e prijs, A. Bart en G. ten Burg; 4e prijs, Ietje Breed en J. IJff. Oudste groep: le prijs, Jan van Broekhui zen; 2e prijs, Alje Breed en Gerrit de Vries; 3e prijs, Kees Kater en Corrie Eggers; 4e prijs, G. ten Burg en Edward Vos. AFSCHEID MEESTER ZWARTHOED. Zondagavond had op zeer bescheiden wijze het afscheid plaats van Meester Zwarthoed, hoofd der R.K. School alhier, wegens zijn be noeming aan de R.K. Schooi te Volenuam. Door den heer H op 't Veld werd de bijeen komst geopend. Spr. memoreert de prettige en aangename samenwerking in de afgeloopen 4 jaren. Als bestuurder van de R.K. Kiesver- eeniging der pl. afd. R.K. Staatspartij heeft u zeer veel goeds tot stand gebracht, wij zien u noode heengaan. Als stoffelijk blijk van waardeering voor het vele werk in de afge loopen 4 jaar in ons midden verricht bieden wij een bureaustoel aan." Als aandenken uit A. Paul. bood spr. Mevr. Zwarthoed een theeservies aan. Namens het parochiaal zangkoor werd het woord gevraagd door den heer A. Komen Jr., die aldus besloot: „Mijnheer Zw, rthoed ik wensch u Gods Zegen over uw huisgezin en maatschappelijk werk". Door den heer P. Verver, organist, werd op geestige wijze namens het Zangkoor een bloembak aangeboden. Als vice-voorzitter der R. K. Kiesvereeni- ging sprak de heer J. v. Nuland. Spr. schet ste de werkwijze in de afgeloopen 4 jaren on der leiding van Meester Zwarthoed. Door den heer Joh. Verver werd nog ge sproken over de kern afd. Staatspartij: De aangename en prettige avonden onder uw leiding meegemaakt, zullen bq ons nog lang in herinnering blijven. Van den landarbeidersbond St. Deus Dedit was een schrijven ingekomen, waarin erken telijkheid betoond werd voor den werkloozen- cursissen in den afgeloopen winter gegeven; tevens werd nog door het Schoolbestuur een couvert met inhoud aangeboden, namens het personeel der school een rookstandaard en van de kinderen een leeslamp, De heer Zwarthoed was zeer bewogen voor zooveel goeds en dankte allen voor de mooie cadeaux. „Zij zullen in mijn woning steeds een aandenken zqn aan mqn vrienden en kennissen uit Anna Paulowna, onder wie ik 4 jaren op prettige wijze heb mogen samen werken." Na een hartelijk afscheid werd de bijeen komst gesloten. OVERTREDING RIJWIELWET. Wegens het niet hebben van rijwielplaatjes en het in de zak dragen dier plaatjes zijn alhier door de politie een viertal bekeuringen gedaan. Een dezer die niet op staande voet kon betalen, is mede het rijwiel in beslag ge nomen. DRUK VERKEER. Het verkeer over den nieuwen betonweg en afsluitdijk is in deze vacantiedagen zeer druk. De jeugdherberg te Oosterland en het S. D. A. P.-gebouw aan den betonweg zitten ge regeld vol, ook het Café-Restaurant Veldman aan den betonweg krijgt veel bezoek. Westerland. VISSCHEN MET DEN HENGEL IN HET AMSTELMEER IS VERBODEN. Trots het hengelverbod in het Amstelmeer, waren 2 Amsterdamsche hengelaars in een roeiboot op dit meer aan het hengelen, het geen het speurdersoog van brigadier Bergsma niet ontging. Beide hengelaars kregen pro cesverbaal, terwijl de hengels in beslag ge nomen werden. Hippolytuslioef BEROEPEN. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Wieringermeer is beroepen (toeg.) de heer L. J. van der Kan, candidaat te Oosterbeek. De heeren Eden en Overeem respectievelijk onderwijzer aan de O. L. School te Hippoly- tushoef en Oosterland, slaagden voor het examen hoofdacte. G. ORSEL EN i. SCHOORL WETHOUDER. De s.d. en de vrqzinnige fracties zijn overeen gekomen, dat van de eerste de heer G. Orsel en van de laatste de heer J. Schoorl als wet houders zullen worden aangewezen. EXAMEN. Te Amersfoort slaagde Woensdag voor het Staatsexamen A. onze plaatsgenoote Mej. E. Dijt Cd. EEUWEFEEST POLDER EIERLAND. Dit jaar is het 100 jaar geleden, dat de Polder Eierland op Texel werd ingedijkt. Niettegenstaande de slechte tijdsomstandig heden wil men dit feit niet onopgemerkt la ten passeeren. Eenige commissies hebben zich gevormd, met het doel een tentoonstelling en een volks- en kinderfeest te organiseeren. Oudeschild. EXAMEN. Te Utrecht slaagde dezer dagen voor Engelsch L. O. de heer S. W. Dokkum, hoofd der school te Oudeschild. DE TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. Thans worden ernstige pogingen aangewend om de Texelsche Zwemvereeniging, die tenge volge van Havenuitbreiding en Dijkverhooging in kwijnenden toestand is komen te verkeeren, nieuw leven in te blazen. Een nieuw bestuur is reeds gevormd. Het voornemen bestaat om het terrein van de Ver. over te brengen naar de Oude Schans, waar reeds eenige maatregelen zijn genomen. Binnenland. Vuur sloeg zeer fel uit. Gisteravond om kwart voor tien bemerkte een voorbijganger een rooden gloed in den verf- en oliewinkel van Ph. Kaas, Prinsen gracht 216 te Amsterdam. Weinige oogen- blikken later en vóór de komst van de brand weer sloeg het vuur met felheid uit, gevoed door zooveel brandbare waren. Niet alleen de winkel brandde uit, doch ook een werkplaats en een opkamer, terwijl tevens de achterzijde van het perceel brandschade kreeg. De oorzaak van den brand kon ondanks het uitgebreide politie-onderzoek, dat onder lei ding van commissaris A. van Zoelen plaats had, niet vastgesteld worden. Scheepsstoker overleden. Gisterenmorgen te half tien is te Vlaar- dingen binnengekomen de stoomlogger „Mor genster" (VI. 17), van de reederij N. V. Visscherq Mij. „Zuid-Holland". De stoker van het schip, de 43-jarige gehuwde M. J. Zwar- teveld, die woonde in de Dirk Schaferstraat te Vlaardin^en, kreeg Maandagavond op zee, doordat de verpakking van een slikdeksel los raakte, dcor den ontsnappenden stoom hevige brandwonden. Een uur na het ongeveer is hij aan de gevolgen overleden. De man was va der van vier kinderen. (Hbl.) De rijks- en gemeentepolitie te Roden (Groningen) heeft verdacht van doodslag op haar 2-jarig kindje, gearresteerd de moeder, mej. J. H., geboren B. Het kindje is in ernstigen toestand naai het Academisch ziekenhuis te Groningen ge bracht. SCHAKING. Zondagnacht is door de Maastrichtsche politie aangehouden zekere C. uit Lanaken wiens opsporing door de Belgische justitie was verzocht wegens schaking van een 16- jarig meisje. In afwachting van zijn uitleve ring is C. in het huis van bewaring opgesloten. In bewaring is gesteld de kcllner C. J. v. d. W„ die ten nadeele van zqn collega's, met wie hij in een café aan den Binnenweg te Rotter dam werkt, een bedrag van 588 zou hebben verduisterd. Dit geld was de vacantie-pot van het personeel, waarvan v. d. W. op z'n ééntje vacantie is gaan houden, zoodat er van het bedrag niets meer over is. Maandagavond is de 14-jarige C. de Jong uit Sprundel uit een 13 m hooge lichtmast gevallen. Hij werd opgenomen met een schedelbreuk. Enkele oogenblikken later is hij overleden. De opvarenden gered. Dinsdagochtend is een Scheveningsche schokker op de Zuidelijke pier te Hoek van Holland geloopen. De drie opvarenden begaven zich van het schip op de pier, vanwaar zij door de motorvlet van de Zuid-Hollandsche Redding Mij. werden afgehaald. De sleepboot Hoek van Holland bevindt zich terplaatse, maar heeft tengevolge van het minder gunstige weer nog niets kunnen uitrichten. De positie van den schokker is slecht. Een onderhoud met de geredden. Van de drie geredden, schipper C. de Jong en zijn beide knechts Ph. Bal en J. Pronk, allen uit Scheveningen, vernam de Nw Rott. Crt. nog dat het vaartuig geladen met visch op weg was naar Hoek van Holland. Ter hoogte van de Zuiderpier was de motor defect geraakt, deshalve men besloot de stagfok op te zetten. Het zeil scheurde echter, zoodat het vaar tuig als het ware stuurloos ronddreef. Men heeft toen de vlag opgezet ten teeken dat men een loods noodig had. Het vaartuig zat toen al in de branding en men besloot voor anker te gaan. De schokker zat evenwel aan den grond en was lek geraakt. Men heeft toen het anker touw zooveel mogelijk gevierd en het schip geleidelijk aan op de pier laten loopen. Via een lijn die men vanaf het schip om een paal geworpen had, heeft toen de beman ning zich in veiligheid gebracht. Dit was, ge zien de hooge zee een gevaarlijk karwei, doch alles liep zonder ongelukken af. Om ongeveer elf uur stonden de drie man nen op de pier, waar zij door de vlet werden opgepikt. Het vaartuig, dat toen reeds zwaar slagzij maakte, werd in korten tijd geheel aan wrak hout geslagen. De geredden zijn in het kan toor van den loodscommissaris van droge kleeren voorzien. Het vaartuig was niet ver zekerd. Een doode. Dinsdagmorgen is nabij de Haarsluis aan den Rijksweg AssenMeppel een vrachtauto van den sneldienst RotterdamGroningen op een stilstaanden vrachtauto uit Meppel ge reden. De botsing was hevig. Beide auto's werden grootendeels vernield. Van de drie inzittten- den van den Rotterdamschen auto, een vader met twee zoons, werd één persoon op slag gedood. De gedoode persoon is de 28-jarige M. Rus Hartland. Het slachtoffer is ongehuwd. Het parket uit Assen heeft ter plaatse een onder zoek ingesteld. De auto, waarop de auto van de gebrs. Rus Hartland is gereden zou den geheelen nacht onverlicht langs den weg heb ben gestaan. DOODELIJKE VAL UIT EEN BOOM. Een 56-jarige tuinman uit Oosterbeek, die in een tuin achter een huis aan de Utrecht- schestraat te Arnhem een boom snoeide, is uit dien boom gevallen. Hij werd in zorgwek- kenden toestand opgenomen; tijdens het transport naar het St. Elisabethgasthuis is hij overleden. Nadat Zondag en Maandag in vele de partementen van Frankrijk, vooral in het Zuiden en in het westen, zwaar noodweer heeft gewoed, waardoor aanzienlqke schade is aangericht, is thans de omgeving van Bor deaux door een zwaren wervelstorm geteis terd. Het station van Bordeaux en vooral de telefoon en telegraaflijnen hebben ernstig geleden. De omgeving van Beautiran-Castres is vol komen van de buitenwereld afgesloten. De spoorlijn BordeauxToulouse werd door om gevallen telegraafpalen en omgewaaide hoo rnen versperd. Personen- en goederentreinen moesten op de stations blijven of in het open veld stoppen. Pas tegen den ochtend waren de hindernissen uit den weg geruimd en kon het verkeer worden hervat. Te Bordeaux zelf heeft de storm niet zoo erg huisgehouden: slecht? eenige boomen knapten af en hoogspanningsleidingen werden vernield. Omtrent de gevolgen van het noodweer te Amiens en in he.t gebied van de Somme wordt nog gemeld, dat na de overstrooming vele huizen in de richting van Rouaan moes ten v/orden ontruimd. Zeer veel vee is ver dronken. In de overblijfselen van een schuur, waarin de bliksem was geslagen en welke vc komen in de as h was gelegd, vond men het geheel verkoolde lijk van een land arbeider. Kloosterlingen gevonnist. Te Berlijn zijn zeven kloosterzusters van de orde van den Goeden Herder wegens overtre ding der deviezenregeling veroordeeld, de moeder-overste tot 4 maanden gevangenis- strof en 1800 mark boete, de anderen tot boete van 1800 tot 4500 mark. Een bedrag van 23.500 mark, dat in beslag was genomen, werd verbeurd verklaard. Turqn. Een dijkdoorbraak aan het meer van Osiglieto had ten gevolge dat het dorpje Ovada in de nabijheid van Alcssandrië bqna geheel is verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet met zekerheid vast te stellen, daar veie dorpsbewoners de bergen zijn ingevlucht. Men gist echter, dat te Ovada en omgeving 1000 personen om het leven zijn gekomen. De watermassa drong met groote snelheid het dorp binnen en bijna alle huizen werden ver nield. In den loop van den dag woedde in de omgeving een zwaar onweer, gepaard gaande met slagregens en stormvlagen. De rivieren Orba en Stura traden buiten hun oevers en de waterstand van het meer steeg zoodanig, dat de dijk niet meer tegen den zwaren druk be stand was. De geheele omgeving staat blank. Reeds opgenomen in het Adv. blad van gisteren. De schatting van het aantal slacht offers loopt uiteen van 200 tot 1000. Laat in den avond van Dinsdag, zoo meldt Reuter, werden andere bijzonderheden bekend over het ernstige ongeluk te Ovada in de provincie Alessandria, ofschoon officieele mededeelingen nog steeds ontbreken. Dinsdag had in den omtrek van de stad een hevig onweder gepaard gaande met wolk breuken en storm gewoed, dat de rivieren Orba en Stura en het niet' ver van Owada gelegen Orbicellameer buitengewoon deed zwellen. De dijkdoorbraak was een gevolg van dit onweder. De golven vernielden een straat weg over een lengte van 20 meter, terwijl de geheele omgeving onder water werd gezet. Toen de watermassa's talrijke huizen verniel den en vee en zelfs menschen medesleurden, maakte zich van de bevolking een paniek meêster. Éen speciale correspondent van het D.N.B. te Ovada meldt; Het j£ buitengewoon moei lijk het juiste aantal dooden vast te stellen, dat bij de ontzettende dijkdoorbraak het leven lieten. De schattingen varieeren van 200 tot 1000 slachtoffers. In hoofdzaak zouden vrouwen en kinderen om het leven zijn gëkomen. Tal van lijken zijn reeds gebor gen. De omgeving van Ovada, welke Dinsdag door een ernstig noodweer was geteisterd, biedt een troosteloozen aan blik. Djoor de doorbraak is een dijk bij Ovada verwoest, evenals de plaatsen Caprietta en Molare. Overal ziet men ingestorte huizen. Meijbèlen en verschillende voorwerpen drijven in het rond. Daartusschendoor ziet men de lijken van menschen en dieren. De druk der watermassa's was ontzettend, aangezien het Orbicella-meer, welks plotselinge stijging de dijkdoorbraak heeft veroorzaakt, veel hooger ligt dan de plaatsen. Met ontzaglijke kracht kwam het water het lager gelegen gebied binnen. De dijkbewaker bemerkte het ongeluk tegen half twee, doch het was te laat om den stroom tot stilstand te brengen. Hoewel de sluizen opengezet werden, brak de dijk door over' een lengte van ca. 200 meter. Het stuw- werk had ter plaatse een hoogte van onge veer 40 meter. Te Ovada zijn 130 huizen ge heel vernield. Te Caprietta en Molare bleef geen steen op de andere. In het gebied van de ramp heerscht groote verslagenheid en onbeschrijfelijke wanhoop. Overal ziet men menschen, die zoeken naar familieleden. De berging en redding, die den geheelen nacht door zijn voortgezet hebben onder uiterst moeilijke omstandigheden plaats. Direct na het ongeluk was het bijna onmogelijk hulp te verleenen, aangezien voortdurend nieuwe wolkbreuken losbarstten. De watermassa is doorgedrongen tot bq het 35 mijl afstand gelegen Alessandria. Vele menschen, die tijdens het noodweer de huizen waren binnen gevlucht, werden onder de instortende muren bedolven. Tallooze anderen werden door den strocjm verrast toen zij zich op het land be vonden. Het is uiterst moeilijk de slachtoffers uit het puin te voorschijn te halen. Naar men zegt is niet Ovada zelf, maar het dorp Molare het zwaarste getroffen. Het ligt 'in de onmiddellijke nabijheid van het meer' van Orbicella, dat gevoed wordt door de béide rivieren Orba en Stura. Vrijwel alle huizen van Molare zijn ingestort. Men vreest, dat Van de 700 inwoners van Molare 500 zijn verdronken. Het dorp is van alle verkeer afgesloten. Vier bruggen zijn door de water massa's weggesleurd. Men verwachtte, dat gisterenmiddag een officieel communiqué over de overstrooming te Oyada zou worden gepubliceerl. Ook de omstreken van Genua en Alessan dria zijn door onweer en wolkbreuken ge teisterd. Te Genua is een man door den blik sem gedood, verder is de bliksem ingeslagen in een electrischen trein tusschen Genua en Milaan, waardoor de motor werd vernield. Uit verscheidene plaatsen in Ligurië wordt gemeld, dat de overstroomde rivieren de huizeh binnendrongen. Alle verbindingen met Ovad^ zijn gestremd. Gevaar wordt thans als geweken beschouwd. Aantal dooden nog steeds niet met zekerheid te be palen. Het is te voorzien, dat de juiste cqfers omtrent het aantal dooden tengevo'ge van de overstroomingsramp, die Ligurië, in het j bqzonder het dorp Ovada, heeft ge troffen, nog enkele dagen op zich zullen laten wachten, aangezien men tengevolge van het verbreken van tal van verbindin gen, nog geen overzicht van de uitwer king der overstrooming kan krqgen. Naar verluidt zou men in het getroffen gebied een volktelling willen houden, teneinde vast te stellen wie nog in leven zqn. De ramp geschiedde plotseling. De ramp geschiedde zoo Plotseling, dat de bewoners die voor het onweer in hun huizen waren gevlucht, zich zelfs «let bewust ware van het gevaar, dat hun dreigde, tot de hui zen tenslotte boven hun hoofden instortten. Er zijn bq Ovada 200 huizen verwoest en vier bruggen weggeslagen, waarvan één slechts enkele seconden na het passeeren v< den trein uit Genua. In het dal van Orba zijn meer dan honderd huizen vernield en even eens vier bruggen ingestort. Alle telefonische en telegrafische verbindingen zijn verbroken. Van de zijde der bewoners werden helden daden verricht. Zoo heeft een chauffeur ge heel alleen een dertigtal personen weten te redden, die dreigden door het water te woi- den medegesleurd. Ovada een ruïne. Bevolking nog in paniekstemming. Woensdagochtend tegen zeven uur be gon het in Ovada te regenen. Het gerucht rucht verspreidde zich dat de tweede dam doorgebroken was en het water steeg. Een ontzettende paniek deed de menschen naar de omliggende heuvels snellen; alleen de carabinieri en de fascisten- afdeelingen waren bij machte ze met geruststellende verzekeringen naar het dorp terug te brengen. Op het oogenblik is er geen gevaar meer, daar de watermassa afgevloeid is. In de om geving van Ovada staat het water nog slechts ten deele op de velden, zoodat men thans een overzicht op de verwoestingen heeft. Overal waar het water is doorgedrongen, is niets staan gebleven; vee, huisdieren, auto's meu belen en bedden liggen overal verspreid. De lijken, welke men heeft gevonden, zqn reeds geborgen. De opruimingswerken in de puinhoopen zullen evenwel nog lang duren. Dat de schade in de millioenen zal loopen, staat nu reeds vast. Hitier heeft den Duitschen ambassadeur te Rome opdracht gegeven de Italiaansche regee ring de deelneming der Duitsche regeering met de catastrofe te betuigen. DE KONING BEZOEKT DE GETROFFEN STREEK. De Koning, die op zijn vacantieverblqf te Piermont vertoefde, heeft gisteren een bezoek van een uur gebracht aan de getroffen streek, waarbq hij zich onderhouden heeft met ver schillenden der ingezetenen. DE „NORMANDIE" WEER VERTROKKEN. De „Normandië" heeft wederom de reis naar New-York aangevangen. Het schip had bij vertrek 1080 passagiers aan boord, terwijl 410 passagiers zich te Southampton zullen inschepen. o In de bruinkoolmijn Ribollo van de Maatschappij Montecatini, welke in de nabijheid van Rome is gelegen, werden door binnenstroomend water 14 arbeiders gedood. Aangezien het gevaar door in de mqn aan wezige arbeiders eerst op het allerlaatste oogenblik werd bemerkt, was geen redding meer mogelijk. De reddingswerkzaamheden gingen met groote moeilijkheden gepaard, daar het zeer moeiiijk is in het overstroomde deel der mqn door te dringen. Nader wordt gemeld, dat het water door een ontploffing in de mijn liep. Slechts 4 ar beiders konden ontsnappen. De autoriteiten hebben onmiddellijk maat regelen genomen het stoffelijk overschot van de slachtoffers te bergen. 47 dagen onder puin bedolven gelegen. Uit Simla, in Britsch Beloedsjistan wordt gemeld, dat een slachtoffer van de aardbe vingsramp, die in het begin van Juli daar plaats vond, waarbij eenige duizenden inlan ders om het leven kwamen, eerst thans ge red is. Deze man lag in den nacht van de ramp in zijn winkel te slapen toen, tengevolge van de aardbeving dit gebouw over hem instortte, zoodat hij geheel en al onder het puin begra ven kwam te liggen. Door een wonderlijk toe val hield hij onder de steenen en balken nog genoeg ruimte over om zich te kunnen bewe gen, waardoor hij er in slaagde zich met de voorraden uit zijn winkel, die eveneens onder het puin bedolven lagen, in het leven te hou den. Tevens wist hq eenig gereedschap te be machtigen. Hiermede begon hij zich een weg te banen door het puin. Meer dan anderhalve maand bleef hij aan het werk, voor hij het daglicht bereikte. Niet weinig verheugd over zijn redding, stelde hij de autoriteiten in kennis van zijn wonderlijke avonturen. Hij moest echter er varen, dat zijn verhaal niet erg waarschijn lijk klonk. Men meende, dat de man zich op slinksche wijze binnen de met prikkeldraad afgezette hulpstad gedrongen had. om daar te plunderen en vond in die meening aanlei ding om den man te arresteeren. Pas toen hq de politie wist te bewegen mee te gaan naar de ruïne, waar hij hen kon laten zien op welke wqze hij zich uit het puin bevrijd had, schonk men geloof aan zijn verhaal en stelde men hem op vrqe voeten. De moordenaar. De moordenaar van Nagata is Luitenant kolonel Saboero Alzawa. Tot opvolger van Nagata is benoemd de chef van de afdeeling personeel van het Mi nisterie van Oorlog, luitenant-generaal Imai, die, evenals Nagata, vroeger eenigen tqd mili tair attaché in Duitschland is geweest. menschen mogen nog op de gevaarlijke ouder wet sche manier bleeken. C£o''tvtit bleekt'WITTER en bijt nóóit gaatje» in Uw god voor VIJF wasschen 16 ct Handdiood. „Emka" Apeldoorn Raad van de pers. Het schqnt dat de moordenaar van gene. raai Nagata gedreven was door de tenden. cieuse berichten, welke tegen Nagata werden gepubliceerd. De pers veroordeelt eenstemmig den aan slag. Te Berlijn zijn twee kunsthandelaars ieder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hun misdrqf bestond hierin, dat zij hebben ge- tracht een doek te verkoopen, dat zq uitgaven als een pas ontdekten Rembrandt. De kooper van dit doek was een Berlqnsche advocaat, die een fraaie collectie oude schilderijen bezit Het doek had een omvang van 67 bjj 77 cm. Men vertelde dat het afkomstig was uit een Zweedsche particuliere verzameling. d9 prijs zou 5000 moeten bedragen. Men had een heel complot in elkaar gezet want tijdens een der onderhandelingen over den verkoop verscheen ook de vorige eigenaar, die voor de echtheid er van instond, zich daarbjj op tal van verstrekte certificaten, die hij echter niet toonde, beroepend. De advocaat heeft zich toen in verbinding gesteld met den kunsthistoricus dr. Plietsch die een certificaat van echtheid zou hebben afgegeven. Deze verklaarde inderdaad een oogenblik in de meening verkeerd te hebben, dat het doek een Rembrandt was, doch dat hij naderhand zijn meening had herzien en daarvan ook den betrokken kunsthandelaar op de hoogte ge steld had. Dit was den advocaat reden om de politie te waarschuwen, met het gevolg, dat de beide kunsthandelaren, die in deze zaak betrokken bleken te zijn, tot een gevangenisstraf ver* oordeeld zijn. Men meldt uit Nice aan de „Nw. Rott, Crt.": Onze stad is een wel zeer zeldzaam finan cieel buitenkansje deelachtig geworden, nog belangrijker dan de hoofdprijs van de „Loterie Nationale". Een harcr vermogendste burgers, de heer Grosso, oud-president van de handels rechtbank alhier, heeft al zijn onroerende be zittingen hier stede, bestaande uit verschei dene kapitale gebouwen, ter waarde van r uim 16 millioen fr., aan zijn vaderstad in eigen* dom afgestaan. Bovendien heeft deze wel doener, samen met zijn echtgenoote, de stad Nice bq notarieele acte tot universeele erf gename aangewezen van zijn totale bezit aan obligatiën en aandeelen, die, volgens, de hui dige koersen, een waarde vertegenwoordigen van meer dan 8 millioen fr. Een der door het reeds hoogbejaarde echt paar geschonken gebouwen zal, volgens den wensch der schenkers, op hun kosten inge richt worden tot een kraamvrouweninrich ting, een filantropische model-instelling, die wellicht nergens haar wedergade zal hebben en waarvoor het grond- en bedrijfskapitaal eveneens door den heer Grosso aan de ge meente is verstrekt. Als blijk van erkentelijkheid heeft de ge meenteraad besloten om aan een in aanleg zijnden verkeersweg den naam van Boulevard Franqois Grosso te geven. De Matin verneemt uit Grenoble, dat er een hevige storm boven de streek van Grenoble heeft gewoed, die van een buitenge woon eigenaardig verschijnsel vergezeld ging. In de buitenwijken van Grenoble regende het n.1. duizenden kleine groene kikkers. Hoewel dit in Europa een weinig voorkomend ver schijnsel is, is het toch reeds eerder waarge nomen. Men kan het verschijnsel verklaren door wervelwinden, die het water uit poelen en vijvers opzuigen, waardoor visschen en kikvorschen mee in de lucht worden geno men. Dergelijke luchtreizen kunnen eenige dagen duren, zonder dat de dieren sterven. Aldus wordt aan de Matin gemeld. Twee gelieven, Kozo Matsoeda en zijn vrouwtje Keiko beklommen in de zaligheid van hun wittebroodsweken den krater van den berg Mihara op Osjima. Nauwelijks waren zij boven of er kwam een zware mist opzetten, waardoor zij niet meer dan een enkele meter voor zich uit konden zien. Zij slaagden er in, het eind van den krater te bereiken, doch op hun terugweg vielen zjj over een steen, waarbij zij pijnlqk werden gewond. Bijna een week zwierven zq in den mist rond, en eindelqk bereikten zq de woning van een kolenbrander, uitgeput van honger en dorst. Thans hebben zij den huiselqken haard op gezocht om van hun ontberingen te bekomen- Te koop- De auto van wijlen Kreuger is te par^![ te koop; het is de speciaal voor den Zwe^ gebouwde weeldewagen, waarin hq zich Maart 1932 te Parijs van Hotel Ritz, na vergadering \an commissarissen, gepresidee te hebben, naar zijn woning liet rijden, w hij op de bekende wijze om het leven kwa^ De tegenwoordige eigenaar vraagt er 15 fr. voor en nog wel op afbetaling. De luc e koning moet er in 1930 tien maal meer v betaald hebben. Er kunnen negen me in en de auto kan in een slaapkamer schapen worden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6