"FOTO-PAGINA HEI COURANT Ingezonden 'Voethal 1 IXUhmiun 3oótduwcn&ftoit Oost-Indië. Spori VL0EIBLADEN Drukkerij De Boet" c? Dr. Stehn bezoekt Anak Krakatau Burgerlijke Stand Marineberichten. RECLAME- 9 -)j|c T^*v,SlV Te Hoek van Holland is Woensdag de V.V.V.-week officieel geopend, bij welke gelegenheid met een reddingboot der N.Z.H. Redding Mij. demonstraties werden gegeven Een sleepboot, gebouwd voor rekening van de Ned Mij. voor Havenwerken, en bestemd voor Perzië, is Woensdag van de wert .De Hoop te Neder Hardinxveld per bok vervoerd De Belgische Koningskinderen die te Noordwijk vertoeven, brachten Woensdag een bezoek aan het circus te Scheveningen. V.l.n.r. Sabina v. d. Mortel; Prinses Joséphine Charlotte en Prins Boudewijn Aan den voet van het monument voor gevallen zeehelden te Hoek van Holland, werd Woensdag ter ge legenheid van de opening der V.V.V.-week een krans gelegd Elly Beinhorn, de Duitsche aviatricet die het traject Berlijn Instanbul vice- versa in één dag vloog, werd bij haar behouden terugkeer op het vliegveld* Tempelhof met bloemen gehuldigd Vlak ..a de uitbarsting. Verhaal Van den tocht. Het eilandje 20 meter ge zakt. Dr. Ch. E. Stehn, chef van den vulcanolo- gischen dienst, heeft het eiland Krakatau be zocht, waar telkens weer eruptieverschijnselen worden waargenomen en ook het eilandje Anak-Krakatau (letterlijk: kind van den Kra katau), dat bij de groote eruptie indertijd uit de zee is verrezen en thans aanmerkelijk is gezakt. De heer Stehn heeft van zijn reis aan het AID verteld, waaraan het volgende ontleend Is: Even voorbij Serang per auto rijdende zagen wij de geweldige eruptie-wolken reeds boven den horizon en aanstonds was te zien, dat de krater een grooteren diameter moest hebben dan vroeger, een vermoeden dat later juist zou blijken te zijn, Aan Straat Soenda gekomen bood de Kraka tau met zijn zwarte, ver omhoog spuitende eruptiewolken een ontzagwekkend schouw spel. Toen wij 's middags om ongeveer 6 uur op Pasaroean den Krakatau observeerden, kwam een der grootste erupties van deze da gen; de zwarte zuil van vast materiaal vloog tot 1700 meter boven den zeespiegel uit. Daar na veranderde de wolk van kleur; gaswolken Sloegen omhoog en reikten tot duizenden me ters. Aan de verkleuring van de eruptiewolk Was te zien dat enorme hoeveelheden zeewa ter werden opgespoten. Menschen die, van het heuvelland achter Laboean een beter overzicht hadden dan wij van Pasaroean, hebben verscheidene malen een hoogen waterkoepel zien verrijzén, duide lijk herkenbaar aan de schittering der zon- ïeflexen. i Den volgenden morgen w&s hét eebste Waar Wij in alle vroegte naar keken de werking van den Krakatau. Maar de zeespiegel was glad tot aan den verren horizon en naast den scher, pen driehoek van Langeiland was geen bewe ging te zien. Na het ontbijt scheepten wij ons in aan boord van het gewestelijk vaartuig de Ambon dat onder commando van een officier der gou vernementsmarine uit Priok was gekomen om ons naar Langeiland te varen. Dansend en stampend over een tamelijk luwe zee voeren, wij om negen uur van den Javawal weg en om 1 uur landden wij op Langeiland. Geen enkele eruptie steeg boven de plaats waar Anak-Krakatau als een lage streep bo ven zee te herkennen was. Wonderbaarlijke tegenstelling jnej den vorigen dag! Op het strand? van Langeiland stapten wh dadelijk al in de dikke vulkaanasch. Het bivak, daj op de noord-oostpunt van Langeiland, tegehover Anak-Krakatau, op 40 meter boven zee was gebouwd, had schade ge ledon. Van de prachtige tjemara's die bij het bivak staan zijn vele ontworteld. De groote pondök (dptrekje) welke indertijd door de ge nie ia gebouwd is geheel in elkander gestort. De coomen en de pondok zijn vermoedelijk slachtoffer geworden van zware wervelwin den tijdens de erupties van de vorige dagen. In de middaguren werd de motorvlet van de Ambon gestreken en wij maakten een tocht om het eruptie-punt, Anak-Krakatau. Op een afstand van ongeveer 500 meter voeren wij om het lage eiland heen. Van den post op Langeiland uit had ik reeds op gemerkt dat Anak-Krakatau ongeveer 20 m. gedaald moest zijn. Een hoog, halve-maan- vormig terras was geheel verdwenen doch de lage strandwal aan de Westzijde was geble ven. Een gordel van werkende solphatoren be vond zich in den kraterrand, rondom het kra- termeer. Boven het kratereilandje stegen lichte stoomwolken op. Verder was er van de wer king der vorige dagen niets overgebleven. Bij maanlicht landden wij dien avond op Langeiland. Op Anak-Krakatau. Den volgenden morgen voeren wij met de motorvlet naar Anak-Krakatau. Wij landden op het lage eiland. De bodem werd voorzich tig geprobeerd, doch alles was hard, verkorst door het zeewater en de erupties die er over heen gespoeld varen. Over den zwarten grond liepen wij naar het kratermeer, midden in het eiland. Het meer is inderdaad veel grooter gewor den; ik schat den diameter op 500 meter. De temperatuur van het water was mgeveer 100 graden. In verband met tijdsgebrek op dezen tocht, zullen in Augustus nauwkeurige opme tingen gedaan worden. Het oppervlak van het meer werd zoo nu en dan licht beroerd, waaraan te zien was, dat de vulkaan inderdaad nog niet geheel rustig is. Langs den kraterrand ligt een 5 of 6 meter hooge wal van nieuw eruptie-materiaal. Verlaten eiland, het derde eiland van de Krakatau-groep, bood een troosteloos grijzen aanblik. Zware asch- en zandregens zijn hier overheen gegaan. Wij brachten een tweeden nacht in ons bi vak door en vertrokken den volgenden dag weer. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) wan Den Helder Van 13 en 14 Augustus 1935. ONDERTROUWD: P. Hoogerwerf en A. M. Reinert; G. v. d. Molen en A. de Ruiter; J. Otten en H. v. d. Harst; J. Bremer en A. KooijJ. Hollestelle en A. Bruijn; R. J. W. Franken en C. C. v. d. Bosch; H. C. Ma- chielse en G. Kneifer; J. R. Noorman en J. A. de Snaijer; Th. J. N. v. d. Lee en F. Schran der. GETROUWD: f w. J. Tangelder en C. A. Schouten. BEVALLEN: E. A. A. de Best— Huysing, d. OVERLEDEN: J. Jongejan, 84 j. Gaarne opname van onderstaandè, bij voor baat mijn dank. Antwoord aan j. W. Volgens mij is Uw argument omtrent de B.- steun niet juist, niet heelemaal tenminste. De steun bestond uit één bon ter waarde van 5.-, de helft van hetgeen voor eiken, daarvoor in aanmerking komende werkloze was uit getrokken. Men was niet verplicht om naar die en die zaak te gaan. Met die bon kon men gaan waar men wilde. Dat grootere zaken waren uitverkoren is logisch, die zijn soms geschikter dan kleinere, van den middenstand. Er werd bij uitreiking- der bonnen gevraagd, „wie is je leverancier." Dat de middenstand probeert de werklozèn te helpen, daar heb ik tot nu toe niets gemerkt. Dit weet ik Wel: je bent zoo gauw niét ver huisd, van no. 11 naar 13 in dezelfde straat b.v. of ze zijn er om de centen. Zoo zijn soms de middenstanders. Zij poffen wel het meeste, dat doen de groote zaken liever niet. De kwestie is, dat verscheidene werklozen, w.o,. ik, niet altijd de levensbehoeften kunnen be talen, onverschillig wat. Indien nu iedere werkloze den winkelier had opgegeven, waar hij allicht schuld had staan, zou het wellicty aldus gebeurd zijn: die bon is goed voor aflos sing, weg was de bon, en je kon naar je goed fluiten, zoodat je er nog naast stond. Met dit oogmerk zijn er bij voorkeur allicht grootere zaken genomen. Ik heb echter ook een zaak hooren opgeven, die geen groote was, het was er een in den Ouden Helder. Dat de werklozen door den middenstand tegemoet wordt gekomen kan zijn, doch de zaak, die wat voor de werklozen doet, moet dan ook lid z'jn van de Algem. Coöperatie in' Den Helder. Wat die doet, doet geeh Midden stander, noch een der andere groote zaken? B. T. o HEN HEI.DEK VERDWIJNT ALS VISSCHERSPLAATS? De verwachting, dat Den Helder door de afsluiting der Zuiderzee als visschersplaats zou vooruitgaan is juist op 't tegenoverge stelde uitgeloopen, De Haringhandel is ver plaatst naar Harlingen. De handel op levende .garnalen voor Am sterdam wordt in IJmuiden uitgeoefend ep; zal zoo lang als 't weer het toelaat daar blij ven, omdat de Amsterdamsche grossiers lie ver de garnalen uit IJmuiden halen. Den Helder, dat vroeger ontzettend veel gar nalen naar het buitenland stuurde, gezien dé statistiek van 1925 tot 1931, is nu een héél klein contingent toegedacht, wat voor de vis- schersvloot totaal van geen belang is. En om dat contingent nu uit te voeren' wordt er van den koopman meer risico ge» eischt, die dan ook wacht met wegsturen tot' dat ricico niet zoo groot zal zijn. Oorzaken dat de garnienvisscherrj op niets uitloopt; Bje schepen, die de Noordzee-visscherij uit- oelenen, brengen hun visch naar IJmuiden op de markt, daar over 't algemeen de prijs van de visch hooger is. De koopman in Den Helder kan onmogelijk de prijzen geven van IJmuiden. Daar een koopman in IJmuiden alle dagen handel hééft en bij een klein winstje toch zijn personeel en materiaal kan houden, wat hier in Den Helder niet kan, daar hier niet vol doende visch aankomt, en als er voldoende is, door te weinig kooplui de visch spoedig te veel in prijs zakt. Ook komt op de voorziening van 't binnen land voor Den Helder meer onkosten voor een koopman als uit IJmuiden. Dan zijn er nog te veel remmende invloe den, dat Den Helder zelf niet voldoende van yisch wordt voorzien. Wat is de oorzaak dat de visschers het met I0-tons vrachtauto's uit IJmuiden gebracht ijs betrekt, terwijl we in Den Helder zelf een ijsfabriek hebben? De toestand is nu zoo dat een van de groot ste kooplieden die er nog is, zijn pakhuizen en materiaal te koop aanbiedt, om zelf ook naar IJmuiden te gaan. Ook zijn er visschers die het in overweging nemen om in IJmuiden te gaan wonen, zoodat i ais 't de autoriteiten van Den. Helder ernst is on> de visscherij hier te houden, spoedig maat regelen genomen dienen te worden, opdat de visscherij niet hier verdwijnt, maar gelegenheid kunnen scheppen opdat zij zich weer ontplooi en kan, tot vroege-e grootte. P. Bais. Binnenhaven 73, Den Helder. Wambst (tranki 1 uur 27 min. 21.4 sec.J 2 .Mecze (Duitschlanu), op *■'- meter; 3. Se» vergn ni (Ita1 p yftig ter.; 5. Bleke» _T mol n (N i.and), p drlelonderd me.:r; <j. Luit. ter zee 2e kl. jhr. J. H. W. S. Laman gu»6l (Zwitser!."''), oi dr:"hc-derd v-Big Trip, wien vergund is uit Oost-Indië te metGr repatrieeren, ir 7 Augustus aan boord van 1 voor de finale plaatst n zich dus volgen» het m.s. Johan van Oldenbarnevelt van Ba- j je zes renners: Lohmann, Lacquehay, Ronsse, tavia vertrokken. Wambst, Metze en Seye gninj. CORRESPONDENTIE. G. V, We hebben het in onze courant al eens eer der over den naam: Helden-der-zee-plein ge had en daarbij ook als onze meeping te ken nen gegeven, dat deze naam niet gelukkig ge kozen is. Wij onderschrijven dus Uw stukje wat dat betreft geheel, moeten er echter op wijzen, dat U wel wat laat is met Uw opmer kingen. Immers het voorstel is reeds in den Raad geweest, waarbij besloten werd het Westplein voortaan „Helden-der-Zeeplein" te noemen. Officiéél heet het dus zoo, doch in derr volksmond liggen diverse uitdrukkingen als „Reddersplein", „Zeeheidenplein" e.d. veel beter- Red. Held. Crt. Luit. ter zee 2e kl. P. J. van der Burgh wordt 19 dezer overg„plaatft van het Wacht schip te Wihemsobrd bij de Marinekazerne aldaar. VERASSCHING J. A. GROOTENDORST. Onder zeer veel belangstelling is Dinsdag middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de verassching geschied van het stof felijk overschot van den oud-hoofd-officier van administratie der Kon. Ned. Marine, J. A. Grootendorst, overleden te Haarlem. KON. INSTITUUT VOOR DE MARINE. De minister van defensie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de hier genoem de candidateh, in alphabetische volgorde ge rangschikt, in aanmerking komen voor plaat sing als adelborst bij het Kon, Instituut voor de marine te Willemsoord, jn wel: Bij de driejarige opleiding voor den zee- dienst J. A. van Beusekom, B. ter Brake, P. Busse- maker, J. J. van Delden, H. G. Donkers, J. Doorenbos, A. F. Eibers, R. M. Eibers, J. E. Gobée, A. J. de Graaf, J. van Hemert, jhr. H. de jonge van Ellemeet, P. Josse, J. C. K. Leeksma, Jhr. 1A. Quarles van Ufford, jhr. W. Quarles van Ufford, E. H. van Rees, J. W. Schotel, o. A. Sillevis, A. Sorge, J. G. I Treffers, W. J. van Trigt, T. Vermeyden; bij de driejarige opleiding voor het korps mariniers; H. W. van Pelt, E. M. W. O. von Pohlreich, J. W. Westerhof; bij de driejarige opleiding voor den stoom vaartdienst: J. van As, B. C. Honig, D. R. de Jong, H. J. A. M. de Jong, N. G. J. W. van Marle, L. Prinsen, j. Schouw, J. C. Stall- knecht, P. A. E. Veuger, J. W. Wolters; bij de tweejarige opleiding voor de admini stratie: B. J. Asbeck Brusse, P. Nooteboom, E. W. vaift Renesse, J. A. Tours. HELDER n—WATERVOGELS L De uitslag van den gisteravond gespeelden voetbalwedstrijd tusschen Helder 2, winnaar van den Rauch-beker en Watervogels 1, win naar van het Gouden Kruis, luidt 21 in het voordeel van de Vogels. u Nagekomen uitslag van Zondag: Helder-comb.—Watervogels-comb. 32. Haven van Nieuwediep 14 Aug. 1935. Aangekomen van toezicht o; de visscherij I het politievaartuig „Nautilus' 14 Aug. 1935. Vertrokken voor toezicht op de visscherij het politievaaruig „Nautilus". 14 Aug. 1935. Aangekomen van Harlingen en vertrokken Paar Goole het Nederlandsche motorschip „Birmingham". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s s. „Roek", WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOOR S^M ERS. V. d. Wulp IV "molen Brussel uitgeschakeld. De N \ie anders Van der Wulp en Bleke- len wï 'den beiden ..ooals te voren bijna reeds vaststond in d se n her 'er'ldkampioen- schap .geschakeld, aar dat it bij Bleke- molen eerst gebeuren kon, .at hij z jh de volk 100 «m. zoo kran g geweerd had, dat hij geen ronden achterstand gekregen had, is een zeer mooie -estatie an dezen ouden routi nier. Het einoresultaat van de eerste serie was: 1. Lohman (Duitschland;, 1 uur 29 min. 47.4 sec.; ;quehay (Frankrijk), op twintig me ter; 3. Ronsse (België), op één ronde en 200 meter; 4. van der Wulp (Nederland), op vier ronden; 5. G lgen Zwitserlanuiop negen ronden; 6. Priëto (Spanje) op elf ronden. De uitslag van de tweede erie was: 1. WIERINGEN WIELERBAAN. De wedstrijden van Zondagavond JJ> Als aanvulling op ons verslag van Dinsdag j.1. over de Zondag te Wieringen gehouden wielerwedstrijden diene, dat een achtervol gingsrace over 25 ronden tusschen Klink en Kuiper na spannenden strijd door Klink ge wonnen in 4 min. 24 sec. Hedenavond, half 7, beginnen de training»* wedstrijden. Als gast Stapensea (Fr.). Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der directie der W.-Wielerbaan op 1 Septem ber een groote wedstrijd te organiseeren. Postduivenvereeniging VICTORIA. Zndag 11 Aug. hield onze vereèmging nare 4de buitenlandsche wedvlucht jonge duiven vanaf Quievrain, afstand 293 km. Aantal dui ven 121, los te 8.15 met Z.W. wind. krijzen werden benaald: Gebr. Ramler 1, 2.. 3, «a 4. 7,12; Brifcn 5.' 10, 18; P|oojr 0, 14, m Bun'ck 8, 9,' 16; Rietveld il, 17, 20; v. wen 13, Giesen 15, 21; Bak; 19; Bruin 23, Duin kcr 24, 25. De eerste duif werd geconstnlc» te 12,15 uur, de 25ste te 12,24 uur zoodat ne concours eeh zeer vlot verloop had Vrijdag 16 Aug. inkorven van 6 30 voor Noyon en a.s. Zaterdag voor de Schagen; 21 Aug. voor Wormerveer; 24 Dordrecht enz. A.s. Zaterdag klokken m brengen. De vlucht Noyon is tevens ne vlucht.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 8