Het mooiste natuurmonument ter wereld. POPULAIR BIJVOEGSEL VA AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN Catharina II en haar gunstelingen AUGUSTUS ZATERDAG 1935 Het „Krüger'Nationaalpark'. Leeuwen in 3e vrije natuur door G. J. v. d. Marre. Is de leeuw werkelijk zoo bloeddorstig als de Afrika-reizigers het ons willen doen gelooven? Neen! Het is een traag, goedmoedig dier, dat geen mensch kwaad zal doen, wanneer hij tenminste niet geplaagd wordt. Wie zich van deze waarheid overtuigen wil, moet dan maar eens gaan naar de plaatsen, waar de leeuw in vrijheid leeft, waar men niet op hem jaagt, en hij vol doende voedsel kan vinden. Gelukkig zijn er nog zulke plaatsen op aarde, in ieder geval is er nog één, die helaas nogal ver hier vandaan ligt. Ik be doel hier namelijk het Krüger-Nationaal Park in Zuid-Afrika, het grootste en mooiste natuurmonument ter wereld, dat zelfs het beroemde Yellov .one-park in Noord-Amerika overtreft. Gewetenlooze blanke jagers uit de vorige eeuw hadden het wild haast uitge roeid; maar gelukkig greep enkele jaren vóór de Boerenoorlog uitbrak, de Volks raad van de Transvaal-Republiek onder president Krüger bijtijds in, en werd het verboden om in het gebied tusschen de rivieren Sabi en Shingwitzi te jagen. Na het sluiten van den vrede werd het verbod door het Britsche Bestuur be krachtigd, doch het bleef den eersten tijd slechts op papier staan. Na veel moeite gelukte het ten slotte aan Majoor Steven- son-Hamilton om een veiligheidswacht in het leven te roepen, die het jagen ook werkelijk verhinderde. Het aantal dieren nam zeer toe. In .het-jaar—1912-fcelde-men in het park ongeveer 40.000 dieren. Tij dens den oorlog bleek de veiligheidswacht niet voldoende, maar de helft van de man schappen was dan ook onder de wapenen. Sedert 1918 wordt het wild echter weer voldoende beschermd en in 1926 werd het niet meer voor, dat een leeuw een mensch aanvalt. Het klimaat in deze streek in tropisch De dagen zijn lang en zonnig, doch de warmte is best uit te houden door de zachte briesjes, -die er waaien. Van Maart tot October duurt de droge tijd. Dan zijn de nachten helder en koel, aan den hemel fonkelen de sterren en de tropische maan verlicht het landschap. De streek is bekoorlijk en afwisselend. Wanneer men op de Drakenberg staat, ziet men duizend meter dieper de vlakte liggen, die zacht golvend is en zich tot de horizon uitstrekt. Het land lijkt uit de hoogte gezien vlak, toch zijn de rots achtige heuvels vrij hoog. De vele rivieren die het land doorsnijden, worden omzoomd door frisch-groene boomen en palmen. Ook de rood-gerande eilandjes in de rivieren hebben een weligen plantengroei. Evenals het bosch wemelen ook de rivieren van levende wezens. Van tijd tot tijd ziet men een voorzichtige krokodil, een rat of een hagedis, en van de vele verschillende visschen valt vooral de Tijgervisch, die een van de mooiste roof- visschen is, op. Midden in het bosch, dat nu eens dicht en ondoordringbaar, en dan weer open is, zijn er graniet-rotsen, waar gazellen en bavianen hun schuilplaatsen hebben. De vele holen, die, zich hier bevinden, zijn van groot belang voor den archeoloog, want de menschen, die hier vele eeuwen geleden leefden, hebben er hun teeken- en Schilder talenten bot gevierd! Er zijn ook groote grasvlakten, waar de gestreepte zebra met bizon-soorten, samen leeft. Men - kant -er, verscholen achter -wat struikgewas, "hertgn "zien drinken aan de' rivieren, waarvan de zandige oevers de sporen van millioenen dieren dragen. Waneer men hier een uur of wat rond zwerft, ziet men tallooze wilde dieren, die zoo tam en vreesloos zijn, dat men ze heel HET KIND EN HET SOCIAAL GEVOEL. Allereerst zelf het goede voorbeeld geven. Ik heb als kind nooit aan verniel zucht toegegeven, alleen wellicht daar door, dat mijn ouders dagelijks het voor beeld gaven van orde en het probeeren mooi te maken van tuin en erf. Wie op reis met de kinderen zelf eerbied toont voor de schoonheid der omgeving en de natuur, wekt, zonder het te weten bij de besten dit zelfde. Voor ons gevoel helpen straffen en tuchtmaatregelen altijd zeer betrekkelijk; niet verbeterend, niet sterkend het ka rakter. Van het voorbeeld gaat heel wat mooier invloed uit. Dan is er ook nog de bekend heid met de vereenigingen, die zooveel nuttigs en moois in stand houden. Voor velen is het vertellen van het mooie werk van den A. N. W. B. reeds vol doende, om. ze eerbied en ontzag bij te brengen voor de natuur en het fenomenale werk van den A. N. W. B. Dan tenslotte de straffen. Als het niet anders kan, dan straf. Wij moeten hier eigenlijk allen aan meehelpen. Als een jongen mij den geheelen avond het genot van een mooi concert vergalt, dan moet ik trachten terwille van me zelf en mijn medeluisteraars, dezen jongen onschade lijk te maken. Eerst langs zachten weg, en, zoo dit niet helpt, dan maar op minder prettige wijze. Een ouder moet dit eigen lijk toch prijzen, al komt het tegengestelde vaker voor... Ten slotte de school. Ja, die kan veel doen... mits het gezin het in dezelfde lijn en richting voortzet. Maar al haar arbeid is vaak of bijna a 11 ij d vergeefsch, wanneer het gezin tegenwerkt of er een loopje mee neemt. Men overdenke dit alles eens! verbinding er naar toe is heel makkelijk. Er rijden luxe-treinen heen, en men kan per auto verder midden in de wildernis komen! Ter waarschuwing om niet verketrd bè- grepe. te worden, ga hier vooraf de öp- menung, dat met het woord sociaal ge voel r; en politieke vraag aan de orde komt. Laten we, als we maar eenigszins kunnen, het kind buiten en uit de politieke sfeer houden. Niet alleen omdat deze sfeer altijd vol onzuiverheden zit, doch ook wel hierom: een kind van pl.m. 1417 jaar bezit nog absoluut geen ervaringen, welke noodig zijn om in deze sfeer van achter docht en wantrouwen, gewichtigheid en brutaliteit, een zuiveren stand te bewaren. Terwijl hier nog bij komt, dat het veel vuldige gezegde: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" voor meerdere kinde ren absoluut niet opgaat, doch het tegen gestelde te zien geeft. Neen, met sociaal gevoel bedoelen wij hier meer maatschappelijk gevoel. We wil len, om eenvoudig te blijven, het aan eenige voorbeelden duidelijk maken. Er zijn in een gemeente mooie bloem perken, parken en wandelplantsoenen. Wanneer nu de jeugd meehelpt deze stads- schbonheid, een genot voor duizenden in en evenveel buiten de stad, te bewaren, dan toont ze sociaal gevoel. Gaat ze echter deze perken en parken vernielen, dan heeft men een allerduide lijkst voorbeeld van on-sociaal voelen. Ën nu weten wij maar al te goed, dat dit laatste veel voorkomt. Hoeveel genot is anderen ontzegd ge worden, doordat de jeugd zich te buiten ging in park en plantsoen, in welwillend opengestelde bosschen, duinen enz. Hoeveel genot gaat voor volwassenen verloren, doordat kinderen bij muziek- en zangconcerten zich allertreurigst gedra gen? En zoo zouden wij met talrijke voor beelden door kunnen gaan. Ik denk aan de vernielingen aan leegstaande huizen, aan de mooie wegwijzers van den A. N. W. B., aan telefoonpalen, naamborden A. N. W. B., enz. enz. Talloos zijn de voorbeel den van on-sociaal voelen bij de jeugd. Wat hieraan te doen?, Catharina II van Rusland, die van 1762 tot 1796 regeerde, werd tot aan haar dood door twee hartstochten beheerscht: wel lust en roemzucht. Zij had altijd een er kenden minnaar, dien zij overlaadde met voorrechten, geld en geschenken. James Harris, later Malmesbury's Lord, die tot 1784 Engelsche gezant te St. Petersburg was, heeft ons een interresant lijstje na gelaten van de giften door Catharina aan haar opvolgende minnaars geschonken. De familie van Prins Orloof, den officier der garde, die zoo veel tot Catharina's troosbestijging toebracht, ontving in het tijdsverloop van een twintigtal jaren dui zend boeken en zeventien millioen aan edelsteenen, vaatwerk, paleizen en geld. De luitenant bij de garde Wasilsjikoff ontving in de 22 maanden, die hij als gun steling beleven mocht, honderdduizend roebels in zilver, vijftigduizend in edel steenen, een gemeubileerd paleis, geschat op honderdduizend roebels, een servies van vijftig duizend roebels, zevenduizend boe ren in Rusland, en een jaarlijksche toe lage, en tenslotte het groote lint van St. Alexander en den sleutel van Kamerheer. Potemkin ontving in twee jaren zeven en dertig duizend boeren in Rusland, en aan juweelen, pensioenen, paleizen, ser viezen, ongeveer negen millioen, alle mo gelijke grootkruisen en den titel van Prins van het Heilige Roomsche Rijk. De Russische garderidder Landskoi, die volgde op Potemkin, ontving bij zijn op treden een juweelen kleinood van tachtig duizend roebels waarde en dertig duizend roebels om zijn schulden te betalen, ter wijl zijn zuster en zijn nicht staatsdames werden Mevrouw: „Ik zal piano spelen en jjj kunt luisteren." .2 Mijnheer: „Ja, jij kiest altijd het gemak kelijkste baantje." park door de Zuid-Afrikaansche regeering tot eigendom van den staat en natuur monument verklaard en kreeg toen den naam „Krüger-Nationaal Park". Men schatte in "dien tijd het aantal dieren op 250.000, en dit aantal zal nu ongetwijfeld aanmerkelijk gestegen zijn. Francis Ingram vertelt in de „London Empire Review" dat de bezoekers van het Nationaal Park vóór alles leeuwen willen zien. Ën deze wensch gaat meestal ook in vervulling. Wie er voor de eerste keer komt, ziet met verbazing hoe de vrouwen hier alleen en ongewapend door het bosch gaan, waar zij elk oogenblik een leeuw tegen kunnen komen. Ze weten dat een leeuw alleen 's nachts gevaarlijk is, wanneer hij veel honger heeft, en overdag, als hij gewond of in het nauw gedreven is. Daar in het park echter niet gejaagd wordt en er voor de dieren voldoende voedsel aanwezig is, komt het eigenlijk dicht naderen kan. Zelfs de schuwe giraffen kan men van dichtbij fotografeeren, wan neer men tenminste tegen den wind gaat. In het droge jaargetijde merkt men pas goed, wËEt weinig Insecten er in het Natio naal Park zijn. Dat is te danken aan de duizenden insecten-eters, die er hier zijn. Behalve de dieren, die! de kleinere insecten eten, zijn er ooievaars en andere grootere vogels, die ervoor zorgen dat het aantal sprinkhanen niet te groot wordt. De vogels vullen den geheelen dag behalve gedurende de warmste uren de lucht met hun gezang. Al zijn er maar weinige, die zoo mooi zingen als de Euro- peesche vogels, er zijn er toch genoeg, die een helder geluid bezitten. En wat een prachtig gekleurde veeren hebben de meesten niet! Schitterend in één woord, vooral als de zon er op schijnt! Het Park wordt druk bezocht. En dat is ook geen wonder, want niet alleen is het er buitengewoon interressant, maar de

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11